OC od 207 zł nawet w 3 minuty na Mubi Kalkulator taniego OC 2020 >>

Zaledwie 207 zł za ubezpieczenie OC w październiku 2020 zapłaciła 59-letnia właścicielka Trabanta P601 z Częstochowy. Twoje ostatnie OC kosztowało co najmniej kilka razy więcej? Dopiero planujesz kupić auto i pierwsze OC? Dowiedz się, co robią oszczędni kierowcy, aby płacić za OC nawet 17,25 zł miesięcznie jak użytkowniczka kalkulatora taniego OC na mubi.pl.

Stawki ubezpieczenia OC podane w artykule zależą m.in. od szczegółowego profilu kierowcy, pojazdu i aktualnej oferty na rynku. Przykładowe kalkulacje pokazują, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z kalkulatora OC Mubi.

4 kroki nawet w 3 minuty do najtańszego OC na mubi.pl

Średnio 3 minuty – tyle zajmuje oszczędnym kierowcom obliczenie ceny ubezpieczenia OC w kalkulatorze Mubi. Jak to działa? Ty podajesz dane w prostym formularzu, który przypomina ankietę z podpowiedziami, klikasz Kalkuluj i po kilku sekundach kalkulator wyświetla listę ofert, z których możesz wybrać najtańsze OC lub pakiet ubezpieczeń.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

1. Wybierz rodzaj ubezpieczenia. Warto zaznaczyć więcej niż OC, bo dzięki temu otrzymasz listę korzystnych cenowo pakietów. Assistance w pakiecie z OC możesz mieć nawet za kilkadziesiąt złotych więcej!

2. Podaj szczegóły dotyczące pojazdu. Formularz podpowiada takie dane, jak dokładny model samochodu czy pojemność silnika.

3. Określ, w jaki sposób używasz samochodu. Podaj m.in. miejsce parkowania pojazdu nocą, dotychczasowy stan licznika i planowany przebieg.

UWAGA!

możesz pominąć podanie numeru rejestracyjnego pojazdu.

4. Wpisz dane właściciela samochodu i ewentualnego współwłaściciela. W obu przypadkach konieczne jest podanie daty urodzenia, daty uzyskania prawa jazdy, płci, miejsca zameldowania/zamieszkania, historii ubezpieczenia (od ilu lat dana osoba kupuje OC i ile szkód z OC i AC zlikwidowano w ciągu ostatnich kilku lat).

UWAGA!

możesz pominąć podanie numeru PESEL, imienia i nazwiska, e-maila, numeru telefonu.

To koniec formularza! Po podaniu informacji o właścicielach pojazdu kliknij Kalkuluj i poczekaj około 30 sekund na wyświetlenie listy ofert.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

8 sposobów oszczędnych kierowców na najtańsze OC

1. Współwłaściciel z nawet 60% zniżką na ubezpieczenie

350 zł mniej za ubezpieczenie OC w październiku 2020zapłaciły osoby w wieku od 18 do 25 lat, jeśli mogły skorzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu. Osoby, które ubezpieczyły pojazd bez współwłaściciela, zapłaciły średnio 1513 zł, tym samym podwyższając średnią składkę OC dla młodych kierowców do 1462 zł.

Zalety:

  • Nawet 18-latek ze świeżo wyrobionym prawem jazdy może skorzystać z czyjejś 60% zniżki na OC.
  • Jeśli doświadczony kierowca będzie wpisany jako pierwszy właściciel w dowodzie rejestracyjnym, cena OC będzie jeszcze korzystniejsza.
  • Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego jest darmowe, jeśli współwłaściciel należy do pierwszej grupy podatkowej, czyli jest np. rodzicem, małżonkiem itp. pierwszego właściciela.

Wady:

  • Współwłaściciel traci swoje zniżki w przypadku szkody spowodowanej przez jednego właściciela lub innego kierowcę pojazdu.
  • Jeśli między współwłaścicielami nie ma pokrewieństwa lub jest dalekie, urząd skarbowy nalicza dodatkową opłatę (podatek od czynności cywilnoprawnych).

2. Porównanie cen w kalkulatorze taniego OC Mubi

Kup OC tańsze od poprzedniego, porównując ceny w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Zobacz w poniższej tabeli, jak różnorodnie rozkładają się ceny OC i pakietów dla 28-letniego właściciela Skody Fabii z 2014 roku (benzyna, poj. silnika 1390 cm3). Młody kawaler jest zameldowany w Ostrowie Krupskim, ma roczne dziecko i 5-letnią bezszkodową historię jazdy.

Zakres ubezpieczenia

OC

450

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

498,76

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

531

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

541

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

543

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

544,46

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

600

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

604

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

720

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

784

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

874

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

973

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1098

Porównaj oferty

W zestawieniu podaliśmy wybrane pakiety ubezpieczeniowe z cenami. Najtańsze OC + ASS wyniosło 498,76 zł w LINK4, a najdroższy pakiet w cenie 1098 zł w You Can Drive zawierał OC, AC, NNW i assistance.

3. Wczesne wyrobienie prawa jazdy

Prawko może w przyszłym roku, i tak nie kupię teraz własnego auta, a ojciec mi nie pożyczy na studia. Po czym mijają 4 lata. Student w końcu zdaje egzamin na prawo jazdy, chce kupić auto, szacuje stawkę OC i okazuje się, trudno mu będzie je opłacić.

Data wyrobienia prawa jazdy ma znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej. Nawet jeśli w tym samym roku nie zarejestrujesz na siebie pojazdu, to jeśli od dnia otrzymania prawa jazdy minie co najmniej 36 miesięcy i ukończysz przynajmniej 25 lat, unikniesz zwyżek dla młodego kierowcy, o których możesz przeczytać tutaj.

Zobacz, jak zmienia się cena pakietu OC + assistance dla 48-letniego kierowcy w związku z datą uzyskania prawa jazdy.

Rok uzyskania prawa jazdyFirma ubezpieczeniowaCena
1989LINK4 394,56 zł
1989 AXA Direct 519 zł
1999LINK4 394,56 zł
1999 AXA Direct 722 zł
2009LINK4 454,25 zł
2009 AXA Direct 573 zł
2017AXA Direct 641 zł
2017LINK4 765,22 zł

4. Wykupienie ochrony zniżek na OC

Ochrona zniżek to dodatkowe ubezpieczenie dostępne m.in. w firmach takich, jak PZU, Gothaer, Ergo Hestia, Warta, Compensa. W zależności od firmy ubezpieczeniowej ochrona zniżek działa na nieco innych zasadach, ale celem tej dodatkowej ochrony jest uniknięcie wpływu szkody na cenę następnego OC. Jeśli klient Compensy ma ochronę zniżek i spowodował szkodę z OC, ubezpieczyciel nie weźmie jej pod uwagę podczas obliczania składki OC na kolejny rok. W Warcie ochronie zniżek podlegają szkody o wartości do 5 000 zł.

Zalety:

  • Opłacenie ochrony zniżek opłaca się bardziej niż opłacenie zwyżki, a im więcej szkód w ciągu roku, tym wyższa cena kolejnego OC.

Ograniczenia:

  • Ochrona zniżek działa tylko w firmie, w której ją wykupisz. Jeśli masz ochronę zniżek w PZU, ale chcesz mieć następne OC po szkodzie w mtu24.pl, drugi ubezpieczyciel nie weźmie Twojej ochrony pod uwagę.
  • Ochrona zniżek jest oferowana tylko niektórym kierowcom, np. mającym minimum 20% zniżek, w określonym wieku itp. Ponadto może obejmować szkody tylko do określonej wartości.

5. Ograniczony dostęp młodych kierowców do pojazdu

Wiek osób kierujących Twoim autem ma wpływ na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych. W kalkulatorze taniego OC Mubi pytamy o innych kierowców poniżej 26. roku życia. Nie trzeba podawać żadnych personaliów.

Wyobraź sobie, że regularnie pożyczasz samochód 20-latkowi. W końcu powoduje wypadek. Masz potężne szkody z OC i AC, ale ponieważ ubezpieczyciel nie wiedział, że Twojego auta używa osoba poniżej 26. roku życia, po pierwsze – firma policzy Ci udział własny w odszkodowaniu z ubezpieczenia ACpo drugie – każe wyrównać różnicę między starą składką a nowo obliczoną, bo w rzeczywistości ryzyko ubezpieczeniowe było wyższe.

Przykład

Jeśli klient Gefion zadeklaruje, że pojazdem będą kierować wyłącznie osoby, które ukończyły przynajmniej 25 lat, a szkodę spowoduje młodszy kierowca, Gefion potrąci w odszkodowaniu dodatkowy udział własny (1500 zł). AXA w takiej sytuacji ma prawo do obniżenia odszkodowania z AC aż o 20%.

6. Brak szkód w historii ubezpieczenia OC

Za każdy rok bezszkodowej jazdy firma ubezpieczeniowa przyznaje ok. 10% zniżki na ubezpieczenie OC. Największymi zniżkami w wysokości 60-70% cieszą się kierowcy, który mają minimum 6 lat jazdy bez szkód. Z kolei każda szkoda powoduje nawet 20% zwyżki. Oznacza to, że powodując kilka szkód w ciągu roku, możesz stracić zniżki kumulowane przez lata!

7. Przeniesienie zniżek żony lub męża na drugą osobę

→ Jeśli macie wspólnotę majątkową, możesz korzystać ze zniżek żony lub męża, będąc jedynym właścicielem pojazdu.
→ Jeśli macie rozdzielczość majątkową, trzeba dopisać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego. Wady tego rozwiązania są takie same jak w przypadku doświadczonego kierowcy użyczającego zniżek młodemu. Jeśli jedna osoba spowoduje szkodę, druga utraci swoje zniżki, nawet jeśli w momencie zdarzenia nie było jej w samochodzie.

8. Opłacenie OC z góry na cały rok

Od 7% do 30% więcej zapłacisz za OC, jeśli rozłożysz je na raty. Tak wynika z analizy składek – zobacz tabelę porównującą ceny OC na raty i opłaconego jednorazowo. Dzięki OC na raty unikasz jednorazowego dużego wydatku, ale sumarycznie płacisz więcej.

Inne czynniki, które mają wpływ na najtańsze OC

1. Marka, model i silnik pojazdu

693 zł wyniosła największa różnica w średnich cenach OC dla poszczególnych marek pojazdów.

641 zł zapłacili za OC właściciele Dacii, 664 zł – właściciele Kii. Z kolei dla Lamborghini OC było najdroższe – wyniosło 1334 zł. Sporo zapłacili też jeżdżący Ferrari (1251 zł) i Bentleyem (1094 zł). Zobacz, jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany modelu samochodu. Teoretycznie – możesz wziąć pod uwagę orientacyjne stawki OC przed zakupem samochodu, ale praktycznie – mało kto kupuje auto, przyjmując cenę ubezpieczenia jako jedno z kryteriów.

Firma ubezpieczeniowaSamochódOfertaCena
mtu24.plSkoda Fabia, 2014, benzyna, 1390 cm3OC450 zł
mtu24.plRenault Clio, 2014, benzyna, 1618 cm3OC450 zł
mtu24.plAudi A7, 2014, diesel, 2967 cm3OC515 zł
mtu24.plBMW X6, 2014, benzyna + gaz, 4395 cm3OC649 zł

2. Dotychczasowy i deklarowany przebieg samochodu

Im więcej jeździsz, tym większe ryzyko awarii, kolizji, wypadku itp. Jak obliczyć orientacyjny przebieg na kolejne 12 miesięcy? Przez wpisanie zbyt dużej wartości możesz niepotrzebnie zwiększyć składkę.

→ Jeśli jesteś pierwszym właścicielem auta, sprawdź dotychczasowy przebieg i policz, ile miesięcy masz samochód. Podziel przebieg przez liczbę miesięcy, a potem pomnóż razy 12.
→ Jeśli jesteś kolejnym właścicielem auta, sprawdź, ile km przejechał pojazd od daty zakupu, o ile masz gdzieś zapisany wcześniejszy przebieg lub pamiętasz przybliżoną wartość. Podziel przez liczbę miesięcy i pomnóż razy 12.
→ Jeśli planujesz zrezygnować z auta na rzecz roweru w wiosenno-letnim sezonie i przejedziesz mniej kilometrów niż wcześniej, zmniejsz otrzymany wynik.

Zobacz, jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany przebiegu Volkswagena Golfa (2019, benzyna, 1984 cm3). Pod uwagę wzięliśmy ofertę Avivy – pakiet złożony z OC, NNW i assistance.

Planowany przebieg samochodu
w ciągu 12 najbliższych miesięcy
Cena
do 5 000 km746 zł
do 10 000 km763 zł
do 15 000 km814 zł
do 20 000 km836 zł
do 25 000 km856 zł
do 30 000 km880 zł
powyżej 30 000 km925 zł

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

3. Data urodzenia właściciela

Zwyżkami na ubezpieczenia komunikacyjne są objęci przede wszystkim kierowcy do około 26. roku życia. Niestety – jeśli późno wyrobisz prawo jazdy, nawet mimo wieku ubezpieczyciel może podwyższyć Twoją składkę OC. Tym samym nawet 50-letnia osoba może zostać objęta zwyżką za krótki staż jako kierowca.

4. Miejsce zamieszkania właściciela

Opole jest jednym z najtańszych miast pod względem OC. Średnia składka OC dla mieszkańców tego miasta wyniosła 7774 zł w październiku 2020. Jednym z najdroższych miast dla właścicieli pojazdów jest Gdańsk. Średnia cena OC dla wrocławian to 1033 zł. Przebija stawkę OC dla warszawiaków! Mieszkańcy stolicy zapłacili średnio 968 zł.

Więcej na temat tego, jaki wpływ na OC ma miejsce zamieszkania dowiesz się z artykułu: Miejsce zamieszkania właściciela samochodu a cena OC komunikacyjnego

5. Stan cywilny + dzieci

Co byłoby, gdyby 30-letnia właścicielka Volkswagena Golfa (benzyna, 1984 cm3), mająca prawo jazdy od 11 lat, mieszkająca we Wrocławiu, zmieniła swój stan cywilny i miała 8-letnie dziecko? Okazuje się, że ubezpieczenie OC w pakiecie z assistance w Aviva byłoby dostępne w takiej samej cenie – 875 zł.

W jakiej firmie kupić tanie OC po szkodzie?

Szkoda komunikacyjna, która przydarzyła Ci się 3 lata temu, może mieć mniejszy wpływ na cenę ubezpieczenia OC w porównaniu do szkody wyrządzonej 1,5 roku temu. W której firmie możesz kupić najtańsze OC po np. stłuczce? Sprawdziliśmy, jak zmiana daty wyrządzenia szkody wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Tabela zawiera stawki OC dla 42-letniego właściciela Citroena C5 (2015, silnik o pojemności 1598 cm3), który jest kawalerem i mieszka w Dąbrowie. Ma prawo jazdy od 19 lat.

Firma ubezpieczeniowa (kolejność alfabetyczna)Co zawiera oferta?Cena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną w zeszłym rokuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 3 lata temuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 6 lat temuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 8 lat temu
AvivaOC + assistance 691 zł 632 zł 544 zł 530 zł
AXA DirectOC + assistance 703 zł 579 zł 500 zł 500 zł
BenefiaOC + NNW 740 zł 740 zł 740 zł 740 zł
LINK4OC + assistance 820 zł 435 zł 435 zł 435 zł
mtu24.plOC 627 zł 595 zł 482 zł 482 zł

Różnice między cenami wynoszą od 145 zł do aż 385 zł. mtu24.pl oferuje najtańsze OC po szkodzie (627 zł) w przypadku naszego 42-latka, jednak to LINK4 zwycięża najtańszym OC po szkodzie (435 zł) wyrządzonej ponad 8 lat temu. W przykładowej kalkulacji mtu24.pl proponuje najmniej opłacalne OC, bowiem bez dodatkowego assistance i NNW, a droższe od konkurencyjnych pakietów.

Która firma oferuje tanie OC dla osób bez prawa jazdy?

Możesz mieć samochód i ubezpieczyć go bez prawa jazdy, ale w takim przypadku firma ubezpieczeniowa musi mieć dane głównego kierowcy pojazdu. Ta osoba nie musi być dodatkowym właścicielem auta.

Poniższa tabela podaje ceny ubezpieczenia OC, które uzyskałby w kalkulatorze Mubi 31-letni właściciel Audi A1 (2016, benzyna, pojemność silnika 999 cm3). Ten kawaler nie ma prawa jazdy, mieszka w Katowicach. Samochód kupił w 2019 roku. Jego głównym kierowcą jest jego dziewczyna, która ma 32 lata, a prawo jazdy od 12 lat.

