Czy roczne ubezpieczenie turystyczne się opłaca?

Jeśli często wyjeżdżasz i uwielbiasz spontaniczne podróże tam, gdzie oczy poniosą, może opłacić Ci się zakup rocznego ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje wiele wyjazdów w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy. Dowiedz się, jakie zalety ma ubezpieczenie podróżne na rok, na co zwrócić uwagę w ogólnych warunkach długoterminowego ubezpieczenia turystycznego i gdzie je kupić.

CYPR

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na rok?

Oczywiście najważniejszy jest zakres terytorialny i zakres ochrony ubezpieczeniowej. Zobacz w dokumentach, czy ubezpieczyciel wyłączył z odpowiedzialności wybrane kraje oraz w jakich sytuacjach możesz liczyć na świadczenie. Przyjrzyj się dokładnie ubezpieczeniu kosztów leczenia, zwłaszcza jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą lub jesteś kobietą w ciąży

W przypadku ubezpieczenia NNW mają znaczenie suma ubezpieczenia i tabela uszczerbków na zdrowiu, na których podstawie jest obliczana wysokość świadczenia.

Wiele osób decyduje się na aktywne spędzanie urlopu, co wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami. Łatwo sobie wyobrazić np. pechowego narciarza, który zderza się z inną osobą na stoku lub rowerzystę wpadającego na przechodnia. Jeśli to Ty będziesz sprawcą nieszczęśliwego wypadku, przyda Ci się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportu.

Zwróć uwagę, czy suma ubezpieczenia i pomniejsze maksymalne świadczenia są podane w euro czy złotych. W przypadku limitów określonych w PLN konieczne będzie przeliczanie walut, więc w zależności od aktualnego kursu możesz wyjść na plus lub minus. Ta kwestia jest omówiona w artykule Ubezpieczenie akcji górskiej za granicą. Jak je wybrać? Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za akcję ratowniczą w górach?. Uwaga: suma ubezpieczenia może być redukcyjna, czyli pomniejszana o każde wypłacone odszkodowanie!

Jeśli zamierzasz uprawiać za granicą sport, sprawdź, które dyscypliny są objęte ochroną w podstawowym ubezpieczeniu, a które wymagają zakupu rozszerzenia. Więcej informacji o kategoryzacji sportów zimowych w OWU znajdziesz w poradniku Ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard: Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Włochy >>>.

Ekspert Mubi radzi:

Zweryfikuj, czy ubezpieczyciel określa maksymalną liczbę wyjazdów objętą ochroną w ciągu roku. Istnieje co najmniej kilka wariantów. W pierwszym ubezpieczenie może obejmować wszystkie wyjazdy, ale pod warunkiem, że po określonym czasie podróżnik wraca do Polski, czyli powrót następuje np. maksymalnie co 60 dni. Drugi wariant to określenie maksymalnej łącznej długości wyjazdów w ciągu roku. Taki limit może wynosić np. 15 tygodni. W trzecim wariancie ubezpieczyciel może określić, że obejmuje ochroną tylko te wyjazdy, których czas trwania nie przekracza 30 dni.

Sprawdź również, czy analizowana oferta zawiera ubezpieczenie sprzętu sportowego na wypadek uszkodzeń, zniszczeń czy utraty wskutek np. kradzieży z włamaniem do samochodu, pokoju hotelowego lub zgubienia w przechowalni. Ochroną powinien być objęty również bagaż podróżny.

Gdzie kupić całoroczne ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżnika na cały rok jest oferowane przez popularne firmy, np. PZU i Generali, ale nie tylko.

Ubezpieczenie podróżne na rok w Generali

Generali oferuje ubezpieczenie turystyczne w kilku wariantach. W przypadku ubezpieczenia rocznego podróży zagranicznych możesz wybrać ochronę ciągłego pobytu za granicą przez 12 miesięcy lub ochronę częstych i krótkich wyjazdów z powrotami maksymalnie co 60 dni.

Ubezpieczenie turystyczne Generali zapewnia pokrycie kosztów leczenia i usług assistance, przy czym poszczególne świadczenia są ograniczone różnymi kwotami, np.:

 • 2000 euro to maksymalna wypłata za poród przed 32. tygodniem ciąży, pokrywająca koszt opieki nad matką i dzieckiem w szpitalu;
 • 250 euro to maksymalna równowartość pomocy tłumacza z lekarzem prowadzącym leczenie;
 • 200 euro to maksymalne świadczenie za leczenie stomatologiczne w ostrych stanach bólowych i zapalnych;
 • 100 euro to maksymalne świadczenie za transport z placówki medycznej do miejsca pobytu za granicą, np. hotelu.

Ze względu na takie szczegóły warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia.

Ekspert Mubi radzi:

Wyobraź sobie, że Twój aparat podczas wakacji nagle przestaje działać i obawiasz się utraty wszystkich zdjęć z podróży. Wszystko stracone? Niekoniecznie! Co ciekawe, Generali pokrywa koszt odzyskiwania danych z aparatu fotograficznego, o ile to technicznie możliwe, do 500 zł.

W ramach ubezpieczenia podróżnego Generali na rok możesz ubezpieczyć sprzęt sportowy i bagaż podróżny, zabezpieczyć się finansowo na wypadek anulowania noclegów, biletu lotniczego czy imprezy turystycznej. Możesz rozszerzyć ochronę również o ryzyko związane z zaostrzeniem chorób przewlekłych czy pasywnym udziałem w aktach terroru.

Całoroczne ubezpieczenie Bezpieczny Powrót w PZU

Ubezpieczenie turystyczne Bezpieczny Powrót na cały rok działa niemalże całym świecie, poza Antarktydą, Arktyką i Grenlandią, dzięki czemu jest skierowane do prawdziwych obieżyświatów, którzy przepadają za wyprawami górskimi do wysokości 6000 m n.p.m. Opcjonalnie możesz rozszerzyć ochronę tak, aby obejmowała szkody powstałe do wysokości 7600 m n.p.m.

Całoroczne ubezpieczenie podróżne PZU obejmuje nieograniczoną liczbę wyjazdów, które nie przekraczają 8 tygodni. Za dodatkową opłatą okres jednorazowego wyjazdu może zostać wydłużony do 16 tygodni. W zależności od tego, czy podróżujesz samotnie, czy z towarzystwem, możesz kupić pakiet indywidualny, partnerski lub rodzinny.

Jeśli interesuje Cię uprawianie sportów zimowych, możesz rozszerzyć ubezpieczenie o klauzulę sportową, która obejmuje:

 • ryzyka związane z amatorskim uprawianiem snowboardu/narciarstwa na wyznaczonych trasach,
 • wyczynowe uprawianie sportu,
 • sporty wysokiego ryzyka. 

Obawiasz się przypadkowego wyrządzenia szkody osobie trzeciej? Możesz rozszerzyć umowę o OC w życiu prywatnym, którego suma ubezpieczenia może wynosić od 100 000 zł aż do 500 000 zł!

PZU pokrywa koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej do łącznej kwoty w wysokości 100 000 zł, natomiast wysokość sumy w ubezpieczeniu kosztów leczenia jest zależna od zakresu terytorialnego i może wynosić maksymalnie 500 000 zł.

Przykład

Ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót powstało przede wszystkim z myślą o osobach uprawiających górskie sporty – amatorsko, zawodowo lub wyczynowo. W związku z tym przygotowano np. specjalne zniżki na jego zakup dla członków Polskiego Związku Alpinizmu lub ratowników TOPR i GOPR.

Roczne ubezpieczenie multi-trip w ERGO

ERGO Ubezpieczenia Podróży oferuje polisę przeznaczoną dla miłośników częstych wyjazdów w trzech wariantach: Tip, Tip Plus i Top. Każdy z nich obejmuje:

 • podróże zagraniczne zarówno w celach turystycznych, jak i w ramach delegacji służbowych (niezwiązanych z pracą fizyczną);
 • nieograniczoną liczbę wyjazdów o maksymalnej długości każdego z nich do 40 dni;
 • wyjazdy na obszarze całego świata.

Ponadto do każdego pakietu można dokupić ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka oraz rozszerzenie kosztów leczenia i transportu o szkody powstałe wskutek pandemii.

Wyjeżdżasz często na zagraniczne wypady z całą rodziną? Obawiasz się nieprzewidzianych wypadków w trakcie podróży? W ubezpieczeniu multi-trip ERGO masz możliwość wybrania rozbudowanego pakietu assistance, który zabezpieczy Was na niemal każdą okoliczność. W skład pakietu mogą wejść m.in. zwrot kosztów rozmów telefonicznych, organizacja i pokrycie kosztów transportu powrotnego dzieci, pokrycie kosztów zakwaterowania opiekuna hospitalizowanego dziecka, samochód i kierowca zastępczy.

SIGNAL IDUNA Card – długoterminowe ubezpieczenie dla młodych

Masz do 30 lat i nie w głowie Ci planowanie na kilka miesięcy naprzód? Zamiast tego wolisz spontaniczne wypady? SIGNAL IDUNA ma ofertę specjalnie dla Ciebie w postaci SIC Card (SIGNAL IDUNA Card), czyli całorocznego ubezpieczenia turystycznego dla osób w wieku 5-30 lat, dostępnego w trzech wariantach i oprócz ochrony ubezpieczeniowej zapewniającego również zniżki w wielu punktach usługowych na terenie Polski.

SIC Card to ubezpieczenie przeznaczone przede wszystkim dla uczniów i studentów oraz osób aktywnych, które nie wyobrażają sobie wyjazdów spędzonych tylko na beztroskim leniuchowaniu. Każdy wariant kart obejmuje amatorskie uprawianie sportów, w tym m.in. jazdę na rowerze, wyprawy górskie bez użycia sprzętu asekuracyjnego, obozy sportowe dla dzieci i żeglarstwo w charakterze załogi do 10 mil morskich od brzegu. Z kolei dla bardziej wymagających i uprawiających sport wyczynowo, przygotowano możliwość rozszerzenia ochrony o uprawianie sportów zimowych i wysokiego ryzyka.

SIGNAL IDUNA Card ubezpiecza również przypadki zaostrzenia zdiagnozowanej choroby przewlekłej, a także wykonywanie praktyk studenckich i szkolnych. Ochroną ubezpieczeniową bez konieczności opłacenia dodatkowej składki jest też objęte nagłe zachorowanie na koronawirusa, w tym koszty poddania się izolacji.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie turystyczne na cały rok?

Wyżej zostały wymienione firmy, w których można nabyć polisę turystyczną na cały rok, a także oferowane przez nie warunki. A jak wygląda kwestia kosztów zakupu takiego ubezpieczenia? Te różnią się znacznie ze względu na wybrany wariant ochrony i zagwarantowane w nim sumy ubezpieczenia – różnice sięgają nawet kilkuset złotych.

W tabeli porównaliśmy najtańszą i najdroższą opcję oferowaną przez daną firmę na roczne ubezpieczenie turystyczne dla jednej dorosłej osoby.

UbezpieczenieCena i zakres ubezpieczenia w najtańszym wariancieCena i zakres ubezpieczenia w najdroższym wariancie
SIGNAL IDUNA1331,04 zł
Koszty leczenia (87 010 zł),
Assistance,
NNW (15 000 zł),
ubezpieczenie sportowe,
klauzula alkoholowa.
4405,12 zł
Koszty leczenia (652 575 zł),
Assistance,
NNW (30 000 zł),
OC (130 515 zł),
ubezpieczenie bagażu (2000 zł),
ubezpieczenie sportowe, OC sportowe (65 257 zł), klauzula alkoholowa.
UNIQA1533 zł
Koszty leczenia (250 000 zł),
Assistance,
NNW (30 000 zł),
ubezpieczenie bagażu (2000 zł),
ubezpieczenie sportowe,
klauzula alkoholowa.
5949,50 zł
Koszty leczenia (2 500 000 zł),
Assistance,
NNW (150 000 zł),
OC (1 000 000 zł),
ubezpieczenie bagażu (7500 zł),
ubezpieczenie sportowe,
klauzula alkoholowa.
AXA Partners1653,08 zł
Koszty leczenia (200 000 zł),
Assistance,
NNW (20 000 zł),
ubezpieczenie sportowe.
5250,52 zł
Koszty leczenia (40 000 000 zł),
Assistance,
NNW (150 000 zł),
OC (1 500 000 zł),
ubezpieczenie bagażu (6000 zł),
ubezpieczenie sportowe,
OC sportowe (1 250 000 zł),
ubezpieczenie sprzętu sportowego (3000 zł),
ubezpieczenie ruchomości domowych (25 000 zł).
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (11.01.2024).

Przy zakupie polisy dla dwóch osób ubezpieczyciele zwykle podwajają składkę ubezpieczenia turystycznego. Sprawdźmy, czy rzeczywiście tak jest w ubezpieczeniu rocznym.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej na rok dla singlaCena polisy turystycznej na rok dla pary
SIGNAL IDUNA1331,04 zł2662,08 zł
UNIQA1533,00 zł3066,00 zł
AXA Partners1653,08 zł3 306,17 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (11.01.2024).

Jakie zalety i wady ma ubezpieczenie turystyczne na rok?

Zalety:

 • Ubezpieczenie turystyczne na rok to świetny wybór dla osób, które organizują wycieczki samochodowe po Europie. Wyobraź sobie, że planujesz odwiedzenie co najmniej kilku krajów w ciągu tygodnia, ale prawdopodobnie i tak zboczysz z trasy, bo jesteś spontaniczną osobą i może Cię nagle zainteresować inna atrakcja. W tej sytuacji ubezpieczenie podróżne na rok, które obejmuje ochroną przynajmniej całą Europę, jest doskonałe, bo możesz liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela w każdym kraju.
 • Możesz nie przejmować się potencjalną karencją ubezpieczeniową przed spontanicznym wyjazdem. 
 • Wystarczy opłacić jedną składkę na cały rok. Wybierasz ubezpieczenie turystyczne tylko raz.
 • Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkową ochronę. Jeśli okaże się, że roczne ubezpieczenie podróżne nie do końca pasuje do jednego z Twoich wyjazdów, możesz zapytać ubezpieczyciela o zakup odpowiedniego rozszerzenia, nawet tzw. klauzuli alkoholowej czy klauzuli aktów terroru.

Wady:

 • Niektóre elementy rocznego ubezpieczenia podróżnego mogą być stałe, co w pewnych okolicznościach może być wadą. Przykładowo: ubezpieczyciel może odmówić zwiększenia sumy ubezpieczenia w trakcie trwania umowy, dlatego nie warto jej zmniejszać za wszelką cenę. Lepiej zapłacić więcej za składkę, niż być osobą narażoną na pokrycie części kosztów akcji ratowniczej w górach z powodu ograniczonej odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela.
 • Kupując ubezpieczenie turystyczne na 12 miesięcy, prawdopodobnie przepłacisz, jeśli wyjedziesz np. tylko 3 razy na 5 dni w ciągu roku. To opcja przeznaczona dla osób, które wyjeżdżają na tyle często, że suma składek przewyższyłaby cenę ubezpieczenia rocznego.
zalety i wady rocznego ubezpieczenia turystycznego
PODSUMOWANIE
 • Roczne ubezpieczenie turystyczne jest przeznaczone dla osób, które bardzo często wyjeżdżają, są aktywne sportowo podczas wyjazdów i organizują spontaniczne wycieczki, nie określając nawet bliżej celu podróży. W takiej sytuacji jednorazowa składka roczna wychodzi korzystniej od sumy składek wielu ubezpieczeń turystycznych.
 • Wybierając długoterminowe ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na zakres terytorialny, limity świadczeń i waluty, w których zostały określone koszty pokrywane przez ubezpieczyciela, ograniczenia dotyczące wyjazdów w ciągu roku, zakres sportów objętych ochroną, wyłączenia odpowiedzialności, itp.
 • Ubezpieczenie podróżne na rok jest oferowane przez m.in. Generali i PZU.
 • O ile ubezpieczyciel może zgodzić się na rozszerzenie ochrony, o tyle może odmówić zwiększenia sumy ubezpieczenia w okresie umowy. Na wszelki wypadek warto wybrać jak najwyższą możliwą sumę ubezpieczenia, aby uniknąć pokrywania horrendalnie wysokich kosztów leczenia lub ratownictwa za granicą z własnych pieniędzy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o roczne ubezpieczenie turystyczne

Na co zwracać uwagę w ubezpieczeniu turystycznym na cały rok?
Czy długoterminowe ubezpieczenie turystyczne ma jakieś ograniczenia?
Kiedy będzie się opłacać ubezpieczenie turystyczne na cały rok?

Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!