Czy roczne ubezpieczenie turystyczne się opłaca?

Jeśli często wyjeżdżasz i uwielbiasz spontaniczne podróże tam, gdzie oczy poniosą, może opłacić Ci się zakup rocznego ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje wiele wyjazdów w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy. Dowiedz się, jakie zalety ma ubezpieczenie podróżne na rok, na co zwrócić uwagę w ogólnych warunkach długoterminowego ubezpieczenia turystycznego i gdzie je kupić.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na rok?

Oczywiście najważniejszy jest zakres terytorialny i zakres ochrony ubezpieczeniowej. Zobacz w dokumentach, czy ubezpieczyciel wyłączył z odpowiedzialności wybrane kraje oraz w jakich sytuacjach możesz liczyć na świadczenie. Przyjrzyj się dokładnie ubezpieczeniu kosztów leczenia, zwłaszcza jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą lub jesteś kobietą w ciąży

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

W przypadku ubezpieczenia NNW mają znaczenie suma ubezpieczenia i tabela uszczerbków na zdrowiu, na których podstawie jest obliczana wysokość świadczenia. Poradnik 15 pytań o ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Kierowcom brakuje tej wiedzy, a Tobie? omawia, jak wybrać odpowiednią wysokość sumy ubezpieczenia NNW.

Wiele osób decyduje się na aktywne spędzanie urlopu, co wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami. Łatwo sobie wyobrazić np. pechowego narciarza, który zderza się z inną osobą na stoku lub rowerzystę wpadającego na przechodnia. Jeśli to Ty będziesz sprawcą nieszczęśliwego wypadku, przyda Ci się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportu.

Zwróć uwagę, czy suma ubezpieczenia i pomniejsze maksymalne świadczenia są podane w euro czy złotych. W przypadku limitów określonych w PLN konieczne będzie przeliczanie walut, więc w zależności od aktualnego kursu możesz wyjść na plus lub minus. Ta kwestia jest omówiona w artykule Ubezpieczenie akcji górskiej za granicą. Jak je wybrać? Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za akcję ratowniczą w górach?. Uwaga: suma ubezpieczenia może być redukcyjna, czyli pomniejszana o każde wypłacone odszkodowanie!

Jeśli zamierzasz uprawiać za granicą sport, sprawdź, które dyscypliny są objęte ochroną w podstawowym ubezpieczeniu, a które wymagają zakupu rozszerzenia. Więcej informacji o kategoryzacji sportów zimowych w OWU znajdziesz w poradniku Ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard: Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Włochy >>>.

Ekspert Mubi radzi

Zweryfikuj, czy ubezpieczyciel określa maksymalną liczbę wyjazdów objętą ochroną w ciągu roku. Istnieją co najmniej kilka wariantów. W pierwszym ubezpieczenie może obejmować wszystkie wyjazdy, ale pod warunkiem, że po określonym czasie podróżnik wraca do Polski, czyli powrót następuje np. maksymalnie co 60 dni. Drugi wariant to określenie maksymalnej łącznej długości wyjazdów w ciągu roku. Taki limit może wynosić np. 15 tygodni. W trzecim wariancie ubezpieczyciel może określić, że obejmuje ochroną tylko te wyjazdy, których czas trwania nie przekracza 30 dni.

Sprawdź również, czy analizowana oferta zawiera ubezpieczenie sprzętu sportowego na wypadek uszkodzeń, zniszczeń czy utraty wskutek np. kradzieży z włamaniem do samochodu, pokoju hotelowego lub zgubienia w przechowalni. Ochroną powinien być objęty również bagaż podróżny.

Gdzie kupić całoroczne ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżnika na cały rok jest oferowane przez popularne firmy, np. PZU i Generali, ale nie tylko.

Ubezpieczenie podróżne na rok w Generali

Generali oferuje ubezpieczenie turystyczne w kilku wariantach. W przypadku ubezpieczenia rocznego podróży zagranicznych możesz wybrać ochronę ciągłego pobytu za granicą przez 12 miesięcy lub ochronę częstych i krótkich wyjazdów z powrotami maksymalnie co 60 dni.

Ubezpieczenie turystyczne Generali zapewnia pokrycie kosztów leczenia i usług assistance, przy czym poszczególne świadczenia są ograniczone różnymi kwotami, np.:

 • 2000 euro to maksymalna wypłata za poród przed 32. tygodniem ciąży, pokrywająca koszt opieki nad matką i dzieckiem w szpitalu;
 • 250 euro to maksymalna równowartość pomocy tłumacza z lekarzem prowadzącym leczenie;
 • 200 euro to maksymalne świadczenie za leczenie stomatologiczne w ostrych stanach bólowych i zapalnych;
 • 100 euro to maksymalne świadczenie za transport z placówki medycznej do miejsca pobytu za granicą, np. hotelu.

Ze względu na takie szczegóły warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia.

Ekspert Mubi radzi

Wyobraź sobie, że Twój aparat podczas wakacji nagle przestaje działać i obawiasz się utraty wszystkich zdjęć z podróży. Wszystko stracone? Niekoniecznie! Co ciekawe, Generali pokrywa koszt odzyskiwania danych z aparatu fotograficznego, o ile to technicznie możliwe, do 500 zł.

W ramach ubezpieczenia podróżnego Generali na rok możesz ubezpieczyć sprzęt sportowy i bagaż podróżny, zabezpieczyć się finansowo na wypadek anulowania noclegów, biletu lotniczego czy imprezy turystycznej. Możesz rozszerzyć ochronę również o ryzyko związane z zaostrzeniem chorób przewlekłych czy pasywnym udziałem w aktach terroru.

Całoroczne ubezpieczenie Bezpieczny Powrót w PZU

Ubezpieczenie turystyczne Bezpieczny Powrót na cały rok działa niemalże całym świecie, poza Antarktydą, Arktyką i Grenlandią, dzięki czemu jest skierowane do prawdziwych obieżyświatów, którzy przepadają za wyprawami górskimi do wysokości 6000 m n.p.m. Opcjonalnie możesz rozszerzyć ochronę tak, aby obejmowała szkody powstałe do wysokości 7600 m n.p.m.

Całoroczne ubezpieczenie podróżne PZU obejmuje nieograniczoną liczbę wyjazdów, które nie przekraczają 8 tygodni. W zależności od tego, czy podróżujesz samotnie, czy z towarzystwem, możesz kupić pakiet indywidualny, partnerski lub rodzinny.

Jeśli interesuje Cię uprawianie sportów zimowych, możesz rozszerzyć ubezpieczenie o klauzulę sportową, która obejmuje:

 • ryzyka związane z amatorskim uprawianiem snowboardu/narciarstwa na wyznaczonych trasach,
 • wyczynowe uprawianie sportu,
 • sporty wysokiego ryzyka. 

Obawiasz się przypadkowego wyrządzenia szkody osobie trzeciej? Możesz rozszerzyć umowę o OC w życiu prywatnym, którego suma ubezpieczenia może wynosić od 100 000 zł aż do 500 000 zł!

PZU pokrywa koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej do łącznej kwoty w wysokości 250 000 zł, natomiast wysokość sumy w ubezpieczeniu kosztów leczenia jest zależna od zakresu terytorialnego i może wynosić maksymalnie 800 000 zł, przy czym dla osób planujących wyjazd do USA musi wynosić minimum 200 000 zł.

Przykład

Ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót powstało przede wszystkim z myślą o osobach uprawiających górskie sporty – amatorsko, zawodowo lub wyczynowo. W związku z tym przygotowano np. specjalne zniżki na jego zakup dla członków Polskiego Związku Alpinizmu lub ratowników GOPR. Przykładowo, cena podstawowego wariantu ubezpieczenia bez rozszerzeń to 220 zł dla zrzeszonych w PZA i ratowników górskich, a 253 zł dla pozostałych. W przypadku wariantu rozszerzonego – odpowiednio 453 zł i 521 zł.

Roczne ubezpieczenie multi-trip w ERGO

ERGO Ubezpieczenia Podróży oferuje polisę przeznaczoną dla miłośników częstych wyjazdów w trzech wariantach: Tip, Tip Plus i Top. Każdy z nich obejmuje:

 • podróże zagraniczne zarówno w celach turystycznych, jak i w ramach delegacji służbowych (niezwiązanych z pracą fizyczną);
 • nieograniczoną liczbę wyjazdów o maksymalnej długości każdego z nich do 40 dni;
 • wyjazdy na obszarze całego świata.

Ponadto do każdego pakietu można dokupić ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka oraz rozszerzenie kosztów leczenia i transportu o szkody powstałe wskutek pandemii.

Wyjeżdżasz często na zagraniczne wypady z całą rodziną? Obawiasz się nieprzewidzianych wypadków w trakcie podróży? W ubezpieczeniu multi-trip ERGO masz możliwość wybrania rozbudowanego pakietu assistance, który zabezpieczy Was na niemal każdą okoliczność. W skład pakietu mogą wejść m.in. zwrot kosztów rozmów telefonicznych, organizacja i pokrycie kosztów transportu powrotnego dzieci, pokrycie kosztów zakwaterowania opiekuna hospitalizowanego dziecka, samochód i kierowca zastępczy.

Signal Iduna Card – długoterminowe ubezpieczenie dla młodych

Masz do 30 lat i nie w głowie Ci planowanie na kilka miesięcy naprzód? Zamiast tego wolisz spontaniczne wypady? Signal Iduna ma ofertę specjalnie dla Ciebie w postaci SIC Card (Signal Iduna Card), czyli całorocznego ubezpieczenia turystycznego dla osób w wieku 5-30 lat, dostępnego w trzech wariantach i oprócz ochrony ubezpieczeniowej zapewniającego również zniżki w wielu punktach usługowych na terenie Polski.

SIC Card to ubezpieczenie przeznaczone przede wszystkim dla uczniów i studentów oraz osób aktywnych, które nie wyobrażają sobie wyjazdów spędzonych tylko na beztroskim leniuchowaniu. Każdy wariant kart obejmuje amatorskie uprawianie sportów, w tym m.in. jazdę na rowerze, wyprawy górskie bez użycia sprzętu asekuracyjnego, obozy sportowe dla dzieci i żeglarstwo w charakterze załogi do 10 mil morskich od brzegu. Z kolei dla bardziej wymagających i uprawiających sport wyczynowo, przygotowano możliwość rozszerzenia ochrony o uprawianie sportów zimowych i wysokiego ryzyka.

Signal Iduna Card ubezpiecza również przypadki zaostrzenia zdiagnozowanej choroby przewlekłej, a także wykonywanie praktyk studenckich i szkolnych. Ochroną ubezpieczeniową bez konieczności opłacenia dodatkowej składki jest też objęte nagłe zachorowanie na koronawirusa, w tym koszty poddania się izolacji.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie turystyczne na cały rok?

Wyżej zostały wymienione firmy, w których można nabyć polisę turystyczną na cały rok, a także oferowane przez nie warunki. A jak wygląda kwestia kosztów zakupu takiego ubezpieczenia? Te różnią się znacznie ze względu na wybrany wariant ochrony i zagwarantowane w nim sumy ubezpieczenia – różnice sięgają nawet kilkuset złotych.

W tabeli porównaliśmy najtańszą i najdroższą opcję oferowaną przez daną firmę na roczne ubezpieczenie turystyczne dla jednej dorosłej osoby.

UbezpieczenieCena i zakres ubezpieczenia w najtańszym wariancieCena i zakres ubezpieczenia w najdroższym wariancie
Signal Iduna Card*74 zł Koszty leczenia (60 000 euro);
NNW w razie uszczerbku na zdrowiu (15 000 zł) i śmierci (10 000 zł);
OC (30 000 euro);
sporty amatorskie.
136 zł Koszty leczenia (60 000 euro);
NNW w razie uszczerbku na zdrowiu (20 000 zł) i śmierci (15 000 zł);
OC (50 000 euro);
sporty amatorskie, zimowe, wysokiego ryzyka, wyczynowe.
ERGO Ubezpieczenia Podróży298 zł Koszty leczenia (20 000 euro); NNW w razie uszczerbku na zdrowiu (20 000 zł) i śmierci (10 000 zł); Bagaż (800 zł); Assistance podstawowy.789 zł Koszty leczenia (100 000 euro);
NNW w razie uszczerbku na zdrowiu (40 000 zł) i śmierci (20 000 zł);
Bagaż (2000 zł);
Assistance pełny;
Opóźnienie bagażu (800 zł);
OC za szkody na osobie (100 000 euro) i w mieniu (20 000 euro);
Koszty ratownictwa (5000 euro);
Przerwanie podróży (1000 euro).
PZU Bezpieczny Powrót299 zł Akcja ratunkowa (100 000 zł);
Koszty transportu do kraju (bez limitu);
Koszty leczenia (250 000 zł);
NNW (50 000 zł);
OC za szkody na osobie (500 000 zł) i w mieniu (100 000 zł);
Pomoc prawna (20 000 zł);
Bagaż (2000 zł).
613 zł Akcja ratunkowa (250 000 zł);
Koszty transportu do kraju (bez limitu);
Koszty leczenia (250 000 zł);
NNW (100 000 zł);
OC za szkody na osobie (500 000 zł) i w mieniu (100 000 zł);
Pomoc prawna (35 000 zł);
Bagaż (3000 zł).
Dane na podstawie kalkulatorów na stronach ubezpieczycieli (19.07.2021)

*Signal Iduna Card przeznaczona jest tylko dla klientów w wieku 5-30 lat

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Jakie zalety i wady ma ubezpieczenie turystyczne na rok?

Zalety:

 • Ubezpieczenie turystyczne na rok to świetny wybór dla osób, które organizują wycieczki samochodowe po Europie. Wyobraź sobie, że planujesz odwiedzenie co najmniej kilka krajów w ciągu tygodnia, ale prawdopodobnie i tak zboczysz z trasy, bo jesteś spontaniczną osobą i może Cię nagle zainteresować inna atrakcja. W tej sytuacji ubezpieczenie podróżne na rok, które obejmuje ochroną przynajmniej całą Europę, jest doskonałe, bo możesz liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela w każdym kraju.
 • Możesz nie przejmować się potencjalną karencją ubezpieczeniową przed spontanicznym wyjazdem. 
 • Wystarczy opłacić jedną składkę na cały rok. Wybierasz ubezpieczenie turystyczne tylko raz.
 • Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkową ochronę. Jeśli okaże się, że roczne ubezpieczenie podróżne nie do końca pasuje do jednego z Twoich wyjazdów, możesz zapytać ubezpieczyciela o zakup odpowiedniego rozszerzenia, nawet tzw. klauzuli alkoholowej czy klauzuli aktów terroru.

Wady:

 • Niektóre elementy rocznego ubezpieczenia podróżnego mogą być stałe, co w pewnych okolicznościach może być wadą. Przykładowo: ubezpieczyciel może odmówić zwiększenia sumy ubezpieczenia w trakcie trwania umowy, dlatego nie warto jej zmniejszać za wszelką cenę. Lepiej zapłacić więcej za składkę, niż być osobą narażoną na pokrycie części kosztów akcji ratowniczej w górach z powodu ograniczonej odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela.
 • Kupując ubezpieczenie turystyczne na 12 miesięcy, prawdopodobnie przepłacisz, jeśli wyjedziesz np. tylko 3 razy na 5 dni w ciągu roku. To opcja przeznaczona dla osób, które wyjeżdżają na tyle często, że suma składek przewyższyłaby cenę ubezpieczenia rocznego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o roczne ubezpieczenie turystyczne

Na co zwracać uwagę w ubezpieczeniu turystycznym na cały rok?
Przede wszystkim sprawdź, jaki jest zakres terytorialny ubezpieczenia i czy spod ochrony nie są wyłączone kraje, do których się udajesz. Poza tym zobacz, jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i dopasuj go do swoich potrzeb, wybierając odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia czy niezbędne Ci rozszerzenia ochrony.
Czy długoterminowe ubezpieczenie turystyczne ma jakieś ograniczenia?
Tak. Poza ograniczeniami wynikającymi z zakresu ochrony i wyłączeń odpowiedzialności zapisanych w OWU, ubezpieczyciel może też określić maksymalną liczbę wyjazdów w ciągu roku objętych ochroną. Ten zapis może być różnie skonstruowany, np. uzależniać ochronę od powrotów do Polski w określonym terminie czy ustalać maksymalną długość pojedynczego wyjazdu.
Kiedy będzie się opłacać ubezpieczenie turystyczne na cały rok?
Zastanawiając się nad zakupem długoterminowego ubezpieczenia turystycznego, powinieneś dokładnie przemyśleć, czy jego koszt nie będzie wyższy, niż wydatek na pojedyncze polisy. Jeśli zamierzasz wyjechać np. tylko 2-3 w roku na krótkie wycieczki, to niemal na pewno nie będzie Ci się to opłacać. Ale jeśli podróżujesz dużo i spontanicznie, polisa na cały rok to świetne rozwiązanie.
PODSUMOWANIE
 • Roczne ubezpieczenie turystyczne jest przeznaczone dla osób, które bardzo często wyjeżdżają, są aktywne sportowo podczas wyjazdów i organizują spontaniczne wycieczki, nie określając nawet bliżej celu podróży. W takiej sytuacji jednorazowa składka roczna wychodzi korzystniej od sumy składek wielu ubezpieczeń turystycznych.
 • Wybierając długoterminowe ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na zakres terytorialny, limity świadczeń i waluty, w których zostały określone koszty pokrywane przez ubezpieczyciela, ograniczenia dotyczące wyjazdów w ciągu roku, zakres sportów objętych ochroną, wyłączenia odpowiedzialności, itp.
 • Ubezpieczenie podróżne na rok jest oferowane przez m.in. Generali i PZU.
 • O ile ubezpieczyciel może zgodzić się na rozszerzenie ochrony, o tyle może odmówić zwiększenia sumy ubezpieczenia w okresie umowy. Na wszelki wypadek warto wybrać jak najwyższą możliwą sumę ubezpieczenia, aby uniknąć pokrywania horrendalnie wysokich kosztów leczenia lub ratownictwa za granicą z własnych pieniędzy.

Oceń artykuł:
54,20
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!