Jak zbudować dobrą historię ubezpieczenia?

Za wieloletnie posiadanie samochodu, a co za tym idzie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, kierowcom przysługują zniżki. Jednak wyłącznie w takim wypadku, gdy są to lata bezszkodowej jazdy. Jakie jeszcze rodzaje pojazdów mechanicznych generują zniżki przy wyliczeniu rocznej składki obowiązkowego ubezpieczenia OC?

grafika

Wysokość składki OC – od czego zależy?

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek ubezpieczenia swojego samochodu. Wielu kierowców nurtuje jednak pytanie, dlaczego składki pomiędzy towarzystwami tak znacząco potrafią się różnić.

O ile zakres ubezpieczenia każdej z firm sprzedających polisę jest dokładnie taki sam, ponieważ gwarantuje to polskie prawo, to wysokość 12-miesięcznej opłaty ubezpieczyciel oblicza samodzielnie. Oznacza to zatem, że każde towarzystwo posiada własny algorytm. Na podstawie dostępnych danych ocenia ryzyko, które wiąże się z ubezpieczeniem konkretnego pojazdu. W kwestii cen firmy mają wolną rękę i nie jest to uregulowane przepisami. W takiej sytuacji kupującym nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z porównywarek czy kalkulatorów OC, które pozwalają wybrać najkorzystniejszą, a co za tym idzie najtańszą, ofertę. 

Firmy przy ocenie ryzyka do ubezpieczenia pojazdu biorą pod uwagę kilka podstawowych czynników, między innymi:

 •  wiek pojazdu,
 •  model i markę samochodu,
 •  przebieg auta,
 •  pojemność silnika,
 • lata bezszkodowej jazdy,
 • miejsce parkowania auta,
 • stan cywilny kierowcy,
 • liczbę lat posiadania prawa jazdy.
Przykład

Zosia i Gosia mieszkają w różnych miejscowościach. Zosia mieszka w Ostrowie Wielkopolskim, a Gosia w Gdańsku. Ta pierwsza ma 57 lat i od 15 lat jeździ wysłużoną Toyotą Yaris. Natomiast Gosia to młoda, 24-letnia entuzjastka szybkich samochodów, która ubezpiecza BMW Serii 3 od 2 lat. Ponieważ Zosia mieszka w mniejszej miejscowości, jeździ samochodem o mniejszej pojemności silnika, ma prawo jazdy dłużej niż Gosia oraz ubezpiecza auto od kilkunastu lat, otrzyma propozycję tańszego ubezpieczenia OC. Według danych z porównywarki Mubi Zosia może mieć ubezpieczenie OC już od 441 zł, a Gosia – od 1317,08 zł (kalkulacja z dnia 08.01.2024).

Naturalnie tych podstawowych czynników jest o wiele więcej i o większość z nich ubezpieczyciele pytają, czy to w formularzach online, czy też w formie papierowej. Jednak każda z firm do poszczególnych odpowiedzi przykłada różną wagę. Dla jednych najbardziej istotne jest, aby kierowca mieszkał w mniejszej miejscowości i parkował auto na terenie własnej posesji lub w garażu, a dla innych dużo ważniejsze zdaje się być to, jakie parametry techniczne ma samochód.

Ubezpieczenie OC – czy tylko dla samochodu?

Zgodnie z prawem należy ubezpieczyć nie tylko samochód, ale również motor, skuter czy też przyczepkę. Jest to o tyle istotne, że historia ubezpieczenia każdego z powyższych zapisuje się jako historia ubezpieczenia właściciela. Wielu młodych kierowców, chcąc rozpocząć zbieranie zniżek za bezszkodową jazdę, zaczyna od ubezpieczenia skutera. Pojazdy te przy pojemności do 50 dm3 nie wymagają posiadania prawa jazdy. Można jednak specjalnie dla nich kupić ochronę OC. W ten sposób już po kilku latach nawet bardzo młody kierowca może mieć wypracowane upusty w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Zniżki na ubezpieczenie – jak je wypracować?

Wiele osób decyduje się również na współwłasność przyczepek samochodowych. Przy założeniu, że korzystamy z nich rzadko i jesteśmy wpisani jako współwłaściciel w ubezpieczeniu, to dla głównego kierowcy korzystającego z tego sprzętu nie jesteśmy zagrożeniem. Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy w stanie spowodować kolizji, a sami zbieramy sukcesywnie upusty za kolejny rok polisowy. Są jednak firmy, które nie uwzględniają przebiegu ubezpieczenia przyczepy i należy do nich chociażby Benefia. Z kolei Generali, Proama, You Can Drive, mtu24.pl czy towarzystwo UNIQA biorą pod uwagę zarówno przyczepki, jak i quady oraz ciągniki.

Jak widać sposobów na tak zwane obniżenie wysokości składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest wiele. Warto wybrać taki, który jest dla nas najmniej obciążający finansowo i stanowi najmniejsze potencjalne zagrożenie, gdy budujemy historię polis w towarzystwie. 

Zniżki OC – ile mogą wynieść?

Zakłady ubezpieczeniowe samodzielnie podejmują decyzję o tym, w jaki sposób przyznają swoim klientom zniżki, na przykład za bezszkodową jazdę. Maksymalna kwota upustu u ubezpieczyciela to zwykle 60%. Coraz więcej towarzystw oferuje jednak obecnie nawet 70% upustu. Ubezpieczalnie zazwyczaj dopuszczają do tak wysokich zniżek najbardziej lojalnych klientów, którzy dodatkowo nie powodują wypadków i kolizji, najczęściej mniej więcej po 10 latach. Bywają jednak i takie towarzystwa, w których dojście do tak wysokiego poziomu zniżek można uzyskać już po 6 latach. W tym celu warto skontaktować się z ubezpieczycielem lub doradcą, aby sprawdzić, jaką metodę naliczania upustów stosuje nasz ubezpieczyciel. 

Współwłasność – szansa na niższe OC dla młodych

Niektórzy rodzice już zawczasu dopisują jako współwłaścicieli swoje dzieci. Część z nich wchodzi w posiadanie samochodu w procesie dziedziczenia, na przykład po dziadkach. Polisy OC auta takich współwłaścicieli budują im historię ubezpieczenia. W przypadku małoletnich oczywistym jest, że samodzielnie nie prowadzą oni auta i w umowie musi być wskazany główny kierowca. Taka osoba jest w o tyle wygodnej sytuacji, że nie musi się liczyć z utratą upustów u ubezpieczyciela ze względu na stłuczki, które spowoduje młody kierowca. Stan rzeczy zmieni się w momencie, gdy współwłaściciel samochodu uzyska pełnoletność oraz prawo jazdy i samodzielnie rozpocznie korzystanie z samochodu. Pamiętajmy, że w momencie, gdy z pojazdu korzysta kolejny kierowca, należy ten fakt niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi. Jednak do tego momentu zniżki głównego kierowcy pojazdu osoby niepełnoletniej są uwzględniane, a co za tym idzie, kwota rocznej składki OC jest znacząco niższa.

PODSUMOWANIE
 • Do historii ubezpieczenia wliczają się te pojazdy, których objęcie ubezpieczeniem komunikacyjnym jest obowiązkowe.
 • Warto mieć ubezpieczenie OC na skuter czy przyczepkę, jeszcze zanim posiadamy prawo jazdy.
 • W przypadku współwłasności z osobą małoletnią ubezpieczyciele liczą składki dla głównego kierowcy.
 • Ubezpieczenie OC ma dokładnie taki sam zakres w każdym towarzystwie, ale kwoty składki pomiędzy poszczególnymi firmami mogą znacząco się różnić.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o budowanie historii ubezpieczenia i zyskiwanie zniżek

Jak zyskać zniżki na ubezpieczenie OC samochodu?
Czy jeżdżąc skuterem, zbiera się zniżki na OC?
Czy współwłasność auta wpływa na historię ubezpieczenia?

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

11 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Witam. Mam pytanie .Syn ma 18 lat i chciałbym go dopisać do przyczepki towarowej, czy tak można i którzy ubezpieczyciele tego unikają. Pozdrawiam.
avatar autora komentarza
Witam,syn ma 19 lat i od miesiąca ma już prawko ,czy jak moja siostra zrobi go współwłaścicielem przyczepki samochodowej to będzie zbierał punkty na niższe OC ?
To zależy od firmy ubezpieczeniowej. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględnią w przyszłości historię ubezpieczeniową syna jako współwłaściciela przyczepki, inni nie wezmą tego doświadczenia pod uwagę.
avatar autora komentarza
A co w przypadku roweru elektrycznego? Jeżeli potrzebuje on OC bo traktowany jest jak pojazd mechaniczny to też nabije zniżki na samochód?
Polityka firm ubezpieczeniowych w zakresie przenoszenia zniżek pomiędzy innymi rodzajami pojazdów jest różna. Najlepiej, jeśli skontaktuje się Pan w tej kwestii z ubezpieczycielem.
avatar autora komentarza
Witam.Proszę o pomoc.Zakupiłam na córkę( lat 22) przyczepę samochodową-jest właścicielem ma prawo jazdy od 2 lat ,brak zniżek.Współwłaścicielem jest w dowodzie syn lat 21 dopiero chodzi na kurs- brak prawa jazdy.Drugi współwłaściciel to moja siostra lat 41- prawo jazdy od 4 lat brak zniżek.Czy zniżki OC będą nabywały 3 osoby , tylko właściciel czy żadna bo taką wersję też słyszałam.Pytałam w różnych źródłach i za każdym razem słyszę co innego.Bardzo proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję.
W przypadku współwłasności pojazdu zniżki za bezszkodową jazdę nabywają wszyscy współwłaściciele, podobnie jest z ich utratą - nie ma wówczas znaczenia, kto prowadzi samochód.
avatar autora komentarza
witam mam pytanie czy jest u was mozliwosc ubezpieczenia bagy chodzi mi o takiego duzego kłada po wyzej 100 koni
Niestety nie. W tej chwili nie posiadamy oferty ubezpieczenia quadów.
avatar autora komentarza
Proszę o podpowiedź. Mam wypracowane zniżki OC (bezkolizyjne 7 lat) motocykl 125. Teraz chcę ubezpieczyć samochód (OC). Który ubezpieczyciel uhonoruje wypracowane zniżki przy ubezpieczeniu OC na samochód. Nie mogę znaleźć informacji. Z góry dziękuję. [email protected]
Przebieg ubezpieczenia z jednośladu honorują towarzystwa takie jak Balcia, ERGO Hestia, Generali, InterRisk, LINK4, mtu24.pl, Proama, Trasti, TUZ, UNIQA, Wefox, Wiener i You Can Drive. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszym artykule: Czy historia OC motocykla wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC