Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Dzięki bezpiecznej jeździe zyskujemy zniżki, które sprawiają, że ubezpieczenie samochodu staje się tańsze. Jak jednak kształtują się ceny OC bez zniżek?

zniżki na oc

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany prawnie i pozostaje taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednakże koszty związane z objęciem samochodu obowiązkową ochroną ubezpieczeniową okazują się zróżnicowane. Cena OC zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno parametry pojazdu, jak i to, kim jest jego właściciel. W przypadku parametrów samochodu towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę między innymi na:

 • model i markę,
 • rok produkcji,
 • sposób użytkowania,
 • pojemność silnika,
 • przebieg.

Wśród informacji na temat kierowcy, które są interesujące z punktu widzenia ubezpieczyciela, znajdują się między innymi:

 • wiek,
 • data uzyskania prawa jazdy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • liczba dzieci,
 • wykonywany zawód,
 • historia ubezpieczenia.

Na podstawie zebranych danych towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki. Należy jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel stosuje inne metody kalkulacji, więc wynik obliczeń bazujących na tych samych danych okazuje się odmienny.

Wpływ zniżek na cenę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe preferują bezpieczną jazdę. Nic w tym dziwnego – ryzyko, że klient, który jeździ ostrożnie, spowoduje wypadek bądź kolizję, jest mniejsze niż w przypadku klienta skłonnego do brawury za kierownicą. Tymczasem brak zdarzeń drogowych, które zostały spowodowane przez klientów danego towarzystwa ubezpieczeniowego, oznacza brak konieczności wypłacenia odszkodowania.

Dlatego też ubezpieczyciele oferują niższe składki osobom, które wydają się mniej skłonne do ryzykownych zachowań. Z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych, na tańsze OC zasługuje kierowca, który ma ustabilizowany tryb życia, kilka lat doświadczenia za kółkiem i bezwypadkową historię ubezpieczeniową. Stąd też zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok bez kolizji, ubezpieczyciel obniża cenę OC o kilka procent, aż do kilkudziesięciu procent wyjściowej ceny (nawet 70-80%).

Aby zobrazować wpływ zniżek na cenę OC przeprowadźmy kalkulację dla przykładowego kierowcy. 35-letnia Marta z Katowic jeździ Renault Clio z 2011 roku (benzyna, pojemność silnika: 1598 cm3, przebieg: 73 tys. km). Od 2006 roku ma prawo jazdy. Jest mężatką i ma 2 dzieci w wieku 8 i 10 lat. W roku nie planuje przejechać więcej niż 5 tys. km. Od co najmniej 10 lat ubezpiecza samochody. Jak zmieni się cena OC w zależności od liczby zgłoszonych szkód?

UbezpieczycielCena OC przy braku szkódCena OC przy jednej szkodzie w ostatnim roku
UNIQA409,00 zł670,00 zł
Trasti441,00 zł807,00 zł
LINK4511,88 zł776,01 zł
Benefia721,00 zł1 064,00 zł
Beesafe753,62 zł753,62 zł
mtu24.pl759,00 zł987,00 zł
Wiener771,00 zł977,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [styczeń 2024].

Mimo wieloletniego ubezpieczania samochodu już jedna szkoda w tym roku spowodowała znaczący wzrost składki OC u większości ubezpieczycieli – w niektórych przypadkach cena wzrosła ponad dwukrotnie! Jedynym towarzystwem, w którym koszt polisy się nie zmienił, było Beesafe.

Wpływ na zniżki oprócz szkodowości ma także długość okresu budowania historii ubezpieczenia. Przekonajmy się, jak oferta polis OC zmieni się dla Marty ze względu na liczbę lat ubezpieczania samochodu – zakładamy brak szkód i pod uwagę bierzemy tylko najtańszą ofertę!

Ilość lat kupowania ubezpieczenia OCUbezpieczycielCena OC
co najmniej 10 latUNIQA409,00 zł
co najmniej 8 latUNIQA492,00 zł
co najmniej 6 latLINK4537,78 zł
co najmniej 4 lataLINK4 537,78 zł
co najmniej 2 lataLINK4537,83 zł
nie było OCLINK4540,95 zł
Dane pochodzą z przykładowego wyliczenia w porównywarce Mubi (25.05.2023)

Zgodnie z przewidywaniami cena OC rośnie wraz z krótszą historią ubezpieczenia. Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją politykę dotyczącą przyznawania i naliczania zniżek, dlatego najniższe ceny zaoferowały różne firmy.

Wysokość zniżek w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Jak wspomniano, każdy zakład ubezpieczeń stosuje odmienne metody obliczania składki ubezpieczeniowej. Nie inaczej jest też z uwzględnieniem zniżek za bezpieczną jazdę. Najczęściej mówi się o 10% za rok bezszkodowej jazdy. Wówczas w ciągu 6 lat kierowca mógłby uzyskać maksymalną zniżkę w wysokości 60%.

W rzeczywistości każdy ubezpieczyciel stosuje własny system przyznawania zniżek i zwyżek. Oznacza to, że w niektórych towarzystwach wspomniany poziom 60% można osiągnąć już po 3 latach (na przykład mtu24.pl), jednak najczęściej trzeba na to poczekać do 6 lat (na przykład Generali) lub jeszcze dłużej, bo nawet do 10 lat (na przykład Wiener). Coraz więcej ubezpieczycieli stosuje też indywidualne sposoby wyliczania zniżek, opierając się na historii ubezpieczenia kierowców.

Zniżki u wybranych ubezpieczycieli:

 • Allianzna podstawie indywidualnej oceny,
 • Balciastosuje indywidualne zasady naliczania zniżek,
 • Beesafe – do 60%, naliczane średnio po 10% rocznie,
 • Generali – do 60% po 6 latach bezszkodowej jazdy w przypadku OC i 4 latach w przypadku AC,
 • LINK4 – do 60%, stosuje własny algorytm obliczania zniżek,
 • mtu24.pl – do 60% po 3 latach,
 • Proama – do 70% zniżki: po 6 latach bezszkodowej jazdy OC i 4 latach AC,
 • You Can Drive – do 60% po 3 latach,
 • Trasti – stosuje indywidualne zasady naliczania zniżek,
 • UNIQA – nawet do 80% dla kierowców, którzy najdłużej ubezpieczają pojazd,
 • Warta – stosuje indywidualne zasady naliczania zniżek,
 • Wiener – do 60% po 10 latach.

Ubezpieczenie od utraty zniżek

Zniżki za bezszkodową jazdę zbiera się latami. Tymczasem wystarczy jedno niefortunne zdarzenie i momentalnie tracimy całość zniżek. Co możemy zrobić, aby w jednej chwili nie stracić czegoś, co wypracowaliśmy latami? Jest na to sposób – ubezpieczenie od utraty zniżek!

Kierowca, który ma ubezpieczenie od utraty zniżek, może być pewny, że gdy spowoduje zdarzenie drogowe, fakt ten nie wpłynie na wzrost ceny ubezpieczenia na kolejny rok. Warunkiem jest pozostanie u tego samego ubezpieczyciela. Ochrona zniżek obowiązuje bowiem tylko w towarzystwie, w którym została zawarta. Zmieniając ubezpieczyciela, musimy się liczyć z uwzględnieniem w cenie OC szkody, którą spowodowaliśmy.

Ekspert Mubi radzi:

Ochrona zniżek jest oferowana w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych, a w każdym z nich jest nieco inna. W Compensie przysługuje ona kierowcom mającym co najmniej 20% zniżki za bezszkodową jazdę, chroniona jest pierwsza szkoda, bez względu na kolejne w tym samym roku, a odszkodowanie wypłacone z autocasco nie wpływa na historię OC i odwrotnie. PZU oferuje ochronę zniżek już po pierwszym roku bezszkodowej jazdy.

Tańsze OC bez zniżek

Brak zniżek za bezszkodową jazdę nie musi oznaczać, że nie uda nam się znaleźć tańszego OC. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy siłą rzeczy nie mieli nawet okazji, aby wypracować zniżki. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Jak wynika z kwietniowych danych porównywarki OC Mubi, kierowcy w przedziale wiekowym 18-25 lat za ubezpieczenie samochodu płacą średnio 1 416 zł. Tymczasem kierowcy z tej samej grupy wiekowej, którzy ubezpieczyli auto ze współwłaścicielem znaleźli OC średnio za 955 zł. 

Istnieją więc sposoby, aby kierowca, który nie wypracował zniżek za bezszkodową jazdę lub też je stracił, mógł obniżyć składkę OC. Wśród nich znajdują się między innymi porównanie ofert, zakup kilku ubezpieczeń w pakiecie, płatność promocyjna czy wspomniane ustanowienie współwłasności. Więcej o sposobach na tańsze OC przeczytasz tutaj.

Na koniec warto przeprowadzić dwie kalkulacje dla młodego właściciela samochodu – w wariancie bez i ze współwłaścicielem. Nasz przykładowy kierowca to Mateusz, który ma 22 lata i pierwszy raz chce ubezpieczyć swojego 10-letniego Opla Corsę (przebieg: 111 tys. km, benzyna, pojemność silnika: 1,0 l). Mateusz mieszka w Inowrocławiu i ma prawo jazdy od 2 lat. Współwłaścicielem auta Mateusza został jego tato Krzysztof – 50 lat, ubezpiecza od ponad 10 lat i nie ma na koncie żadnych szkód, będzie czasami używał samochodu syna.

UbezpieczycielCena OC bez współwłaścicielaCena OC ze współwłaścicielem
mtu24.pl1 251 zł1 234 zł
Trasti1 278 zł1 548 zł
You Can Drive1 385 zł1 385 zł
LINK41 555 zł1 463 zł
Benefia1 565 zł1 565 zł
Beesafe1 694 zł1 059 zł
Wiener1 708 zł1 162 zł
UNIQA3 295 zł1 704 zł

Z powyższego zestawienia wyraźnie widać, że współudział ojca Mateusza obniżył cenę OC u większości ubezpieczycieli. Bez zmian pozostało ona w Benefii i You Can Drive. Z kolei Beesafe, Wiener i UNIQA zdecydowanie obniżyły koszt ubezpieczenia w przypadku dopisania do dowodu doświadczonego kierowcy – w towarzystwie UNIQA cena spadła prawie o połowę.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Polisa obowiązkowa posiadacza pojazdu mechanicznego to nie lada wydatek. Zniżki pozwalają łatwiej go znieść. A co jeśli nie masz zniżek, bo z racji wieku lub przebiegu ubezpieczenia Ci nie przysługują. Wtedy musisz zapłacić pełną cenę, a w pewnej sytuacji (np. po szkodzie) nawet wyższą, obarczoną zwyżką za spowodowanie kolizji. Sposobem na uniknięcie przepłacania za OC jest wtedy porównanie ofert. Może okazać się, że zmiana ubezpieczyciela w kolejnym roku wyjdzie Ci na plus!

CZY WIESZ, ŻE …

Oferta kontynuacji polisy w obecnym towarzystwie nie zawsze wychodzi najlepiej. Zakłady ubezpieczeń często oferują najatrakcyjniejsze warunki nowym klientom.

Propozycje od poszczególnych ubezpieczycieli możesz uzyskać od agenta stacjonarnego. Wymaga to jednak fatygi i osobistego z nim spotkania. Możesz odwiedzić strony konkretnych towarzystw – to również zajmie niemało czasu, zwłaszcza że każdy formularz jest inny. Oszczędność czasu i pieniędzy zapewni w tym przypadku internetowa porównywarka OC i AC. Wpisujesz podstawowe dane do wyliczenia składki na kolejny rok tylko raz i już po chwili masz wgląd w kilkadziesiąt propozycji od wiodących ubezpieczycieli. A wszystko to zajmuje raptem 3 minuty!

CZY WIESZ, ŻE …

Najtańsze OC w grudniu 2024 na mubi.pl kosztowało tylko 142 zł. Uzyskał je 39-letni właściciel Fiata 126p, mieszkający w powiecie inowrocławskim. Z kolei najatrakcyjniejszy pakiet OC + assistance kosztował tylko 1 zł więcej (143 zł) mieszkańca Augustowa na jego Malucha.

PODSUMOWANIE
 • Na cenę OC wpływają zarówno parametry pojazdu, jak i to, kim jest jego właściciel.
 • Ubezpieczyciele preferują bezpieczną jazdę. Za każdy rok bezszkodowej jazdy możemy uzyskać kilka procent zniżki.
 • Dzięki bezszkodowej jeździe przez kilka lat, koszt ubezpieczenia OC będzie mniejszy nawet o kilkadziesiąt procent.
 • Istnieje możliwość ubezpieczenia się od utraty zniżek. Takie ubezpieczenie obowiązuje jednak tylko w towarzystwie, w którym je zawarto.
 • Nie posiadając zniżki na OC wcale nie musisz przepłacać! Składkę obniżysz, sprawdzając konkurencyjne oferty polisy obowiązkowej w kalkulatorze Mubi. W 3 minuty znajdziesz najniższą, dostępną składkę ubezpieczenia auta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta bez zniżek za bezszkodową jazdę

Jak zebrać zniżki na ubezpieczenie OC?
Ile można zaoszczędzić dzięki zniżkom na OC?
Czy można się zabezpieczyć przed utratą zniżek?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC