Jak oszczędzić na ubezpieczeniu auta?

Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na OC przy następnej umowie? To nie żadna wiedza tajemna – przedstawiamy 11 sposobów, których wdrożenie nie wymaga wiele wysiłku, a przynosi realne oszczędności.

1. Rozważ współwłaściciela

Jednym z czynników, który w największym stopniu wpływa na wysokość składki OC, jest wiek kierowcy. Osoby, które od dłuższego czasu mają prawo jazdy i równie długo opłacają ubezpieczenie samochodu, automatycznie płacą mniej, niż kierowcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem. Różnice są spore – średnia cena OC dla wszystkich kierowców we wrześniu wyniosła 818 zł, a dla kierowców w wieku 18-25 lat – 1569 zł. Jest jednak sposób na to, by młodsi kierowcy płacili mniej: współwłasność. A dokładnie namówienie doświadczonego kierowcy, żeby został współwłaścicielem samochodu. O tym, jakie zniżki przynosi taki manewr, pisaliśmy w artykule OC dla młodych kierowców.

2. Wybierz auto z najtańszym OC

Jeśli planujesz kupno lub wymianę samochodu i już teraz zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu, wybierz samochód jednej z marek, która uważana jest za bezpieczną. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę statystyki wypadków różnych rodzajów samochodów, stąd biorą się wysokie ceny OC samochodów Audi czy Alfa Romeo, a dużo niższe – Dacii czy Skody. Przeczytaj więcej o tym, jak wpływa marka samochodu na cenę ubezpieczenia OC.

3. Wybierz auto z mniejszą pojemnością silnika

Przy wyborze samochodu warto również brać pod uwagę pojemność jego silnika. Auta o potężnych silnikach rozwijają też wyższe prędkości, a to oznacza większe ryzyko wypadku i jest dla ubezpieczycieli powodem do podniesienia ceny OC. Oto jak przedstawia się dokładna zależność między pojemnością silnika a ceną OC.

4. Wybierz auto w średnim wieku

Nie tylko marka czy parametry techniczne wpływają na cenę ubezpieczenia – również wiek auta. Generalna zasada brzmi: im młodszy samochód, tym niższe OC, ale nie dotyczy to aut prosto z salonu. Zniżki za wiek pojawiają się dopiero ok. 4 roku po rejestracji. Oszczędni kierowcy wybierają więc kilkuletnie samochody.

5. Parkuj rozważnie!

Firmy ubezpieczeniowe nie bez powodu pytają o miejsce parkowania samochodu. Jeśli zostawiasz nocą samochód na ulicy, zapłacisz za OC nieco więcej, niż gdybyś parkował w garażu, choćby wspólnym. Jeśli więc masz taką możliwość, przeparkuj auto – nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i dla oszczędności.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

6. Wybierz pakiet!

Jeśli rozważasz kompleksowe ubezpieczenie samochodu, sprawdź pakiety oferowane przez ubezpieczycieli. Często zestawy OC + AC albo OC i assistance z jednej firmy są tańsze niż te same ubezpieczenia kupowane osobno. Przed podjęciem decyzji sprawdź jeszcze OWU tych ubezpieczeń – czy ich zakres odpowiada Twoim potrzebom.

miniaturka wpisu
Pakiet OC + AC – ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie?

Czy zakup ubezpieczeń w pakiecie jest bardziej opłacalny niż nabycie ich osobno?

Przejdź do artykułu

7. Rozważ ochronę zniżek

Jeśli jeździsz dużo, istnieje większe ryzyko, że przydarzy Ci się stłuczka lub wypadek, co skutkuje znacznym podniesieniem ceny OC. Możesz się jednak przed tym zabezpieczyć i wykupić ochronę zniżek OC, która zapewnia utrzymanie wypracowanych zniżek nawet po spowodowaniu szkody.

8. Zmień ubezpieczyciela po szkodzie

Jeśli już przydarzyła Ci się szkoda, a nie zabezpieczyłeś się wcześniej przed utratą zniżek, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. Każdy traktuje kierowców po szkodzie nieco inaczej. Być może więc wykupienie OC w innej firmie będzie bardziej opłacalne niż przedłużenie go w poprzedniej.

9. Rozważ dodatkowe składniki ubezpieczenia – np. Zieloną Kartę

Jeśli nie potrzebujesz żadnych dodatków do OC, możesz kierować się przy jego wyborze tylko ceną – podstawowy zakres ochrony jest w każdej firmie taki sam. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach OC oferują jednak dodatek w postaci Zielonej Karty. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz wyjazd do jednego z krajów, w których jest ona wymagana. W niektórych firmach ubezpieczeniowych otrzymasz ją za darmo, w innych zapłacisz nawet kilkaset złotych, dlatego czasem nawet nieco droższe OC z darmową Zieloną Kartą będzie lepszym wyborem.

10. Chcesz mieć tanie OC? Skorzystaj z porównywarki!

Najprostszym sposobem na oszczędność przy zakupie OC jest użycie kalkulatora lub porównywarki OC. Przy wypełnianiu formularza rozważ podanie pełnych danych osobowych – niektórzy ubezpieczyciele tylko wtedy są w stanie przedstawić konkretne oferty cenowe. A im więcej ofert do porównania, tym większa szansa na znalezienie najtańszego OC.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

11. Zapłać za OC z góry

Jeśli już znalazłeś odpowiednie ubezpieczenie, zapłać za cały okres ochrony z góry. Wielu ubezpieczycieli oferuje płatności ratalne, które mogą wydawać się kuszące, ale z reguły trzeba do nich dopłacić, przez co ostateczna cena ubezpieczenia zauważalnie się zwiększa.

PODSUMOWANIE
  • Powyższe porady można zebrać w kilku punktach. Chcesz mieć tańsze OC:
  • zadbaj o współwłaściciela samochodu,
  • wybierz auto bezpiecznej marki, z niewielkim silnikiem, kilkuletnie,
  • parkuj samochód raczej w garażu niż na ulicy,
  • jeśli planujesz dodatkowe ubezpieczenie – kupuj je w pakiecie z OC,
  • pomyśl o ochronie zniżek przed szkodą, a jeśli już przytrafi Ci się szkoda – rozważ zmianę ubezpieczyciela,
  • porównuj ceny w kalkulatorze OC i płać za ubezpieczenie z góry.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!