Ubezpieczyciel źle wycenił szkody? Skorzystaj z usług rzeczoznawcy!
Właściciel samochodu, który uległ uszkodzeniu w zdarzeniu drogowym, może liczyć na rekompensatę. Jednak zanim ją otrzyma, ubezpieczyciel oszacuje wysokość poniesionych strat, korzystając z usług własnego rzeczoznawcy. Czy kierowca również może liczyć na pomoc takiego specjalisty? Tak!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kim jest rzeczoznawca samochodowy?
- Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą motoryzacyjnym?
- Jak wybrać najlepszego rzeczoznawcę?
- Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca motoryzacyjny?
- W jakiej sytuacji warto zgłosić się do certyfikowanego rzeczoznawcy?
- Ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy?
- Czy opinia rzeczoznawcy może wpłynąć na ubezpieczyciela?
- Jak rozmawiać z ubezpieczycielem o zaniżonej kwocie rekompensaty za zdarzenie drogowe?
Kim jest rzeczoznawca samochodowy?
Rzeczoznawcę możemy nazwać ekspertem od szacowania strat i zniszczeń. Niezależny rzeczoznawca nie jest zatrudniony przez żadne towarzystwo ubezpieczeniowe. Może z niego skorzystać praktycznie każdy właściciel pojazdu, który chce zweryfikować poprawność wyliczeń zakładu ubezpieczeniowego. Może się bowiem okazać, że kwota, którą ubezpieczyciel przewidział na naprawę samochodu, jest niewystarczająca.
Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą motoryzacyjnym?
Przede wszystkim właściciel pojazdu powinien przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, czyli:
- zdjęcia z miejsca zdarzenia,
- wszystkie dokumenty samochodu,
- wycenę szkód wraz z wyliczeniami, którą przedstawił zakład ubezpieczeniowy.
Warto również pisemnie przedstawić własny ogląd zdarzenia tak, aby niezależny ekspert mógł należycie wyobrazić sobie przebieg kolizji lub wypadku.
Jak wybrać najlepszego rzeczoznawcę?
Wybierając eksperta, który ma wycenić stratę powstałą na pojeździe, należy sprawdzić jego kwalifikacje. Rzeczoznawcą motoryzacyjnym może bowiem zostać tylko osoba, która spełnia ściśle określone wymagania. Wszystkie wymienia art. 79a ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym rzeczoznawca samochodowy:
- posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiada 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją,
- posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C,
- nie był karany wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne,
- posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji,
- został wpisany na listę rzeczoznawców samochodowych.
Osoby spełniające kryteria, mogą starać się o certyfikat rzeczoznawcy, a także o wpis na listę rzeczoznawców samochodowych, gdy ukończą szkolenie. Kursy prowadzi m.in. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego PLMOT, a ich koszt to kilka tysięcy złotych.
Jak sprawdzić, czy rzeczoznawca naprawdę posiada niezbędne uprawnienia? Na szczęście to nic trudnego – wystarczy zweryfikować taką osobę za pomocą wspomnianej wyżej listy rzeczoznawców. Jest ona ogólnie dostępna i można ją znaleźć np. na stronie Polskiego Związku Motorowego lub na stronach rządowych. Nie zapominaj, by to zrobić, ponieważ kosztorys sporządzony przez osobę bez uprawnień nie będzie miał żadnej mocy i nie przyda się przy zgłaszaniu reklamacji ubezpieczycielowi czy podczas procesu sądowego.
Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca motoryzacyjny?
Rzeczoznawcy przede wszystkim przedstawią swoje opinie dotyczące wypadków i zdarzeń drogowych, a także przygotowują kosztorysy potencjalnych napraw samochodów. Ponadto mogą zajmować się badaniami diagnostycznymi i opiniować stan techniczny pojazdów..
W jakiej sytuacji warto zgłosić się do certyfikowanego rzeczoznawcy?
W momencie, gdy ubezpieczyciel, zdaniem właściciela pojazdu, zaniżył koszt naprawy, warto zasięgnąć opinii niezależnego eksperta. Możliwe, że zakład ubezpieczeniowy weźmie pod uwagę punkt widzenia zatrudnionego przez nas rzeczoznawcy majątkowego. Jeśli tego nie uczyni, taka ekspertyza może stanowić punkt wyjścia do rozpoczęcia postępowania sądowego. Miejmy jednak na uwadze, że udowadnianie w sądzie swoich racji nie tylko pochłania czas, ale również dużo kosztuje. Oczywiście jeżeli wygramy w sądzie, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobowiązane do zwrócenia w całości kosztów związanych z powództwem.
O pomoc do rzeczoznawcy można się również zwrócić w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń uważa, że samochód nadaje się jedynie do kasacji, czyli uzna powstanie szkody całkowitej z OC. Zazwyczaj jest to rozwiązanie niekorzystne dla właściciela auta, ponieważ potencjalna kwota rekompensaty zostanie pomniejszona o wartość wraku pojazdu. Rzeczoznawca może również pomóc m.in. w ocenie wartości samochodu używanego przed jego zakupem/sprzedażą lub sprowadzeniem uszkodzonego pojazdu z zagranicy.
Ekspert Mubi radzi:
Ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy?
Ceny usług rzeczoznawców samochodowych najczęściej są ustalane indywidualnie, dlatego trudno o stały cennik. Nie spodziewaj się jednak, że w jakimkolwiek przypadku będzie to tania usługa. Całościowa rekonstrukcja zdarzenia, wraz ze stosowną wyceną niezależnego eksperta może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przy drobniejszych wycenach można spodziewać się rachunku do 1000 zł – ceny mogą być powiązane z wartością pojazdu.
Dobra wiadomość dla poszkodowanych jest jednak taka, że wraz z uchwałą Sądu Najwyższego wydaną w 2019 roku na wniosek Rzecznika Finansowego (uchwała z dnia 2 września 2019 r., sygn. akt III CZP 99/18), ubezpieczyciele zostali zobowiązani do zwrotu poszkodowanym kosztów prywatnej ekspertyzy. Stanie się tak w przypadku, gdy korzystając z usług rzeczoznawcy, poszkodowany zdoła skutecznie udowodnić, że firma ubezpieczeniowa zaniżyła wysokość odszkodowania. Innymi słowy, za pracę rzeczoznawcy zapłaci ten, kto mylił się w sporze o odszkodowanie.
Po uzyskaniu bardzo niskiego odszkodowania z OC sprawcy wypadku, właściciel uszkodzonego samochodu zdecydował się na skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Liczył na to, że w ten sposób uzyska na tyle wysokie odszkodowanie, że zatrudnienie rzeczoznawcy będzie opłacalne. Zdziwił się, bo po udowodnieniu ubezpieczycielowi swoich racji uzyskał nie tylko wyższe odszkodowanie, ale i zwrot kosztów usług rzeczoznawcy.
Czy opinia rzeczoznawcy może wpłynąć na ubezpieczyciela?
Jeśli decyzja podjęta przez ubezpieczyciela dotycząca wysokości odszkodowania i oceny szkody Cię nie zadowala, to możesz skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy. Przygotuje on opinię, którą przedstawisz ubezpieczycielowi. Ten może ją uznać, co zakończy spór polubownie, a Ty otrzymasz odszkodowanie, które Cię satysfakcjonuje.
Ubezpieczyciel może jednak nie zmienić zdania i pozostać przy opinii własnego rzeczoznawcy. Brak porozumienie będzie oznaczać, że będziesz mieć dwie opcje do wyboru. Możesz przystać na propozycję ubezpieczyciela lub zdecydować się na skorzystanie z pomocy Rzecznika Finansowego, a w ostateczności wejście na drogę sądową.
Jak rozmawiać z ubezpieczycielem o zaniżonej kwocie rekompensaty za zdarzenie drogowe?
Pamiętaj, że zanim spotkasz się z towarzystwem ubezpieczeniowym na sali sądowej, warto podjąć wszystkie możliwe kroki, aby załatwić sprawę polubownie. Postępowanie sądowe to ostateczność, której koszty mogą znacznie przerosnąć wartość potencjalnego zwrotu ze strony zakładu ubezpieczeń. Jeśli dostaniesz od rzeczoznawcy motoryzacyjnego kosztorys, najpierw koniecznie przedstaw go ubezpieczycielowi. Możliwe, że dojdziesz do porozumienia w kwestii wysokości rekompensaty za wypadek lub kolizję.
Zawsze możesz też zwrócić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o interwencję w swojej sprawie. Biuro Rzecznika udziela również bezpłatnych informacji i porad poprzez stronę internetową, a także specjalną infolinię. Zanim rozpoczniesz kosztowną drogę, czy to w postaci oceny rzeczoznawcy motoryzacyjnego, czy też powództwa sądowego, spróbuj skonsultować się za darmo z prawnikiem wspomnianej instytucji. Taka rozmowa lub korespondencja pozwoli Ci w uczciwy sposób ocenić, jakie masz szanse w sporze z towarzystwem ubezpieczeniowym.
- Korzystaj wyłącznie z usług certyfikowanych i wpisanych na listę ministerstwa rzeczoznawców motoryzacyjnych.
- Pamiętaj, że swoją sytuację możesz zawsze skonsultować za darmo w Rzecznikiem Finansowym. Usługi rzeczoznawcy samochodowego są odpłatne i drogie.
- Ocena niezależnego fachowca może zmienić decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego, ale ubezpieczyciel nie ma obowiązku się do niej stosować.
- Bardzo często z oceny rzeczoznawcy samochodowego warto skorzystać w przypadku orzeczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe szkody całkowitej.
- Zanim rozpoczniesz proces sądowy o wysokość rekompensaty, spróbuj dogadać się z zakładem ubezpieczeniowym.
- Wytoczenie powództwa sądowego wiąże się z wysokimi kosztami i może trwać bardzo długo.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o rzeczoznawcę samochodowego
Tak. Skorzystanie z usług rzeczoznawcy jest drogie i może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście zależy to od rodzaju wyceny. Jednak kiedy właściciel pojazdu udowodni błąd ubezpieczycielowi, to ten drugi będzie musiał zwrócić koszty zatrudnienia rzeczoznawcy.
Najprościej można powiedzieć, że ubezpieczeni zgłaszają się do rzeczoznawcy, kiedy nie zgadzają się z decyzją firmy ubezpieczeniowej. Dzieje się tak, gdy właściciel uszkodzonego auta uzna, że ubezpieczyciel zaniżył wartość szkody lub nie zgadza się z decyzją o uznaniu szkody całkowitej.
Aby zostać rzeczoznawcą, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba mieć wykształcenie średnie (średnie branżowe), 2-letnie doświadczenie zawodowe motoryzacyjne i nie być karanym za przestępstwa umyślne. Rzeczoznawca musi mieć prawo jazdy (kat. A, B, C1 lub C) oraz zdobyć odpowiedni certyfikat.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji