Ubezpieczenie OC motocykla – ceny, kalkulatory online, kary za brak OC

870 zł to aktualnie najwyższa kara za brak OC motocykla. Wiesz, że ta kwota może przewyższać cenę ubezpieczenia? Kary nie dotyczą tych motocyklistów, którzy kupują OC motocykla tylko na 30 dni! Kto ma do tego prawo? Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu OC motocykla: zabytkowego, z silnikiem 125 cm3 i 600 cm3, bez prawa jazdy.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Lista czynników, które mają wpływ na cenę OC motocykla, jest podobna do opublikowanej w poradniku OC dla młodych kierowców.

Co ma wpływ na cenę OC dla motocykla?

 • Marka i model. OC motocykla sportowego BMW S 1000 RR z pojemnością silnika 999 cm3, ze sporym przebiegiem, należącego do młodego motocyklisty z Warszawy, będzie droższe w porównaniu do OC motocykla Romet Pony Mini 125 cm3, który jest używany przez 45-latka z niewielkiej miejscowości, mającego bezszkodową historię jazdy i prawo jazdy od 22 lat.
 • Pojemność silnika motocykla. Ubezpieczenie OC motocykla 125 cm3 jest statystycznie tańsze od ubezpieczenia motocykla o pojemności silnika 600 cm3.
 • Wiek pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe uznają, że nowy motocykl jest mniej narażony na awarię w porównaniu do kilkuletniego.
 • Przebieg (dotychczasowy i planowany). OC jest droższe dla motocykli, które mają tysiące kilometrów na liczniku, a w dodatku ich właściciele planują przejechać nawet więcej niż 30 000 kilometrów w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Zobacz, jak zmienia się cena ubezpieczenia OC w zależności od planowanego przebiegu pojazdu.
 • Wyjątkowe przeznaczenie motocykla. Wynajmujesz motocykl za pieniądze? Jesteś uczestnikiem zawodów sportowych? Wykorzystujesz motocykl do innej działalności zarobkowej (oczywiście poza dojazdami do pracy)? Ubezpieczyciel może podwyższyć Ci składkę ze względu na większe ryzyko ubezpieczeniowe.
 • Dodatkowe ubezpieczenia w pakiecie z OC. Czasami opłaca się dopłacić kilkadziesiąt złotych, aby mieć assistance lub NNW. Z jednej strony z najniższą składką idzie w parze wąski zakres ochrony i niska suma ubezpieczenia. Z drugiej strony – w nagłej potrzebie przyda się i kilkaset złotych odszkodowania, i holowanie, choćby do 75 km.
Przykład

Cena OC motocykla 125 cm3 i 600 cm3
Najtańsze jest oczywiście OC skutera z silnikiem o pojemności 50 cm3 – średnio to koszt kilkudziesięciu złotych rocznie. W przypadku motocykli o pojemności 125 cm3 i 600 cm3 cena ubezpieczenia dla tej samej osoby może być zbliżona, bo ubezpieczyciele ujmują te pojazdy w tym samym segmencie cenowym. Cena OC dla tych pojazdów może wynosić od ok. 100 zł rocznie.

Jak obniżyć cenę OC motocykla?

 1. Poproś doświadczonego kierowcę, oczywiście o ile ma odpowiednią kategorię prawa jazdy, o zostanie współwłaścicielem Twojego motocykla. Tym bardziej, jeśli masz mniej niż 26 lat. W takiej sytuacji ubezpieczyciel naliczy Ci zwyżkę za wiek, brak doświadczenia w kierowaniu pojazdem, brak historii ubezpieczeniowej. Dzięki doświadczonemu kierowcy z długoletnią i bezszkodową historią jazdy, zaoszczędzisz np. na badanie techniczne lub przegląd motocykla, paliwo, akcesoria motocyklowe itp.  Tutaj przeczytasz, z czym się wiąże współwłasność pojazdu.
 2. Jeśli należysz do Polskiego Związku Motorowego, masz co najmniej 25-letni motocykl i możesz się pochwalić bezszkodową jazdę, możesz skorzystać ze zniżki na ubezpieczenie OC w Compensie. Dzięki członkostwu w PZM dostaniesz dodatkową zniżkę na OC motocykla w Compensie.
 3. Czy można przenieść zniżki z OC samochodu na OC motocykla?
  Tak, jest to możliwe, aczkolwiek nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują taką opcję klientom.
 4. Wykorzystaj zniżki żony lub męża. Jeśli macie wspólnotę majątkową, a motocykl kupiliście po ślubie, to możliwe bez wpisywania drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego.
 5. Jeśli chcesz kupić używany motocykl, sprawdź, czy sprzedawca zapłacił za ubezpieczenie OC z góry. Jeśli tak – możesz je zachować do końca umowy. Co prawda ubezpieczyciel może przeliczyć składkę, biorąc pod uwagę Twoje dane, ale jest to nieobowiązkowe. Jeśli poprzedni właściciel rozłożył składkę OC na raty, sprawdź, czy jest szkodowym kierowcą. Jeśli ma gorszą historię ubezpieczeniową od Ciebie, może się okazać, że bardziej będzie Ci się opłacało zrezygnować z jego OC i kupić nowe na rok.
 6. Jeśli chcesz sprzedać motocykl, ale wcześniej wygasa Ci OC i musisz kupić nowe, wybierz opcję ratalną. Może uda Ci się zapłacić tylko 1 ratę przed znalezieniem kupca. Pamiętaj, że kupiec mógłby zachować Twoje OC i nie dostałbyś zwrotu pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej.
 7. Zapytaj ubezpieczyciela o zniżki na inne ubezpieczenia, komunikacyjne czy nieruchomości. OC motocykla może Ci się opłacać w pakiecie z AC, NNW lub assistance, ale poza tym firma ubezpieczeniowa może sprzedawać taniej ubezpieczenia domu i mieszkania osobom, które ubezpieczyły wcześniej pojazd.
 8. Skorzystaj z kalkulatora OC motocykla online. Dzięki darmowej porównywarce ubezpieczeń motocykli możesz sprawdzić, gdzie kupisz OC motocykla najtaniej.

Kalkulator OC motocykla online

My polecamy zajrzeć do najpopularniejszych ubezpieczycieli OC motocykli:

Dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń motocykla możesz obliczyć składkę i kupić OC nawet poprzez smartfon, stojąc na przystanku czy podróżując. Kliknij, aby otworzyć listę danych wymaganych w kalkulatorze OC komunikacyjnego online. Jak to działa? Krótko mówiąc: na podstawie informacji w formularzu system oblicza ryzyko ubezpieczeniowe, zaciągając informacje z baz danych. Jeśli skorzystasz z porównywarki ubezpieczeniowej, od razu dostaniesz listę ofert od różnych firm.

Kalkulator OC motocykla bez podawania danych

Niektóre kalkulatory ubezpieczeń motocykla pozwalają pominąć takie dane, jak:

 • Twój numer PESEL,
 • numer rejestracyjny motocykla,
 • numer VIN,
 • e-mail,
 • numer telefonu,
 • imię i nazwisko.

Z jednej strony wydaje Ci się, że zachowujesz – przynajmniej częściową – anonimowość i unikniesz telefonów.

Z drugiej strony – niestety brak tych danych ogranicza liczbę ofert. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają od razu precyzyjnych danych właściciela, aby system precyzyjnie obliczył składkę, np. pobierając dane z UFG. Nie istnieje kalkulator OC motocykla bez podawania totalnie żadnych danych.

Kalkulator ubezpieczenia OC motocykla w PZU

Wystarczy Ci dowód rejestracyjny motocykla i Twój dowód osobisty, aby użyć kalkulatora PZU.

Prosty kalkulator ubezpieczenia motocykla wymaga podania tylko kilku danych pojazdu, jego właściciela i opcjonalnie – innych kierowców. W pierwszym kroku podajesz rodzaj pojazdu i potem klikasz, wybierając:

 1. rok produkcji (możesz ubezpieczyć online maksymalnie 35-letni motocykl),
 2. markę,
 3. typ (np. turystyczny, sportowy, skuter, cross/enduro, motocykl szosowy do 250 CCM),
 4. silnik,
 5. wersję.

Pozostałą część formularza, identyczną dla wszystkich rodzajów pojazdów, zobacz tutaj. Po wysłaniu danych wyświetlą Ci się 3 pakiety ubezpieczeniowe do wyboru. Możesz je zmieniać, rozszerzając ubezpieczenia albo rezygnując z części ochrony. Na koniec płacisz kartą lub przelewem – i gotowe!

Czy można kupić ubezpieczenie motocykla, nie mając prawa jazdy?

Tak. Każdy zarejestrowany motocykl musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli właściciel nie ma prawa jazdy, może kupić OC, ale musi wskazać osobę, która będzie głównym kierowcą. Na podstawie jego danych firma ubezpieczeniowa obliczy wysokość składki.

Masz motocykl, ale nie masz prawa jazdy? Podaj prawdziwego kierowcę

Jeśli właściciel motocykla nie ma prawa jazdy, idealnie jest, jeśli głównym kierowcą motocykla zostanie osoba z historią ubezpieczeniową bez szkód, mająca prawo jazdy co najmniej kilka lat. Może Cię kusić, aby jako głównego kierowcę wpisać jednego ze starszych członków rodziny, a tak naprawdę pożyczać motocykl rodzeństwu czy znajomym… Jednak to zła droga. Dlaczego? Wyobraź sobie, że młody znajomy ma kolizję na Twoim motocyklu, ale nie jest zgłoszony ubezpieczycielowi. O ile odszkodowanie z Twojego OC zostanie wypłacone poszkodowanym, o tyle w przypadku AC może być kłopotliwie. Ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do zaniżenia odszkodowania, jeśli kierowcą ubezpieczonego pojazdu jest młoda osoba, która nie została zgłoszona w umowie.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC motocykla?

Od 170 zł do 870 zł w 2020 roku i będzie rosnąć w każdym kolejnym. Dlaczego? Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC motocykla jest zależna od:

 • wysokości pensji minimalnej brutto w danym roku,
 • okresu bez ważnego ubezpieczenia.

Pensja minimalna w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto. Na tej podstawie można obliczyć wysokość kar za brak OC motocykla w 2020 roku.

Właściciele motocykli płacą najmniejsze kary za brak OC!

Do tej samej kategorii należą motorowery, przyczepy samochodowe, przyczepy kempingowe, quady. Największa kara za brak OC tych pojazdów wynosi zaledwie 1/3 pensji minimalnej brutto. Zaledwie – bo właściciele samochodów ciężarowych dostają kary w wysokości nawet trzykrotności płacy minimalnej, a właściciele samochodów osobowych – dwukrotności. W efekcie właściciel ciężarówki zapłaci kilka tysięcy więcej za brak OC powyżej 14 dni w porównaniu do motocyklisty bez OC.

Kara za brak OC motocykla 2020 – tabela

Okres bez ważnego
ubezpieczenia OC
Wysokość kary za
brak OC motocykla
Do 3 dni170 zł
Od 4 dni do 14 dni430 zł
Powyżej 14 dni870 zł

Zastanawiasz się, skąd wzięło się 870 zł kary za brak OC motocykla powyżej 14 dni, skoro 1/3 z płacy minimalnej w wysokości 2600 zł to ok. 866 zł? Otóż kwoty są zaokrąglane do pełnych 10 zł. Dlatego też kara dla motocykli bez ubezpieczenia od 4 do 14 dni wynosi 430 zł, mimo że 50% z 870 zł to 435 zł. Więcej o zasadach obliczania i nakładania kar za brak ubezpieczenia OC przeczytasz tutaj.

W 2020 roku kary za brak OC motocykla wzrosły w stosunku do zeszłorocznych o:

 • 20 zł za brak ubezpieczenia do 3 dni,
 • 50 zł za motocykl bez OC od 4 dni do 14 dni,
 • 120 zł za motocykl nieubezpieczony powyżej 14 dni.

Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia motocykla? Jak się odwołać od wezwania?

Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym możesz uniknąć kary za brak ubezpieczenia motocykla, ale od szczegółów sprawy zależy, czy uda Ci się wybrnąć z kłopotów. Z jednej strony – system UFG może czasami się mylić, wystarczy, aby zakład ubezpieczeń przekazał mylną informację na temat Twojego pojazdu. Z drugiej strony – nawet jeśli faktycznie nie masz OC motocykla, masz prawo się odwołać od kary.

 1. Udowodnij Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, że Twój motocykl był ubezpieczony w okresie podanym w wezwaniuDane kontaktowe do UFG znajdziesz tutaj. Jeśli nie umiesz znaleźć polisy, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i poproś o wystawienie ZOPUK. To zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego.
 2. Udowodnij UFG, że w okresie podanym w wezwaniu do zapłaty motocykl nie był już Twój, bo np. został sprzedany, skradziony, zezłomowany wskutek szkody całkowitej. Będziesz potrzebować np. umowy kupna-sprzedaży (dowodu zbycia motocykla), potwierdzenia zgłoszenia kradzieży i wygaśnięcia umowy OC, zaświadczenia ze stacji demontażu.
 3. Odwołaj się od kary za nieubezpieczony motocykl, jeśli nie masz obowiązkowego OC komunikacyjnego. Na podstawie trudnej sytuacji finansowej możesz ubiegać się o całkowite odwołanie kary, jej zmniejszenie, rozłożenie na bezodsetkowe raty lub oddalenie terminu płatności.

Jaki motocykl może mieć OC na miesiąc?

Motocykl może mieć krótkoterminowe ubezpieczenie OC pod warunkiem że:

 • jest zarejestrowany na okres czasowy,
 • jest zarejestrowany za granicą i przewożony na terytorium Polski, ale nie ma ani ubezpieczenia OC, ani Zielonej Karty,
 • jest wystawiony na sprzedaż przez komis (ubezpieczenie krótkoterminowe przysługuje osobom, które prowadzą działalność zarobkową polegającą na sprzedaży i kupnie pojazdów),
 • jest pojazdem historycznym,
 • jest pojazdem zabytkowym (ma minimum 25 lat, model nie jest produkowany od 15 lat, zachował 75% oryginalnych części, a jeśli nie spełnia tych warunków – ma unikalną konstrukcję lub brał udział w istotnych wydarzeniach historycznych).

Jaka jest różnica między motocyklem zabytkowym i historycznym?

Nie każdy motocykl zabytkowy jest historycznym według prawa o ruchu drogowym. O ile właścicielom obu pojazdów przysługuje OC krótkoterminowe, o tyle motocykl historyczny stanie się zabytkowym, kiedy zostanie wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów.

OC krótkoterminowe motocykla jest zawierane na 30 dni i wygasa automatycznie. Do zawarcia umowy OC na miesiąc będą potrzebne odpowiednie dokumenty, o których poinformuje Cię ubezpieczyciel, np. umowa kupna-sprzedaży w przypadku motocykli zarejestrowanych czasowo.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC motocykla zabytkowego?

Teraz tanie ubezpieczenie OC motocykla zabytkowego dostaniesz w Compensie. Na początku ubiegłego roku PZM wynegocjował dla członków związku zniżki na ubezpieczenie OC klasyków w Compensie. Klasyków – czyli pojazdów starszych niż 25 lat, liczonych od daty produkcji.

Czy można uzyskać zastępczy motocykl z OC sprawcy kolizji lub wypadku?

Tak, w ramach likwidacji szkody po kolizji lub wypadku możesz jeździć na motocyklu zastępczym, którego koszt opłaci firma ubezpieczeniowa, w której sprawca ma ubezpieczenie OC. Grunt to dobre uzasadnienie wniosku. Wykaż, że motocykl jest Ci potrzebny do codziennego poruszania się, np. do dojazdów do pracy. Poznaj 6 najważniejszych zasad wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy kolizji lub wypadku.

PODSUMOWANIE
 • Na cenę motocykla ma wpływ m.in. marka i model pojazdu, data produkcji, pojemność silnika, obecny i planowany przebieg w tysiącach kilometrów, data uzyskania prawa jazdy przez właściciela, jego wiek, miejsce zamieszkania, historia szkodowości.
 • Członkowie Polskiego Związku Motorowego, którzy są właścicielami motocykli zabytkowych, mogą kupić ubezpieczenie OC w niskiej cenie w Compensie.
 • Aby skorzystać z kalkulatora OC motocykla, miej przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu i dowód osobisty.
 • Możesz kupić OC motocykla, nie mając prawa jazdy. Wtedy wskaż głównego kierowcę jednośladu – zgodnie z prawdą!
 • Kara za brak OC motocykla w 2020 wynosi od 170 zł do 870 zł.
 • OC na 30 dni przysługuje niektórym motocyklom, np. zabytkowym czy sprzedawanym w komisach.
 • Twój motocykl jest w naprawie po kolizji lub wypadku? Z OC sprawcy należy Ci się motocykl zastępczy.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze
avatar autora komentarza
Myślałem że sie dowiem jaka jest różnica w ubezpieczeniu dla motocyklisty "Jakiegoś" gdy posiada 125ccm, 1000ccm lub 1900ccm i nie dowiedziałem się niczego. Kalkulator też na niewiele się zdał, bo jest dla samochodów. Ale za to zostałem parokrotnie przestraszony karami. No jeżeli to ma być poradnik, to...
avatar autora komentarza
Dziękujemy za uwagi. Postaramy się o uzupełnienie poradnika o przykładowe ceny ubezpieczeń OC motocykli. Trzeba jednak pamiętać, że dużo zależy od profilu motocyklisty.
avatar autora komentarza
Po co dawać możliwość komentowania, skoro każdy komentarz jest usuwany? Jpde... co za wiocha
avatar autora komentarza
Komentarze są moderowane. Oczekują w kolejce na akceptację moderatora, dlatego nie pojawiają się od razu na stronie po wysłaniu.