Baza Eurotax i baza Info-Ekspert – do czego służą właścicielom samochodów i towarzystwom ubezpieczeniowym?

Korzystając z porównywarki internetowej, np. Mubi, kierowca spotka się z prośbą o podanie informacji dotyczących ubezpieczanego pojazdu. Wśród nich znajduje się pytanie o wersję według bazy Eurotax oraz o model według bazy Info-Ekspert. Co to za bazy? Jakich danych dostarczają? I kto może z nich korzystać?

Co wpływa na wartość pojazdu?

Każdy samochód jest inny: ma inny stan techniczny, wiek, “doświadczenia na drodze”. Kilka pojazdów tej samej marki czy w tym samym modelu może mieć bardzo zróżnicowaną wartość. Oczywiste jest, że najdroższe są nowe samochody, które niedawno odebrano z salonu. Im pojazd starszy, tym bardziej jego wartość spada. Przeciętnemu Kowalskiemu trudno oszacować, jaka może być aktualna cena auta. Są jednak sposoby, żeby to sprawdzić.

Jak ustalana jest wartość samochodu?

To, jaka ścieżka określenia wartości ubezpieczanego samochodu zostanie obrana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, zależy od tego, czy kierowca szuka polisy dla nowego czy używanego pojazdu. Wycena samochodu, który niedawno wyjechał z salonu może odbyć się na podstawie kwoty wpisanej na fakturze. Jeśli od chwili zakupu nie minęło zbyt wiele czasu, wartość pojazdu nie powinna spaść.

Nieco inaczej wygląda szacowanie wartości auta z drugiej ręki. Tutaj ubezpieczyciele polegają na katalogach, które pomagają wycenić ubezpieczany pojazd. W kalkulatorze OC Mubi wartość samochodu weryfikowana jest w bazie Eurotax oraz Info-Ekspert. Użytkownik musi zatem wybrać, jaką wersję i jaki model według danych z tych baz ma jego samochód.

Czym są bazy Eurotax i Info-Ekspert?

Eurotax i Info-Ekspert to dwie chyba najbardziej znane firmy, które udostępniają katalogi samochodów wraz z ich wartościami rynkowymi. Do dyspozycji użytkowników są też programy komputerowe, używane do wyceny pojazdów. Firmy te mają duże doświadczenie. Eurotax ukształtowało się w 2000 roku, a Info-Ekspert działa od 1992 roku. Bazy są każdego miesiąca aktualizowane, dlatego można liczyć na rzetelność i poprawność tamtejszych danych.

Komu przydadzą się bazy Eurotax i Info-Ekspert?

Wchodząc na stronę porównywarki Mubi, łatwo zauważyć, że z bazy Eurotax i Info-Ekspert przede wszystkim korzystają ubezpieczyciele. Katalogi te pomagają im wycenić wartość pojazdu, który użytkownik porównywarki ma zamiar ubezpieczyć. Tu do jej oszacowania potrzebne jest określenie wersji według bazy Eurotax oraz modelu według bazy Info-Ekspert. Ta weryfikacja jest szczególnie ważna, gdy właściciel pojazdu jest zainteresowany zakupem ubezpieczenia AC. To od wartości samochodu zależy bowiem suma ubezpieczenia, czyli górna granica kosztów, jakie może ponieść firma ubezpieczeniowa, wypłacając odszkodowanie w czasie trwania polisy. Suma jest równa wartości auta.

Ale katalogi Eurotax i Info-Ekspert służą nie tylko towarzystwom ubezpieczeniowym. Wyceny samochodu może dokonać każdy właściciel pojazdu i każdy zainteresowany kupnem.

Z baz może skorzystać zatem osoba, która chce sprzedać swój samochód. To dobry sposób na weryfikację, czy cena, za którą dotychczasowy właściciel chce wystawić pojazd, nie jest zbyt niska. Wartość samochodu sprawdzona w tych bazach pozwoli sprawdzić, czy zbywca nie będzie stratny.

Z tymi katalogami powinien zaprzyjaźnić się także kierowca, który planuje zakup pojazdu. Gdy znajdzie wymarzony model, dzięki bazom może zweryfikować jego cenę i przekonać się, czy sprzedawca jej nie zawyżył.

Baza Eurotax i Info-Ekspert – jak działają?

Na przykładzie katalogu Eurotax sprawdźmy, jak korzystać z tego narzędzia?

Z katalogu Eurotax można skorzystać przez internet. Wystarczy zarejestrować się, a następnie zalogować na platformie, włączyć moduł Wycena Online. Jeśli użytkownik jest już zalogowany, przejdzie do strony, na której będzie miał już możliwość określenia parametrów samochodu, który chce poddać wycenie. Tutaj można skorzystać z kilku opcji:

 • wyszukanie pojazdu po kodzie EC,
 • wyszukanie pojazdu po numerze VIN,
 • wyszukiwanie pojazdu po numerze rejestracyjnym samochodu,
 • w zakładce Szukaj, gdzie wyszukuje się odpowiedni samochód za pomocą filtrów,
 • w zakładce Nowa, gdzie istnieje możliwość samodzielnego podania rodzaju pojazdu, marki, modelu i typu.

Dzięki wyborowi terminu w tej ostatniej opcji można sprawdzić wartość pojazdu na dzień wykonywania wyceny lub we wcześniejszym terminie.

Kolejnym krokiem jest wskazanie kilku informacji na temat pojazdu:

 • miesiąc i rok, w którym pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany,
 • aktualny stan licznika,
 • opcjonalnie numer rejestracyjny samochodu.

Następny krok to już przejście do wyceny pojazdu. Można się z nią zapoznać online lub pobrać w formie PDF i wydrukować.

UWAGA!

Wykonanie wyceny pojazdu w bazie Eurotax jest płatne!

PODSUMOWANIE
 • Wartość pojazdu zależy przede wszystkim od jego wieku i stopnia zużycia.
 • Dokładnej wyceny może dokonać rzeczoznawca lub inna osoba, korzystająca z katalogów Eurotax i Info-Ekspert.
 • Z bazy Eurotax i Info-Ekspert korzystają ubezpieczyciele (w ten sposób wyceniają samochód klienta), sprzedawca samochodu (dzięki bazom może sprawdzić, czy zażyczył sobie odpowiedniej ceny za pojazd) i kupujący (który zweryfikuje, czy nie przepłaci, godząc się na cenę zaproponowaną przez zbywcę).
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
O kurczę, nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak baza eurotax. Rzeczywiście to bardzo przydatne narzędzie ułatwiające prace.
avatar autora komentarza
baza info-ekspert, kiedyś mi się to obiło o uszy, ale do tej pory nie wiedziałam, co to konkretnie oznacza :)