Assistance krótkoterminowe – ubezpieczenie na tydzień, dwa lub miesiąc

Planujesz wyjazd na wczasy własnym samochodem? Zabezpiecz się na wypadek awarii lub kolizji. W ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych są produkty specjalnie stworzone na takie okazje – krótkoterminowe assistance samochodowe.

Assistance krótkoterminowe – jak działa?

Assistance krótkoterminowe zapewnia ochronę jedynie podczas wyjazdu, bez konieczności podpisywania umowy na cały rok. Jest to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy w ciągu roku planują tylko jedną dłuższą podróż własnym samochodem. Szczególnie chętnie korzystają z niego osoby wyjeżdżające za granicę. W ofercie firm ubezpieczeniowych najczęściej można znaleźć assistance na 7, 15 albo 30 dni.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

UWAGA!

Nie należy mylić assistance krótkoterminowego z mini assistance. Mini assistance to ubezpieczenie assistance w podstawowym, ograniczonym zakresie, zwykle dodawane gratis do OC. Najczęściej zapewnia ochronę tylko w razie kolizji, nie obejmuje awarii, a limit kilometrów holowania nie przekracza 150 km. W przeciwieństwie do niego, assistance krótkoterminowe może obejmować pełen zakres pomocy dla kierowców, tyle że dostępny przez krótki, wybrany przez kierowcę okres.

Assistance krótkoterminowe – zakres ochrony

Zakres ochrony assistance krótkoterminowego zawsze jest dokładnie określony w umowie. W zależności od wykupionego wariantu (podstawowy, rozszerzony lub z maksymalną ochroną), ubezpieczenie to zapewnia następujące rodzaje wsparcia:

 • naprawę samochodu na miejscu lub holowanie w razie awarii, wypadku lub unieruchomienia (uszkodzenia opon, rozładowania akumulatora, zatrzaśnięcia kluczyków, braku paliwa), kradzieży lub jej próby;
 • pomoc w dotarciu do celu i noclegi – samochód zastępczy na czas naprawy auta, zorganizowanie transportu dla pasażerów, jeśli kierowca został poszkodowany w wypadku, a nawet nocleg w hotelu w pobliżu miejsca zdarzenia;
 • pomoc medyczną – transport do szpitala lub zorganizowanie przyjazdu lekarza;
 • pomoc konsultantów – infolinia medyczna, gdzie można uzyskać informacje o najbliższych placówkach medycznych, aptekach, ich adresach i godzinach otwarcia, informacja drogowa, na temat korków i aktualnej sytuacji na drogach w miejscu pobytu, pomoc tłumacza i prawnika, wskazówki na temat sposobu postępowania po stłuczce itp.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe za granicą i w Polsce?

Krótkoterminowa ochrona assistance nie kosztuje dużo – najtańsze pakiety można mieć już za parę złotych, a typowy koszt 7-dniowej ochrony w Polsce i Europie nie przekracza 50 zł. Biorąc pod uwagę choćby koszty holowania za granicą, nie jest to wygórowana cena.

Jeśli jednak porównamy dzienny koszt assistance krótkoterminowego i rocznego o tym samym zakresie ochrony, często okaże się, że długoterminowa ochrona jest znacznie bardziej opłacalna. Jeśli wyjeżdżasz za granicę częściej i intensywnie używasz samochodu w Polsce, pomyśl o rozszerzeniu swojego assistance na cały rok.

Przykład

Z uwagi na pracę jako przedstawiciel handlowy międzynarodowej korporacji, Marek często używa samochodu do krótkich zagranicznych podróży. Do tej pory korzystał przy nich z assistance krótkoterminowego, kupując ubezpieczenie na 7 dni w cenie 35 zł. Ponieważ jednak na najbliższe miesiące miał już zaplanowane kilka wyjazdów, sprawdził, czy nie opłacałoby mu się rozszerzenie ochrony na cały rok. Okazało się, że miał rację – roczna polisa kosztuje 170 zł, a więc byłaby opłacalna już po 5 wyjazdach.

A jeśli niedługo będziesz odnawiał polisę OC, rozważ zakup obu tych ubezpieczeń w pakiecie – powinny wyjść taniej niż kupowane osobno. Oblicz, ile zapłacisz za pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych w naszym kalkulatorze OC/AC.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Zanim kupisz assistance krótkoterminowe – o tym warto pamiętać

Zanim zdecydujesz się za zakup ubezpieczenia assistance na wyjazd, przejrzyj dokładnie dokument z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam informacje na temat limitów, ograniczeń i wyłączeń, które w praktyce mogą utrudnić Ci skorzystanie z ochrony. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

 • Okres karencji, czyli od kiedy faktycznie zaczyna obowiązywać ubezpieczenie – jeśli kupisz assistance na ostatnią chwilę, a okres karencji jest kilkudniowy, może okazać się, że przez część wyjazdu nie będziesz chroniony.
 • Limit kilometrów holowania – jeśli wyjeżdżasz daleko, a limit wynosi np. 200 km, w rzeczywistości nie skorzystasz z takiej pomocy albo będziesz musiał do niej dopłacić.
 • Kraje, w których obowiązuje ochrona – assistance krótkoterminowe obowiązuje zwykle tylko w państwach Unii Europejskiej, nie działa np. w Turcji czy niektórych krajach byłego ZSRR.
 • Ograniczenie wieku pojazdu – zwykle firmy ubezpieczeniowe nie sprzedają assistance samochodom, które mają powyżej 15 lat, a niektórzy ubezpieczyciele obniżyli ten pułap do 10 lat.

Ekspert Mubi radzi

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności w assistance spotkamy się z jej ograniczeniami. Są nimi na przykład franszyza kilometrowa czy limit kilometrów holowania. Limitowi podlegają również usługi świadczone w ramach assistance. Na przykład w ofercie TU może znajdować się tylko jednorazowy wynajem auta zastępczego. Czasem, gdy po wypadku następuje konieczność kontynuacji podróży, osoba, która wykupiła assistance, musi dokonać wyboru między wynajmem auta zastępczego a transportem zorganizowanym przez ubezpieczyciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe:

Co to jest assistance krótkoterminowe?
Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance to polisa, która zapewnia ochronę tylko przez określony czas. TU najczęściej oferują takie rozwiązanie na 7, 15 lub 30 dni, co jest optymalnym wyjściem w przypadku, gdy potrzebujesz ubezpieczenia na jeden dłuższy wyjazd, np. podczas wakacji za granicą, a nie na cały rok.
Ile zapłacisz za ochronę assistance podczas wakacji?
Krótkoterminowe assistance jest oczywiście tańsze od całorocznej ochrony ubezpieczeniowej. Tygodniowa polisa na podróż po Polsce i Europie to koszt nieprzekraczający 50 zł, a podstawowe pakiety można kupić jeszcze taniej. Pamiętaj jednak, że taki zakup jest opłacalny tylko wtedy, gdy planujesz pojedynczy wyjazd. W przypadku częstych podróży ochrona całoroczna jest lepszym rozwiązaniem.
W czym pomoże assistance za granicą?
Rodzaj i zakres pomocy w ramach assistance zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Najczęściej można liczyć m.in. na holowanie lub naprawę auta w razie awarii, zorganizowanie samochodu zastępczego lub noclegu, pomoc medyczną czy bezpłatną infolinię. Przed zakupem ubezpieczenia sprawdź w dokumencie OWU, co dokładnie oferuje Twoja polisa i jakie ma ograniczenia (np. okres karencji, limit kilometrowy, itp.).
PODSUMOWANIE
 • Assistance krótkoterminowe to ochrona samochodu i pasażerów przez krótki okres – tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc.
 • W ramach assistance krótkoterminowego można liczyć na pełen zakres usług, jak w całorocznym assistance, a więc pomoc w razie wypadku, awarii, naprawa, holowanie, organizacja transportu lub noclegów i wiele innych.
 • Koszt najtańszego assistance na tydzień nie przekracza 50 zł, ale w przeliczeniu na dzień ochrony często taniej wychodzi assistance roczne.
 • Przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić dokument OWU i zwrócić uwagę na okres karencji ubezpieczenia, limit holowania czy ograniczenia terytorium, na którym obowiązuje ochrona.
Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!