Ile kosztuje autocasco?

Autocasco to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które zapewnia logistyczne i finansowe wsparcie ze strony ubezpieczyciela, gdy samochód ubezpieczonego uległ częściowemu uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub został skradziony. Dowiedz się, ile wynosi składka AC na Twoje auto i jak ją obniżyć!

koszt ubezpieczenia AC

Co to jest autocasco?

AC to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych, które gwarantuje ochronę w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Autocasco obejmuje utratę, zniszczenie, uszkodzenie i kradzież pojazdu lub jego części. W ramach tej ochrony ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z tytułu powstałych zniszczeń lub kradzieży, bądź samodzielnie dokonuje naprawy pojazdu. Zależy to od wybranego wariantu ubezpieczenia.

W ramach AC ubezpieczony może liczyć na wsparcie ze strony towarzystwa, jeśli sam spowoduje szkodę, zniszczeń dokona nieznany sprawca, szkody powstaną wskutek działania sił przyrody, pożaru, wybuchu lub dojdzie do kradzieży auta.

Ochroną autocasco mogą być objęte zwykle auta maksymalnie kilkunastoletnie, choć granica ta stale się zaciera. Np. ERGO Hestia oferuje ubezpieczenia AC dla aut w wieku aż do 35 lat. Świadczenie jest wypłacane na podstawie wyceny szkody. Naprawa pojazdu może odbyć się warsztacie partnerskim lub autoryzowanym serwisie z użyciem części zamiennych bądź oryginalnych (w zależności od zawartej umowy). Ubezpieczony może także naprawić swój pojazd na własną rękę. Wówczas towarzystwo wypłaca należne odszkodowanie.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Podobnie jak w przypadku wyceniania ubezpieczenia OC składka autocasco jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i jego samochodu. Podczas przygotowywania oferty ubezpieczeniowej ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele kwestii pozwalających im oszacować ryzyko, które wiąże się z objęciem ochroną potencjalnego klienta.

W przypadku ubezpieczenia AC dla ubezpieczycieli istotne są te informacje, które mogą przyczynić się do uszkodzenia lub kradzieży pojazdu objętego ochroną. Na co firmy ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę?

Jednym z kluczowych czynników podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej jest wartość pojazdu, który ma być przedmiotem ubezpieczenia. To od niej zależy suma ubezpieczenia autocasco, a im jest ona wyższa, tym potencjalnie wyższe wydatki ubezpieczyciela. Oprócz tego bardziej kosztowne modele często wymagają większych nakładów finansowych na naprawy. Im droższe części i skomplikowana konstrukcja auta, tym droższe ubezpieczenie. Na szczęście działa to również w drugą stronę – im mniejsza wartość ubezpieczanego pojazdu, tym większe szanse na tańszą polisę.

Dla wandali i złodziejaszków najlepszą porą na wzbogacenie się jest noc. Dlatego też ubezpieczyciele pytają o miejsce parkowania samochodu, w czasie gdy jest ciemno. Jeśli auto stoi wówczas przy ulicy lub na osiedlowym parkingu, gdzie dostęp do niego ma właściwie każdy, ryzyko, że pojazd zostanie zniszczony lub skradziony, wzrasta. Tym samym rośnie cena autocasco. Dużo lepiej tolerowane przez ubezpieczycieli jest trzymanie samochodu we wspólnym garażu lub na terenie posesji. A jeszcze lepiej, jeśli samochód będzie zamknięty w indywidualnym garażu albo parkowany na strzeżonym parkingu.

Ryzyko kradzieży można zminimalizować nawet wtedy, gdy samochód jest parkowany w ogólnodostępnym miejscu. Dla ubezpieczycieli duże znaczenie ma ilość i rodzaj zabezpieczeń samochodu. Zwłaszcza w przypadku ubezpieczania aut o znacznej wartości. Przy sprzedaży autocasco część ubezpieczycieli wymaga przynajmniej jednego lub dwóch zabezpieczeń. Przykładowo Benefia w ramach AC ubezpiecza tylko właścicieli pojazdów, którzy:

 • posiadają chociaż jedno zabezpieczenie w aucie o wartości do 250 tys. zł,
 • posiadają przynajmniej dwa urządzenia antykradzieżowe w pojeździe o wartości 250–350 tys. zł,
 • posiadają przynajmniej dwa urządzenia antykradzieżowe i dodatkowo urządzenie zabezpieczająco-lokalizacyjne z czynną funkcją monitoringu w pojeździe o wartości powyżej 350 tys. zł.

Nie bez znaczenia jest też wiek kierowcy. Metryka dużo mówi bowiem o jego doświadczeniu na drodze. Statystyki pokazują, że najbardziej wypadkową grupą kierowców są ci poniżej 25. roku życia. Dlatego ich składki są zwykle sporo wyższe. W kwietniu 2024 roku średnia cena OC młodych kierowców wyniosła 1449 zł.

Nie zapominajmy również o zakresie ochrony. Ubezpieczenie AC może bowiem występować zarówno w wariancie autocasco all risks, czyli chroniącym właściwie od wszystkich ryzyk, jak i jako minicasco, czyli ubezpieczenie o okrojonym zakresie. Oprócz tego, czy autocasco będzie chroniło zarówno przed szkodą częściową, jak i szkodą całkowitą, trzeba uwzględnić również zakres terytorialny, tj. czy ochrona będzie obowiązywała tylko na terenie Polski, czy także za granicą.

Ekspert Mubi radzi:

Osoby chcące zaoszczędzić na ubezpieczeniu autocasco, a jednocześnie nie mające zamiaru z niego zrezygnować, mogą zdecydować się na cały szereg rozwiązań przyczyniających się do obniżenia ceny tego ubezpieczenia. Jeśli wybiorą wersję ubezpieczenia z amortyzacją części, naprawą w wariancie kosztorysowym lub z użyciem używanych części, franszyzą redukcyjną czy franszyzą integralną, prawdopodobnie zaoszczędzą na AC.

Ile kosztuje AC?

Koszt AC może opiewać nawet na kilkaset złotych, w zależności od parametrów pojazdu, jego użytkowania i danych właściciela. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, przy zakupie którego kierowcy kierują się przede wszystkim ceną, w autocasco największe znaczenie ma jego zakres. I nie chodzi tu o to, żeby był on jak najszerszy, ale jak najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego.

AC jednak nie musi być drogie. Właściciele samochodów mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, kupując ten rodzaj ochrony w pakiecie z ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną. Doskonale obrazują to ceny, jakie można wyliczyć za pośrednictwem porównywarki OC Mubi.

Sprawdźmy zatem, jaka jest różnica między cenami pakietów bez AC a wysokością składki za pakiet OC + AC, jeśli kalkulacji dokonywałby 50-letni pan Adam z Ełku, który jeździ Oplem Corsą z 2007 roku z silnikiem benzynowym o pojemność 1,6 l.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena pakietu z ACCena pakietu bez ACCena AC
UNIQA 779,00 zł
(OC + AC Mini + NNW + Assistance)
694,00 zł
(OC + NNW + Assistance)
85,00 zł
Trasti 881,00 zł
(OC + AC+ NNW + Assistance)
736,00 zł
(OC + NNW + Assistance)
145,00 zł
Beesafe1042,09 zł
(OC + AC Mini + NNW + Assistance)
892,09 zł
(OC + NNW + Assistance)
150,00 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [maj 2024].

Jak wynika z powyższego zestawienia, czasem wystarczy dopłacić niespełna 90 zł, żeby oprócz OC otrzymać wsparcie ubezpieczyciela, gdy konieczna będzie naprawa samochodu ubezpieczonego. Zwykle w tej cenie dostępne jest AC Mini, a aby oprócz OC kierowca mógł otrzymać ochronę nie tylko na wypadek szkody wyrządzonej przez siły przyrody, kradzieży czy wypadku, ale także szkody częściowej, trzeba dopłacić nieco więcej – ponad 140 zł. Niektórym kierowcom proponowane są droższe ubezpieczenia, jeśli na swoim koncie mają już szkody likwidowane w ramach AC, poruszają się drogim samochodem lub mieszkają w dzielnicy, w której często dochodzi do stłuczek lub kradzieży.

Przykład

Beata nie mogła znaleźć autocasco all risks dla swojego 17-letniego Opla. Zdecydowała się więc na minicasco, czyli ograniczoną wersję tego ubezpieczenia, chroniącą tylko od szkody całkowitej i kradzieży. Z tego powodu po stłuczce, do której doszło z jej winy, nie otrzymała odszkodowania, ponieważ zakres jej AC nie obejmował szkody częściowej. Mimo posiadanego ubezpieczenia musiała dokonać naprawy, płacąc za nią z własnej kieszeni.

Ile kosztuje AC na nowy samochód?

Jeśli kupujesz nowe auto, sprawdź, ile wyniesie Cię pełna ochrona OC i AC w ramach pakietu dealerskiego. Salony samochodowe często oferują bardzo atrakcyjne warunki ubezpieczenia. Mimo wszystko możesz oczywiście ubezpieczyć swój pojazd także na własną rękę. Jednak nieważne, gdzie kupisz polisę na swoje auto, zawsze dokładnie zapoznaj się z jej zakresem i porównaj oferty od kilku towarzystw.

Ceny pakietu OC i AC na nowy samochód sprawdzimy na przykładzie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi. Właścicielem pojazdu marki Fiat 500 jest 45-letnia Ewelina, która odebrała z salonu świeżo wyprodukowane, wymarzone auto. Samochód ma silnik benzynowy o pojemności 1,5 l. Ewelina jest mężatką, mieszka we Włocławku i posiada prawo jazdy ponad 20 lat. Ma pełne zniżki OC i AC. Jej auto będzie parkowane w indywidualnym garażu.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
UNIQAOC + AC + NNW + assistance1884,00 zł
TrastiOC + AC + NNW + assistance1914,00 zł
BeesafeOC + AC + NNW + assistance2704,05 zł
BenefiaOC + AC + NNW + assistance2959,00 zł
mtu24.plOC + AC + NNW + assistance4664,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [maj 2024]

Ewelina najtańszą ofertę składającą się z OC, AC, NNW i assistance otrzymała za niespełna 1900 zł. Suma ubezpieczenia AC w przypadku firmy UNIQA wyniosła 122 900 zł, w firmie Trasti – 110 800 zł, w przypadku Beesafe – 104 200 zł, a w przypadku Benefii – 113 000 zł. Mtu24.pl wyceniło wartość auta na 126 113 zł.

Ile kosztuje najtańsze AC?

Cena autocasco zależy od historii ubezpieczenia, rodzaju samochodu i zakresu ochrony. Składka za AC wcale nie musi być wysoka. Budowanie zniżek autocasco możesz zacząć od kupowania chociażby AC mini – autocasco, które obejmuje mniejszą liczbę zdarzeń i jest przy tym tańsze.

Cena za pakiet OC i AC nie zawsze musi być wysoka. Według danych zgromadzonych przez porównywarkę Mubi, najtańsze ubezpieczenie OC i AC może wynieść mniej niż 500 zł.

MiesiącCenaDane autaDane właściciela
kwiecień 2024487 złRenault Kangoo 2006 rok produkcji47-letni mężczyzna z powiatu siedleckiego, prawo jazdy od 2003 roku
marzec 2024504 złTata Indica 2010 rok produkcji67-letni mężczyzna z Piekar Śląskich, prawo jazdy od 1987 roku
luty 2024447 złToyota Aygo 2006 rok produkcji51-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego, prawo jazdy od 1991 roku
styczeń 2024475 złFiat 600 van 2006 rok produkcji50-letni mieszkaniec Krzyża Wielkopolskiego, prawo jazdy od 1991 roku
Źródło: mubi.pl

Zamiast pełnego AC – minicasco. Czy to się opłaca?

AC mini zostało stworzone przede wszystkim z myślą o tych, którzy nie potrzebują pełnej ochrony autocasco lub nie mogą pozwolić sobie na duży wydatek, a chcieliby choć w minimalnym stopniu ubezpieczyć swój samochód. Oferta minicasco jest zwykle nieco tańsza. Ile kosztuje minicasco i czy rzeczywiście jest takie opłacalne?

Sprawdźmy to na przykładzie 33-letniego pana Tomasza z Białegostoku, właściciela 10-letniego Volkswagena Passata z silnikiem Diesla o pojemności 2,0 l. Nie chce on wydawać majątku na ubezpieczenie, ale ponieważ w okolicy jego miejsca zamieszkania zaczęli ostatnio grasować złodzieje, a samochód stoi w nocy na ulicy pod blokiem, pan Tomasz pomyślał, że dobrym pomysłem byłoby wykupienie AC od kradzieży. Ile będzie go to kosztować?

Towarzystwo ubezpieczenioweRodzaj i zakres ubezpieczenia ACCena pakietu OC + AC + NNW + ASS
Trasti AC Mini;
udział własny – 0%
amortyzacja części – brak,
minimalna wysokość szkody – 0 zł.
613,00 zł
UNIQA AC Mini;
udział własny – 10% (żywioły i kradzież)
amortyzacja części – brak,
minimalna wysokość szkody – 0 zł.
755,00 zł
LINK4 AC Mini;
udział własny – brak
amortyzacja części – brak,
minimalna wysokość szkody – 0 zł.
1083,58 zł
mtu24.plPełne AC;
udział własny – 10%
amortyzacja części – 0%,
minimalna wysokość szkody – 500 zł.
2342,00 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [maj 2024].

Jak widać, minicasco może być dobrym rozwiązaniem dla tych kierowców, którym zależy w większym stopniu na konkretnym rodzaju ochrony niż jej szerokim zakresie. W podanym przykładzie najkorzystniejsza cenowo jest oferta AC Mini od Trasti, która nie uwzględnia udziału własnego, amortyzacji części i minimalnej wartości szkody. Droższa, ale za to dotycząca pełnego AC, jest oferta od mtu24.pl, która zobowiązuje ubezpieczonego do pokrycia 10% wartości szkody i odpowiada za straty o wartości powyżej 500 zł.

Trzeba pamiętać, że ceny ubezpieczenia AC mini mogą się mocno wahać – sięgają od około 60 zł do ponad 400 zł w zależności od tego, na jakiej ochronie w jego ramach zależy kupującemu. Jeśli kierowca miałby dopłacić do swojego OC niecałe 200 zł, żeby otrzymać w pakiecie dodatkowo pełny zakres autocasco, to jest to bardziej opłacalna opcja. Minicasco przypadnie do gustu tym właścicielom samochodów, których AC byłoby dużo droższe (np. wymagało dopłaty ponad 400 czy 500 zł).

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie autocasco-minicasco.png

Jak obniżyć cenę autocasco?

Dużo bardziej opłaca się zakup autocasco w pakiecie z OC niż w formie dwóch niezależnych ubezpieczeń. Są jednak jeszcze inne sposoby na obniżenie ceny AC. Co może zrobić kierowca, żeby zapłacić mniej?

 • Przede wszystkim jeździć bezpiecznie i bezszkodowo, a jeśli szkoda jest niewielka i jej usunięcie nie będzie bardzo kosztowne, zrezygnować z pomocy ubezpieczyciela w ramach polisy i naprawić auto we własnym zakresie.
 • Kupować ubezpieczenie przez internet, np. za pośrednictwem kalkulatora Mubi. Niektóre towarzystwa przyznają zniżki za zakup AC i OC online.
 • Parkować samochód w bezpiecznym miejscu. Najlepiej w indywidualnym garażu, gdzie do samochodu nie będą miały dostępu postronne osoby.
 • Wybrać zakres ochrony AC dopasowany do potrzeb. Zbyt wąski nie będzie odpowiednim zabezpieczeniem, a zbyt szeroki niepotrzebnie zwiększy wydatki.
PODSUMOWANIE
 • Na koszt AC wpływa m.in. wartość samochodu, miejsce parkowania nocą, zamontowane w pojeździe zabezpieczenia i zakres ochrony.
 • Różnice między ceną OC a wysokością składki autocasco bywają niewielkie, dlatego zakup ubezpieczenia w pakiecie jest bardziej opłacalny.
 • Zakup minicasco zamiast pełnego AC jest najbardziej korzystny, gdy do pakietu trzeba dopłacić znaczną sumę.
 • Cenę AC można obniżyć, jeżdżąc bezpiecznie, kupując ubezpieczenie przez internet i parkując auto w bezpiecznym miejscu. Nie bez znaczenia jest też wybrany zakres ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia AC

Od czego zależy cena AC?
Czy wystarczy mi minicasco?
Czy mam szansę na tanie autocasco?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Póki mój samochód rykoszetem nie "dostał" płomieniami od innego palącego się BMW, to nie myślałam o AC. Teraz koszt AC nie ma dla mnie większego znaczenia, ważne by samochód był w pełni ubezpieczony.
avatar autora komentarza
a ile kosztuje ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu elektrycznego, czy jest jakaś różnica w cenie?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC