OC od 164 zł nawet w 3 minuty na Mubi Kalkulator taniego OC 2023 >>

Zaledwie 164 zł za ubezpieczenie OC we wrześniu 2023 zapłacił 42-letni właściciel Volkswagena Golfa z powiatu tureckiego. Czy Twoje ostatnie OC kosztowało co najmniej kilka razy więcej? Dopiero planujesz kupić auto i pierwsze OC? Dowiedz się, co robią oszczędni kierowcy, aby płacić za OC nawet 14 zł miesięcznie jak użytkownik kalkulatora taniego OC na mubi.pl.

Stawki ubezpieczenia OC podane w artykule zależą m.in. od szczegółowego profilu kierowcy, pojazdu i aktualnej oferty na rynku. Przykładowe kalkulacje pokazują, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z kalkulatora OC Mubi.

4 kroki nawet w 3 minuty do najtańszego OC na mubi.pl

Średnio 3 minuty – tyle zajmuje oszczędnym kierowcom obliczenie ceny ubezpieczenia OC w kalkulatorze Mubi. Jak to działa? Ty podajesz dane w prostym formularzu, który przypomina ankietę z podpowiedziami, klikasz Kalkuluj i po kilku sekundach kalkulator wyświetla listę ofert, z których możesz wybrać najtańsze OC lub pakiet ubezpieczeń.

1. Wybierz rodzaj ubezpieczenia. Warto zaznaczyć więcej niż OC, bo dzięki temu otrzymasz listę korzystnych cenowo pakietów. Assistance w pakiecie z OC możesz mieć nawet za kilkadziesiąt złotych więcej!

2. Podaj szczegóły dotyczące pojazdu. Formularz podpowiada takie dane, jak dokładny model samochodu czy pojemność silnika.

3. Określ, w jaki sposób używasz samochodu. Podaj m.in. miejsce parkowania pojazdu nocą, dotychczasowy stan licznika i planowany przebieg.

UWAGA!

Możesz pominąć podanie numeru rejestracyjnego pojazdu.

4. Wpisz dane właściciela samochodu i ewentualnego współwłaściciela. W obu przypadkach konieczne jest podanie daty urodzenia, daty uzyskania prawa jazdy, płci, miejsca zameldowania/zamieszkania, historii ubezpieczenia (od ilu lat dana osoba kupuje OC i ile szkód z OC i AC zlikwidowano w ciągu ostatnich kilku lat).

UWAGA!

Możesz pominąć podanie numeru PESEL, imienia i nazwiska, e-maila, numeru telefonu.

To koniec formularza! Po podaniu informacji o właścicielach pojazdu kliknij Kalkuluj i poczekaj około 30 sekund na wyświetlenie listy ofert.

8 sposobów oszczędnych kierowców na najtańsze OC

1. Współwłaściciel z nawet 60% zniżką na ubezpieczenie

329 zł mniej za ubezpieczenie OC we wrześniu 2023 zapłaciły osoby w wieku od 18 do 25 lat, jeśli mogły skorzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu. Osoby, które ubezpieczyły pojazd bez współwłaściciela, zapłaciły średnio 1476 zł, tym samym podwyższając średnią składkę OC dla młodych kierowców do 1426 zł.

Zalety:

 • Nawet 18-latek ze świeżo wyrobionym prawem jazdy może skorzystać z czyjejś 60% zniżki na OC.
 • Jeśli doświadczony kierowca będzie wpisany jako pierwszy właściciel w dowodzie rejestracyjnym, cena OC będzie jeszcze korzystniejsza.
 • Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego jest darmowe, jeśli współwłaściciel należy do pierwszej grupy podatkowej, czyli jest np. rodzicem, małżonkiem itp. pierwszego właściciela.

Wady:

 • Współwłaściciel traci swoje zniżki w przypadku szkody spowodowanej przez jednego właściciela lub innego kierowcę pojazdu.
 • Jeśli między współwłaścicielami nie ma pokrewieństwa lub jest dalekie, urząd skarbowy nalicza dodatkową opłatę (podatek od czynności cywilnoprawnych).
CZY WIESZ, ŻE …

Dzięki porównywarce Mubi można znaleźć OC w cenie nawet poniżej 150 zł za cały rok ochrony ubezpieczeniowej. Najtańsze OC, za jedyne 115 zł, w sierpniu 2023 roku wyliczył 37-letni mieszkaniec Radomska. W lipcu z kolei najniższa cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obliczona przez porównywarkę wyniosła 147 zł – uzyskał ją 52-latek z Łodzi.

2. Porównanie cen w kalkulatorze taniego OC Mubi

Kup OC tańsze od poprzedniego, porównując ceny w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Zobacz w poniższej tabeli, jak różnorodnie rozkładają się ceny OC i pakietów dla 28-letniego właściciela Skody Fabii z 2014 roku (benzyna, pojemność silnika: 1390 cm3). Młody kawaler ma prawo jazdy od 2014 roku, jest zameldowany w Ostrowie Krupskim, ma roczne dziecko i 5-letnią bezszkodową historię jazdy.

FirmaZakresCena
mtu24.pl OC, Assistance484 zł
You Can DriveOC519 zł
LINK4OC, Assistance541 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, NNW, Assistance552 zł
BenefiaOC592 zł
WienerOC, Assistance596 zł
UNIQAOC, Assistance751 zł
BeesafeOC836 zł
TrastiOC896 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (11.10.2023).

W zestawieniu podaliśmy wybrane pakiety ubezpieczeniowe wraz z cenami. Najtańsze OC wyniosło 484 zł w mtu24.pl, a najdroższy pakiet w cenie 2337 zł w Trasti zawierał OC, AC, NNW i assistance.

3. Wczesne wyrobienie prawa jazdy

Prawko może w przyszłym roku, i tak nie kupię teraz własnego auta, a ojciec mi nie pożyczy na studia. Po czym mijają 4 lata. Student w końcu zdaje egzamin na prawo jazdy, chce kupić auto, szacuje stawkę OC i okazuje się, trudno mu będzie je opłacić.

Data wyrobienia prawa jazdy ma znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej. Nawet jeśli w tym samym roku nie zarejestrujesz na siebie pojazdu, to jeśli od dnia otrzymania prawa jazdy minie co najmniej 36 miesięcy i ukończysz przynajmniej 25 lat, unikniesz zwyżek dla młodego kierowcy, o których możesz przeczytać tutaj.

Zobacz, jak zmienia się cena pakietu OC + assistance dla bezszkodowego 50-letniego kierowcy z Krakowa w związku z datą uzyskania przez niego prawa jazdy. Porównanie dotyczy dwóch firm, które zaoferowały najtańsze pakiety.

Rok uzyskania prawa jazdyFirma ubezpieczeniowaCena OC + Assistance
1989Trasti492 zł
1989UNIQA617 zł
1999Trasti492 zł
1999UNIQA724 zł
2009Trasti492 zł
2009UNIQA834 zł
2019Trasti957 zł
2019UNIQA1391 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (11.10.2023).

4. Wykupienie ochrony zniżek na OC

Ochrona zniżek to dodatkowe ubezpieczenie dostępne m.in. w firmach takich, jak PZU, Warta, Compensa. W zależności od firmy ubezpieczeniowej ochrona zniżek działa na nieco innych zasadach, ale celem tej dodatkowej ochrony jest uniknięcie wpływu szkody na cenę następnego OC. Jeśli klient Compensy ma ochronę zniżek i spowodował szkodę z OC, ubezpieczyciel nie weźmie jej pod uwagę podczas obliczania składki OC na kolejny rok. W Warcie ochronie zniżek podlegają szkody o wartości do 5000 zł.

Zalety:

 • Opłacenie ochrony zniżek opłaca się bardziej niż opłacenie zwyżki, a im więcej szkód w ciągu roku, tym wyższa cena kolejnego OC.

Ograniczenia:

 • Ochrona zniżek działa tylko w firmie, w której ją wykupisz. Jeśli masz ochronę zniżek w PZU, ale chcesz mieć następne OC po szkodzie w mtu24.pl, drugi ubezpieczyciel nie weźmie Twojej ochrony pod uwagę.
 • Ochrona zniżek jest oferowana tylko niektórym kierowcom, np. mającym minimum 20% zniżek, w określonym wieku itp. Ponadto może obejmować szkody tylko do określonej wartości.

5. Ograniczony dostęp młodych kierowców do pojazdu

Wiek osób kierujących Twoim autem ma wpływ na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych. W kalkulatorze taniego OC Mubi pytamy o innych kierowców poniżej 26. roku życia. Nie trzeba podawać żadnych personaliów.

Wyobraź sobie, że regularnie pożyczasz samochód 20-latkowi. W końcu powoduje wypadek. Masz potężne szkody z OC i AC, ale ponieważ ubezpieczyciel nie wiedział, że Twojego auta używa osoba poniżej 26. roku życia, po pierwsze – firma policzy Ci udział własny w odszkodowaniu z ubezpieczenia ACpo drugie – każe wyrównać różnicę między starą składką a nowo obliczoną, bo w rzeczywistości ryzyko ubezpieczeniowe było wyższe.

Przykład

Jeśli klient LINK4 zadeklaruje, że pojazdem będą kierować wyłącznie osoby, które ukończyły przynajmniej 24 lata, a szkodę spowoduje młodszy kierowca, LINK4 potrąci w odszkodowaniu dodatkowy udział własny.

6. Brak szkód w historii ubezpieczenia OC

Za każdy rok bezszkodowej jazdy firma ubezpieczeniowa przyznaje ok. 10% zniżki na ubezpieczenie OC. Największymi zniżkami w wysokości 60-70% cieszą się kierowcy, który mają minimum 6 lat jazdy bez szkód. Z kolei każda szkoda powoduje nawet 20% zwyżki. Oznacza to, że powodując kilka szkód w ciągu roku, możesz stracić zniżki kumulowane przez lata!

7. Przeniesienie zniżek żony lub męża na drugą osobę

→ Jeśli macie wspólnotę majątkową, możesz korzystać ze zniżek żony lub męża, będąc jedynym właścicielem pojazdu.
→ Jeśli macie rozdzielczość majątkową, trzeba dopisać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego. Wady tego rozwiązania są takie same jak w przypadku doświadczonego kierowcy użyczającego zniżek młodemu. Jeśli jedna osoba spowoduje szkodę, druga utraci swoje zniżki, nawet jeśli w momencie zdarzenia nie było jej w samochodzie.

8. Opłacenie OC z góry na cały rok

Od 7% do 30% więcej zapłacisz za OC, jeśli rozłożysz je na raty. Tak wynika z analizy składek – zobacz tabelę porównującą ceny OC na raty i opłaconego jednorazowo. Dzięki OC na raty unikasz jednorazowego dużego wydatku, ale sumarycznie płacisz więcej.

Ekspert Mubi radzi:

Nie zawsze opłaca się wybrać OC na raty, nie tylko ze względu na sumarycznie wyższy koszt ubezpieczenia. Wybór OC na raty wiąże się też z ryzykiem omyłkowego pominięcia jednej z nich i naliczeniem odsetek przez ubezpieczyciela, a nawet odmówieniem przez towarzystwo ochrony w kolejnym roku.

Zwyżki za płatność ratalną za OC są spowodowane tym, że dla ubezpieczycieli zakup ubezpieczenia w ratach nie jest korzystnym rozwiązaniem. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłacenia odszkodowania nawet wtedy, gdy właściciel ubezpieczonego pojazdu nie opłacił jednej z rat OC. Jak wspomniano, nie musi jednak przedłużać ochrony na kolejny rok polisowy i z całą pewnością naliczy odsetki za nieopłaconą składkę.

Inne czynniki, które mają wpływ na najtańsze OC

1. Marka, model i silnik pojazdu

1050 zł wyniosła największa różnica w średnich cenach OC dla poszczególnych marek pojazdów.

342 zł zapłacili za OC właściciele Trabantów, 590 zł – Dacii. Z kolei dla Lamborghini OC było najdroższe – wyniosło 1392 zł. Sporo zapłacili też jeżdżący Audi (785 zł) i BMW (894 zł). Zobacz, jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany modelu samochodu. Teoretycznie – możesz wziąć pod uwagę orientacyjne stawki OC przed zakupem samochodu, ale praktycznie – mało kto kupuje auto, przyjmując cenę ubezpieczenia jako jedno z kryteriów.

Firma ubezpieczeniowaSamochódOfertaCena
TrastiSkoda Fabia, 2014, benzyna, 1390 cm3OC, Assistance469 zł
UNIQARenault Clio, 2014, benzyna, 1618 cm3OC, Assistance507 zł
TrastiAudi A7, 2014, diesel, 2967 cm3OC, Assistance594 zł
TrastiBMW X6, 2014, benzyna + gaz, 4395 cm3OC, Assistance693 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (16.03.2023).

2. Dotychczasowy i deklarowany przebieg samochodu

Im więcej jeździsz, tym większe ryzyko awarii, kolizji, wypadku itp. Jak obliczyć orientacyjny przebieg na kolejne 12 miesięcy? Przez wpisanie zbyt dużej wartości możesz niepotrzebnie zwiększyć składkę.

→ Jeśli jesteś pierwszym właścicielem auta, sprawdź dotychczasowy przebieg i policz, ile miesięcy masz samochód. Podziel przebieg przez liczbę miesięcy, a potem pomnóż razy 12.
→ Jeśli jesteś kolejnym właścicielem auta, sprawdź, ile km przejechał pojazd od daty zakupu, o ile masz gdzieś zapisany wcześniejszy przebieg lub pamiętasz przybliżoną wartość. Podziel przez liczbę miesięcy i pomnóż razy 12.
→ Jeśli planujesz zrezygnować z auta na rzecz roweru w wiosenno-letnim sezonie i przejedziesz mniej kilometrów niż wcześniej, zmniejsz otrzymany wynik.

Zobacz, czy i jak zmienia się cena OC w zależności od zmiany przebiegu Volkswagena Golfa (2019, benzyna, 1984 cm3). Pod uwagę wzięliśmy ofertę LINK4 – pakiet złożony z OC i assistance.

Planowany przebieg samochodu
w ciągu 12 najbliższych miesięcy
Cena
do 5 000 km688 zł
do 10 000 km688 zł
do 15 000 km688 zł
do 20 000 km688 zł
do 25 000 km688 zł
do 30 000 km688 zł
powyżej 30 000 km688 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (11.10.2023).

3. Data urodzenia właściciela

Zwyżkami na ubezpieczenia komunikacyjne są objęci przede wszystkim kierowcy do około 26. roku życia. Niestety – jeśli późno wyrobisz prawo jazdy, nawet mimo wieku ubezpieczyciel może podwyższyć Twoją składkę OC. Tym samym nawet 50-letnia osoba może zostać objęta zwyżką za krótki staż jako kierowca.

4. Miejsce zamieszkania właściciela

Rzeszów jest jednym z najtańszych miast wojewódzkich pod względem OC. Średnia składka OC dla mieszkańców tego miasta wyniosła 669 zł we wrześniu 2023 roku. Z kolei jednym z najdroższych miast dla właścicieli pojazdów jest Gdańsk. Średnia cena OC dla mieszkańców Gdańska to 924 zł. Przebija stawkę OC dla warszawiaków! Mieszkańcy stolicy zapłacili średnio 851 zł.

5. Stan cywilny + dzieci

Co byłoby, gdyby 30-letnia właścicielka Volkswagena Golfa (benzyna, 1984 cm3), mająca prawo jazdy od 11 lat, mieszkająca we Wrocławiu, zmieniła swój stan cywilny i miała 8-letnie dziecko? Okazuje się, że ubezpieczenie OC w pakiecie z NNW i assistance w firmie TUZ Ubezpieczenia byłoby dostępne w tej samej cenie – 716 zł – zarówno dla panny, jak i dla dla mężatki.

W jakiej firmie kupić tanie OC po szkodzie?

Szkoda komunikacyjna, która przydarzyła Ci się 3 lata temu, może mieć mniejszy wpływ na cenę ubezpieczenia OC w porównaniu do szkody wyrządzonej 1,5 roku temu. W której firmie możesz kupić najtańsze OC po np. stłuczce? Sprawdziliśmy, jak zmiana daty wyrządzenia szkody wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Tabela zawiera stawki OC dla 42-letniego właściciela Citroena C5 (2015, silnik o pojemności 1598 cm3), który jest kawalerem i mieszka w Dąbrowie Górniczej. Ma prawo jazdy od 19 lat.

Firma ubezpieczeniowaCo zawiera oferta?Cena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną w zeszłym rokuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 3 lata temuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 6 lat temuCena ubezpieczenia z 1 szkodą wyrządzoną ponad 8 lat temu
BeesafeOC + NNW724 zł891 zł827 zł827 zł
TrastiOC797 zł576 zł504 zł480 zł
BenefiaOC849 zł849 zł849 zł849 zł
UNIQAOC + Assistance894 zł757 zł619 zł619 zł
LINK4OC + Assistance956 zł580 zł575 zł575 zł
WienerOC + Assistance1129 zł1129 zł1129 zł1129 zł
mtu24.plOC1322 zł1254 zł1017 zł1017 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + assistance1513 zł1036 zł810 zł593 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (11.10.2023).

Różnice między cenami wynoszą od około 200 zł do ponad 900 zł. Beesafe oferuje najtańsze OC po szkodzie w ostatnim roku (724 zł) w przypadku naszego 42-latka, jednak to Trasti zaproponowało najtańsze OC po szkodzie wyrządzonej ponad 8 lat temu (480 zł). Co ciekawe, niektórzy ubezpieczyciele nie zmieniali cen bez względu na termin wyrządzenia szkody, a Beesafe nawet ją podniosło.

Która firma oferuje tanie OC dla osób bez prawa jazdy?

Możesz mieć samochód i ubezpieczyć go bez prawa jazdy, ale w takim przypadku firma ubezpieczeniowa musi mieć dane głównego kierowcy pojazdu. Ta osoba nie musi być dodatkowym właścicielem auta.

Poniższa tabela podaje ceny ubezpieczenia OC, które uzyskałby w kalkulatorze Mubi 31-letni właściciel Audi A1 (2016, benzyna, pojemność silnika 999 cm3). Ten kawaler nie ma prawa jazdy, mieszka w Katowicach. Samochód kupił w 2019 roku. Jego głównym kierowcą jest jego dziewczyna, która ma 32 lata, a prawo jazdy od 12 lat.

FirmaZakresCena
BeesafeOC, NNW620 zł
BenefiaOC757 zł
WienerOC, Assistance842 zł
TrastiOC871 zł
LINK4OC, Assistance954 zł
UNIQAOC, Assistance1135 zł
mtu24.plOC1153 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, NNW, Assistance1309 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (11.10.2023).

Kto ma najtańsze OC – kobiety czy mężczyźni?

704 zł to średnia cena OC dla kobiet, 714 zł – średnia cena OC dla mężczyzn we wrześniu 2023 w kalkulatorze Mubi. Minimalnie niższa składka dla kobiet wynika nie z płci, ale z różnic w profilach kierowców i danych samochodu. Obecnie wylicza się tzw. składki unisex. Różnicowanie składek ze względu na płeć jest zakazane na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2011 roku.

PODSUMOWANIE
 • Wyliczenie składki ubezpieczeń w kalkulatorze OC zajmuje tylko 3 minuty.
 • Porównanie ofert w kalkulatorze ubezpieczeń jest jednym ze sposobów na tanie OC.
 • Składkę ubezpieczeniową można obniżyć, ustanawiając współwłasność auta, jeżdżąc bezszkodowo lub uzyskując uprawnienia do kierowania pojazdem odpowiednio wcześnie.
 • Na cenę ubezpieczenia OC mają wpływ takie dane, jak rok wydania prawa jazdy, wiek kierowcy, marka i model pojazdu czy miejsce zamieszkania właściciela auta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kalkulator taniego OC

Czy istnieją towarzystwa, które oferują tanie OC młodym kierowcom?

Niektórzy ubezpieczyciele swoją ofertę dedykują przede wszystkim młodym kierowcom. Np. w You Can Drive możesz znaleźć atrakcyjne ceny OC dla osób poniżej 30. roku życia. Inne towarzystwa przygotowują specjalne propozycje dla młodych kierowców, mimo że ubezpieczają osoby w każdym wieku. Młode osoby mogą zaoszczędzić na OC, kupując polisę m.in. w PZU czy Warcie.

Dlaczego przy jednorazowej płatności cena polisy jest niższa, a przy płatności w ratach – wzrasta?

Gdy wybierzesz płatność ratalną za ubezpieczenie, ubezpieczyciel doliczy odsetki za umożliwienie opłacania składki w częściach. To właśnie one podnoszą wartość polisy o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

Czy do wyliczenia cen ubezpieczenia potrzebne są dane osobowe?

Niektóre informacje o kierowcy są niezbędne. Ubezpieczyciel z pewnością będzie potrzebował Twojego adresu zamieszkania, informacji o stanie cywilnym, dacie urodzenia, płci czy wieku dzieci. Ale nie wszystkie kalkulatory wymagają wpisania imienia, nazwiska czy numeru PESEL na etapie poszukiwań atrakcyjnych ofert. Tak jest chociażby w porównywarce Mubi. Korzystając z tego kalkulatora, nie musisz podawać personaliów i PESEL-u. Możesz też pominąć wpisywanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz danych kontaktowych.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
13,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
potwierdzam sprawdza sie. korzystalem z tego kalkulatora i wkilka chwilek znalazlem ubezpieczenie za 700zl, a teraz place 1000. wiec róznica jest. dobrze ze kumpel mi powiedzial oblicz OC online bo nie wiedzialem ze jest taka opcja i bym sobie tak caly czas przeplacal
avatar autora komentarza
spoko ja popieramm takie kalkulatory bo człowiek może się zorientować czy nie przepłaca. ja już ze 3 razy zmieniałem ubezpieczyciela i zawsze ze dwie stówki w dół schodziłem. zatem jak uważasz że dużo płacisz to oblicz OC
avatar autora komentarza
Najlepszy poradnik jak znalazłem, wszystko rozpisane! Dużo ofert można u Was porównać, super! Świetny kalkulator OC!
avatar autora komentarza
Fajnie, że można sobie w domu takim kalkulatorem wszystko obliczyć.Wiadomo, że każdy chce wybrać najtańsze OC, a dzięki takiemu kalkulatorowi ma się konkretne porównanie i można wybrać tani OC.