Kto może być organizatorem kolonii lub obozu dla dzieci?
Jak już wyżej wskazano, w ustawie o systemie oświaty zdefiniowano pojęcie wypoczynku dla dzieci i młodzieży, a także wskazano, jakie podmioty mogą taki wypoczynek zorganizować.
Wypoczynek dla dzieci i młodzieży w świetle wskazanej ustawy będzie oznaczać:
Uwaga!Wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
Przepisy będą mieć więc zastosowanie do kolonii, obozów dla dzieci – w tym również sportowych, wycieczek, które trwają co najmniej 2 dni. Zatem wycieczka szkolna, która trwa krócej, nie wpisuje się w powyższą definicję. Należy jednak zaznaczyć, że opisany wypoczynek dotyczy zarówno wypoczynku organizowanego w Polsce, jak i za granicą.
Zgodnie z art. 92 c ust. 1 ustawy organizatorem wspomnianego wypoczynku może być:
- szkoła lub placówka (w rozumieniu ustawy)
- przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych (o których mowa w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z 24 listopada 2017 (Dz. U. z 2019 r. poz. 548))
- inne os. fizyczne, os. prawne lub jednostki organizacyjne, które nie są żadnym z wyżej wymienionych podmiotów i organizują wypoczynek w celach niezarobkowych lub zarobkowych (o ile wypoczynek nie stanowi imprezy turystycznej).
Z cytowanego wyżej przepisu wynika więc, że organizatorem wypoczynku, do którego będą miały zastosowanie przepisy, o których mowa w niniejszym artykule, może być zarówno szkoła organizująca kolonie dla uczniów, jak i biuro podróży organizujące zagraniczny obóz dla młodzieży.