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

861

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1068

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

1409

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

1676

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2878

Porównaj oferty

Dzięki porównaniu cen OC w kalkulatorze Mubi właściciel samochodu bez prawa jazdy może kupić najtańsze OC nawet 2 razy taniej (861 zł w Benefii kontra 1676 zł w TU Uniqa).

Gdzie kupić najtaniej OC bez zniżek?

W której firmie młody kierowca bez historii ubezpieczeniowej i bez żadnych zniżek może kupić najtańsze OC? Chociaż popularna jest oferta marki You Can Drive, stworzonej specjalnie dla osób poniżej 30. roku życia, okazuje się, że konkurencyjne zakłady ubezpieczeń mogą mieć nieco tańszą ofertę dla 19-latka mającego Skodę Octavię i prawo jazdy zaledwie od roku. Niestety przy całkowitym braku zniżek i historii OC trzeba liczyć się z wysoką stawką.

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

2164

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

2188

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

2699

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

2801

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

3174

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

4275

Porównaj oferty

Kto ma najtańsze OC – kobiety czy mężczyźni?

781 zł to średnia cena OC dla kobiet, 834 zł – średnia cena OC dla mężczyzn w październiku 2020 w kalkulatorze Mubi. Minimalna wyższa składka dla kobiet wynika nie z płci, ale z różnic w profilu kierowcy i danych samochodu. Obecnie wylicza się tzw. składki unisex. Różnicowanie składek ze względu na płeć jest zakazane na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2011 roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kalkulator taniego OC:

Czy istnieją towarzystwa, które oferują tanie OC młodym kierowcom?
Niektórzy ubezpieczyciele swoją ofertę dedykują przede wszystkim młodym kierowcom. Np. w You Can Drive możesz znaleźć atrakcyjne ceny OC dla osób poniżej 30. roku życia. Inne towarzystwa przygotowują specjalne propozycje dla młodych kierowców, mimo że ubezpieczają osoby w każdym wieku. Młode osoby mogą zaoszczędzić na OC, kupując polisę m.in. w PZU, Avivie czy Warcie.
Dlaczego przy jednorazowej płatności cena polisy jest niższa, a przy płatności w ratach – wzrasta?
Gdy wybierzesz płatność ratalną za ubezpieczenie, ubezpieczyciel doliczy odsetki za umożliwienie opłacania składki w częściach. To właśnie one podnoszą wartość polisy o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.
Czy do wyliczenia cen ubezpieczenia potrzebne są dane osobowe?
Niektóre informacje o kierowcy są niezbędne. Ubezpieczyciel z pewnością będzie potrzebował Twojego adresu zamieszkania, informacji o stanie cywilnym, dacie urodzenia, płci czy wieku dzieci. Ale nie wszystkie kalkulatory wymagają wpisania imienia, nazwiska czy numeru PESEL na etapie poszukiwań atrakcyjnych ofert. Tak jest chociażby w porównywarce Mubi. Korzystając z tego kalkulatora nie musisz podawać personaliów i PESEL-u. Możesz też pominąć wpisywanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz danych kontaktowych.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze
avatar autora komentarza
potwierdzam sprawdza sie. korzystalem z tego kalkulatora i wkilka chwilek znalazlem ubezpieczenie za 700zl, a teraz place 1000. wiec róznica jest. dobrze ze kumpel mi powiedzial oblicz OC online bo nie wiedzialem ze jest taka opcja i bym sobie tak caly czas przeplacal
avatar autora komentarza
spoko ja popieramm takie kalkulatory bo człowiek może się zorientować czy nie przepłaca. ja już ze 3 razy zmieniałem ubezpieczyciela i zawsze ze dwie stówki w dół schodziłem. zatem jak uważasz że dużo płacisz to oblicz OC
avatar autora komentarza
Najlepszy poradnik jak znalazłem, wszystko rozpisane! Dużo ofert można u Was porównać, super! Świetny kalkulator OC!
avatar autora komentarza
Fajnie, że można sobie w domu takim kalkulatorem wszystko obliczyć.Wiadomo, że każdy chce wybrać najtańsze OC, a dzięki takiemu kalkulatorowi ma się konkretne porównanie i można wybrać tani OC.