5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Assistance to jedno z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, którego zadaniem jest zapewnienie pomocy ubezpieczonemu kierowcy w nieprzewidzianej sytuacji na drodze. Kłopoty prawne, awaria czy wypadek – w każdej z tych sytuacji może przydać się właśnie to ubezpieczenie.

W ramach assistance oferowanego kierowcom ubezpieczyciele zapewniają pomoc informacyjną, techniczną, medyczną, a nawet prawną. To, jaki zakres ochrony otrzyma ubezpieczony, zależy od wariantu ASS, jaki wybierze. W przypadku jakich zdarzeń drogowych przyda się assistance? Wyobraź sobie kilka sytuacji, w których na pewno nie chciałbyś się znaleźć i sprawdź, jaką pomoc zaoferuje to ubezpieczenie.

1. Gdy podczas podróży przebiłeś oponę w samochodzie

Przykład

Pani Kornelia wybrała się wraz ze znajomymi na wakacyjny wyjazd nad polskie morze. Po 3 godzinach jazdy usłyszała huk. Gdy wysiadła z samochodu, zauważyła, że z jednej z tylnych opon zeszło powietrze. Prawdopodobnie najechała na coś ostrego i przebiła oponę. W bagażniku zawsze miała ze sobą zapasowe koło, jednak brakowało w aucie sprzętu niezbędnego do jego wymiany. Taka sytuacja nie zawsze musi oznaczać koniec podróży.

Omówienie problemu

Jeśli kierowca nie jest w stanie samodzielnie wymienić koła w samochodzie, chociażby z powodu braku odpowiedniego ekwipunku, może skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Oczywiście tylko wtedy, gdy wykupił pomoc assistance. Przeważnie już w ramach podstawowego wariantu tego ubezpieczenia można liczyć na pomoc w drobnych naprawach, których specjalista wysłany przez ubezpieczyciela może dokonać na miejscu zdarzenia.

2. Gdy Twój samochód zepsuł się w trasie i wymaga naprawy w warsztacie

Przykład

Pan Paweł jechał rano do pracy. Pracował w jednej z miejscowości niedaleko Warszawy, gdzie dojeżdżał około 80 km. W trakcie jazdy zauważył dym wydobywający się spod maski samochodu. Natychmiast zjechał na pobocze. Podejrzewał awarię układu chłodzenia i przegrzanie silnika, co jednak musiał sprawdzić i potwierdzić mechanik. W takiej sytuacji niestety nie mógł kontynuować podróży.

Omówienie problemu

Nie każdy problem można rozwiązać w miejscu zdarzenia. Poważniejsze uszkodzenia samochodu wymagają wizyty w warsztacie. Naprawę zorganizuje i opłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kierowca wykupił ubezpieczenie assistance. Dodatkowo, jeśli kierowca nie będzie mógł sam dojechać do mechanika, ubezpieczyciel wyśle lawetę, która odholuje zepsuty samochód do warsztatu, a tam usterka zostanie usunięta.

Trzeba pamiętać, że niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala minimalną odległość od miejsca zamieszkania ubezpieczonego. Dopiero po przekroczeniu tego dystansu ubezpieczyciel będzie mógł udzielić pomocy swojemu klientowi. W jednym TU może to być 50 km, w innym 100 km. Informacje na ten temat znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

3. Gdy mimo awarii chcesz kontynuować podróż

Przykład

Pan Michał zabrał rodzinę na kilkudniową, objazdową wycieczkę samochodem po Bawarii. Właśnie mieli wyjeżdżać z hotelu, aby udać się do kolejnej miejscowości, gdzie zarezerwowali nocleg, gdy samochód całkiem odmówił posłuszeństwa i nie chciał ruszyć. Po wezwaniu pomocy mechanik stwierdził, że musi zabrać auto do warsztatu, a naprawa potrwa kilka dni. Czy to oznacza koniec wakacyjnej podróży dla pana Michała i jego rodziny?

Omówienie problemu

Posiadanie assistance i w tym przypadku niesie wymierne korzyści dla bohatera naszej historii. W ramach ASS ubezpieczyciele zapewniają bowiem możliwość skorzystania z auta zastępczego i to w sytuacji pana Michała i jego rodziny byłoby najlepsze wyjście. Oczywiście pod warunkiem, że kierowca wykupił wcześniej assistance o wystarczająco szerokim zakresie. Samochód zastępczy TU oferują często w rozszerzonym wariancie. Przed zakupem assistance warto zorientować się w OWU, na ile dni towarzystwo ubezpieczeniowe udostępni taki pojazd. W jednym towarzystwie mogą to być 3 dni, a w innym nawet 7 dni.

4. Gdy miałeś stłuczkę za granicą i potrzebujesz pomocy tłumacza

Przykład

Pani Magdalena pojechała na wakacje do Francji, aby odwiedzić swoją przyjaciółkę. Gdy po wielu godzinach za kółkiem przekroczyła francuską granicę, cieszyła się, że niedługo będzie na miejscu i porządnie odpocznie po długiej podróży. Tymczasem zmęczenie dało się jej we znaki, bo zaledwie 100 km od celu doszło do stłuczki z innym samochodem. Wzburzony kierowca drugiego pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu drogowym wezwał policję. Sprawę skomplikował fakt, że pani Magdalena nie potrafiła się z nim porozumieć ze względu na barierę językową.

Omówienie problemu

Jedną z usług, na jakie można liczyć w ramach rozszerzonego zakresu ASS jest pomoc tłumacza. Jak widać na przykładzie pani Magdy, wsparcie to okazuje się bezcenne. Zwłaszcza w razie stłuczki, gdy żaden z uczestników nie przyznaje się do winy. Jeśli pani Magdalena wykupiła odpowiedni wariant ubezpieczenia assistance (szeroka ochrona + pomoc również za granicą), po zgłoszeniu problemu ubezpieczycielowi, otrzyma wsparcie tłumacza, którego towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle na miejsce zdarzenia.

5. Gdy straciłeś swój samochód i nie masz jak wrócić do domu

Przykład

Pan Kamil przebywał na urlopie. Wraz z żoną wynajęli pokój w przytulnym pensjonacie nad jeziorem. Przy obiekcie niestety nie było parkingu, dlatego pan Kamil musiał zaparkować samochód na poboczu. Pech chciał, że w nocy ktoś podpalił Nissana, którym przyjechała para. Zanim ktokolwiek zorientował się, że auto płonie, większość pojazdu zdążyła już zniszczeć.

Omówienie problemu

Utrata samochodu z dala od domu to nie lada kłopot. Nie dość, że pan Kamil stracił auto, na które nie tak dawno wydał sporą sumę pieniędzy (na szczęście stratę zrekompensuje ubezpieczyciel w ramach autocasco), to jeszcze doszedł do tego stres związany z samym zdarzeniem. Całe szczęście, że oprócz OC i AC właściciel Nissana wykupił w pakiecie także dosyć szerokie assistance. W jego ramach ubezpieczyciel zorganizował małżeństwu powrót do domu innym środkiem transportu, więc przynajmniej o to poszkodowani nie musieli się martwić.

PODSUMOWANIE
  • Assistance zapewnia pomoc informacyjną, techniczną, medyczną, logistyczną i prawną.
  • ASS występuje w wersji podstawowej i rozszerzonej. To, jaki zakres ochrony otrzyma ubezpieczony oraz czy będzie mógł liczyć na wsparcie tylko w Polsce, czy również za granicą, zależy od tego, który z wariantów wybierze.
  • W ramach assistance można liczyć na pomoc m.in. w drobnych naprawach w miejscu zdarzenia, holowaniu, usunięciu awarii w warsztacie, a także na pomoc tłumacza, organizację powrotu do domu innym środkiem transportu po utracie auta i samochód zastępczy.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zakup zarówno samego ASS, jak i assistance w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.
Oceń artykuł:
42,75
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!