Kalkulator taniego OC

Zaledwie 137 zł za ubezpieczenie OC w lutym 2024 zapłacił 55-letni właściciel Toyoty GT86 z Kutna. Czy Twoje ostatnie OC kosztowało kilka razy więcej? Dopiero planujesz zakup auta i pierwsze OC? Dowiedz się, co robią oszczędni kierowcy, aby płacić za polisę OC niespełna 12 zł miesięcznie –jak użytkownik kalkulatora taniego OC na mubi.pl.

kalkulator taniego OC

Stawki ubezpieczenia OC podane w artykule zależą m.in. od szczegółowego profilu kierowcy, pojazdu i aktualnej oferty na rynku. Przykładowe kalkulacje pokazują, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z kalkulatora OC Mubi.

4 kroki nawet w 3 minuty do najtańszego OC na mubi.pl

Średnio 3 minuty – tyle zajmuje oszczędnym kierowcom obliczenie ceny ubezpieczenia OC w kalkulatorze Mubi. Jak to działa? Ty podajesz dane w prostym formularzu, który przypomina ankietę z podpowiedziami, klikasz Kalkuluj i po kilku sekundach kalkulator wyświetla listę ofert, z których możesz wybrać najtańsze OC lub najatrakcyjniejszy pakiet ubezpieczeń.

1. Wybierz rodzaj ubezpieczenia. Warto zaznaczyć więcej niż OC, bo dzięki temu otrzymasz listę korzystnych cenowo pakietów. Assistance w pakiecie z OC możesz mieć nawet za kilkadziesiąt złotych więcej!

wybór pojazdu i ubezpieczenia

2. Podaj szczegóły dotyczące pojazdu. Formularz podpowiada takie dane, jak dokładny model samochodu czy pojemność silnika.

szczegóły samochodu

3. Określ, w jaki sposób używasz samochodu. Podaj m.in. miejsce parkowania pojazdu nocą, dotychczasowy stan licznika i planowany przebieg.

UWAGA!

Możesz pominąć numer rejestracyjny pojazdu. Jego podanie umożliwia dokładniejsze wyliczenie składki.

4. Wpisz dane właściciela samochodu i ewentualnego współwłaściciela. W obu przypadkach konieczne jest podanie daty urodzenia, daty uzyskania prawa jazdy, płci, miejsca zameldowania/zamieszkania, historii ubezpieczenia (od ilu lat dana osoba kupuje polisy OC i AC, a także czy likwidowała z nich szkody w ciągu ostatnich 10 lat).

UWAGA!

Możesz pominąć numer PESEL, imię i nazwisko. Niepodanie tych danych spowoduje brak ofert towarzystw takich jak Generali i Proama. Adres e-mail oraz numer telefonu podajesz dobrowolnie, aby np. przesłać link z wybraną ofertą na telefon lub skrzynkę mailową.

To koniec formularza! Po podaniu informacji o właścicielach pojazdu kliknij pomarańczowy przycisk Kalkuluj na dole strony i poczekaj około 30 sekund na wyświetlenie listy nawet 63 propozycji od 18 towarzystw ubezpieczeniowych.

8 sposobów oszczędnych kierowców na najtańsze OC

1. Współwłaściciel ze zniżką na ubezpieczenie

Średnio 310 zł mniej za ubezpieczenie OC w lutym 2023 płaciły osoby w wieku od 18 do 25 lat, jeśli mogły skorzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu. Osoby, które ubezpieczyły pojazd bez współwłaściciela, zapłaciły średnio 1500 zł, tym samym podwyższając ogólną średnią składkę OC dla młodych kierowców do 1463 zł.

Zalety:

 • Nawet 18-latek ze świeżo wyrobionym prawem jazdy może skorzystać z czyjejś zniżki na zakup OC. Maksymalnie może ona wynosić nawet 60–80%.
 • Jeśli doświadczony kierowca będzie wpisany jako pierwszy właściciel w dowodzie rejestracyjnym, cena OC będzie jeszcze korzystniejsza.
 • Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego jest darmowe, jeśli współwłaściciel należy do pierwszej grupy podatkowej, czyli jest np. rodzicem, małżonkiem itp. pierwszego właściciela.

Wady:

 • Współwłaściciel traci swoje zniżki w przypadku szkody spowodowanej przez jednego właściciela lub innego kierowcę pojazdu.
 • Jeśli między współwłaścicielami nie ma pokrewieństwa lub jest dalekie, urząd skarbowy nalicza dodatkową opłatę (podatek od czynności cywilnoprawnych).
CZY WIESZ, ŻE …

Dzięki porównywarce Mubi można znaleźć OC w cenie nawet poniżej 150 zł za cały rok ochrony ubezpieczeniowej. Najtańsze OC w 2023 roku wynosiło 115 zł. W marcu taką stawkę uzyskał 45-letni mieszkaniec Tarnowa, a w sierpniu wyliczył 37-letni mieszkaniec Radomska. W lutym 2024 roku z kolei najniższa cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wyliczona przez porównywarkę wyniosła 137 zł dla 55-latka z Kutna.

2. Porównanie cen w kalkulatorze taniego OC Mubi

Kup OC tańsze od poprzedniego, porównując ceny w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Zobacz w poniższej tabeli, jak różnorodnie rozkładają się ceny OC i pakietów dla 28-letniego właściciela Skody Fabii z 2014 roku (benzyna, pojemność silnika:  999 cm3). Mężczyzna ma prawo jazdy od 10 lat, jest zameldowany w Ostrowie Krupskim, ma roczne dziecko ze swoją żoną i 10-letnią bezszkodową historię jazdy.

FirmaZakresCena
You Can DriveOC, Assistance 426 zł
UNIQA OC, Assistance 433 zł
TrastiOC 447zł
mtu24.pl OC 462 zł
BenefiaOC 491 zł
LINK4 OC, Assistance 520,34 zł
Wiener OC, Assistance 583 zł
BeesafeOC 623,40 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (8.03.2024).

W zestawieniu podaliśmy wybrane pakiety ubezpieczeniowe wraz z cenami. Najtańsze OC wyniosło raptem 426 zł w You Can Drive, a najdroższy pakiet w cenie 5466 zł w ERGO Hestia zawierał OC, AC, NNW i assistance.

3. Wczesne wyrobienie prawa jazdy

Prawko może w przyszłym roku, i tak nie kupię teraz własnego auta, a ojciec mi nie pożyczy na studia. Po czym mijają 4 lata. Student w końcu zdaje egzamin na prawo jazdy, chce kupić auto, szacuje stawkę OC i okazuje się, że trudno mu będzie je opłacić.

Data wyrobienia prawa jazdy ma znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej. Nawet jeśli w tym samym roku nie zarejestrujesz na siebie pojazdu, to jeśli od dnia otrzymania prawa jazdy minie co najmniej 36 miesięcy i ukończysz przynajmniej 25 lat, unikniesz zwyżek dla młodego kierowcy, o których możesz przeczytać tutaj.

Zobacz, jak zmienia się cena pakietu OC + assistance dla bezszkodowego 50-letniego kierowcy z Krakowa w związku z datą uzyskania przez niego prawa jazdy. Porównanie dotyczy dwóch firm, które zaoferowały najtańsze pakiety.

Rok uzyskania prawa jazdyFirma ubezpieczeniowaCena OC + Assistance
1994Trasti 477 zł
1994UNIQA 676 zł
2004Trasti 477 zł
2004UNIQA 745 zł
2014Trasti 477 zł
2014UNIQA 623 zł
2024Trasti 477 zł
2024UNIQA 1205 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (8.03.2024).

4. Wykupienie ochrony zniżek na OC

Ochrona zniżek to dodatkowe ubezpieczenie dostępne m.in. w firmach takich, jak PZU, Warta, Compensa czy mtu24.pl. W zależności od zakładu ubezpieczeń ochrona zniżek działa na nieco innych zasadach, ale celem tej dodatkowej ochrony jest uniknięcie wpływu szkody na cenę następnego OC. Jeśli klient Compensy ma ochronę zniżek i spowoduje szkodę z OC, ubezpieczyciel nie weźmie jej pod uwagę podczas obliczania składki OC na kolejny rok. W Warcie ochronie zniżek podlegają szkody o wartości do 5000 zł.

Zalety:

 • Opłacenie ochrony zniżek opłaca się bardziej niż opłacenie zwyżki, a im więcej szkód w ciągu roku, tym wyższa cena kolejnego OC.

Ograniczenia:

 • Ochrona zniżek działa tylko w firmie, w której ją wykupisz. Jeśli masz ochronę zniżek w PZU, ale chcesz mieć następne OC po szkodzie w mtu24.pl, drugi ubezpieczyciel nie weźmie Twojej ochrony pod uwagę.
 • Ochrona zniżek jest oferowana tylko niektórym kierowcom, np. mającym minimum 20% zniżek, w określonym wieku itp. Ponadto może obejmować szkody tylko do określonej liczby zdarzeń i wartości kwotowej.

5. Ograniczony dostęp młodych kierowców do pojazdu

Wiek osób kierujących Twoim autem ma wpływ na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych. W kalkulatorze taniego OC Mubi pytamy o innych kierowców poniżej 26. roku życia. Nie trzeba podawać żadnych personaliów.

Wyobraź sobie, że regularnie pożyczasz samochód 20-latkowi. W końcu powoduje wypadek. Masz potężne szkody z OC i AC, ale ponieważ ubezpieczyciel nie wiedział, że Twojego auta używa osoba poniżej 26. roku życia, po pierwsze – firma policzy Ci udział własny w odszkodowaniu z ubezpieczenia ACpo drugie – każe wyrównać różnicę między starą składką a nowo obliczoną, bo w rzeczywistości ryzyko ubezpieczeniowe było wyższe.

Przykład

Jeśli klient LINK4 zadeklaruje, że pojazdem będą kierować wyłącznie osoby, które ukończyły przynajmniej 24 lata, a szkodę spowoduje młodszy kierowca, LINK4 potrąci w odszkodowaniu dodatkowy udział własny.

6. Brak szkód w historii ubezpieczenia OC

Za każdy rok bezszkodowej jazdy firma ubezpieczeniowa przyznaje ok. 10% zniżki na ubezpieczenie OC. Największymi zniżkami w wysokości 60-70% (lub nawet 80%) cieszą się kierowcy, który mają minimum 6 lat jazdy bez szkód. Z kolei każda szkoda powoduje wzrost składki nawet o 20%. Oznacza to, że powodując kilka szkód w ciągu roku, możesz stracić zniżki kumulowane przez lata!

7. Przeniesienie zniżek żony lub męża na drugą osobę

Możesz korzystać ze zniżek żony lub męża, będąc jedynym właścicielem pojazdu, jeśli macie wspólnotę majątkową. Jeśli macie rozdzielczość majątkową, trzeba dopisać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego. Skutki tego rozwiązania są takie same jak w przypadku doświadczonego kierowcy użyczającego zniżek młodemu. Jeśli jedna osoba spowoduje szkodę, druga utraci swoje zniżki, nawet jeśli w momencie zdarzenia nie było jej w samochodzie.

8. Opłacenie OC z góry na cały rok

Od 7% do 30% więcej zapłacisz za OC, jeśli rozłożysz je na raty. Tak wynika z analizy składek – zobacz tabelę porównującą ceny OC na raty i opłaconego jednorazowo. Dzięki OC na raty unikasz jednorazowego dużego wydatku, ale sumarycznie płacisz więcej.

Ekspert Mubi radzi:

Nie zawsze opłaca się wybrać OC na raty, nie tylko ze względu na sumarycznie wyższy koszt ubezpieczenia. Wybór OC na raty wiąże się też z ryzykiem omyłkowego pominięcia jednej z nich i naliczeniem odsetek przez ubezpieczyciela, a nawet odmówieniem przez towarzystwo ochrony w kolejnym roku.

Zwyżki za płatność ratalną za OC są spowodowane tym, że dla ubezpieczycieli zakup ubezpieczenia w ratach nie jest korzystnym rozwiązaniem. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłacenia odszkodowania nawet wtedy, gdy właściciel ubezpieczonego pojazdu nie opłacił jednej z rat OC. Jak wspomniano, nie musi jednak przedłużać ochrony na kolejny rok polisowy i z całą pewnością naliczy odsetki za nieopłaconą składkę.

Inne czynniki, które mają wpływ na najtańsze OC

1. Marka, model i silnik pojazdu

919 zł wyniosła największa różnica w średnich cenach OC dla poszczególnych marek pojazdów w lutym 2024 na mubi.pl.

397 zł płacili za OC średnio właściciele samochodów marki Buick, 406 zł – Trabantów. Z kolei dla Astona Martina OC było najdroższe – wyniosło 1314 zł. Sporo zapłacili też jeżdżący Audi (808 zł) i BMW (909 zł). Zobacz, jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany modelu samochodu. Teoretycznie – możesz wziąć pod uwagę orientacyjne stawki OC przed zakupem samochodu, ale praktycznie – mało kto kupuje auto, przyjmując cenę ubezpieczenia jako jedno z kryteriów.

Firma ubezpieczeniowaSamochódOfertaCena
Trasti Skoda Fabia, 2014, benzyna, 999 cm3 OC, Assistance 477 zł
Trasti Renault Clio, 2014, benzyna, 1618 cm3 OC, NNW, Assistance 590 zł
Trasti Audi A7, 2014, diesel, 2967 cm3 OC, NNW, Assistance 653 zł
Trasti BMW X6, 2014, benzyna + gaz, 4395 cm3 OC, NNW, Assistance 768 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (8.03.2024).

2. Dotychczasowy i deklarowany przebieg samochodu

Im więcej jeździsz, tym większe ryzyko awarii, kolizji, wypadku itp. Jak obliczyć orientacyjny przebieg na kolejne 12 miesięcy? Przez wpisanie zbyt dużej wartości możesz niepotrzebnie zwiększyć składkę.

 • Jeśli jesteś pierwszym właścicielem auta, sprawdź dotychczasowy przebieg i policz, ile miesięcy masz samochód. Podziel przebieg przez liczbę miesięcy, a potem pomnóż razy 12.
 • Jeśli jesteś kolejnym właścicielem auta, sprawdź, ile km przejechał pojazd od daty zakupu, o ile masz gdzieś zapisany wcześniejszy przebieg lub pamiętasz przybliżoną wartość. Podziel przez liczbę miesięcy i pomnóż razy 12.
 • Jeśli planujesz zrezygnować z auta na rzecz roweru w wiosenno-letnim sezonie i przejedziesz mniej kilometrów niż wcześniej, zmniejsz otrzymany wynik o właściwą wartość.

Zobacz, czy i jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany przebiegu Volkswagena Golfa (2019, benzyna, 1984 cm3). Pod uwagę wzięliśmy ofertę LINK4 – pakiet złożony z OC i assistance.

Planowany przebieg samochodu
w ciągu 12 najbliższych miesięcy
Cena
do 5 000 km 1175,08 zł
do 10 000 km 1175,08 zł
do 15 000 km 1175,08 zł
powyżej 15 000 km 1175,08 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (8.03.2024).

3. Data urodzenia właściciela

Zwyżkami na ubezpieczenia komunikacyjne są objęci przede wszystkim kierowcy do około 26. roku życia. Niestety – jeśli późno wyrobisz prawo jazdy, nawet mimo wieku ubezpieczyciel może podwyższyć Twoją składkę OC. Tym samym nawet 50-letnia osoba może zostać objęta zwyżką za krótki staż jako kierowca.

4. Miejsce zamieszkania właściciela

Sandomierz jest jednym z najtańszych miast wojewódzkich pod względem OC. Średnia składka OC dla mieszkańców tego miasta wyniosła 574 zł w lutym 2024 roku. Z kolei jednym z najdroższych miast dla właścicieli pojazdów jest Gdynia. Średnia cena OC dla mieszkańców Gdyni to 963 zł. Przebija stawkę OC dla warszawiaków! Mieszkańcy stolicy zapłacili średnio 859 zł.

5. Stan cywilny + dzieci

Co byłoby, gdyby 30-letnia właścicielka Volkswagena Golfa (benzyna, 1984 cm3), mająca prawo jazdy od 11 lat, mieszkająca we Wrocławiu, zmieniła swój stan cywilny i miała 8-letnie dziecko? Okazuje się, że ubezpieczenie OC w pakiecie z NNW i assistance w firmie UNIQA byłoby dostępne niemal w tej samej cenie – 667 zł dla panny i 668 zł dla mężatki.

UWAGA!

Zdarza się, że ubezpieczyciel przychylniejszym wzrokiem spojrzy na kierowcę w związku małżeńskim lub posiadającego potomstwo. Ze statystyk wynika, że takich użytkowników dróg przeważnie charakteryzuje spokojna i opanowana jazda.

W jakiej firmie kupić tanie OC po szkodzie?

Szkoda komunikacyjna, która przydarzyła Ci się 3 lata temu, może mieć mniejszy wpływ na cenę ubezpieczenia OC w porównaniu do szkody wyrządzonej 1,5 roku temu. W której firmie możesz kupić najtańsze OC po np. stłuczce? Sprawdziliśmy, jak zmiana daty wyrządzenia szkody wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Tabela zawiera stawki OC dla 42-letniego właściciela Citroena C5 (2015, silnik benzynowy o pojemności 1598 cm3), który jest kawalerem i mieszka w Dąbrowie Górniczej. Ma prawo jazdy od 19 lat.

Firma ubezpieczeniowaCo zawiera oferta?Cena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną w zeszłym roku Cena ubezpieczenia z 2 szkodami wyrządzonymi w ciągu ostatnich 3 lat Cena ubezpieczenia z 3 szkodami wyrządzonymi w ciągu ostatnich 5 lat Cena ubezpieczenia z 5 szkodami wyrządzonymi w ciągu ostatnich 10 lat
Beesafe OC + NNW745,22 zł 977,29 zł 1141,04 zł 2973,22 zł
Trasti OC 846,00 zł 1358,00 zł 1703,00 zł 2099,00 zł
Benefia OC + NNW 904,00 zł1158,00 zł 1585,00 zł 2295,00 zł
LINK4 OC + Assistance 1058,16 zł 1822,84 zł 1822,84 zł 1822,84 zł
UNIQA OC + Assistance 1113,00 zł 1421,00 zł 1851,00 zł 1851,00 zł
ERGO HestiaOC 1244,00 zł 1563,00 zł 1786,00 zł brak oferty
mtu24.pl OC 1340,00 zł 1684,00 zł 1924,00 zł1924,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (8.03.2024).

Różnice między cenami wynoszą od około 600 zł do ponad 1200 zł. Beesafe oferuje najtańsze OC po szkodzie w ostatnim roku (745,22 zł) w przypadku naszego 42-latka. To samo towarzystwo zaproponowało najtańsze OC po 2 szkodach w ciągu 3 lat (1822,84 zł). Z kolei najkorzystniej w przypadku 5 szkód (lub więcej) w przeciągu minionej dekady wyszła oferta LINK4 (1822,84 zł).

Która firma oferuje tanie OC dla osób bez prawa jazdy?

Możesz mieć samochód i ubezpieczyć go bez prawa jazdy.

Poniższa tabela podaje ceny ubezpieczenia OC, które uzyskałby w kalkulatorze Mubi 31-letni właściciel Audi A1 (2016, benzyna, pojemność silnika 999 cm3). Ten kawaler nie ma prawa jazdy, mieszka w Katowicach.

FirmaZakresCena
LINK4 OC, NNW, Assistance 1005,07 zł
Trasti OC 1068,00 zł
Beesafe OC 1082,30 zł
Benefia OC, NNW 1439,00 zł
WienerOC, Assistance1449,00 zł
mtu24.plOC 1519,00 zł
UNIQA OC, Assistance 1593,00 zł
ERGO HestiaOC 1752,00 zł
TUZ Ubezpieczenia OC, NNW, Assistance5429,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (8.03.2024).

Kto ma najtańsze OC – kobiety czy mężczyźni?

735 zł to średnia cena OC dla kobiet, 728 zł – średnia cena OC dla mężczyzn w lutym 2024 w kalkulatorze Mubi. Minimalnie niższa składka dla mężczyzn wynika nie z płci, ale z różnic w profilach kierowców i danych samochodu. Obecnie wylicza się tzw. składki unisex. Różnicowanie składek ze względu na płeć jest zakazane na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2011 roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kalkulator taniego OC

Czy istnieją towarzystwa, które oferują tanie OC młodym kierowcom?
Dlaczego przy jednorazowej płatności cena polisy jest niższa, a przy płatności w ratach – wzrasta?
Czy do wyliczenia cen ubezpieczenia potrzebne są dane osobowe?
PODSUMOWANIE
 • Porównanie ofert w kalkulatorze ubezpieczeń jest jednym ze sposobów na tanie OC.
 • Składkę ubezpieczeniową można obniżyć, ustanawiając współwłasność auta, jeżdżąc bezszkodowo lub uzyskując uprawnienia do kierowania pojazdem odpowiednio wcześnie.
 • Na cenę ubezpieczenia OC mają wpływ takie dane, jak rok wydania prawa jazdy, wiek kierowcy, marka i model pojazdu czy miejsce zamieszkania właściciela auta.
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
potwierdzam sprawdza sie. korzystalem z tego kalkulatora i wkilka chwilek znalazlem ubezpieczenie za 700zl, a teraz place 1000. wiec róznica jest. dobrze ze kumpel mi powiedzial oblicz OC online bo nie wiedzialem ze jest taka opcja i bym sobie tak caly czas przeplacal
avatar autora komentarza
spoko ja popieramm takie kalkulatory bo człowiek może się zorientować czy nie przepłaca. ja już ze 3 razy zmieniałem ubezpieczyciela i zawsze ze dwie stówki w dół schodziłem. zatem jak uważasz że dużo płacisz to oblicz OC
avatar autora komentarza
Najlepszy poradnik jak znalazłem, wszystko rozpisane! Dużo ofert można u Was porównać, super! Świetny kalkulator OC!
avatar autora komentarza
Fajnie, że można sobie w domu takim kalkulatorem wszystko obliczyć.Wiadomo, że każdy chce wybrać najtańsze OC, a dzięki takiemu kalkulatorowi ma się konkretne porównanie i można wybrać tani OC.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC