Jakie są limity holowania w assistance? Poznaj dystans usługi w ubezpieczeniu

Holowanie pojazdu za darmo w ramach ubezpieczenia assistance po awarii, wypadku i kolizji przysługuje po unieruchomieniu pojazdu. Pomoc w podróży obejmuje holownik na określonych zasadach. Ogranicza je m.in. zakres zdarzeń, odległość od domu, dystans i terytorium. Sprawdź, kiedy obowiązuje bezkosztowe holowanie, a kiedy nie ma możliwości skorzystania z tej usługi!

limity holowania pojazdu

Zastanawiasz się, jaki jest dystans holowania w assistance, albo jaki jest jego maksymalny zasięg? Chcesz wiedzieć, na jaką odległość zostanie odholowany Twój pojazd po unieruchomieniu? Dowiedz się, jaki zakres holowania przewiduje umowa ubezpieczenia assistance!

Zakres holowania w assistance – co ogranicza usługę?

Holowanie ratuje z niejednej, pozornie beznadziejnej sytuacji drogowej. Kiedy auto odmawia posłuszeństwa na dalekim wyjeździe pozwala wyciągnąć niesprawny pojazd z opresji, ściągnąć go z trasy i przetransportować do wyznaczonego punktu. Umożliwia usunięcie auta, które stanęło na środku drogi i transport do specjalisty, który może uporać się z usterką, jeśli nie można było usprawnić samochodu “od ręki” w ramach naprawy na miejscu zdarzenia. Ubezpieczenie dodatkowe assistance na pojazdy silnikowe, tak jak inne polisy, nie jest pozbawione ograniczeń. Poszczególne usługi w obrębie ubezpieczenia posiadają wyznaczone granice, które są zawarte w umowie. Dotyczy to także holowania.

Jakie limity obejmują holowanie pojazdu?

Limity holowania w przypadku usług assistance mogą się od siebie różnić w zależności od konkretnej firmy i rodzaju polisy ubezpieczeniowej. Ograniczenia dotyczące holowania są dokładnie określone w OWU. Polisy samochodowe mają ograniczone holowanie m.in. przez:

 • zakres zdarzeń (wypadek, awaria, kradzież);
 • zakres terytorialny (Polska, Polska i Europa, cały świat);
 • franszyza kilometrowa (minimalna odległość od domu);
 • limit odległości (na określonym dystansie od miejsca zdarzenia lub do wyznaczonego punktu naprawy);
 • limit kosztów (holowanie do ustalonej kwoty sumy ubezpieczenia).
CZY WIESZ, ŻE …

Assistance z ograniczonym holowaniem to powszechne zjawisko w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Tylko nieliczne, najbogatsze warianty ochrony assistance są pozbawione niektórych ograniczeń i zapewniają np. holowanie bez limitu kilometrów i zdarzeń.

Ograniczony zakres holowania wynika wprost z wybranej oferty assistance na samochód i zawartej umowy ubezpieczenia.

Ekspert Mubi radzi:

Nie każdy potrzebuje assistance z najszerszym zakresem holowania. Przed zawarciem polisy określ dystans, jaki średnio pokonujesz autem. Jeśli pojazd służy Ci głównie na krótkie trasy, wystarczy niewielki limit (np. 100 km). Holowanie do najbliższego warsztatu przyda się osobom, które oddają swoje auto w ręce specjalisty, a w pobliżu nie mają serwisu. Jeśli jednak od czasu do czasu wybierasz się na dalszy wyjazd np. nad morze lub w góry na wakacje, rozważ szerszy zakres holowania. Poznaj swój sposób korzystania ze środka transportu i na tej podstawie dobierz odpowiednią ochronę. Pomoże Ci w tym porównanie ofert.

Assistance – limity holowania

W polisach assistance ubezpieczyciele stosują limity, które wynikają bezpośrednio z zakresu wybranej przez klienta oferty. Przed zawarciem polisy można zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), aby wiedzieć dokładnie, jakiego rodzaju pomocy drogowej oczekiwać w przypadku unieruchomienia pojazdu w trasie. Towarzystwa stosują różne poziomy poszczególnych wariantów holowania. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące z nich i wyjaśniamy stosowane w nich określenia.

Holowanie – zdarzenia uprawnione

Ubezpieczyciel określa, po jakich zdarzeniach przysługuje holowanie samochodu lub motocykla. Przeważnie następuje w sytuacjach, takich jak:

 • awaria pojazdu – poważne uszkodzenie, którego nie da się naprawić na miejscu (np. zerwanie paska klinowego);
 • kolizja pojazdu – zderzenie z przeszkodą (np. najechanie na latarnie lub inny pojazd);
 • wypadek – zdarzenie, w którym jest co najmniej jedna osoba poszkodowana (np. dachowanie).
UWAGA!

Najtańsze assistance to podstawowe holowanie tylko po wypadku. Kolizja i awaria występują przeważnie w ramach szerszego assistance (MIDI i MAX). W assistance all risk występuje również holowanie po kradzieży (np. istotnego elementu konstrukcyjnego pojazdu).

Holowanie – zakres terytorialny

Polisa assistance, oprócz ograniczonego zakresu zdarzeń, ma jasno określone również terytorium działania. Podstawowe i średnie ubezpieczenia działają tylko na terenie kraju. Poza Polską i na obszarze innych państw Europy ochronę zapewniają warianty średnie i wyższe. Najwyższe odmiany obejmują holowanie na całym świecie.

Holowanie do najbliższego warsztatu – co to znaczy?

Zakres podstawowego assistance (także w wariancie mini) obejmuje przeważnie holowanie nie na określoną odległość, tylko z wyznaczonym miejscem docelowym. Jest nim najbliższy warsztat naprawczy, czyli punkt, w którym można przywrócić pojazd do stanu pierwotnego i sprawić, by nadawał się do dalszej jazdy. Niekoniecznie są to autoryzowane warsztaty, tylko placówki mechaniki pojazdowej, z którymi współpracuje dany ubezpieczyciel.

Ekspert Mubi radzi:

Gdzie można sprawdzić, czy serwis współpracuje z towarzystwem ubezpieczeniowym? Pełna lista serwisów widnieje przeważnie na stronie ubezpieczyciela. W ten sposób możesz upewnić się, że w Twojej okolicy znajduje się partnerski zakład mechaniki pojazdowej. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom w pobliżu, których nie ma żadnego wykwalifikowanego mechanika.

Jaki jest najczęściej wybierany dystans holowania w assistance?

Dystans holowania w przypadku usługi assistance odnosi się do odległości, jaką pomoc drogowa jest w stanie przetransportować uszkodzony pojazd od miejsca awarii do najbliższego warsztatu lub innego wskazanego miejsca.

Wyrażenie “do najbliższego warsztatu” oznacza, że uszkodzony pojazd zostanie przewieziony do najbliższego dostępnego warsztatu samochodowego lub warsztatu wskazanego przez klienta. W praktyce oznacza to, że usługa assistance będzie działać na terenie, na którym ma umowę z partnerami warsztatowymi, którzy będą w stanie podjąć naprawę pojazdu.

Jest to istotne, ponieważ usługa assistance ma na celu zapewnienie pomocy drogowej w przypadku awarii pojazdu, ale nie obejmuje długotrwałej naprawy. Dlatego pojazd zostanie przewieziony do najbliższego warsztatu, gdzie właściciel będzie mógł skonsultować się z mechanikiem lub zlecić naprawę.

Warto zauważyć, że zasięg i warunki usługi assistance mogą się różnić w zależności od konkretnego dostawcy. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z warunkami i zasięgiem świadczonej usługi, aby wiedzieć, jakie są ograniczenia i co jest objęte pomocą drogową.

Osoby ubezpieczające samochody decydują się przeważnie na średni limit holowania. Sprawdźmy, jaki jest najczęściej wybierany dystans oraz ile wynosi średnia cena polisy na takich warunkach.

Zakres holowaniaUdziałŚrednia cena
do najbliższego warsztatu5,29%785,00 zł
50 km0,00%
75 km0,00%
100 km18,03%748,00 zł
150 km33,77%597,00 zł
200 km33,73%946,00 zł
250 km1,27%1 381,00 zł
275 km1,29%1 166,00 zł
300 km0,00%
400 km0,10%1 491,00 zł
500 km3,73%1 284,00 zł
600 km1,58%806,00 zł
bez limitu po wypadku (100 km po awarii)0,81%760,00 zł
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych miesięcznych z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [luty 2024 r].

Holowanie w assistance – kiedy nie zadziała?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują specjalne okoliczności, które wykluczają z możliwości skorzystania z bezpłatnej usługi holowania. Takie wyłączenia holowania występują standardowo w przypadku działań wojennych, klęsk żywiołowych czy awarii mechanicznych spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem pojazdu (tzw. rażące niedbalstwo).

Assistance – wyłączenia holowania

Usługa holowania oprócz limitów ma również swoje wyłączenia ochrony i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku ich wystąpienia bezkosztowe holowanie nie przysługuje, a ubezpieczony może zostać obciążony wszystkimi kosztami wynajęcia autolawety.

Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku: “Wyłączenia i ograniczenia w assistance – kiedy ubezpieczenie nie zadziała?”.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ograniczenia holowania w assistance samochodowym

Ile kosztuje ubezpieczenie z szerokim zakresem holowania?
Ile wynosi maksymalny limit holowania w ramach assistance?
Czy dostępne jest holowanie pod dom w assistance?
PODSUMOWANIE
 • Ograniczony dystans holowania to jeden z podstawowych limitów w ubezpieczeniu assistance. Wynika to z faktu, iż pomoc drogowa w podróży pojazdem często obejmuje tylko tę usługę.
 • Dokładne informacje na temat limitów holowania w polisie assistance są zawsze zawarte w umowie ubezpieczenia oraz OWU. Przed zakupem warto skonsultować warunki oferty z agentem ubezpieczeniowym, który doradzi i ułatwi wybór.
 • Najtańsza polisa OC z dodatkowym assistance na mubi.pl kosztowała w marcu 2024 niewiele niecałe 140 zł! Klienci płacą średnio ok. 650 zł za ubezpieczenie z wystarczającym zakresem holowania.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC