Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Dzięki bezpiecznej jeździe zyskujemy zniżki, które sprawiają, że ubezpieczenie samochodu staje się tańsze. Jak jednak kształtują się ceny OC bez zniżek?

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany prawnie i pozostaje taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednakże koszty związane z objęciem samochodu obowiązkową ochroną ubezpieczeniową okazują się zróżnicowane. Cena OC zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno parametry pojazdu, jak i to, kim jest jego właściciel. W przypadku parametrów samochodu towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę między innymi na:

 • model i markę;
 • rok produkcji;
 • sposób użytkowania;
 • pojemność silnika;
 • przebieg.

Wśród informacji na temat kierowcy, które są interesujące z punktu widzenia ubezpieczyciela, znajdują się między innymi:

 • wiek;
 • data uzyskania prawa jazdy;
 • miejsce zamieszkania;
 • stan cywilny;
 • liczba dzieci;
 • wykonywany zawód;
 • historia ubezpieczenia.

Na podstawie zebranych danych towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki. Należy jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel stosuje inne metody kalkulacji, więc wynik obliczeń bazujących na tych samych danych okazuje się odmienny.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Wpływ zniżek na cenę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe preferują bezpieczną jazdę. Nic w tym dziwnego – ryzyko, że klient, który jeździ ostrożnie, spowoduje wypadek bądź kolizję jest mniejsze niż w przypadku klienta skłonnego do brawury za kierownicą. Tymczasem brak zdarzeń drogowych, które zostały spowodowane przez klientów danego towarzystwa ubezpieczeniowego, oznacza brak konieczności wypłacenia odszkodowania.

Dlatego też ubezpieczyciele oferują niższe składki osobom, które wydają się mniej skłonne do ryzykownych zachowań. Z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych, na tańsze OC zasługuje kierowca, który ma ustabilizowany tryb życia, kilka lat doświadczenia za kółkiem i bezwypadkową historię ubezpieczeniową. Stąd też zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok bez szkody, ubezpieczyciel obniża cenę OC o kilka procent, aż do kilkudziesięciu procent wyjściowej ceny.

Oferty ubezpieczenia
ze zniżkami
Oferty ubezpieczenia
bez zniżek
OC+Assistance 265 zł
(Gefion)
OC+Assistance 612 zł
(AXA)
OC+Assistance 528 zł
(AXA)
OC 728 zł
(Gefion)
OC+NNW 536 zł
(Benefia)
OC+Assistance 790
(Aviva)
Przykładowe ceny ubezpieczenia samochodu dla mieszkającego w Zielonej Górze 33-letniego właściciela Dacii Logan. W pierwszym przypadku kierowca ma 8 lat bezszkodowej jazdy. W drugim, przydarzyła mu się szkoda w ubiegłym roku. Kalkulację przeprowadzono na Mubi.pl

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

miniaturka wpisu
Twoja składka wzrosła po wypadku? Co zrobić, żeby cena OC i AC znowu była przystępna?

Nawet najlepszemu i najbardziej doświadczonemu kierowcy zdarza się spowodować kolizję lub ulec wypadkowi

Przejdź do artykułu

Wysokość zniżek w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Jak wspomniano, każda firma ubezpieczeniowe stosuje odmienne metody obliczania składki ubezpieczeniowej. Nie inaczej jest też z uwzględnieniem zniżek za bezpieczną jazdę. Najczęściej mówi się o 10% za rok bezszkodowej jazdy. Wówczas w ciągu 6 lat kierowca mógłby uzyskać maksymalną zniżkę w wysokości 60%.

W rzeczywistości każdy ubezpieczyciel stosuje własny system przyznawania i odbierania zniżek. Oznacza to, że w niektórych towarzystwach wspomniany poziom 60% można osiągnąć już po 3 latach (na przykład mtu24), a gdzie indziej trzeba na to poczekać 6 (na przykład AVIVA lub Generali), 8 (na przykład AXA) nawet 10 lat (na przykład Wiener).

Ubezpieczenie od utraty zniżek

Zniżki za bezszkodową jazdę zbiera się latami. Tymczasem wystarczy jedno niefortunne zdarzenie i momentalnie tracimy całość zniżek. Co możemy zrobić, aby w jednej chwili nie stracić czegoś, co wypracowaliśmy latami? Jest jednak na to sposób – ubezpieczenie od utraty zniżek!

Kierowca, który ma ubezpieczenie od utraty zniżek, może być pewny, że gdy spowoduje zdarzenie drogowe, fakt ten nie wpłynie na wzrost ceny ubezpieczenia na kolejny rok. Warunkiem jest pozostanie u tego samego ubezpieczyciela. Ochrona zniżek obowiązuje bowiem tylko w towarzystwie, w którym została zawarta. Zmieniając ubezpieczyciela musimy się liczyć z uwzględnieniem szkody, którą spowodowaliśmy.

Tańsze OC bez zniżek

Brak zniżek za bezszkodową jazdę nie musi oznaczać, że nie uda nam się znaleźć tańszego OC. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy siłą rzeczy nie mieli nawet okazji, aby wypracować zniżki. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Jak wynika z wrześniowych danych porównywarki OC Mubi.pl, kierowcy w przedziale wiekowym 18-25 lat za ubezpieczenie samochodu płacą średnio 1527 zł. Tymczasem kierowcy z tej samej grupy wiekowej, którzy ubezpieczyli auto ze współwłaścicielem znaleźli OC średnio za 1230 zł.

Istnieją więc sposoby, aby kierowca, który nie wypracował zniżek za bezszkodową jazdę lub też je stracił mógł obniżyć składkę OC. Wśród nich znajdują się między innymi porównanie ofert, zakup kilku ubezpieczeń w pakiecie, płatność promocyjna czy wspomniane ustanowienie współwłasności. Więcej o sposobach na tańsze OC przeczytasz tutaj.

PODSUMOWANIE
 • Na cenę OC wpływają zarówno parametry pojazdu, jak i to, kim jest jego właściciel.
 • Ubezpieczyciele preferują bezpieczną jazdę. Za każdy rok bezszkodowej jazdy możemy uzyskać kilka procent zniżki.
 • Dzięki bezszkodowej jeździe przez kilka lat, koszt ubezpieczenia OC będzie nawet mniejszy nawet o kilkadziesiąt procent.
 • Istnieje możliwość ubezpieczenia się od utraty zniżek. Takie ubezpieczenie obowiązuje jednak tylko w towarzystwie, w którym je zawarto.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!