2 komplety kluczyków a ubezpieczenie AC

Twój samochód może być w dobrym stanie, mieć tylko kilka lat, ale jeśli nie ma kompletu kluczyków, nie każda firma zgodzi się objąć go ubezpieczeniem autocasco. Uważaj też na zgubione kluczyki – jeśli stracisz jeden komplet i nie powiadomisz o tym ubezpieczyciela, w razie kradzieży możesz nie dostać odszkodowania.

Co zrobić, jeśli zgubiłeś kluczyk do samochodu?

Niektórzy w takiej sytuacji od razu idą dorobić klucz, nie zawracając sobie głowy formalnościami. To może być błąd, zwłaszcza w przypadku osób, które mają ubezpieczenie autocasco. Firmy ubezpieczeniowe opisują procedurę po utracie kluczyków w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z reguły wymagają następujących działań:

  • jak najszybszego poinformowania zakładu ubezpieczeń o fakcie utraty kluczyków (najczęściej w terminie do 1 dnia roboczego po zdarzeniu),
  • jeśli kluczyki zostały skradzione – powiadomienia o tym zdarzeniu Policję;
  • wymiany wkładek zamków i przekodowania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych;
  • zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą na czas wymiany zamków, np. na parkingu strzeżonym.

Uważaj na deklarowaną liczbę kluczyków przy zakupie AC

Podczas zawierania umowy AC wiele osób odpowiada na pytania zadane w formularzu ubezpieczyciela dość automatycznie, żeby nie powiedzieć – bezrefleksyjnie. Czasem jednak okazuje się, że odpowiedź na jakieś niewinne pytanie, jak np. o ilość posiadanych kluczyków do pojazdu, ma daleko idące konsekwencje – z odmową wypłaty odszkodowania włącznie. Warto więc sprawdzać wszystkie fakty przed podpisaniem umowy i nie przymykać oka na żadne ”drobiazgi” dotyczące samochodu.

Przykład

Pan Adam kupił okazyjnie używane Audi. Wraz z samochodem dostał dwa elektroniczne kluczyki i taką też ilość podał ubezpieczycielowi, u którego wykupił AC. Kierowca cały czas korzystał z jednego kluczyka, drugi, bez sprawdzenia jego sprawności, od razu wrzucił do szuflady domowego kredensu, żeby się nie zgubił. Pan Adam nie wiedział jednak, że drugi kluczyk jest wadliwy i nie da się nim otworzyć auta. Kilka miesięcy po zakupie Audi zostało skradzione. Pan Adam udał się do ubezpieczyciela i zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przedstawił mu posiadane klucze. Zakład ubezpieczeń odmówił jednak wypłaty odszkodowania, twierdząc, że skoro jednym z kluczy nie dało się uruchomić samochodu, to tak, jakby właściciel miał tylko jeden, mimo że zadeklarował posiadanie dwóch.

Czy można się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

Art. 815 par. 3 kodeksu cywilnego mówi o domniemaniu związku przyczynowego między niepodaną ubezpieczycielowi okolicznością a powstaniem szkody. I na ten właśnie artykuł może powołać się firma ubezpieczeniowa, jeśli kierowca podał niezgodną z prawdą liczbę kluczy lub ukrył fakt, że jeden z nich nie działa.

Uszkodzenie jednego z kluczyków albo zgubienie i niezgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi można też określić jako rażące niedbalstwo ze strony kierowcy, co zwalnia ubezpieczyciela z konieczności wypłaty odszkodowania. Punkt o rażącym niedbalstwie znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności praktycznie każdego ubezpieczyciela oferującego AC.

Jest jednak nadzieja dla osób, które znajdą się w podobnej sytuacji, jak wymieniona we wcześniejszym przykładzie. Komentarze do kodeksu cywilnego wskazują, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania tylko wtedy, gdy niepodane przy zawieraniu umowy okoliczności (jak np. brak drugiego kluczyka albo niesprawny kluczyk) realnie zwiększały prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku lub kradzieży. Pomiędzy okolicznością taką jak utrata kluczyka a kradzieżą powinien występować adekwatny związek przyczynowy, a ubezpieczyciel musi to udowodnić.

Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy kierowca specjalnie zataił niektóre okoliczności lub świadomie podał nieprawdziwe informacje – wtedy to on będzie musiał udowadniać, że takie naruszenie obowiązku informacyjnego nie wpłynęło na wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego.

Firmy, które ubezpieczają samochody z jednym kompletem kluczyków

Na szczęście dla osób, które nie mają dwóch zestawów kluczy do samochodu, istnieją firmy, które godzą się na ubezpieczenie takiego pojazdu od kradzieży.

Allianz oferuje AC dla aut z jednym kompletem kluczyków, jednak składka jest wówczas nieco wyższa, niż ubezpieczenie ac dwa kluczyki.

W PZU również jest dostępne ubezpieczenie ac z jednym kluczykiem, ale pod warunkiem, że zapis o tym znajdzie się na umowie, a samo auto nie jest starsze niż 10 lat.

W firmie Warta – podobnie jak w Allianz, możliwe jest uzyskanie AC z jednym kompletem kluczy, ale w nieco wyższej cenie niż wtedy, gdyby dostępne były oba zestawy.

Warto przeglądać na bieżąco propozycje poszczególnych ubezpieczycieli i sprawdzać, czy taka możliwość pojawiła się w ich ofercie.

PODSUMOWANIE
  • Jeśli zdarzy Ci się zgubić kluczyk do samochodu, pamiętaj, żeby niezwłocznie powiadomić o tym swojego ubezpieczyciela AC i starannie zabezpieczyć samochód na czas wymiany zamków.
  • Uważaj na deklarowaną liczbę kluczyków przy zakupie AC – jeśli zgłosisz dwa komplety, a w rzeczywistości masz jeden, możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania w razie kradzieży.
  • Od decyzji ubezpieczyciela, który odmawia wypłaty odszkodowania, można się odwołać.
  • Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują AC również dla samochodów z jednym kompletem kluczyków.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Przed przeczytaniem tego artykułu nie zastanawiałem się nigdy jak mogą wpływać 2 komplety kluczyków na ubezpieczenie AC.