Ubezpieczenie assistance bez OC – w którym towarzystwie ubezpieczeniowym można je kupić?

Oczekujesz pomocy technicznej w przypadku awarii samochodu lub kolizji? Liczysz na wsparcie prawne lub informacyjne podczas podróży zagranicznej? Twoje oczekiwania spełni ubezpieczenie assistance. Co ważne, możesz je wykupić bez OC. Podpowiadamy, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dokupienie assistance do posiadanego już ubezpieczenia!

assistance bez OC

Assistance bez OC – co to jest i komu się przyda?

Assistance bez OC to ochrona, która gwarantuje pomoc w podróży. Często nazywana assistance krótkoterminowym z uwagi na czas trwania ochrony (zwykle 7 dni, 15 dni lub 30 dni). Kupują ją zazwyczaj ci, którzy chcą ubezpieczyć się na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie podróży. 

Assistance bez OC zapewnia wsparcie, kiedy dojdzie do awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu. W ramach tej ochrony towarzystwo organizuje i pokrywa koszty między innymi holowania, wynajmu pojazdu zastępczego, naprawy na miejscu zdarzenia czy pomocy serwisowej. Niekiedy firmy oferują również pomoc kierowcy zastępczego, organizację noclegu, parkingu czy kontynuację podróży lub transport do miejsca zamieszkania. Ochrona może obejmować terytorium Polski oraz Europy. Wszystko zależy jednak od pakietu, na który się zdecydujesz.

Assistance bez OC przyda Ci się w szczególności wtedy, kiedy nie chcesz kupować ochrony na cały rok, a jedynie na czas wyjazdu. Towarzystwa oferują assistance na 7 dni, 15 dni, 30 dni, a nawet na cały rok. Zatem jeśli zapomniałeś kupić pomoc w podróży do OC, nic straconego. Możesz mieć taką ochronę w ramach oddzielnego ubezpieczenia.

Assistance bez OC – gdzie można je kupić?

We wszystkich Towarzystwach Ubezpieczeniowych można nabyć assistance w pakiecie z OC lub AC. Na przykład PZU oferuje assistance w wariancie podstawowym do każdego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inni ubezpieczyciele zaznaczają w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), że polisę assistance można kupić tylko z OC albo z AC – niektóre towarzystwa oferują najbogatszy wariant tylko z autocasco.

Natomiast część ubezpieczycieli pozwala na nabycie samej polisy assistance. Należą do nich m.in.:

UNIQA i Generali oferują ubezpieczenie assistance w określonych wymiarach czasowych. 

Co oferuje Generali i UNIQA w ramach assistance bez OC?

Przejdźmy teraz do konkretów i przyjrzyjmy się, jaką ochronę oferują w ramach assistance UNIQA i Generali.

 • UNIQA – Assistance w Podróży

Assistance w Podróży to świetne rozwiązanie dla osób, które planują większą wycieczkę samochodem, regularnie z niego korzystają i pokonują rocznie sporo kilometrów oraz dla tych, co wyjeżdżają tylko na krótkie weekendowe wyjazdy.

Ubezpieczenie Assistance w Podróży zapewnia ochronę w przypadku awarii, wypadku, kradzieży pojazdu, a także nagłego wypadku, uszkodzenia ogumienia i nagłego zachorowania. Kierowcy mają do wyboru trzy warianty polisy:

 • Ekonomiczny,
 • Standardowy,
 • Premium.

Na jaką pomoc może liczyć ubezpieczony w ramach poszczególnych pakietów?

ZakresEkonomicznyStandardowyPremium
naprawa na miejscu wypadku lub awarii tak tak tak
holowanie pojazdu po wypadku do 150 km do 250 km w Polsce bez limitu i 500 km za granicą (Polska + Europa)
holowanie pojazdu po awariido 150 kmdo 250 kmdo 500 km
pomoc przy wymianie kołataktaktak
organizacja noclegu dla kierowcy i pasażerów po wypadku, awarii i kradzieżydo miejsca wskazanego przez kierowcę (max. 100 km)do miejsca wskazanego przez kierowcędo miejsca wskazanego przez kierowcę
dostarczenie paliwataktaktak
samochód zastępczybrakdo 2 dóbdo 3 dób
parkowanie pojazdubrakdo 3 dóbdo 3 dób
odbiór pojazdubraktaktak
złomowanie pojazdubraktaktak
transport zwłok brakza granicą (Polska i Europa)za granicą (Polska i Europa)
serwis tłumacza przez telefonbrakza granicą (Polska i Europa)za granicą (Polska i Europa)
pomoc medyczna na w Polsce i za granicątaktaktak
pomoc informacyjna i telefoniczna informacja prawnataktaktak
Źródło: www.uniqa.pl/assistance-w-podrozy/ (14.03.2024)

W przypadku holowania i naprawy zakres ochrony obarczony jest limitami – oczywiście im bogatszy pakiet, tym mniejsze limity.

W wariancie Standard i Premium kierowca może otrzymać także samochód zastępczy – maksymalnie na 2 doby w niższym i 3 doby w wyższym wariancie. Ochrona ubezpieczeniowa zapewnia także m.in. odbiór pojazdu, jego złomowanie i pomoc tłumacza w najszerszych wariantach.

Przy wyborze ubezpieczenia kierowca może wybrać taką ochronę, jakie potrzebuje. To od niego zależy, czy zdecyduje się na zakres terytorialny polisy tylko na terytorium Polski, czy na Polskę i Europę.

 • Generali Assistance

Ubezpieczenie assistance w Generali jest dostępne za pośrednictwem portalu bezpieczny.pl, którego ubezpieczyciel jest właścicielem. Oferowane jest tam samo assistance w 3 wariantach: Podstawowy, Komfort i Prestiż. Podstawowy jest dostępny dla aut w wieku powyżej 15 lat. Ochronę można wykupić na 7 dni, 15 dni lub 30 dni, a także na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie Assistance w Generali (bezpieczny.pl) gwarantuje pomoc ubezpieczyciela w razie awarii, wypadku lub kradzieży na terenie Polski i Europy. Co znajduje się w zakresie tych usług?

ZakresWariant PodstawowyWariant KomfortWariant Prestiż
holowanie po wypadkuzakres terytorialny Polska: bez limitu
zakres terytorialny Polska i Europa: w Polsce bez limitu, a w Europie do 250 km
zakres terytorialny Polska: bez limitu
zakres terytorialny Polska i Europa: w Polsce bez limitu, a w Europie do 500 km
zakres terytorialny Polska: bez limitu
zakres terytorialny Polska i Europa: bez limitu
holowanie po awariibrakdo 300 kmdo 500 km
wsparcie po kradzieży pojazdutaktaktak
transport kierowcy i pasażerów z miejsca zdarzenia tak tak tak
pojazd zastępczybrakdo 3 dnido 5 dni
zakwaterowanie w hotelu dwu- lub trzygwiazdkowym brak do 3 dób hotelowych do 5 dób hotelowych
wymiana kołabraktaktak
wymiana żarówkibraktaktak
wsparcie w razie awarii akumulatora i rozładowania baterii brak tak tak
dostarczenie paliwabraktaktak
pomoc informacyjna / pomoc tłumaczataktaktak
Źródło: www.bezpieczny.pl (14.03.2024)

W ramach ochrony assistance w firmie Generali ubezpieczony zyskuje między innymi wsparcie po wypadku, awarii oraz kradzieży. Ubezpieczyciel gwarantuje pojazd zastępczy, pomoc serwisową oraz zakwaterowanie (pakiet Komfort i Prestiż). Holowanie samochodu po wypadku na terenie Polski odbywa się bez limitu kilometrów. W przypadku poszczególnych wariantów limit ten wynosi 250 km (pakiet Podstawowy), 500 km (pakiet Komfort) oraz bez limitu (pakiet Prestiż). Wsparcie po awarii znajduje się w pakiecie Komfort i Prestiż. Wówczas holowanie jest na odległość 300 km i 500 km.

Dokupienie assistance – komu to się opłaca?

Właściciele samochodów raz do roku muszą ubezpieczyć swoje pojazdy. Wielu z nich wybiera jedynie obowiązkową polisę OC, choć za niewielką dopłatą mogą otrzymać assistance lub NNW. Przyjrzymy się temu pierwszemu ubezpieczeniu. W jakich sytuacjach kierowcy decydują się na dokupienie samego assistance? 

Ubezpieczenie assistance bez OC warto kupić, gdy:

 • zmieniasz sposób korzystania z pojazdu – częściej jeździsz, na dłuższe dystanse ze względu na nowe miejsce pracy lub zamieszkania,
 • potrzebujesz większej ochrony samochodu – chcesz poczuć się bezpieczniej podczas jazdy autem, a nie wykupiłeś assistance do tej pory,
 • planujesz wyjazd – planujesz wycieczkę samochodem za granicę lub po Polsce,
 • troszczysz się o najbliższą osobę – zacząłeś dzielić się autem z najbliższą osobą i chcesz, by w razie awarii czy przebitej opony otrzymała ona szybko pomoc i wsparcie, gdy Ciebie nie będzie w pobliżu.

Jeśli miałeś wykupione do tej pory tylko ubezpieczenie OC, to dokupienie assistance poszerzy zakres ochrony. Pamiętaj, że nie musi to być zawsze assistance krótkoterminowe, możesz kupić takie ubezpieczenie nawet na rok!

Przykład

Pani Marzena mieszka we Wrocławiu. Miesiąc temu dostała ofertę pracy w jednej z podwrocławskich miejscowości, do której musi dojeżdżać autostradą A8, a potem drogą ekspresową S3. Ponieważ Pani Marzena ma do przejechania codziennie prawie 100 km w dwie strony, to zdecydowała się na dokupienie ubezpieczenia assistance, by w razie awarii lub kolizji otrzymać szybkie i profesjonalne wsparcie od ubezpieczyciela.

Assistance bez OC – jaki jest dostępny okres ochrony?

Ubezpieczenie assistance można zawrzeć na bardzo krótki czas (to tak zwane ubezpieczenie assistance krótkoterminowe) lub na dłuższy okres. Tak przedstawia się oferta wymienionych w artykule ubezpieczycieli:

 • Generali – 7 dni, 15 dni, 30 dni lub na cały rok,
 • UNIQA – 7 dni, 15 dni, 30 dni lub na cały rok.

Kierowcy mają szeroki wybór okresu ubezpieczenia. Zapewne Ci wybierający się na wakacje samochodem wybiorą te 7-dniowe lub 15-dniowe. Natomiast osoby, które potrzebują assistance, bo zmienili pracę lub miejsce zamieszkania, mogą zdecydować się na polisę roczną.

Ile kosztuje assistance bez OC?

Ceny ubezpieczenia assistance bez OC sprawdzimy na przykładzie kalkulatora firmy UNIQA i Generali. 

UNIQA

Ochrona na PolskęOchrona na Polskę i Europę
Assistance na 7 dni:
Ekonomiczny: 49 zł,
Standardowy: 64 zł,
Premium: 89 zł.
Assistance na 7 dni:
Ekonomiczny: 59 zł,
Standardowy: 109 zł,
Premium: 145 zł.
Assistance na 15 dni:
Ekonomiczny: 54 zł,
Standardowy: 85 zł,
Premium: 124 zł.
Assistance na 15 dni:
Ekonomiczny: 84 zł,
Standardowy: 135 zł,
Premium: 199 zł.
Assistance na 30 dni:
Ekonomiczny: 69 zł,
Standardowy: 119 zł,
Premium: 159 zł.
Assistance na 30 dni:
Ekonomiczny: 101 zł,
Standardowy: 189 zł,
Premium: 289 zł.
Assistance na 1 rok:
Ekonomiczny: 139 zł,
Standardowy: 179 zł,
Premium: 259 zł.
Assistance na 1 rok:
Ekonomiczny: 269 zł,
Standardowy: 359 zł,
Premium: 789 zł.
Źródło: Kalkulator Assistance w podróży UNIQA [marzec 2024]

Towarzystwo UNIQA oferuje assistance na Polskę lub Polskę i Europę. W zależności od okresu ochrony (7 dni, 15 dni, 30 dni i 1 rok) za wariant Ekonomiczny trzeba zapłacić 49–269 zł, pakiet Standardowy to koszt od 64 zł do 359 zł, a rozszerzenie Premium wiąże się z opłatą w wysokości 89–789 zł.

Generali

PakietPolskaPolska i Europa
Podstawowy7 dni: 36 zł
15 dni: 40 zł
30 dni: 53 zł
1 rok: 81 zł
7 dni: 44 zł
15 dni: 53 zł
30 dni: 71 zł
1 rok: 99 zł
Komfort7 dni: 78 zł
15 dni: 83 zł
30 dni: 119 zł
1 rok: 277 zł
7 dni: 109 zł
15 dni: 128 zł
30 dni: 174 zł
1 rok: 411 zł
Prestiż7 dni: 112 zł
15 dni: 123 zł
30 dni: 174 zł
1 rok: 411 zł
7 dni: 148 zł
15 dni: 180 zł
30 dni: 232 zł
1 rok: 652 zł
Źródło: www.bezpieczny.pl (14.03.2024)

Ubezpieczenie assistance w Generali można mieć już za 36 zł na 7 dni w pakiecie Podstawowym. Najdroższy wariant to pakiet Prestiż na okres 1 roku – 652 zł.

Co zamiast ubezpieczenia assistance bez OC?

O ubezpieczeniu assistance możesz pomyśleć już nieco wcześniej niż tuż przed podróżą i kupić je razem z całorocznym OC. Wówczas będziesz miał dostęp do większej liczby towarzystw i propozycji. Często zdarza się także, że ceny za pakiet ubezpieczeń są niższe niż w przypadku oddzielnego zakupu. To rozwiązanie będzie dobre, jeśli jesteś osobą, która dużo podróżuje. Wówczas ryzyko powstania wypadku czy awarii jest duże. Do usterki może dojść nawet w stosunkowo nowym samochodzie. W przypadku assistance całorocznego otrzymasz wsparcie nie tylko w sytuacji, kiedy będziesz z dala od domu, ale również, kiedy Twoje auto ulegnie awarii pod domem.

Ile zapłacisz za pakiet ubezpieczeń?

Ceny sprawdzimy na przykładzie 31-letniej Magdy, która jeździ autem marki Dacia Duster z 2015 roku. To samochód z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 l. Zamężna mieszkanka Kielc posiada prawo jazdy od ponad 10 lat i nie spowodowała dotąd żadnej szkody. Ile wyniesie ją ochrona składająca się zarówno z samego OC, jak i assistance?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena samego OCCena za assistance
Trasti 480 zł+24 zł
(pomoc po wypadku na terenie Europy i holowanie do najbliższego warsztatu)
mtu24.pl 489 zł+17 zł
(pomoc po wypadku na terenie Polski i holowanie na odległość 100 km)
+70 zł
(pomoc po wypadku i awarii na terenie Polski, holowanie na odległość 150 km, naprawa na miejscu zdarzenia, pomoc serwisowa)
+73 zł
(pomoc po kradzieży, wypadku i awarii na terenie Europy, holowanie na odległość 500 km, auto zastępcze, naprawa na miejscu zdarzenia, pomoc serwisowa)
LINK4 690,58 zł*+192 zł
(pomoc po kradzieży, wypadku i awarii na terenie Europy, holowanie na odległość 500 km, auto zastępcze, naprawa na miejscu zdarzenia, pomoc serwisowa)
Beesafe 692,02 zł+52 zł
(pomoc po wypadku na terenie Europy, holowanie do najbliższego warsztatu, auto zastępcze, naprawa na miejscu zdarzenia)
+109 zł
(pomoc po kradzieży, wypadku i awarii na terenie Europy, holowanie na odległość 200 km, auto zastępcze, naprawa na miejscu zdarzenia, pomoc serwisowa)
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec 2024]
*w pakiecie z podstawowym assistance mini

Za samo OC Magda zapłaci 480 zł, jeśli będzie chciała kupić również ochronę assistance, musi dopłacić. W zależności od rodzaju ubezpieczenia, zakup assistance w pakiecie z OC wiąże się z dopłatą w wysokości od 17 zł. Najdroższą ochronę oferuje LINK4. Pakiet ten obejmuje pomoc na terenie Europy, holowanie na odległość 500 km, auto zastępcze, naprawę na miejscu zdarzenia i pomoc serwisową. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance bez OC

Czy wszędzie mogę kupić samo assistance bez OC?
Kiedy warto zdecydować się na assistance bez OC?
PODSUMOWANIE
 • UNIQA i Generali (poprzez bezpieczny.pl) to firmy, które oferują ubezpieczenie assistance bez OC.
 • Taka polisa przyda się kierowcom, którzy planują dłuższy wyjazd samochodem, zmienili miejsce zamieszkania lub miejsce pracy, a do tej pory nie mieli assistance.
 • Ubezpieczenie assistance bez OC można kupić na 7 dni, 15 dni, 30 dni lub na cały rok.
Źródła:
 • https://www.generali.pl/assistance
 • https://bezpieczny.pl/dokument/owu-ass
 • https://www.uniqa.pl/assistance-w-podrozy/

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Szkoda, że nie ma ani słowa o wieku pojazdu, do kiedy możemy wykupić asistans.. czyli ZAWSZE?
Informacje o ubezpieczeniu assistance i wieku samochodu można znaleźć w naszym poradniku – https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-assistance-dla-starego-samochodu/

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC