OC komisowe – co warto wiedzieć?

Umowa ubezpieczenia OC z reguły jest zawierana na 12 miesięcy. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, jakim jest OC samochodu, przewiduje jednak wyjątki. W pewnych sytuacjach dopuszczalny jest zakup tzw. OC krótkoterminowego, nazywanego w niektórych sytuacjach OC komisowym.

OC komisowe

Czym jest OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe to ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy, które jest zawierane na czas krótszy niż standardowe 12 miesięcy. Czas trwania ochrony takiego ubezpieczenia OC to zazwyczaj minimum 30 dni. Na co najmniej 30 dni można ubezpieczyć np. pojazdy historyczne lub te zakupione przez przedsiębiorstwo, które zajmuje się nabywaniem i sprzedażą samochodów. Ale dolna granica czasu ubezpieczenia np. pojazdów wolnobieżnych jest wyższa. Można je ubezpieczyć krótkoterminowo na minimum 3 miesiące.

OC na miesiąc nie może jednak kupić każdy. Prawo upoważnia tylko kilka grup kierowców do korzystania z takiego ubezpieczenia. Są to:

 • właściciele samochodów zarejestrowanych czasowo w celu dotarcia autem na przegląd lub wywiezienia go za granicę na sprzedaż;
 • właściciele samochodów sprowadzonych z zagranicy i tam do tej pory zarejestrowanych, które mają być dalej użytkowane w Polsce;
 • właściciele pojazdów historycznych;
 • właściciele aut, które mają służyć do jazd testowych;
 • komisy samochodowe i inni przedsiębiorcy pośredniczący w sprzedaży oraz kupnie samochodów.
Przykład

Pasją pana Franciszka są pojazdy historyczne. Mężczyzna sam posiada jeden z nich i wkłada dużo pracy w utrzymanie go w jak najlepszym stanie. Dwa razy w roku udaje się na zloty samochodów historycznych, a poza tymi dniami jego pojazd stoi w garażu. Pan Franciszek nie wykupuje dla niego całorocznej polisy ubezpieczeniowej, ponieważ ma prawo do wyboru krótkoterminowego OC dla swojego pojazdu historycznego. W ten sposób oszczędza kilkaset złotych, które może przeznaczyć na dalszą troskę o auto lub na inne wybrane przez siebie cele.

Czy przedsiębiorcy zajmujący się skupem i sprzedażą aut muszą mieć OC komisowe?

W tym momencie trzeba przypomnieć, że wraz z nabytym samochodem na nowego właściciela przechodzi również zakupione przez zbywcę ubezpieczenie OC. Nabywca ma wówczas dwa wyjścia:

 • zrezygnować z przejętego ubezpieczenia i złożyć wypowiedzenie umowy u ubezpieczyciela (może to zrobić od razu albo po pewnym czasie od zakupu),
 • wykorzystać ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela.

Zatem jeśli przedsiębiorca przejmujący samochód od dotychczasowego właściciela zdecyduje się na tę drugą opcję i postanowi wykorzystać zakupione przez zbywcę ubezpieczenie OC, być może w ogóle nie będzie musiał zawierać nowej umowy ubezpieczeniowej na to auto. Wszystko zależy od tego, jak długo otrzymana polisa będzie jeszcze ważna i jak szybko uda mu się sprzedać samochód. Jeśli ktoś kupi auto jeszcze przed końcem obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej, przejmie OC po właścicielu, który oddał lub sprzedał pojazd do komisu.

Przedsiębiorca będzie musiał jednak pomyśleć o zakupie OC komisowego online lub w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli nie skorzysta z ubezpieczenia auta zakupionego jeszcze przez poprzedniego właściciela lub jeśli to ubezpieczenie wygaśnie, zanim samochód zostanie sprzedany.

OC komisowe – czy trzeba je wypowiadać?

OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Trzeba zatem pamiętać o terminie, w którym umowa wygasa i odpowiednio wcześnie zakupić kolejne ubezpieczenie. Każda, nawet jednodniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej to ryzyko kary pieniężnej, jaką na właściciela nieubezpieczonego pojazdu może nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Z racji tego, że OC komisowe jest ubezpieczeniem krótkoterminowym, a te nie ulegają automatycznemu przedłużeniu, jak to się dzieje w przypadku OC na 12 miesięcy, nie trzeba go wypowiadać. Takie ubezpieczenie przestaje być ważne wraz z ostatnim dniem obowiązywania umowy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje OC komisowe w 2024 roku?

Komisy nie wydają wiele, kupując ubezpieczenie. OC komisowe nie jest drogie. Ze względu na to, że samochody będące własnością przedsiębiorcy skupującego i sprzedającego pojazdy najczęściej stoją na parkingu, są obejmowane ochroną ubezpieczeniową za niewielkie pieniądze. Składka OC komisowego nie jest zależna od tych czynników, które są brane pod uwagę podczas kalkulacji u agenta czy w porównywarce OC. Naliczana jest ryczałtowo, dlatego zakup takiego ubezpieczenia jest opłacalny.

Ile kosztuje OC komisowe? Często jest to koszt około 70 zł. Przykładowo LINK4 oferuje ubezpieczenie komisowe na 30 dni dla samochodu osobowego za 95 zł, a dla samochodu dostawczego za 120 zł. Podane ceny nie dotyczą samochodów z kierownicą po prawej stronie i tych zarejestrowanych czasowo – w przypadku takich pojazdów ceny OC ustala się indywidualnie.

Z kolei UNIQA oferuje specjalny program dla komisów samochodowych i dealerów. Na stronie ubezpieczyciela można znaleźć informację, że ceny OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zaczynają się od 0,79 gr za dzień ochrony. Jednak aby otrzymać indywidualną wycenę należy skontaktować się z UNIQĄ. 

Przed zakupem auta z komisu warto sprawdzić, czy jest ubezpieczone

Kierowca, który planuje zakup używanego samochodu, np. z komisu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że po podpisaniu umowy sprzedaży konsekwencje braku OC od momentu zakupu odczuje on sam. Obowiązkiem nabywcy jest bowiem upewnienie się, czy samochód, który chce kupić, jest ubezpieczony. Dlatego warto upewnić się, że dotychczasowy właściciel dopełnił wszystkich swoich obowiązków w związku z posiadaniem auta. Jak to zrobić?

Przede wszystkich żądać od zbywcy (czyli w tym przypadku od komisu) polisy. Jego obowiązkiem jest bowiem przekazanie klientowi wszystkich dokumentów dotyczących pojazdu, w tym również potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Zdarza się jednak, że sprzedawca uchyla się od przekazania polisy. To powinno dać kupującemu do myślenia. Oczywiście zbywca może wcale nie mieć złych zamiarów, a zwyczajnie zgubić potwierdzenie OC, ale lepiej dmuchać na zimne i zweryfikować jego wersję oraz upewnić się, czy auto nie ma nieważnego OC. Można to zrobić, korzystając z bazy UFG lub CEPiK.

Do sprawdzenia historii pojazdu przyda się numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji.

PODSUMOWANIE
 • OC krótkoterminowe jest zawierane na minimum 30 dni.
 • Z OC na miesiąc mogą skorzystać przedsiębiorcy zajmujący się skupem i sprzedażą samochodów, właściciele aut sprowadzonych z zagranicy, osoby, które muszą dojechać samochodem na przegląd lub za granicę w celu zbycia pojazdu, właściciele pojazdów historycznych oraz właściciela aut, które mają służyć do jazd testowych.
 • Komis nie musi kupować OC, jeśli skorzysta z OC poprzedniego właściciela i sprzeda samochód zanim upłynie termin ważności przejętego ubezpieczenia.
 • OC komisowego nie trzeba wypowiadać, bo nie przedłuża się automatycznie.
 • Przed zakupem używanego samochodu warto upewnić się, czy poprzedni właściciel wykupił OC na ten pojazd.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC komisowe

Czy tylko przedsiębiorcy mogą wykupić OC krótkoterminowe?
Czy OC krótkoterminowe przedłuża się automatycznie?
Dlaczego auto z komisu musi być zawsze ubezpieczone?
Źródła:
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Nigdy nie spotkałam się z pojęciem - OC komisowe, ale dobrze wiedzieć, że jest i taka opcja ;)
avatar autora komentarza
Na jakie tablice rejestracyjne jest wystawiona polisa OC komisowa? Jeśli pojazd jest sprowadzony z zagranicy i został tam wyrejestrowany (brak tablic lub nie ważne) a w PL nie został jeszcze zarejestrowany?
Konieczne okaże się złożenie oświadczenia o nabyciu samochodu bez tablic rejestracyjnych. Po zaakceptowaniu pisma w wydziale komunikacji właściciel otrzyma tymczasowe tablice rejestracyjne, które posłużą m.in. do zakupu ubezpieczenia.
avatar autora komentarza
Czyyyli... w jakiej sytuacji takie ubezpieczenie "zadziała"? 99% aut z niemiec jest sprowadzona na lorach a nie na blachach zjazdowych. Handlarz wypisuje OC na nr VIN ale przecież samochód nie jest zarejestrowany w PL ani w DE wiec nie jest dopuszczony do ruchu. Czy to przypadkiem nie jest wprowadzanie przez handlarzy w błąd i takie ubezpieczenie poprostu jest tylko pustym świstkiem bez pokrycia w przypadku np kolizji?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC