Czy sposób zabezpieczenia samochodu ma wpływ na odszkodowanie?

Według danych Policji w 2023 roku w Polsce ujawnionych zostało 10 021 kradzieży pojazdów. W porównaniu z rokiem poprzednim oznacza to wzrost o blisko 36%, a gdy przyjrzeć się jeszcze wcześniejszym danym, widać, że liczba kradzionych samochodów w ostatnich 12 miesiącach jest najwyższa od 2017 roku. Kiedy właściciel samochodu będzie mógł otrzymać odszkodowanie na wypadek jego kradzieży? Jakie są wymagania firm ubezpieczeniowych w tym zakresie?

zabezpieczenia antykradzieżowe

Na wypadek kradzieży samochodu można się ubezpieczyć. Taką ochronę oferują ubezpieczyciele w ramach autocasco. Żeby właściciel pojazdu mógł liczyć na odszkodowanie po kradzieży auta, musi jednak podjąć kilka kroków przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele wymagają od klientów kupujących AC odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu

Ubezpieczenie AC chroni posiadacza samochodu m.in. na wypadek kradzieży pojazdu. Jednak żeby móc polegać na ubezpieczycielu, kierowca powinien zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko utraty auta. W przeciwnym razie towarzystwo ubezpieczeniowe mogłoby zarzucić swojemu klientowi rażące niedbalstwo, które zazwyczaj jest jednym z wyłączeń odpowiedzialności uprawniających ubezpieczyciela do odmowy wypłaty odszkodowania. Nie warto zatem ryzykować i lepiej jak najszybciej zamontować potrzebne zabezpieczenia antykradzieżowe. Dzięki nim towarzystwa ubezpieczeniowe mają pewność, że ich klient, na tyle, na ile jest w stanie, uniemożliwia albo chociaż utrudnia złodziejom dostęp do samochodu i minimalizuje ryzyko kradzieży auta lub jego części.

Ekspert Mubi radzi:

Rażące niedbalstwo związane z nieprawidłowym zabezpieczeniem samochodu może być związane nie tylko z nieużywaniem zabezpieczeń antykradzieżowych. Również pozostawienie kluczyków lub sterownika do samochodu w niestrzeżonym pojeździe lub w miejscu, skąd z łatwością mogą zostać skradzione, jest uważane za rażące niedbalstwo właściciela samochodu i osób pozostających z nim w gospodarstwie domowym. Taką informację znajdziemy między innymi w OWU AC firmy Allianz. W wypadku pozostawienia kluczyków bez nadzoru ubezpieczyciel może odmówić wzięcia odpowiedzialności za szkodę, chyba że zachowanie posiadacza pojazdu nie miało wpływu na jej powstanie.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – czego wymagają ubezpieczyciele?

Tego, jakich zabezpieczeń wymaga ubezpieczyciel sprzedający ubezpieczenie od kradzieży, można dowiedzieć się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) AC, które regulują zasady korzystania z ochrony ubezpieczeniowej.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę na montaż zabezpieczeń, które producent przewidział w produkcji samochodu oraz na to, czy ubezpieczony je aktywuje. Wyłączenia odpowiedzialności np. w OWU PZU jasno informują, że ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli kierowca nie zamontował odpowiednich zabezpieczeń lub ich nie uruchomił.

Konieczność posiadania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, a także ich rodzaj i liczba mogą zależeć od wartości pojazdu. Przykładowo, Benefia wymaga przynajmniej jednego urządzenia antykradzieżowego, gdy wartość pojazdu w dniu zawarcia umowy nie przekracza 150 000 zł, oraz przynajmniej dwóch różnych w przypadku samochodów o wartości między 150 000 zł a 350 000 zł. Przy samochodach o wartości powyżej 350 000 zł konieczne są natomiast minimum dwa zabezpieczenia, w tym jedno urządzenie zabezpieczająco-lokacyjne z czynną funkcją monitoringu.

CZY WIESZ, ŻE …

Liczba kradzieży samochodów w Polsce była w 2023 roku najwyższa od 7 lat. Niezmiennie najczęściej samochody są kradzione w mocno zaludnionych obszarach, czyli na terenie stolicy, aglomeracji śląskiej i województwa dolnośląskiego. Najpopularniejsze marki wśród złodziei to Audi, Volkswagen, Mercedes, BMW i Toyota, a kradzione samochody mają zwykle od 2 do 7 lat.

Jak zabezpieczyć samochód?

Czym są urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą? Definicję można znaleźć chociażby w OWU Benefii:

urządzenie przeciwkradzieżowe – samodzielne urządzenia służące do zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą, posiadające wymagany przepisami prawa atest, takie jak autoalarm, elektroniczna blokada uruchomienia silnika (immobilizer), mechaniczna blokada skrzyni biegów lub inne elektroniczne urządzenie zabezpieczające (…)

Źródło: OWU AC Benefia

Szersze wyjaśnienie tego pojęcia znajduje się w OWU Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz:

Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe – samodzielny, niezależny, mechaniczny lub elektroniczny system zabezpieczający ubezpieczony pojazd przed kradzieżą. Za zabezpieczenie przeciwkradzieżowe uznajemy też:

 • czynny i aktywny system lokalizacji i odnajdywania pojazdu, zwłaszcza GPS, który jest sprawny i trwale zamontowany w procesie produkcji pojazdu,
 • urządzenie homologowane zamontowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju produkcji danego urządzenia przez podmiot posiadający autoryzację (licencję) producenta danego urządzenia do jego montażu.”

Przewodnik po ubezpieczeniu Mój Samochód Allianz

Przeczytaj też: Jak dorobić kluczyk z immobilizerem?

Jakie zabezpieczenia mogą być stosowane w samochodach?

zabezpieczenia w samochodach
 • autoalarm, który akustycznie i wizualnie informuje, że samochód może być zagrożony,
 • immobiliser, który blokuje system zasilania paliwem, zapłon i rozrusznik,
 • lokalizator, który za pomocą GPS-a pozwala namierzyć skradziony samochód,
 • blokada kierownicy, czyli jeden z mechanicznych sposobów zabezpieczeń,
 • blokada uruchomienia silnika,
 • monitoring radiowy.

Systemy antykradzieżowe, które są lub będą montowane w samochodzie, zatwierdza towarzystwo ubezpieczeniowe.

Warto zaznaczyć, że od rodzaju zabezpieczeń zależy również suma ubezpieczenia.

Przykład

Paweł pozostawił swój samochód na ogólnodostępnym parkingu, nie włączywszy wymaganych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Kierowca innego pojazdu wjechał w auto Pawła, uszkadzając je. Nie zostawił przy tym żadnych danych kontaktowych i odjechał z miejsca zdarzenia, nie dając możliwości zlikwidowania szkody z jego OC.

Paweł miał prawo do uzyskania odszkodowania ze swojego autocasco, ponieważ szkoda, którą wyrządził inny kierowca, nie była związana z brakiem zabezpieczenia antykradzieżowego. Gdyby wtedy doszło do kradzieży, Paweł prawdopodobnie nie mógłby domagać się pomocy od towarzystwa ubezpieczeniowego, które zarzuciłoby mu rażące niedbalstwo.

Oświadczenie nieprawdy przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej – czym może skutkować?

Zatajenie prawdy lub podanie błędnych informacji przy zawieraniu umowy ubezpieczenia samochodu nigdy nie kończy się dobrze. Prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia autocasco lub przeciwkradzieżowego przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej na pewno zapyta o zabezpieczenia antykradzieżowe zamontowane w pojeździe. Nawet jeśli właścicielowi samochodu grozi wyższa składka lub konieczność szukania polisy w innych towarzystwach, nie powinien on podawać nieprawdziwych informacji i zawyżać liczby zabezpieczeń antykradzieżowych. Poświadczenie nieprawdy może skutkować odmową wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży, a także rekalkulacją składki ubezpieczeniowej.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pytania o liczbę kluczyków do samochodu, która również ma wpływ na bezpieczeństwo auta, a co za tym idzie – na wysokość składki ubezpieczeniowej. Kierowca, który przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia autocasco zgłosi fakt posiadania dwóch kluczyków, a później okaże się, że jeden z nich nie działa lub w ogóle go nie ma, może nie otrzymać odszkodowania. Kluczyki również są jednym z zabezpieczeń pojazdu. Zgubienie ich może ułatwić złodziejowi kradzież. Dlatego po utracie kluczyka do samochodu trzeba powiadomić o tym ubezpieczyciela, który wskaże kroki, jakie należy podjąć.

PODSUMOWANIE
 • Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia AC kierowca powinien zabezpieczyć samochód przed kradzieżą.
 • Ubezpieczyciel wymaga zamontowania zabezpieczeń jeszcze przed ubezpieczeniem samochodu. Ich liczba może zależeć od wartości pojazdu.
 • Wśród urządzeń antykradzieżowych znajdują się autoalarmy, immobilisery, blokady kierownicy i inne.
 • Posiadanie systemów zabezpieczających przed kradzieżą ma wpływ na wysokość sumy ubezpieczenia.
 • Oświadczenie ubezpieczycielowi niezgodnej z prawdą liczby zabezpieczeń (w tym także kluczyków do samochodu) może skutkować odmową wypłaty odszkodowania i rekalkulacją składki ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zabezpieczenia antykradzieżowe

Dlaczego ubezpieczyciele wymagają zabezpieczeń antykradzieżowych?
Ile urządzeń antykradzieżowych powinien zawierać samochód ubezpieczony od kradzieży?
Jakie są najpopularniejsze zabezpieczenia samochodu?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC