Jak ustalana jest wartość samochodu?

Wartość samochodu jest dla ubezpieczycieli bardzo istotną informacją. To na jej podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają wysokość odszkodowania w ramach OC i AC. Wartość auta staje się również podstawą do wyliczenia składki autocasco. Sprawdźmy, w jaki sposób dokonuje się wyceny pojazdu!

Wycena samochodu osobowego

Dokonanie wyceny samochodu osobowego jest obowiązkiem właściciela. Często jednak auto wyceniają towarzystwa ubezpieczeniowe lub agenci. Mogą przy tym oprzeć się na średniej wartości rynkowej pojazdu, którą poda właściciel auta lub też skorzystać z katalogu wartości rynkowych samochodów.

Wycena wartości nowego samochodu

Wycena wartości nowego auta okazuje się dość prosta. Wystarczy przedstawić ubezpieczycielowi kwotę widniejącą na fakturze. Bywa, że wartość zakupu jest akceptowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe również w sytuacji, gdy:

 • od daty wystawienia faktury nie minęło więcej niż 6 miesięcy;
 • samochód nie uległ uszkodzeniu;
 • przebieg pojazdu nie przekroczył 10000 km;
 • nie zmienił się prawny właściciel auta;
 • cena fabryczna modeli o tych samych parametrach technicznych i takim samym wyposażeniu nie uległa obniżce.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Wycena wartości samochodu używanego

Wycena wartości aut używanych jest znacznie bardziej skomplikowana. Jak już wspomniano, pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych korzystają z katalogów wartości rynkowych samochodów. Sporządzeniem katalogów wyceny samochodów zajmują się wyspecjalizowane firmy. Wśród firm tego typu najbardziej uznane są InfoExpert i Audatex.

Wspomniane firmy tworzą i aktualizują bazy danych o pojazdach, które znajdują się na rynku. Bazy zawierają informacje na temat pojemności i mocy silnika, rodzaju nadwozia, rodzaj paliwa, przewidywanego nominalnego przebiegu oraz bazowej wartości rynkowej, czyli cenie sprzedaży. Dane uporządkowane są według roku produkcji, marki i modelu. Wartość samochodów używanych ustala się na dany miesiąc i rok.

Od czego zależy wartość pojazdu?

Wartość pojazdu zależy od wielu elementów. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić:

 • rocznik;
 • markę i model pojazdu;
 • przebieg;
 • zużycie;
 • wyposażenie fabryczne;
 • wyposażenie dodatkowe, które zamontował użytkownik (na przykład sprzęt do odtwarzania muzyki).

Co zrobić, jeśli nie zgadzamy się z wyceną ze strony ubezpieczyciela?

Powinniśmy dokładnie sprawdzić, jaką wartość zaproponowało nam towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli nie zgadzamy się z wyceną ze strony ubezpieczyciela, możemy wycenić auto na własną rękę. Aby to zrobić, trzeba skorzystać z usług rzeczoznawcy. Rzeczoznawca ustali średnią rynkową wartość samochodu, a następnie wystawi dokument, który należy przedstawić firmie ubezpieczeniowej. Na podstawie tego dokumentu, ubezpieczyciel określi wysokość składki ubezpieczeniowej.

miniaturka wpisu
Ubezpieczyciel źle wycenił szkody na pojeździe i chciałbyś podważyć jego decyzję? Skorzystaj z usług rzeczoznawcy motoryzacyjnego!

Uczestnik zdarzenia drogowego, którego pojazd uległ uszkodzeniu, spodziewa się rekompensaty ze strony zakładu ubezpieczeń.

Przejdź do artykułu

Zawyżenie wartości pojazdu

Zawyżenie wartości samochodu podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej prowadzi do sytuacji, którą nazywamy nadubezpieczeniem. Nadubezpieczenie polega na ubezpieczeniu pojazdu na sumę wyższą niż wartość auta (wraz z wyposażeniem).

Myli się ten, kto sądzi, że podając zawyżoną wartość pojazdu, w chwili szkody uzyska wyższe odszkodowanie. Otóż w momencie szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe ponownie wyceni pojazd. I to właśnie wartość samochodu z dnia zdarzenia ubezpieczeniowego zostanie wzięta pod uwagę podczas ustalania wysokości odszkodowania (wyjątkiem jest ubezpieczenie AC ze stałą sumą ubezpieczenia). Kierowca, który zawyżył wartość pojazdu, nie uzyska więc większego odszkodowania, a jedynie zapłaci wyższą składkę.

W przypadku AC ze stałą sumą ubezpieczenia wartość samochodu nie jest ustalana w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego. Kierowca, który ma autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia, w momencie zdarzenia otrzyma kwotę odszkodowania odnoszącą się do wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy AC. Jednakże, aby korzystać z tej opcji, należy dodatkowo dopłacić.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Zaniżenie wartości pojazdu

Zaniżenie wartości auta również nie jest korzystne. Sytuację, w której samochód ubezpieczono na sumę niższą niż jego faktyczna wartość, nazywamy niedoubezpieczeniem. Kierowca, który zaniżył wartość samochodu, zapłaci mniejszą składkę ubezpieczeniową, lecz w chwili wystąpienia szkody otrzyma niższe odszkodowanie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wartość samochodu

Kto przeprowadza wycenę pojazdu?
Wycena samochodu osobowego jest obowiązkiem jego właściciela, ale często zdarza się, że robią to same firmy lub agenci ubezpieczeniowi. Dlaczego? Ponieważ na podstawie wartości auta obliczana jest cena składki za objęcie go ubezpieczeniem autocasco, a później także wysokość odszkodowania wypłacanego z OC i AC.
Jak wycenić samochód?
Wycenę nowego samochodu przeprowadza się w łatwy sposób na podstawie faktury jego zakupu. Przy ustalaniu wartości auta używanego TU korzystają natomiast ze stale aktualizowanych baz danych o pojazdach (np. InfoExpert), w których uwzględnione są takie elementy, jak m.in. rocznik, marka, model, przebieg i wyposażenie.
Czy mogę zakwestionować wycenę ubezpieczyciela?
Tak. Jeżeli nie zgadzasz się z wartością Twojego samochodu zaproponowaną przez firmę ubezpieczeniową, nic nie stoi na przeszkodzie, byś korzystając z usług profesjonalnego rzeczoznawcy, sam przeprowadził jego wycenę. Ubezpieczyciel ustali wysokość składki OC lub AC na podstawie przedstawionego po wycenie dokumentu.
Czy zawyżanie lub zaniżanie wartości auta się opłaca?
Nie. Zawyżając wartość samochodu, sprawiasz, że ubezpieczyciel nalicza Ci wyższą składkę, a zarazem nie zyskujesz wyższego odszkodowania w razie wypadku – TU i tak ponownie wyceni pojazd w momencie szkody. Zaniżenie wartości prowadzi za to do niższej składki, ale też obniżenia kwoty odszkodowania. Może się zatem okazać, że uzyskana rekompensata nie wystarczy na naprawę auta.
PODSUMOWANIE
 • Podczas wyceny wartości samochodu, ubezpieczyciele mogą oprzeć się na średniej wartości rynkowej pojazdu, którą poda właściciel pojazdu lub też skorzystać ze specjalnego katalogu. Wycena wartości nowego samochodu opiera się na kwocie z dokumentu sprzedaży.
 • Jeśli nie zgadzamy się z wyceną ze strony ubezpieczyciela, możemy wycenić auto korzystając z usług rzeczoznawcy.
 • Zawyżając wartość pojazdu nie uzyskamy wyższego odszkodowania, a jedynie zapłacimy większą składkę. Z kolei zaniżając wartość pojazdu nie otrzymamy adekwatnego odszkodowania.
Oceń artykuł:
72,71
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!