Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Kolega poleca Ci firmę ubezpieczeniową, twierdząc, że wyjątkowo tanio ubezpieczył tam samochód? Weź pod uwagę, że wcale nie musisz dostać równie dobrej ceny. Od czego zależą ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, na jakie kwoty się nastawić, czy da się jakoś wpłynąć na ich obniżenie – to wszystko w naszym poradniku. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie auta – czytaj dalej.

Ile kosztuje OC samochodu

Przezorny zawsze ubezpieczony, zwłaszcza jeśli zmusza go do tego prawo. Każda osoba, która ma zarejestrowany samochód, musi mieć też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – czyli ubezpieczenie OC. Zakres tej ochrony ustalają przepisy, więc jedyne, czym różnią się oferty z różnych firm, to cena.

Średnia cena ubezpieczenia OC w sierpniu wyniosła 821,28 zł, ale może być ona dużo niższa. Najniższa składka OC jaką wyliczył użytkownik naszego kalkulatora to tylko 260 zł! Z drugiej strony, są osoby, które płacą dużo więcej (patrz akapit dotyczący młodych kierowców). Skąd się biorą takie różnice?

Od czego zależy wysokość składki OC

Jak to się dzieje, że ta sama osoba w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym płaci za OC 480 zł, a w innym, nie zmieniając samochodu ani żadnych swoich danych, musiałaby wydać 950 zł? Każdy ubezpieczyciel przy ustalaniu składki OC bierze pod uwagę nieco inne czynniki i nadaje im inną wagę. Są jednak uniwersalne elementy, które liczą się dla każdej z firm ubezpieczeniowych.

Parametry samochodu a cena OC

Cena OC zależy również od takich cech samochodu, jak jego rok produkcji, który pozwala przewidzieć stan techniczny auta, pojemność silnika, dzięki której można ocenić prawdopodobieństwo jazdy z wyższą prędkością i tym samym groźnego wypadku, czy marka i model – niektóre statystycznie częściej biorą udział w stłuczkach i wypadkach.

Najniższe średnie OC za sierpień płacili właściciele samochodów marki Dacia – wyniosło 631,00 zł. Tuż za nimi uplasowały się auta Suzuki, ze średnią 646,16 zł oraz Kia – 667,47 zł. Na drugim biegunie są samochody BMW, ze średnią 1053,80 zł, Subaru – 1002,11 zł i Saab – 953,09 zł. Co ciekawe, Audi, które do niedawna uchodziło za jeden z droższych do ubezpieczenia samochodów, znajduje się dopiero na 6. miejscu tej listy, po Alfie Romeo i Mercedesie.

Cena OC, a pojemność silnika w sierpniu 2019

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
do 1.0690,88 zł
1.0 – 1.2703,65 zł
1.2 – 1.4761,35 zł
1.4 – 1.6768,14 zł
1.6 – 2.0823,88 zł
Powyżej 2.0993,90 zł

Cechy właściciela a cena OC

Im młodszy właściciel, im krócej ma prawo jazdy, tym wyższą będzie płacił składkę. Z każdym rokiem doświadczenia za kółkiem i braku szkód rosną jednak zniżki. Niższą cenę otrzymają też osoby w związku i mające dzieci – ubezpieczyciele zakładają, że jeżdżą one bezpieczniej. Dla niektórych firm ubezpieczeniowych liczy się też zawód wykonywany przez kierowcę – sportowcy, pracownicy działu IT płacą za OC dużo więcej, niż rolnicy czy nauczyciele.

Miejsce zamieszkania a cena OC

Sprawdziliśmy, ile za polisę OC w sierpniu 2019 zapłacili średnio mieszkańcy miast wojewódzkich w Polsce:

MiejscowośćŚrednia cena OC
Rzeszów682,54 zł
Zielona Góra763,17 zł
Lublin798,76 zł
Gorzów Wielkopolski807,37 zł
Katowice807,88 zł
Toruń818,79 zł
Opole818,79 zł
Kraków844,56 zł
Olsztyn846,12 zł
Kielce860,52 zł
Bydgoszcz879,87 zł
Poznań885,77 zł
Białystok893,14 zł
Szczecin899,66 zł
Łódź930,68 zł
Gdańsk949,06 zł
Warszawa978,66 zł
Wrocław1022,15 zł

Jeśli kierowca mieszka w mieście, w którym jest duży ruch samochodowy i dochodzi do wielu wypadków i stłuczek, zapłaci za OC więcej, niż osoba z mniejszej miejscowości, gdzie takich zdarzeń jest mniej.

Przykład

Towarzystwo X bazując na danych statystycznych, ocenia, że ryzyko wystąpienia szkody w grupie wiekowej 35-45 lat wśród mieszkańców Opola jest niewielkie, dlatego w taryfie uwzględnia niższą stawkę dla tych klientów. Towarzystwo Y używa jednak innej metodologii i szacuje ryzyko na podstawie liczby mieszkańców miejscowości. Dlatego Opole, jako miejscowość o wyższej od średniej liczbie mieszkańców nie jest traktowane priorytetowo. Efektem jest różnica w taryfie OC, wynosząca 20 %. Jeśli więc klient z Opola dokona kalkulacji i otrzyma w towarzystwie X cenę na poziomie 550 zł za rok ochrony, polisa w towarzystwie Y będzie kosztowała 660 zł. Ponieważ OC ma wszędzie ten sam zakres, płacąc o 110 zł więcej, dostaniemy dokładnie ten sam produkt. Dlatego warto porównywać ceny OC.

Ubezpieczyciele potrzebują wielu informacji, by móc dobrze ocenić ryzyko szkody i tym samym ustalić stawkę OC, za którą będzie im się opłacało ubezpieczyć kierowcę. Korzystając z kalkulatora OC, można przekonać się o tym samodzielnie – pól do wypełnienia jest sporo. Warto jednak poświęcić chwilę na ich uzupełnienie, bo im więcej danych podamy, tym więcej uzyskamy konkretnych ofert.

Ceny OC znacznie poniżej średniej w sierpniu 2019

260 zł – tylko tyle za OC zapłacił 43-letni mieszkaniec Łęczycy. Mężczyzna jest bezdzietny oraz posiada Renault Clio Energy TCE Expression z 2013 roku (pojemność silnika 898, kombi, 5 miejsc). Od ponad 10 lat jeździ bezszkodowo nie powodując żadnej stłuczki ani wypadku.

Zobacz też, jak wyglądały najniższe ceny OC w dużych miastach w sierpniu 2019:

MiejscowośćNajniższa cena OC
Bydgoszcz300 zł
Kielce329 zł
Rzeszów335 zł
Gorzów Wielkopolski342,46 zł
Zielona Góra350 zł
Toruń355 zł
Białystok355 zł
Opole360 zł
Lublin360 zł
Szczecin380 zł
Katowice394 zł
Warszawa396,24 zł
Kraków414,44 zł
Łódź424 zł
Olsztyn433 zł
Olsztyn433 zł
Wrocław437,58 zł
Poznań447 zł
Gdańsk449zł

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu

Rocznik auta ma niemały wpływ na cenę OC. Właściciele kilkuletnich aut płacą za OC znacznie mniej, niż posiadacze kilkunastoletnich i starszych samochodów. Z tej zasady wyłamują się jednak auta prosto z salonu. Wynika to z faktu, że najczęściej kupują je lekarze, prawnicy lub informatycy, którzy przez ubezpieczycieli są oceniani jako bardziej skłonni do powodowania szkód na drodze. Nowymi samochodami lubimy się też pochwalić, przetestować ich moc – to wszystko wpływa na wysokie ryzyko i wysoką cenę OC dla nowych samochodów.

Podsumowując, najniższe OC zapłacą osoby, których samochody mają od trzech do dziesięciu lat, najwyższe – właściciele aut dobiegających dwudziestki i ci, którzy na drogi wyjechali prosto z salonu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek 2019

Każdy rok bezszkodowej jazdy gwarantuje kierowcom zniżki od podstawowej ceny OC. Wysokość zniżek i warunki ich przyznawania nieco różnią się u każdego ubezpieczyciela, ale zawsze opłaca się je gromadzić. Zwykle można liczyć na upust od 10 do 60% w stosunku do podstawowej ceny. Różnica między OC bez zniżek a OC z maksymalną dostępną zniżką często sięga nawet tysiąca złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc

Standardowo umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy, jednak są przypadki, kiedy auto można ubezpieczyć nawet na miesiąc. Dotyczy to takich sytuacji i pojazdów jak:

 • sprowadzenie auta z zagranicy – żeby przekroczyć nim granicę, trzeba mieć ubezpieczenie, najlepiej 30-dniowe. Po rejestracji trzeba będzie wykupić już całoroczne;
 • rejestracja czasowa – dotyczy np. wywozu auta za granicę;
 • auta w komisach – nawet samochody, które nie są aktualnie używane, muszą być ubezpieczone, dlatego właściciele komisów ubezpieczają sprzedawane auta na miesiąc;
 • pojazdy zabytkowe – miesięczne polisy można kupować kilka razy do roku, za każdym razem, kiedy wybieramy się na przejażdżkę takim autem;
 • pojazdy wolnobieżne – osiągające maksymalną prędkość 25 km/h.

Ponieważ takie ubezpieczenia zawierane są tylko na miesiąc, kosztują odpowiednio mniej, zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC – cena autocasco

O ile przy zakupie ubezpieczenia OC kierujemy się przede wszystkim ceną, to już w przypadku AC najważniejszym czynnikiem wyboru powinien być zakres ochrony oferowany przez ubezpieczyciela. Za autocasco zapłacimy podobnie jak za OC – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że cena AC w pakiecie z OC jest zwykle dużo korzystniejsza. Pakiet OC+AC może kosztować zaledwie o 20-30 % więcej niż samo OC.

Przykład

Pan Adam, właściciel Forda Focusa z Radomia znalazł na mubi.pl ofertę OC za 480 zł. Cena pełnego pakietu OC+AC wyniosła 690 zł. Oznacza to, że AC w przypadku tego pojazdu kosztowało zaledwie 210 zł. Oznacza to tylko kilkadziesiąt groszy za dzień ochrony. Kupując OC, warto nie ufać mitom mówiącym, że AC jest bardzo drogie. Często wystarczy dołożyć niewielką kwotę, aby zapewnić sobie spokojny sen.

Od czego zależy cena AC

Wielu ubezpieczycieli ma w ofercie kilka typów ubezpieczeń autocasco, które różnią się ceną. Ich koszt zależy do czynników takich jak:

 • wiek pojazdu – zwykle można spotkać się z podziałem na trzy ‘grupy wiekowe’ – do 8 lat, od 8 do 15 lat i powyżej 15 lat;
 • liczba ryzyk – czy polisa obejmuje wszystkie ryzyka, czy tylko ryzyka nazwane?
 • sposób likwidacji szkody,
 • amortyzacja części,
 • suma ubezpieczenia,
 • udział własny w szkodzie (franszyza redukcyjna),
 • miejsce zamieszkania kierowcy – w miejscowościach, w których częściej dochodzi do wypadków, AC jest droższe.

To jednak nie wszystkie elementy, jakie mogą mieć wpływ na ostateczną stawkę AC. Aby się przekonać, ile za nie zapłacimy, najlepiej skorzystać z porównywarki OC/AC i prześwietlić bliżej najciekawsze oferty.

Ile kosztuje Mini AC (minicasco)

Mini autocasco to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę tylko od wybranych rodzajów ryzyka, najczęściej takich, które prowadzą do utraty samochodu, czyli kradzieży lub całkowitego zniszczenia w wyniku pożaru lub działania żywiołów. Na takie ubezpieczenie często decydują się właściciele starszych samochodów. Jego cena jest dużo niższa niż cena pełnego AC. Za minicasco chroniące przed jednym ryzykiem dla samochodu z dolnego pułapu cenowego zapłacimy często nie więcej niż 50 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie Assistance (ASS)

Ubezpieczenie Assistance najczęściej kupowane jest w pakietach z OC i AC, bywa też dodawane jako gratis do niektórych ubezpieczeń, ale wówczas zapewnia ochronę tylko w niewielkim zakresie. Standardowy zakres świadczeń w ramach assistance to pomoc telefoniczna, naprawa na miejscu, holowanie, dostarczenie paliwa, samochód zastępczy, a w pakietach rozszerzonych można oczekiwać też pomocy medycznej czy noclegu dla kierowcy i pasażerów. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w ofercie przynajmniej dwa typy Assistance – działające w Polsce i za granicą.

Ubezpieczenie assistance za granicą – koszty

Roczną polisę assistance obowiązującą w Polsce i Europie można mieć już za ok. 200 zł. Dla osób, które wyjeżdżają częściej, niż raz do roku może to być bardzo opłacalna oferta. Warto jednak zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie, które nas interesuje, obejmuje koszty holowania. Za granicą zapłacimy za nie sporo, nie tylko ze względu na zagraniczne stawki, ale przede wszystkim – liczbę kilometrów.

Assistance krótkoterminowe – cena

Ciekawym produktem jest krótkoterminowe ubezpieczenie, często reklamowane jako assistance na wakacje. W zależności od firmy można wykupić je na 7, 10, 15 lub 30 dni. Najczęściej obejmuje pomoc w razie awarii, kradzieży lub wypadku. Firmy ubezpieczeniowe rzadko oferują krótkoterminowe assistance jako samodzielny produkt, częściej jest to dodatek do innych polis, np. turystycznej. W nielicznych przypadkach, kiedy jest inaczej, okazuje się, że taka ochrona w przeliczeniu na dzień jest dużo droższa niż całoroczne assistance, więc osoby, które wyjeżdżają za granicę częściej niż raz do roku, powinny porównać, co bardziej im się opłaca.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW

Od następstw nieszczęśliwych wypadków można ubezpieczyć się nie tylko przy okazji zawierania polisy na życie czy zakupu polisy turystycznej. Coraz popularniejsze są specjalne ubezpieczenia NNW komunikacyjne, które obejmują ochroną kierowcę i pasażerów samochodu. Decydują się na nie osoby, które szczególnie cenią sobie poczucie bezpieczeństwa swoje i swoich bliskich.

Czy ubezpieczenie NNW się opłaca

Ceny ubezpieczeń NNW nie są wygórowane – w wielu firmach można wykupić roczną ochronę za mniej niż 100 zł, są też oferty do 50 zł. Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy sumy gwarancyjne, do których ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia lub rehabilitacji oraz wyjątki zawarte w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Biorąc jednak pod uwagę, że NNW często zapewnia ochronę w sytuacjach, których nie uwzględnia OC, jest to zakup wart rozważenia.

Różnice w cenach ubezpieczenia młodych i doświadczonych kierowców

Jest kilka grup kierowców, którzy muszą nastawić się na szczególnie wysokie wydatki, kiedy chcą ubezpieczyć auto. To osoby, które spowodowały szkody (miały stłuczki lub wypadki), które jeżdżą sportowymi samochodami o dużej mocy oraz najmłodsi kierowcy. Zwłaszcza ci ostatni są w trudnej sytuacji – z reguły znajdują się na początku swojej kariery zawodowej i nie zarabiają zbyt dużo, a muszą płacić za OC często grubo powyżej tysiąca złotych. Dla ubezpieczycieli jednak stanowią grupą największego ryzyka. Ze względu na swój młody wiek i małe doświadczenie za kierownicą, uważani są za szczególnie skłonnych do ryzyka i niebezpiecznych zachowań. Niestety, policyjne statystyki to potwierdzają.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Średnia cena OC w sierpniu dla kierowców pomiędzy 18 a 25 rokiem życia wynosiła 1573,57 zł (na podstawie kalkulacji wykonanych przez użytkowników kalkulatora OC Mubi). W tym samym czasie średnia dla wszystkich użytkowników wyniosła 821,28 zł. Ta różnica najlepiej pokazuje, jak duże koszty muszą ponosić młodzi kierowcy ubezpieczający swoje samochody. Jeśli do tego taki człowiek jeździ samochodem jednej z marek uważanych za mniej bezpieczne (np. BMW, Audi), albo krótko po zdaniu prawa jazdy zdarzy mu się stłuczka, może okazać się, że jego składka na OC wyniesie nawet ponad 2 tysiące złotych. Na szczęście można częściowo obniżyć te wydatki.

Ile kosztuje ubezpieczenie ze współwłaścicielem

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów OC dla młodych kierowców jest współwłasność – jeśli podzielą się własnością samochodu np. ze starszym członkiem rodziny, mogą sporo zaoszczędzić, korzystając ze zniżek tej drugiej osoby. Ile konkretnie, pokazują średnie ceny OC za sierpień dla kierowców w wieku 18 – 25 lat:

 • bez współwłaściciela – 1626,43 zł,
 • ze współwłaścicielem – 1268,40 zł.

Więcej o tym, jak ustanowić współwłaściciela samochodu i obniżyć cenę OC, można przeczytać w artykule: Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć?.

Autor artykułu: Joanna Gołacka

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Oceń artykuł
25,00
Loading...

Porównaj teraz najtańsze ubezpieczenia samochodu

Dzięki porównaniu nawet 53 ofert ubezpieczeń zawsze oszczędzasz na polisach OC i AC. Porównaj ceny OC/AC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *