Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Planujesz zakup używanego samochodu? Chcesz zweryfikować ważność polisy OC kierowcy, który wjechał w Ciebie na parkingu? A może zastanawiasz się, do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta, którym teraz jeździsz? Nie musisz już prosić nikogo o przedstawienie papierowego dokumentu ani przeszukiwać domowego archiwum. Możesz dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone, przez internet. Istnieje strona, na której od razu otrzymasz informacje, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC.

jak sprawdzić ubezpieczenie

UFG sprawdzenie OC – darmowa usługa

Najprostszym sposobem, żeby dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone, jest wejście na stronę internetową UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to dużo prostsze, niż może się wydawać. Wystarczy:

  • wejść na stronę www.ufg.pl i przejść do części “Sprawdź OC dla pojazdu”,
  • wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu (wystarczy jeden z nich) i kliknąć “sprawdź”,
  • na następnym ekranie podać dzień zdarzenia i kraj, w którym doszło do zdarzenia, przepisać kod weryfikacyjny i przejść dalej.

Informacja zwrotna od UFG będzie zawierać numer aktualnej polisy, markę i model danego pojazdu, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres.

Bazy UFG zawierają dane o polisach OC i AC wszystkich kierowców. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wysyłać tam informacje o zawartych umowach i zmianach w nich w terminie do 14 dni od ich podpisania.

Dowiedziałeś się, że już niedługo będziesz musiał wykupić nową polisę? Przeczytaj nasz poradnik o tym, jak znaleźć najtańsze OC – podpowiadamy tam, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu.

Sprawdzenie OC auta – gdzie to zrobić?

Możliwość weryfikacji ubezpieczenia OC jest szczególnie przydatna dla osób, które planują zakup używanego samochodu. Czasami sprzedawcy twierdzą, że ich auto ma ważną polisę OC przez kilka miesięcy, a okazuje się, że wcale tak nie jest. Jeśli masz telefon z internetem, wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny danego pojazdu na stronie UFG, żeby zweryfikować słowa sprzedawcy.

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli w serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego uzyskasz informację, że wybrany pojazd nie ma aktualnie obowiązującego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (polisy OC), prawdopodobnie będzie to zgodne z prawdą. Istnieje jednak jeden wyjątek. Ubezpieczyciele mają 14 dni na przekazanie do UFG wiadomości o wykupionym ubezpieczeniu. Informacja o OC danego pojazdu dociera więc do UFG z opóźnieniem. Dlatego może się okazać, że pojazd, który w bazie UFG nie miał jeszcze aktualnej polisy, tak naprawdę był ubezpieczony.

Pełna historia pojazdu na jednej stronie

Jest jeszcze jedna strona, z którą warto się zapoznać przed zakupem auta z drugiej ręki: historiapojazdu.gov.pl. W tym systemie, stworzonym przez CEPiK, znajdziesz znacznie więcej informacji, niż tylko potwierdzenie, czy pojazd ma ważne OC. Przejrzysz tam całą jego historię i dotrzesz do takich danych, jak np. przebieg odczytany podczas ostatniego badania technicznego.

Żeby skorzystać z tego serwisu, będziesz potrzebował informacji z dowodu rejestracyjnego, ponieważ musisz podać:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Po ich wpisaniu i zatwierdzeniu uzyskasz raport, który będzie zawierał:

  • markę i model samochodu,
  • informacje o polisie OC,
  • parametry techniczne (m.in. pojemność silnika, moc, rodzaj paliwa, masa),
  • ostatni zarejestrowany stan licznika,
  • rok produkcji,
  • datę wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego,
  • datę wydania karty pojazdu,
  • świadectwo homologacji,
  • oś czasu z najważniejszymi zdarzeniami dotyczącymi samochodu (daty badań technicznych, zmiany właścicieli, dodanie współwłaścicieli, zgłoszenia kradzieży).
Przykład

Rafał postanowił dobrze przygotować się do zakupu używanego samochodu. Z opowieści znajomych wiedział, że wśród sprzedawców używanych aut zdarzają się oszuści. Postanowił poznać historię pojazdu w internecie, do czego potrzebował numeru rejestracyjnego i numeru VIN samochodu. Gdy sprzedający nie chciał mu podać danych auta, Rafał zrezygnował z zakupu tego pojazdu. Zweryfikował natomiast następny samochód i gdy okazało się, że jego historia zgadza się z informacjami podanymi przez sprzedawcę, bez obaw podjął decyzję o kupieniu go.

Z takimi informacjami jesteś w stanie podjąć bardziej świadomą decyzję o tym, czy kupić samochód, czy nie. Oczywiście pod warunkiem, że sprzedawca udostępni Ci dane z dowodu rejestracyjnego i będziesz mógł skorzystać z systemu. Jeśli z jakiegoś powodu nie chce tego zrobić, sam ten fakt powinien już dać Ci do myślenia.

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Aby poznać informacje o ubezpieczeniu samochodu, musisz znać numer rejestracyjny lub numer VIN, a niekiedy także datę pierwszej rejestracji samochodu czy Profil Zaufany. Wszystko zależy od tego, z jakiego serwisu chcesz skorzystać.

