Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)
Aż 5016 odszkodowań wypłacono w 2022 roku osobom poszkodowanym przez sprawcę kolizji lub wypadku, który nie wykupił OC komunikacyjnego, z kolei w 643 przypadkach rekompensaty wypłacono za niezidentyfikowanych sprawców. Odszkodowania w tych przypadkach wypłaca UFG – co oznacza ten skrót? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
W tym artykule przeczytasz:
- Jakich linków potrzebujesz?
- Jakie są najważniejsze fakty o UFG?
- Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
- Na kogo UFG nakłada kary?
- Kiedy UFG żąda zwrotu wypłaconego odszkodowania?
- Kiedy UFG wypłaca odszkodowanie?
- Co zrobić, kiedy sprawca szkody jest nieznany?
- Jak zgłosić szkodę do UFG?
- Jakie jeszcze są zadania UFG?
- Co zawiera baza UFG?
- Jak się skontaktować z UFG w Warszawie?
Przydatne linki
- Chcesz sprawdzić OC sprawcy wypadku? Na stronie głównej UFG znajdziesz pole do wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu lub numeru VIN. Aby sprawdzić, czy sprawca wypadku ma OC, musisz podać także dzień zdarzenia, kraj i przepisać kod z obrazka, który udowodni, że nie jesteś robotem.
- Chcesz sprawdzić, czy masz ważne OC lub AC? Zarejestruj się, a potem zaloguj się, aby uzyskać dostęp do danych i złożyć wniosek o potwierdzenie zniżek za bezszkodowy okres jazdy (za maksymalnie 5 lat wstecz).
- Chcesz sprawdzić, czy UFG otrzymał Twoją wpłatę za karę OC albo jaki jest status Twojego wniosku o odwołanie regresu? Wpisz numer swojej sprawy tutaj
4 najważniejsze fakty o UFG
- Dzięki UFG otrzymasz zadośćuczynienie, jeśli zostaniesz osobą poszkodowaną w kolizji lub wypadku z winy kierowcy bez OC.
- UFG wypłaci Ci odszkodowanie również, jeśli sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia i pozostanie niezidentyfikowany.
- W bazie danych UFG online sprawdzisz ważność własnego OC i AC, swoją historię szkód i ważność OC sprawcy szkody.
- Twój pojazd nie ma teraz ważnego OC, mimo że jest zarejestrowany? Uważaj, bo Wirtualny Policjant czuwa. Prędzej czy później dostaniesz karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia auta.
Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja działająca na polskim rynku ubezpieczeń od 1990 roku. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK określa jej zakres działalności. Według raportu Co Polacy wiedzą o OC? tylko 54% ankietowanych wiedziało, że ubezpieczyciele finansują UFG. 22% ankietowanych (w tym ponad 40-letni kierowcy, czyli osoby z doświadczeniem!) żyło w przekonaniu, że to instytucja rządowa, która wypłaca odszkodowania z budżetu państwa.
Czy UFG ustala ceny ubezpieczeń samochodów?
Nie. Ustalaniem cen i pobieraniem opłat za zakup ubezpieczeń komunikacyjnych zajmują się poszczególne firmy ubezpieczeniowe.
UFG utrzymuje się głównie dzięki przychodom generowanym przez:
- składki opłacane przez zakłady ubezpieczeń, które sprzedają ubezpieczenia obowiązkowe,
- kary za brak OC komunikacyjnego, OC rolników i budynków rolnych,
- regres ubezpieczeniowy.
Funduszem zarządza 4-osobowy Zarząd i 9-osobowa Rada. Członkami są krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń, które w Polsce oferują właścicielom pojazdów mechanicznych obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na liście członków znajdują się m.in. Allianz, LINK4, Generali czy Warta.
Na kogo UFG nakłada kary?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary na właścicieli pojazdów mechanicznych, którzy nie mają obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Kiedy UFG sprawdza OC?
Nie ma odgórnego terminu kontroli. Program nazywany Wirtualnym Policjantem automatycznie sprawdza bazę danych w poszukiwaniu luk w historii ubezpieczeń OC.
- Jeśli z bazy Funduszu wynika, że aktualnie nie masz ważnego OC albo w Twojej historii ubezpieczenia w bieżącym roku jest luka, na dobry początek dostajesz wezwanie do okazania dokumentu, który potwierdza zawarcie umowy OC. Fundusz daje Ci szansę na wyjaśnienie.
- Jeśli nie musisz mieć OC z jakiegoś powodu, np. sprzedaży samochodu albo jego kradzieży, również musisz to udokumentować.
- Jeżeli w ciągu 30 dni od wezwania nie podejmiesz żadnej akcji, urząd skarbowy w drodze postępowania egzekucyjnego dopilnuje zapłaty kary.
Teoretycznie właściciele pojazdów powinni dobrowolnie wpłacać opłaty za brak OC w danym okresie zgodnie z art. 88 ustawy. Praktycznie – czekają na kontrolę, która może nastąpić w dowolnym momencie.
Jeśli masz trudną sytuację życiową, możesz wypełnić wniosek i starać się o:
- umorzenie częściowe lub całkowite kary,
- rozłożenie kary na nieoprocentowane raty,
- odroczenie terminu płatności.
Czy UFG umorzył komuś karę?
Tak, o umorzeniach kar za brak OC możesz przeczytać na forach prawnych i komunikacyjnych.
Czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może ukarać wstecz?
Nie, może ukarać Cię tylko za brak OC w roku kontroli. Mówi o tym art. 90 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeżeli zatem nie masz OC od września 2024 roku, a kontrola wypadnie na początku 2025 roku, zapłacisz za brak OC tylko w styczniu 2025.
Jak zapłacić karę za brak OC?
Na wezwaniu powinien być podany indywidualny numer rachunku. W tytule przelewu podaj numer sprawy w UFG albo uzupełnij schemat:
- pojazd marki X nr rej. X, opłata za rok X
Więcej na temat kar za brak OC przeczytasz w naszym artykule: Kara za brak OC 2024 – ile wynosi i jak jej uniknąć?
Ekspert Mubi radzi:
Kiedy UFG żąda zwrotu wypłaconego odszkodowania?
Jeśli jesteś sprawcą kolizji lub wypadku i nie masz obowiązkowego OC, UFG będzie żądać od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania i innych świadczeń dla poszkodowanych. Wypłacane sumy bywają liczone w setkach tysięcy złotych, zwłaszcza jeśli życie ofiary wypadku zostaje zmienione o 180 stopni z powodu niepełnosprawności.
Co robić po otrzymaniu wezwania do zapłaty od UFG?
Trudno aby przeciętny Kowalski miał pieniądze na spłatę odszkodowania od ręki. Co musi zrobić, kiedy dostanie wezwanie do zapłaty kary za brak OC?
- Napisać odwołanie, wnioskując o umorzenie regresu ubezpieczeniowego lub rozłożenie długu na raty. Ma na to 30 dni od dnia otrzymania wezwania.
- Jeśli w tym czasie ani nie zareaguje, ani nie spłaci zobowiązania, sprawa zostanie skierowana do sądu. Koszty z tym związane i odsetki zostaną doliczone do jego długu.
- Jeżeli mimo wyroku sądu uparty Kowalski dalej opiera się zwrotowi pieniędzy, komornik sądowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne.
- W przypadku niewypłacalności dłużnika postępowanie można umorzyć, ale egzekucja długu może być powtarzana wielokrotnie, aż do skutku.
Odwołanie od regresu ubezpieczeniowego
UFG zrezygnuje z dochodzenia zwrotu pieniędzy, jeśli przedstawisz mu dokument potwierdzający aktualność Twojego OC w chwili szkody albo zaświadczenie, że nie musisz mieć zawartej takiej umowy.
Wniosek o umorzenie zwrotu odszkodowania
Jeśli masz bardzo trudną sytuację materialną, majątkową lub ogólnie życiową, UFG może:
- całkowicie odstąpić od regresu ubezpieczeniowego,
- zrezygnować z części kwoty do zwrotu,
- zaproponować Ci ulgi w spłacie, np. podzielenie długu na raty
Dokładne informacje o wniosku i swojej sprawie możesz uzyskać, pisząc na adres: [email protected] albo dzwoniąc na numer: +48 22 53 96 100 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00.
