Ubezpieczenie
dla sportowców

grafika

Ekstremalnie aktywni potrzebują ekstremalnie dobrej ochrony finansowej

 • Odszkodowanie za trwały
  uszczerbek na zdrowiu

 • Pokrycie kosztów akcji ratunkowej
  w górach czy nad wodą

 • Opłacenie leczenia wskutek nagłego
  zachorowania bądź kontuzji

 • Zwrot kosztów konsultacji ortopedycznych,
  zabiegów rehabilitacyjnych i leków

grafika

Czy ktoś przekornie, acz sympatycznie życzył Ci połamania nóg na wakacjach? Co by się stało, gdyby rzucone żartem życzenie spełniło się dosłownie? Na szczęście są ubezpieczenia dla sportowców! Ubezpieczeni narciarze, rowerzyści, nurkowie, snowboardziści i wiele innych osób ekstremalnie aktywnych fizycznie otrzymują odszkodowania i inne pomocne świadczenia po wypadkach.

Jakie zalety ma ubezpieczenie dla sportowców?

 • Pokrywa koszty akcji ratunkowej

  Czy wiesz, że akcja ratunkowa za granicą i transport medyczny z miejsca wypadku do najbliższego szpitala mogą kosztować wiele tysięcy euro? Kiedy awaria motorówki uniemożliwi Ci powrót na ląd lub utkniesz w wysokich górach z powodu skręcenia kolana, burzy lub uszkodzenia sprzętu, wyspecjalizowani ratownicy ruszą Ci na pomoc. Dzięki ubezpieczeniu sportowemu unikniesz obciążenia potwornie wysokim kosztem akcji ratunkowej.

 • Zapewnia odszkodownie za obrażenia po wypadku

  Dzięki NNW sport otrzymasz odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu po wypadku. Im wyższa suma ubezpieczenia NNW, tym większe odszkodowanie. Dane uszkodzenie ciała, np. złamanie mostka, jest określane procentowo. W przypadku 5% uszczerbku na zdrowiu możesz otrzymać np. 10 000 zł, jeśli suma NNW sportowego wynosi 200 000 zł. Tabelę z wartościami procentowymi i warunki NNW sport sprawdź w OWU.

 • Chroni drogi sprzęt sportowy

  Jeśli uszkodzisz sprzęt sportowy, ubezpieczyciel może pokryć koszt naprawy i wypożyczenia zastępczego sprzętu, np. roweru na 7 dni. W przypadku zniszczenia np. nart czy akwalungu odszkodowanie pomoże Ci w zakupie nowych rzeczy. Polisa dla sportowca chroni Twój ekwipunek również na wypadek kradzieży, np. z bagażnika samochodu. Sprawdź, jak wybrać i jak działa ubezpieczenie sprzętu sportowego.

 • Wspiera podczas hospitalizacji

  Jeśli trafisz do szpitala za granicą z powodu np. kontuzji lub wysokiej gorączki i zasłabnięcia, zakład ubezpieczeń opłaci wszelkie potrzebne badania i zabiegi. W ramach assistance sportowego ubezpieczyciel zorganizuje transport dla bliskiej Ci osoby, aby odwiedziła Cię w szpitalu lub zajęła się dziećmi. Zapewni jej również zakwaterowanie.

 • Rekompensuje utracone wydatki

  Nagłe zamknięcie stoków narciarskich? Odwołanie uczestnictwa w zorganizowanym wyjeździe z powodu ważnej pracy, choroby czy problemów rodzinnych? Rezygnacja z wykupionego kursu sportowego za granicą? Możesz skonfigurować ubezpieczenie sportowca tak, aby gwarantowało Ci zwrot poniesionych wydatków do określonej w umowie kwoty.

 • Pomaga po wyrządzeniu komuś szkody

  Osoba, którą przypadkowo potrącisz, jadąc na rowerze, surfując na desce lub wykonując ewolucje na deskorolce, może cierpieć tygodniami. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dla sportowca zapewnia wypłatę odszkodowania dla osoby trzeciej: zarówno za szkody osobowe, jak i szkody w mieniu. OC sportowca obejmuje też szkody wyrządzone w pokoju hotelowym lub spowodowane przez Twoje zwierzę. Przy okazji – dowiedz się, jak ubezpieczyć zwierzę domowe w podróży.

Czy wiesz, że…

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje bezpłatnego ratunku, leczenia i hospitalizacji za granicą po nieszczęśliwym wypadku, do którego dojdzie, kiedy będziesz wspinać się po stromej skarpie, zjeżdżać na nartach lub rowerze
z ekstremalną prędkością, próbować ujarzmić wzburzone fale, balansując na desce surfingowej.
Przeczytaj, kiedy NFZ pokrywa koszty leczenia za granicą.

Komu polecamy ubezpieczenie dla sportowców?

 • grafika
  Karkołomni rowerzyści

  Kiedy niektórym wystarczy relaksacyjna przejażdżka miejskim rowerem, Ty tuningujesz swój rower górski, aby wyruszyć na strome, wyboiste górskie ścieżki. Osiągasz prędkość, która jest niesamowita dla osób oglądających Twoje nagrania z kamery na kasku. Ubezpieczenie rowerzysty obejmuje zarówno pomoc finansową po wypadku, jak i wsparcie w formie:

  • odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • opłacenie przeszkolenia zawodowego, jeśli stracisz sprawność po wypadku,
  • pokrycie kosztów za uszkodzenie lub kradzież roweru.
 • grafika
  Wywrotowi kajakarze

  Tylko śnisz o przepłynięciu kajakiem oceanu i nie marzysz o realizacji tak szalonego planu? To dobrze, ale ubezpieczenie sportowe przyda Ci się podczas każdego spływu, szczególnie wzburzonymi rzekami, na których łatwo o wywrotkę. NNW sport może chronić osoby pływające nie tylko na kajakach, ale również na:

  • łodziach wiosłowych,
  • rowerach wodnych,
  • pontonach,
  • jachtach żaglowych i motorowych,
  • skuterach wodnych.

  Uwaga: ubezpieczyciel może nie obejmować ochroną utraty, zniszczenia lub uszkodzenia kajaka!

 • grafika
  (R)ewolucyjni snowboardziści

  203 km/h – to nie prędkość, którą poruszał się pirat drogowy, ryzykując utratę prawa jazdy, a rekord osiągnięty przez arcyodważnego snowboardzistę. Inni, dla których zjeżdżanie na desce po wyznaczonym stoku to tylko rozgrzewka, uprawiają m.in. heliboarding, kitesnowboarding, doskonalą ewolucję w snowparkach. Ciekawe sporty zimowe, które może obejmować polisa sportowa, to np. airboarding (jazda na poduszce), snake gliss (jazda na sankach gąsienicowych), snowtrikke (jazda na śnieżnej hulajnodze), które zaliczają się do kategorii sportów wysokiego ryzyka jak jazda poza wyznaczonymi trasami.

 • grafika
  Brawurowi surferzy

  Niezależnie od tego, czy dopiero uczysz się surfingu i masz na koncie więcej upadków do wody niż ujarzmienia fal, czy planujesz spędzić kolejne lato na obozach dla zaawansowanych kitesurferów, przyda Ci się ubezpieczenie sportu. Polisa obejmuje m.in. surfing, kitesurfing, windsurfing i wakeboarding. Kręci Cię żeglarstwo w wydaniu zimowym, czyli icesurfing? Taka opcja również jest dostępna w polisie sportowej.

 • grafika
  Żywiołowi narciarze

  Ubezpieczenie na narty i kodeks narciarski przyda się zarówno początkującym na oślej łączce, jak i zaawansowanym narciarzom na najtrudniejszych szlakach i poza nimi. Beskidzkie GOPR podaje, że w sezonie zimowym 2018/2019 interweniowało po aż 40 wypadkach poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Ratownicy udzielili pomocy aż 152 razy. 43 razy uratowali osoby zaginione, a 72 razy pomogli, kiedy turysta nie mógł poruszać się o własnych siłach z powodu urazu kończyny.

 • grafika
  Lotni ryzykanci

  Za żadne skarby świata nie wybierzesz się na wyprawę ze speleologiem, ale skoki ze spadochronem lub lot balonem brzmią emocjonująco? W ramach ubezpieczenia sportowego chronione są m.in. osoby uprawiające BASE jumping, czyli skoki spadochroniarskie z różnych obiektów, zarówno wieżowców, jak i urwisk. Odpowiednią ochronę znajdą również paralotniarze, baloniarze, osoby latające w wingsuicie, czyli specjalnym kombinezonie, który pozwala na szybowanie jak ptak.

 • grafika
  Głębinowi nurkowie

  Oglądanie nagrań z nurkowania jaskiniowego i wrakowego wywołuje u Ciebie dreszcz podekscytowania? Chociaż nie obejrzysz wraku Titanica z bliska w najbliższy urlop, zastanawiasz się nad wypożyczeniem sprzętu do nurkowania i nauką pod okiem instruktora, aby oswoić się z podwodnym światem? Ubezpieczenie dla sportowca obejmuje zarówno nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem (scuba diving), jak i nurkowanie na zatrzymanym oddechu (free diving).

 • grafika
  Ekstremalni podróżnicy

  Chociaż dla Ciebie wyprawa w góry powyżej 2500 m n.p.m. nie jest niczym nadzwyczajnym, firma ubezpieczeniowa może określić taką aktywność sportową jako ekstremalną. W tej samej kategorii mogą znaleźć się wyprawy do buszu, dżungli, na pustynię, tereny lodowcowe i śnieżne (z użyciem sprzętu asekuracyjnego). Za równie ekstremalne mogą zostać uznane wyprawy survivalowe i trekkingowe. Jeśli zamierzasz udać się do kraju, który jest aktualnie zagrożony atakiem terrorystycznym w dużym stopniu, sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje tzw. klauzulę aktów terroru.

 • grafika
  Skoczni traceurzy

  Zdarzyło Ci się usłyszeć, że parkour to tylko bieganie po murkach? Na całe szczęście firmy ubezpieczeniowe określają parkour jako sport wysokiego ryzyka. Jeśli zamierzasz uprawiać parkour za granicą, wybierz polisę, która zapewni Ci odszkodowanie po ewentualnym urazie, pokryje koszty leczenia i hospitalizacji, a nawet transport medyczny do domu. Uprawiasz parkour wyczynowo i wybierasz się na obóz? Sprawdź, jakie ubezpieczenie NNW zapewnia organizator uczestnikom.

Mubi.pl radzi, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie sportowe

 • Włącz darmową porównywarkę ubezpieczeń
  sportowych, aby poszukała ofert za Ciebie.

  Wyobraź sobie, że doradca ubezpieczeniowy w 30 sekund po zadaniu Ci kilku pytań o Twój wyjazd przedstawia Ci listę konkurencyjnych ofert. Tak właśnie działa kalkulator ubezpieczeń dla sportowców. Zero wysiłku, maksimum wygody! Zmęczysz się dopiero na wyjeździe!

 • Sprawdź, czy ubezpieczyciel obejmuje ochroną szkody
  powstałe podczas Twojej aktywności sportowej.

  Wybierz odpowiednią opcję, np. rozszerzenie ubezpieczenia o sporty letnie, zimowe, wysokiego ryzyka, ekstremalne, wyczynowe. Tak, ubezpieczyciele wyróżniają wiele kategorii i inaczej je definiują.

 • Wybierz wysoką sumę ubezpieczenia.

  Najwyższa powinna być suma ubezpieczenia KL i akcji ratunkowej. Mając do wyboru polisę z limitem wysokości 5000 euro, rozejrzyj się za ofertą, która gwarantuje pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa do minimum 30 000 euro w Europie. W przypadku wyjazdu do USA kwota powinna być kilkukrotnie wyższa.

 • Rozważ opcje dodatkowe.

  Klauzulę alkoholową, aby ubezpieczenie obejmowało szkody powstałe, gdy jesteś pod wpływem alkoholu. Klauzulę chorób przewlekłych, jeśli chorujesz na astmę, cukrzycę, nadciśnienie itp. Przed wyjazdem lub wylotem sprawdź, czy dany kraj jest zagrożony atakiem terrorystycznym według MSZ. Jeśli ryzyko jest zwiększone, kup klauzulę aktów terroru.

 • Ubezpiecz sprzęt sportowy, elektroniczny i bagaż.

  Chroń swój cały urlopowy dobytek na wypadek jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży. Dzięki pomocy ubezpieczyciela łatwiej będzie Ci kupić nowy sprzęt.

 • Wybierz OC sportowe.

  Jeśli wyrządzisz komuś szkodę osobową (np. potrącisz rowerzystę i złamie rękę) lub materialną (np. zderzysz się z pieszym, któremu wytrącisz z ręki aparat), ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z Twojej polisy. Warto, aby suma OC sportowego wynosiła minimum 100 000 zł w przypadku szkód za granicą.

grafika

Czy warto ubezpieczyć sprzęt sportowy?

Tak, ale opłacalność ubezpieczenia zależy od wartości Twojego sprzętu i maksymalnego odszkodowania, które możesz uzyskać. Niemniej jednak nawet 1000 zł po kradzieży sprzętu sportowego o większej wartości jest cennym wsparciem. Sprawdź również, czy ubezpieczyciel stosuje franszyzę integralną, czyli minimalną wartość szkody, za którą zostanie wypłacone odszkodowanie. Kiedy możesz na nie liczyć?

grafika
 • Po zdarzeniu losowym, np. pożarze w hotelu, wskutek
  którego częściowo spłonie wynajmowany przez Ciebie pokój

 • Po rabunku dokonanym podczas wyprawy w góry

 • Po przeprowadzeniu akcji ratunkowej, podczas której zostanie uszkodzony Twój sprzęt do nurkowania

 • Po kradzieży z włamaniem do bagażnika pojazdu,
  pokoju hotelowego, zamkniętej szafki w przechowalni

 • Po wypadku drogowym, w którym ktoś wjedzie samochodem w tył Twojego auta i zniszczy bagaże

 • Po zderzeniu z innym rowerzystą, wskutek czego
  Twój jednoślad ucierpi

Na jak długo możesz kupić ubezpieczenie sportowe?

Od 1 dnia do 365 dni. W przypadku ubezpieczenia rocznego ochroną są objęte Twoje wyjazdy w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, oczywiście na warunkach określonych w OWU. Firma ubezpieczeniowa może zastrzec, że bierze pod swoje skrzydła limitowaną liczbę wyjazdów w ciągu roku, wyjazdy trwające maksymalnie 14-30 dni bądź wyjazdy w określonych odstępach.

 • Zalety ubezpieczenia rocznego dla sportowca
  • Wydasz mniej pieniędzy w porównaniu do sumy składek wielu ubezpieczeń turystycznych
  • Idealne dla osób ekstremalnie aktywnych, które kochają spontaniczne podróże tam, gdzie oczy poniosą
  • Szeroki zakres ochrony, który obejmuje różnorodne aktywności w wodzie, nad ziemią czy w górach
  • Możesz wybrać roczne ubezpieczenie górskie, które sprawdzi się zarówno w polskich Tatrach, jak i szwajcarskich Alpach
 • Wady ubezpieczenia na rok dla sportowca
  • Możesz przepłacić, jeśli zamiast co najmniej kilkunastu wyjazdów w ciągu roku zrealizujesz zaledwie dwa lub trzy
grafika

Ile kosztuje ubezpieczenie sportowe?

54,96 zł dla 31-letniego nurka na 3 dni

Kamil wyjeżdża nurkować do Grecji na 3 dni. Wybrał ubezpieczenie kosztów leczenia do 600 000 zł, ubezpieczenie OC sportowe do 250 000 zł i NNW do 50 000 zł, a także ubezpieczenie bagażu do 3000 zł.

80 zł dla 25-letniego snowboardzisty na 5 dni

Stefan wybiera się na urlop do Czech samochodem, więc jego ubezpieczenie narciarskie powinno zapewniać ochronę na wypadek kradzieży sprzętu sportowego z auta. Mężczyzna wybrał polisę, dzięki której w razie kradzieży deski snowboardowej, kasku itp. otrzyma do 2000 zł odszkodowania. Stefan jest początkującym snowboardzistą, zamierza trzymać się łatwych szlaków. Wybrał m.in. ubezpieczenie KL (300 000 zł), ubezpieczenie OC sportowe (100 000 zł), NNW (20 000 zł).

183 zł dla 20-letniego górołaza na 9 dni

Marek zamierza spędzić ponad tydzień w austriackich górach, więc przyda mu się ubezpieczenie obejmujące ochroną sporty ekstremalne, np. wspinaczkę górską i skałkową, freeskiing, wyprawy w wysokie góry. Marek zdecydował się na polisę sportową, która zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia do 300 000 zł, OC sportowego do 50 000 zł i NNW do 15 000 zł.

Mubi.pl - profesjonalnie o ubezpieczeniach sportowych

 • Ile wynosi cena ubezpieczenia
  sportowego?

  Cena ubezpieczenia sportowca wynosi od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony w zależności od jej zakresu. Na wysokość składki mają wpływ dane osoby ubezpieczonej, cel i długość podróży, rodzaj uprawianego sportu, klauzule dodatkowe. Ubezpieczenie jazdy na nartach lub snowboardzie po wyznaczonej trasie będzie tańsze od ubezpieczenia, które chroni narciarza poruszającego się poza oznakowanymi szlakami czy uprawiającego ekstremalną odmianę sportu, typu heliskiing.

 • Jak kupić ubezpieczenie sportowe online?

  Przez porównywarkę ubezpieczeń sportowych, która wykonuje za Ciebie czasochłonną pracę, czyli wyszukuje aktualne oferty ubezpieczeń i prezentuje je na jednej liście, którą możesz sortować na różne sposoby. Porównywarka wymaga podania kilku informacji – o celu i długości podróży, wieku osób ubezpieczonych, ich ewentualnych chorobach przewlekłych, planowanej aktywności, czyli np. rodzaju uprawianego sportu. Po wysłaniu uzupełnionego formularza czeka się ok. 30 sekund na listę ofert. Wystarczy wybrać jedną, opłacić przelewem online i gotowe!

 • Czy ubezpieczenie sportowe na 1 dzień się opłaca?

  Tak, bo wydając kilka złotych, zyskujesz ochronę wartą setki tysięcy złotych. Nawet w ciągu jednodniowej wyprawy może przydarzyć Ci się nieszczęśliwy wypadek, który wygeneruje spore koszty do pokrycia z własnej kieszeni, jeśli konieczne będzie przeprowadzenie akcji ratunkowej, hospitalizacja i transport medyczny do domu.

 • Co to jest NNW sport?

  To ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla sportowców. Jego zadaniem jest ochrona finansowa na wypadek trwałych uszczerbków na zdrowiu, które powstaną podczas uprawiania sportu. Przykład: jeśli będziesz uprawiać downhill i zaliczysz bolesny upadek na rowerze, wskutek czego złamiesz nogę, odszkodowanie z NNW pomoże Ci w okresie leczenia i rehabilitacyjnym.

grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!