Rekalkulacja składki OC – czym jest i kiedy do niej dochodzi?

Termin “rekalkulacja składki OC” oznacza po prostu ponowne przeliczenie składki ubezpieczeniowej. Sprawdźmy, kiedy może mieć miejsce!

Czym jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki OC jest niczym innym, jak ponowną kalkulacją składki. W wyniku ponownego przeliczenia składki, dochodzi do zmiany jej wysokości jeszcze w trakcie trwania obowiązującej umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje takie przeliczenia z powodu zmiany okoliczności, które wydatnie zwiększają lub zmniejszają ryzyko wystąpienia szkody.

Kiedy ma miejsce rekalkulacja składki OC?

Do rekalkulacji składki OC dochodzi przeważnie wtedy, gdy ubezpieczony pojazd zmienia właściciela (a więc mówimy wówczas o rekalkulacji składki po kupnie samochodu) lub dane kierowcy okażą się błędne. Sytuacja pierwsza to taka, w której kupujemy używany samochód i kontynuujemy ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu. Z racji tego, że znacznie zmieniły się okoliczności – właścicielem auta jest zupełnie inna osoba – towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki. Ubezpieczyciel ponownie przelicza składkę za okres od dnia kupna.

W drugim przypadku składka jest rekalkulowana, ponieważ podczas pierwszej kalkulacji wprowadzono (także nieświadomie) błędne dane kierowcy. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy samochód został ubezpieczony na podstawie danych doświadczonego właściciela, zaś pojazdem faktycznie porusza się młody kierowca. Jeśli kierowca o krótkim stażu za kierownicą spowoduje wypadek lub kolizję, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie z tytułu OC. Jednakże najprawdopodobniej dokona również przeliczenia składki, uwzględniając dane osoby, która rzeczywiście porusza się pojazdem.

Do rekalkulacji OC może również dojść, gdy kierowca próbuje obniżyć koszt ubezpieczenia, podając fałszywe dane. Jeśli prawda wyjdzie na jaw, ubezpieczyciel ponownie przeliczy składkę, bazując tym razem na prawdziwych informacjach.

Cena OC po rekalkulacji składki

Rekalkulacja OC ma na celu dostosowanie wysokości składki ubezpieczeniowej do ryzyka wystąpienia szkody. Z kolei ryzyko oceniane jest na podstawie danych właściciela pojazdu. Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo, z jakim dany kierowca może stać się sprawcą wypadku lub kolizji.

Różni kierowcy wypadają odmiennie w ocenie ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe preferują bowiem klientów, którzy sprawiają wrażenie ostrożnych uczestników ruchu drogowego. Z perspektywy firmy ubezpieczeniowej, osoba, która prowadzi ustabilizowany tryb życia, zasługuje na tańsze OC. Najkorzystniejsze oferty ubezpieczenia otrzymują zatem kierowcy pozostający w związku małżeńskim, mający dzieci, wysoką pozycję zawodową, a jednocześnie mogą się pochwalić kilkuletnim doświadczeniem za kierownicą.

W zależności od danych kierowcy, rekalkulacja OC może spowodować wzrost lub spadek wysokości składki. Jeśli poprzednim właścicielem pojazdu był doświadczony kierowca, zaś nowy właściciel nie ma dużego doświadczenia za kółkiem, koszt ubezpieczenia wzrośnie. Ubezpieczyciel naliczy bowiem dopłatę. W sytuacji odwrotnej, gdy nabywca samochodu wypracował wyższe zniżki niż sprzedawca, ponowna kalkulacja składki będzie powodować jej obniżenie. W takim przypadku kierowca może otrzymać zwrot od firmy ubezpieczeniowej.

Czy rekalkulacja składki OC jest obowiązkowa?

Ubezpieczyciel nie musi przeprowadzać rekalkulacji składki OC. Ma jednak do tego prawo. Jeśli natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe zdecyduje się na ponowne przeliczenie składki, nie możemy się na to nie zgodzić. Niemniej przysługuje nam odwołanie od wyniku rekalkulacji.

Ponowne przeliczenie składki nie zawsze jest korzystne dla kierowcy, zwłaszcza gdy poprzedni właściciel cieszył się wyjątkowo atrakcyjną umową OC. Czy zatem możemy po prostu nie informować towarzystwa ubezpieczeniowego o tym, że auto zmieniło właściciela?
Takie zachowanie raczej mija się z celem. O zmianie właściciela pojazdu może poinformować przecież były właściciel, który uniknie w ten sposób automatycznego przedłużenia umowy.

Co ciekawe, ubezpieczony sam może wnioskować do towarzystwa ubezpieczeniowego od rekalkulację składki OC. Z kolei ubezpieczyciel ma obowiązek przeliczenia składki na wniosek klienta. Gdy cechy nowego właściciela wpływają na zmniejszenie ryzyka, rekalkulacja OC na wniosek z inicjatywy ubezpieczonego staje się sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia.

Naszym obowiązkiem jest natomiast dopłacenie ewentualnej różnicy, która pojawiła się w trakcie rekalkulacji składki. Brak uiszczenia dopłaty może zakończyć się wciągnięciem do rejestru dłużników.

Odwołanie od rekalkulacji składki OC

Jeśli uznamy, że wynik rekalkulacji składki OC nie jest dla nas satysfakcjonujący, możemy się odwołać. Jednak rzadko dochodzi do sytuacji, w której takie odwołanie przynosi oczekiwane rezultaty. W celu dalszego podtrzymania naszego stanowiska możemy również złożyć reklamację czy nawet zgłosić sprawę Rzecznikowi Finansowemu.

PODSUMOWANIE
  • Rekalkulacja składki OC polega na ponownym przeliczeniu składki ubezpieczeniowej.
  • Do rekalkulacji składki OC dochodzi zazwyczaj, gdy ubezpieczony pojazd zmienia właściciela lub dane kierowcy są niewłaściwe.
  • Wysokość składki ubezpieczenia po rekalkulacji OC może zarówno zwiększyć się, jak i zmaleć.
  • Ubezpieczyciel ma prawo przeprowadzenia rekalkulacji OC, lecz nie musi tego robić. Natomiast klient nie może uniknąć rekalkulacji, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe zdecyduje się na ponowne przeliczenie składki.
  • Od wyniku rekalkulacji składki ubezpieczeniowej przysługuje odwołanie.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!