W przypadku korzystania z portalu UFG potrzebny jest Ci jedynie numer rejestracyjny lub numer VIN. Jeśli będziesz chciał skorzystać z CEPiK, musisz wpisać datę, w której pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany. Z kolei w przypadku aplikacji mObywatel, będzie Ci potrzebny Profil Zaufany. 

CEPiK i mObywatel oprócz ważności ubezpieczenia OC udostępnia także dane na temat wielu innych, ale równie ważnych parametrów samochodu.

Kiedy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Sprawdzenie OC jest istotne w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem innego pojazdu. Wówczas ważne jest, czy sprawca posiada polisę OC na swój samochód. Możesz w ten sposób potwierdzić prawdomówność osoby, która spowodowała zdarzenie drogowe. Pomoże to również w spisaniu oświadczenia i dochodzeniu roszczeń z tytułu powstałych szkód.

Weryfikacji ubezpieczenia OC możesz dokonać także w sytuacji, kiedy nie pamiętasz, w jakim towarzystwie i do kiedy jesteś ubezpieczony. Wówczas uzyskane informacje pomogą Ci zidentyfikować, czy posiadasz ważne OC i do jakiej firmy powinieneś się zgłosić w celu przedłużenia lub wypowiedzenia swojej ochrony.

To, czy samochód jest ubezpieczony, powinieneś także zweryfikować podczas zakupu danego pojazdu. Jeśli zbywca nie przekaże Ci ważnej polisy OC, a jedynie poinformuje o tym, do kiedy ubezpieczenie jest ważne, zweryfikuj jego prawdomówność. Jeśli okaże się, że pojazd nie posiada ochrony, powinieneś ubezpieczyć auto już w dniu jego zakupu, aby uniknąć kary od UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary nawet w przypadku jednodniowego braku OC.

Czy można sprawdzić ważność polisy OC w aplikacji mobilnej?

Tak, możesz to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel w usłudze mPojazd. Abyś mógł z niej korzystać, musisz mieć Profil Zaufany. Aplikacja umożliwia weryfikację danych na temat wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. Pokazuje, przez ile dni Twój samochód ma ważne OC. Oprócz tego  z aplikacji uzyskasz informacje na temat terminu badania technicznego, danych technicznych samochodu oraz stanu licznika.

Jak sprawdzić ważność OC w CEPiK przed zakupem używanego auta?

Dzięki CEPiK zweryfikujesz wiele ważnych informacji na temat danego pojazdu, które mogą być bardzo przydatne podczas zakupu. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji auta. Informacje te zbywcy często podają w ogłoszeniu sprzedaży samochodu. Możesz także poprosić o nie sprzedającego.

Z CEPiK otrzymasz informacje między innymi na temat danych technicznych, badań technicznych auta i ważności ubezpieczenia OC, co jest bardzo istotne podczas zakupu używanego pojazdu. Zweryfikujesz prawdomówność sprzedającego i dowiesz się na przykład, ilu właścicieli miał pojazd, czy samochód nie był kradziony i jaka była jego historia.

Ponadto serwis udostępnia informacje również na temat aut zarejestrowanych w Polsce, które pochodzą np. z Francji, Czech, Holandii, Włoch, Szwecji, Kanady czy USA.

Jaka kara finansowa grozi za brak OC w 2024?

Karę finansową za brak OC nakłada UFG. Wysokość grzywny zależy od rodzaju pojazdu, płacy minimalnej i tego, przez jaki czas pojazd nie był ubezpieczony. Kwoty te są dość wysokie i wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jaka kara za brak OC grozi w 2024 roku?

Brak ubezpieczenia OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy
do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
powyżej 14 dni8600 zł12 900 zł1430 zł
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Więcej na temat kar za brak OC dowiesz się z naszego poradnika: Kara za brak OC 2024 – ile wynosi i jak jej uniknąć?

Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?

Posiadanie ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowe. Jego brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Kierowca może zostać ukarany na kilku etapach.

Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że nie posiadasz ubezpieczenia OC, funkcjonariusz nałoży na Ciebie mandat, odholuje pojazd na parking policyjny na Twój koszt i zgłosi informację o braku ważnej polisy OC do UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny również nałoży na Ciebie karę, a przerwę w OC jest w stanie wykryć nie tylko w sytuacji, kiedy zostaniesz poddany sprawdzeniu przez funkcjonariusza.

Ponadto zawiadomienie o wykryciu braku ubezpieczenia możesz otrzymać nawet po kilku miesiącach od przerwy w OC. Z największymi konsekwencjami musisz się liczyć wówczas, gdy nie posiadasz obowiązkowego ubezpieczenia i spowodujesz kolizję lub wypadek.

W takiej sytuacji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci świadczenie poszkodowanemu, ale zwróci się do Ciebie z regresem ubezpieczeniowym. Będziesz więc zobowiązany do pokrycia kosztów, które UFG poniosło z tytułu naprawy wyrządzonych przez Ciebie szkód. Kwoty te zwykle zdecydowanie przewyższają wysokość kar nałożonych przez Fundusz za brak polisy.

Więcej na temat UFG dowiesz się z naszego poradnika: https://mubi.pl/poradniki/ufg/

Dlaczego warto sprawdzić ubezpieczenie OC sprawcy wypadku?

Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku nie z Twojej winy, powinieneś zweryfikować, czy sprawca zdarzenia posiada ważne OC. Szczególnie jeśli nie przedstawił Ci on dokumentu, który potwierdza to, że posiada ochronę. Na oświadczeniu musi znaleźć się numer polisy. Jeśli sprawca nie ma ważnej ochrony, wezwij policję.

Ponadto poznanie informacji o ubezpieczeniu sprawcy wypadku ułatwi Ci późniejsze dopełnienie formalności związanych z dochodzeniem roszczeń. Jeśli sprawca nie ma ważnej polisy OC, rozwiązanie sprawy może trwać dłużej.

Gdzie kupić tanie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Przepisy reguluje ustawa prawna, zatem w każdym towarzystwie zakres ochrony jest taki sam. Warto więc szukać oszczędności i weryfikować oferty OC w różnych miejscach.

Tanie ubezpieczenie kupisz np. za pomocą internetowej porównywarki OC i AC Mubi. Wystarczy, że podasz dane samochodu i właściciela, a kalkulator sam przeliczy dla Ciebie najtańsze składki od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Możesz modyfikować ich zakresy, dodając AC, NNW lub assistance. Interesujące Cię oferty możesz wysłać na maila, a jeśli zdecydujesz się na zakup, formalności i płatności za polisę dokonasz przez internet. Dużą zaletą korzystania z kalkulatora ubezpieczeń jest to, że możesz zweryfikować oferty o dowolnej porze.

CZY WIESZ, ŻE …

Najtańsze OC w Mubi w listopadzie 2024 roku kosztowało 150 zł.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie w Mubi?

Ceny ubezpieczenia na mubi.pl wyliczyliśmy na przykładzie 41-letniej Iwony, która jest właścicielem 10-letniego Mercedesa C klasy. Pojazd posiada silnik benzynowy o pojemności 1,6 l. Przebieg samochodu wynosi 120 tys. km, a Iwona planuje przejechać swoim autem do 10 tys. km w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Mieszkanka Zgorzelca jest mężatką, posiada prawo jazdy od ponad 20 lat oraz pełne zniżki.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
TrastiOC + assistance631 zł
UNIQAOC + assistance690 zł
LINK4OC + assistance743,90 zł
BeesafeOC834,26 zł
mtu24.plOC862 zł
WienerOC + assistance892 zł
BenefiaOC + NNW2316 zł
ERGO HestiaOC3793 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi

Ubezpieczenie OC z dodatkami Iwona może kupić za 631 zł. Wymienione w tabeli towarzystwa oferują ochronę OC już wraz z assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak sprawdzić czy samochód faktycznie jest ubezpieczony

Kto może sprawdzić OC na stronie UFG?
Jakie dane pojazdu trzeba podać, żeby skorzystać z bazy UFG?
Czy baza UFG zawiera tylko informacje na temat ubezpieczeń samochodów osobowych?
Czy ktoś, kto wpisze numer VIN lub numer rejestracyjny mojego samochód w UFG, pozna moje osobiste dane?
Jak długo ważne są informacje o polisie uzyskane w UFG?
Czy dzięki bazie UFG można poznać informacje o przebiegu ubezpieczenia OC, np. spowodowanych szkodach?
PODSUMOWANIE
  • Poznanie ważności ubezpieczenia OC samochodu może być przydatne np. przy zakupie używanego auta lub po kolizji drogowej. Można tego dokonać na kilka sposobów.
  • Najłatwiej otrzymać informacje o OC pojazdu, korzystając z serwisu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – na stronie www.ufg.pl wystarczy podać w tym celu numer rejestracyjny lub VIN pojazdu.
  • W bazie CEPiK, na stronie historiapojazdu.gov.pl, poza informacją o OC możesz uzyskać również więcej danych samochodu (np. parametry techniczne czy stan licznika).
  • Ważność polisy OC zweryfikujesz za pomocą aplikacji mObywatel w ramach usług mPojazd.
  • Nawet za jednodniową przerwę w ubezpieczeniu OC grozi Ci surowa kara nałożona przez UFG.
  • Jeśli spowodujesz kolizję i nie będziesz posiadał polisy OC, musisz pokryć koszty naprawy wyrządzonych przez Ciebie szkód.

Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Mam ważną polisę OC na stronie UFG, natomist w systemie mPOJAZD jest nieaktualna od 42 dni. Co zrobić?
Informacja o aktualnym OC pojawia się w aplikacji mPOJAZD nawet po 30 dniach po jej zakupie. Jeśli dalej Pan jej nie widzi, należy włączyć aplikacje mPOJAZD i wybrać w dolnym menu "Odśwież". Dane powinny zostać zaktualizowane.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC