Jak zezłomować samochód, aby odzyskać pieniądze za niewykorzystane OC?

Jeśli firma ubezpieczeniowa decyduje o szkodzie całkowitej, od aktualnej wartości samochodu odejmuje wartość jego pozostałości (wraku) i wypłaca Ci tak obliczone odszkodowanie. Z wrakiem, który tak naprawdę wcale nie musi nim być, możesz zrobić, co chcesz – naprawić i jeździć dalej, sprzedać lub zezłomować. Warto wiedzieć, czemu złomowanie samochodu jest lepszym wyjściem od sprzedaży wraku, jeśli chcesz wyrejestrować auto i dostać zwrot za niewykorzystany okres ochrony z OC.

Jak zezłomować samochód?

  1. Skontaktuj się z miejscową stacją demontażu.
  2. Uzgodnij, czy pracownik stacji odbierze od Ciebie samochód, czy masz go dostarczyć na miejsce. Transport na lawecie może być dodatkowo płatny.
  3. Sprawdź cennik stacji demontażu i porównaj stawki z innymi. Zapytaj o ewentualną opłatę za każdy brakujący kilogram samochodu pod względem masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym.
  4. Przygotuj dokumenty (lista niżej).
  5. Sprawdź, czy po kasacji auta pracownik stacji przekazał Ci wszystkie dokumenty: zaświadczenie o przyjęciu pojazdu na złom i unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych.
  6. W ciągu 30 dni wyrejestruj pojazd w miejscowym wydziale komunikacji.
  7. Po zezłomowaniu i wyrejestrowaniu samochodu powiadom o tym ubezpieczyciela i zażądaj zwrotu składki ubezpieczenia OC za niewykorzystany okres ochrony.

Jak wybrać stację demontażu do złomowania samochodu?

Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji nakazuje oddawać niesprawne, powypadkowe lub stare i nieużywane pojazdy do legalnych stacji demontażu, które mają zezwolenie na działalność od marszałka województwa. Istnieją też nielegalne miejsca rozbiórki pojazdów na złom, z którymi walczy Inspekcja Ochrony Środowiska.

Przykład

Właściciel samochodu postanowił sprzedać wrak w punkcie złomowania należącym do jego znajomego. Doszedł do wniosku, że w ten sposób uzyska więcej pieniędzy za pozostałości auta i wesprze zakład swojego kolegi. Nie pomyślał o tym, że po kasacji pojazdu w nielegalnym punkcie nie otrzyma dokumentacji potrzebnej do uzyskania unieważnienia dokumentów rejestracyjnych samochodu, a co za tym idzie – nie będzie mógł dostać zwrotu części opłaty za OC auta.

Czym się różni nielegalny punkt złomowania auta od legalnej stacji demontażu?

  1. Uniemożliwi Ci odzyskanie składki OC za niewykorzystany okres ochrony. Stacje z szarej strefy nie są regulowane prawnie, więc nie wydadzą Ci oficjalnej dokumentacji potrzebnej do uzyskania zwrotu niewykorzystanej składki OC. Po złomowaniu samochodu musisz mieć odpowiednie dokumenty do przedstawienia w miejscowym wydziale komunikacji:
    • zaświadczenie o przyjęciu pojazdu na złom,
    • unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic i karty pojazdu. Jeśli oddasz pojazd na złom przypadkowemu panu Staszkowi, w najlepszym wypadku możesz liczyć na umowę kupna-sprzedaży, która nie daje Ci podstaw do wyrejestrowania auta w wydziale komunikacji, nawet jeśli ma zapis o sprzedaży auta na złom. Na jej podstawie możesz przenieść prawo własności na nabywcę, pana Staszka. Wtedy zwrot części składki OC należy Ci się, gdy nabywca wypowie umowę ubezpieczycielowi. Może tego nie zrobić. Jeśli pan Staszek zezłomuje auto w legalnej stacji, dostanie i pieniądze za złom, i od ubezpieczyciela.
  2. Może nie zezłomować Twojego auta wbrew obietnicom. Auto, które miało trafić do kasacji, może zostać wykorzystane np. do popełnienia przestępstwa, jeśli jest na tyle sprawne. Niektórzy właściciele samochodów myślą, że skoro sprzedali nieużywanego starocia, pozbyli się problemu i nie zgłaszają nikomu zmiany właściciela. O ile taką osobę może chronić poprawnie skonstruowana umowa kupna-sprzedaży, o tyle może pojawić się problem, gdy dane nowego nabywcy okażą się fałszywe.
  3. Przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, bo nie zagospodarowuje odpadów zgodnie z prawem. Jeśli auto na złom trafi do szarej strefy, może przez to ucierpieć środowisko, np. przez palenie opon, tapicerek, wylewanie płynów eksploatacyjnych, wyrzucenie zbędnych elementów wyposażenia byle gdzie. Obowiązkiem legalnej stacji jest zagospodarowanie odpadów i ponowne wykorzystanie nawet 85% surowców po zdemontowaniu pojazdu.

Złomowanie auta czy sprzedaż – co jest lepsze?

Jeśli chcesz uniknąć oszustwa i dostać zwrot składki OC, zdecydowanie korzystniejsze jest złomowanie wraku w legalnej stacji demontażu. Otrzymasz wtedy dokumenty uprawniające Cię do wyrejestrowania auta i zwrotu składki za niewykorzystaną ochronę do końca umowy OC. Auto nie zostanie kupione na tzw. słupa, czyli nieistniejącą, nieżyjącą lub bezdomną osobę, i ponownie wykorzystane, jeżeli teoretycznie jest w stanie jeździć bez ważnego przeglądu.

Czy można zezłomować samochód bez silnika lub innych części?

Tak. Stacja demontażu poinformuje Cię, że auto musi być w miarę kompletne. To oznacza, że powinno ważyć przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Za każdy brakujący kilogram stacja może doliczyć drobną opłatę, która pomniejszy cenę wraku. Niektórzy sprawdzają koszt części danego modelu pojazdu na aukcjach i celowo demontują pojazd przed kasacją, jeśli uważają, że zachowanie wybranych elementów będzie się bardziej opłacać.

Lista dokumentów potrzebnych do oddania samochodu na złom

  1. Dowód osobisty.
  2. Dowód rejestracyjny lub zastępczy dokument z wydziału komunikacji, jeśli z różnych powodów nie masz dowodu, bo został zgubiony albo zatrzymała go policja.
  3. Umowa kupna-sprzedaży.
  4. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej w przypadku pojazdu zarejestrowanego na firmę.
  5. Pisemne upoważnienie dla osoby, która oddaje samochód na złom, jeśli nie robi tego właściciel auta.
  6. Pisemna zgoda drugiego i każdego kolejnego właściciela pojazdu na jego kasację.

Czy można oddać na złom auto bez karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego?

Zgubiony, zniszczony, zatrzymany przez policjanta? Jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego, potrzebujesz zaświadczenia z wydziału komunikacji. W urzędzie musisz okazać:

  • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego (pod odpowiedzialnością karną), wzór możesz pobrać tutaj;
  • ewentualnie – zaświadczenie z policji, które potwierdza, że zgłoszono kradzież dowodu rejestracyjnego;
  • dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu, jeśli nie jest zarejestrowany na Ciebie;
    dowód osobisty;
  • wydruk z KRS-u, jeśli auto jest zarejestrowane na firmę;
  • pełnomocnictwa od pozostałych współwłaścicieli pojazdu, jeśli nie mogą się stawić osobiście w urzędzie. Wzór do pobrania.

Dokument z wydziału komunikacji możesz dostać od ręki. Jego koszt to kilkanaście złotych. W przypadku karty pojazdu procedura jest podobna.

Czy można zezłomować auto bez zgody współwłaściciela lub po śmierci właściciela?

Jeśli samochód na złom ma co najmniej dwóch właścicieli, muszą być obecni przy oddawaniu auta do kasacji. Jeśli to niemożliwe, konieczne jest pisemne upoważnienie, które zawiera dane z dowodu osobistego nieobecnej osoby i jej czytelny, odręczny podpis.

Możesz zezłomować samochód po śmierci właściciela, jeśli dostaniesz pojazd w spadku po zmarłym na mocy testamentu lub postanowienia sądu/notariusza. Potem musisz przerejestrować auto na siebie i dopiero potem możesz je zezłomować i wyrejestrować. Jeśli jest kilku spadkobierców, a pojazd nadaje się wyłącznie do kasacji, spadkobiercy mogą upoważnić do przejęcia pojazdu i dalszych kroków jedną osobę.

Czy za złomowanie pojazdu bez OC grozi kara?

Za samo złomowanie pojazdu bez OC – nie, ale za brak ubezpieczenia OC auta do kasacji – tak. Jeśli wcześniej UFG nie nałoży Ci kary za brak OC, to niedotrzymanie tego obowiązku może wyjść na jaw w wydziale komunikacji. Pracownik stacji demontażu powinien wpisać w dokumentacji datę ważności polisy OC. Nawet jeśli pominąłby tę informację, to urzędnik w wydziale komunikacji może zweryfikować, czy skasowany samochód miał aktualne OC. Jeśli urzędnik wykryje lukę w historii ubezpieczenia, wyśle informację do UFG i dostaniesz wezwanie do zapłaty kary, nawet jeśli samochodu już nie ma.

Ekspert Mubi radzi:

Do otrzymania zwrotu części składki za ubezpieczenie OC potrzebne będzie wyrejestrowanie pojazdu. Do niego z kolei potrzeba zaświadczenia o złomowaniu, które można otrzymać tylko w legalnej stacji demontażu. Żeby otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia, trzeba przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu. Co ważne, zwrot będzie naliczany od dnia złomowania, a nie od dnia wyrejestrowania auta.

PODSUMOWANIE
  • Jeśli masz powypadkowy, stary i nieużywany lub niesprawny pojazd, oddaj go na złom do legalnej stacji demontażu, która działa za zezwoleniem marszałka województwa i zgodnie z prawem.
  • Tylko legalna stacja demontażu może wydać dokumenty, które są potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji i odzyskania niewykorzystanej części składki OC.
  • Możesz zezłomować pojazd bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, ale będzie się to wiązać z dodatkową wizytą w wydziale komunikacji i uzyskaniem zaświadczeń.
  • Jeśli auto na złom ma więcej niż jednego właściciela, pozostali muszą być obecni przy oddawaniu auta do kasacji lub upoważnić Cię pisemnie.
  • Chcesz oddać na złom samochód bez ważnego OC? Podczas wyrejestrowywania samochodu w wydziale komunikacji luka w historii ubezpieczenia może wyjść na jaw i zapłacisz karę za brak OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o złomowanie samochodu

Dlaczego nie można oddać samochodu do demontażu dowolnej firmie, która się tym zajmuje?

Oprócz legalnie działających i spełniających wszystkie przepisy stacji demontażu na rynku działa także wiele firm, które prowadzą działalność nielegalnie. Tych drugich należy unikać nie tylko ze względów ekologicznych (firmy te często nie stosują zaleceń co do utylizacji szkodliwych dla środowiska płynów i części samochodowych). Trzeba pamiętać, że taka instytucja powinna wystawić dokument, który będzie potrzebny do wyrejestrowania pojazdu w urzędzie. Zaświadczenie wydane przez nielegalnie działającą firmę lub całkowity jego brak może uniemożliwić dopełnienie dalszych formalności.

Czy samochód oddawany do demontażu musi być kompletny?

Masa pojazdu, który ma zostać poddany utylizacji, musi wynosić co najmniej 90% wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli okaże się, że pojazd będzie ważył mniej, stacja demontażu pojazdów może doliczyć opłatę za każdy brakujący kilogram.

Czy każdy ze współwłaścicieli musi wyrazić zgodę na złomowanie pojazdu?

Tak. Co więcej, każdy z nich powinien być przy tym obecny. Jest jednak możliwość oddania auta do stacji demontażu tylko przez jednego z właścicieli. Musi on jednak posiadać pisemne pełnomocnictwo współwłaściciela.

Źródła:
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
74,71
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Złomowanie różni się od kasacji, bo złomować można prawie wszędzie, ale nie wszędzie wydadzą zaświadczenie o demontażu - czyli takie z którym potem idzie się do Wydziału Komunikacji oraz odzyskać pieniądze z pozostałej polisy OC. Też o tym nie wiedziałam i szczęście, że trafiłam dobrego i uczciwego nauczyciela. Ja miałam zepsute auto w Warszawie i przyjechali, zabrali, zapłacili gotówką i wystawili mi zaświadczenie. W sumie cała akcja zakończona w 3 godziny i bez problemów.... polecam szczerze tego Pana z firmy www.auto-skup24h.pl BARDZO DZIĘKUJĘ !
avatar autora komentarza
Złomowanie różni się od kasacji, bo złomować można prawie wszędzie, ale nie wszędzie wydadzą zaświadczenie o demontażu - czyli takie z którym potem idzie się do Wydziału Komunikacji oraz odzyskać pieniądze z pozostałej polisy OC. Też o tym nie wiedziałem i szczęście, że trafiłem dobrego i uczciwego nauczyciela. Ja miałam zepsute auto w Warszawie i przyjechali, zabrali, zapłacili gotówką i wystawili mi zaświadczenie. W sumie cała akcja zakończona w 3 godziny i bez problemów.... polecam szczerze tego Pana z firmy https://auto-skup24h.pl