Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Kolega poleca Ci firmę ubezpieczeniową, twierdząc, że wyjątkowo tanio ubezpieczył tam samochód – czy możesz mu zaufać? Weź pod uwagę, że wcale nie musisz dostać równie dobrej ceny. Od czego zależą ceny ubezpieczeń komunikacyjnych? Na jakie kwoty się nastawić? Czy da się jakoś wpłynąć na ich obniżenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie auta – czytaj dalej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Przezorny zawsze ubezpieczony, zwłaszcza jeśli zmusza go do tego prawo. Każda osoba, która ma zarejestrowany samochód, musi mieć też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – czyli ubezpieczenie OC. Zakres tej ochrony ustalają przepisy, więc jedyne, czym różnią się oferty z różnych firm, to cena.

Średnia cena ubezpieczenia OC w lipcu 2023 roku wyniosła 703 zł, ale może być ona dużo niższa. Najniższa składka OC jaką wyliczył użytkownik naszego kalkulatora to tylko 147 zł! Z drugiej strony, są osoby, które płacą dużo więcej (patrz akapit dotyczący młodych kierowców). Skąd się biorą takie różnice?

Od czego zależy wysokość składki OC?

Jak to się dzieje, że ta sama osoba w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym płaci za OC 480 zł, a w innym, nie zmieniając samochodu ani żadnych swoich danych, musiałaby wydać 950 zł? Każdy ubezpieczyciel przy ustalaniu składki OC bierze pod uwagę nieco inne czynniki i nadaje im inną wagę. Są jednak uniwersalne elementy, które liczą się dla każdej z firm ubezpieczeniowych.

Parametry samochodu a cena OC

Cena OC zależy również od takich cech samochodu, jak jego rok produkcji, który pozwala przewidzieć stan techniczny auta, pojemność silnika, dzięki której można ocenić prawdopodobieństwo jazdy z wyższą prędkością i tym samym groźnego wypadku, czy marka i model – niektóre statystycznie częściej biorą udział w stłuczkach i wypadkach.

Ekspert Mubi radzi:

Najniższe średnie OC w lipcu płacili właściciele samochodów marki Trabant, Isuzu i Daihatsu – wynosiło ono odpowiednio 300 zł, 500 zł i 514 zł. Na drugim biegunie znalazły się samochody Lamborghini ze średnią 1 407 zł, Ferrari – 1 374 zł i Ferrari– 1337 zł. Co ciekawe, Lexus, który do niedawna uchodził za jeden z droższych do ubezpieczenia samochodów, można było ubezpieczyć średnio za 829 zł.

Cena OC a pojemność silnika w lipcu 2023 roku

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
do 1.0552 zł
1.0 – 1.2629 zł
1.2 – 1.4651 zł
1.4 – 1.6656 zł
1.6 – 2.0718 zł
Powyżej 2.0820 zł

Więcej na temat tej zależności przeczytasz w naszym artykule:

pojemność silnika a cena oc
Pojemność silnika a cena OC

Jak pojemność silnika wpływa na cenę ubezpieczenie OC? Czy właściciele samochodów z dużym silnikiem mogą mieć tańsze OC? Sprawdź!

Czytaj dalej

Cechy właściciela a cena OC

Im młodszy właściciel, im krócej ma prawo jazdy, tym wyższą będzie płacił składkę. Z każdym rokiem doświadczenia za kółkiem i braku szkód rosną jednak zniżki. Niższą cenę otrzymają też osoby w związku i mające dzieci – ubezpieczyciele zakładają, że jeżdżą one bezpieczniej. Dla niektórych firm ubezpieczeniowych liczy się też zawód wykonywany przez kierowcę – sportowcy, pracownicy działu IT płacą za OC dużo więcej, niż rolnicy czy nauczyciele.

Miejsce zamieszkania a cena OC

Sprawdziliśmy, ile za polisę OC w lipcu 2023 roku zapłacili średnio mieszkańcy miast wojewódzkich w Polsce:

MiejscowośćŚrednia cena OC
Rzeszów651 zł
Opole698 zł
Lublin704 zł
Katowice719 zł
Kielce723 zł
Białystok723 zł
Zielona Góra736 zł
Kraków740 zł
Olsztyn759 zł
Toruń783 zł
Gorzów Wielkopolski789 zł
Poznań790 zł
Bydgoszcz813 zł
Łódź827 zł
Szczecin841 zł
Warszawa849 zł
Wrocław871 zł
Gdańsk919 zł

Jeśli kierowca mieszka w mieście, w którym jest duży ruch samochodowy i dochodzi do wielu wypadków i stłuczek, zapłaci za OC więcej, niż osoba z mniejszej miejscowości, gdzie takich zdarzeń jest mniej.

Przykład

Towarzystwo X bazując na danych statystycznych, ocenia, że ryzyko wystąpienia szkody w grupie wiekowej 35-45 lat wśród mieszkańców Opola jest niewielkie, dlatego w taryfie uwzględnia niższą stawkę dla tych klientów. Towarzystwo Y używa jednak innej metodologii i szacuje ryzyko na podstawie liczby mieszkańców miejscowości. Dlatego Opole, jako miejscowość o wyższej od średniej liczbie mieszkańców nie jest traktowane priorytetowo. Efektem jest różnica w taryfie OC, wynosząca 20%. Jeśli więc klient z Opola dokona kalkulacji i otrzyma w towarzystwie X cenę na poziomie 550 zł za rok ochrony, polisa w towarzystwie Y będzie kosztowała 660 zł. Ponieważ OC ma wszędzie ten sam zakres, płacąc o 110 zł więcej, dostaniemy dokładnie ten sam produkt. Dlatego warto porównywać ceny OC.

Ubezpieczyciele potrzebują wielu informacji, by móc dobrze ocenić ryzyko szkody i tym samym ustalić stawkę OC, za którą będzie im się opłacało ubezpieczyć kierowcę. Korzystając z kalkulatora OC, można przekonać się o tym samodzielnie – pól do wypełnienia jest sporo. Warto jednak poświęcić chwilę na ich uzupełnienie, bo im więcej danych podamy, tym więcej uzyskamy konkretnych ofert.

Ceny OC znacznie poniżej średniej w lipcu 2023 roku

147 zł – tylko tyle za OC zapłacił 52-letni mieszkaniec Łodzi, który znalazł najtańsze OC na Volvo v60.

Zobacz też, jak wyglądały najniższe ceny OC w dużych miastach w lipcu 2023 roku:

MiejscowośćNajniższa cena OC
Łódź147 zł
Olsztyn217 zł
Lublin241 zł
Gorzów Wielkopolski247 zł
Warszawa249 zł
Zielona Góra274 zł
Szczecin276 zł
Opole284 zł
Katowice287 zł
Wrocław290 zł
Bydgoszcz292 zł
Kraków297 zł
Kielce299 zł
Białystok307 zł
Rzeszów310 zł
Poznań313 zł
Gdańsk314 zł
Toruń328 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Rocznik auta ma niemały wpływ na cenę OC. Właściciele kilkuletnich aut płacą za OC znacznie mniej niż posiadacze kilkunastoletnich i starszych samochodów. Z tej zasady wyłamują się jednak auta prosto z salonu. Wynika to z faktu, że najczęściej kupują je lekarze, prawnicy lub informatycy, którzy przez ubezpieczycieli są oceniani jako bardziej skłonni do powodowania szkód na drodze. Nowymi samochodami lubimy się też pochwalić, przetestować ich moc – to wszystko wpływa na wysokie ryzyko i wysoką cenę OC dla nowych samochodów.

Podsumowując, najniższe OC zapłacą osoby, których samochody mają od trzech do dziesięciu lat, najwyższe – właściciele aut dobiegających dwudziestki i ci, którzy na drogi wyjechali prosto z salonu.

nowe samochody
Ubezpieczenie nowego samochodu – ile kosztuje w 2023?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu.

Czytaj dalej

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek 2023?

Każdy rok bezszkodowej jazdy gwarantuje kierowcom zniżki od podstawowej ceny OC. Wysokość zniżek i warunki ich przyznawania nieco różnią się u każdego ubezpieczyciela, ale zawsze opłaca się je gromadzić. Zwykle można liczyć na upust od 10 do 60% w stosunku do podstawowej ceny. Różnica między OC bez zniżek a OC z maksymalną dostępną zniżką często sięga nawet tysiąca złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Standardowo umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy, jednak są przypadki, kiedy auto można ubezpieczyć nawet na miesiąc. Dotyczy to takich sytuacji i pojazdów jak:

 • sprowadzenie auta z zagranicy – żeby przekroczyć nim granicę, trzeba mieć ubezpieczenie, najlepiej 30-dniowe. Po rejestracji trzeba będzie wykupić już całoroczne;
 • rejestracja czasowa – dotyczy np. wywozu auta za granicę;
 • auta w komisach – nawet samochody, które nie są aktualnie używane, muszą być ubezpieczone, dlatego właściciele komisów ubezpieczają sprzedawane auta na miesiąc;
 • pojazdy zabytkowe – miesięczne polisy można kupować kilka razy do roku, za każdym razem, kiedy wybieramy się na przejażdżkę takim autem;
 • pojazdy wolnobieżne – osiągające maksymalną prędkość 25 km/h.

