Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Autocasco to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które zapewnia logistyczne i finansowe wsparcie ubezpieczyciela, gdy samochód ubezpieczonego uległ uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub został skradziony.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Podobnie jak w przypadku wyceniania ubezpieczenia OC, składka autocasco jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i jego samochodu. Podczas przygotowywania oferty ubezpieczeniowej ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele kwestii, które pozwalają im oszacować ryzyko, które wiąże się z objęciem ochroną potencjalnego klienta.

W przypadku ubezpieczenia AC dla ubezpieczycieli istotne są te informacje, które mogą przyczynić się do uszkodzenia lub kradzieży pojazdu objętego ochroną. Na co TU zwracają szczególną uwagę?

Jednym z kluczowych czynników podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej jest wartość pojazdu, który ma być przedmiotem ubezpieczenia. To od niej zależy suma ubezpieczenia autocasco, a im jest ona wyższa, tym potencjalnie wyższe wydatki ubezpieczyciela. Oprócz tego bardziej kosztowne modele często wymagają większych nakładów finansowych na naprawy. Im droższe części i skomplikowana konstrukcja auta, tym droższe ubezpieczenie. Na szczęście działa to również w drugą stronę – im mniejsza wartość ubezpieczanego pojazdu, tym większe szanse na tańszą polisę.

Dla wandali i złodziejaszków najlepszą porą na wzbogacenie się jest noc. Dlatego też ubezpieczyciele pytają o miejsce parkowania samochodu w czasie, gdy jest ciemno. Jeśli auto stoi wówczas przy ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu, gdzie dostęp do niego ma właściwie każdy, ryzyko, że pojazd zostanie zniszczony lub skradziony wzrasta. Tym samym rośnie cena autocasco. Dużo lepiej tolerowane przez ubezpieczycieli jest trzymanie samochodu we wspólnym garażu lub na terenie posesji. A jeszcze lepiej, jeśli samochód będzie zamknięty w indywidualnym garażu albo parkowany na strzeżonym parkingu.

Ryzyko kradzieży można zminimalizować nawet wtedy, gdy samochód jest parkowany w ogólnodostępnym miejscu. Dla ubezpieczycieli duże znaczenie ma ilość i rodzaj zabezpieczeń samochodu. Zwłaszcza w przypadku ubezpieczania aut o znacznej wartości. Przy sprzedaży autocasco część ubezpieczycieli wymaga przynajmniej jednego lub dwóch zabezpieczeń. Przykładowo Benefia ubezpiecza tylko właścicieli pojazdów, którzy:

  • posiadają chociaż jedno zabezpieczenie w aucie o wartości poniżej 80 tys. zł.,
  • posiadają przynajmniej dwa zabezpieczenia w samochodzie o wartości przekraczającej 80 tys. zł.

Nie bez znaczenia jest też wiek kierowcy. Metryka dużo mówi bowiem o jego doświadczeniu na drodze. Statystyki pokazują, że najbardziej wypadkową grupą kierowców są ci poniżej 25. roku życia. Dlatego ich składki są zwykle sporo wyższe. W październiku 2019 roku średnia cena OC młodych kierowców wyniosła 1527 zł.

Nie zapominajmy również o zakresie ochrony. Ubezpieczenie AC może bowiem występować zarówno w wariancie all risks, czyli chroniącym właściwie od wszystkich ryzyk, jak i jako minicasco, czyli ubezpieczenie o okrojonym zakresie. Oprócz tego, czy autocasco będzie chroniło zarówno przed szkodą częściową, jak i szkodą całkowitą, trzeba uwzględnić również zakres terytorialny, tj. czy ochrona będzie obowiązywała tylko na terenie Polski, czy także za granicą.

Koszt AC – ile wynosi?

Koszt AC może opiewać nawet na kilkaset złotych, w zależności od parametrów pojazdu, jego użytkowania i danych właściciela. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, przy zakupie którego kierowcy kierują się przede wszystkim ceną, w autocasco największe znaczenie ma jego zakres. I nie chodzi tu o to, żeby był on jak najszerszy, ale jak najlepiej dopasowany do potrzeb ubezpieczonego.

Koszty AC samochodu osobowego jednak nie muszą być wysokie. Właściciele samochodów mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, kupując ten rodzaj ochrony w pakiecie z ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną. Doskonale obrazują to ceny, jakie zaproponowano użytkownikom porównywarki Mubi.

Sprawdźmy zatem, jaka jest różnica między cenami samego OC a wysokością składki za pakiet OC + AC.

SamochódCena pakietu OC + ACCena OCRóżnica
Opel Zafira628 zł445 zł183 zł
Hyundai i10629 zł468 zł161 zł
Hyundai i20630 zł472 zł158 zł
Renault Clio631 zł439 zł192 zł
Fiat Punto634 zł452 zł182 zł
Renault Twingo638 zł404 zł234 zł
Opel Vectra640 zł434 zł206 zł
Ford Mondeo640 zł443 zł197 zł
Citroen C2640 zł458 zł182 zł
Honda Jazz641 zł502 zł139 zł
Skoda Octavia641 zł382 zł259 zł
Opel Astra710 zł545 zł165 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [październik 2019].

Jak widać w powyższym zestawieniu, czasem wystarczy dopłacić około 100 lub 200 zł, żeby oprócz OC otrzymać wsparcie ubezpieczyciela, gdy konieczna będzie naprawa samochodu ubezpieczonego. Już za niecałe 140 zł więcej kierowca otrzymuje oprócz OC ochronę chociażby na wypadek kradzieży czy szkody całkowitej. Oczywiście niektórym kierowcom proponowane są droższe ubezpieczenia, jeśli na swoim koncie mają już szkody likwidowane w ramach AC, jeżdżą drogim samochodem lub mieszkają w dzielnicy, w której często dochodzi do stłuczek.

Zamiast pełnego AC – minicasco. Czy to się opłaca?

AC mini zostało stworzone przede wszystkim z myślą o tych, którzy nie potrzebują pełnej ochrony autocasco lub nie mogą pozwolić sobie na duży wydatek, a chcieliby choć w minimalnym stopniu ubezpieczyć swój samochód. Oferta minicasco jest zwykle nieco tańsza. Ile kosztuje minicasco i czy rzeczywiście jest takie opłacalne?

Ceny ubezpieczenia AC mini obowiązujące w przykładowym towarzystwie sięgają od około 50 zł do ponad 400 zł w zależności od tego, na jakiej ochronie w jego ramach zależy kupującemu. Zatem jeśli kierowca miałby dopłacić do swojego OC zaledwie nieco ponad 100 zł, żeby otrzymać w pakiecie dodatkowo pełny zakres autocasco, to jest to bardziej opłacalna opcja. Minicasco z pewnością przypadnie do gustu tym właścicielom samochodów, których AC byłoby dużo droższe (np. wymagało dopłacenia ponad 400 czy 500 zł. Wówczas ochrona AC mini za niecałe 100 zł byłaby sporą oszczędnością.

autocasco vs minicasco

Jak obniżyć cenę autocasco?

Jak już wspominałam, dużo bardziej opłacalny jest zakup autocasco w pakiecie z OC niż w formie dwóch niezależny ubezpieczeń. Są jednak jeszcze inne sposoby na obniżenie ceny AC. Co może zrobić kierowca, żeby zapłacić mniej?

  • Przede wszystkim jeździć bezpiecznie i bezszkodowo, a jeśli szkoda jest niewielka i jej usunięcie nie będzie bardzo kosztowne, zrezygnować z pomocy ubezpieczyciela w ramach polisy i naprawić auto we własnym zakresie.
miniaturka wpisu
Jakiej szkody nie opłaca się zgłaszać z AC i dlaczego?

W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z AC, a kiedy lepiej naprawić usterkę samemu.

Przejdź do artykułu
  • Kupować ubezpieczenie przez internet, np. za pośrednictwem kalkulatora Mubi. Niektóre towarzystwa przyznają zniżki za zakup AC i OC online.
  • Parkować samochód w bezpiecznym miejscu. Najlepiej w indywidualnym garażu, gdzie do samochodu nie będą miały dostępu postronne osoby.
  • Wybrać zakres ochrony AC dopasowany do potrzeb. Zbyt wąski nie będzie odpowiednim zabezpieczeniem, a zbyt szeroki niepotrzebnie zwiększy wydatki.
PODSUMOWANIE
  • Na koszt AC wpływa m.in. wartość samochodu, miejsce parkowania nocą, zamontowane w pojeździe zabezpieczenia i zakres ochrony.
  • Różnice między ceną OC a wysokością składki autocasco bywają niewielkie, dlatego zakup ubezpieczenia w pakiecie jest bardziej opłacalny.
  • Zakup minicasco zamiast pełnego AC jest najbardziej korzystny, gdy do pakietu trzeba dopłacić znaczną sumę.
  • Cenę AC można obniżyć, jeżdżąc bezpiecznie, kupująć ubezpieczenie przez internet i parkując auto w bezpiecznym miejscu. Nie bez znaczenia jest też wybrany zakres ochrony.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *