Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Dzięki bezpiecznej jeździe zyskujemy zniżki, które sprawiają, że ubezpieczenie samochodu staje się tańsze. Jak jednak kształtują się ceny OC bez zniżek?

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany prawnie i pozostaje taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednakże koszty związane z objęciem samochodu obowiązkową ochroną ubezpieczeniową okazują się zróżnicowane. Cena OC zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno parametry pojazdu, jak i to, kim jest jego właściciel. W przypadku parametrów samochodu towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę między innymi na:

 • model i markę;
 • rok produkcji;
 • sposób użytkowania;
 • pojemność silnika;
 • przebieg.

Wśród informacji na temat kierowcy, które są interesujące z punktu widzenia ubezpieczyciela, znajdują się między innymi:

 • wiek;
 • data uzyskania prawa jazdy;
 • miejsce zamieszkania;
 • stan cywilny;
 • liczba dzieci;
 • wykonywany zawód;
 • historia ubezpieczenia.

Na podstawie zebranych danych towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki. Należy jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel stosuje inne metody kalkulacji, więc wynik obliczeń bazujących na tych samych danych okazuje się odmienny.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Wpływ zniżek na cenę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe preferują bezpieczną jazdę. Nic w tym dziwnego – ryzyko, że klient, który jeździ ostrożnie, spowoduje wypadek bądź kolizję jest mniejsze niż w przypadku klienta skłonnego do brawury za kierownicą. Tymczasem brak zdarzeń drogowych, które zostały spowodowane przez klientów danego towarzystwa ubezpieczeniowego, oznacza brak konieczności wypłacenia odszkodowania.

Dlatego też ubezpieczyciele oferują niższe składki osobom, które wydają się mniej skłonne do ryzykownych zachowań. Z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych, na tańsze OC zasługuje kierowca, który ma ustabilizowany tryb życia, kilka lat doświadczenia za kółkiem i bezwypadkową historię ubezpieczeniową. Stąd też zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok bez szkody, ubezpieczyciel obniża cenę OC o kilka procent, aż do kilkudziesięciu procent wyjściowej ceny.

Aby zobrazować wpływ zniżek na cenę OC przeprowadźmy kalkulację dla przykładowego kierowcy. 35-letnia Marta z jeździ Renault Clio z 2011 roku. Od 2006 roku ma prawo jazdy. Jest mężatką i ma 2 dzieci w wieku 8 i 10 lat. W roku nie planuje przejechać więcej niż 5 tys. km. Od co najmniej 10 lat ubezpiecza samochody. Jak zmieni się cena OC w zależności od liczby zgłoszonych szkód?

Ubezpieczyciel Brak szkody Jedna szkoda w tym roku
Uniqa 391 zł 506 zł
LINK4 467 zł 906 zł
Trasti 526 zł 1 073 zł
Aviva 570 zł 788 zł
TUZ Ubezpieczenia 583 zł 780 zł
Dane pochodzą z przykładowego wyliczenia w porównywarce Mubi z 22.06.2021 roku.

Mimo wieloletniego ubezpieczania samochodu już jedna szkoda w tym roku spowodowała znaczący wzrost składki OC u wszystkich ubezpieczycieli – wyniósł on nawet 100%. Wpływ na zniżki ma także budowanie historii ubezpieczenia. Przekonajmy się, jak oferta polis OC zmieni się dla Marty ze względu na liczbę lat ubezpieczania samochodu – zakładamy brak szkód i pod uwagę bierzemy tylko najtańszą ofertę!

Ilość lat kupowania ubezpieczenia OC Ubezpieczyciel Cena OC
co najmniej 10 lat Uniqa 391 zł
co najmniej 8 latUniqa 451 zł
co najmniej 6 latLINK4 467 zł
co najmniej 4 lataLINK4 467 zł
co najmniej 2 lataUniqa 612 zł
pierwszy razUniqa 800 zł
Dane pochodzą z przykładowego wyliczenia w porównywarce Mubi z 22.06.2021 roku.

Zgodnie z przewidywaniami cena OC rośnie wraz z krótszą historią ubezpieczenia. Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją politykę dotyczącą przyznawania i naliczania zniżek.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

miniaturka wpisu
Twoja składka wzrosła po wypadku? Co zrobić, żeby cena OC i AC znowu była przystępna?

W jaki sposób kierowcy mogą obniżyć składkę ubezpieczeniową po szkodzie? O ile może wzrosnąć cena ubezpieczenia auta? Przeczytaj i sprawdź!

Przejdź do artykułu

Wysokość zniżek w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Jak wspomniano, każda firma ubezpieczeniowe stosuje odmienne metody obliczania składki ubezpieczeniowej. Nie inaczej jest też z uwzględnieniem zniżek za bezpieczną jazdę. Najczęściej mówi się o 10% za rok bezszkodowej jazdy. Wówczas w ciągu 6 lat kierowca mógłby uzyskać maksymalną zniżkę w wysokości 60%.

W rzeczywistości każdy ubezpieczyciel stosuje własny system przyznawania i odbierania zniżek. Oznacza to, że w niektórych towarzystwach wspomniany poziom 60% można osiągnąć już po 3 latach (na przykład mtu24.pl), jednak najczęściej trzeba na to poczekać do 6 lat (na przykład AVIVA lub Generali) lub jeszcze dłużej, bo nawet do 10 lat (na przykład Wiener). Coraz więcej ubezpieczycieli stosuje też indywidualne sposoby wyliczania zniżek.

Zniżki u wybranych ubezpieczycieli:

 • Aviva – do 60% za bezszkodową jazdę ( jednak cena ubezpieczenia OC nie może być niższa niż 430 zł, 300 zł za OC w pakiecie z AC, 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC),
 • Beesafe – do 60%, naliczane średnio po 10% rocznie,
 • Generali – do 60%, dodatkowe zniżki dla kierowców posiadających prawo jazdy od co najmniej 10 lat,
 • LINK4 – stosuje własny algorytm obliczania zniżek,
 • mtu24.pl – do 60% po 6 latach,
 • Proama – do 70% zniżki: po 6 latach bezszkodowej jazdy OC i 4 latach AC,
 • You Can Drive – 60%,
 • Uniqa – nawet do 80% dla kierowców, którzy najdłużej ubezpieczają pojazd,
 • Warta – stosuje indywidualne zasady naliczania zniżek.

Ubezpieczenie od utraty zniżek

Zniżki za bezszkodową jazdę zbiera się latami. Tymczasem wystarczy jedno niefortunne zdarzenie i momentalnie tracimy całość zniżek. Co możemy zrobić, aby w jednej chwili nie stracić czegoś, co wypracowaliśmy latami? Jest jednak na to sposób – ubezpieczenie od utraty zniżek!

Kierowca, który ma ubezpieczenie od utraty zniżek, może być pewny, że gdy spowoduje zdarzenie drogowe, fakt ten nie wpłynie na wzrost ceny ubezpieczenia na kolejny rok. Warunkiem jest pozostanie u tego samego ubezpieczyciela. Ochrona zniżek obowiązuje bowiem tylko w towarzystwie, w którym została zawarta. Zmieniając ubezpieczyciela musimy się liczyć z uwzględnieniem szkody, którą spowodowaliśmy.

Ekspert Mubi radzi

Ochrona zniżek jest oferowana w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych, a w każdym z nich jest nieco inna. Compensa nie weźmie pod uwagę pierwszej szkody, a odszkodowanie wypłacone z autocasco nie wpłynie na historię OC i odwrotnie. PZU oferuje ochronę zniżek po pierwszym roku bezszkodowej jazdy, a w TUW ochroną objęta jest jedna szkoda o wartości do 5000 zł lub do 6000 zł, jeśli jest w trakcie likwidacji.

Tańsze OC bez zniżek

Brak zniżek za bezszkodową jazdę nie musi oznaczać, że nie uda nam się znaleźć tańszego OC. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy siłą rzeczy nie mieli nawet okazji, aby wypracować zniżki. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Jak wynika z majowych danych porównywarki OC Mubi.pl, kierowcy w przedziale wiekowym 18-25 lat za ubezpieczenie samochodu płacą średnio 1537 zł. Tymczasem kierowcy z tej samej grupy wiekowej, którzy ubezpieczyli auto ze współwłaścicielem znaleźli OC średnio za 1496 zł. 

Istnieją więc sposoby, aby kierowca, który nie wypracował zniżek za bezszkodową jazdę lub też je stracił mógł obniżyć składkę OC. Wśród nich znajdują się między innymi porównanie ofert, zakup kilku ubezpieczeń w pakiecie, płatność promocyjna czy wspomniane ustanowienie współwłasności. Więcej o sposobach na tańsze OC przeczytasz tutaj.

Na koniec warto przeprowadzić dwie kalkulacje dla młodego właściciela samochodu – w wariancie bez i ze współwłaścicielem. Nasz przykładowy kierowca to Mateusz, który ma 22 lata i pierwszy raz chce ubezpieczyć swojego 10-letniego Opla Corsę (benzyna, 3 drzwi, 1,0 l). Mateusz mieszka w Inowrocławiu i ma prawo jazdy od 2 lat. Współwłaścicielem Mateusza został jego tato Krzysztof – 50 lat, ubezpiecza od 10 lat, będzie czasami używał samochodu syna.

Ubezpieczyciel Cena OC bez współwłaściciela Ubezpieczyciel Cena OC ze współwłaścicielem
Benefia 1 119 złBenefia 1 119 zł
mtu24.pl 1 210 zł Trasti 1 193 zł
You Can Drive 1 385 zł mtu24.pl 1 210 zł
Trasti 1 466 złAviva 1 259 zł
TUZ Ubezpieczenia 1 710 zł TUZ Ubezpieczenia 1 283 zł

Z powyższego zestawienia wyraźnie widać, że współudział ojca Mateusza obniżył cenę OC u kilku ubezpieczycieli. Bez zmian pozostało ona w Benefii – najtańsze w obu przypadkach. Z kolei Aviva weszła do 5 najtańszych polis dla młodego kierowcy, który współdzieli auto. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta bez zniżek za bezszkodową jazdę

Jak zebrać zniżki na ubezpieczenie OC?
Ubezpieczyciele doceniają kierowców, którzy jeżdżą bezszkodowo, przyznając im zniżki na OC za każdy rok, w którym nie spowodowali wypadku. Firmy stosują różne przeliczniki, ale w każdym TU można w ten sposób w ciągu kilku lat uzbierać nawet kilkadziesiąt procent rabatu. Trzeba jednak pamiętać, że już jedna szkoda wystarczy, by stracić wszystkie dotychczasowe zniżki.
Ile można zaoszczędzić dzięki zniżkom na OC?
Każdy rok bezszkodowej jazdy to kilka procent zniżki na zakup OC, które z czasem kumulują się w naprawdę znaczące rabaty. Zachowujący największą ostrożność kierowcy mogą w ten sposób zaoszczędzić na składce nawet 60%, co będzie oznaczało kilkaset złotych różnicy w cenie, które można przeznaczyć np. na zakup dodatkowej ochrony.
Czy można się zabezpieczyć przed utratą zniżek?
Przyzwyczajonym do zniżek kierowcom trudno pogodzić się z faktem, że już jedna stłuczka może ich wszystkich pozbawić. Aby tego uniknąć, warto wykupić dodatkową ochronę zniżek, dzięki której spowodowanie szkody nie wpłynie na cenę ubezpieczenia. Uwaga! Aby ochrona zadziałała, nie można zmienić ubezpieczyciela.
PODSUMOWANIE
 • Na cenę OC wpływają zarówno parametry pojazdu, jak i to, kim jest jego właściciel.
 • Ubezpieczyciele preferują bezpieczną jazdę. Za każdy rok bezszkodowej jazdy możemy uzyskać kilka procent zniżki.
 • Dzięki bezszkodowej jeździe przez kilka lat, koszt ubezpieczenia OC będzie nawet mniejszy nawet o kilkadziesiąt procent.
 • Istnieje możliwość ubezpieczenia się od utraty zniżek. Takie ubezpieczenie obowiązuje jednak tylko w towarzystwie, w którym je zawarto.
Oceń artykuł:
14,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!