Ponieważ takie ubezpieczenia zawierane są tylko na miesiąc (w przypadku pojazdu wolnobieżnego – na minimum 3 miesiące), kosztują odpowiednio mniej, zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

OC krótkoterminowe
OC na miesiąc – ile kosztuje, co trzeba wiedzieć o OC krótkoterminowym?

Jakie są różnice między ubezpieczeniem OC krótkoterminowym a OC w pełnym wymiarze czasu? Dla kogo przygotowano OC krótkoterminowe? Sprawdź!

Czytaj dalej

Ile kosztuje ubezpieczenie AC? Cena autocasco

O ile przy zakupie ubezpieczenia OC kierujemy się przede wszystkim ceną, to już w przypadku AC najważniejszym czynnikiem wyboru powinien być zakres ochrony oferowany przez ubezpieczyciela. Za autocasco zapłacimy podobnie jak za OC – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że cena AC w pakiecie z OC jest zwykle dużo korzystniejsza. Pakiet OC+AC może kosztować zaledwie o 20-30% więcej niż samo OC.

Przykład

Pan Adam, właściciel Forda Focusa z Radomia znalazł na mubi.pl ofertę OC za 420 zł. Cena pełnego pakietu OC+AC wyniosła 702 zł. Oznacza to, że AC w przypadku tego pojazdu kosztowało zaledwie 282 zł więcej. Kupując OC, warto nie ufać mitom mówiącym, że AC jest bardzo drogie. Często wystarczy dołożyć niewielką kwotę, aby zapewnić sobie spokojny sen.

UbezpieczycielCena pakietu OC + AC Pełne
UNIQA702 zł
Trasti1 090 zł
Beesafe1 123 zł
Wiener1 146 zł
Benefia1 216 zł

Od czego zależy cena AC?

Wielu ubezpieczycieli ma w ofercie kilka typów ubezpieczeń autocasco, które różnią się ceną. Ich koszt zależy od czynników takich jak:

 • wiek pojazdu – zwykle można spotkać się z podziałem na trzy ‘grupy wiekowe’ – do 8 lat, od 8 do 15 lat i powyżej 15 lat;
 • liczba ryzyk – czy polisa obejmuje wszystkie ryzyka, czy tylko ryzyka nazwane?
 • sposób likwidacji szkody,
 • amortyzacja części,
 • suma ubezpieczenia,
 • udział własny w szkodzie (franszyza redukcyjna),
 • miejsce zamieszkania kierowcy – w miejscowościach, w których częściej dochodzi do wypadków, AC jest droższe.

To jednak nie wszystkie elementy, jakie mogą mieć wpływ na ostateczną stawkę AC. Aby się przekonać, ile za nie zapłacimy, najlepiej skorzystać z porównywarki OC/AC i prześwietlić bliżej najciekawsze oferty.

od czego zależy cena AC

Ile kosztuje Mini AC (minicasco)?

Mini autocasco to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę tylko od wybranych rodzajów ryzyka, najczęściej takich, które prowadzą do utraty samochodu, czyli kradzieży lub całkowitego zniszczenia w wyniku pożaru lub działania żywiołów. Na takie ubezpieczenie często decydują się właściciele starszych samochodów. Jego cena jest dużo niższa niż cena pełnego AC. Za minicasco chroniące przed jednym ryzykiem dla samochodu z dolnego pułapu cenowego zapłacimy często nie więcej niż 60 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie Assistance samochodu?

Ubezpieczenie Assistance najczęściej kupowane jest w pakietach z OC i AC, bywa też dodawane jako gratis do niektórych ubezpieczeń, ale wówczas zapewnia ochronę tylko w niewielkim zakresie. Standardowy zakres świadczeń w ramach assistance to pomoc telefoniczna, naprawa na miejscu, holowanie, dostarczenie paliwa, samochód zastępczy, a w pakietach rozszerzonych można oczekiwać też pomocy medycznej czy noclegu dla kierowcy i pasażerów. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w ofercie przynajmniej dwa typy Assistance – działające w Polsce i za granicą.

Ubezpieczenie assistance za granicą – koszty

Roczną polisę assistance obowiązującą w Polsce i Europie można mieć już za ok. 40 zł. Dla osób, które wyjeżdżają częściej, niż raz do roku może to być bardzo opłacalna oferta. Warto jednak zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie, które nas interesuje, obejmuje koszty holowania. Za granicą zapłacimy za nie sporo, nie tylko ze względu na zagraniczne stawki, ale przede wszystkim – liczbę kilometrów.

Assistance krótkoterminowe – cena

Ciekawym produktem jest krótkoterminowe ubezpieczenie, często reklamowane jako assistance na wakacje. W zależności od firmy można wykupić je na 7, 10, 15 lub 30 dni. Najczęściej obejmuje pomoc w razie awarii, kradzieży lub wypadku. Firmy ubezpieczeniowe rzadko oferują krótkoterminowe assistance jako samodzielny produkt, częściej jest to dodatek do innych polis, np. turystycznej. W nielicznych przypadkach, kiedy jest inaczej, okazuje się, że taka ochrona w przeliczeniu na dzień jest dużo droższa niż całoroczne assistance, więc osoby, które wyjeżdżają za granicę częściej niż raz do roku, powinny porównać, co bardziej im się opłaca.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW komunikacyjne?

Od następstw nieszczęśliwych wypadków można ubezpieczyć się nie tylko przy okazji zawierania polisy na życie czy zakupu polisy turystycznej. Coraz popularniejsze są specjalne ubezpieczenia NNW komunikacyjne, które obejmują ochroną kierowcę i pasażerów samochodu. Decydują się na nie osoby, które szczególnie cenią sobie poczucie bezpieczeństwa swoje i swoich bliskich.

Czy ubezpieczenie NNW się opłaca

Ceny ubezpieczeń NNW nie są wygórowane – w wielu firmach można wykupić roczną ochronę za mniej niż 100 zł, są też oferty do 50 zł. Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy sumy gwarancyjne, do których ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia lub rehabilitacji oraz wyjątki zawarte w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Biorąc jednak pod uwagę, że NNW często zapewnia ochronę w sytuacjach, których nie uwzględnia OC, jest to zakup wart rozważenia.

Różnice w cenach ubezpieczenia młodych i doświadczonych kierowców

Jest kilka grup kierowców, którzy muszą nastawić się na szczególnie wysokie wydatki, kiedy chcą ubezpieczyć auto. To osoby, które spowodowały szkody (miały stłuczki lub wypadki), które jeżdżą sportowymi samochodami o dużej mocy oraz najmłodsi kierowcy. Zwłaszcza ci ostatni są w trudnej sytuacji – z reguły znajdują się na początku swojej kariery zawodowej i nie zarabiają zbyt dużo, a muszą płacić za OC często grubo powyżej tysiąca złotych. Dla ubezpieczycieli jednak stanowią grupę największego ryzyka. Ze względu na swój młody wiek i małe doświadczenie za kierownicą, uważani są za szczególnie skłonnych do ryzyka i niebezpiecznych zachowań. Niestety, policyjne statystyki to potwierdzają.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Średnia cena OC w lipcu 2023 roku dla kierowców pomiędzy 18. a 25. rokiem życia wynosiła 1 370 zł(na podstawie kalkulacji wykonanych przez użytkowników kalkulatora OC Mubi). W tym samym czasie średnia dla wszystkich użytkowników wyniosła 703 zł. Ta różnica najlepiej pokazuje, jak duże koszty muszą ponosić młodzi kierowcy ubezpieczający swoje samochody. Jeśli do tego samochód mniej doświadczonego właściciela należy do jednej z marek uważanych za mniej bezpieczne (np. BMW, Audi) albo krótko po zdaniu prawa jazdy zdarzy mu się stłuczka, to może okazać się, że jego składka na OC wyniesie nawet ponad 2 tysiące złotych. Na szczęście można częściowo obniżyć te wydatki!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ze współwłaścicielem?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów OC dla młodych kierowców jest współwłasność – jeśli podzielą się własnością samochodu, np. ze starszym członkiem rodziny, mogą sporo zaoszczędzić, korzystając ze zniżek tej drugiej osoby. Ile konkretnie, pokazują średnie ceny OC za listopad dla kierowców w wieku 18 – 25 lat:

 • bez współwłaściciela – 1 418 zł,
 • ze współwłaścicielem – 1 053 zł.

Więcej o tym, jak ustanowić współwłaściciela samochodu i obniżyć cenę OC, można przeczytać w artykule: Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć?.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia samochodu

Słyszałem, że można uchronić się przed podniesieniem składki, kupując ochronę zniżek. Jak działa to ubezpieczenie?

To opcja dla doświadczonych kierowców, którzy obawiają się utracić wypracowane dotychczas ulgi. Posiadając takie ubezpieczenie, możesz liczyć na to, że po szkodzie ubezpieczyciel uwzględnił tę samą ilość zniżek, co przed wypadkiem. Warunkiem jest jednak przedłużenie umowy ubezpieczeniowej w TU, w którym masz wykupioną ochronę zniżek.

Czy warto kupować najszerszy zakres ubezpieczenia AC?

To zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeśli masz nowy samochód i chcesz otrzymać odszkodowanie zarówno po stłuczce, uszkodzeniu przez siły przyrody, jak i po kradzieży, autocasco o szerokim zakresie rzeczywiście będzie przydatne. Jeśli jednak możesz sam naprawić nieco starszy pojazd, a części do niego są dostępne na rynku, być może wystarczy Ci AC mini, które zapewni rekompensatę w przypadku kradzieży lub zniszczenia auta przez grad? Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka.

Na jakie usługi mogę liczyć w ramach ubezpieczenia assistance?

Ubezpieczenie assistance zapewnia zwykle pomoc w naprawie pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie, naprawę w warsztacie, dowóz paliwa, samochód zastępczy, organizację noclegu lub transportu zastępczego w celu kontynuowania podróży, opiekę nad dziećmi lub zwierzętami na czas hospitalizacji ubezpieczonego po wypadku oraz wiele innych świadczeń.

Czy w ramach NNW ubezpieczeni są także pasażerowie?

Jeśli wykupisz odpowiedni wariant NNW. Ubezpieczenie to jest dostępne bowiem w wersji dla kierowcy lub dla kierowcy i pasażerów. Jeśli zakupisz tę drugą opcję, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po wypadku zarówno pokrzywdzonemu kierowcy, jak i osobom, które z nim podróżowały i ucierpiały w zdarzeniu.

PODSUMOWANIE
 • OC samochodu kosztuje średnio 703 zł.
 • Najtańsze ubezpieczenie OC samochodu w lipcu 2023 roku otrzymał 52-letni kierowca z Łodzi, który ubezpieczał Volvo v60. Zapłacił za nie zaledwie 147 zł.
 • Wysokość składki zależy od parametrów samochodu (np. marki i pojemności silnika) oraz cech właścicieli i kierowców (np. wieku i miejsca zamieszkania).
 • Za bezszkodową jazdę można mieć od 10 do 60% zniżki.
 • OC na miesiąc mogą kupić m.in. właściciele pojazdów historycznych i służących do jazd testowych.
 • Ubezpieczenie OC + AC można kupić już od 702 zł.
 • Alternatywą dla pełnego AC jest AC Mini, które można kupić już za 60 zł.
 • Assistance działające zarówno w Polsce, jak i za granicą można kupić za około 40 zł.
 • Młodzi kierowcy płacą za OC średnio 1 370 zł. Na niższą składkę mogą liczyć ci, którzy współdzielą pojazd, a ci, którzy ubezpieczają go samodzielnie, będą musieli zapłacić więcej.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
mnie już tak nie boli cena ubezpieczenia mam zniżki, ale początki były trudne. to trochę ból że młodzi kierowcy muszą tyle hajsu płacić. no zawsze zostaje wspówłaściciel albo można sobie np. zniżki wyrobić na motorze bo tam składki są dużo niższe
avatar autora komentarza
Cena ubezpieczenia OC dla młodych jest często zaporowa więc najsensowniej jest brać współwłaściciela, z resztą z tego co się pytam wiekszość tak właśnie robi
avatar autora komentarza
ubezpieczenie jest też zależne od miasta. trochę mnie to dziwi ale tak właśnie jest. u mnie akurat jest dość tanie więc spoko, nie narzekam. jeszcze mam zniżki wiec średnio pięć stówek płacę
avatar autora komentarza
dobrze wiem ile kosztuje ubezpieczenie auta ,ale mam swój sposób mianowicie szukam zawsze za pomocą tych porównywarek online i płacę naprawdę spoko składkę. znajomej ostatnio się chwaliłam to w szoku była, bo ja dopiero co 3 lata jeżdżę a płacę tak mało
avatar autora komentarza
Jednego nie rozumiem chce mieć wyższą wartość samochodu Autocasco a oni zazwyczaj z roku na rok ja mega zanizaja, najlepsi sa Ci co jeszcze chcą Cię wrobic na zamienikach , zamiast na oryginalnych częściach, Nie które ubezpieczenie to warto by bylo podać do Uiokk , za działania na szkodę właściciela samochodu.