OC na miesiąc – ile kosztuje, kto może je kupić i co trzeba wiedzieć o OC krótkoterminowym?

“Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy” – głosi Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chociaż przepis ten zobowiązuje kierowców do zakupu polisy nie krótszej niż rok, istotne jest tu jego doprecyzowanie, które zwalnia z tego obowiązku właścicieli niektórych pojazdów. Nie oznacza to, że w ogóle nie muszą oni posiadać OC. Raczej umożliwia zawarcie umowy ubezpieczeniowej na krótszy okres.

OC krótkoterminowe – ile trwa ochrona ubezpieczeniowa?

Prawo umożliwia części właścicieli samochodów zakup OC na mniej niż 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że kierowcy mogą dowolnie wybierać okres, w jakim będzie obowiązywała wykupiona przez nich ochrona ubezpieczeniowa. Ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy nie może trwać zatem krócej niż 30 dni. OC na miesiąc przysługuje większości posiadaczy pojazdów, które nie muszą mieć – nazwijmy to – pełnego, długoterminowego ubezpieczenia.

OC krótkoterminowe to jednak nie tylko OC na miesiąc. Istnieją przypadki, jak ubezpieczanie pojazdu wolnobieżnego, kiedy prawo wymaga, aby minimalny czas ochrony był dłuższy.

Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych określonych w art. 2 pkt 10 lit. b, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 3 miesiące

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

OC krótkoterminowe nie odnawia się automatycznie! Czym różni się OC na miesiąc od rocznego ubezpieczenia?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czas ważności ubezpieczenia to nie jedyna różnica między OC krótkoterminowym a OC na 12 miesięcy. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych wysokość składki zarówno OC długoterminowego, jak i ubezpieczenie OC na miesiąc jest kalkulowana w podobny sposób, bo na podstawie tych samych informacji o samochodzie i jego właścicielu. Inne TU oferują z kolei stałą składkę ubezpieczeniową za OC na miesiąc (np. LINK4). W obu przypadkach okres ochrony jest ściśle związany z ceną, jaką będzie trzeba zapłacić za polisę. Jak łatwo się domyślić, ubezpieczenie na krótszy okres będzie nieco tańsze niż to na cały rok.

Jednak najważniejszą różnicą, o której powinien pamiętać każdy kierowca ubezpieczający samochód na niedługi czas, jest to, że OC krótkoterminowe nie odnawia się automatycznie! Dlatego też OC na miesiąc nie trzeba wypowiadać.

O tym, w jakich jeszcze sytuacjach ubezpieczenie OC nie jest kontynuowane w kolejnym roku, można przeczytać w artykule: Automatyczne odnowienie OC – jak to działa i czy się opłaca?

Ekspert Mubi radzi

Osoba, która kupiła auto za pośrednictwem komisu, powinna dowiedzieć się, kiedy polisa krótkoterminowego OC dobiega końca. Komisowe OC nie podlega automatycznemu przedłużeniu, dlatego nowy właściciel samochodu prędzej czy później będzie musiał sam wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. O sprawdzeniu ważności OC musi pamiętać każdy nabywca używanego pojazdu, ponieważ po zmianie właściciela polisa OC wygasa wraz z zakończeniem okresu, na który została wykupiona.

miniaturka wpisu
Miałeś polisę krótszą niż rok i nie wiesz, czy liczy się ona do Twojej historii ubezpieczenia? Sprawdziliśmy!

Kto korzysta z ubezpieczenia OC krótszego niż rok? O jakich przepisach trzeba pamiętać w kontekście dobrowolnych polis? Sprawdź!

Przejdź do artykułu

Polisa chroniąca odpowiedzialność cywilną przez 12 miesięcy jest kontynuowana w kolejnym roku, jeśli ubezpieczony nie wypowie jej najpóźniej dzień przed końcem umowy ubezpieczeniowej. W przypadku OC na miesiąc ochrona kończy się wraz z ostatnim dniem ważności umowy. Dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać o tym terminie i w odpowiednim momencie wykupić kolejną polisę (najczęściej już na pełny rok). Nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu naraża właściciela auta na niemałe, nadprogramowe wydatki związane z brakiem OC.

Żeby dowiedzieć się, jak wysokie są kary za brak ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia, warto przeczytać artykuł: Kara za brak OC 2021 – jak uniknąć i napisać odwołanie?

Kto może nabyć OC na miesiąc?

Właściciele samochodów zarejestrowanych na stałe

Z tej bardzo szerokiej grupy należy wyodrębnić osoby, które prowadzą działalność gospodarczą związaną z zakupem i sprzedażą aut lub pośredniczeniem w kupnie i sprzedaży pojazdów, np. komisy.
Minimalny okres, na jaki można w takiej sytuacji wykupić OC krótkoterminowe to 30 dni.

Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo

Chodzi tu przede wszystkim o osoby, które muszą dojechać autem na przegląd lub chcą wywieźć samochód za granicę.
Pojazdy zarejestrowane czasowo powinny mieć ubezpieczenie na czas rejestracji, ale nie krócej niż na 30 dni.

Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą (z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi)

To najczęściej pojazdy kupione za granicą i sprowadzone do Polski, gdzie mają być dalej użytkowane.
Osoby, które kupiły samochód zarejestrowany do tej pory za granicą, mogą nabyć OC na 30 dni. Ubezpieczenie OC na miesiąc dla pojazdów na zagranicznych tablicach nie jest jednak liczone od momentu ubezpieczenia.

UWAGA!

Okres 30 dni liczy się od daty zakupu pojazdu za granicą. Jeśli posiadacz takiego auta kupi OC krótkoterminowe już po przywiezieniu go do Polski, nie będzie mógł korzystać z ochrony przez cały miesiąc.

Przed zakupem auta z zagranicy warto zorientować się, na co zwrócić uwagę przed dopełnieniem formalności i poszerzyć swoją wiedzę. Najważniejsze informacje na ten temat znajdują się w artykule: Zakup auta z zagranicy – sprawdź co musisz wiedzieć!

Właściciele pojazdów historycznych

Pojazd historyczny – pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10, będący:
a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Jak głosi art. 23. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, pojazd historyczny powinien posiadać OC, gdy jest użytkowany w ruchu drogowym. Nie musi być zatem ubezpieczony, gdy stoi nieużywany w garażu.

Jeśli pojazd historyczny będzie trzeba ubezpieczyć, powinien zostać objęty ochroną na co najmniej 30 dni.

miniaturka wpisu
Rejestracja i ubezpieczenie samochodu zabytkowego – co warto wiedzieć?

Zobacz, jak ubezpieczyć samochód zabytkowy. Dowiedz się, kiedy w ogóle możliwa jest rejestracja samochodu jako zabytkowego.

Przejdź do artykułu

Właściciele pojazdów przeznaczonych do jazd testowych

Pojazd do jazd testowych – niezarejestrowany wcześniej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10 lit. a, używany przez podmiot uprawniony, o którym mowa w art. 80s ust. 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, na podstawie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Samochód służący do przeprowadzania jazd testowych może być ubezpieczony w ramach OC na miesiąc, a konkretnie na 30 dni.

Przykład

Osoba, która kupiła używane auto od pośrednika, wiedziała, że zostało ono objęte OC komisowym, czyli ochroną ubezpieczeniową wykupioną przez przedsiębiorcę zajmującego się skupem i sprzedażą aut. Polisa była wystawiona tylko na 30 dni, z czego pierwsze kilkanaście dni pojazd znajdował się jeszcze w komisie. Mając krótkoterminowe OC nabywca używanego auta zdążył je przerejestrować i mógł legalnie poruszać się nim przez pewien czas, ale tuż przed wygaśnięciem ochrony był zmuszony wykupić całoroczne ubezpieczenie OC w wybranym przez siebie towarzystwie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na miesiąc? Cena może być ustalona z góry lub liczona indywidualnie dla każdego kierowcy

Podobnie jak ceny OC na 12 miesięcy, również wysokość składki OC krótkoterminowego zależy od towarzystwa, w którym kierowca chce kupić ubezpieczenie OC na miesiąc. Jak już wspominałam, niektóre TU wyliczają koszty związane z ochroną na krótki czas, bazując na informacjach o kierowcy i jego pojeździe (np. Allianz), inne z góry określają kwotę, którą za OC na 30 dni płacą wszyscy kierowcy (np. LINK4). W tym drugim przypadku LINK4 wyceniło ubezpieczenie dla samochodów osobowych na 75 zł, a dla aut dostawczych – 100 zł.

OC na miesiąc przez internet – porównanie OC krótkoterminowego z ubezpieczeniem na rok

Jeśli właściciel pojazdu rzeczywiście nie potrzebuje dłuższej ochrony, bo przykładowo raz w roku jeździ nim tylko na zloty zabytkowych samochodów, ubezpieczenie OC na krótki okres zawsze będzie bardziej opłacalne, bo pozwoli zaoszczędzić co nieco. Ale jeśli właściciel pojazdu zabytkowego często podróżowałby nim na zjazdy albo chciałby korzystać z niego nie tylko przy okazji zlotów i wystaw, ale również na co dzień, może warto byłoby skorzystać z tej możliwości i wykupić polisę całoroczną?

Jak duże są różnice w cenach między ubezpieczeniem 30 dniowym a polisą na rok? Sprawdźmy na przykładzie 39-letniego pana Michała, miłośnika zabytkowych pojazdów i właściciela 41-letniego Forda Capri napędzanego benzyną, którego silnik ma pojemność 2,3 l. Pan Michał jest żonaty i ma 10-letniego syna, Artura. Mieszkają w Krakowie. Właściciel leciwego auta jeździ bezszkodowo od 18 lat.

Korzystając z porównywarki Mubi, pan Michał otrzymałby osiem ofert ubezpieczenia swojego Forda.

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

407

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

450

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

457

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

475

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

481

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

490

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

514

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

680

Porównaj oferty

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi. Kalkulacja z dnia 21.06.2021.

Okazuje się, że cena całorocznego ubezpieczenia OC dla takiego samochodu byłaby w przypadku pana Michała bardzo przystępna. Przeliczając roczną składkę na koszt miesięczny, pan Michał, wybierając najtańszą opcję, płaciłby za 30 dni ochrony nieco ponad 37 zł. To prawie połowę mniej niż OC krótkoterminowe dostępne w LINK4 (75 zł). Cena byłaby tym bardziej atrakcyjna, gdyby pan Michał jeździł na zloty samochodów zabytkowych często. Już po sześciu wyjazdach w ciągu roku łączna suma ubezpieczeń krótkoterminowych przekroczyłaby składkę rocznego, najtańszego OC.

Ceny OC dla części kierowców (zwykle bardziej doświadczonych na drodze i jeżdżących bezszkodowo) są naprawdę niskie. Najtańsze OC w maju 2021 roku kosztowało 200 zł!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o krótkoterminowe OC

Na jaki czas podpisuje się umowę OC?
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowę OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Są jednak od tej zasady wyjątki, które w określonych okolicznościach pozwalają niektórym kierowcom zawrzeć umowę ubezpieczenia pojazdu na inny okres. Nigdy nie może on być krótszy od 30 dni, ale w niektórych przypadkach ustawa określa inne terminy (np. pojazdy wolnobieżne – minimum 3 miesiące).
Kto może kupić krótkoterminowe OC?
Wszystkie przypadki są wymienione w ustawie. Zaliczają się do nich: osoby prowadzące działalność związaną z zakupem i sprzedażą aut (np. pośrednicy), właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo lub za granicą, a także właściciele pojazdów historycznych lub przeznaczonych do jazd testowych (np. producenci samochodów).
Co odróżnia OC na miesiąc od polisy na cały rok?
OC krótkoterminowe różni się od całorocznego nie tylko czasem trwania ochrony. Kierowcy często zapominają, że polisa krótkoterminowa nie odnawia się automatycznie – po zakończeniu okresu jej ochrony należy zawrzeć nową umowę, w przeciwnym razie grozi nam kara za brak OC. Ponadto ubezpieczenie na miesiąc jest oczywiście znacznie tańsze od OC na 12 miesięcy.
PODSUMOWANIE
  • OC krótkoterminowe może być zawierane na co najmniej 30 dni, a w przypadku pojazdów wolnobieżnych – na co najmniej 3 miesiące.
  • OC krótkoterminowe nie odnawia się automatycznie!
  • Cena OC na miesiąc jest wyliczana na podstawie danych o samochodzie i jego właścicielu lub ustalana przez TU jednakowo dla wszystkich klientów.
  • Ubezpieczenie 30-dniowe mogą kupić m.in. właściciele komisów (osoby zajmujące się kupnem i sprzedażą aut albo pośredniczeniem w kupnie i sprzedaży samochodów), właściciele aut zarejestrowanych czasowo, właściciele pojazdów zabytkowych, właściciele aut przeznaczonych do jazd testowych, właściciele samochodów zarejestrowanych za granicą.
  • Czasem zakup ubezpieczenia OC na rok jest bardziej opłacalny niż kupno OC na miesiąc.
Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!