Kiedy UFG wypłaca odszkodowanie?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni funkcję kompensacyjną. W pewnych sytuacjach wyręcza firmy ubezpieczeniowe – wypłaca odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC komunikacyjnego i rolników.
Czy Fundusz wypłaca odszkodowania za wypadki za granicą?
Nie, odpowiada za to Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Kiedy sprawca szkody jest znany, ale nie ma OC
UFG wypłaca odszkodowanie za szkodę materialną (np. rozbitą przednią szybę) lub osobową (np. obrażenia ludzi w wypadku drogowym), jeśli jej sprawca nie ma ważnego OC pojazdu. Według ostatnich dostępnych statystyk Funduszu, w 2022 roku zgłoszono 5016 takich szkód.
Kto zapłaci za szkody spowodowane nieubezpieczonym autem – jego właściciel czy kierowca?
UFG wystąpi z żądaniem zwrotu odszkodowania do obu osób.
Kiedy sprawca szkody jest nieznany
Do 643 zgłoszonych w 2022 roku szkód nie przypisano ani właściciela pojazdu, ani kierowcy.
UFG wypłaca odszkodowania za szkody osobowe powstałe w wypadku z winy kierowcy, który uciekł z miejsca zdarzenia i pozostaje nieuchwytny. Fundusz pokrywa także koszt naprawy samochodu ofiary, jeśli jej udokumentowany rozstrój zdrowia lub naruszenie czynności narządu ciała trwało dłużej niż 14 dni. Odszkodowanie za szkody majątkowe zostaje pomniejszone o równowartość 300 euro według średniego kursu NBP w dniu ustalania odszkodowania.
Czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ustala wysokość odszkodowania?
Nie, wysokość odszkodowania i innych świadczeń ustala zakład ubezpieczeniowy, który jest pośrednikiem między osobą poszkodowaną a UFG.
Kiedy wypadek został spowodowany przez nieubezpieczony samochód zarejestrowany za granicą
Jeśli jesteś ofiarą wypadku spowodowanego przez samochód zarejestrowany w kraju należącym do Unii Europejskiej, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, możesz ubiegać się o odszkodowanie z UFG.
Czy UFG ponosi koszty leczenia, rehabilitacji, opieki i wypłaca renty?
Jako osoba poszkodowana w wypadku możesz żądać zwrotu wszelkich kosztów z nim związanych na podstawie art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego.
Jeśli sprawca nie ma OC lub nie zidentyfikowano go, oprócz odszkodowania za cierpienie fizyczne UFG może pokryć również koszty:
- leczenia i rehabilitacji,
- zakupu leków,
- specjalistycznej opieki,
- transportu poszkodowanej osoby i bliskich osób,
- lepszego odżywiania,
- adaptacji mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
- zmiany lokum na piętrze w bloku bez windy na mieszkanie parterowe.
Ponadto Fundusz wypłaca:
- rentę uzupełniającą, która wyrównuje dochód po wypadku do zarobków sprzed wypadku,
- jednorazowe świadczenie na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, która będzie dostosowana do możliwości osoby niepełnosprawnej,
- pieniądze na kursy i szkolenia, które są niezbędne, aby osoba niepełnosprawna po wypadku mogła się przekwalifikować, jeśli nie może wykonywać dotychczasowego zawodu,
- rentę na zwiększone potrzeby, np. wspomniane lepsze odżywianie czy opiekę w domu,
- rekompensatę za utracone korzyści, np. pracę, którą osoba poszkodowana miała podjąć, ale nie jest w stanie.
UFG wypłaca zadośćuczynienie i renty także rodzinom zmarłych osób po wypadku z winy nieznanego lub nieubezpieczonego sprawcy.
Kiedy pozwać UFG?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją Funduszu, który np. odmówił Ci wypłaty odszkodowania, możesz złożyć reklamację lub zwrócić się z problemem do Rzecznika Finansowego. Jego zadaniem jest organizacja sądu polubownego z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, aby rozstrzygnąć spór.
Po kolizji mam uszkodzone auto, a sprawca uciekł i nie potrafią go znaleźć. Mam autocasco. Czy dostanę odszkodowanie z UFG?
Nie, zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. UFG nie wypłaca odszkodowań za szkody materialne, jeśli żaden z uczestników zdarzenia nie poniósł obrażeń. Na szczęście możesz uniknąć utraty zniżek, bo UFG wyrówna szkodę w części, w której nie może być zaspokojona, czyli uwzględni utracone zniżki i prawo do nich. W efekcie w Twojej historii ubezpieczenia będzie widnieć informacja o szkodzie z autocasco, ale UFG zrekompensuje różnicę, która powstanie między składkami.
Po kolizji mam uszkodzone auto, sprawca jest znany, ale nie ma OC. Mam autocasco. Czy dostanę odszkodowanie z UFG?
Tak. Sprawca jest zidentyfikowany, więc Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zażąda od niego zwrotu wypłaconych Tobie pieniędzy.
Po wypadku hospitalizowano mnie 5 dni i przyznano zwolnienie lekarskie na 3 tygodnie, bo nie byłem zdolny do pracy. Mam uszkodzony samochód i autocasco. Policja nie znalazła sprawcy wypadku. Czy UFG przyzna mi odszkodowanie?
Tak. Ze względu na poniesione obrażenia ciała i długi rozstrój zdrowia, który trwał ponad 14 dni, otrzymasz odszkodowanie zarówno za szkodę osobową, jak i materialną.
Jak zgłosić szkodę do UFG?
Szkodę do UFG zgłasza się poprzez dowolne towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma w swojej ofercie ubezpieczenie OC samochodu. Zakład ubezpieczeń musi przyjąć Twoje zgłoszenie. Podstawą prawną jest art. 108 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Po Twoim zgłoszeniu zakład ubezpieczeniowy:
- zapoznaje się z przebiegiem wypadku,
- stwierdza, czy roszczenia są zasadne,
- ustala rozmiar szkody,
- proponuje wysokość odszkodowania,
- informuje Cię, jakie dokumenty są potrzebne, aby przekazać sprawę do UFG.
UFG ma 30 dni na wydanie decyzji od dnia otrzymania aktu szkody od zakładu ubezpieczeń. Może się jednak zdarzyć, że 30 dni to za mało na ustalenie najważniejszych okoliczności, na których podstawie Fundusz przejmuje odpowiedzialność, albo które mają wpływ na wysokość świadczenia. Wtedy UFG ma 14 dni od daty ustalenia tych informacji. Jeśli część odszkodowania nie zmieni się pod ich wpływem, ma zostać wypłacona w ciągu wspomnianych 30 dni.
Decyzję UFG można reklamować, ale tylko pisemnie lub telefonicznie pod numerem 22 539 61 00. Tutaj znajdziesz regulamin reklamacji w UFG.
Wszystkie zadania UFG
- Wypłata odszkodowań i innych świadczeń za szkody powstałe w kolizjach i wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców.
- Wypłata odszkodowań i innych świadczeń za szkody powstałe z winy nieznanego sprawcy-uciekiniera.
- Regres ubezpieczeniowy.
- Nakładanie kar na właścicieli pojazdów bez ważnego OC i rolników bez OC (też za brak OC budynków rolnych).
- Wypłata odszkodowań i świadczeń (np. rent) w przypadku upadłości lub likwidacji zakładu ubezpieczeń.
- Prowadzenie bazy polis ubezpieczeń komunikacyjnych, dzięki której możesz sprawdzić przebieg własnego ubezpieczenia OC i AC oraz ważność OC sprawcy kolizji lub wypadku.
- Przechowywanie historii szkód komunikacyjnych.
- Kierowanie Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, który jest zabezpieczeniem dla turystów, jeśli ich biuro podróży okazałoby się niewypłacalne.
Co zawiera baza UFG?
Baza UFG zawiera informacje o:
- ubezpieczeniach OC od 2004 roku,
- ubezpieczeniach AC od 2006 roku,
- wypłaconych odszkodowaniach,
- zgłoszonych szkodach komunikacyjnych.
Na koniec czerwca 2024 roku w bazie UFG znajdowało się ponad 29 mln aktywnych umów obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Liczba umów AC w tym samym czasie wyniosła 7,56 mln. Łącznie to niemal tyle, ile wynosi liczba ludności w Polsce. Dane do UFG są przekazywane przez zakłady ubezpieczeń, które korzystają z tej bazy danych, aby sprawdzać swoich klientów.
Czy w UFG można sprawdzić zniżki?
Nie, baza danych Funduszu podaje dane o liczbie lat bezszkodowej jazdy, ale nie o zniżkach.
Sprawdzenie szkodowości w UFG
Aby sprawdzić swoją historię szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, musisz założyć konto na portalu UFG. Teoretycznie można złożyć wniosek w formie papierowej, wysyłając wypełniony dokument pocztą lub składając go osobiście, ale praktycznie – jest to zbyt czasochłonne. Po założeniu profilu i zalogowaniu się, dane online możesz mieć od zaraz.
Historia szkód każdego kierowcy zawiera:
- datę powstania szkody,
- numer zgłoszenia szkody w zakładzie ubezpieczeń,
- rolę kierowcy w zdarzeniu,
- rodzaj ubezpieczenia, z jakiego była likwidowana szkoda.
Sprawdź OC sprawcy w UFG
UFG udostępnia właścicielom pojazdów nie tylko historię ubezpieczenia, ale także dane o ubezpieczeniu OC innych osób. Dzięki prostej wyszukiwarce możesz sprawdzić, gdzie jest ubezpieczony pojazd.
W krótkim formularzu wystarczy wpisać:
- numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN,
- datę zdarzenia, wskutek którego powstała szkoda,
- kraj,
- oraz przepisać kod z obrazka.
UFG – kontakt
Infolinia w sprawach związanych z ubezpieczeniami OC i z Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00) jest dostępna pod numerem telefonu:
- +48 22 53 96 100
Adres do korespondencji:
ul. Płocka 9/11
01-231 Warszawa
UFG – przydatne adresy e-mail
FAQ – najczęściej zadawane pytania o Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Wysokość kary za brak OC zależy od rodzaju pojazdu i czasu pozostawania bez ubezpieczenia. W przypadku samochodów osobowych w 2024 roku za brak OC do 3 dni trzeba zapłacić 1720 zł, od 4 do 14 dni – 4300 zł, a powyżej 14 dni – aż 8600 zł. Należy pamiętać, że wysokość kar jest naliczana na podstawie średniej krajowej, dlatego co roku wzrasta.
Tak, można skierować do UFG wniosek o umorzenie lub odroczenie płatności kary w związku z trudną sytuacją życiową. W ciągu ostatnich czterech lat UFG rozpatrzył na korzyść kierowców aż 175 tys. takich spraw.
Tak. Nieważne, czy używasz samochodu codziennie, czy tylko stoi on w garażu, i tak musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z karą. Jedyną opcją jest czasowe wyrejestrowanie, ale dotyczy to tylko pojazdów z poważnymi wadami konstrukcyjnymi na czas ich naprawy.
- UFG zajmuje się m.in. wypłatą odszkodowań za szkody spowodowane przez niezidentyfikowanych sprawców lub przez nieubezpieczonych kierowców. W bazie UFG każdy kierowca może także sprawdzić ważność swojej polisy OC i AC.
- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa na polskim rynku od 1990 roku.
- Ustalaniem cen ubezpieczeń zajmują się ubezpieczyciele, nie UFG.
- UFG może skontrolować ważność OC każdego kierowcy w dowolnym momencie.
- Kara za brak OC może zostać naliczona tylko za rok, w którym przeprowadzono kontrolę. Nigdy wstecz.
- UFG może zastosować tzw. regres ubezpieczeniowy, jeśli sprawca wypadku jest znany, ale nie ma wykupionego ubezpieczenia OC.
- Szkodę w UFG można zgłosić za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, który ma w swojej ofercie ubezpieczenie OC komunikacyjne.
- https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_812152
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
Dołącz do dyskusji