Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia będziesz potrzebował?

Konieczność holowania samochodu za granicą może nie tylko zrujnować domowy budżet, ale i zepsuć cały wyjazd. Jeśli wybierasz się własnym autem na zagraniczne wakacje lub w służbową podróż, już teraz pomyśl o tym, jak uchronić się przed czarnym scenariuszem. Przeczytaj o tym, jakie ubezpieczenie pokryje koszty napraw i holowania za granicą.

Koszty holowania i napraw za granicą

Kierowcy najczęściej proszą o przyjazd pomocy drogowej lub lawety w trzech sytuacjach:

 • kiedy dochodzi do awarii silnika,
 • z powodu awarii akumulatora,
 • gdy problem dotyczy układu przeniesienia napędu i kół.

Są to usterki, które mało kto potrafi usunąć samodzielnie. Nawet specjaliście może być trudno naprawić je bezpośrednio na miejscu awarii, więc zwykle konieczne jest holowanie do warsztatu. To znacznie podnosi koszt całej usługi. No właśnie, ile zapłacimy za nie za granicą?

Warto pamiętać o tym, że na cenę składa się nie tylko sam przejazd lawetą, ale również jej dojazd, załadowanie i rozładunek. Wysokość ceny zależy od rodzaju holowanego pojazdu (usługa jest droższa dla dużych aut typu jeep czy minibus) i od tego, czy samochód może samodzielnie wjechać na lawetę, czy trzeba użyć w tym celu dodatkowego sprzętu (dzieje się tak w przypadku aut po wypadku). Jeśli na trasie lawety znajdą się płatne odcinki dróg (np. na autostradzie), te opłaty również zostaną doliczone do rachunku.

Za sam dowóz paliwa na autostradzie w Niemczech zapłacimy ok. 150 euro, czyli ponad 600 zł. Holowanie do warsztatu, znajdującego się 100 km od miejsca awarii, kosztuje średnio 550 euro, czyli ponad 2 300 zł, a wymiana sprzęgła to w przeliczeniu na złotówki ok. 3 000 zł. Nieco niższe ceny są we Włoszech czy Hiszpanii, za to we Francji jest jeszcze drożej niż w Niemczech. Przyzwyczajeni do polskich cen, możemy być w szoku, kiedy zobaczymy rachunek za holowanie i naprawę.

Czy assistance dodawane do OC wystarczy na zagraniczny wyjazd?

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz w długo wyczekiwaną zagraniczną podróż a Twoje auto, kilkaset kilometrów od domu, ulega awarii. Konieczne będzie odholowanie do warsztatu. W myślach już przeliczasz, ile będzie to kosztować i z jakich wakacyjnych atrakcji będziesz musiał zrezygnować, gdy przypominasz sobie, że masz ubezpieczenie assistance – dostałeś je gratis przy zakupie OC. Czy na pewno możesz z niego skorzystać za granicą?

Assistance dodawane do OC obejmuje bardzo wąski zakres usług. Zazwyczaj jest to tzw. Mini Assistance, zapewniające pomoc tylko w razie wypadku, z dość niewielkim limitem kilometrów holowania. Jeśli do unieruchomienia samochodu dojdzie poza granicami Polski, z powodu awarii, takie ubezpieczenie jest bezużyteczne. Dlatego osoby, które planują wyjazd własnym samochodem za granicę, powinny pomyśleć o dodatkowym assistance z szerokim zakresem pomocy.

Assistance na wyjazd za granicę – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Osoby, które intensywnie korzystają z samochodu i często przekraczają granice Polski, powinny pomyśleć o rozszerzonym assistance, działającym na terenie całej Europy. W ramach takiego ubezpieczenia można liczyć na naprawę samochodu na miejscu, jak i holowanie do warsztatu, zamówić dostawę paliwa, uzyskać samochód zastępczy na dalszą podróż albo nocleg dla siebie i pasażerów na czas naprawy.

Przy wyborze assistance warto dokładnie czytać warunki umowy i zwracać uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Ważny jest zwłaszcza zakres terytorialny ochrony – w niektórych krajach, np. należących do byłego ZSRR, assistance może nie zadziałać. Jeśli chodzi o kwestię holowania, w przypadku najdroższych pakietów limit odległości jest bardzo wysoki (nawet do 1000 – 1500 kilometrów) albo nie ma go wcale. To pozwala sprowadzić samochód z zagranicy do Polski, jeśli zajdzie taka potrzeba.

miniaturka wpisu
Assistance za granicą – ubezpieczamy auto na zagraniczny wyjazd

W odróżnieniu od OC i AC to ubezpieczenie zapewnia natychmiastową pomoc w razie awarii i dba nie tylko o kierowcę, ale i o jego pasażerów.

Przejdź do artykułu

Assistance krótkoterminowy – idealna opcja na wakacje i ferie

Wybierasz się własnym samochodem na narty do Austrii? A może planujesz dwutygodniowy pobyt w Chorwacji latem i podróż autem traktujesz jako część wakacyjnej przygody? Jeśli wiesz, że poza tym jednym wyjazdem raczej nie będziesz przekraczał polskich granic, możesz poszukać ofert assistance krótkoterminowego. To produkt stworzony specjalnie z myślą o osobach, które potrzebują dodatkowej ochrony za granicą tylko przez 7, 15 albo 30 dni – czyli tyle, ile zwykle trwają urlopy. Za tygodniowe ubezpieczenie na terenie Europy zapłacimy nie więcej niż 50 zł, za 30 dni – od 100 do 300 zł, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu ochrony.

Zanim ruszysz w drogę: lista rzeczy do sprawdzenia przed wyjazdem za granicę

Przed każdą dłuższą podróżą, nie tylko za granicę, ale i w kraju, warto poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie auta:

 • czy w samochodzie znajdują się wszystkie elementy wymaganego wyposażenia (gaśnica i trójkąt ostrzegawczy)?
 • czy w krajach, przez które będziemy jechać, konieczne są jakieś dodatkowe elementy wyposażenia (w wielu państwach UE trzeba mieć też kamizelkę odblaskową i zestaw pierwszej pomocy, w niektórych także zapasowe żarówki czy zestaw do wymiany koła)?
 • czy poziom płynów jest prawidłowy (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy, płynu w akumulatorze)?
 • czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe?
 • czy oświetlenie, w tym światła przeciwmgielne działają?
 • czy wycieraczki są sprawne?

Jeśli wszystko działa, a w samochodzie, oprócz obowiązkowego wyposażenia, mamy też zestaw narzędzi, kable rozruchowe i latarkę, powinniśmy poradzić sobie z większością problemów po drodze. O resztę zadba dobrze dobrane assistance.

PODSUMOWANIE
 • Naprawa i holowanie auta za granicą są znacznie droższe niż w Polsce. Ze szczególnie wysokimi cenami trzeba liczyć się w Niemczech i we Francji.
 • Dobrany pakiet assistance pomoże nam w trudnych sytuacjach na drodze. Pakiety o najszerszym zakresie ochrony działają na terenie całej Europy i mają bardzo wysoki limit kilometrów holowania (albo nie mają go wcale).
 • Assistance dodawane jako gratis do ubezpieczenia OC zwykle nie zapewnia ochrony za granicą.
 • Ciekawą opcją na jednorazowy wyjazd za granicę jest assistance krótkoterminowe – ochrona na 7, 15 lub 30 dni.
 • Aby uchronić się przed problemami podczas dalekiej podróży za granicę, warto dokładnie sprawdzić stan samochodu i zadbać o jego właściwe wyposażenie.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Holowanie samochodu za granicą musi być bardzo ciężkie. Dobrze, że takie artykuły powstają :)
avatar autora komentarza
Szczerze mówiąc nikomu tego nie życzę, holowanie samochodem za granicą to stresująca sytuacja, szczególnie dla tych co im się samochód zepsuł