Czy sposób zabezpieczenia samochodu ma wpływ na odszkodowanie?

W 2020 roku po polskich drogach poruszało się blisko 33 miliony pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. Nie każdy kierowca może jednak do tej pory cieszyć się jazdą samochodem, którego właścicielem był w zeszłym roku. Z powodu kradzieży w 2020 roku wyrejestrowano 6 910 pojazdów do 3,5 tony, czyli samochodów osobowych i dostawczych.

Na wypadek kradzieży samochodu można się ubezpieczyć. Taką ochronę oferują ubezpieczyciele w ramach autocasco. Żeby właściciel pojazdu mógł liczyć na odszkodowanie po kradzieży auta, musi podjąć kilka kroków przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele wymagają od klientów kupujących AC odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu

Ubezpieczenie AC chroni posiadacza samochodu m.in. na wypadek kradzieży pojazdu. Jednak żeby móc polegać na ubezpieczycielu, kierowca powinien zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko utraty auta. Rażące niedbalstwo, które w przeciwnym razie TU mogłoby zarzucić swojemu klientowi, to zazwyczaj jedno z wyłączeń odpowiedzialności, które uprawniają ubezpieczyciela do odmowy wypłaty odszkodowania. Nie warto zatem ryzykować i lepiej jak najszybciej zamontować potrzebne zabezpieczenia antykradzieżowe. Dzięki nim towarzystwa ubezpieczeniowe mają pewność, że ich klient, na tyle, na ile było to możliwe, uniemożliwił albo chociaż utrudnił złodziejom dostęp do samochodu i zminimalizował ryzyko kradzieży auta lub jego części.

Ekspert Mubi radzi:

Rażące niedbalstwo związane z nieprawidłowym zabezpieczeniem samochodu może być związane nie tylko z nieużywaniem zabezpieczeń antykradzieżowych. Również pozostawienie kluczyków lub sterownika do samochodu w niestrzeżonym pojeździe lub w miejscu, skąd z łatwością mogą zostać skradzione, jest uważane za rażące niedbalstwo właściciela samochodu i osób pozostających z nim w gospodarstwie domowym. Taką informację znajdziemy między innymi w OWU AC firmy Allianz. W wypadku pozostawienia kluczyków bez nadzoru ubezpieczyciel może odmówić wzięcia odpowiedzialności za szkodę, chyba że zachowanie posiadacza pojazdu nie miało wpływu na jej powstanie.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – czego wymagają ubezpieczyciele?

Tego, jakich zabezpieczeń wymaga ubezpieczyciel sprzedający ubezpieczenie od kradzieży, można dowiedzieć się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), które regulują zasady korzystania z ochrony ubezpieczeniowej.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę na montaż zabezpieczeń, które producent przewidział w produkcji samochodu oraz na to, czy ubezpieczony je aktywuje. Wyłączenia odpowiedzialności np. w OWU PZU jasno informują, że TU może nie wypłacić odszkodowania, jeśli kierowca nie zamontował odpowiednich zabezpieczeń lub ich nie uruchomił.

Konieczność posiadania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych zależy od wartości pojazdu. Benefia wymaga przynajmniej jednego urządzenia antykradzieżowego, gdy wartość pojazdu nie przekracza 60 tys. zł (Pakiet Perfect) i 80 tys. zł (Pakiet Dealerski oraz Program Serwis), a w przypadku samochodów o wartości ponad 60 tys. zł ((Pakiet Perfect) i 80 tys. zł (Pakiet Dealerski oraz Program Serwis) – przynajmniej dwóch rodzajów zabezpieczeń.

Jak zabezpieczyć samochód?

Czym są urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą? Definicję można znaleźć chociażby w OWU Benefii:

urządzenie przeciwkradzieżowe –  urządzenie służące do zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą, zaakceptowane przez Towarzystwo;

Szersze wyjaśnienie tego pojęcia znajduje się w OWU TU Allianz:

Urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą – mechaniczny lub elektroniczny system zabezpieczenia przeciwkradzieżowego, wymagany przez Allianz przy zawarciu umowy ubezpieczenia, który jest sprawny i trwale zamontowany w procesie produkcji pojazdu, lub urządzenie homologowane zgodnie z obowiązującymi przepisami zamontowane przez podmiot profesjonalnie trudniący się montażem urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą.

Przeczytaj też: Jak dorobić kluczyk z immobilizerem?

Jakie zabezpieczenia mogą być stosowane w samochodach?

zabezpieczenia w samochodach
 • autoalarm, który akustycznie i wizualnie informuje, że samochód może być zagrożony,
 • immobiliser, który blokuje system zasilania paliwem, zapłon i rozrusznik,
 • lokalizator, który za pomocą GPS-a pozwala namierzyć skradziony samochód,
 • blokada kierownicy, czyli jeden z mechanicznych sposobów zabezpieczeń,
 • blokada uruchomienia silnika,
 • monitoring radiowy.

Systemy antykradzieżowe, które są lub będą montowane w samochodzie, zatwierdza towarzystwo ubezpieczeniowe.

Warto zaznaczyć, że od rodzaju zabezpieczeń zależy również suma ubezpieczenia.

Przykład

Paweł pozostawił swój samochód na ogólnodostępnym parkingu, nie włączywszy wymaganych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Kierowca innego pojazdu wjechał w auto Pawła, uszkadzając je. Nie zostawił przy tym żadnych danych kontaktowych i odjechał z miejsca zdarzenia, nie dając możliwości zlikwidowania szkody z jego OC.
Paweł miał prawo do uzyskania odszkodowania ze swojego autocasco, ponieważ szkoda, którą wyrządził inny kierowca, nie była związana z brakiem zabezpieczenia antykradzieżowego. Gdyby wtedy doszło do kradzieży, Paweł prawdopodobnie nie mógłby domagać się pomocy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Oświadczenie nieprawdy przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej – czym może skutkować?

Zatajenie prawdy lub podanie błędnych informacji przy zawieraniu umowy ubezpieczenia samochodu nigdy nie kończy się dobrze. To, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości, prędzej czy później wychodzi na jaw. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia autocasco lub przeciwkradzieżowego przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej na pewno zapyta o zabezpieczenia antykradzieżowe zamontowane w pojeździe. Nawet jeśli właścicielowi samochodu grozi wyższa składka lub konieczność szukania polisy w innych towarzystwach, nie powinien on podawać nieprawdziwych informacji i zawyżać liczby zabezpieczeń antykradzieżowych. Poświadczenie nieprawdy może skutkować odmową wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży, a także rekalkulacją składki ubezpieczeniowej.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pytania o liczbę kluczyków do samochodu, która również ma wpływ na bezpieczeństwo auta, a co za tym idzie – na wysokość składki ubezpieczeniowej. Kierowca, który przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia autocasco zgłosi fakt posiadania dwóch kluczyków, a później okaże się, że jeden z nich nie działa lub w ogóle go nie ma, może nie otrzymać odszkodowania. Kluczyki również są jednym z zabezpieczeń pojazdu. Zgubienie ich może ułatwić złodziejowi kradzież. Dlatego po utracie kluczyka do samochodu trzeba powiadomić o tym ubezpieczyciela, który wskaże kroki, które należy podjąć.

PODSUMOWANIE
 • Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia AC kierowca powinien zabezpieczyć samochód.
 • Ubezpieczyciel wymaga zamontowania zabezpieczeń przed ubezpieczeniem samochodu. Ich liczba może zależeć od wartości pojazdu.
 • Wśród urządzeń antykradzieżowych znajdują się autoalarmy, immobilisery, blokady kierownicy i inne.
 • Posiadanie systemów zabezpieczających przed kradzieżą ma wpływ na wysokość sumy ubezpieczenia.
 • Oświadczenie ubezpieczycielowi niezgodnej z prawdą liczby zabezpieczeń (w tym także kluczyków do samochodu) może skutkować odmową wypłaty odszkodowania i rekalkulacją składki ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zabezpieczenia antykradzieżowe

Dlaczego ubezpieczyciele wymagają zabezpieczeń antykradzieżowych?

Właściciel samochodu, który chce wykupić ubezpieczenie autocasco, powinien spełnić kilka warunków, by ochrona przed kradzieżą miała sens. Jednym z nich jest montaż urządzeń antykradzieżowych. Co równie ważne, muszą być one zawsze sprawne i aktywowane w momencie opuszczania pojazdu.

Ile urządzeń antykradzieżowych powinien zawierać samochód ubezpieczony od kradzieży?

To zależy od wartości pojazdu. W każdych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) można znaleźć informacje o liczbie obowiązkowych zabezpieczeń. W przypadku tańszych pojazdów wskazuje się zazwyczaj na jedno urządzenie antykradzieżowe, a dla tych droższych dwa lub więcej.

Jakie są najpopularniejsze zabezpieczenia samochodu?

Do najpopularniejszych urządzeń antykradzieżowych akceptowanych przez ubezpieczycieli należą autoalarmy, immobilisery, lokalizatory, blokady mechaniczne kierownicy lub skrzyni biegów oraz monitoring radiowy. Należy pamiętać, że od rodzaju zamontowanych urządzeń zależy między innymi suma ubezpieczenia.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!