Ubezpieczenie OC motocykla – ceny, kalkulatory online, kary za brak OC

Sportowe, turystyczne, crossy czy cruisery. Motocykle to nie tylko świetny środek transportu w zakorkowanych miastach, ale także idealne pojazdy dla wielbicieli zwiedzania Polski, Europy i świata własnymi drogami. Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu OC motocykla: zabytkowego, z silnikiem 125 cm3 i 600 cm3, bez prawa jazdy.

Ubezpieczenie OC motocykla

Od czego zależy cena OC motocykla?

Średnia cena ubezpieczenia OC motocykla w maju na Mubi wyniosła 358 zł. Jednak niektórzy motocykliści znaleźli polisy w niższej cenie. Przyjrzyjmy się 5 najtańszym OC na motocykle:

MotocyklistaMotocyklCena OC
52-letnia kobieta z KrakowaBMW C EVOLUTION100 zł
40-letnia kobieta z ŁodziROMET ZXT 50100 zł
40-letni mężczyzna z KwidzynaZICO AZER100 zł
49-letni mężczyzna z GliwicAPRILIA MOJITO CUSTOM 50101 zł
32-letni mężczyzna z Grodziska MazowieckiegoYAMAHA AXIS103 zł
Dane: wyliczenia motocyklistów na Mubi z maja 2024

Motocykle, na które znaleziono bardzo tanie OC, miały pojemność silnika do 49 cm3. Dodatkowo ich właściciele nie należeli do grupy wiekowej 18-25 lat, której członkowie zazwyczaj płacą najwięcej za ubezpieczenia. 

Dla jednych motocyklistów synonimem prawdziwego motocykla jest cruiser, którym można sunąć ku zachodowi słońca. Natomiast dla innych liczy się prędkość, przyspieszenie i opływowa sylwetka. Z kolei inni myślą przede wszystkim o wygodnej jeździe turystycznej z bagażami z tyłu pojazdu. Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić średnio za OC poszczególnych rodzajów motocykli!

Rodzaj motocyklaŚrednia cena OC
turystyczne314 zł
choppery/cruisery263 zł
szosowe od 250 cm3396 zł
skutery295 zł
szosowe do 250 cm3347 zł
crossy/enduro309 zł
sportowe464 zł
motorowery390 zł
trzykołowce314 zł
Dane: wyliczenia motocyklistów na Mubi z maja 2024

Najtańsze OC znajdowali właściciele motocykli trójkołowych oraz chopperów/cruiserów. Z kolei najdroższe okazały się motorowery i motocykle sportowe. Od czego jeszcze zależy cena OC na dwukołowiec?

Lista czynników, które mają wpływ na cenę OC motocykla, jest podobna do opublikowanej w poradniku OC dla młodych kierowców.

Co ma wpływ na cenę OC dla motocykla?

co wpływa na OC motocykla
 • Marka i model. OC motocykla sportowego BMW S 1000 RR z pojemnością silnika 999 cm3, ze sporym przebiegiem, należącego do młodego motocyklisty z Warszawy, będzie droższe w porównaniu do OC motocykla Romet Pony Mini 125 cm3, który jest używany przez 45-latka z niewielkiej miejscowości, mającego bezszkodową historię jazdy i prawo jazdy od 22 lat.
 • Pojemność silnika motocykla. Ubezpieczenie OC motocykla 125 cm3 jest statystycznie tańsze od ubezpieczenia motocykla o pojemności silnika 600 cm3.
 • Wiek pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe uznają, że nowy motocykl jest mniej narażony na awarię w porównaniu do kilkuletniego.
 • Przebieg (dotychczasowy i planowany). OC jest droższe dla motocykli, które mają tysiące kilometrów na liczniku, a w dodatku ich właściciele planują przejechać nawet więcej niż 30 000 kilometrów w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Zobacz, jak zmienia się cena ubezpieczenia OC w zależności od planowanego przebiegu pojazdu.
 • Wyjątkowe przeznaczenie motocykla. Wynajmujesz motocykl za pieniądze? Jesteś uczestnikiem zawodów sportowych? Wykorzystujesz motocykl do innej działalności zarobkowej (oczywiście poza dojazdami do pracy)? Ubezpieczyciel może podwyższyć Ci składkę ze względu na większe ryzyko ubezpieczeniowe.
 • Dodatkowe ubezpieczenia w pakiecie z OC. Czasami opłaca się dopłacić kilkadziesiąt złotych, aby mieć assistance lub NNW. Z jednej strony z najniższą składką idzie w parze wąski zakres ochrony i niska suma ubezpieczenia. Z drugiej strony – w nagłej potrzebie przyda się i kilkaset złotych odszkodowania, i holowanie, choćby do 75 km.
Przykład

Cena OC motocykla 125 cm3 i 600 cm3

Najtańsze jest OC trzykołowca – średnio to koszt 314 zł rocznie. W przypadku motocykli o pojemności 125 cm3 i 600 cm3 cena ubezpieczenia dla tej samej osoby może być zbliżona, bo ubezpieczyciele ujmują te pojazdy w tym samym segmencie cenowym. Cena OC dla tych pojazdów może wynosić od ok. 100 zł do 400 zł rocznie.

Jak obniżyć cenę OC motocykla?

obniżenie ceny OC motocykla
 1. Poproś doświadczonego kierowcę, oczywiście o ile ma odpowiednią kategorię prawa jazdy, o zostanie współwłaścicielem Twojego motocykla. Tym bardziej, jeśli masz mniej niż 26 lat. W takiej sytuacji ubezpieczyciel naliczy Ci zwyżkę za wiek, brak doświadczenia w kierowaniu pojazdem, brak historii ubezpieczeniowej. Dzięki doświadczonemu kierowcy z długoletnią i bezszkodową historią jazdy, zaoszczędzisz np. na badanie techniczne lub przegląd motocykla, paliwo, akcesoria motocyklowe itp.  Tutaj przeczytasz, z czym się wiąże współwłasność pojazdu.
 2. Czy można przenieść zniżki z OC samochodu na OC motocykla?
  Tak, jest to możliwe, aczkolwiek nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują taką opcję klientom.
 3. Wykorzystaj zniżki żony lub męża. Jeśli macie wspólnotę majątkową, a motocykl kupiliście po ślubie, to możliwe bez wpisywania drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego.
 4. Jeśli chcesz kupić używany motocykl, sprawdź, czy sprzedawca zapłacił za ubezpieczenie OC z góry. Jeśli tak – możesz je zachować do końca umowy. Co prawda ubezpieczyciel może przeliczyć składkę, biorąc pod uwagę Twoje dane, ale jest to nieobowiązkowe. Jeśli poprzedni właściciel rozłożył składkę OC na raty, sprawdź, czy jest szkodowym kierowcą. Jeśli ma gorszą historię ubezpieczeniową od Ciebie, może się okazać, że bardziej będzie Ci się opłacało zrezygnować z jego OC i kupić nowe na rok.
 5. Jeśli chcesz sprzedać motocykl, ale wcześniej wygasa Ci OC i musisz kupić nowe, wybierz opcję ratalną. Może uda Ci się zapłacić tylko 1 ratę przed znalezieniem kupca. Pamiętaj, że kupiec mógłby zachować Twoje OC i nie dostałbyś zwrotu pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej.
 6. Zapytaj agenta ubezpieczeniowego o zniżki na inne ubezpieczenia, komunikacyjne czy nieruchomości. OC motocykla może Ci się opłacać w pakiecie z AC, NNW lub assistance, ale poza tym firma ubezpieczeniowa może sprzedawać taniej ubezpieczenia domu i mieszkania osobom, które ubezpieczyły wcześniej pojazd.
 7. Skorzystaj z kalkulatora OC motocykla online. Dzięki darmowej porównywarce ubezpieczeń motocykli możesz sprawdzić, gdzie kupisz OC motocykla najtaniej.

Kalkulator OC motocykla online

Dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń motocykla możesz obliczyć składkę i kupić OC nawet poprzez smartfon, stojąc na przystanku czy podróżując. Kliknij, aby otworzyć listę danych wymaganych w kalkulatorze OC komunikacyjnego online. Jak to działa? Krótko mówiąc: na podstawie informacji w formularzu system oblicza ryzyko ubezpieczeniowe, zaciągając informacje z baz danych. Jeśli skorzystasz z porównywarki ubezpieczeniowej, od razu dostaniesz listę ofert od różnych firm.

Kalkulator OC motocykla bez podawania danych

Niektóre kalkulatory ubezpieczeń motocykla pozwalają pominąć takie dane, jak:

 • Twój numer PESEL,
 • numer rejestracyjny motocykla,
 • numer VIN,
 • e-mail,
 • numer telefonu,
 • imię i nazwisko.

Z jednej strony wydaje Ci się, że zachowujesz – przynajmniej częściową – anonimowość i unikniesz telefonów.

Z drugiej strony – niestety brak tych danych ogranicza liczbę ofert. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają od razu precyzyjnych danych właściciela, aby system precyzyjnie obliczył składkę, np. pobierając dane z UFG. Nie istnieje kalkulator OC motocykla bez podawania totalnie żadnych danych.

Kalkulator ubezpieczenia OC motocykla w Mubi

Wystarczy Ci dowód rejestracyjny motocykla i Twój dowód osobisty, aby użyć kalkulatora Mubi.

Prosty kalkulator ubezpieczenia motocykla Mubi wymaga podania tylko kilku danych pojazdu, jego właściciela i opcjonalnie – innych kierowców. W pierwszym kroku podajesz dane pojazdu, wybierając:

 1. rok produkcji (możesz ubezpieczyć online maksymalnie 49-letni motocykl),
 2. markę,
 3. typ (np. turystyczny, sportowy, skuter, cross/enduro, motocykl szosowy do 250 CCM),
 4. rodzaj napędu,
 5. silnik,
 6. wersję.

Pozostała część formularza jest identyczna dla wszystkich rodzajów pojazdów. Wymaga podania informacji o sposobie użytkowania pojazdu, m.in. o miejscu parkowania nocą i użytkowaniu jednośladu za granicą, a także o właścicielach i kierowcach oraz ich historii ubezpieczeniowej. Po wysłaniu danych wyświetli Ci się lista pakietów ubezpieczeniowych do wyboru. Możesz je filtrować, zestawiać w tabele, aby łatwiej było porównać oferty. Na koniec płacisz kartą lub przelewem – i gotowe!

Czy można kupić ubezpieczenie motocykla, nie mając prawa jazdy?

Tak. Każdy zarejestrowany motocykl musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nawet jeśli właściciel nie ma prawa jazdy, może kupić OC. Wystarczy, że przy polu z pytaniem o termin otrzymania uprawnień zaznaczy, że ich nie ma.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC motocykla?

Od 280 zł do 1410 zł w 1. połowie 2024 roku i będzie rosnąć w każdym kolejnym. Dlaczego? Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC motocykla jest zależna od:

 • wysokości pensji minimalnej brutto w danym roku,
 • okresu bez ważnego ubezpieczenia.

Pensja minimalna w 1. połowie 2024 roku wynosi 4242 zł brutto. Na tej podstawie można obliczyć wysokość kar za brak OC motocykla w 2024 roku.

Właściciele motocykli płacą najmniejsze kary za brak OC!

Do tej samej kategorii należą motorowery, przyczepy samochodowe, przyczepy kempingowe, quady. Największa kara za brak OC tych pojazdów wynosi zaledwie 1/3 pensji minimalnej brutto. Zaledwie – bo właściciele samochodów ciężarowych dostają kary w wysokości nawet trzykrotności płacy minimalnej, a właściciele samochodów osobowych – dwukrotności. W efekcie właściciel ciężarówki zapłaci kilka tysięcy więcej za brak OC powyżej 14 dni w porównaniu do motocyklisty bez OC.

Kara za brak OC motocykla 2024 – tabela

Okres bez ważnego
ubezpieczenia OC
Wysokość kary za
brak OC motocykla
Do 3 dni 280 zł
Od 4 dni do 14 dni 710 zł
Powyżej 14 dni 1410 zł

W 1. połowie 2024 roku kary za brak OC motocykla wzrosły w stosunku do tych z końca 2023 roku o:

 • 40 zł za brak ubezpieczenia do 3 dni,
 • 110 zł za motocykl bez OC od 4 dni do 14 dni,
 • 210 zł za motocykl nieubezpieczony powyżej 14 dni.

Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia motocykla? Jak się odwołać od wezwania?

Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym możesz uniknąć kary za brak ubezpieczenia motocykla, ale od szczegółów sprawy zależy, czy uda Ci się wybrnąć z kłopotów. Z jednej strony – system UFG może czasami się mylić, wystarczy, aby zakład ubezpieczeń przekazał mylną informację na temat Twojego pojazdu. Z drugiej strony – nawet jeśli faktycznie nie masz OC motocykla, masz prawo się odwołać od kary.

 1. Udowodnij Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, że Twój motocykl był ubezpieczony w okresie podanym w wezwaniuDane kontaktowe do UFG znajdziesz tutaj. Jeśli nie umiesz znaleźć polisy, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i poproś o wystawienie ZOPUK. To zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego.
 2. Udowodnij UFG, że w okresie podanym w wezwaniu do zapłaty motocykl nie był już Twój, bo np. został sprzedany, skradziony, zezłomowany wskutek szkody całkowitej. Będziesz potrzebować np. umowy kupna-sprzedaży (dowodu zbycia motocykla), potwierdzenia zgłoszenia kradzieży i wygaśnięcia umowy OC, zaświadczenia ze stacji demontażu.
 3. Odwołaj się od kary za nieubezpieczony motocykl, jeśli nie masz obowiązkowego OC komunikacyjnego. Na podstawie trudnej sytuacji finansowej możesz ubiegać się o całkowite odwołanie kary, jej zmniejszenie, rozłożenie na bezodsetkowe raty lub oddalenie terminu płatności.

Jaki motocykl może mieć OC na miesiąc?

Motocykl może mieć krótkoterminowe ubezpieczenie OC pod warunkiem że:

 • jest zarejestrowany na okres czasowy,
 • jest zarejestrowany za granicą i przewożony na terytorium Polski, ale nie ma ani ubezpieczenia OC, ani Zielonej Karty,
 • jest wystawiony na sprzedaż przez komis (ubezpieczenie krótkoterminowe przysługuje osobom, które prowadzą działalność zarobkową polegającą na sprzedaży i kupnie pojazdów),
 • jest pojazdem historycznym,
 • jest pojazdem zabytkowym (ma minimum 25 lat, model nie jest produkowany od 15 lat, zachował 75% oryginalnych części, a jeśli nie spełnia tych warunków – ma unikalną konstrukcję lub brał udział w istotnych wydarzeniach historycznych).

Jaka jest różnica między motocyklem zabytkowym i historycznym?

Nie każdy motocykl zabytkowy jest historycznym według prawa o ruchu drogowym. O ile właścicielom obu pojazdów przysługuje OC krótkoterminowe, o tyle motocykl historyczny stanie się zabytkowym, kiedy zostanie wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów.

OC krótkoterminowe motocykla jest zawierane na 30 dni i wygasa automatycznie. Do zawarcia umowy OC na miesiąc będą potrzebne odpowiednie dokumenty, o których poinformuje Cię ubezpieczyciel, np. umowa kupna-sprzedaży w przypadku motocykli zarejestrowanych czasowo.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC motocykla zabytkowego?

Tanie ubezpieczenie OC motocykla zabytkowego dostaniesz w Compensie. OC MotoKlasyki zapewnia standardową ochronę właścicielom motocykli. Mogą oni otrzymać także Zieloną Kartę bez dodatkowych opłat.

Ekspert Mubi radzi:

Ubezpieczenie motocykla z żółtymi oraz z tradycyjnymi tablicami rejestracyjnymi lub bez nich można wykupić w TU Compensa, które obejmuje specjalną ofertą OC MotoKlasyki samochody osobowe i motocykle mające ponad 25 lat. Ponadto Compensa oferuje tym większą zniżkę na ubezpieczenie, im starszy jest pojazd. Jest to dodatkowa ulga, naliczana niezależnie od zniżki za historię ubezpieczeniową motocyklisty.

Czy można uzyskać zastępczy motocykl z OC sprawcy kolizji lub wypadku?

Tak, w ramach likwidacji szkody po kolizji lub wypadku możesz jeździć na motocyklu zastępczym, którego koszt opłaci firma ubezpieczeniowa obejmująca ochroną sprawcę. Grunt to dobre uzasadnienie wniosku. Wykaż, że motocykl jest Ci potrzebny do codziennego poruszania się, np. do dojazdów do pracy. Poznaj 6 najważniejszych zasad wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy kolizji lub wypadku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC motocykla

Czy motocykl musi mieć ubezpieczenie OC?
Co grozi za brak ubezpieczenia OC motocykla?
Czy motocykl może ubezpieczyć osoba bez uprawnień do prowadzenia tego typu pojazdów?
PODSUMOWANIE
 • Na cenę motocykla ma wpływ m.in. marka i model pojazdu, data produkcji, pojemność silnika, obecny i planowany przebieg w tysiącach kilometrów, data uzyskania prawa jazdy przez właściciela, jego wiek, miejsce zamieszkania, historia szkodowości.
 • OC dla motocykli zabytkowych można nabyć m.in. w Compensie.
 • Aby skorzystać z kalkulatora OC motocykla, miej przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu i dowód osobisty.
 • Możesz kupić OC motocykla, nie mając prawa jazdy.
 • Kara za brak OC motocykla w 2024 roku wynosi od 280 zł do 1410 zł.
 • OC na 30 dni przysługuje niektórym motocyklom, np. zabytkowym czy sprzedawanym w komisach.
 • Z OC sprawcy należy Ci się motocykl zastępczy, jeśli Twój motocykl jest w naprawie po kolizji lub wypadku.
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Myślałem że sie dowiem jaka jest różnica w ubezpieczeniu dla motocyklisty "Jakiegoś" gdy posiada 125ccm, 1000ccm lub 1900ccm i nie dowiedziałem się niczego. Kalkulator też na niewiele się zdał, bo jest dla samochodów. Ale za to zostałem parokrotnie przestraszony karami. No jeżeli to ma być poradnik, to...
avatar autora komentarza
Dziękujemy za uwagi. Postaramy się o uzupełnienie poradnika o przykładowe ceny ubezpieczeń OC motocykli. Trzeba jednak pamiętać, że dużo zależy od profilu motocyklisty.
avatar autora komentarza
Po co dawać możliwość komentowania, skoro każdy komentarz jest usuwany? Jpde... co za wiocha
avatar autora komentarza
Komentarze są moderowane. Oczekują w kolejce na akceptację moderatora, dlatego nie pojawiają się od razu na stronie po wysłaniu.
avatar autora komentarza
Czemu nie podacie średniej ceny oc dla poszczególnych pojemności?
Dzień dobry. Ceny OC dla motocykli ze względu na pojemność silnika znajdzie Pan w artykule: "Cena OC motocykla a pojemność silnika".

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC