Assistance krótkoterminowe – ubezpieczenie na tydzień, dwa lub miesiąc

Planujesz wyjazd na wczasy własnym samochodem? Zabezpiecz się na wypadek awarii lub kolizji. W ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych są produkty specjalnie stworzone na takie okazje – krótkoterminowe assistance samochodowe.

pomoc drogowa z assistance krótkoterminowym

Assistance krótkoterminowe – jak działa?

Assistance krótkoterminowe zapewnia ochronę jedynie podczas wyjazdu, bez konieczności podpisywania umowy na cały rok. Jest to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy w ciągu roku planują tylko jedną dłuższą podróż własnym samochodem. Szczególnie chętnie korzystają z niego osoby wyjeżdżające za granicę. W ofercie firm ubezpieczeniowych najczęściej można znaleźć assistance na 7, 15 albo 30 dni.

UWAGA!

Nie należy mylić assistance krótkoterminowego z mini assistance. Mini assistance to ubezpieczenie assistance w podstawowym, ograniczonym zakresie, zwykle dodawane gratis do OC. Najczęściej zapewnia ochronę tylko w razie kolizji, nie obejmuje awarii, a limit kilometrów holowania nie przekracza 150 km. W przeciwieństwie do niego, assistance krótkoterminowe może obejmować pełen zakres pomocy dla kierowców, tyle że dostępny przez krótki, wybrany przez kierowcę okres.

Assistance krótkoterminowe – zakres ochrony

Zakres ochrony assistance krótkoterminowego zawsze jest dokładnie określony w umowie. W zależności od wykupionego wariantu (podstawowy, rozszerzony lub z maksymalną ochroną), ubezpieczenie to zapewnia następujące rodzaje wsparcia:

 • naprawę samochodu na miejscu lub holowanie w razie awarii, wypadku lub unieruchomienia (uszkodzenia opon, rozładowania akumulatora, zatrzaśnięcia kluczyków, braku paliwa), kradzieży lub jej próby;
 • pomoc w dotarciu do celu i noclegi – zorganizowanie transportu dla pasażerów, jeśli kierowca został poszkodowany w wypadku, a nawet nocleg w hotelu w pobliżu miejsca zdarzenia;
 • samochód zastępczy – o podobnym standardzie do pojazdu ubezpieczonego;
 • pomoc medyczną – transport do szpitala lub zorganizowanie przyjazdu lekarza;
 • pomoc konsultantów – infolinia medyczna, gdzie można uzyskać informacje o najbliższych placówkach medycznych, aptekach, ich adresach i godzinach otwarcia, informacja drogowa, na temat korków i aktualnej sytuacji na drogach w miejscu pobytu, pomoc tłumacza i prawnika, wskazówki na temat sposobu postępowania po stłuczce itp;
 • organizacja dalszej podróży – często w zależności, czy bliżej jest do miejsca docelowego, czy do miejsca zamieszkania.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe za granicą i w Polsce?

Krótkoterminowa ochrona assistance nie kosztuje dużo – najtańsze pakiety można mieć już za parę złotych, a typowy koszt 7-dniowej ochrony w Polsce i Europie nie przekracza 50 zł. Biorąc pod uwagę choćby koszty holowania za granicą, nie jest to wygórowana cena.

Jeśli jednak porównamy dzienny koszt assistance krótkoterminowego i rocznego o tym samym zakresie ochrony, często okaże się, że długoterminowa ochrona jest znacznie bardziej opłacalna. Jeśli wyjeżdżasz za granicę częściej i intensywnie używasz samochodu w Polsce, pomyśl o rozszerzeniu swojego assistance na cały rok.

Przykład

Z uwagi na pracę jako przedstawiciel handlowy międzynarodowej korporacji, Marek często używa samochodu do krótkich zagranicznych podróży. Do tej pory korzystał przy nich z assistance krótkoterminowego, kupując ubezpieczenie na 7 dni w cenie 35 zł. Ponieważ jednak na najbliższe miesiące miał już zaplanowane kilka wyjazdów, sprawdził, czy nie opłacałoby mu się rozszerzenie ochrony na cały rok. Okazało się, że miał rację – roczna polisa kosztuje 170 zł, a więc byłaby opłacalna już po 5 wyjazdach.

A jeśli niedługo będziesz odnawiał polisę OC, rozważ zakup obu tych ubezpieczeń w pakiecie – powinny wyjść taniej niż kupowane osobno. Oblicz, ile zapłacisz za pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych w naszym kalkulatorze OC/AC.

Zanim kupisz assistance krótkoterminowe – o tym warto pamiętać

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia assistance na wyjazd, przejrzyj dokładnie dokument z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam informacje na temat limitów, ograniczeń i wyłączeń, które w praktyce mogą utrudnić Ci skorzystanie z ochrony. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

assistance krótkoterminowe - na co zwrócić uwagę
 • Okres karencji, czyli od kiedy faktycznie zaczyna obowiązywać ubezpieczenie – jeśli kupisz assistance na ostatnią chwilę, a okres karencji jest kilkudniowy, może okazać się, że przez część wyjazdu nie będziesz chroniony.
 • Limit kilometrów holowania – jeśli wyjeżdżasz daleko, a limit wynosi np. 200 km, w rzeczywistości nie skorzystasz z takiej pomocy albo będziesz musiał do niej dopłacić.
 • Kraje, w których obowiązuje ochrona – assistance krótkoterminowe obowiązuje zwykle tylko w państwach Unii Europejskiej, nie działa np. w Turcji czy niektórych krajach byłego ZSRR.
 • Ograniczenie wieku pojazdu – zwykle firmy ubezpieczeniowe nie sprzedają assistance samochodom, które mają powyżej 15 lat, a niektórzy ubezpieczyciele obniżyli ten pułap do 10 lat.
 • Limit dób wynajęcia samochodu zastępczego – zależnie od wariantu i szkody ubezpieczyciele opłacają auto zastępcze na określoną w OWU liczbę dni.
 • Limit dób noclegu dla podróżnych – zazwyczaj to kilka dni, ale zależy to od wariantu ubezpieczenia.

Ekspert Mubi radzi:

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności w assistance spotkamy się z jej ograniczeniami. Są nimi na przykład franszyza kilometrowa czy limit kilometrów holowania. Limitowi podlegają również usługi świadczone w ramach assistance. Na przykład w ofercie towarzystwa może znajdować się tylko jednorazowy wynajem auta zastępczego. Czasem, gdy po wypadku następuje konieczność kontynuacji podróży, osoba, która wykupiła assistance, musi dokonać wyboru między wynajmem auta zastępczego a transportem zorganizowanym przez ubezpieczyciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

Co to jest assistance krótkoterminowe?
Ile zapłacisz za ochronę assistance podczas wakacji?
W czym pomoże assistance za granicą?
PODSUMOWANIE
 • Assistance krótkoterminowe to ochrona samochodu i pasażerów przez krótki okres – tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc.
 • W ramach assistance krótkoterminowego można liczyć na pełen zakres usług, jak w całorocznym assistance, a więc pomoc w razie wypadku, awarii, naprawa, holowanie, organizacja transportu lub noclegów i wiele innych.
 • Koszt najtańszego assistance na tydzień nie przekracza 50 zł, ale w przeliczeniu na dzień ochrony często taniej wychodzi assistance roczne.
 • Przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić dokument OWU i zwrócić uwagę na okres karencji ubezpieczenia, limit holowania czy ograniczenia terytorium, na którym obowiązuje ochrona.
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

10 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Linki prowadzą do porównywarki zwykłych ubezpieczeń, a nie krótkoterminowych
avatar autora komentarza
Dramat wprowadzanie wbład zainteresowanego do wykupienia assistance europa
avatar autora komentarza
Nie umiem się odnaleźć na tej stronie
Może uda mi się jakoś pomóc?
avatar autora komentarza
Przydałoby sie dodanie możliwości zakupu asistance krótkoterminowego w szybki i prosty sposób bo macie to bez sensu zrobione
Dziękujemy za sugestię. Weźmiemy ją pod uwagę. ;)
avatar autora komentarza
Nic konkretnego z tego nie wynika. Chociaż jakieś linki do konkretnych ofert , cokolwiek a nie tylko ogólnikowe informacje dostępne ogólnie w sieci. Szkoda czasu na czytanie tego samego po raz wtóry.
Zachęcam Pana do wyliczenia ofert na kalkulatorze OC i AC z assistance całorocznym i porównania z propozycjami ubezpieczenia krótkoterminowego. Dłuższa polisa zazwyczaj bardziej się opłaca! Może Pan też sprawdzić, gdzie można dokupić assistance.
avatar autora komentarza
Jest opis zachęcający do zakupu asistance krótkoterminowego a nie mozna znaleźć kalkulatora dla tej opcji, straciłem 15min, więcej tu nie wrócę.
Na Mubi dostępne są obecnie całoroczne ubezpieczenia komunikacyjne, które po przeliczeniu na jeden miesiąc wychodzą taniej od polis krótkoterminowych. Proszę śledzić naszą stronę, aby być na bieżąco z ofertą. Być może w przyszłości pojawią się ubezpieczenia na auto na krócej niż rok. Tymczasem pakiet OC z assistance w korzystnej cenie wyliczy Pan za pomocą naszej porównywarki OC/AC.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC