Czy roczne ubezpieczenie turystyczne się opłaca?

Jeśli często wyjeżdżasz i uwielbiasz spontaniczne podróże tam, gdzie oczy poniosą, może opłacić Ci się zakup rocznego ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje wiele wyjazdów w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy. Dowiedz się, jakie zalety ma ubezpieczenie podróżne na rok, na co zwrócić uwagę w ogólnych warunkach długoterminowego ubezpieczenia turystycznego i gdzie je kupić.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na rok?

Oczywiście najważniejszy jest zakres terytorialny i zakres ochrony ubezpieczeniowej. Zobacz w dokumentach, czy ubezpieczyciel wyłączył z odpowiedzialności wybrane kraje oraz w jakich sytuacjach możesz liczyć na świadczenie. Przyjrzyj się dokładnie ubezpieczeniu kosztów leczenia, zwłaszcza jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą lub jesteś kobietą w ciąży

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

W przypadku ubezpieczenia NNW mają znaczenie suma ubezpieczenia i tabela uszczerbków na zdrowiu, na których podstawie jest obliczana wysokość świadczenia. Poradnik 15 pytań o ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Kierowcom brakuje tej wiedzy, a Tobie? omawia, jak wybrać odpowiednią wysokość sumy ubezpieczenia NNW. Jeśli Ty będziesz sprawcą nieszczęśliwego wypadku, przyda Ci się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportu.

Zwróć uwagę, czy suma ubezpieczenia i pomniejsze maksymalne świadczenia są podane w EUR czy PLN. W przypadku limitów określonych w PLN konieczne będzie przeliczanie walut, więc w zależności od aktualnego kursu możesz wyjść na plus lub minus. Ta kwestia jest omówiona w artykule Ubezpieczenie akcji górskiej za granicą. Jak je wybrać? Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za akcję ratowniczą w górach?. Uwaga: suma ubezpieczenia może być redukcyjna, czyli pomniejszana o każde wypłacone odszkodowanie!

Jeśli zamierzasz uprawiać za granicą sport, sprawdź, które dyscypliny są objęte ochroną w podstawowym ubezpieczeniu, a które wymagają zakupu rozszerzenia. Więcej informacji o kategoryzacji sportów zimowych w OWU znajdziesz w poradniku Ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard: Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Włochy >>>.

Ekspert Mubi radzi

Zweryfikuj, czy ubezpieczyciel określa maksymalną liczbę wyjazdów objętą ochroną w ciągu roku. Istnieją co najmniej kilka wariantów. W pierwszym ubezpieczenie może obejmować wszystkie wyjazdy, ale pod warunkiem, że po określonym czasie podróżnik wraca do Polski, czyli powrót następuje np. maksymalnie co 60 dni. Drugi wariant to określenie maksymalnej łącznej długości wyjazdów w ciągu roku. Taki limit może wynosić np. 15 tygodni. W trzecim wariancie ubezpieczyciel może określić, że obejmuje ochroną tylko te wyjazdy, których czas trwania nie przekracza 30 dni.

Sprawdź również, czy analizowana oferta zawiera ubezpieczenie sprzętu sportowego na wypadek uszkodzeń, zniszczeń czy utraty wskutek np. kradzieży z włamaniem do samochodu, pokoju hotelowego lub zgubienia w przechowalni. Ochroną powinien być objęty również bagaż podróżny.

Gdzie kupić całoroczne ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżnika na cały rok jest oferowane przez popularne firmy, np. PZU i Generali.

Ubezpieczenie podróżne na rok w Generali

Generali oferuje ubezpieczenie turystyczne w kilku wariantach. W przypadku ubezpieczenia rocznego podróży zagranicznych możesz wybrać ochronę ciągłego pobytu za granicą przez 12 miesięcy lub ochronę częstych i krótkich wyjazdów z powrotami maksymalnie co 60 dni.

Ubezpieczenie turystyczne Generali zapewnia pokrycie kosztów leczenia i usług assistance, przy czym poszczególne świadczenia są ograniczone różnymi kwotami, np.:

 • 2000 euro to maksymalna wypłata za poród przed 32. tygodniem ciąży, pokrywająca koszt opieki nad matką i dzieckiem w szpitalu,
 • 250 euro to maksymalna równowartość pomocy tłumacza z lekarzem prowadzącym leczenie,
 • 200 euro to maksymalne świadczenie za leczenie stomatologiczne w ostrych stanach bólowych i zapalnych,
 • 100 euro to maksymalne świadczenie za transport z placówki medycznej do miejsca pobytu za granicą, np. hotelu.

Ze względu na takie szczegóły warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia.

Ekspert Mubi radzi

Wyobraź sobie, że Twój aparat podczas wakacji nagle przestaje działać i obawiasz się utraty wszystkich zdjęć z podróży. Wszystko stracone? Niekoniecznie! Co ciekawe, Generali pokrywa koszt odzyskiwania danych z aparatu fotograficznego, o ile to technicznie możliwe, do 500 zł.

W ramach ubezpieczenia podróżnego Generali na rok możesz ubezpieczyć sprzęt sportowy i bagaż podróżny, zabezpieczyć się finansowo na wypadek anulowania noclegów, biletu lotniczego czy imprezy turystycznej. Możesz rozszerzyć ochronę również o ryzyko związane z zaostrzeniem chorób przewlekłych czy pasywnym udziałem w aktach terroru.

Całoroczne ubezpieczenie Bezpieczny Powrót w PZU

Ubezpieczenie turystyczne Bezpieczny Powrót na cały rok działa niemalże całym świecie, poza Antarktydą, Arktyką i Grenlandią, dzięki czemu jest skierowane do prawdziwych obieżyświatów, którzy przepadają za wyprawami górskimi do wysokości 6000 m n.p.m. Opcjonalnie możesz rozszerzyć ochronę tak, aby obejmowała szkody powstałe do wysokości 7600 m n.p.m.

Całoroczne ubezpieczenie podróżne PZU obejmuje nieograniczoną liczbę wyjazdów, które nie przekraczają 8 tygodni. W zależności od tego, czy podróżujesz samotnie, czy z towarzystwem, możesz kupić pakiet indywidualny, partnerski lub rodzinny.

Jeśli interesuje Cię uprawianie sportów zimowych, możesz rozszerzyć ubezpieczenie o klauzulę sportową, która obejmuje:

 • ryzyka związane z amatorskim uprawianiem snowboardu/narciarstwa na wyznaczonych trasach,
 • wyczynowe uprawianie sportu,
 • sporty wysokiego ryzyka. 

Obawiasz się przypadkowego wyrządzenia szkody osobie trzeciej? Możesz rozszerzyć umowę o OC w życiu prywatnym, którego suma ubezpieczenia może wynosić od 20 000 zł aż do 500 000 zł!

PZU pokrywa koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej do łącznej kwoty w wysokości 50 000 zł, natomiast wysokość sumy w ubezpieczeniu kosztów leczenia jest zależna od zakresu terytorialnego i może wynosić maksymalnie 800 000 zł, przy czym dla osób planujących wyjazd do USA musi wynosić minimum 200 000 zł.

Jakie zalety i wady ma ubezpieczenie turystyczne na rok?

Zalety:

 • Ubezpieczenie turystyczne na rok to świetny wybór dla osób, które organizują wycieczki samochodowe po Europie. Wyobraź sobie, że planujesz odwiedzenie co najmniej kilka krajów w ciągu tygodnia, ale prawdopodobnie i tak zboczysz z trasy, bo jesteś spontaniczną osobą i może Cię nagle zainteresować inna atrakcja. W tej sytuacji ubezpieczenie podróżne na rok, które obejmuje ochroną przynajmniej całą Europę, jest doskonałe, bo możesz liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela w każdym kraju.
 • Możesz nie przejmować się potencjalną karencją ubezpieczeniową przed spontanicznym wyjazdem. 
 • Wystarczy opłacić jedną składkę na cały rok. Wybierasz ubezpieczenie turystyczne tylko raz.
 • Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkową ochronę. Jeśli okaże się, że roczne ubezpieczenie podróżne nie do końca pasuje do jednego z Twoich wyjazdów, możesz zapytać ubezpieczyciela o zakup odpowiedniego rozszerzenia, nawet tzw. klauzuli alkoholowej czy klauzuli aktów terroru.

Wady:

 • Niektóre elementy rocznego ubezpieczenia podróżnego mogą być stałe, co w pewnych okolicznościach może być wadą. Przykładowo: ubezpieczyciel może odmówić zwiększenia sumy ubezpieczenia w trakcie trwania umowy, dlatego nie warto jej zmniejszać za wszelką cenę. Lepiej zapłacić więcej za składkę, niż być osobą narażoną na pokrycie części kosztów akcji ratowniczej w górach z powodu ograniczonej odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela.
 • Kupując ubezpieczenie turystyczne na 12 miesięcy, prawdopodobnie przepłacisz, jeśli wyjedziesz np. tylko 3 razy na 5 dni w ciągu roku. To opcja przeznaczona dla osób, które wyjeżdżają na tyle często, że suma składek przewyższyłaby cenę ubezpieczenia rocznego.
PODSUMOWANIE
 • Roczne ubezpieczenie turystyczne jest przeznaczone dla osób, które bardzo często wyjeżdżają, są aktywne sportowo podczas wyjazdów i organizują spontaniczne wycieczki, nie określając nawet bliżej celu podróży. W takiej sytuacji jednorazowa składka roczna wychodzi korzystniej od sumy składek wielu ubezpieczeń turystycznych.
 • Wybierając długoterminowe ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na zakres terytorialny, limity świadczeń i waluty, w których zostały określone koszty pokrywane przez ubezpieczyciela, ograniczenia dotyczące wyjazdów w ciągu roku, zakres sportów objętych ochroną, wyłączenia odpowiedzialności itp.
 • Ubezpieczenie podróżne na rok jest oferowane przez m.in. Generali i PZU.
 • O ile ubezpieczyciel może zgodzić się na rozszerzenie ochrony, o tyle może odmówić zwiększenia sumy ubezpieczenia w okresie umowy. Na wszelki wypadek warto wybrać jak najwyższą możliwą sumę ubezpieczenia, aby uniknąć pokrywania horrendalnie wysokich kosztów za granicą z własnych pieniędzy.
Oceń artykuł:
33,67
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!