Jak oszczędzić na ubezpieczeniu auta?

Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na OC przy następnej umowie? To nie żadna wiedza tajemna – przedstawiamy 11 sposobów, których wdrożenie nie wymaga wiele wysiłku, a przynosi realne korzyści. Pozwól sobie na znaczne oszczędności przy zakupie polisy OC!

jak oszczędzić na ubezpieczeniu auta
jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu

1. Rozważ współwłaściciela

Jednym z czynników, który w największym stopniu wpływa na wysokość składki OC, jest wiek kierowcy. Osoby, które od dłuższego czasu mają prawo jazdy i równie długo opłacają ubezpieczenie samochodu, automatycznie płacą mniej, niż kierowcy którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem. Różnice są spore – średnia cena OC dla wszystkich kierowców w grudniu 2023 roku wyniosła 709 zł, a dla kierowców w wieku 18-25 lat aż 1 355 zł!

Jest jednak sposób na to, aby młodsi kierowcy płacili mniej – współwłasność. A dokładnie to namówienie doświadczonego kierowcy, żeby został współposiadaczem samochodu. Choć brzmi skomplikowanie, tak naprawdę wcale nie jest to trudne, a przede wszystkim przynosi naprawdę wymierne korzyści. Dość powiedzieć, że młodzi kierowcy ze współwłaścicielami płacili w grudniu 2023 średnio o ponad 250 zł niższe składki za OC, niż ich rówieśnicy ubezpieczający swoje samochody samodzielnie – średnie ceny wyniosły dla nich odpowiednio 1 121 zł i 1 385 zł! Więcej o zniżkach, jakie przynosi ten manewr, przeczytasz w artykule: „Najtańsze OC dla młodych kierowców”.

2. Wybierz auto z najtańszym OC

Jeśli planujesz kupno lub wymianę samochodu i już teraz zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu, wybierz samochód jednej z marek, która przez ubezpieczycieli jest uważana za bezpieczną. O jakie m.in. marki chodzi? W zestawieniu pominęliśmy marki, które są autami historycznymi, a nie realną alternatywą motoryzacyjną – np. Trabant ze średnim OC 284 zł czy UAZ z 367 zł. W zestawieniu znalazły się bardziej popularne marki oraz dla porównania 2 najdroższe pod względem cen ubezpieczenia OC.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Tesla 544 zł
Dacia 564 zł
Suzuki 589 zł
Kia 609 zł
Toyota 631 zł
Hyundai 639 zł
Skoda 642 zł
Citroen 652 zł
Lamborghini 1 404 zł
Scion 1 231 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [styczeń 2023].

Skąd biorą się takie różnice w cenach ubezpieczenia samochodów poszczególnych marek? Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę statystyki wypadków różnych rodzajów aut. Wysokie koszty ubezpieczenia m.in. BMW świadczą więc o tym, że auta tej marki wypadają znacznie gorzej pod kątem wypadkowości od popularnych samochodów Dacii czy Skody. 

Przeczytaj więcej o tym, jak marka samochodu wpływa na OC, w artykule: „Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC – sprawdź, czym warto jeździć!”.

3. Wybierz auto z mniejszą pojemnością silnika

Przy wyborze samochodu warto również brać pod uwagę pojemność jego silnika. Auta o potężnych silnikach rozwijają też wyższe prędkości, a to oznacza większe ryzyko wypadku i jest dla ubezpieczycieli powodem do podniesienia ceny OC. Sprawdźmy, jak dokładnie przedstawia się zależność: pojemność silnika a cena OC.

Pojemność silnika – przedziałyŚrednia cena OC
Poniżej 1.0 l 522 zł
1.0 – 1.2 l 621 zł
1.2 – 1.4 l 661 zł
1.4 – 1.6 l 668 zł
1.6 – 2.0 l 740 zł
powyżej 2,0 l 800 zł
dane pochodzą z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [grudzień 2023]

4. Wybierz auto w średnim wieku

Nie tylko marka czy parametry techniczne wpływają na cenę ubezpieczenia, ale również wiek auta. Generalna zasada brzmi: im młodszy samochód, tym niższe OC, choć trzeba pamiętać, że nie dotyczy to aut prosto z salonu. Zniżki za wiek pojawiają się dopiero ok. 4 roku po rejestracji, dlatego oszczędni kierowcy wybierają kilkuletnie samochody. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Wiek samochodu a cena OC – iluletnie auta można ubezpieczyć za 300 zł?”.

5. Parkuj rozważnie!

Firmy ubezpieczeniowe nie bez powodu pytają o miejsce parkowania samochodu. Jeśli zostawiasz nocą samochód na ulicy, zapłacisz za jego ubezpieczenie OC + AC nieco więcej, niż gdybyś parkował w garażu, choćby wspólnym. Jeśli więc masz taką możliwość, przeparkuj auto – nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i dla oszczędności.

Sprawdźmy więc, jak zmieni się cena pakietu OC + AC na Audi A6 (rocznik 2017) z silnikiem benzynowym o pojemności 1984 cm3 w zależności od miejsca parkowania. Właścicielem niech będzie 45-letni mieszkaniec Opola, żonaty, ojciec 2 dzieci (7 i 10 lat), który ma prawo jazdy od 1997 roku. Ubezpiecza auto (OC i AC) co najmniej od 10 lat i nie spowodował szkód do tej pory. Patrzymy tylko na pełne AC, a nie AC mini!

Miejsce parkowaniaUbezpieczycielNajtańszy pakiet OC + AC
Na ulicyUNIQA 1 541 zł
We wspólnym garażuUNIQA 1 259 zł
Na ogrodzonej posesjiUNIQA 1 328 zł
W prywatnym garażuUNIQA 1 283 zł
Na parkingu strzeżonymUNIQA 1 434 zł
Dane wyliczone w porównywarce Mubi w styczniu 2024 roku

6. Wybierz pakiet!

Jeśli już przydarzyła Ci się szkoda, a nie zabezpieczyłeś się wcześniej przed utratą zniżek, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. Każdy traktuje kierowców po szkodzie nieco inaczej. Być może więc wykupienie OC w innej firmie będzie bardziej opłacalne niż przedłużenie go w poprzedniej. Oczywiście możesz to zrobić, gdy dotychczasowa umowa ubezpieczenia OC będzie dobiegać końca!

Przykład

Kierowca, chcąc oszczędzić na autocasco, wybrał AC mini, czyli bardziej ograniczoną postać tego ubezpieczenia. W wybranej przez siebie wersji znalazł ochronę szkody całkowitej, czyli sytuacji, w której samochód zostałby tak zniszczony, że jego naprawa byłaby nieopłacalna. W trakcie obowiązywania umowy jego samochód mocno ucierpiał w wypadku i musiał zostać oddany do stacji demontażu, właściciel pojazdu otrzymał odszkodowanie z AC mini – dokładnie tak, jakby miało to miejsce, gdyby wykupił dużo droższą, pełną ochronę autocasco.

7. Rozważ ochronę zniżek

Jeśli jeździsz dużo, istnieje większe ryzyko, że przydarzy Ci się stłuczka lub wypadek, co będzie skutkować znacznym podniesieniem ceny OC. Możesz się jednak przed tym zabezpieczyć i wykupić ochronę zniżek OC, która zapewnia utrzymanie wypracowanych zniżek nawet po spowodowaniu szkody.

Zakup ochrony zniżek przyda Ci się szczególnie, jeśli dzielisz samochód ze współwłaścicielem. Wtedy możesz być spokojny, że nawet jeśli drugi właściciel spowoduje kolizję we własnym zakresie, Ty nie zostaniesz obciążony jego zwyżką.

8. Zmień ubezpieczyciela po szkodzie

Jeśli już przydarzyła Ci się szkoda, a nie zabezpieczyłeś się wcześniej przed utratą zniżek, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. Każdy traktuje kierowców po szkodzie nieco inaczej. Być może więc wykupienie OC w innej firmie będzie bardziej opłacalne niż przedłużenie go w poprzedniej.

9. Rozważ dodatki do ubezpieczenia – np. Zieloną Kartę

Jeśli nie potrzebujesz żadnych dodatków do OC, możesz kierować się przy jego wyborze tylko ceną – podstawowy zakres ochrony jest w każdej firmie taki sam. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach OC oferują jednak dodatek w postaci Zielonej Karty. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz wyjazd do jednego z krajów, w których jest ona wymagana. W niektórych firmach ubezpieczeniowych otrzymasz ją za darmo, w innych zapłacisz nawet kilkaset złotych, dlatego czasem nawet nieco droższe OC z darmową Zieloną Kartą będzie lepszym wyborem.

10. Chcesz mieć tanie OC? Skorzystaj z porównywarki!

Najprostszym sposobem na oszczędność przy zakupie OC jest użycie kalkulatora lub porównywarki OC. Przy wypełnianiu formularza rozważ podanie pełnych danych osobowych – niektórzy ubezpieczyciele tylko wtedy są w stanie przedstawić konkretne oferty cenowe. A im więcej ofert do porównania, tym większa szansa na znalezienie najtańszego OC.

11. Zapłać za OC z góry

Jeśli już znalazłeś odpowiednie ubezpieczenie, zapłać za cały okres ochrony z góry. Wielu ubezpieczycieli oferuje płatności ratalne, które mogą wydawać się kuszące, ale z reguły trzeba do nich dopłacić, przez co ostateczna cena ubezpieczenia zauważalnie się zwiększa. Jak wynika z kalkulacji na mubi.pl, koszt ubezpieczenia może się w takim przypadku zwiększyć nawet o 23%!

PODSUMOWANIE
  • Najwyższe składki za OC płacą często najmłodsi kierowcy – skutecznym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia ich samochodów jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego współwłaściciela.
  • Różnice w cenach OC ze względu na markę samochodu mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Najkorzystniejsze oferty proponowane są właścicielom m.in. Dacii lub Skody, znacznie więcej płacą m.in. kierowcy BMW czy Audi.
  • Skutecznym sposobem na obniżenie ceny OC jest również wybór auta kilkuletniego i posiadającego silnik o mniejszej pojemności.
  • Kupując OC, pomyśl o pakiecie – na pewno będzie tańszy, niż zakup każdej polisy osobno.
  • Pamiętaj, że najlepsze oferty ubezpieczenia znajdziesz za pomocą kalkulatora OC – zapłać za całą składkę z góry, a unikniesz zwyżki ceny w przypadku płatności ratalnej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaoszczędzenie na ubezpieczeniu samochodu

Ile za ubezpieczenie płacą młodzi kierowcy ze współwłaścicielem, a ile początkujący ubezpieczający się samodzielnie?
Czy ubezpieczenie ochrony zniżek działa w przypadku wszystkich spowodowanych szkód?
Czy Zielona Karta zawsze jest wydawana bezpłatnie?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC