Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co warto wiedzieć?

Z roku na rok liczba kradzionych samochodów maleje. Czy zatem ubezpieczenie od kradzieży samochodu jest zbędnym kosztem? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży auta, ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu i przede wszystkim jak uzyskać odszkodowanie w przypadku kradzieży.

Czy OC obejmuje kradzież auta?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni Cię przed kradzieżą. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed działaniem złodziei, możesz wykupić ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Ubezpieczeniem chroniącym w takich wypadkach jest dobrowolne ubezpieczenie AC. Istnieją również inne formy zabezpieczenia, np. minicasco czyli tzw. okrojona forma AC, która co prawda posiada węższy zakres ochrony, ale jest też dużo tańsza. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Określają one zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

W zeszłym roku skradziono ponad 9000 samochodów, w porównaniu do 2017 roku gdzie liczba ta wynosiła ponad 10 000, zauważyć można tendencję spadkową. Obserwując statystyki na przestrzeni lat stwierdzić należy, że z roku na rok liczba skradzionych aut spada.

Mimo wszystko nie powinieneś tracić czujności. Z dbałości o bezpieczeństwo kierowcy często wolą zaparkować na strzeżonym parkingu lub pozostawić samochód w zamykanym garażu, w szczególności gdy auto ma wysoką wartość. Ważne jest również, aby nie zostawiać otwartego samochodu, nawet jeśli opuszczasz go tylko na chwilę.

Jednak nawet pomimo podjęcia powyższych kroków, nigdy nie masz 100% pewności, że Twoje auto nie zostanie skradzione. Choć liczba kradzieży spada, z drugiej strony zauważyć należy, że złodzieje mają coraz więcej nowych sposobów, aby poradzić sobie z zabezpieczeniami samochodów, dlatego jeśli chcesz się w pełni zabezpieczyć na wypadek kradzieży, zdecyduj się na wykupienie AC.

 

kradzieże samochodów autocasco

Od czego zależy wysokość składki AC?

Ubezpieczyciel ustalając wysokość składki AC bierze pod uwagę nie tylko wartość samochodu, ale również Twoją historię ubezpieczeniową. Zakłady ubezpieczeń ustalają cenę ubezpieczenia samochodu od kradzieży mając na uwadze ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia. Dużo zależy więc od marki pojazdu, jeśli Twój samochód należy do często kradzionych, ubezpieczyciel może uznać, że ryzyko kradzieży jest wyższe, a co za tym idzie ustalić wyższą składkę. Dla ubezpieczyciela ważna jest nie tylko wartość samochodu i marka, z pewnością pod uwagę weźmie to jakie samochód posiada zabezpieczenia, ale również to gdzie auto jest zazwyczaj parkowane.

Jak wybrać najlepsze AC? Dobre autocasco czyli jakie?

Trzeba podkreślić, że zakres ochrony będzie się różnił w zależności od ubezpieczyciela, dlatego dokładnie zapoznaj się z ofertą zanim dokonasz zakupu. Czasami AC obejmuje jedynie szkody powstałe w wyniku stłuczki, są jednak oferty które oprócz szkód kolizyjnych obejmują również kradzież, a także inne nieprzewidziane sytuacje np. pożar samochodu. Im szerszy zakres ochrony tym wyższa cena ubezpieczenia. Zakres ochrony opisany jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zastanów się jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu od kradzieży, to przede wszystkim powinni o nim pomyśleć właściciele aut stosunkowo nowych, o dużej wartości.

Utrata pojazdu o wartości nawet 20 czy 30 tys. może nas mocno zaboleć. Warto także brać pod uwagę, że nawet naprawa powypadkowa może być dużym kosztem. AC kosztuje zwykle kilkaset złotych – naprawa zderzaka, czy uszkodzonych drzwi po kolizji – nawet kilka tysięcy.

Jeśli już zdecydowałeś się na ubezpieczenie Autocasco, to przed podpisaniem umowy przeczytaj dokładnie OWU. Zwróć uwagę nie tylko na zakres ochrony, ale również na ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dodatkowo sprawdź czy ubezpieczyciel oferuje stałą czy zmienną sumę ubezpieczenia. O co chodzi?

Wartość pojazdu stale spada na skutek eksploatacji, dlatego wielu ubezpieczycieli oferuje zmienną sumę ubezpieczenia. Dla kierowcy oznacza to tyle, że jeśli jego samochód kosztował 40 000 zł, a w dniu kradzieży rynkowa wartość pojazdu spadła do 30 000 zł, to ubezpieczyciel wypłaci tą niższą wartość. Zastanów się więc, czy nie lepiej skorzystać z oferty, która co prawda może być droższa, ale jednak gwarantuje Ci pełny zwrot kosztów, które poniosłeś przy zakupie samochodu.

PrzykładPan Tomasz podpisał umowę ubezpieczenia AC, a po 6 miesiącach pojazd został skradziony. Wartość auta wg. pana Tomasza, to 50 tys. złotych. Niestety okazało się, że maksymalna kwota wypłaty z AC zgodnie z OWU to 35 tys. złotych. Kwota ta wynikała z tabeli dołączonej do OWU i przyjęcia zmiennej sumy ubezpieczenia. Pan Tomasz nie zwrócił uwagi na to przy podpisywaniu umowy.

Na co w takim razie musisz zwrócić uwagę przy wyborze AC?

 • Sprawdź czy ubezpieczyciel oferuje stałą sumę ubezpieczenia, aby w przypadku kradzieży uzyskać pełny zwrot kosztów za samochód.
 • Sprawdź jak ubezpieczyciel ustalił Twój udział własny w szkodzie- wybierz opcję, w której udział jest niski.
 • Sprawdź czy ubezpieczyciel nie wymaga od Ciebie stosowania dodatkowych zabezpieczeń samochodu. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania, ze względu na niezastosowanie się do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
 • Sprawdź czy umowa ubezpieczenia nie zawiera opcji “konsumpcji sumy ubezpieczenia”. W praktyce oznacza to, że przy wystąpieniu więcej niż 1 szkody w roku ubezpieczeniowym, kwota do kolejnej wypłaty zostanie pomniejszona o wypłacone już odszkodowanie.

przed czym chroni AC

AC mini, minicasco – czy warto?

Jeśli uważasz, że pełny zakres ochrony AC nie jest Ci potrzebny lub po prostu nie stać Cię na wykupienie pełnego ubezpieczenia, rozważ opcję zakupu minicasco. Ubezpieczenie minicasco zwane też smartcasco jest okrojoną wersją AC. Minicasco zazwyczaj obejmuje swoim zakresem ubezpieczenie od kradzieży dlatego często decydują się na jego zakup:

 • Osoby, które nie wypracowały sobie zniżek i AC jest dla nich zbyt drogi
 • Osoby, które nie potrzebują pełnego zakresu ochrony AC
 • Osoby posiadające starsze samochody, których wartość jest na tyle niska, że opłacanie AC jest zwyczajnie nieopłacalne

Minicasco ma znacznie węższy zakres ochrony, dlatego jego cena jest dużo niższa, co stanowi z kolei zaletę dla wielu kierowców.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży ile kosztuje? Kalkulator ubezpieczenia od kradzieży.

Autocasco chroniące od kradzieży samochodu nie jest wcale aż tak drogim produktem. Kupowane w pakiecie z OC może kosztować od 200 – 300 zł za pełen rok ochrony.
Zwykle cena ta dotyczy aut o wartości do ok. 20 tys. złotych. Przy autach droższych, cena AC wyniesie zwykle około 500-600 zł za pełen rok ochrony. Najlepiej sprawdzić cenę dla siebie, zrobisz to szybko korzystając z naszego kalkulatora OC/AC.

Pamiętaj, że wpisując dokładne dane uzyskasz wiarygodną ofertę i najwięcej ofert!

Kradzież auta: Co robić gdy skradziono mi samochód?

W pierwszej kolejności należy powiadomić policję. Dopiero po załatwieniu formalności na komisariacie skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez policję będzie potrzebne aby zgłosić się po odszkodowanie do zakładu ubezpieczeń. Ważne jest również, aby wyrejestrować samochód. Pomimo tego, że ubezpieczenie OC nie chroni Cię w przypadku kradzieży, to fakt wyrejestrowania samochodu jest tutaj kluczowy, aby nie płacić dalej składki za OC. Zgodnie z art. 33 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa wygasa z chwilą wyrejestrowania pojazdu. Zatem jeśli nie zrobiłeś tego, będziesz musiał zapłacić za okres ubezpieczenia do dnia wyrejestrowania samochodu.

Pamiętaj!
W przypadku opłacenia OC z góry, przysługuje Ci zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Zgodnie z art. 813§1 Kodeksu Cywilnego w przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu ochrony na jaki umowa została zawarta, kierowcy przysługuje zwrot niewykorzystanej składki od ubezpieczyciela.

Jak uzyskać odszkodowanie za skradzione auto?

Jeśli dopełniłeś już formalności zawiadamiając policję, możesz przystąpić do zgłoszenia szkody swojemu ubezpieczycielowi. Kradzież można zgłosić telefonicznie lub mailowo, jeśli zależy Ci na czasie. Po zgłoszeniu ubezpieczyciel poprosi Cię o przedłożenie niezbędnej dokumentacji, zazwyczaj jest to: skan dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenie zgłoszenia kradzieży. Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni.

Wysokość odszkodowania w przypadku kradzieży

Wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie dokumentów i informacji zebranych podczas postępowania likwidacyjnego. Odszkodowanie stanowi równowartość rynkowej ceny samochodu w momencie kradzieży, zatem wartość auta w momencie zakupu ubezpieczenia od kradzieży nie ma w tym przypadku znaczenia. Jeśli chodzi o samochody fabrycznie nowe, to wysokość odszkodowania będzie stanowiła wartość wskazana na fakturze. Wielu ubezpieczycieli przedłuża w tym względzie okres ochrony dla nowych samochodów na cały pierwszy rok eksploatacji, dzięki temu właściciele nowych aut nie muszą się martwić, że poniosą stratę.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania w przypadku kradzieży?

Jeśli nie chcesz narazić się na sytuację, w której ubezpieczyciel odmawia Ci wypłaty odszkodowania, zapoznaj się dokładnie z OWU. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wskazane są sytuacje, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona.

PrzykładJedną z takich sytuacji może być np. zatajenie informacji przed ubezpieczycielem. O co chodzi? Podpisując umowę ubezpieczenia samochodu od kradzieży zadeklarowałeś, że auto posiada dodatkowy system alarmowy. Gdy doszło już do kradzieży, okazało się że samochód nie posiadał zabezpieczeń o których zapewniałeś… W takiej sytuacji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli OWU przewidywały wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku zatajenia informacji lub podania informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.

Warunków tego typu może być znacznie więcej. Najczęściej zakłady ubezpieczeń odmawiają wypłaty odszkodowania w poniższych sytuacjach:

 • Zgubiłeś kluczyk, jednak nie wymieniłeś zamka, ponieważ posiadałeś zapasowe
 • Nie uruchomiłeś wszystkich wymaganych w OWU zabezpieczeń opuszczając samochód
 • Samochód nie został zamknięty
 • Zostawiłeś w samochodzie kluczyki zapasowe
 • Do kradzieży doszło na obszarze wyłączonym z ochrony

Podsumowanie

 • Wykup ubezpieczenie AC, jeśli chcesz się zabezpieczyć przed kradzieżą samochodu- pamiętaj: AC wcale nie jest aż tak drogie – oferta w pakiecie z OC, może być droższa od samego OC o 200-300 zł. To niewygórowana cena za święty spokój!
 • Jeśli ubezpieczenie AC jest dla Ciebie za drogie, skorzystaj z minicasco. Minicasco ma znacznie węższy zakres ochrony, ale za to cena jest niższa
 • Przeczytaj dokładnie OWU, wskazane są w nim sytuacje w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa, obecnie odbywa aplikację radcowską przy OIRP Wrocław. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń.
Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.
Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Oceń artykuł
44,00
Loading...

Porównaj teraz najtańsze ubezpieczenia samochodu

Dzięki porównaniu nawet 53 ofert ubezpieczeń zawsze oszczędzasz na polisach OC i AC. Porównaj ceny OC/AC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *