Zwrot składki z OC – kiedy pieniądze wracają do właściciela samochodu?

Umowa ubezpieczenia OC w zdecydowanej większości przypadków jest zawierana na 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba wykorzystać wykupione ubezpieczenie do końca obowiązywania polisy. Prawo przewiduje kilka sytuacji, w których rezygnacja z zakupionego wcześniej OC jest możliwa, a po wypowiedzeniu umowy ubezpieczeniowej towarzystwo odda pieniądze za niewykorzystany okres ochrony. Kiedy można spodziewać się zwrotu składki z OC?

zwrot oc

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu

Kierowca, który wystawia swój samochód na sprzedaż, musi liczyć się z tym, że wraz z pojazdem przekaże nowemu właścicielowi również kupione wcześniej, aktualne ubezpieczenie OC. Oczywiście poinformowanie ubezpieczyciela o fakcie sprzedania pojazdu leży po stronie dotychczasowego posiadacza. Wówczas ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. Nowa składka nie zawsze odpowiada kierowcy, dlatego nabywca ma dwa wyjścia:

 • uregulować należność po rekalkulacji, zatrzymać polisę i wykorzystać OC poprzedniego właściciela do końca trwania ochrony,
 • wypowiedzieć ubezpieczenie i zawrzeć własną umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Kierowcy sprzedający samochód ubolewają nad stratą pieniędzy, które wydali na OC. Czasem jest to nawet kilkaset złotych, jeśli ubezpieczenie było kupione niedługo przed sprzedażą. Zbywcy ratują się różnymi sposobami: uzgadniają z kupującym, że ten po zakupie złoży wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej w towarzystwie ubezpieczeniowym albo doliczają kwotę ewentualnego zwrotu do ceny samochodu. Nie jest to najlepsze wyjście, bo zasadniczo sprzedający nie powinien narzucać rozwiązania tej sytuacji kupującemu.

Dopiero wtedy, gdy nabywca wypowie umowę ubezpieczeniową, sprzedawca samochodu odzyska pieniądze za niewykorzystany czas ochrony. Oczywiście, o ile cała składka była opłacona z góry.

Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie zwróci całej sumy, którą zapłacił poprzedni właściciel auta. Kwota zwrotu będzie naliczona od momentu, w którym nabywca samochodu wypowie umowę ubezpieczeniową do dnia, w którym umowa traci ważność. Zwykle nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych kroków, aby odzyskać swoje pieniądze. Mimo to istnieją towarzystwa, które wymagają złożenia odpowiedniego wniosku, aby móc wypłacić nadwyżkę.

Wyrejestrowanie samochodu to gwarancja otrzymania zwrotu

Jeśli samochód nie istnieje (np. został skradziony lub doszczętnie zniszczony), ale nie wyrejestrowano go, wymaga obowiązkowego OC. Żeby móc wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową i otrzymać zwrot składki za OC, konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Żeby odzyskać pozostałą część składki ubezpieczeniowej, należy przedstawić zaświadczenie o wyrejestrowaniu ubezpieczycielowi. Przyda się także potwierdzenie ze stacji demontażu pojazdów w przypadku zezłomowania auta lub notatka policyjna, którą sporządzono po kradzieży.

W przypadku zezłomowania auta ubezpieczyciel naliczy składkę do zwrotu od dnia oddania auta do SDP do końca umowy, a po kradzieży – od chwili wyrejestrowania pojazdu do dnia, w którym umowa przestaje obowiązywać. Nie warto zatem zwlekać.

Ekspert Mubi radzi:

Alternatywnym rozwiązaniem względem wykupienia całorocznego ubezpieczenia opłaconego z góry jest znalezienie polisy opłacanej w ratach. Zwykle wszystkie raty razem kosztują więcej, ale pomogą zaoszczędzić właścicielowi pojazdu, który planuje zbycie go. Po sprzedaniu auta to jego nabywca, a nie sprzedawca, będzie odpowiedzialny za opłacenie kolejnych rat ubezpieczenia. W ten sposób zbywca samochodu nie tyle dostanie zwrot części składki, ile wcale nie będzie musiał jej uiszczać.

Zakup ubezpieczenia na odległość umożliwia wypowiedzenie umowy

Coraz bardziej popularną drogą zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych jest zawarcie umowy przez telefon lub internet, np. w porównywarce OC. Oprócz wygody (nie trzeba wychodzić z domu), możliwości podjęcia świadomej decyzji (samodzielne porównanie i wybór ofert ubezpieczeniowych) czy dodatkowych zniżek (za zakup OC online) kupujący otrzymuje możliwość rezygnacji z ubezpieczenia, jak w przypadku wszystkich umów zawartych na odległość.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej jest wówczas możliwe w ciągu 30 dni od jej zawarcia.

UWAGA!

Żeby rezygnacja z umowy OC była skuteczna, przed złożeniem wypowiedzenia u ubezpieczyciela trzeba zawrzeć inną polisę. Na jej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmie wniosek. Dzięki temu właściciel auta uniknie przerwy w ubezpieczeniu i kar za brak OC.

Jest tylko jedno ale. Ubezpieczony może zrezygnować z OC kupionego online tylko wtedy, gdy od momentu zakupu do dnia wypowiedzenia nie wyrządził on szkody, którą likwidował ubezpieczyciel w ramach ochrony ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie towarzystwo nie przyjmie rezygnacji i nie zwróci opłaconej składki.

Podwójne OC a zwrot składki

Zdarza się, że kierowcy kupują OC, mimo że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu już ich chroni. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele:

 • kierowca nie wiedział, że kupując używany samochód, otrzymuje ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela,
 • kierowca zapomniał wypowiedzieć umowę w poprzednim towarzystwie i jego polisa odnowiła się automatycznie,
 • kierowca wysłał wypowiedzenie do dotychczasowego ubezpieczyciela, ale dotarło ono zbyt późno lub zostało wypełnione błędnie,
 • po przedłużeniu umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem kierowca znalazł tańszą polisę i zaplanował jej zakup oraz rezygnację z poprzedniej.

To chyba najczęściej występujące przypadki posiadania podwójnego OC. Nie zawsze ubezpieczony jest skazany na opłacanie dwóch składek. Przeważnie istnieje możliwość wypowiedzenia jednej z umów, chociaż nie jest to regułą.

W przypadku zakupu dwóch ubezpieczeń OC posiadacz samochodu może wypowiedzieć:

 • umowę ubezpieczenia otrzymanego od poprzedniego właściciela auta,
 • umowę ubezpieczenia, które przedłużyło się automatycznie,
 • umowę OC zawartą przez internet lub telefon, jeśli nie upłynęło więcej niż 30 dni od jej zawarcia.

Przeanalizujmy to na przykładach.

Przykład nr 1:

Przykład

Pani Aldona kupiła używaną Skodę Fabię. Nie zdawała sobie jednak sprawy, że wraz z samochodem otrzymała ubezpieczenie OC, które przed sprzedażą wykupił poprzedni właściciel samochodu. Gdy zorientowała się, że może korzystać z ochrony bez ponoszenia dodatkowych opłat (ubezpieczyciel nie zastosował tu rekalkulacji), chciała wypowiedzieć zawartą przez siebie umowę. Niestety było to niemożliwe, mimo że zakupu dokonała przez internet. Od chwili nabycia tej polisy minęły już bowiem prawie dwa miesiące. Pani Aldonie nie pozostało zatem nic innego, jak zrezygnować z polisy otrzymanej od poprzedniego właściciela auta. Dzięki temu otrzymał on zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas ochrony.

Przykład nr 2:

Przykład

Pan Igor jest młodym kierowcą, który od 2 lat jeździ Fordem Mondeo. Niedawno kupił swoją trzecią polisę i opłacił składkę. Już od dawna planował rozejrzeć się za innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Po pewnym czasie od zakupu zorientował się, że zapomniał wypowiedzieć umowę w poprzednim towarzystwie. Przestraszył się, że będzie musiał zapłacić kolejną składkę, która dla kierowcy w jego wieku jest sporym wydatkiem. Na szczęście tato poradził mu, żeby wypowiedział umowę, która uległa automatycznemu przedłużeniu. Dzięki temu zapłacił tylko za te dni, w których działała ochrona ubezpieczeniowa, czyli od chwili przedłużenia umowy do momentu jej wypowiedzenia.

Przykład nr 3:

Przykład

Pan Artur jest doświadczonym kierowcą, jednak w ostatnim czasie miał sporo na głowie i zapomniał odpowiednio wcześnie wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową. Kupił nową polisę u swojego agenta i wyjechał na wakacje nad polskie morze. O konieczności rezygnacji z poprzedniego ubezpieczenia przypomniał sobie 2 dni przed terminem wypowiedzenia. Zmartwił się, że w tak krótkim czasie dokument nie dotrze do ubezpieczyciela. W jednym z artykułów w internecie przeczytał jednak, że jeśli wyśle pismo pocztą, rezygnując z pomocy kuriera, ubezpieczyciel uzna datę stempla pocztowego i przyjmie rezygnację. Tak też się stało. Ubezpieczyciel otrzymał wypowiedzenie, a następnie zwrócił część pieniędzy za niewykorzystany czas ochrony.

Przykład nr 4:

Przykład

Pani Leokadia miała intensywny czas w pracy. Obowiązki służbowe angażowały ją całkowicie. Dostała jednak przypomnienie od ubezpieczyciela o kończącej się umowie OC. Nie miała głowy, żeby szukać nowych ofert, dlatego zdecydowała się na przedłużenie współpracy z dotychczasowym towarzystwem. Po pewnym czasie sytuacja w pracy się uspokoiła, a pani Leokadia postanowiła zorientować się w ofertach ubezpieczeniowych. Wiedziała bowiem, że jeśli znajdzie bardziej atrakcyjną propozycję, będzie mogła wypowiedzieć przedłużone automatycznie ubezpieczenie. Tak też zrobiła, a dotychczasowy ubezpieczyciel zwrócił jej zapłaconą wcześniej składkę, z której potrącił jedynie należność za wykorzystany czas ochrony.

PODSUMOWANIE
 • Sprzedaż samochodu wiąże się z przekazaniem polisy OC nowemu właścicielowi.
 • Zbywca otrzyma zwrot składki z OC, jeśli kupujący wypowie umowę ubezpieczenia otrzymanego od sprzedawcy.
 • Żeby otrzymać zwrot pieniędzy po utracie samochodu, trzeba go wcześniej wyrejestrować.
 • Jeśli właściciel samochodu kupił polisę przez internet lub telefon, może z niej zrezygnować w ciągu 30 dni.
 • Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia i otrzymanie zwrotu składki w przypadku podwójnego OC jest możliwe tylko w kilku przypadkach.
 • Zwrot składki z OC zawsze będzie pomniejszony o należność za wykorzystany czas ochrony, chyba że ubezpieczony zrezygnuje z polisy przed rozpoczęciem obowiązywania ubezpieczenia. Wówczas otrzyma całą wpłaconą sumę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zwrot składki z OC

Czy po sprzedaży auta otrzymam zwrot składki OC?
W jakich jeszcze przypadkach można otrzymać zwrot składki OC?
Czy mogę wypowiedzieć umowę OC i otrzymać zwrot składki?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czy jest to prawidłem, że po rekalkulacji musimy zapłacić całą składkę OC zamiast dopłacić do ważnej jeszcze ponad 11 miesięcy polisy? Czy muszę zmienić ważną polisę OC po zakupie auta? Czy ubezpieczyciel może bez mojej woli -z automatu zawrzeć nową polisę OC i nakazać opłacenie pełnej składki zamiast dopłaty różnicy od ważnej jeszcze ponad 11 miesięcy polisy?
Po zakupie używanego auta może Pan korzystać z polisy OC zakupionej przez poprzedniego właściciela do końca jej ważności. Jeśli zbywca zapłacił całą składkę, po rekalkulacji jest Pan zobowiązany do zapłacenia różnicy, o ile przeliczenie wykazało, że dopłata jest konieczna. Jeśli towarzystwo domaga się zapłacenia całej składki, być może poprzedni właściciel jednak nie uiścił opłaty lub wziął ubezpieczenie na raty i zapłacił tylko jedną z nich. Wówczas opłata, której domaga się ubezpieczyciel, może być wyższa. Proszę pamiętać, że jeśli korzystanie z polisy zbywcy jest dla Pana niekorzystne po rekalkulacji składki, może Pan wypowiedzieć polisę w dowolnym momencie i zakupić nową. Wówczas polecam skorzystanie z kalkulatora: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.
avatar autora komentarza
Jeżeli przedłużyło mi sie ubezpiwczenie oc i je opłaciłem i potem znalazłem lepsza oferte, to kiedy wykupie ta lepsza oferte, to czy ibezpieczyciel odda mi kase bo przedłuZylem. I zaplaciełe. 729 zl a potwm znalazlem ofer na 561 w innej firmie
Dzień dobry. Zachęcam do zapoznania się z ostatnią częścią powyższego artykułu. Znajdzie Pan tam opisane w przystępny sposób – na przykładach – różne sytuacje związane z podwójnym ubezpieczeniem.
avatar autora komentarza
Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę AC/OC w związku ze sprzedażą auta - nowy właściciel wypowiedział OC ? Oraz jak sprawdzić status swojej sprawy - zgłoszenie było robione online ?
Jak głosi art. 41. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczyciel powinien zwrócić pieniądze za niewykorzystany okres ochrony w ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy. W tej sprawie najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC