Baza Eurotax i baza Info-Ekspert – do czego służą?

Korzystając z porównywarki internetowej, np. Mubi, kierowca spotka się z prośbą o podanie informacji dotyczących ubezpieczanego pojazdu. Wśród nich znajduje się pytanie o wersję według bazy Eurotax oraz o model według bazy Info-Ekspert. Co to za bazy? Jakich danych dostarczają? I kto może z nich korzystać?

bazy eurotax i infoexpert do sprawdzania wersji samochodu

Co wpływa na wartość pojazdu?

Każdy samochód jest inny: ma inny stan techniczny, wiek, “doświadczenia na drodze”. Kilka pojazdów tej samej marki, a nawet tego samego modelu, może mieć bardzo zróżnicowaną wartość. Oczywiste jest, że najdroższe są nowe samochody, które niedawno odebrano z salonu. Im pojazd starszy, tym bardziej jego wartość spada. Przeciętnemu Kowalskiemu trudno oszacować, jaka może być aktualna cena auta. Są jednak sposoby, żeby to sprawdzić.

Jak ustalana jest wartość samochodu?

To, jaka ścieżka określenia wartości ubezpieczanego samochodu zostanie obrana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, zależy od tego, czy kierowca szuka polisy dla nowego czy używanego pojazdu. Wycena samochodu, który niedawno wyjechał z salonu może odbyć się na podstawie kwoty wpisanej na fakturze. Jeśli od chwili zakupu nie minęło zbyt wiele czasu, wartość pojazdu nie powinna spaść.

Nieco inaczej wygląda szacowanie wartości auta z drugiej ręki. Tutaj ubezpieczyciele polegają na katalogach, które pomagają wycenić ubezpieczany pojazd. W kalkulatorze OC Mubi wartość samochodu weryfikowana jest w bazie Eurotax oraz Info-Ekspert. Użytkownik musi zatem wybrać, jaką wersję i jaki model według danych z tych baz ma jego samochód.

Czym są bazy Eurotax i Info-Ekspert?

Eurotax i Info-Ekspert to dwie chyba najbardziej znane firmy, które udostępniają katalogi samochodów wraz z ich wartościami rynkowymi. Do dyspozycji użytkowników są też programy komputerowe, używane do wyceny pojazdów. Firmy te mają duże doświadczenie. Eurotax ukształtowało się w 2000 roku, a Info-Ekspert działa od 1992 roku. Bazy są każdego miesiąca aktualizowane, dlatego można liczyć na rzetelność i poprawność tamtejszych danych.

Komu przydadzą się bazy Eurotax i Info-Ekspert?

Wchodząc na stronę porównywarki Mubi, łatwo zauważyć, że z bazy Eurotax i Info-Ekspert korzystają przede wszystkim ubezpieczyciele. Katalogi te pomagają im wycenić wartość pojazdu, który użytkownik porównywarki ma zamiar ubezpieczyć. To do jej oszacowania potrzebne jest określenie wersji według bazy Eurotax oraz modelu według bazy Info-Ekspert.

Weryfikacja ta jest szczególnie ważna, gdy właściciel pojazdu jest zainteresowany zakupem ubezpieczenia AC. To od wartości samochodu zależy bowiem suma ubezpieczenia autocasco, czyli górna granica kosztów, jakie może ponieść firma ubezpieczeniowa, wypłacając odszkodowanie w czasie trwania polisy. Suma jest równa wartości auta.

Przykład

Grzegorz chciał kupić ubezpieczenie AC dla swojego samochodu i szukał sposobów, by móc uzyskać z niego jak najwyższe odszkodowanie. Uznał, że poda wyższą wartość auta, niż jest w rzeczywistości – przecież i tak nikt tego nie sprawdzi. Gdy przyszło do likwidacji szkody z autocasco, srodze się jednak rozczarował. Okazało się bowiem, że ubezpieczyciel skorzystał z dostępnych baz i sam wycenił samochód, obliczając na tej podstawie wysokość odszkodowania. Przez nieuczciwe działanie Grzegorz stracił podwójnie – nie dostał większej rekompensaty, za to musiał zapłacić wyższą składkę.

Ale katalogi Eurotax i Info-Ekspert służą nie tylko towarzystwom ubezpieczeniowym. Wyceny samochodu może dokonać każdy właściciel pojazdu i każdy zainteresowany kupnem.

Z baz może skorzystać zatem osoba, która chce sprzedać swój samochód. To dobry sposób na weryfikację, czy cena, za którą dotychczasowy właściciel chce wystawić pojazd, nie jest zbyt niska. Wartość samochodu sprawdzona w tych bazach pozwala wiarygodnie ocenić, czy zbywca nie będzie stratny.

Z katalogami powinien zaprzyjaźnić się także kierowca, który planuje zakup pojazdu. Gdy znajdzie wymarzony model, dzięki bazom może zweryfikować jego cenę i przekonać się, czy sprzedawca jej nie zawyżył.

Baza Eurotax i Info-Ekspert – jak działają?

Na przykładzie katalogu Eurotax sprawdźmy, jak korzystać z tego narzędzia?

Z katalogu Eurotax można skorzystać przez internet. Wystarczy zarejestrować się, następnie zalogować na platformie, a dalej wybrać moduł ”Wycena Online”. Jeśli użytkownik jest już zalogowany, przejdzie do strony, na której będzie miał możliwość określenia parametrów samochodu, który chce poddać wycenie. Tutaj można skorzystać z kilku opcji:

  • wyszukanie pojazdu po kodzie EC,
  • wyszukanie pojazdu po numerze VIN,
  • wyszukanie pojazdu po numerze rejestracyjnym samochodu.

Do wyboru jest zakładka Szukaj, gdzie wyszukuje się odpowiedni samochód za pomocą filtrów lub zakładka Nowa, gdzie istnieje możliwość samodzielnego podania rodzaju pojazdu, marki, modelu i typu.

Dzięki wyborowi terminu w tej ostatniej opcji można sprawdzić wartość pojazdu na dzień wykonywania wyceny lub we wcześniejszym terminie.

Kolejnym krokiem jest wskazanie kilku informacji na temat pojazdu:

  • miesiąc i rok, w którym pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany;
  • aktualny stan licznika;
  • opcjonalnie numer rejestracyjny samochodu.

Następny krok to już przejście do wyceny pojazdu. Można się z nią zapoznać online lub pobrać w formie PDF i wydrukować.

UWAGA!

Wykonanie wyceny pojazdu w bazie Eurotax jest płatne!

Jak oszacować wartość nowego i używanego samochodu?

Wartość nowego samochodu określić bardzo łatwo. Wystarczy zajrzeć do rachunków i faktur, które otrzymałeś w chwili zakupu pojazdu w salonie. Nowe samochody jednak szybko tracą na wartości. W ciągu pierwszych 3 lat od zakupu może ona spaść nawet o 50%. Wówczas do oszacowania wartości pojazdu, podobnie jak w przypadku auta używanego, już kilkuletniego, przyda się przejrzenie ofert sprzedaży na popularnych portalach dedykowanych kierowcom. Wówczas trzeba pamiętać, żeby porównywać pojazdy o tych samych parametrach.

PODSUMOWANIE
  • Wartość pojazdu zależy przede wszystkim od jego wieku i stopnia zużycia.
  • Dokładnej wyceny może dokonać rzeczoznawca lub inna osoba, korzystająca z katalogów Eurotax i Info-Ekspert.
  • Z bazy Eurotax i Info-Ekspert korzystają ubezpieczyciele (w ten sposób wyceniają samochód klienta), sprzedawca samochodu (dzięki bazom może sprawdzić, czy zażyczył sobie odpowiedniej ceny za pojazd) i kupujący (który zweryfikuje, czy nie przepłaci, godząc się na cenę zaproponowaną przez zbywcę).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o bazę Eurotax i bazę Info-Expert

Dlaczego ubezpieczyciele korzystają z baz Eurotax i Info-Expert?
Czy zwykły kierowca może skorzystać z baz Eurotax i Info-Expert?
W jaki sposób sprawdzić wartość pojazdu w bazie Eurotax?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
O kurczę, nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak baza eurotax. Rzeczywiście to bardzo przydatne narzędzie ułatwiające prace.
avatar autora komentarza
baza info-ekspert, kiedyś mi się to obiło o uszy, ale do tej pory nie wiedziałam, co to konkretnie oznacza :)
avatar autora komentarza
A czemu Eurotax ma tak różne wyceny od Info ekspert?
avatar autora komentarza
Banda ściemnia czyż kad te wyceny zanizaja
avatar autora komentarza
s ja jestem przekonany ze te systemy glownie ut zymywane przez ubezpieczycieli celowo dzialaja na Ich korzysc.Przeciez yegonie prowadzi niezalezny uklad konsumencki.Wie o tym Rzecznik Finansowy i zgraja rzadowa ale ubezpieczyciele szczegolnie Ci panstwowi zbyt dobrze zasilaja budzet.Porownajmy to z danymi w US.No bo jak pojazr garazowany z niewielkim przebiegiem ,chroniony przez starszego pana ,przeglady systemowe,lakier cacy itp ok ,moze miec wartosc rzecha co w przemysle tyle samo lat jezdzi i to po przebiegu.Czy system Eurotax ktos prawnie zatwierdzil ustawa? jako forma nizealezna

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC