Jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę i święta?

Chociaż ubezpieczyciele zazwyczaj przypominają swoim klientom o tym, że obecna umowa ubezpieczenia OC dobiega końca, to kierowcom zdarza się zapomnieć o zakupie nowej polisy odpowiednio wcześnie. W efekcie orientują się, gdy ta kończy się następnego dnia lub już straciła swoją ważność. Pół biedy, jeśli następuje to w dzień roboczy, kiedy możliwy jest kontakt z ubezpieczycielem lub agentem. Jednak co zrobić, gdy właściciel pojazdu przypomina sobie o końcu umowy w weekend lub dzień świąteczny? Czy można kupić ubezpieczenie w dzień wolny od pracy?

grafika

Kiedy trzeba pamiętać o końcu umowy ubezpieczenia OC?

Zazwyczaj ubezpieczenie OC ulega automatycznemu przedłużeniu. Trudno zatem narazić się na kary za brak OC. Istnieją jednak sytuacje, w których ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy kończy się z ostatnim dniem obowiązywania umowy. Kiedy nie można liczyć na automatyczne odnowienie OC?

 • Gdy kierowca skorzystał z OC poprzedniego właściciela samochodu.
 • Gdy właściciel samochodu nie opłacił wszystkich rat ubezpieczenia.
 • Gdy zawarto umowę OC krótkoterminowego.

Przeoczenie końca umowy może być jednak uciążliwe także wtedy, gdy umowa przedłuża się na następny rok, jeśli ubezpieczony odpowiednio wcześnie jej nie wypowie. Tracą na tym osoby, które planowały zmianę ubezpieczyciela w kolejnym roku i nie odpowiadają im nowe warunki ubezpieczenia.

Dlaczego nie warto zostawiać zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę?

Przeoczenie końca umowy ubezpieczenia OC (zwłaszcza, gdy ta nie odnawia się automatycznie) i przerwa w ochronie niosą ze sobą pewne konsekwencje. Osoby, które nie zadbały o ciągłość ubezpieczenia narażają się na kary za brak OC. Trzeba wiedzieć, że nawet za jednodniową przerwę w tej obowiązkowej ochronie kierowca może zostać obciążony niemałą sumą. Oprócz konieczności zakupu polisy otrzyma wezwanie do zapłaty kary, wysłane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Istotny wpływ na wysokość kary ma aktualne minimalne wynagrodzenie. To, jaką część tej kwoty trzeba będzie zapłacić, zależy od czasu trwania przerwy w ubezpieczeniu oraz od rodzaju pojazdu, który nie posiada aktualnego OC. Na jakie kary trzeba się przygotować w 2023 roku?

grafika

Zakup OC w niedzielę i święta – co zrobić, gdy trzeba kupić ubezpieczenie natychmiast?

Kierowcy, którzy w dzień wolny od pracy orientują się, że nie mają aktualnego ubezpieczenia OC lub jego ważność lada chwila się kończy, wpadają w panikę. Co prawda biura towarzystw ubezpieczeniowych są wtedy zamknięte, a agenci nie odbierają telefonów, ale nie są to jedyne sposoby, żeby nabyć ubezpieczenie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi internet. Dość powszechną i wygodną drogą zakupu polisy, zwłaszcza w takich sytuacjach, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, jak ta na mubi.pl. Porównywarka Mubi jest dostępna 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, dlatego za jej pośrednictwem można nabyć ubezpieczenie nawet wtedy, gdy stacjonarne siedziby ubezpieczycieli są nieczynne.

Przykład

Mężczyzna, który niedawno kupił używany samochód, w piątek późnym wieczorem przypomniał sobie, że miał wykupić dla niego nowe ubezpieczenie OC. Ponownie sprawdził datę ważności polisy i zmartwił się, bo okres jej obowiązywania kończył się tego samego dnia. Mężczyzna sięgnął po telefon komórkowy i poszukał taniego OC w porównywarce, bo wiedział, że w ten sposób znajdzie je najszybciej. Dzięki temu jeszcze przed północą wykupił ubezpieczenie na następny rok, a kolejnego dnia rano bez obaw wyruszył na samochodową wycieczkę z rodziną.

Jak działa porównywarka ubezpieczeń Mubi?

Mubi to jedna z dostępnych w sieci porównywarek OC, dzięki której można nabyć polisę nawet w dni ustawowo wolne od pracy. Jak działa Mubi? Na podstawie informacji o samochodzie i kierowcy przygotowywane są oferty ubezpieczeń. Użytkownik tego narzędzia może poznać i wybrać spośród przedstawionych ofert zarówno zakres ochrony, który mu odpowiada, jak i cenę ubezpieczenia.

Zakup OC, autocasco i innych ubezpieczeń nie zajmuje dużo czasu. Pierwszym krokiem w wyszukiwaniu ochrony jest wypełnienie formularza w kalkulatorze OC i AC. Składa się on z niezbędnych do wyliczenia składki pytań o:

 • preferowany zakres ochrony,
 • dane ubezpieczanego samochodu,
 • użytkowanie pojazdu,
 • informacje o właścicielu i dodatkowych kierowcach.

Mubi jest jedną z nielicznych porównywarek bez podawania danych, które nie wymagają ujawniania personaliów, danych kontaktowych kierowcy czy nawet numeru rejestracyjnego pojazdu na etapie wstępnego wyliczania składki. Trzeba liczyć się jednak z faktem, że decyzja o pominięciu tego typu pytań może wiązać się z otrzymaniem mniejszej liczby ofert, bo niektóre towarzystwa (min. Generali i Proama) do wyceny ubezpieczenia potrzebują również tych informacji.

Po wypełnieniu formularza użytkownik otrzymuje listę przygotowanych dla niego ofert, które może porównać pod względem zakresu i ceny, zestawiając je ze sobą oraz wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Porównywarka ubezpieczeń umożliwia nie tylko przeglądanie i porównywanie ofert, ale także zakup OC online. Za ubezpieczenie płaci się przelewem. Po dokonaniu transakcji (a w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych nawet jeszcze przed) polisa potwierdzająca zawarcie umowy ubezpieczeniowej jest wysyłana na podany adres mailowy nawet wtedy, gdy zakupu dokonano w niedzielę lub inny dzień wolny od pracy. Dokument można wydrukować, choć nie ma już obowiązku wożenia go ze sobą razem z prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym pojazdu.

Zalety zakupu ubezpieczenia w porównywarce OC – dlaczego warto z niej korzystać?

Porównywarki ubezpieczeń zyskują na popularności. Dziś wiele osób ceni sobie swój własny czas i wygodę, a to zapewnia internetowy kalkulator OC. Co jeszcze przemawia za takim sposobem zakupu ubezpieczenia?

zalety kupna ubezpieczenia na mubi - grafika
 • Dostępność 24/7. Porównywarka internetowa umożliwia zakup zarówno w dni robocze, jak też w weekendy i święta, a nawet w środku nocy. To zatem idealne rozwiązanie dla osób, które w ostatniej chwili zorientowały się, że kończy się ważność ich polisy.
 • Możliwość zakupu bez wychodzenia z domu. Żeby kupić ubezpieczenie, nie trzeba wychodzić z domu i tracić czasu na dojazdy. Wystarczy komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Gdziekolwiek jesteś!
 • Pewność, że wybrałeś najbardziej atrakcyjną ofertę. To właśnie siła porównywania ofert ubezpieczeniowych. Zestawienie ich w porównywarce pozwala Ci zdecydować się na najbardziej korzystną propozycję w danej chwili.
 • Zniżki za zakup przez internet. Niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe zniżki tym osobom, które kupują ubezpieczenie online. W ten sposób można zapłacić nawet o 15% mniej.
 • Możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni. Jak przy każdej transakcji na odległość, również przy zakupie ubezpieczenia przez internet można z niego zrezygnować w ciągu 30 dni od zakupu.
 • Przyjazny i intuicyjny formularz, który można wypełnić w kilka minut. W większości pytań wybiera się odpowiednią odpowiedź, a nie ją wpisuje. 

Ekspert Mubi radzi:

Dobrze jest pamiętać o końcu umowy ubezpieczenia, bo warto porównać oferty wielu towarzystw, aby wybrać najlepszą, a w przypadku OC – najtańszą. Zgodnie z art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych posiadaczowi pojazdu mechanicznego przysługuje bowiem możliwość wypowiedzenia dotychczasowego ubezpieczenia i wykupienia ochrony w innym towarzystwie. Wypowiedzenia można dokonać najpóźniej dzień przed końcem poprzedniej polisy. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest wykupienie OC w innej firmie ubezpieczeniowej, a każdy dzień bez ochrony odpowiedzialności cywilnej jest karany i może skutkować koniecznością likwidacji kosztownych szkód z własnej kieszeni.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie, gdy przejęto je po poprzednim właścicielu samochodu, gdy nie opłacono wszystkich rat oraz gdy było kupione na miesiąc.
 • Brak ciągłości ochrony OC może skutkować nałożeniem na nieubezpieczonego kierowcę kar za brak OC.
 • Zakup ubezpieczenia jest możliwy nie tylko w dni robocze, ale również w niedziele i święta dzięki internetowym porównywarkom ubezpieczeń.
 • Dzień wolny nie musi być wcale stracony! Porównywarka Mubi jest dostępna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
 • Kupując polisę przez internet, oszczędza się nie tylko pieniądze, ale również czas.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno ubezpieczenia samochodu w niedzielę i święta

Czy umowa OC może wygasnąć?
Moje OC wygasło. Czy zapłacę karę?
Potrzebuję OC, a dziś dzień wolny od pracy! Nie chcę płacić kary! Co mam zrobić?
Czy zakup OC w porównywarce się opłaca?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
ostre te przepisy, zero możliwości na popełnienie błędu czasowego... nawet 1 dzien...tragedia jak nas "strzygą"

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC