Ubezpieczenie assistance dla starego samochodu

Assistance jest ubezpieczeniem, które przydaje się w wielu awaryjnych sytuacjach. Niestety nie każdy kierowca ma takie same możliwości uzyskania pomocy ze strony ubezpieczyciela. Bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie zawierają umowę assistance z właścicielem starego samochodu.

stary samochód

Czym jest ubezpieczenie assistance?

Oprócz obowiązkowego OC właściciele samochodów mają do wyboru szereg produktów ubezpieczeniowych. Dzięki nim kierowca może liczyć na pomoc ubezpieczyciela w różnych niekomfortowych momentach, nie tylko w trakcie kolizji czy wypadku.

Ubezpieczenie assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Zapewnia pomoc informacyjną, techniczną, medyczną czy prawną. Natomiast zakres ubezpieczenia assistance zależy od konkretnej oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Można wymienić wiele sytuacji, w których przydaje się assistance. Oto kilka przykładów.

 • Awaria samochodu – ubezpieczyciel może pomóc między innymi w zorganizowaniu naprawy pojazdu na miejscu lub w odholowaniu auta do warsztatu. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciele często ustalają minimalną odległość od miejsca zamieszkania ubezpieczonego i dopiero po jej przekroczeniu oferują pomoc. To tak zwana franszyza kilometrowa. Ponadto, towarzystwa ubezpieczeniowe określają również maksymalny zasięg holowania pojazdu od miejsca zdarzenia do warsztatu, na parking lub lokalizacji wybranej przez poszkodowanego. Informacje o limitach znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
 • Przebita opona – jeśli ubezpieczony musi wymienić oponę, lecz nie może tego dokonać na przykład z powodu braku odpowiednich narzędzi, ubezpieczyciel pomoże w zorganizowaniu wymiany ogumienia.
 • Unieruchomienie samochodu – gdy ubezpieczony chce kontynuować podróż w sytuacji unieruchomienia pojazdu (na przykład z powodu awarii), ubezpieczyciel może zorganizować pojazd zastępczy.
 • Bariera językowa – w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego za granicą, ubezpieczyciel może wesprzeć ubezpieczonego, zapewniając mu pomoc tłumacza.

Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczenie assistance zapewnia ochronę w sytuacjach, które nie wchodzą w zakres zarówno ubezpieczenia OC, jak i ubezpieczenia AC. Dlatego też ubezpieczenie assistance stanowi doskonałe uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dodatkowego autocasco.

Jak już wspomniano, zakres ubezpieczenia assistance różni się w zależności od konkretnej oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Wyróżniamy dwie podstawowe kategorie assistance w zależności od zakresu ochrony.

 • Assistance all risk – ubezpieczenie z najszerszym zakresem ochrony. Ubezpieczyciel zapewnia pomoc w bardzo wielu różnych sytuacjach, których nie wymieniono w wyłączeniach odpowiedzialności.
 • Mini assistance – ubezpieczenie z podstawowym zakresem ochrony. Ubezpieczyciel zapewnia pomoc w razie kilku najczęściej spotykanych sytuacji drogowych i oferuje najpotrzebniejsze usługi.

Poszczególni ubezpieczyciele oferują assistance krótkoterminowe. Czas trwania umowy w przypadku ubezpieczenia tego typu to 7, 15 lub 30 dni.

CZY WIESZ, ŻE …

Krótkoterminowe assistance często ma z góry określoną cenę i zakres. Koszt wykupienia takiego ubezpieczenia zwykle nie jest zależny od parametrów samochodu i danych o jego kierowcach.

Na przykład w towarzystwie UNIQA (gdzie można wykupić ubezpieczenie dla pojazdu mającego nie więcej niż 15 lat), 7-dniowe assistance obowiązujące na terenie Polski kosztuje 49, 64 lub 89 zł w zależności od wariantu, a za ubezpieczenie na 7 dni działające w całej Europie (z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii) zapłacimy zawsze 59, 109 lub 145 zł.

Ubezpieczenie starego samochodu

Słysząc o “starym samochodzie”, możemy zadać sobie pytanie, co to właściwie znaczy. Stary, czyli jaki? Ile lat ma auto, o którym mówimy, że jest stare? Odpowiedź może być subiektywna i zależy od indywidualnej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednakże istnieją pewne ustalenia prawne, które określają, kiedy samochód określamy jako historyczny. Samochód historyczny musi spełniać określone kryteria:

 • ma minimum 25 lat,
 • nie jest produkowany od 15 lat,
 • składa się przynajmniej w 3/4 z oryginalnych części.

Młodszy samochód może być uznany za zabytkowy, jeśli:

 • stanowi dokumentację ważnego etapu rozwoju techniki motoryzacyjnej,
 • cechuje się unikalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi,
 • jest związany z istotnymi wydarzeniami historycznymi lub użytkowała go osoba powszechnie uznana za wyjątkowo ważną,
 • jest związany z ważnymi wydarzeniami o charakterze sportowym,
 • jest wykonany z oryginalnych części lub został odrestaurowany,
 • został wiernie odtworzony, zgodnie z technologią z okresu, kiedy był produkowany.

Jednocześnie wiekiem, jako kryterium oceny pojazdu, posługują się towarzystwa ubezpieczeniowe. To ile samochód ma lat, istotnie wpływa na ofertę, jaką zaproponuje nam ubezpieczyciel. Zdarza się, że niektóre ubezpieczalnie nie oferują ochrony autocasco lub assistance, jeśli samochód przekroczył określony wiek. Najczęściej dzieje się tak, gdy auto przekroczyło 10-15 lat. 

Tak więc, nawet gdy uznajemy, że nasz samochód wcale nie jest stary, ubezpieczyciel może odmówić nam objęcia pojazdu ochroną ubezpieczeniową lub zaoferować wyższą składkę.

Dlaczego trudno jest znaleźć ofertę ubezpieczenia assistance dla starego samochodu?

Na ceny ubezpieczeń wpływają parametry samochodu, w tym między innymi pojemność silnika, marka pojazdu czy wiek auta. Ubezpieczyciele stosują kryterium wieku w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego. Właściciel auta, które z perspektywy ubezpieczyciela wydaje się bezpieczne, może liczyć na niższą składkę ubezpieczeniową i większą liczbę ofert.

Niestety starsze samochody nie wypadają najlepiej w ocenie ubezpieczycieli. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo awarii i udziału w zdarzeniu drogowym. Rośnie więc ryzyko i potencjalne koszty świadczeń, do których zobowiązują się towarzystwa ubezpieczeniowe. Dlatego też ubezpieczyciele odpowiednio podwyższają składki bądź w ogóle odmawiają objęcia starego samochodu ubezpieczeniem assistance.

Ubezpieczenie assistance dla starego samochodu

Czy zatem kierowca, który zasiada za kierownicą leciwego auta, może zapomnieć o pomocy z tytułu assistance? Niekoniecznie! Na szczęście dla właścicieli starszych pojazdów są ubezpieczyciele, którzy oferują ubezpieczenie assistance bez względu na wiek samochodu.

Przyjrzymy się bliżej ofercie assistance poszczególnych ubezpieczycieli.

 • Allianz – oferta dla pojazdu, którego wiek nie przekracza 18 lat.
 • Balcia – ochrona w wariancie maksymalnym dla samochodów, których wiek nie przekroczył 16 lat.
 • Benefia – oferta dla pojazdu, którego okres eksploatacji nie przekracza 20 lat.
 • Generali – ograniczenia w zakresie ochrony dla samochodów starszych niż 13 lat w wariancie Lux, o ile nie były one wcześniej ubezpieczone.
 • LINK4 – brak ograniczeń wiekowych.
 • mtu24.pl – brak ograniczeń wiekowych.
 • Proama – nie wskazuje wieku pojazdu.
 • PZU – brak ograniczeń wiekowych.
 • Trasti – assistance dla samochodów osobowych i ciężarowych do DCM 3,5 t z okresem eksploatacji, który nie przekracza 20 lat.
 • TUZ Ubezpieczenia – w zależności od wariantu ubezpieczenia:
  • Assistance Podstawowy, Standard oraz Comfort – brak limitu wiekowego pojazdu,
  • Assistance VIP – ochroną ubezpieczeniową w przypadku zdarzeń powstałych w wyniku awarii objęte są samochody do 10 lat.
 • UNIQA – nie wskazano ograniczeń w OWU.
 • Warta – oferta w wariancie Platynowym dotyczy tylko pojazdów do 10 lat (chyba że umówiono się inaczej).
 • Wiener – w wariancie STANDARD brak ograniczeń. Natomiast w wariancie LUX inne świadczenia dla aut poniżej i powyżej 12 lat.

Przeczytaj też: Czym jest ubezpieczenie assistance all risk?

Ile kosztuje assistance dla 16-letniego samochodu?

Sprawdźmy, ile kosztowałby pakiet ubezpieczeń z assistance dla Forda Mondeo z 2007 roku, który jest napędzany dieslem, a jego silnik ma pojemność 2,0 l. Na liczniku samochodu widnieje dystans 147 tys. km. Autem jeździ 34-letnia mieszkanka Wrocławia z bezszkodową historią jazdy.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena pakietu zawierającego Assistance
Trasti632 zł (OC + Assistance)
LINK4895 zł (OC + Assistance)
Beesafe955 zł (OC + NNW + Assistance)
mtu24.pl1113 zł (OC + Assistance)
Benefia1279 zł (OC + NNW + Assistance)
Wiener1379 zł (OC + AC + NNW + Assistance)
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (04.02.2024).

Przykłady te pokazują, że pakiety z assistance nie są drogie. Zakupione razem z innymi rodzajami ochrony dla kierowców assistance pozwala zyskać dodatkowe zabezpieczenie, chociażby w podstawowym zakresie, za niewielką dopłatą, a w wielu przypadkach jest oferowane już w podstawowym wariancie ochrony OC.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc informacyjną, techniczną, medyczną czy prawną. W ramach assistance możemy otrzymać pomoc w postacie między innymi naprawy pojazdu, holowania, wymiany opony, pojazdu zastępczego czy usług tłumacza.
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują kryterium wieku w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego. Zdarza się, że nie oferują ubezpieczenia assistance dla starszych samochodów (powyżej 10-15 lat). Wiek może również wpłynąć na cenę ubezpieczenia.
 • Niektórzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie assistance bez względu na wiek samochodu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance dla starego samochodu

Czy można ubezpieczyć auto w każdym wieku?
Czy warto kupić ubezpieczenie assistance dla starego samochodu?
Gdzie kupię assistance dla starego samochodu?

Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ja swojemu dziadkowi wykupiłam assistance starego auta , w razie właśnie problemów z odholowaniem i naprawą..
avatar autora komentarza
Assistants musi być duży co najmniej 1000 km dla aut starszych 15 letnich czy 20 letnich samochody po 2002 roku to porządne jednostki mniej się psuja niż te nowe

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC