Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy – czy musi być drogie?

Auta elektryczne nie należą do najtańszych. A przecież do ceny zakupu trzeba doliczyć jeszcze wydatki związane z ubezpieczeniem. Jednak czy ochrona ubezpieczeniowa tego typu pojazdów musi być kosztowna? Ceny są różne, ale okazuje się, że sporo właścicieli elektryków płaci przystępne składki.

Zakup samochodu elektrycznego – czy w 2021 roku można będzie liczyć na dofinansowanie?

Już w 2018 roku mówiło się o dofinansowaniach na zakup samochodu elektrycznego. Rzeczywiście, pod koniec listopada 2019 weszło w życie rozporządzenie, które ma umożliwiać otrzymanie dopłaty na pojazdy zasilane energią elektryczną.

Pierwsze wnioski w ramach trzech programów gromadzono do końca lipca 2020.

Na jakich zasadach funkcjonował system dopłat do samochodów elektrycznych?

Z dofinansowania mogli skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy czy taksówkarze. Państwo pokryje część wartości auta. Wysokość dopłaty nie przekroczyła:

  • 18 750 zł w przypadku klientów indywidualnych,
  • 70 000 zł w przypadku firm,
  • 25 000 zł w przypadku taksówkarzy.

Te sumy mogą pomóc niejednej osobie, która planuje zakup ekologicznego samochodu, jakim jest auto elektryczne. Nie każdy jednak dostanie aż tyle pieniędzy. Dużo zależy od wartości pojazdu. Ta nie powinna przekraczać:

  • 125 000 zł w przypadku klientów indywidualnych,
  • 150 000 zł w przypadku taksówkarzy.

Firmy mogły otrzymać maksymalnie 30% wartości pojazdu.

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli marzysz o zakupie samochodu elektrycznego, pamiętaj, że będziesz musiał zapłacić nie tylko za jego ubezpieczenie. Z jednej strony samochody elektryczne nie wymagają wymiany filtrów ani oleju, a ładowane w domu, szczególnie takim, w którym zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna może być tanie. Z drugiej strony wciąż mogą generować duże wydatki dla swoich właścicieli, na przykład w razie konieczności wymiany części lub zakupu domowej stacji ładowania. Ich właściciele muszą też liczyć się z tym, że poza ASO, którego usługi są kosztowne, niewiele jest warsztatów, w których można dokonać naprawy pojazdów elektrycznych.

Kolejny nabór wniosków o dofinansowanie pojazdów napędzanych elektrycznie został zaplanowany na przełom czerwca i lipca 2021 roku. Trzeba się jednak spodziewać, że dopłaty do elektryków w tym roku mogą okazać się niższe.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Ubezpieczenie samochodów elektrycznych wciąż jest kojarzone ze sporymi wydatkami. Wiąże się to z cechami tychże pojazdów. Te, które dla jednych stanowią zaletę, dla innych będą podstawową wadą, która wpływa m.in. na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Po pierwsze, auta elektryczne cechuje nadwyraz cicha jazda. Z jednej strony to dobrze, bo w miastach, w których i tak natężenie dźwięku jest duże (podobnie jak natężenie ruchu na drogach) nie potrzeba dodatkowych źródeł hałasu. A w dodatku cichy pojazd umożliwia chociażby swobodną rozmowę między pasażerami. Z drugiej jednak strony brak wyraźnych odgłosów nadjeżdżającego samochodu to brak ostrzeżenia dla pieszych czy rowerzystów, a stąd już tylko krok do wypadku drogowego.

Po drugie, samochody elektryczne nieco inaczej zachowują się przy hamowaniu. Mają też inne przyspieszenie. Dlatego kierowcy, którzy do tej pory jeździli samochodami z silnikiem spalinowym, na pewno odczują różnicę, gdy wsiądą za kółko elektryka. Nieprzygotowani na takie zmiany w zachowaniu pojazdu mogą spowodować szkodę jeszcze zanim włączą się do ruchu.

Po trzecie, nowoczesne samochody elektryczne mają wiele udogodnień dla ich właścicieli. Chociażby funkcję automatycznej jazdy. Poleganie na technologii i pozostawienie maszynie większości zadań podczas jazdy zwiększa rozkojarzenie kierowcy, a tym samym podnosi ryzyko wypadku, gdy ten powinien z powrotem przejąć stery.

Używanie samochodów elektrycznych to zatem większe ryzyko szkody i drogiej naprawy. Jednak istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt ubezpieczenia elektrycznego pojazdu: wiek samochodu, marka, wiek kierowcy, doświadczenie na drodze, miejsce zamieszkania, stan cywilny i inne. Dlatego ceny OC samochodu elektrycznego są zróżnicowane.

CZY WIESZ, ŻE …

Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR na koniec 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było 20181 aut elektrycznych i hybrydowych, wśród których dominowały te drugie i stanowiły 51,7% wszystkich zasilanych elektrycznie pojazdów w naszym kraju. W 2020 roku zarejestrowano ponad 2 razy więcej takich aut niż w roku poprzednim.

Chcesz dowiedzieć się, jak marka samochodu wpływa na cenę polisy? Przeczytaj artykuł: Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC- sprawdź czym warto jeździć!

Drogie ubezpieczenie auta elektrycznego? Dlaczego kierowcy są przekonani, że musi tak być?

Wbrew pozorom ubezpieczenie pojazdu elektrycznego nie jest takie drogie. Nawet potencjalne zagrożenia, o których była mowa wyżej, czasem zwyczajnie nie mają znaczenia dla firmy ubezpieczeniowej. Owszem, zdarzają się droższe polisy, których cena może sięgać nawet ponad 2 tys. zł, ale te naliczane są najczęściej młodym kierowcom i najprawdopodobniej są związane właśnie z ich wiekiem i brakiem doświadczenia na drodze, a nie z napędem samochodu, który ubezpieczają.

W maju 2021 roku najtańsze OC, jakie wyliczono w porównywarce na mubi.pl dla samochodu elektrycznego kosztowało 300 zł. Taką ofertę otrzymał 40-letni właściciel Nissana Leaf z powiatu chrzanowskiego. Ile za OC na mubi.pl płacili inni posiadacze aut elektrycznych?

Samochód elektrycznyWłaścicielCena ubezpieczenia
samochodu elektrycznego
Nissan Leaf40-letni mężczyzna z pow. chrzanowskiego300 zł
Nissan Leaf47-letni mężczyzna z Tychów325 zł
Peugeot 20839-letni mężczyzna z Prudnika339 zł
Renault Zoe50-letni mężczyzna z Mińska Mazowieckiego340 zł
Volkswagen ID.344-letnia kobieta z Kalet351 zł
Nissan Leaf28-letnia kobieta z pow. lubartowskiego368 zł
Renault Zoe58-letni mężczyzna z Łazisk Górnych370 zł
Renault Zoe58-letni mężczyzna z pow. suskiego370 zł
BMW i344-letni mężczyzna z Łukowa379 zł
Renault Zoe37-letni mężczyzna z pow. zgorzeleckiego380 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych dla samochodów elektrycznych w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [czerwiec 2021].

Samochody hybrydowe – kompromis między autami elektrycznymi a spalinowymi

Oprócz samochodów, których jedynym napędem jest silnik elektryczny, wśród eko pojazdów są również auta hybrydowe, czyli takie, które łączą w sobie elektrykę z silnikami spalinowymi. W porównywarce ubezpieczeń Mubi kierowcy szukali OC m.in. dla Toyoty C-HR 1.8 MR`16 E6, Toyoty Prius+ 1.8 MR`12 oraz dla Forda Mondeo 2.0 Hybrid MR`15. Te samochody elektryczne w wersji hybrydowej charakteryzują dosyć duże pojemności silnika – nawet do 2,0 l. Mimo tego OC tych modeli wcale nie jest bardzo drogie. Ceny ubezpieczeń OC niektórych hybryd są dużo niższe niż średnia krajowa – 787 zł, inne przekraczają ten próg cenowy. Ile kosztuje ubezpieczenie hybrydy?

Samochód hybrydowyWłaścicielCena ubezpieczenia
OC hybrydy
Toyota C-HR 1.8 MR`16 E646-letnia kobieta z Chrzanowa375 zł
Toyota C-HR Hybrid 1.8 MR`2056-letni mężczyzna z Ostrołęki383 zł
Toyota Prius+ 1.8 MR`1254-letni mężczyzna z Tarnowa418 zł
Toyota C-HR Hybrid Dynamic Force 2.0 MR`2053-letnia kobieta z Konina427 zł
Fort Mondeo 2.0 Hybrid MR`1540-letnia kobieta z Będzina428 zł
Toyota Corolla Hybrid 1.8 MR`1934-letni mężczyzna z Wieliczki440 zł
Toyota C-HR 1.8 MR`16 E667-letnia kobieta z Bełchatowa452 zł
Toyota Yaris Hybrid MR`2044-letnia kobieta z Bytomia459 zł
Toyota Yaris Hybrid MR`2044-letni mężczyzna z Tarnowa467 zł
Honda CR-V Hybrid 2.0 MR`19 E646-letni mężczyzna z Bielska-Białej475 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych dla samochodów hybrydowych w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [czerwiec 2021].

Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego i hybrydy – porównanie

Czas odpowiedzieć na pytanie: ubezpieczenie którego samochodu jest tańsze? Żeby się o tym przekonać, konieczne jest wykonanie kalkulacji dla kierowcy, który najpierw szuka ubezpieczenia dla samochodu elektrycznego, a następnie dla hybrydy.

Stwórzmy następującą postać:

39-letni pan Bartłomiej z Krakowa, który posiada prawo jazdy i jeździ samochodem bezszkodowo od 20 lat. Jest szczęśliwym mężem i tatą dwójki dzieci: 10-letniego Stasia i 4-letniej Marysi. W pierwszej kalkulacji pan Bartłomiej szuka polisy dla nowego BMW i3 (samochód elektryczny), a w drugiej dla BMW Serii 2 z 2019 roku (samochód hybrydowy). Kalkulacja została wykonana 17.06.2021 r.

Oferty przygotowane na mubi.pl dla samochodu elektrycznego:

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

410

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

429

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

449

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

450

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

497

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

620

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

625

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1017

Porównaj oferty

Oferty przygotowane na mubi.pl dla samochodu hybrydowego:

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

427

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

450

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

474

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

560

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

568

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

827

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

833

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1017

Porównaj oferty

Wygląda na to, że ceny ubezpieczeń dla pojazdu elektrycznego są nieco niższe niż ceny ubezpieczenia hybrydy. Wyłącznie za OC w tej samej firmie (mtu24.pl) w przypadku tego pierwszego pan Bartłomiej zapłaciłby 449 zł, podczas gdy OC dla auta hybrydowego byłoby o 384 zł droższe (833 zł).

Chcesz poznać ceny ubezpieczeń dla samochodów elektrycznych i hybryd? Porównaj oferty!

PODSUMOWANIE
  • W 2021 roku ma ruszyć kolejny nabór wniosków o dofinansowanie zakupu aut elektrycznych. Nabór powinien rozpocząć się na przełomie czerwca i lipca.
  • Ubezpieczenie samochodu elektrycznego może być nieco droższe niż ubezpieczenie pojazdów napędzanych paliwem konwencjonalnym, ale nie musi tak być. Ewentualne zwyżki mogą być związane z cichą jazdą, co sprzyja kolizjom, np. z pieszymi.
  • Składki ubezpieczeniowe w przypadku aut elektrycznych zaczynają się od 300 zł, a aut hybrydowych – od 375 zł.
  • Ubezpieczenie samochodów elektrycznych prawdopodobnie będzie nieco droższe niż ubezpieczenie hybryd.

FAQ – dodatkowe pytania o ubezpieczenie samochodów elektrycznych

W kalkulatorze nie ma możliwości wyboru napędu elektrycznego. Jak wyliczyć składkę dla elektryka w porównywarce Mubi?

W kalkulatorze OC na mubi.pl trzeba najpierw wybrać markę i model pojazdu. Dopiero wówczas, gdy właściciel auta określi, jakiej marki samochód chce ubezpieczyć, będzie mógł wybrać rodzaj napędu. To, czy do wyboru będzie tylko benzyna, czy pojawią się też inne opcje – diesel, benzyna + gaz, benzyna + elektryczny – zależy od tego, czy wybrany model auta występuje w wersji z takim napędem. Jeśli wybrany zostanie samochód elektryczny, np. Tesla Model S, kalkulator sam automatycznie zaznaczy napęd elektryczny jako rodzaj “paliwa”.

Czy ubezpieczenie autocasco dla samochodu elektrycznego jest drogie?

Statystyki pokazują, że polisa AC chroniąca auta elektryczne może znacząco podnieść koszty związane z ubezpieczeniem samochodu. Ale nie jest to reguła. Ewentualne zwyżki są związane z drogimi częściami do tego typu pojazdów. Akumulator do samochodu elektrycznego może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, co bardzo obciążyłoby budżet towarzystwa ubezpieczeniowego.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Osobiście uważam, że i tak kiedyś musiało do tego dość. Trzeba dbać o środowisko. Ubezpieczenie samochodu elektrycznego w tym wypadku to najmniejszy problem- przynajmniej dla mnie.
avatar autora komentarza
Zadziwia mnie cena oc samochodu elektrycznego , to taki bez cen w sumie, a jednak jak mocno dbamy o środowisko :)