OC od 311 zł nawet w 3 minuty na Mubi Kalkulator taniego OC 2019 >>

Zaledwie 311 zł za ubezpieczenie OC w czerwcu 2019 zapłaciła 52-letnia właścicielka Fiata 216p z Ostrowąs, mająca prawo jazdy od 21 lat i min. 10 lat historii ubezpieczeniowej bez szkód. Twoje ostatnie OC kosztowało co najmniej kilka razy więcej? Dopiero planujesz kupić auto i pierwsze OC? Dowiedz się, co robią oszczędni kierowcy, aby płacić za OC nawet 25 zł miesięcznie jak użytkowniczka kalkulatora taniego OC Mubi.pl.

Stawki ubezpieczenia OC podane w artykule zależą m.in. od szczegółowego profilu kierowcy, pojazdu i aktualnej oferty na rynku. Przykładowe kalkulacje pokazują, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z kalkulatora OC Mubi.pl.

4 kroki nawet w 3 minuty do najtańszego OC na Mubi.pl

Średnio 3 minuty – tyle zajmuje oszczędnym kierowcom obliczenie ceny ubezpieczenia OC w kalkulatorze Mubi. Jak to działa? Ty podajesz dane w prostym formularzu, który przypomina ankietę z podpowiedziami, klikasz Kalkuluj i po kilku sekundach kalkulator wyświetla listę ofert, z których możesz wybrać najtańsze OC lub pakiet ubezpieczeń.

Oblicz najtańsze OC

1. Wybierz rodzaj ubezpieczenia. Warto zaznaczyć więcej niż OC, bo dzięki temu otrzymasz listę korzystnych cenowo pakietów. Assistance w pakiecie z OC możesz mieć nawet za kilkadziesiąt złotych więcej!

2. Podaj szczegóły dotyczące pojazdu. Formularz podpowiada takie dane, jak dokładny model samochodu czy pojemność silnika.

3. Określ, w jaki sposób używasz samochodu. Podaj m.in. miejsce parkowania pojazdu nocą, dotychczasowy stan licznika i planowany przebieg. UWAGA: możesz pominąć podanie numeru rejestracyjnego pojazdu.

4. Wpisz dane właściciela samochodu i ewentualnego współwłaściciela. W obu przypadkach konieczne jest podanie daty urodzenia, daty uzyskania prawa jazdy, płci, miejsca zameldowania/zamieszkania, historii ubezpieczenia (od ilu lat dana osoba kupuje OC i ile szkód z OC i AC zlikwidowano w ciągu ostatnich kilku lat). UWAGA: możesz pominąć podanie numeru PESEL, imienia i nazwiska, e-maila, numeru telefonu.

To koniec formularza! Po podaniu informacji o właścicielach pojazdu kliknij Kalkuluj i poczekaj około 30 sekund na wyświetlenie listy ofert.

8 sposobów oszczędnych kierowców na najtańsze OC

1. Współwłaściciel z nawet 60% zniżką na ubezpieczenie

324,87 zł mniej za ubezpieczenie OC w czerwcu 2019 zapłaciły osoby w wieku od 18 do 25 lat, jeśli mogły skorzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu. Osoby, które ubezpieczyły pojazd bez współwłaściciela, zapłaciły średnio 1694,19 zł, tym samym podwyższając średnią składkę OC dla młodych kierowców do 1652,10 zł.

Zalety:

  • Nawet 18-latek ze świeżo wyrobionym prawem jazdy może skorzystać z czyjejś 60% zniżki na OC.
  • Jeśli doświadczony kierowca będzie wpisany jako pierwszy właściciel w dowodzie rejestracyjnym, cena OC będzie jeszcze korzystniejsza.
  • Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego jest darmowe, jeśli współwłaściciel należy do pierwszej grupy podatkowej, czyli jest np. rodzicem, małżonkiem itp. pierwszego właściciela.

Wady:

  • Współwłaściciel traci swoje zniżki w przypadku szkody spowodowanej przez jednego właściciela lub innego kierowcę pojazdu.
  • Jeśli między współwłaścicielami nie ma pokrewieństwa lub jest dalekie, urząd skarbowy nalicza dodatkową opłatę (podatek od czynności cywilnoprawnych).

2. Porównanie cen w kalkulatorze taniego OC Mubi.pl

Kup OC tańsze od poprzedniego, porównując ceny w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Zobacz w poniższej tabeli, jak różnorodnie rozkładają się ceny OC i pakietów dla 28-letniego właściciela Skody Fabii z 2014 roku (benzyna, poj. silnika 1390 cm3). Młody kawaler jest zameldowany w Ostrowie Krupskim, ma roczne dziecko i 5-letnią bezszkodową historię jazdy.

Firma ubezpieczeniowa
(kolejność alfabetyczna)
OfertaCena
AvivaOC + assistance551 zł
AvivaOC + AC + NNW +
assistance
1026 zł
AXA DirectOC + assistance482 zł
AXA DirectOC + AC + assistance1028 zł
BenefiaOC + NNW686 zł
LINK4OC + assistance452,99 zł
LINK4OC + AC + NNW +
assistance
1069,59 zł
mtu24OC450 zł
mtu24OC + NNW + assistance550 zł
UniqaOC + NNW + assistance602 zł
You Can DriveOC500 zł
You Can DriveOC + NNW + assistance604 zł
You Can DriveOC + AC + NNW +
assistance
1098 zł

W zestawieniu podaliśmy wybrane pakiety ubezpieczeniowe z cenami. Najtańsze OC bez dodatkowego ubezpieczenia wyniosło 450 zł w MTU, a najdroższy pakiet w cenie 1784 zł w AXA zawierał OC, AC, NNW i assistance.

3. Wczesne wyrobienie prawa jazdy

Prawko może w przyszłym roku, i tak nie kupię teraz własnego auta, a ojciec mi nie pożyczy na studia. Po czym mijają 4 lata. Student w końcu zdaje egzamin na prawo jazdy, chce kupić auto, szacuje stawkę OC i okazuje się, trudno mu będzie je opłacić.

Data wyrobienia prawa jazdy ma znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej. Nawet jeśli w tym samym roku nie zarejestrujesz na siebie pojazdu, to jeśli od dnia otrzymania prawa jazdy minie co najmniej 36 miesięcy i ukończysz przynajmniej 25 lat, unikniesz zwyżek dla młodego kierowcy, o których możesz przeczytać tutaj.

Zobacz, jak zmienia się cena pakietu OC + assistance dla 48-letniego kierowcy w związku z datą uzyskania prawa jazdy.


Rok uzyskania prawa jazdyFirma ubezpieczeniowaCena
1989AXA Direct554 zł
1989LINK4700,71 zł
1999AXA Direct612 zł
1999LINK4718,69 zł
2009AXA Direct676 zł
2009LINK4826,79 zł
2017AXA Direct1014 zł
2017LINK41720,04 zł

4. Wykupienie ochrony zniżek na OC

Ochrona zniżek to dodatkowe ubezpieczenie dostępne m.in. w firmach takich, jak PZU, Gothaer, Ergo Hestia, Warta, Compensa. W zależności od firmy ubezpieczeniowej ochrona zniżek działa na nieco innych zasadach, ale celem tej dodatkowej ochrony jest uniknięcie wpływu szkody na cenę następnego OC. Jeśli klient Compensy ma ochronę zniżek i spowodował szkodę z OC, ubezpieczyciel nie weźmie jej pod uwagę podczas obliczania składki OC na kolejny rok. W Warcie ochronie zniżek podlegają szkody o wartości do 5 000 zł.

Zalety:

  • Opłacenie ochrony zniżek opłaca się bardziej niż opłacenie zwyżki, a im więcej szkód w ciągu roku, tym wyższa cena kolejnego OC.

Ograniczenia:

  • Ochrona zniżek działa tylko w firmie, w której ją wykupisz. Jeśli masz ochronę zniżek w PZU, ale chcesz mieć następne OC po szkodzie w MTU, drugi ubezpieczyciel nie weźmie Twojej ochrony pod uwagę.
  • Ochrona zniżek jest oferowana tylko niektórym kierowcom, np. mającym minimum 20% zniżek, w określonym wieku itp. Ponadto może obejmować szkody tylko do określonej wartości.

5. Ograniczony dostęp młodych kierowców do pojazdu

Wiek osób kierujących Twoim autem ma wpływ na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych. W kalkulatorze taniego OC Mubi pytamy o innych kierowców poniżej 26. roku życia. Nie trzeba podawać żadnych personaliów.

Wyobraź sobie, że regularnie pożyczasz samochód 20-latkowi. W końcu powoduje wypadek. Masz potężne szkody z OC i AC, ale ponieważ ubezpieczyciel nie wiedział, że Twojego auta używa osoba poniżej 26. roku życia, po pierwsze – firma policzy Ci udział własny w odszkodowaniu z AC, po drugie – każe wyrównać różnicę między starą składką a nowo obliczoną, bo w rzeczywistości ryzyko ubezpieczeniowe było wyższe.

Przykład

Jeśli klient Gefion zadeklaruje, że pojazdem będą kierować wyłącznie osoby, które ukończyły przynajmniej 25 lat, a szkodę spowoduje młodszy kierowca, Gefion potrąci w odszkodowaniu dodatkowy udział własny (1500 zł). AXA w takiej sytuacji ma prawo do obniżenia odszkodowania z AC aż o 20%.

6. Brak szkód w historii ubezpieczenia OC

Za każdy rok bezszkodowej jazdy firma ubezpieczeniowa przyznaje ok. 10% zniżki na ubezpieczenie OC. Największymi zniżkami w wysokości 60-70% cieszą się kierowcy, który mają minimum 6 lat jazdy bez szkód. Z kolei każda szkoda powoduje nawet 20% zwyżki. Oznacza to, że powodując kilka szkód w ciągu roku, możesz stracić zniżki kumulowane przez lata!

7. Przeniesienie zniżek żony lub męża na drugą osobę

→ Jeśli macie wspólnotę majątkową, możesz korzystać ze zniżek żony lub męża, będąc jedynym właścicielem pojazdu.
→ Jeśli macie rozdzielczość majątkową, trzeba dopisać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego. Wady tego rozwiązania są takie same jak w przypadku doświadczonego kierowcy użyczającego zniżek młodemu. Jeśli jedna osoba spowoduje szkodę, druga utraci swoje zniżki, nawet jeśli w momencie zdarzenia nie było jej w samochodzie.

8. Opłacenie OC z góry na cały rok

Od 9% do 30% więcej zapłacisz za OC, jeśli rozłożysz je na raty. Tak wynika z analizy składek – zobacz tabelę porównującą ceny OC na raty i opłaconego jednorazowo. Dzięki OC na raty unikasz jednorazowego dużego wydatku, ale sumarycznie płacisz więcej.

Inne czynniki, które mają wpływ na najtańsze OC

1. Marka, model i silnik pojazdu

390,68 zł wyniosła największa różnica w średnich cenach OC dla poszczególnych marek pojazdów.

650,65 zł zapłacili za OC właściciele Dacii, 695,33 zł – właściciele Kii. Z kolei dla Chryslerów OC było najdroższe – wyniosło 1041,33 zł. Sporo zapłacili też jeżdżący Volvo (922,18 zł) i Mercedesem (955,48 zł). Zobacz, jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany modelu samochodu. Teoretycznie – możesz wziąć pod uwagę orientacyjne stawki OC przed zakupem samochodu, ale praktycznie – mało kto kupuje auto, przyjmując cenę ubezpieczenia jako jedno z kryteriów.

Firma ubezpieczeniowaSamochódOfertaCena
mtu24Skoda Fabia, 2014, benzyna, 1390 cm3OC450 zł
mtu24Renault Clio, 2014, benzyna, 1618 cm3OC533 zł
mtu24Audi A7, 2014, diesel, 2967 cm3OC521 zł
mtu24BMW X6, 2014, benzyna + gaz, 4395 cm3OC792 zł

2. Dotychczasowy i deklarowany przebieg samochodu

Im więcej jeździsz, tym większe ryzyko awarii, kolizji, wypadku itp. Jak obliczyć orientacyjny przebieg na kolejne 12 miesięcy? Przez wpisanie zbyt dużej wartości możesz niepotrzebnie zwiększyć składkę.

→ Jeśli jesteś pierwszym właścicielem auta, sprawdź dotychczasowy przebieg i policz, ile miesięcy masz samochód. Podziel przebieg przez liczbę miesięcy, a potem pomnóż razy 12.
→ Jeśli jesteś kolejnym właścicielem auta, sprawdź, ile km przejechał pojazd od daty zakupu, o ile masz gdzieś zapisany wcześniejszy przebieg lub pamiętasz przybliżoną wartość. Podziel przez liczbę miesięcy i pomnóż razy 12.
→ Jeśli planujesz zrezygnować z auta na rzecz roweru w wiosenno-letnim sezonie i przejedziesz mniej kilometrów niż wcześniej, zmniejsz otrzymany wynik.

Zobacz, jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany przebiegu Volkswagena Golfa Alltracka (2019, benzyna, 1798 cm3). Pod uwagę wzięliśmy ofertę Avivy – pakiet złożony z OC, NNW i assistance.

Planowany przebieg samochodu
w ciągu 12 najbliższych miesięcy
Cena
do 5 000 km872 zł
do 10 000 km892 zł
do 15 000 km955 zł
do 20 000 km983 zł
do 25 000 km1005 zł
do 30 000 km1034 zł
powyżej 30 000 km1091 zł

3. Data urodzenia właściciela

Zwyżkami na ubezpieczenia komunikacyjne są objęci przede wszystkim kierowcy do około 26. roku życia. Niestety – jeśli późno wyrobisz prawo jazdy, nawet mimo wieku ubezpieczyciel może podwyższyć Twoją składkę OC. Tym samym nawet 50-letnia osoba może zostać objęta zwyżką za krótki staż jako kierowca.

4. Miejsce zamieszkania właściciela

Opole jest jednym z najtańszych miast pod względem OC. Średnia składka OC dla opolan wyniosła 720,03 zł w czerwcu 2019. Jednym z najdroższych miast dla właścicieli pojazdów jest Wrocław. Średnia cena OC dla wrocławian to 1080,93 zł. Przebija stawkę OC dla warszawiaków! Mieszkańcy stolicy zapłacili średnio 983,90 zł.
Więcej na temat tego, jaki wpływ na OC ma miejsce zamieszkania dowiesz się z artykułu: Miejsce zamieszkania właściciela samochodu a cena OC komunikacyjnego

5. Stan cywilny + dzieci

Co byłoby, gdyby 30-letnia właścicielka Volkswagena Golfa (benzyna, 1798 cm3), mająca prawo jazdy od 11 lat, mieszkająca we Wrocławiu, zmieniła swój stan cywilny i miała 8-letnie dziecko? Okazuje się, że ubezpieczenie OC w pakiecie z assistance w Aviva byłoby tańsze o 60 zł. Składka zmalałaby z 1000 zł do 940 zł. Osoby w związkach małżeńskich i mające dzieci płacą od kilkudziesięciu złotych mniej za OC. Statystyczny rodzic jeździ ostrożniej, często przewożąc dziecko, i powoduje mniej szkód.

W jakiej firmie kupić tanie OC po szkodzie?

Szkoda komunikacyjna, która przydarzyła Ci się 3 lata temu, może mieć mniejszy wpływ na cenę ubezpieczenia OC w porównaniu do szkody wyrządzonej 1,5 roku temu. W której firmie możesz kupić najtańsze OC po np. stłuczce? Sprawdziliśmy, jak zmiana daty wyrządzenia szkody wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Tabela zawiera stawki OC dla 42-letniego właściciela Citroena C5 (2015, silnik o pojemności 1598 cm3), który jest kawalerem i mieszka w Dąbrowie. Ma prawo jazdy od 19 lat.

Firma ubezpieczeniowa (kolejność alfabetyczna)Co zawiera oferta?Cena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną w zeszłym rokuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 3 lata temuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 6 lat temuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 8 lat temu
AvivaOC + assistance755 zł688 zł594 zł578 zł
AXA DirectOC + assistance824 zł661 zł524 zł524 zł
BenefiaOC + NNW894 zł894 zł894 zł894 zł
LINK4OC + assistance1043,17 zł548,11 zł548,11 zł548,11 zł
mtu24OC1157 zł777 zł777 zł777 zł

Różnice między cenami wynoszą od 199 zł do aż 402 zł. Aviva oferuje najtańsze OC po szkodzie (755 zł) w przypadku naszego 42-latka, jednak to Axa zwycięża najtańszym OC po szkodzie (524 zł) wyrządzonej ponad 8 lat temu. W przykładowej kalkulacji MTU proponuje najmniej opłacalne OC, bowiem bez dodatkowego assistance i NNW, a droższe od konkurencyjnych pakietów.

Która firma oferuje tanie OC dla osób bez prawa jazdy?

Możesz mieć samochód i ubezpieczyć go bez prawa jazdy, ale w takim przypadku firma ubezpieczeniowa musi mieć dane głównego kierowcy pojazdu. Ta osoba nie musi być dodatkowym właścicielem auta.

Poniższa tabela podaje ceny ubezpieczenia OC, które uzyskałby w kalkulatorze Mubi 31-letni właściciel Audi A1 (2016, benzyna, pojemność silnika 999 cm3). Ten kawaler nie ma prawa jazdy, mieszka w Katowicach. Samochód kupił w 2019 roku. Jego głównym kierowcą jest jego dziewczyna, która ma 32 lata, a prawo jazdy od 12 lat.

Firma ubezpieczeniowa (kolejność alfabetyczna)OfertaCena
AvivaOC + AC + NNW + assistance3077 zł
AXA DirectOC + assistance696 zł
BenefiaOC + NNW1175 zł
mtu24OC + NNW1185 zł
You Can DriveOC1222 zł
Kalkulacja z 24.06.2019

Dzięki porównaniu cen OC w kalkulatorze Mubi właściciel samochodu bez prawa jazdy może kupić najtańsze OC nawet 2 razy taniej (696 zł w Axa kontra 1222 zł w You Can Drive).

Gdzie kupić najtaniej OC bez zniżek?

W której firmie młody kierowca bez historii ubezpieczeniowej i bez żadnych zniżek może kupić najtańsze OC? Chociaż popularna jest oferta marki You Can Drive, stworzonej specjalnie dla osób poniżej 30. roku życia, okazuje się, że konkurencyjne zakłady ubezpieczeń mogą mieć nieco tańszą ofertę dla 19-latka mającego Skodę Octavię i prawo jazdy zaledwie od roku. Niestety przy całkowitym braku zniżek i historii OC trzeba liczyć się z wysoką stawką.

Firma ubezpieczeniowaOfertaCena
UniqaOC + NNW + assistance1758 zł
AXA DirectOC + assistance2214 zł
mtu24OC2227 zł
You Can DriveOC2259 zł
LINK4OC + assistance2453,70 zł
AvivaOC + NNW + assistance4340 zł

Kto ma najtańsze OC – kobiety czy mężczyźni?

868,06 zł to średnia cena OC dla kobiet, 861,13 zł – średnia cena OC dla mężczyzn w czerwcu 2019 w kalkulatorze Mubi.pl. Minimalna wyższa składka dla kobiet wynika nie z płci, ale z różnic w profilu kierowcy i danych samochodu. Obecnie wylicza się tzw. składki unisex. Różnicowanie składek ze względu na płeć jest zakazane na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2011 roku.

Oceń artykuł:
64,33
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *