Jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę i święta?

Chociaż ubezpieczyciele zazwyczaj przypominają swoim klientom o tym, że obecna umowa ubezpieczenia OC dobiega końca, to kierowcom zdarza się zapomnieć o zakupie nowej polisy odpowiednio wcześnie. W efekcie orientują się, gdy ta kończy się następnego dnia lub już straciła swoją ważność. Pół biedy, jeśli następuje to w dzień roboczy, kiedy możliwy jest kontakt z ubezpieczycielem lub agentem. Jednak co zrobić, gdy właściciel pojazdu przypomina sobie o końcu umowy w weekend lub dzień świąteczny? Czy można kupić ubezpieczenie w dzień wolny od pracy?

Kiedy trzeba pamiętać o końcu umowy ubezpieczenia OC?

Zazwyczaj ubezpieczenie OC ulega automatycznemu przedłużeniu. Trudno zatem narazić się na kary za brak OC. Istnieją jednak sytuacje, w których ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy kończy się z ostatnim dniem obowiązywania umowy. Kiedy nie można liczyć na automatyczne odnowienie OC?

 • Gdy kierowca skorzystał z OC poprzedniego właściciela samochodu.
 • Gdy właściciel samochodu nie opłacił wszystkich rat ubezpieczenia.
 • Gdy zawarto umowę OC krótkoterminowego.

Przeoczenie końca umowy może być jednak uciążliwe także wtedy, gdy umowa przedłuża się na następny rok, jeśli ubezpieczony odpowiednio wcześnie jej nie wypowie. Tracą na tym osoby, które planowały zmianę ubezpieczyciela w kolejnym roku i nie odpowiadają im nowe warunki ubezpieczenia.

Dlaczego nie warto zostawiać zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę?

Przeoczenie końca umowy ubezpieczenia OC (zwłaszcza, gdy ta nie odnawia się automatycznie) i przerwa w ochronie niosą ze sobą pewne konsekwencje. Osoby, które nie zadbały o ciągłość ubezpieczenia narażają się na kary za brak OC. Trzeba wiedzieć, że nawet za jednodniową przerwę w tej obowiązkowej ochronie kierowca może zostać obciążony niemałą sumą. Oprócz konieczności zakupu polisy otrzyma wezwanie do zapłaty kary, wysłane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Istotny wpływ na wysokość kary ma aktualne minimalne wynagrodzenie. To, jaką części tej kwoty trzeba będzie zapłacić, zależy od czasu trwania przerwy w ubezpieczeniu oraz od rodzaju pojazdu, który nie posiada aktualnego OC. Na jakie kary trzeba się przygotować?

Kary za brak OC 2020

Zakup OC w niedzielę i święta – co zrobić, gdy trzeba kupić ubezpieczenie natychmiast?

Kierowcy, którzy w dzień wolny od pracy orientują się, że nie mają aktualnego ubezpieczenia OC lub jego ważność lada chwila się kończy, wpadają w panikę. Co prawda biura towarzystw ubezpieczeniowych są wtedy zamknięte, a agenci nie odbierają telefonów, ale nie są to jedyne sposoby, żeby nabyć ubezpieczenie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi internet. Dość powszechną i wygodną drogą zakupu polisy, zwłaszcza w takich sytuacjach, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, jak ta na mubi.pl. Porównywarka Mubi jest dostępna 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, dlatego za jej pośrednictwem można nabyć ubezpieczenie nawet wtedy, gdy stacjonarne siedziby ubezpieczycieli są nieczynne.

Jak działa porównywarka ubezpieczeń Mubi?

Mubi to jedna z dostępnych w sieci porównywarek OC, dzięki której można nabyć polisę nawet w dni ustawowo wolne od pracy. Jak działa Mubi? Na podstawie informacji o samochodzie i kierowcy przygotowywane są oferty ubezpieczeń. Użytkownik tego narzędzia może poznać i wybrać spośród przedstawionych ofert zarówno zakres ochrony, który mu odpowiada, jak i cenę ubezpieczenia.

Zakup OC, autocasco i innych ubezpieczeń nie zajmuje dużo czasu. Pierwszym krokiem w wyszukiwaniu ochrony jest wypełnienie formularza w kalkulatorze OC i AC. Składa się on z niezbędnych do wyliczenia składki pytań o:

 • preferowany zakres ochrony,
 • dane ubezpieczanego samochodu,
 • informacje o właścicielu i jego doświadczeniu na drodze.

Mubi jest jedną z nielicznych porównywarek bez podawania danych, które nie wymagają ujawniania personaliów, danych kontaktowych kierowcy czy nawet numeru rejestracyjnego pojazdu na etapie wyliczania składki. Trzeba liczyć się jednak z faktem, że decyzja o pominięciu tego typu pytań może wiązać się z otrzymaniem mniejszej liczby ofert, bo niektóre TU do wycenienia ubezpieczenia potrzebują również tych informacji.

Po wypełnieniu formularza użytkownik otrzyma listę przygotowanych dla niego ofert, które będzie mógł porównać pod względem zakresu i ceny oraz wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Porównywarka ubezpieczeń umożliwia nie tylko przeglądanie i porównywanie ofert, ale także zakup OC online. Za ubezpieczenie płaci się przelewem. Po dokonaniu transakcji (a w niektórych TU nawet jeszcze przed) polisa potwierdzająca zawarcie umowy ubezpieczeniowej jest wysyłana na podany adres mailowy nawet wtedy, gdy zakupu dokonano w niedzielę lub inny dzień wolny od pracy. Dokument wystarczy wydrukować i schować wraz z prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym pojazdu.

Zalety zakupu ubezpieczenia w porównywarce OC – dlaczego warto z niej korzystać?

Porównywarki ubezpieczeń zyskują na popularności. Dziś wiele osób ceni sobie swój własny czas i wygodę, a to zapewnia internetowy kalkulator OC. Co jeszcze przemawia za takim sposobem zakupu ubezpieczenia?

 • Dostępność 24/7. Jak już wspominałam, porównywarka internetowa umożliwia zakup zarówno w dni robocze, jak i w weekendy i święta, a nawet w nocy. To zatem idealne rozwiązanie dla osób, które w ostatniej chwili zorientowały się, że kończy się ważność ich polisy.
 • Możliwość zakupu bez wychodzenia z domu. Żeby kupić ubezpieczenie nie trzeba wychodzić z domu i tracić czasu na dojazdy. Wystarczy komputer z dostępem do internetu.
 • Pewność, że wybrało się najbardziej atrakcyjną ofertę. To właśnie siła porównywania ofert ubezpieczeniowych. Zestawienie ich w porównywarce pozwala wybrać tę najbardziej korzystną dla właściciela samochodu.
 • Zniżki za zakup przez internet. Niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe zniżki tym osobom, które kupują ubezpieczenie online. W ten sposób można zapłacić nawet o 15% mniej.
 • Możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni. Jak przy każdej transakcji na odległość, również przy zakupie ubezpieczenia przez internet można z niego zrezygnować w ciągu 30 dni od zakupu.
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie, gdy przejęto je po poprzednim właścicielu samochodu, gdy nie opłacono wszystkich rat oraz gdy było kupione na miesiąc.
 • Brak ciągłości ochrony OC może skutkować nałożeniem na nieubezpieczonego kierowcę kar za brak OC.
 • Zakup ubezpieczenia jest możliwy nie tylko w dni robocze, ale również w niedzielę i święta dzięki internetowym porównywarkom ubezpieczeń.
 • Porównywarka Mubi jest dostępna całą dobę i siedem dni w tygodniu.
 • Kupując polisę przez internet oszczędza się nie tylko pieniądze, ale również czas.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *