Czy ubezpieczyciel pomoże w razie rozładowania akumulatora?

Jak co dzień rano wychodzisz z domu, wsiadasz do auta, przekręcasz kluczyk i… cisza. Jeśli zamiast zwykłych odgłosów uruchamianego silnika nie słyszysz kompletnie nic, to znak, że masz kłopoty z akumulatorem. Co robić w takiej sytuacji? Kupując odpowiednią polisę, możesz zapewnić sobie pomoc ubezpieczyciela.

ubezpieczenie akumulatora

Problemy z akumulatorem, czyli zmora każdego kierowcy

Wśród wszystkich możliwych problemów z samochodem, rozładowany akumulator to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą przytrafić się kierowcy. Bateria jest wszak sercem każdego auta, odpowiedzialnym nie tylko za poprawne działanie urządzeń elektrycznych (m.in. świateł, klimatyzacji, radia czy alarmu), ale przede wszystkim niezbędnym do rozruchu silnika. Krótko mówiąc, bez sprawnego akumulatora nigdzie nie pojedziesz.

Niestety, jego awarie nie należą do rzadkości i nie ograniczają się do mechanicznych uszkodzeń, do jakich może dojść np. w wyniku wypadku. Zdecydowana większość problemów z akumulatorami jest spowodowana przez samych właścicieli pojazdów, którzy przez swoją niedbałość lub niewłaściwe obchodzenie się z baterią przyczyniają się do jej rozładowania, a tym samym unieruchomienia auta.

Jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów z akumulatorami?

Prawdziwym utrapieniem, jeśli chodzi o akumulatory, jest oczywiście niska temperatura. Zimą wydajność baterii potrafi się bardzo mocno obniżyć, a że dochodzą do tego urządzenia, które dodatkowo pobierają prąd (np. funkcja podgrzewania foteli), akumulator po uruchomieniu silnika ma już niewiele energii do ładowania. Wszystko to sprawia, że słabnie on z dnia na dzień, mogąc w końcu całkiem odmówić posłuszeństwa.

Problemy mogą się pojawić jednak nie tylko zimą, bo niekorzystnie na akumulator działa również wysoka temperatura – zwłaszcza jeśli samochód stoi podczas upałów bezczynnie. Ponadto przyczyn niespodziewanego rozładowania baterii można się dopatrywać również m.in. w złym dopasowaniu akumulatora, jego zabrudzeniu lub zaniedbaniu instalacji elektrycznej. Nie wspominając nawet o zwykłym zapominalstwie kierowców w postaci choćby zostawienia włączonych świateł na postoju.

Wszystko to, a także normalna, codzienna eksploatacja istotnie wpływają na żywotność akumulatora, mogąc w końcu doprowadzić do jego rozładowania. To może się okazać nieodwracalne – wówczas pozostanie Ci już tylko wymiana baterii na nową. Nie zawsze będzie to jednak konieczne, bo zazwyczaj akumulatorowi wystarczy trochę pomóc.

Co robić, gdy rozładuje się akumulator?

Oczywiście najlepiej jest nie dopuszczać do takich sytuacji, regularnie kontrolując stan baterii, czyszcząc ją i doładowując w razie konieczności. Niestety wielu kierowców zapomina, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, w związku z czym o akumulatorze przypominają sobie, gdy ten przestaje działać. I co wtedy?

Przede wszystkim nie ma powodu do rozpaczy. Rozładowany akumulator to wprawdzie usterka kłopotliwa, ale jak najbardziej możliwa do naprawy, choć wymagająca pewnej wiedzy. A do tego najlepiej innego życzliwego kierowcy, który udostępni Ci baterię swojego samochodu jako dawcę prądu. Poza nią potrzebne będą jeszcze kable rozruchowe, których podpięcie w odpowiedniej kolejności pozwoli szybko i bez problemów naładować akumulator.

Przeczytaj też: Kupno, wynajem lub wymiana akumulatora do samochodu elektrycznego – co się najbardziej opłaca?

UWAGA!

Źle podłączone kable rozruchowe mogą doprowadzić do zwarcia i poważnych uszkodzeń w instalacji elektrycznej samochodu, a nawet wybuchu akumulatora!

Poza tym można próbować jeszcze tzw. rozruchu na hol, ale że jest to metoda szkodliwa dla silnika, jej stosowanie może być bardzo nieopłacalne. Gwarancji powodzenia nie ma natomiast przy tym żadnej, przez co zwykle najlepszym pomysłem jest i tak sprowadzenie specjalisty do pomocy. Problem w tym, że to nie zawsze jest łatwe.

Ubezpieczenie akumulatora – tylko w pakiecie z assistance

Wyobraź sobie, że akumulator rozładował Ci się akurat tego dnia, gdy masz wyjątkowo ważne spotkanie w pracy. Albo gdy spieszy Ci się, bo musisz zawieźć dzieci do szkoły lub jesteś w podróży daleko od domu. Sytuacji, w których tego rodzaju awaria będzie szczególnie niekomfortowa, może być całe mnóstwo. Gdy zaś do nich dojdzie, samodzielne zorganizowanie pomocy w pośpiechu i stresie okaże się naprawdę trudne.

Co więc robić? Z pomocą może przyjść Twój ubezpieczyciel, o ile tylko zawarłeś z nim odpowiednią umowę. Nie będzie to oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC, które ochroni Cię od odpowiedzialności cywilnej w razie wypadku. Autocasco pomoże z kolei zlikwidować szkody powstałe m.in. w razie uszkodzenia lub kradzieży samochodu, więc we wspomnianej sytuacji również się nie przyda. Na taki rodzaj awarii, jak rozładowany akumulator, właściwym rozwiązaniem będzie tylko ubezpieczenie assistance.

Tego rodzaju dobrowolna polisa sprawdzi się bowiem właśnie wtedy, gdy przydarzy Ci się niespodziewana sytuacja związana z Twoim samochodem. Przebita opona, brak paliwa, jakakolwiek nagła awaria – to tylko przykłady sytuacji, w których możesz otrzymać pomoc w ramach assistance. Rozładowany akumulator również się do nich zalicza, dlatego posiadając odpowiednie ubezpieczenie, na pewno będziesz mógł liczyć na wsparcie.

Jaką pomoc otrzymasz w ramach assistance?

Pamiętaj, że zakres pomocy, jaką otrzymasz w ramach assistance, może się znacząco różnić w zależności zarówno od towarzystwa ubezpieczeniowego, jak też wariantu polisy, który wybrałeś. Oczywiście im wyższa i droższa wersja ubezpieczenia, na tym więcej usług będziesz mógł liczyć. Ale spokojnie, większość firm oferuje pomoc w razie kłopotów z akumulatorem już przy podstawowych pakietach.

A na czym dokładnie ta pomoc polega? W pierwszej kolejności musisz oczywiście zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Wystarczy skontaktować się z nim poprzez numer, który znajdziesz w polisie. Po zarejestrowaniu Twojego zgłoszenia zwykle kwestią kilkunastu lub kilkudziesięciu minut jest pojawienie się mechanika, który pomoże Ci uruchomić samochód.

Co natomiast w przypadku, gdy jego przyjazd nic nie da i okaże się, że nie ma możliwości uruchomienia Twojego auta na miejscu? Wówczas również nie zostaniesz skazany na siebie, bo najprawdopodobniej będziesz mógł liczyć na odholowanie samochodu do warsztatu, gdzie czeka go bardziej kompleksowa naprawa. W tym czasie z kolei Twój ubezpieczyciel może np. zorganizować Ci samochód zastępczy.

Przykład

Iwona wybrała się w dwudniową podróż służbową. Po nocy w hotelu czekała ją przykra niespodzianka – zaparkowane na mrozie auto nie chciało odpalić. Sądziła, że padł akumulator, dlatego zadzwoniła do firmy ubezpieczeniowej, w której miała wykupione assistance, by poprosić o pomoc mechanika. Ten po przybyciu stwierdził, że awaria jest poważniejsza i musi zabrać samochód na dzień do warsztatu. Iwona chciała w takim razie skorzystać z auta zastępczego, ale okazało się, że w jej pakiecie assistance taka usługa oferowana jest tylko w razie wypadku lub kradzieży samochodu, a nie jego awarii.

Jak wygląda pomoc w ramach assistance u wybranych ubezpieczycieli?

O ile rodzaj oferowanej pomocy w przypadku problemów z akumulatorem jest bardzo podobny we wszystkich firmach ubezpieczeniowych, o tyle znaczące różnice pojawiają się, gdy mowa o szczegółach jej udzielania. Może się bowiem okazać np. że kupując najtańszy pakiet, nie zapewniłeś sobie gwarancji uzyskania pożądanej usługi. Licząc na pomoc, zostaniesz wówczas na lodzie.

Aby uniknąć takich sytuacji, trzeba koniecznie sprawdzać zapisy OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) pod kątem interesujących Cię treści. Zależy Ci na uzyskaniu pomocy w razie rozładowania akumulatora? Sprawdź, czy i na jakich warunkach Twój ubezpieczyciel oferuje taką usługę – niestety, ale zakładanie czegokolwiek z góry zwykle źle się kończy.

Allianz
Allianz

Allianz oferuje pomoc w przypadku rozładowanego akumulatora w każdym wariancie ochrony, ale ogranicza ją do maksymalnie dwóch tego rodzaju zdarzeń w okresie obowiązywania polisy. Usługa obejmuje również holowanie do warsztatu, a w wariancie rozszerzonym także do innego wybranego przez ubezpieczonego miejsca oddalonego maksymalnie o 150 km od miejsca zdarzenia.

logo link4
LINK4

Każdy wariant assistance w LINK4 zapewnia pomoc w razie awarii akumulatora. W przypadku ochrony Auto Assistance i Auto Assistance Plus maksymalna kwota świadczenia na Polskę to 400 zł, a na Europę – 1000 zł. W obu przypadkach dostępne jest także holowanie do 500 km. Wariant Auto Assistance Komfort obejmuje wsparcie w kwocie 400 zł na Polskę oraz 1200 zł na Europę, a także holowanie w Polsce bez limitu, a w Europie do 750 km. Ubezpieczyciel pokrywa tylko koszty dojazdu i robocizny pomocy drogowej. Usługa może być wykonana maksymalnie 2 razy w ciągu okresu ubezpieczeniowego.

grafika
Generali

Generali uważa rozładowanie akumulatora za awarię. Dla wariantu Komfort ubezpieczyciel oferuje holowanie do najbliższego warsztatu, ale nie dalej niż 100 km na terytorium Polski. Natomiast wariant Komfort Plus zapewnia świadczenia w Polsce i Europie, a wśród nich holowanie do 500 km.

Ubezpieczenie akumulatora w ramach assistance – cena

Ile trzeba zapłacić za polisę obejmującą pomoc assistance w razie kłopotów z akumulatorem? Sprawdźmy to na przykładzie 37-letniej kobiety z podwarszawskich Marek, właścicielki Opla Merivy z 2018 roku (pojemność silnika: 1398 cm3), która ma prawo jazdy od 10 lat i nigdy nie spowodowała żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaPakietWarunki assistanceCena polisy
TrastiOC + NNW + AssistancePo awarii, wypadku i kradzieży w Europie;
holowanie do najbliższego warsztatu;
brak franszyzy kilometrowej;
naprawa na miejscu zdarzenia;
dostarczenie paliwa;
wymiana koła;
uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.
523 zł
BeesafeOC + AssistancePo awarii, kradzieży i wypadku w Europie;
holowanie do 200 km;
brak franszyzy kilometrowej;
samochód zastępczy;
naprawa na miejscu zdarzenia;
dostarczenie paliwa;
wymiana koła;
uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.
789,61 zł
mtu24.plOC + NNW + AssistancePo awarii i wypadku w Polsce;
holowanie do 150 km;
brak franszyzy kilometrowej;
naprawa na miejscu zdarzenia;
dostarczenie paliwa;
wymiana koła;
uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.
807 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (17.01.2024).

Najtańszy pakiet za niewiele ponad 500 zł zaoferowała firma Trasti. W jego ramach właścicielka Opla mogłaby liczyć na pomoc na miejscu zdarzenia w razie awarii i uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora. Ubezpieczenie nie obejmuje jednak wynajmu samochodu zastępczego, a holowanie odbywa się tylko do najbliższego warsztatu. Chcąc zwiększyć zakres usług, trzeba liczyć się z wydatkiem o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych większym.

PODSUMOWANIE
  • Kłopoty z akumulatorem mogą wynikać z różnych czynników. Baterie kiepsko reagują zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, zabrudzenia czy wady instalacji elektrycznej.
  • Rozładowany akumulator można doładować za pomocą kabli rozruchowych, ale wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia samochodu, dlatego lepiej wezwać na pomoc specjalistę.
  • W razie awarii akumulatora, firmy ubezpieczeniowe oferują w ramach assistance usługę naprawy na miejscu lub holowania samochodu do warsztatu.
  • Pomoc w ramach assistance zależy od warunków uwzględnionych w OWU assistance. Może być ograniczona np. pod względem odległości, kosztów lub liczby zdarzeń tego samego rodzaju.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie akumulatora

Co robić w razie problemów z akumulatorem?
Czy ubezpieczenie samochodu obejmuje problemy z akumulatorem?
Jak działa assistance w razie rozładowania akumulatora?
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC