Ubezpieczenie rowerzysty
nawet od 270 zł za rok!

grafika

Ubezpieczenia roweru to dla Ciebie
wyższa szkoła jazdy? Mubi.pl pędzi z pomocą!
Dowiedz się:

jak ubezpieczyć rower
elektryczny, szosowy, górski
czy miejski,

jakie są warunki ubezpieczenia
na wypadek kradzieży roweru
z piwnicy, balkonu, garażu czy
spod sklepu,

jak ubezpieczyciel pomoże
Ci finansowo po wypadku
na rowerze.

Co obejmuje OC dla roweru?

OC rowerzysty będzie Cię chronić po spowodowaniu szkody na osobie
lub szkody rzeczowej, którą wyrządzisz osobie trzeciej podczas jazdy
na dowolnym rowerze. Zdarza się, że taka polisa obejmuje ochroną również
uszkodzenie wypożyczonego roweru miejskiego i szkody wyrządzone komuś
podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, np. downhillu.

 • Złamanie ręki hulajnogisty wskutek zderzenia

 • Uszkodzenie sprzętu lub odzieży sportowej innego rowerzysty

 • Rozbicie ekranu smartfona wskutek potrącenia pieszego

 • Zarysowanie karoserii samochodu wskutek stłuczki

 • Potrącenie psa, który był wyprowadzany na smyczy na spacer

grafika

Kiedy przyda Ci się casco roweru?

 • Kiedy zderzysz się z pieszym,
  hulajnogistą, psem, autem

  Potrącenie pieszego obok ścieżki rowerowej, zderzenie z rozpędzoną hulajnogą elektryczną, utrata równowagi wskutek przebiegającego obok Ciebie dużego psa, kolizja z samochodem? Dzięki odszkodowaniu z autocasco roweru, nawet jeśli ubezpieczyciel stosuje udział własny, łatwiej przebolejesz rozłąkę z rowerem na czas naprawy.

 • Kiedy przewrócisz się na rowerze

  Przejeżdżasz blisko placu zabaw. Momentalnie na drogę wybiega mały piesek goniący za piłką. Gwałtownie skręcasz, aby uniknąć przejechania kundelka, ale wjeżdżasz w ławkę, na szczęście pustą. ŁUP! Próbujesz się podnieść. Stajesz na nogi, chyba skończy się tylko na siniakach. Niestety Twój rower nie przeżył tego upadku tak szczęśliwie jak Ty. Dzięki casco roweru ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy.

 • Kiedy wandal celowo uszkodzi Twój rower

  Leniwa i wolna sobota. Chcesz przejechać się poza miasto. Kierujesz się do stojaka na rowery przed blokiem i w try miga tracisz dobry humor, bo jakiś chuligan rozpruł siodełko, porysował ramę i przebił opony Twojego roweru! Zamiast planować trasę, liczysz, jak kosztowna będzie naprawa. Pocieszasz się, myśląc o odszkodowaniu z AC roweru za akt wandalizmu.

 • grafika

Gdzie działa ubezpieczenie roweru od kradzieży?

Piwnica

Przechowywanie roweru w piwnicy jest wygodne, jeśli nie chce Ci się wnosić kolarzówki na wysokie piętro, trzymać górala w mieszkaniu lub damki na korytarzu. Zakłady ubezpieczeń wymagają aby przechowywać rower w pomieszczeniu zamkniętym na kłódkę lub zamek opisany w OWU. Drzwi do piwnicy nie powinny mieć elementów szklanych, które złodziej może wybić i dzięki temu dostać się do pomieszczenia.

Balkon

Jeśli Twój rower na balkonie jest zabezpieczony przed wilgocią i nalotami gołębi, to świetnie! Lecz z perspektywy ubezpieczyciela ważniejsze jest prawidłowe osadzenie i zamknięcie okien oraz drzwi balkonowych, szczególnie na parterze. Złodziej nie może mieć łatwego dostępu do potencjalnego łupu. Jeśli rower zostanie skradziony z balkonu na parterze bądź tarasu, muszą być widoczne ślady świadczące o użyciu siły i narzędzi.

Ogrodzenie z siatki

Częsty błąd rowerzystów to przypinanie roweru mocnym zabezpieczeniem, np. wysokopółkowym u-lockiem, do obiektu, który można bardzo łatwo uszkodzić, np. do wspomnianej siatki. Zabezpieczenie za kilkaset złotych nie spełni swojej funkcji, jeśli złodziej z łatwością przetnie ogrodzenie, do którego przymocowany jest rower. Co na to zakład ubezpieczeń? Może powołać się na rażące niedbalstwo.

Garaż

Ultracisi złodzieje włamali się do Twojego garażu w nocy i ukradli Ci rower? Polisa rowerzysty obejmuje kradzież z włamaniem do lokali, w tym garaży, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo zamknięte. W przypadku garażu ubezpieczyciel może wymagać np. zabezpieczenia w formie zamka/kłódki wielozastawkowej, elektrycznego systemu zamykania lub innego, który ma klasę odporności na włamanie.

Stojak przed sklepem

Po pierwsze – stojak lub inny obiekt, do którego przymocowujesz rower, musi być stały i nieruchomy. Po drugie – ubezpieczyciel może Ci narzucić rodzaj zabezpieczenia w zależności od wartości roweru i nakazać przymocowywanie wyłącznie za ramę, a nie np. tylne koło. Jeśli ktoś ukradnie Ci rower z monitorowanej lokalizacji i na nagraniu będzie widoczne, że rower był nieprawidłowo zabezpieczony, możesz nie dostać odszkodowania.

Im szybciej, tym lepiej!

Lecz nie o maksymalną prędkość rowerzysty tutaj chodzi, a datę zawarcia umowy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia roweru na wypadek kradzieży
jest zależna od wieku sprzętu. Jak to działa? Ubezpieczyciel bierze pod uwagę datę zakupu z dokumentu, np. faktury. Im więcej czasu minęło
od zakupu roweru, tym niższa będzie suma ubezpieczenia i odszkodowanie, które dostaniesz po kradzieży.

Jak wiek roweru wpływa na wysokość sumy ubezpieczenia?
Firmy ubezpieczeniowe stosują różne przedziały wiekowe i wartości amortyzacji. Tabela pokazuje jedną z opcji.

Wiek roweru liczony w miesiącach od daty zakupuSuma ubezpieczenia
Do 12 miesięcy 100 % wartości roweru
Od 13 do 24 miesięcy 80% wartości roweru
Od 25 do 36 miesięcy 65% wartości roweru
Powyżej 36 miesięcy 50% wartości roweru

Wozisz sakwy rowerowe?
Ubezpiecz bagaż, rowerzysto!

Solidnie mocujesz rower do stojaka? Zabieraj ze sobą wszystkie cenne rzeczy! Ubezpieczenie roweru od kradzieży nie chroni na wypadek kradzieży samego bagażu, który pozostawisz bez nadzoru.

Rowerzyści mogą wykupić ubezpieczenie bagażu podróżnego w PZU. Polisa chroni bagaż,
który masz przy sobie podczas jazdy na rowerze
. Dostaniesz odszkodowanie za utracone przedmioty wskutek rabunku (np. ktoś Cię przewróci i zagrozi bronią), wypadku na rowerze
(np. zderzenia z hulajnogistą), deszczu nawalnego i działania innych sił natury. Natomiast PZU
nie wypłaci odszkodowania za bagaż, który został skradziony z roweru pozostawionego bez opieki.

NNW rowerzysty pomaga na każdym etapie po wypadku

 • Uciążliwe leczenie

  Świadczenie za uciążliwe leczenie przysługuje rowerzyście, jeśli co najmniej kilka dni leżał w szpitalu np. w związku z operacjami. Ubezpieczyciel może wypłacić również dietę szpitalną za każdy dzień hospitalizacji.

 • Trwały uszczerbek na zdrowiu

  Trwały uszczerbek na zdrowiu to takie obrażenia ciała, które powodują np. ograniczenie ruchomości, pogorszenie się słuchu czy wzroku, amputację kończyny, utratę narządu itp. OWU NNW zawiera tabelę, która podaje, ile procent sumy ubezpieczenia należy Ci się za dany uszczerbek na zdrowiu.

 • Zakup środków ortopedycznych i protez

  Czy wiesz, że świadczenia z NNW rowerzysty przysługują nawet w ciągu 2 lat od wypadku? Jeśli w okresie podanym w OWU kupisz niezbędne protezy lub środki ortopedyczne, zachowaj paragony. Ubezpieczyciel zwróci Ci część wydanych pieniędzy

 • Przeszkolenie zawodowe osób niepełnosprawnych po wypadku

  Wypadek na rowerze może być na tyle poważny, że poszkodowany rowerzysta może nie móc wrócić do dotychczas wykonywanej pracy. Dzięki ubezpieczeniu może otrzymać pomoc finansową, aby się przekwalifikować.

 • Śmierć rowerzysty

  Jeśli wskutek tragicznego zdarzenia rowerzysta umrze na miejscu wypadku lub po długim leczeniu, ubezpieczyciel wesprze finansowo osoby mu bliskie, wypłacając świadczenie za śmierć członka rodziny.

grafika

Zalety assistance na rower

 • grafika
  Pomoc na trasie

  To miała być przyjemna i krótka wycieczka poza miasto, ale pękła Ci dętka i nie jesteś w stanie tego naprawić na własną rękę. Mając assistance rowerzysty, możesz zadzwonić do centrum alarmowego z prośbą o pomoc na miejscu.

 • grafika
  Pomoc medyczna

  W ramach pomocy medycznej po wypadku rowerzysty firma ubezpieczeniowa może pokryć m.in. koszty transportu medycznego, wizyty lekarza i pielęgniarki w miejscu pobytu osoby ubezpieczonej, koszty leczenia.

 • grafika
  Opieka nad dziećmi i zwierzętami

  Jeśli rowerzysta jest hospitalizowany przez minimum kilka dni i pozostawił bez opieki dzieci, osoby niesamodzielne lub zwierzęta, zakład ubezpieczeń organizuje i opłaca profesjonalną opiekę. Może również pomóc w transporcie osób i pupili do osoby wyznaczonej przez rowerzystę.

 • grafika
  Organizacja zabiegów rehabilitacyjnych

  Im bardziej aktywny rowerzysta, tym bardziej boli utrata sprawności fizycznej, więc kluczowe są odpowiednie zabiegi z fizjoterapeutą. Ubezpieczyciel organizuje odpowiednie zajęcia w domu rowerzysty lub placówce medycznej i ponosi ich koszt do limitu opisanego w umowie.

 • grafika
  Domowa pomoc pielęgniarska

  Ograniczona sprawność ruchowa po wypadku utrudnia proste codzienne czynności, zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych dni po wyjściu ze szpitala. Nawet zmiana opatrunku staje się wyzwaniem. W ramach NNW rowerzysty ubezpieczyciel może opłacić profesjonalną pomoc pielęgniarską w domu.

 • grafika

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru w PZU?

270 zł

dla roweru kupionego 9 miesięcy temu za 3000 zł. Suma ubezpieczenia NNW to 20 000 zł, suma AC roweru – 3000 zł, suma ubezpieczenia OC rowerzysty – 20 000 zł. Polisa działa na wypadek szkód w Polsce.

753 zł

dla 1,5-rocznego roweru, którego wartość w dniu zakupu wynosiła 5000 zł. Suma ubezpieczenia NNW wynosi aż 100 000 zł, suma AC roweru – 4000 zł, suma ubezpieczenia OC rowerzysty – 100 000 zł. Polisa działa wyłącznie w Polsce.

494 zł

dla nowiutkiego roweru, który kosztował 7400 zł. Rowerzysta wybrał NNW z sumą w wysokości 30 000 zł, OC z sumą
w wysokości 50 000 zł. Rower jest ubezpieczony na wypadek kradzieży na sumę równą jego wartości. Polisa obowiązuje tylko
w Polsce.

1210 zł

dla właściciela 3-letniego roweru, który potrzebuje solidnej ochrony podczas wycieczek w Europie. Rowerzysta wybrał NNW
z sumą ubezpieczenia równą 100 000 zł, polisę OC z sumą w wysokości 200 000 zł. Jeśli rower zostanie skradziony, otrzyma 2600 zł odszkodowania.

Gdzie kupić ubezpieczenie rowerzysty?

Ubezpieczenie OC roweru TUW

OC roweru w TUW działa na terytorium Polski i innych krajów europejskich i chroni na wypadek powodujący szkody osobowe lub rzeczowe innych uczestników ruchu.

Ubezpieczenie Nationale Nederlanden

Ubezpieczyciel przygotował wyjątkową ofertę dla rowerzystów, czyli ubezpieczenie “Na dwa koła”. Dzięki NNW otrzymasz wsparcie, gdy podczas jazdy rowerem przydarzy Ci się wypadek i doznasz uszczerbku na zdrowiu. Z kolei assistance zapewni Ci pomoc w naprawie jednośladu, gdy ulegnie on awarii. Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowania, gdy rower zostanie uszkodzony lub skradziony do kwoty 20 000 zł. Dodatkowo Nationale Nederlanden oferuje rozszerzenie ochrony o OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie roweru PZU

Ubezpieczenie roweru w PZU zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty roweru w wyniku działania sił przyrody, wypadku, rabunku lub akcji ratunkowej. Po opłaceniu dodatkowej składki można liczyć również na świadczenie po kradzieży roweru. W tym ostatnim przypadku ubezpieczonego obowiązuje udział własny w likwidacji szkody, którego wysokość to 25% jej wartości.

Ubezpieczenie OC LINK4 dla roweru

Jeśli jeździsz rowerem na spontaniczne wycieczki weekendowe i dłuższe nie tylko w Polsce, ale też odwiedzasz naszych sąsiadów, sprawdź ubezpieczenie podróżne LINK4. Dzięki niemu możesz ubezpieczyć się zarówno na wypadek na rowerze szosowym, jak i pechowego upadku podczas uprawiania sportu wysokiego ryzyka, np. downhillu.

Mubi.pl - prosta droga do ubezpieczenia roweru

Czy można naprawić rower z OC sprawcy?

Tak. Jako osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym ponosisz szkodę na mieniu, która powinna zostać zlikwidowana z ubezpieczenia OC sprawcy.

Czy ubezpieczenie rowerowe obejmuje też wypożyczony rower miejski?

To zależy, co masz na myśli. OC i NNW rowerzysty chronią go niezależnie od roweru, na którym jeździ. Jeśli uszkodzisz rower miejski, ubezpieczyciel nie wypłaci za Ciebie odszkodowania firmie wypożyczającej sprzęt, chyba że wykupisz taką klauzulę dodatkową, o ile jest dostępna.

Jak działa ubezpieczenie roweru od kradzieży z piwnicy?

Aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie za kradzież roweru z piwnicy, po pierwsze – pomieszczenie musi być zabezpieczone zgodnie z wytycznymi podanymi w OWU, po drugie – muszą być widoczne ślady kradzieży z włamaniem. Firmy ubezpieczeniowe określają m.in. obowiązek zamykania pomieszczenia, w którym przechowujesz rower, na kłódkę lub zamek wielozastawkowy. Zwracają również uwagę, że drzwi nie powinny mieć przeszkleń, które można rozbić i w efekcie łatwo dostać się do pomieszczenia.

Czy można kupić ubezpieczenie używanego roweru z drugiej ręki?

Tak, chociaż istnieją pewne ograniczenia. Firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę wiek roweru i dokument, który potwierdza zakup, np. oryginalny paragon, fakturę, umowę kupna-sprzedaży. Łatwiej jest ubezpieczyć 2-letni rower outletowy, którego sprzedawca wystawił fakturę po zakończeniu aukcji, niż 6-letni rower kupiony od znajomego.

Czy można kupić ubezpieczenie na rower dla dziecka?

Tak. W takim przypadku rodzic zostaje osobą ubezpieczającą, dziecko – osobą ubezpieczoną. Oprócz ubezpieczenia OC dla dziecka chcesz kupić AC roweru? Sprawdź wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczyciel może zastrzec, że nie obejmuje odpowiedzialnością szkód powstałych wskutek kierowania rowerem przez osobę niepełnoletnią, która nie ma ważnej karty rowerowej.

Czy OC dla roweru jest obowiązkowe?

Nie, jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które warto mieć, aby uniknąć płacenia za naprawę szkód wyrządzonych osobom trzecim. Jeżeli rowerzysta ma OC i spowoduje szkodę, która nie jest objęta wyłączeniami odpowiedzialności, ubezpieczyciel wypłaci osobie poszkodowanej świadczenie zarówno za szkodę osobową (np. złamany nadgarstek), jak i szkodę na mieniu (np. rozbity ekran smartfonu).

Od czego zależy cena ubezpieczenia roweru?

Cena pakietu ubezpieczeń dla rowerzysty jest zależna od:

 • wartości i wieku roweru,
 • okresu ubezpieczenia,
 • rodzaju umowy ubezpieczenia,
 • zakresu ochrony ubezpieczenia,
 • wieku rowerzysty,
 • klasy ryzyka, do której kwalifikuje się rowerzysta w zależności od wykonywanego zawodu i zadeklarowanej aktywności w przypadku ubezpieczenia dla sportowca,
 • zakresu terytorialnego,
 • rozszerzeń ubezpieczeń podstawowych, np. o ryzyko uprawiania sportów wyczynowych lub wysokiego ryzyka, klauzulę terroru.

Czy można dostać zniżkę na OC samochodu za bezszkodową jazdę na rowerze?

Nie. Ubezpieczenie rowerzysty nie działa tak jak ubezpieczenie samochodu. W przypadku OC na rower ochroną jest objęta osoba ubezpieczona, niezależnie jakim rowerem się porusza. W przypadku OC samochodu ubezpieczyciel obejmuje ochroną szkody spowodowane wyłącznie tym pojazdem, niezależnie od tego, kto kierował.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC