2 komplety kluczyków a ubezpieczenie AC
Twój samochód może być w dobrym stanie i mieć tylko kilka lat, ale jeśli nie ma kompletu kluczyków, nie każda firma zgodzi się objąć go ubezpieczeniem autocasco. Uważaj też na zgubione kluczyki – jeśli stracisz jeden komplet i nie powiadomisz o tym ubezpieczyciela, w razie kradzieży możesz nie dostać odszkodowania.
Z poniższego artykułu dowiesz się
- Co z AC, jeśli masz tylko jeden kluczyk do samochodu?
- Które firmy ubezpieczają samochody z jednym kompletem kluczyków?
- Co zrobić, jeśli zgubiłeś kluczyk do samochodu?
- W jaki sposób możesz otworzyć auto bez kluczyka?
- Kiedy powinno się zgłosić utratę kluczyków do samochodu?
- Ile kluczyków zadeklarować przy zakupie AC?
- Czy można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?
- Kiedy warto ubiegać się o odszkodowanie z AC po zgubieniu kluczyków?
- Co robić, aby otrzymać odszkodowanie z AC?
- Co jest ważne podczas zawierania umowy AC?
- Gdzie i za ile kupisz ochronę od kradzieży?
Co z AC, jeśli masz tylko jeden kluczyk do samochodu?
Ubezpieczenie autocasco możesz zawrzeć nawet wtedy, gdy posiadasz tylko jeden kluczyk do auta, jednak ubezpieczyciele mogą nałożyć pewne ograniczenia lub dodatkowe warunki w takim przypadku. Niektóre towarzystwa mogą też podwyższyć składkę AC, jeśli zgłosisz, że posiadasz tylko jeden kluczyk. Niekiedy firmy wymagają też jego dorobienia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Mimo wszystko, aby uniknąć potencjalnych problemów, powinieneś dorobić brakujący kluczyk przed zawarciem ubezpieczenia AC. Koszt takiej usługi może się różnić w zależności od modelu auta, ale jest to inwestycja, która zapewni Ci pełną ochronę polisy AC, zwłaszcza w przypadku kradzieży. W dodatku w momencie zgubienia kluczyka nie musisz się martwić tym, jak otworzysz pojazd, bo masz zapasowy komplet.
Firmy, które ubezpieczają samochody z jednym kompletem kluczyków
Na szczęście dla osób, które nie mają dwóch zestawów kluczy do samochodu, istnieją firmy, które godzą się na ubezpieczenie takiego pojazdu od kradzieży. Należą do nich m.in. Allianz, PZU i Warta. Należy jednak pamiętać, że wykupienie ochrony autocasco przy jednym komplecie kluczy może być obwarowane dodatkowymi warunkami, a jego składka może być nieco wyższa, niż w przypadku posiadania dwóch zestawów. Zapis na ten temat musi się również znaleźć w umowie ubezpieczenia.
Warto przeglądać na bieżąco propozycje poszczególnych ubezpieczycieli i sprawdzać, czy taka możliwość pojawiła się w ich ofercie.
Co zrobić, jeśli zgubiłeś kluczyk do samochodu?
Niektórzy w takiej sytuacji od razu idą dorobić kluczyk, nie zawracając sobie głowy formalnościami. To może być błąd, zwłaszcza w przypadku osób, które mają ubezpieczenie autocasco. Firmy ubezpieczeniowe opisują procedurę po utracie kluczyków w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z reguły wymagają następujących działań:
- jak najszybszego poinformowania zakładu ubezpieczeń o fakcie utraty kluczyków (najczęściej w terminie do 1 dnia roboczego po zdarzeniu),
- jeśli kluczyki zostały skradzione – powiadomienia o tym zdarzeniu policji,
- wymiany wkładek zamków i przekodowania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych,
- zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą na czas wymiany zamków, np. na parkingu strzeżonym.
LINK4 zobowiązuje ubezpieczającego do poinformowania o utracie kluczyków tak szybko, jak to możliwe. Jeśli dojdzie do takiej straty, to należy na własny koszt jak najszybciej wymienić zamki w samochodzie. W przypadku kradzieży auta, trzeba ubezpieczycielowi przekazać wszystkie kluczyki i urządzenia uruchamiające systemy alarmowe. LINK4 oferuje ubezpieczenie Kluczyki Plus, dzięki któremu można otrzymać odszkodowanie za kradzież kluczyków, tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego.
Ekspert Mubi radzi:
W jaki sposób możesz otworzyć auto bez kluczyka?
Otwieranie auta bez kluczyka może być wyzwaniem, jednak nie jest to niemożliwe. Co możesz zrobić, jeśli zgubisz kluczyk, ktoś Ci go ukradnie lub zatrzaśniesz go wewnątrz samochodu, a nie masz przy sobie zapasowego kluczyka?
Jeśli posiadasz nowoczesne auto, które posiada system inteligentnego otwierania, możesz skorzystać z aplikacji mobilnej producenta, np. BMW Connected, Tesla Mobile App czy Mercedes Me. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w tę technologię, otworzysz drzwi zdalnie za pomocą telefonu.
W razie zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz samochodu pomoc drogowa może pomóc Ci w otwarciu pojazdu bez uszkodzenia drzwi lub zamka. Profesjonaliści posiadają narzędzia, które pozwalają na szybkie i bezpieczne otwarcie auta.
W niektórych starszych modelach samochodów, zamki w bagażnikach działają niezależnie od zamków w drzwiach. Możesz w ten sposób dostać się do wnętrza samochodu i otworzyć drzwi od środka.
Aby uniknąć problemów ze zgubieniem kluczyka w przyszłości, zawsze trzymaj zapasowy kluczyk w bezpiecznym miejscu, do którego masz łatwy dostęp. Możesz także wyposażyć się w brelok bluetooth, który pomoże Ci w zlokalizowaniu kluczyków, jeśli je zgubisz.
Kiedy powinno się zgłosić utratę kluczyków do samochodu?
Utratę kluczyków do samochodu należy zgłosić jak najszybciej zarówno do ubezpieczyciela, jak i do odpowiednich służb (np. na policję), w zależności od sytuacji. Zgłoszenie utraty kluczyków ma kluczowe znaczenie dla ochrony przed kradzieżą pojazdu oraz ewentualnym wyłudzeniem odszkodowania. Dotyczy to zdarzeń obejmujących zarówno kradzież, jak i zagubienie kluczyków.
Szybkie zgłoszenie do ubezpieczyciela czy na policję może zabezpieczyć Twoje roszczenia w przypadku kradzieży auta. Jeśli nie zgłosisz wcześniej utraty kluczyków, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, uznając, że nie podjąłeś wystarczających działań w celu zabezpieczenia pojazdu.
Jeśli podejrzewasz, że kluczyki zostały skradzione, natychmiast zgłoś to na policję. Zachowaj także dokument potwierdzający zgłoszenie, bo może to być wymagane przez ubezpieczyciela.
Uważaj na deklarowaną liczbę kluczyków przy zakupie AC
Podczas zawierania umowy AC wiele osób odpowiada na pytania zadane w formularzu ubezpieczyciela dość automatycznie, żeby nie powiedzieć – bezrefleksyjnie. Czasem jednak okazuje się, że odpowiedź na jakieś niewinne pytanie, jak np. o liczbę posiadanych kluczyków do pojazdu, ma daleko idące konsekwencje – z odmową wypłaty odszkodowania włącznie. Warto więc sprawdzać wszystkie fakty przed podpisaniem umowy i nie przymykać oka na żadne ”drobiazgi” dotyczące samochodu.
Pan Adam kupił okazyjnie używane Audi. Wraz z samochodem dostał dwa elektroniczne kluczyki i taką też liczbę podał ubezpieczycielowi, u którego wykupił AC. Kierowca cały czas korzystał z jednego kluczyka, natomiast drugi, bez sprawdzenia jego sprawności, od razu wrzucił do szuflady domowego kredensu, żeby się nie zgubił. Pan Adam nie wiedział jednak, że drugi kluczyk jest wadliwy i nie da się nim otworzyć auta. Kilka miesięcy po zakupie Audi zostało skradzione. Pan Adam udał się do ubezpieczyciela i zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przedstawił mu posiadane klucze. Zakład ubezpieczeń odmówił jednak wypłaty odszkodowania, twierdząc, że skoro jednym z kluczy nie dało się uruchomić samochodu, to tak, jakby właściciel miał tylko jeden, mimo że zadeklarował posiadanie dwóch.
Czy można się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?
Art. 815 § 3 Kodeksu cywilnego mówi o domniemaniu związku przyczynowego między niepodaną ubezpieczycielowi okolicznością a powstaniem szkody. I na ten właśnie artykuł może powołać się firma ubezpieczeniowa, jeśli kierowca podał niezgodną z prawdą liczbę kluczy lub ukrył fakt, że jeden z nich nie działa.
Uszkodzenie jednego z kluczyków albo zgubienie i niezgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi, można też określić jako rażące niedbalstwo ze strony kierowcy, co zwalnia ubezpieczyciela z konieczności wypłaty odszkodowania. Punkt o rażącym niedbalstwie znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności praktycznie każdego ubezpieczyciela oferującego AC.
Jest jednak nadzieja dla osób, które znajdą się w podobnej sytuacji jak wymieniona we wcześniejszym przykładzie. Komentarze do Kodeksu cywilnego wskazują, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania tylko wtedy, gdy niepodane przy zawieraniu umowy okoliczności (jak np. brak drugiego kluczyka albo niesprawny kluczyk) realnie zwiększały prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku lub kradzieży. Pomiędzy okolicznością taką, jak utrata kluczyka a kradzieżą powinien występować adekwatny związek przyczynowy, a ubezpieczyciel musi to udowodnić.
Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy kierowca specjalnie zataił niektóre okoliczności lub świadomie podał nieprawdziwe informacje – wtedy to on będzie musiał udowadniać, że takie naruszenie obowiązku informacyjnego nie wpłynęło na wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego.
Kiedy warto ubiegać się o odszkodowanie z AC po zgubieniu kluczyków?
Odszkodowanie z AC po zgubieniu kluczyków w zupełności Ci się należy, jeśli przemawiają za tym okoliczności i jeżeli zostały spełnione określone warunki. Zgubienie kluczyków samo w sobie nie oznacza automatycznie odmowy wypłaty odszkodowania, ale ubezpieczyciele często mają surowe wymagania dotyczące takich przypadków. Kluczowe jest zatem to, abyś działał szybko i dokładnie przestrzegał zasad ubezpieczenia. Zwiększy to szanse na uzyskanie odszkodowania. Kiedy mimo odmownej decyzji ubezpieczyciela warto mimo wszystko ubiegać się o odszkodowanie?
Ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania, jeśli po kradzieży samochodu nie przedstawisz firmie wszystkich kluczyków do auta, jakie posiadasz. To samo dotyczy sytuacji, kiedy nie zgłosisz towarzystwu wcześniejszego zagubienia kluczyków.
Jeśli podejrzewasz, że kluczyki zostały skradzione, a nie zgubione, bądź padłeś ofiarą napadu czy rozboju, kluczowe jest natychmiastowe zgłoszenie sprawy na policję. Towarzystwa w ramach polisy AC zwykle wymagają zgłoszenia kradzieży kluczyków. To ważne, abyś uniknął podejrzeń o zaniedbanie tej kwestii. Jeśli mimo to firma odmówi Ci wypłaty odszkodowania, np. jeśli skutkiem tego będzie kradzież Twojego pojazdu, możesz się odwołać. Jeżeli to nie przyniesie skutku, masz możliwość skierować sprawę do sądu. Dokumentacja policji będzie kluczowym dowodem w sprawie.
Towarzystwo może odmówić Ci wypłaty odszkodowania, jeśli uzna, że dopuściłeś się rażącego niedbalstwa. Niestety pojęcie to jest traktowane zwykle bardzo ogólnie i nie jest w zupełności zdefiniowane. Oznacza to zatem, że nawet jeśli dla Ciebie dana sytuacja nie jest zaniedbaniem, dla ubezpieczyciela może być rażącym niedbalstwem. Wówczas nie otrzymasz odszkodowania. Często takie zdarzenia finalnie są rozstrzygane przez sąd.
Ochrona auta a odszkodowanie z AC
Abyś nie zamartwiał się tym, czy otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia AC, odpowiednio zabezpiecz swój pojazd zgodnie z wymogami ubezpieczyciela i unikaj niebezpiecznych sytuacji. W punktach poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie z AC, jeśli:
- będziesz przestrzegał warunków umowy
Zapoznaj się dokładnie z zapisami w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jakie zabezpieczenia pojazdu są wymagane, a także jakie sytuacje mogą prowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania.
- odpowiednio zabezpieczysz pojazd przed kradzieżą
Upewnij się, że Twój pojazd jest wyposażony w sprawny alarm oraz immobilizer, jeśli jest to wymagane przez ubezpieczyciela. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają także dodatkowych zabezpieczeń, takich jak mechaniczna blokada skrzyni biegów lub kierownicy, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży.
- zadbasz o bezpieczne miejsce parkowania
Pojazdy parkowane w zamkniętych garażach, na zamkniętych, prywatnych terenach posesji oraz na strzeżonych parkingach są mniej narażone na kradzież i uszkodzenia, co może wpłynąć na warunki AC. Staraj się parkować swój pojazd zgodnie z miejscem parkowania deklarowanym podczas zawarcia umowy. Ponadto ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli Twój pojazd będzie niezabezpieczony, np. zostawisz go z otwartymi szybami lub niezablokowanymi drzwiami.
- zgłosisz kradzież samochodu możliwie jak najszybciej
Jeśli dojdzie do kradzieży, zgłoś to natychmiast na policję i do ubezpieczyciela. Niezwłoczne zgłoszenie kradzieży zwiększa szanse na uzyskanie odszkodowania.
- będziesz unikał rażącego niedbalstwa
Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania, jeśli dojdzie do zdarzenia wskutek poważnego zaniedbania. Nie pozostawiaj zatem w pojeździe wartościowych rzeczy (np. laptopów, telefonów, torebek) w widocznym miejscu. W przypadku kradzieży z włamaniem ubezpieczyciel może uznać, że nie dołożyłeś odpowiedniej staranności w zabezpieczeniu mienia.
Co jest ważne podczas zawierania umowy AC?
Przed podpisaniem umowy i zakupem ubezpieczenia AC, zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów, które mają wpływ na zakres ochrony, koszty oraz warunki wypłaty odszkodowania. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy, a w razie wątpliwości skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym. Co jest ważne podczas zawierania umowy AC, która obejmuje przede wszystkim kradzież samochodu?
Przed zawarciem umowy autocasco, zwróć uwagę na:
- zakres ochrony ubezpieczeniowej
Sprawdź, jakie zdarzenia są objęte polisą AC. Zazwyczaj AC chroni przed kradzieżą, uszkodzeniami w wyniku wypadków, wandalizmem, czy szkodami atmosferycznymi, ale szczegóły mogą się różnić. Upewnij się, że polisa obejmuje sytuacje, które są dla Ciebie kluczowe.
- wyłączenia odpowiedzialności
Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź, jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Są to sytuacje, w których towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. W przypadku kradzieży obejmują one zwykle nieodpowiednie zabezpieczenie pojazdu czy brak kluczyków po zdarzeniu.
- udział własny (franszyza redukcyjna)
Jest to udział w szkodzie, który musisz pokryć z własnej kieszeni. Im wyższa franszyza, tym niższa składka AC, ale w razie szkody otrzymasz mniejsze odszkodowanie. Najczęściej udział własny wynosi 500–1000 zł. Oznacza to, że w np. w przypadku kradzieży auta, Twoje odszkodowanie będzie pomniejszone o tę kwotę.
- wartość pojazdu
Upewnij się, że suma ubezpieczenia odpowiada rynkowej wartości Twojego pojazdu. Zaniżona wartość może skutkować niższymi odszkodowaniami, a zawyżona wyższą składką.
Zakup ochrony od kradzieży
Ubezpieczenia AC kupisz niemal w każdym towarzystwie. Firmy oferują ochronę nawet dla kilkudziesięcioletnich pojazdów. Pamiętaj jednak o tym, aby zweryfikować zakres i cenę w kilku towarzystwach. Autocasco nie jest ubezpieczeniem regulowanym prawnie, więc ochrona w każdej firmie może być inna. Pomoże Ci w tym np. porównywarka ubezpieczeń Mubi, w której znajdziesz propozycje AC od 18 towarzystw. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości i pytania, zawsze możesz skorzystać z pomocy agenta.
Ceny ubezpieczenia AC na Mubi sprawdzimy na przykładzie kalkulacji 30-letniego Adama, który szuka polisy dla auta marki Renault Megane z 2020 roku. Samochód posiada silnik benzynowy o pojemności 1,8 l. Aktualny przebieg pojazdu to 60 tys. km, a Adam planuje pokonać maksymalnie 10 tys. km w ciągu roku. Mieszkaniec Lublina jest żonaty, posiada prawo jazdy od 12 lat i pełne zniżki. Ile zapłaci za OC, NNW, assistance i ochronę od kradzieży?
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia AC | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
mtu24.pl | AC mini od kradzieży | 984 zł |
UNIQA | AC pełne | 2018 zł |
Trasti | AC pełne | 2031 zł |
LINK4 | AC pełne | 2436,36 zł |
Beesafe | AC pełne | 2869,07 zł |
- Jeśli zdarzy Ci się zgubić kluczyk do samochodu, pamiętaj, żeby niezwłocznie powiadomić o tym swojego ubezpieczyciela AC i starannie zabezpieczyć samochód na czas wymiany zamków.
- Uważaj na deklarowaną liczbę kluczyków przy zakupie AC – jeśli zgłosisz dwa komplety, a w rzeczywistości masz jeden, możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania w razie kradzieży.
- Od decyzji ubezpieczyciela, który odmawia wypłaty odszkodowania, można się odwołać.
- Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują AC również dla samochodów z jednym kompletem kluczyków.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o dwa komplety kluczyków przy ubezpieczeniu AC
Poczekaj z dorabianiem nowego kluczyka, zwłaszcza jeśli masz ubezpieczenie autocasco. Zajrzyj najpierw do OWU AC, gdzie zapisano obowiązki ubezpieczonego w razie zgubienia kluczyka. Zalicza się do nich m.in. niezwłoczne poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o stracie, powiadomienie policji (w razie kradzieży), wymianę wkładek zamków i przekodowanie zabezpieczeń.
Tak. Wyobraź sobie, że gubisz kluczyki do auta, które następnie zostaje skradzione. Jeśli nie poinformowałeś ubezpieczyciela o zgubie, ten może zarzucić Ci rażące niedbalstwo, co wyłączy odpowiedzialność ubezpieczeniową. Podobnie może być, gdy np. podasz towarzystwu ubezpieczeniowemu niezgodną z prawdą liczbę kluczy lub zataisz ich uszkodzenie, a ubezpieczyciel wykaże związek przyczynowy między tym zdarzeniem a szkodą.
Tak. Niektóre firmy (m.in. Allianz, Warta i PZU) zgadzają się na takie rozwiązanie, ubezpieczając od kradzieży auta również tych kierowców, którzy nie posiadają dodatkowego kompletu kluczyków. Zwykle jednak cena autocasco jest w takim przypadku nieco wyższa niż dla klientów z dwoma kompletami kluczy, a w umowie mogą też pojawić się dodatkowe zapisy.
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
Dołącz do dyskusji