Ubezpieczenie taksówki

 • Kup ubezpieczenie taxi bez wychodzenia z domu
 • Ubezpiecz się na wypadek ryzykownych pasażerów
 • Ubezpieczenia dla taksówkarzy i kierowców Ubera
grafika

Szukasz kalkulatora ubezpieczenia taxi?

Użyj darmowego kalkulatora ubezpieczeń Generali lub Proama, aby obliczyć cenę OC taksówki w kilku prostych krokach.

grafika
Jesteś kierowcą
Ubera lub Bolta?
grafika
Masz pytania
o OC taxi?
grafika
Chcesz ubezpieczyć
flotę taksówek?

Mubi.pl Ci pomoże! Zadzwoń pod numer +48 22 250 02 00 lub napisz wiadomość na [email protected]. Jeden z naszych agentów ubezpieczeniowych sprawdzi dla Ciebie aktualne ceny OC taxi u różnych ubezpieczycieli.

grafika

Ile kosztuje ubezpieczenie taxi?

Nasz przykładowy kierowca to 30-letni wrocławianin, który ma bezszkodową historię ubezpieczenia. Mężczyzna ma prawo jazdy od 10 lat, ale dopiero 5 lat temu zarejestrował na siebie pierwszy samochód. Od 2019 roku jest właścicielem Skody Citigo 1.0 Ambition, która ma silnik o pojemności 999 cm3 i mocy 60 KM. Dotychczasowy przebieg auta do 27 000 km. Ile mężczyzna zapłaciłby za ubezpieczenie OC Skody, gdyby zarabiał na przewozie pasażerów?

5729 zł

to cena ubezpieczenia taxi w Proamie. Pakiet składa się z ubezpieczenia OC, Zielonej Karty, NNW w Pojeździe i poza Pojazdem (30 000 zł). Cena ubezpieczenia auta wykorzystywanego do zwykłych celów wyniosłaby 1452 zł.

5572 zł

to cena ubezpieczenia taxi w Generali. Pakiet składa się z ubezpieczenia OC, Zielonej Karty, NNW w Pojeździe (50 000 zł). Cena ubezpieczenia auta wykorzystywanego do zwykłych celów wyniosłaby 1424 zł.

Ubezpieczenie taxi a ubezpieczenie auta kierowcy Ubera

Mariusz jest zawodowym taksówkarzem, Kamil dorabia jako kierowca Ubera. Obaj zarabiają na przewożeniu osób, chociaż nie wykonują tego samego zawodu. Czy obowiązują ich takie same zasady ubezpieczenia samochodu?

Podobieństwa
 • Ubezpieczenie OC taxi i auta do odpłatnego przewozu osób jest obowiązkowe

  Zarówno pojazd zarejestrowany jako taksówka, jak i samochód kierowcy Ubera musi mieć ubezpieczenie OC PPM, co wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jest to takie samo ubezpieczenie OC, które dotyczy przeciętnego samochodu osobowego.

 • Odpłatne przewożenie pasażerów trzeba zgłosić ubezpieczycielowi

  Zgodnie z wymienioną ustawą Mariusz i Kamil muszą przekazać zakładowi ubezpieczeń wszystkie informacje, które wpływają na ryzyko powstania szkody i związaną z tym wypłatę odszkodowania.

 • Ubezpieczenie taxi i samochodu kierowcy Ubera
  jest droższe

  Mariusz i Kamil zapłacą więcej za polisę OC niż osoby używające identycznych samochodów, ale tylko do celów prywatnych.

 • Ubezpieczenia dobrowolne mogą być niedostępne dla taksówek i pojazdów do odpłatnego przewozu osób

  Ubezpieczyciel może nie sprzedawać ubezpieczeń dobrowolnych dla właścicieli pojazdów, które są wykorzystywane do odpłatnego przewozu pasażerów. Ewentualnie wymaga to indywidualnego rozpatrzenia.

 • Ubezpieczenie taksówki i ubezpieczenia auta, którym przewozi się odpłatnie pasażerów będzie kosztowało tyle samo

  Do niedawna koszt ubezpieczenia OC dla posiadacza taksówki był wyższy niż koszt OC osoby, która okazjonalnie przewoziła pasażerów pod szyldem Ubera czy Bolta. Od października 2020 roku, czyli od wejścia w życie tzw. ustawy Lex Uber, zarówno taksówkarze, jak i inni przewoźnicy działają na podobnych zasadach (muszą m.in. posiadać licencję taksówkarską i mieć zamontowanego na dachu tzw. koguta). Z racji ujednolicenia tych zasad ceny ubezpieczenia taksówki i przewoźnika typu Uber powinny być podobne.

Różnice
 • Ubezpieczenie taksówki może być droższe od ubezpieczenia auta, którym przewozi się odpłatnie pasażerów, ale niezarejestrowanym jako taxi

  Od firmy ubezpieczeniowej zależy, czy zwyżki na OC dla taksówkarza i kierowcy Ubera będą identyczne, czy nie. Jeśli zakład ubezpieczeń stosuje zróżnicowane zwyżki, taksówkarz może zapłacić więcej za ubezpieczenie niż kierowca Ubera. Dlaczego? Auto zarejestrowane jako taksówka generuje większe ryzyko ubezpieczeniowe w porównaniu do samochodu, który jest wykorzystywany okazjonalnie do odpłatnego przewozu osób.

Odpłatne przewożenie osób autem a wypłata odszkodowania

Jeśli nie zgłosisz firmie ubezpieczeniowej, że wykorzystujesz samochód do odpłatnego przewozu osób, a wyjdzie to na jaw po zgłoszeniu szkody, składka OC zostanie rekalkulowana i nie dostaniesz odszkodowania z autocasco.

 • Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z OC samochodu dla poszkodowanych w stłuczce czy wypadku, który zdarzył się z Twojej winy podczas przewozu klientów.
 • Składka OC zostanie obliczona na nowo w związku wyjawieniem okoliczności, które mają wpływ na ryzyko ubezpieczeniowe. Możesz otrzymać wezwanie do uregulowania dopłaty.
 • Zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania z AC za uszkodzenia Twojego auta. OWU może zawierać zapis mówiący, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody powstałe w pojeździe używanym do odpłatnego przewożenia osób, chyba że kierowca wcześniej zgłosił to firmie ubezpieczeniowej i zapłacił wyższą składkę.
grafika

Dlaczego ubezpieczenie taksówki jest droższe od ubezpieczenia samochodu użytkowanego prywatnie?

 • grafika
  Duży przebieg pojazdu

  Kalkulator OC AC samochodu prosi o zadeklarowanie przebiegu w kilometrach w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Taksówka przejeżdża nawet kilka tysięcy kilometrów miesięcznie. To przebieg, który może zostać zadeklarowany w skali całego roku przez innego kierowcę!

 • grafika
  Ruchliwe centra miast

  Taksówkarz w Krakowie, Szczecinie lub Warszawie może zapłacić więcej za ubezpieczenie OC taxi w porównaniu do kierowcy w mniejszym mieście, w którym zdarza się mniej wypadków. Przeczytaj o tym więcej w artykule Miejsce zamieszkania właściciela samochodu a cena OC komunikacyjnego.

 • grafika
  Intensywna eksploatacja

  Im wyższa częstotliwość używania pojazdu, tym szybsze zużycie części. To wpływa na ryzyko powstania awarii, stłuczki czy nawet wypadku.

 • grafika
  Presja i pośpiech

  Pasażerowie taksówek zwykle się śpieszą i naciskają na kierowcę samochodu, aby jechał szybciej czy nawet spróbował przejechać na czerwonym świetle. Niestety zachowanie pasażerów może być powodem dekoncentracji kierowcy i spowodowania wypadku.

 • grafika
  Ryzykowni pasażerowie

  Praca taksówkarza, szczególnie nocą, bywa ryzykowna ze względu na potencjalnie niebezpiecznych pasażerów. Taksówkarz musi być przygotowany nawet na rozbój. Nie można wykluczyć również uszkodzeń samochodu, np. rozbicia szyb, podarcia i poplamienia tapicerki, zarysowania karoserii.

Od czego zależy cena ubezpieczenia taxi?

Parametry taksówki
 • Marka, model, wersja pojazdu

 • Rok produkcji samochodu

 • Rodzaj paliwa

 • Pojemność silnika

 • Maksymalna liczba pasażerów

 • Aktualny stan licznika i planowany przebieg

 • Rodzaj paliwa

 • Uszkodzenia samochodu

Dane kierowcy
 • Data urodzenia

 • Data uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem

 • Miejsce zamieszkania

 • Historia ubezpieczenia

 • Liczba współwłaścicieli pojazdu

grafika

Jak wybrać OC i AC na taxi?

 • Najtańsze OC taksówki

  Szukając wyłącznie OC taxi, kieruj się wysokością składki. Jeśli agent ubezpieczeniowy porówna dla Ciebie ceny OC taxi u kilku firm, unikniesz przepłacenia za polisę! Zakres OC samochodu jest opisany w ustawie, więc wyższa cena nie oznacza lepszej ochrony. Ewentualnie ubezpieczyciel może zaproponować Ci drobne usługi assistance w pakiecie z OC.

 • Zakres ochrony autocasco taxi

  Sprawdź, czy autocasco taksówki obejmuje szkody częściowe, szkodę całkowitą i kradzież taxi. Ubezpieczenie powinno obejmować szkody częściowe wyrządzone zarówno przez pasażerów, zwierzęta, inne pojazdy, jak i siły natury. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie opon i ubezpieczenie szyb.

 • Rodzaj sumy ubezpieczenia AC

  Rodzaj sumy ubezpieczenia autocasco wpływa na wysokość odszkodowania. Masz nową taksówkę? Opłaca Ci się stała suma AC. Dzięki niej odszkodowanie za szkodę całkowitą czy kradzież taxi zostanie obliczone na podstawie wartości auta z dnia zawarcia umowy. Masz starą taksówkę, np. dziesięcioletnią? Opłaca Ci się bardziej zmienna suma ubezpieczenia. Starsze auta nie tracą tak szybko na wartości jak nowe, a składka AC będzie niższa.

 • Amortyzacja części w AC taksówki

  Wysokość amortyzacji części w autocasco jest zależna od wieku taksówki. Za dodatkową opłatą można znieść amortyzację nawet w przypadku kilkuletniego auta. Wtedy odszkodowanie nie zostanie pomniejszone o np. 40%, czyli tyle, ile wynosiłaby utrata wartości uszkodzonych części.

 • Wysokość udziału własnego

  Udział własny w AC taxi oznacza, że właściciel auta partycypuje finansowo w naprawie taksówki. Jak to działa? Firma ubezpieczeniowa pomniejsza odszkodowanie o np. 10% bądź 1000 zł. Udział własny może być albo odgórnie określony w umowie, albo klient może wybrać jego wysokość w określonym zakresie. Możesz znieść udział własny po podwyższeniu składki ubezpieczenia.

 • Części wykorzystane do naprawy taxi

  Dowiedz się, jaka jest różnica między częściami używanymi do naprawy szkody z autocasco, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie w ubezpieczeniu taksówki.

 • Wysokość franszyzy integralnej

  Jeśli wartość szkody z AC wynosi np. mniej niż 500 zł, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z powodu franszyzy integralnej. W takiej sytuacji taksówkarz musi pokryć naprawę drobnej szkody z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie floty dla firmy taksówkarskiej

Przedsiębiorca prowadzący działalność, która polega na odpłatnym przewozie osób, może skorzystać z ubezpieczenia floty pojazdów. Zakłady ubezpieczeń podają minimalną liczbę aut we flocie, którą obejmują ubezpieczeniem dla firm. Pakiet dla floty taksówek, tak samo jak polisa indywidualna, zawiera OC i opcjonalne ubezpieczenia dodatkowe: AC, NNW, assistance i inne, np. ochronę prawną.

Ile samochodów musi mieć firma, aby skorzystać z ubezpieczenia floty?
Zakład ubezpieczeńMinimalna liczba samochodów we flocie do objęcia ubezpieczeniem
Allianz Powyżej 30
UNIQA Minimum 5
Warta Minimum 5

Na czym polega ubezpieczenie GAP na taxi?

Te kilka kroków dzieli Cię od najtańszego ubezpieczenia OC samochodu!

 • Jeśli leasingowana taksówka zostaje zniszczona w wypadku lub skradziona, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie.

 • W przypadku zmiennej sumy ubezpieczenia odszkodowanie za utracone auto jest obliczane na podstawie wartości samochodu w dniu powstania szkody. W przypadku szkody całkowitej od tej kwoty odejmuje się wartość pozostałości, czyli wraku.
  W efekcie otrzymana kwota nie wystarcza na pokrycie pozostałych rat leasingu/kredytu.

 • Wtedy pomaga ubezpieczenie GAP taxi, które uzupełnia brakującą różnicę. Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju ubezpieczenia GAP.

grafika

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie taksówki

Czy można kupić ubezpieczenie taxi w kalkulatorze OC i AC?

Tak. Ubezpieczenie OC i AC taxi online oferują m.in. Generali, Proama. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, np. LINK4, proszą o bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy z konsultantem. Jeśli porozmawiasz z jednym z agentów ubezpieczeniowych Mubi.pl, którzy są dostępni pod numerem +48 22 250 02 00 lub e-mailem [email protected], agent sprawdzi za Ciebie aktualne oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i zaproponuje najkorzystniejsze ubezpieczenie taxi.

Jaki jest koszt OC taxi?

Cena ubezpieczenia OC taksówki może być wyższa nawet o 50% i więcej od składki dla samochodu wykorzystywanego prywatnie. To oznacza, że jeśli cena ubezpieczenia OC Audi A1* użytkowanego prywatnie wynosiłaby 1636 zł, cena OC Audi A1 używanego jako taksówki mogłaby wynieść 6524 zł.

*Audi A1 z 2016 roku, z silnikiem benzynowym o pojemności 1395 cm3, dotychczasowym przebiegiem wynoszącym 40 000 km i planowanym przebiegiem przekraczającym 30 000 km rocznie, stałe miejsce parkowania w garażu, auto użytkowane tylko w Polsce, 35-letni właściciel z prawem jazdy od 13 lat i bezszkodową historią ubezpieczenia, mieszkaniec Wrocławia.

Czy NNW taksówkarza działa tylko w taksówce?

To zależy od warunków umowy. Umowę ubezpieczenia NNW komunikacyjnego można zawrzeć na określoną z imienia i nazwiska osobę. Wtedy osoba ubezpieczona będzie chroniona również jako kierowca lub pasażer innego pojazdu. W innym wariancie polisa NNW będzie chronić dowolne osoby w roli kierowcy i pasażera, ale tylko w ubezpieczonym pojeździe.

Czy ubezpieczenie taxi jest obowiązkowe?

Tak, taksówka musi mieć aktualne ubezpieczenie OC komunikacyjne przez cały rok jak inne pojazdy mechaniczne. Za brak OC taxi grożą wysokie kary – nawet do 8600 zł, jeśli taksówka nie ma ważnego OC przez dłużej niż 14 dni.

Czy kierowca Ubera płaci tyle samo za OC, ile taksówkarz?

Od października 2020 roku osoby przewożące pasażerów pod szyldem Ubera obowiązują takie same warunki, co taksówkarzy, dlatego cena OC obu grup kierowców nie powinna się od siebie różnić.

Czy pasażer kierowcy Ubera lub taksówkarza, który spowoduje wypadek, dostanie odszkodowanie z OC samochodu sprawcy?

Tak, pasażer samochodu, który jest przewożony odpłatnie, otrzyma odszkodowanie z OC auta, zarówno za szkodę osobową, jak i szkodę na mieniu. Jeśli taksówkarz lub kierowca Ubera (sprawca wypadku) nie ma ważnego ubezpieczenia, jego pasażer i tak jest chroniony. Wówczas odszkodowanie wypłaca UFG, który potem zwraca się do nieubezpieczonego sprawcy z regresem ubezpieczeniowym.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC