Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Autocasco to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które zapewnia logistyczne i finansowe wsparcie ubezpieczyciela, gdy samochód ubezpieczonego uległ uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub został skradziony.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Podobnie jak w przypadku wyceniania ubezpieczenia OC, składka autocasco jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i jego samochodu. Podczas przygotowywania oferty ubezpieczeniowej ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele kwestii, pozwalających im oszacować ryzyko, które wiąże się z objęciem ochroną potencjalnego klienta.

W przypadku ubezpieczenia AC dla ubezpieczycieli istotne są te informacje, które mogą przyczynić się do uszkodzenia lub kradzieży pojazdu objętego ochroną. Na co TU zwracają szczególną uwagę?

Jednym z kluczowych czynników podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej jest wartość pojazdu, który ma być przedmiotem ubezpieczenia. To od niej zależy suma ubezpieczenia autocasco, a im jest ona wyższa, tym potencjalnie wyższe wydatki ubezpieczyciela. Oprócz tego bardziej kosztowne modele często wymagają większych nakładów finansowych na naprawy. Im droższe części i skomplikowana konstrukcja auta, tym droższe ubezpieczenie. Na szczęście działa to również w drugą stronę – im mniejsza wartość ubezpieczanego pojazdu, tym większe szanse na tańszą polisę.

Dla wandali i złodziejaszków najlepszą porą na wzbogacenie się jest noc. Dlatego też ubezpieczyciele pytają o miejsce parkowania samochodu w czasie, gdy jest ciemno. Jeśli auto stoi wówczas przy ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu, gdzie dostęp do niego ma właściwie każdy, ryzyko, że pojazd zostanie zniszczony lub skradziony wzrasta. Tym samym rośnie cena autocasco. Dużo lepiej tolerowane przez ubezpieczycieli jest trzymanie samochodu we wspólnym garażu lub na terenie posesji. A jeszcze lepiej, jeśli samochód będzie zamknięty w indywidualnym garażu albo parkowany na strzeżonym parkingu.

Ryzyko kradzieży można zminimalizować nawet wtedy, gdy samochód jest parkowany w ogólnodostępnym miejscu. Dla ubezpieczycieli duże znaczenie ma ilość i rodzaj zabezpieczeń samochodu. Zwłaszcza w przypadku ubezpieczania aut o znacznej wartości. Przy sprzedaży autocasco część ubezpieczycieli wymaga przynajmniej jednego lub dwóch zabezpieczeń. Przykładowo Benefia ubezpiecza tylko właścicieli pojazdów, którzy:

 • posiadają chociaż jedno zabezpieczenie w aucie o wartości poniżej 150 tys. zł.,
 • posiadają przynajmniej dwa zabezpieczenia w samochodzie o wartości między 150 tys, zł a 350 tys. zł,
 • posiadają przynajmniej dwa zabezpieczenia (w tym jedno umożliwiające namierzenie pojazdu) w samochodzie o wartości przewyższającej 350 tys. zł.

Nie bez znaczenia jest też wiek kierowcy. Metryka dużo mówi bowiem o jego doświadczeniu na drodze. Statystyki pokazują, że najbardziej wypadkową grupą kierowców są ci poniżej 25. roku życia. Dlatego ich składki są zwykle sporo wyższe. W grudniu 2020 roku średnia cena OC młodych kierowców wyniosła 1411 zł.

Nie zapominajmy również o zakresie ochrony. Ubezpieczenie AC może bowiem występować zarówno w wariancie autocasco all risks, czyli chroniącym właściwie od wszystkich ryzyk, jak i jako minicasco, czyli ubezpieczenie o okrojonym zakresie. Oprócz tego, czy autocasco będzie chroniło zarówno przed szkodą częściową, jak i szkodą całkowitą, trzeba uwzględnić również zakres terytorialny, tj. czy ochrona będzie obowiązywała tylko na terenie Polski, czy także za granicą.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ile kosztuje AC?

Koszt AC może opiewać nawet na kilkaset złotych, w zależności od parametrów pojazdu, jego użytkowania i danych właściciela. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, przy zakupie którego kierowcy kierują się przede wszystkim ceną, w autocasco największe znaczenie ma jego zakres. I nie chodzi tu o to, żeby był on jak najszerszy, ale jak najlepiej dopasowany do potrzeb ubezpieczonego.

AC jednak nie musi być drogie. Właściciele samochodów mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, kupując ten rodzaj ochrony w pakiecie z ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną. Doskonale obrazują to ceny, jakie można wyliczyć za pośrednictwem porównywarki Mubi.

Sprawdźmy zatem, jaka jest różnica między cenami pakietów bez AC a wysokością składki za pakiet OC + AC, jeśli kalkulacji dokonywałby 50-letni pan Adam z Ełku, który jeździ Oplem Corsą z 2007 roku (pojemność silnika: 1,6 l).

Towarzystwo ubezpieczeniowe Cena pakietu z AC Cena pakietu bez AC Cena AC
Beesafe 633 zł
(OC + AC Mini + NNW + ASS)
519 zł
(OC + NNW + ASS)
114 zł
mtu24 674 zł
(OC + AC Mini + NNW + ASS)
568 zł
(OC + NNW + ASS)
106 zł
AXA Direct 815 zł
(OC + AC + NNW + ASS)
496 zł
(OC + NNW + ASS)
319 zł
Aviva 868 zł
(OC + AC + NNW + ASS)
546 zł
(OC + NNW + ASS)
322 zł
Wiener 967 zł
(OC + AC + NNW + ASS)
841 zł
(OC + NNW + ASS)
126 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [styczeń 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak widać w powyższym zestawieniu, czasem wystarczy dopłacić 106 zł, żeby oprócz OC otrzymać wsparcie ubezpieczyciela, gdy konieczna będzie naprawa samochodu ubezpieczonego. Już za 126 zł więcej kierowca otrzymuje oprócz OC ochronę chociażby na wypadek szkody wyrządzonej przez siły przyrody, kradzieży czy wypadku (także szkody częściowej). Oczywiście niektórym kierowcom proponowane są droższe ubezpieczenia, jeśli na swoim koncie mają już szkody likwidowane w ramach AC, jeżdżą drogim samochodem lub mieszkają w dzielnicy, w której często dochodzi do stłuczek.

Zamiast pełnego AC – minicasco. Czy to się opłaca?

AC mini zostało stworzone przede wszystkim z myślą o tych, którzy nie potrzebują pełnej ochrony autocasco lub nie mogą pozwolić sobie na duży wydatek, a chcieliby choć w minimalnym stopniu ubezpieczyć swój samochód. Oferta minicasco jest zwykle nieco tańsza. Ile kosztuje minicasco i czy rzeczywiście jest takie opłacalne?

Sprawdźmy to na przykładzie 33-letniego pana Tomasza z Białegostoku, właściciela 10-letniego Volkswagena Passata z silnikiem o pojemności 2,0 l. Nie chce on wydawać majątku na ubezpieczenie, ale ponieważ w okolicy jego miejsca zamieszkania zaczęli ostatnio grasować złodzieje, a samochód stoi w nocy na ulicy pod blokiem, pan Tomasz pomyślał, że dobrym pomysłem byłoby wykupienie AC od kradzieży. Ile może go to kosztować?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Rodzaj i zakres
ubezpieczenia AC
Cena pakietu
OC + AC + NNW + ASS
BeesafeAC Mini;
udział własny w przypadku
kradzieży i szkód wypadkowych – 500 zł;
amortyzacja części – 65%;
minimalna wysokość szkody – 500 zł.
865 zł
mtu24 AC Mini;
brak udziału własnego i amortyzacji części,
minimalna wysokość szkody – 500 zł.
1126 zł
Aviva AC Pełne;
udział własny w przypadku
kradzieży i szkód wypadkowych – 1000 zł;
brak amortyzacji części;
minimalna wysokość szkody – 500 zł.
1256 zł

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak widać, minicasco może być dobrym rozwiązaniem dla tych kierowców, którym zależy w większym stopniu na konkretnym rodzaju ochrony, niż jej szerokim zakresie. W podanym przykładzie najkorzystniejsza cenowo jest oferta Beesafe, która jednak uwzględnia udział własny ubezpieczonego i amortyzację części, które zmniejszają kwotę wypłaconego odszkodowania. Pod tym względem lepiej wypada więc droższa oferta mtu24.

Trzeba pamiętać, że ceny ubezpieczenia AC mini mogą się mocno wahać – sięgają od około 50 zł do ponad 400 zł w zależności od tego, na jakiej ochronie w jego ramach zależy kupującemu. Jeśli kierowca miałby dopłacić do swojego OC zaledwie nieco ponad 100 zł, żeby otrzymać w pakiecie dodatkowo pełny zakres autocasco (jak w ofercie Avivy w podanym wyżej przykładzie), to jest to bardziej opłacalna opcja. Minicasco przypadnie do gustu tym właścicielom samochodów, których AC byłoby dużo droższe (np. wymagało dopłacenia ponad 400 czy 500 zł).

autocasco vs minicasco

Jak obniżyć cenę autocasco?

Jak już wspominałam, dużo bardziej opłacalny jest zakup autocasco w pakiecie z OC niż w formie dwóch niezależnych ubezpieczeń. Są jednak jeszcze inne sposoby na obniżenie ceny AC. Co może zrobić kierowca, żeby zapłacić mniej?

 • Przede wszystkim jeździć bezpiecznie i bezszkodowo, a jeśli szkoda jest niewielka i jej usunięcie nie będzie bardzo kosztowne, zrezygnować z pomocy ubezpieczyciela w ramach polisy i naprawić auto we własnym zakresie.
miniaturka wpisu
Jakiej szkody nie opłaca się zgłaszać z AC i dlaczego?

W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z AC, a kiedy lepiej naprawić usterkę samemu.

Przejdź do artykułu
 • Kupować ubezpieczenie przez internet, np. za pośrednictwem kalkulatora Mubi. Niektóre towarzystwa przyznają zniżki za zakup AC i OC online.
 • Parkować samochód w bezpiecznym miejscu. Najlepiej w indywidualnym garażu, gdzie do samochodu nie będą miały dostępu postronne osoby.
 • Wybrać zakres ochrony AC dopasowany do potrzeb. Zbyt wąski nie będzie odpowiednim zabezpieczeniem, a zbyt szeroki niepotrzebnie zwiększy wydatki.
PODSUMOWANIE
 • Na koszt AC wpływa m.in. wartość samochodu, miejsce parkowania nocą, zamontowane w pojeździe zabezpieczenia i zakres ochrony.
 • Różnice między ceną OC a wysokością składki autocasco bywają niewielkie, dlatego zakup ubezpieczenia w pakiecie jest bardziej opłacalny.
 • Zakup minicasco zamiast pełnego AC jest najbardziej korzystny, gdy do pakietu trzeba dopłacić znaczną sumę.
 • Cenę AC można obniżyć, jeżdżąc bezpiecznie, kupując ubezpieczenie przez internet i parkując auto w bezpiecznym miejscu. Nie bez znaczenia jest też wybrany zakres ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia AC

Od czego zależy cena AC?
Obliczając składkę AC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę czynniki, które mają wpływ na ryzyko uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Zaliczają się do nich m.in. wartość auta, miejsce jego parkowania nocą czy stosowane w nim zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto ubezpieczyciele zwracają też uwagę na wiek i doświadczenie kierowcy na drodze.
Czy wystarczy mi minicasco?
Minicasco to specjalna wersja ubezpieczenia AC o okrojonym zakresie ochrony. Najczęściej gwarantuje pomoc ubezpieczyciela w razie kradzieży samochodu lub wystąpienia szkody całkowitej, nie obejmując szkód częściowych. Warto rozważyć jego zakup, jeśli szukasz oszczędności, a jednocześnie nie potrzebujesz ochrony autocasco w pełnym zakresie.
Czy mam szansę na tanie autocasco?
Tak, ale dużo zależy od Twojego stylu jazdy i historii ubezpieczenia. Jeśli od lat jeździsz bezpiecznie i bezszkodowo, ubezpieczyciel na pewno zaoferuje Ci korzystną stawkę AC. Jeśli jednak regularnie zgłaszasz nawet najmniejsze szkody i likwidujesz je w ramach polisy, musisz poszukać innych sposobów obniżenia ceny autocasco, np. kupna w pakiecie lub online.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Póki mój samochód rykoszetem nie "dostał" płomieniami od innego palącego się BMW, to nie myślałam o AC. Teraz koszt AC nie ma dla mnie większego znaczenia, ważne by samochód był w pełni ubezpieczony.
avatar autora komentarza
a ile kosztuje ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu elektrycznego, czy jest jakaś różnica w cenie?