Czym jest ubezpieczenie assistance all risk?

Czym tak naprawdę jest all risk i do jakich ubezpieczeń się odnosi. Co można zyskać i czy jest to opłacalna inwestycja?

Ta tajemnicza brzmiąco nazwa często pojawia się w terminologii ubezpieczycieli. W tej nomenklaturze oznacza ona bardzo szeroki zakres ochrony ubezpieczonego. Klienci mogą się spotkać z taką polisa podczas podpisywania ubezpieczenia na mieszkanie czy też samochód. Co do zasady w ramach takiej formy ochrony to towarzystwo odpowiada za powstałe szkody. Wyjątek stanowią sytuacje opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczenie all risk zakłada, że to firma sprzedająca polisę zajmuje się wszystkimi procedurami związanymi ze zdarzeniem. Jeśli zaś ubezpieczony działał naumyślnie to ubezpieczyciel musi takie działanie udowodnić.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Czym jest w takim razie assistance?

Assistance, w tym assistance all risk, to dobrowolna polisa komunikacyjna. Choć sama nazwa brzmi bardzo kusząco to pamiętajmy, że nie ma takiego ubezpieczyciela, który uchroni swojego klienta przed każdym zdarzeniem. Z punktu widzenia towarzystwa byłaby to bardzo niekorzystna inwestycja.

Assistance ma na celu ochronę ubezpieczonego w razie nieprzewidzianych okoliczności tj. stłuczki, kolizji, wypadku, braku benzyny czy wymiany opony. Zasadniczo można powiedzieć, że klient może się spodziewać wsparcia technika, medyka oraz linii telefonicznej.

Jakie czynności zazwyczaj wpisane są w polisę assistance?

 • holowanie pojazdu,
 • opieka nad dziećmi,
 • wymiana koła,
 • dowiezienie paliwa,
 • złomowanie,
 • samochód zastępczy,
 • transport dla kierowcy, a także osób z nim podróżujących,
 • opieka lekarska,
 • złomowanie,
 • naprawa samochodu na miejscu,
 • opieka nad zwierzętami,
 • pokrycie kosztów pogrzebu,
 • wsparcie tłumacza oraz prawnika.

W przypadku assistance all risk warto też zwrócić uwagę na to czy i na ile dni oferowane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe auto zastępcze. Część zakładów oferuje na przykład po kradzieży samochodu, w najszerszym pakiecie, pojazd zastępczy – nawet do 21 dni. Natomiast w sytuacji kolizji drogowej lub wypadku nawet na 10 dni.

Oczywiście nie każda umowa assistance zawiera wszystkie opisane działania, jednakże te pełne – assistance all risk – mają wpisany cały szereg czynności, do których zobowiązane jest towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto w tym momencie wspomnieć, że im więcej oczekujemy od firmy wystawiającej polisę, tym więcej zapłacimy za składkę.

Assistance all risk na rok czy krótkoterminowo – co wybrać?

W zależności od tego, co zamierzamy robić w danym roku kalendarzowym, warto zastanowić się nad czasem, w ramach którego ma nas obejmować ochrona polisą. Nie musimy płacić za cały rok ubezpieczenia assistance all risk. Jeżeli wyjeżdżamy na miesięczny urlop w Europie to możemy zainwestować w zakup składki tylko na ten, ściśle określony, czas. Takie polisy występują w różnych zakresach czasowych na 7, 14 czy 30 dni, ale coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych ma również propozycje dla osób szukających ubezpieczenia na 3 lub 4 doby. Czas obowiązywania polisy to jedno. Drugim elementem wartym rozważenia jest teren, na którym ma ona obowiązywać. Jeżeli kupimy ubezpieczenie assistance all risk na teren Polski to ochrona ta nie będzie obowiązywała na terenie jakiegokolwiek innego państwa. Jeśli jednak wykupimy ubezpieczenia na zagranicę czy szerzej mówiąc Europę, koniecznie sprawdźmy, czy na terenie wszystkich krajów, przez które będziemy jechać, obowiązuje ochrona ubezpieczyciela. Inaczej złapanie gumy czy stłuczka na terenie obcego państwa może być niemiłym zaskoczeniem. W zakresie polis dobrowolnych każdy z ubezpieczycieli samodzielnie podejmuje decyzje, jaki zakres ochrony sprzedaje swoim klientom. Szczegóły tych propozycji przedstawione są każdorazowo w umowie. Co do zasady towarzystwo ubezpieczeniowe wykona tylko te czynności, które zostały ujęte w polisie i za które zapłacił ubezpieczony.

Jak wygląda zgłoszenie ubezpieczycielowi zdarzenia przy assistance all risk?

Zasadniczo klienci, którzy wykupili polisę powinni skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym niezwłocznie po wystąpieniu szkody. Należy zadzwonić na infolinię i bardzo dokładnie opisać zdarzenie. Im precyzyjniejszy będzie opis sytuacji i miejsca, gdzie doszło do na przykład wypadku, tym szybszej reakcji można się spodziewać. Czas, w którym sprzedawca polisy zareaguje na zgłoszenie jest zazwyczaj opisany w umowie.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Co trzeba sprawdzić w OWU assistance all risk?

Jeśli wyjeżdżamy w dłuższą podróż warto sprawdzić, jakie obowiązki ma wobec nas ubezpieczyciel. Tak jak wspominaliśmy na początku, żadna polisa nie chroni nas przed wszystkimi potencjalnymi zdarzeniami na drodze. Ważnym elementem jest tak zwany okres karencji. W części ubezpieczeń mamy określony czas pomiędzy wykupieniem polisy a momentem, kiedy towarzystwo podejmuje się ochrony nad kierowcą i pojazdem. Wielu właścicieli pojazdów zapomina lub nie wie o tego typu rozwiązaniach. Mogą zatem narazić się na duże nieprzyjemności i spore zaskoczenie, gdy nie uzyskają pomocy w razie zdarzenia na drodze.

Ceny polisy assistance all risk

Polisy assistance są dostępne dla niemal każdego właściciela pojazdu. Praktycznie każde auto może być ubezpieczone. Polisy krótkoterminowe bardzo często dorównują cenami do tych, które można zakupić na cały rok. Z tego tytułu bardzo ważne jest porównanie ofert. W ramach rozeznania przed zakupem warto skorzystać z kalkulatora cen, który przedstawi nam propozycje różnych firm. Niestety w przypadku assistance nie możemy się kierować jedynie ceną, ponieważ tylko w ramach ubezpieczenia OC ustawodawca gwarantuje taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie. Pełne assistance to szereg działań, które u każdego wystawcy polisy mogą wyglądać inaczej. Z tego tytułu należy przygotować się zawczasu i spisać na kartce, jakiego rodzaju ochrona wydaje nam się konieczna. Czy istotnym jest dla nas holowanie pojazdu na terenie całej Europy? Czy opieka nad dziećmi i zwierzętami, którą oferuje ubezpieczyciel. Niestety, pomimo tej samej nazwy zakres ofert może znacząco się różnić i to sam właściciel dokonuje oceny oraz wyboru najlepszego dla niego ubezpieczenia.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie assistance dla starego samochodu

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!