Twój samochód może być w dobrym stanie i mieć tylko kilka lat, ale jeśli nie ma kompletu kluczyków, nie każda firma zgodzi się objąć go ubezpieczeniem autocasco. Uważaj też na zgubione kluczyki – jeśli stracisz jeden komplet i nie powiadomisz o tym ubezpieczyciela, w razie kradzieży możesz nie dostać odszkodowania.
Z poniższego artykułu dowiesz się
Co zrobić, jeśli zgubiłeś kluczyk do samochodu?
Niektórzy w takiej sytuacji od razu idą dorobić kluczyk, nie zawracając sobie głowy formalnościami. To może być błąd, zwłaszcza w przypadku osób, które mają ubezpieczenie autocasco. Firmy ubezpieczeniowe opisują procedurę po utracie kluczyków w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z reguły wymagają następujących działań:
- jak najszybszego poinformowania zakładu ubezpieczeń o fakcie utraty kluczyków (najczęściej w terminie do 1 dnia roboczego po zdarzeniu);
- jeśli kluczyki zostały skradzione – powiadomienia o tym zdarzeniu policji;
- wymiany wkładek zamków i przekodowania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych;
- zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą na czas wymiany zamków, np. na parkingu strzeżonym.
LINK4 zobowiązuje ubezpieczającego do poinformowania o utracie kluczyków tak szybko, jak to możliwe. Jeśli dojdzie do takiej straty, to należy na własny koszt jak najszybciej wymienić zamki w samochodzie. W przypadku kradzieży auta, trzeba ubezpieczycielowi przekazać wszystkie kluczyki i urządzenia uruchamiające systemy alarmowe. LINK4 oferuje ubezpieczenie Kluczyki Plus, dzięki któremu można otrzymać odszkodowanie za kradzież kluczyków, tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego.
Ekspert Mubi radzi:
Uważaj na deklarowaną liczbę kluczyków przy zakupie AC
Podczas zawierania umowy AC wiele osób odpowiada na pytania zadane w formularzu ubezpieczyciela dość automatycznie, żeby nie powiedzieć – bezrefleksyjnie. Czasem jednak okazuje się, że odpowiedź na jakieś niewinne pytanie, jak np. o liczbę posiadanych kluczyków do pojazdu, ma daleko idące konsekwencje – z odmową wypłaty odszkodowania włącznie. Warto więc sprawdzać wszystkie fakty przed podpisaniem umowy i nie przymykać oka na żadne ”drobiazgi” dotyczące samochodu.
Pan Adam kupił okazyjnie używane Audi. Wraz z samochodem dostał dwa elektroniczne kluczyki i taką też liczbę podał ubezpieczycielowi, u którego wykupił AC. Kierowca cały czas korzystał z jednego kluczyka, natomiast drugi, bez sprawdzenia jego sprawności, od razu wrzucił do szuflady domowego kredensu, żeby się nie zgubił. Pan Adam nie wiedział jednak, że drugi kluczyk jest wadliwy i nie da się nim otworzyć auta. Kilka miesięcy po zakupie Audi zostało skradzione. Pan Adam udał się do ubezpieczyciela i zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przedstawił mu posiadane klucze. Zakład ubezpieczeń odmówił jednak wypłaty odszkodowania, twierdząc, że skoro jednym z kluczy nie dało się uruchomić samochodu, to tak, jakby właściciel miał tylko jeden, mimo że zadeklarował posiadanie dwóch.
Czy można się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?
Art. 815 § 3 Kodeksu cywilnego mówi o domniemaniu związku przyczynowego między niepodaną ubezpieczycielowi okolicznością a powstaniem szkody. I na ten właśnie artykuł może powołać się firma ubezpieczeniowa, jeśli kierowca podał niezgodną z prawdą liczbę kluczy lub ukrył fakt, że jeden z nich nie działa.
Uszkodzenie jednego z kluczyków albo zgubienie i niezgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi, można też określić jako rażące niedbalstwo ze strony kierowcy, co zwalnia ubezpieczyciela z konieczności wypłaty odszkodowania. Punkt o rażącym niedbalstwie znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności praktycznie każdego ubezpieczyciela oferującego AC.
Jest jednak nadzieja dla osób, które znajdą się w podobnej sytuacji jak wymieniona we wcześniejszym przykładzie. Komentarze do Kodeksu cywilnego wskazują, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania tylko wtedy, gdy niepodane przy zawieraniu umowy okoliczności (jak np. brak drugiego kluczyka albo niesprawny kluczyk) realnie zwiększały prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku lub kradzieży. Pomiędzy okolicznością taką, jak utrata kluczyka a kradzieżą powinien występować adekwatny związek przyczynowy, a ubezpieczyciel musi to udowodnić.
Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy kierowca specjalnie zataił niektóre okoliczności lub świadomie podał nieprawdziwe informacje – wtedy to on będzie musiał udowadniać, że takie naruszenie obowiązku informacyjnego nie wpłynęło na wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego.
Firmy, które ubezpieczają samochody z jednym kompletem kluczyków
Na szczęście dla osób, które nie mają dwóch zestawów kluczy do samochodu, istnieją firmy, które godzą się na ubezpieczenie takiego pojazdu od kradzieży. Należą do nich m.in. Allianz, PZU i Warta. Należy jednak pamiętać, że wykupienie ochrony autocasco przy jednym komplecie kluczy może być obwarowane dodatkowymi warunkami, a jego składka może być nieco wyższa, niż w przypadku posiadania dwóch zestawów. Zapis na ten temat musi się również znaleźć w umowie ubezpieczenia.
Warto przeglądać na bieżąco propozycje poszczególnych ubezpieczycieli i sprawdzać, czy taka możliwość pojawiła się w ich ofercie.
- Jeśli zdarzy Ci się zgubić kluczyk do samochodu, pamiętaj, żeby niezwłocznie powiadomić o tym swojego ubezpieczyciela AC i starannie zabezpieczyć samochód na czas wymiany zamków.
- Uważaj na deklarowaną liczbę kluczyków przy zakupie AC – jeśli zgłosisz dwa komplety, a w rzeczywistości masz jeden, możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania w razie kradzieży.
- Od decyzji ubezpieczyciela, który odmawia wypłaty odszkodowania, można się odwołać.
- Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują AC również dla samochodów z jednym kompletem kluczyków.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o dwa komplety kluczyków przy ubezpieczeniu AC
Poczekaj z dorabianiem nowego kluczyka, zwłaszcza jeśli masz ubezpieczenie autocasco. Zajrzyj najpierw do OWU AC, gdzie zapisano obowiązki ubezpieczonego w razie zgubienia kluczyka. Zalicza się do nich m.in. niezwłoczne poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o stracie, powiadomienie policji (w razie kradzieży), wymianę wkładek zamków i przekodowanie zabezpieczeń.
Tak. Wyobraź sobie, że gubisz kluczyki do auta, które następnie zostaje skradzione. Jeśli nie poinformowałeś ubezpieczyciela o zgubie, ten może zarzucić Ci rażące niedbalstwo, co wyłączy odpowiedzialność ubezpieczeniową. Podobnie może być, gdy np. podasz towarzystwu ubezpieczeniowemu niezgodną z prawdą liczbę kluczy lub zataisz ich uszkodzenie, a ubezpieczyciel wykaże związek przyczynowy między tym zdarzeniem a szkodą.
Tak. Niektóre firmy (m.in. Allianz, Warta i PZU) zgadzają się na takie rozwiązanie, ubezpieczając od kradzieży auta również tych kierowców, którzy nie posiadają dodatkowego kompletu kluczyków. Zwykle jednak cena autocasco jest w takim przypadku nieco wyższa niż dla klientów z dwoma kompletami kluczy, a w umowie mogą też pojawić się dodatkowe zapisy.
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
Trudne pojęcia
Dołącz do dyskusji