Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Planujesz zakup używanego samochodu? Chcesz sprawdzić OC kierowcy, który wjechał w Ciebie na parkingu? A może zastanawiasz się, do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta, którym teraz jeździsz? Nie musisz już prosić nikogo o przedstawienie papierowego dokumentu ani przeszukiwać domowego archiwum. Możesz sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone, przez internet. Istnieje strona, na której od razu sprawdzisz, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC.

jak sprawdzić ubezpieczenie

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone na stronie UFG?

Najprostszym sposobem, żeby dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone, jest sprawdzenie OC na stronie internetowej UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to dużo prostsze, niż może się wydawać. Wystarczy:

 • wejść na stronę www.ufg.pl i przejść do części “Sprawdź OC dla pojazdu”,
 • wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu (wystarczy jeden z nich) i kliknąć “sprawdź”,
 • na następnym ekranie podać dzień zdarzenia i kraj, w którym doszło do zdarzenia, przepisać kod weryfikacyjny i przejść dalej.

Informacja zwrotna od UFG będzie zawierać numer aktualnej polisy, markę i model pojazdu, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres.

Bazy UFG zawierają dane o polisach OC i AC wszystkich kierowców. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wysyłać tam informacje o zawartych umowach i zmianach w nich w terminie do 14 dni od ich podpisania.

Dowiedziałeś się, że już niedługo będziesz musiał wykupić nową polisę? Sprawdź nasz poradnik o tym, jak znaleźć najtańsze OC – podpowiadamy tam, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu.

Gdzie można sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Możliwość sprawdzenia ubezpieczenia OC jest szczególnie przydatna dla osób, które planują zakup używanego samochodu. Czasami sprzedawcy twierdzą, że ich auto ma OC ważne jeszcze przez kilka miesięcy, a okazuje się, że wcale tak nie jest. Jeśli tylko masz telefon z internetem, wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny sprzedawanego pojazdu na stronie UFG, żeby zweryfikować słowa sprzedawcy.

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli w serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego uzyskasz informację, że wybrany pojazd nie ma ma aktualnie obowiązującego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, prawdopodobnie będzie to zgodne z prawdą. Istnieje jednak jeden wyjątek. Ubezpieczyciele mają 14 dni na przekazanie do UFG wiadomości o wykupionym ubezpieczeniu. Informacja o OC pojazdu dociera więc do UFG z opóźnieniem. Dlatego może się okazać, że pojazd, który w bazie UFG nie miał jeszcze aktualnej polisy, tak naprawdę był ubezpieczony.

Pełna historia pojazdu na jednej stronie

Jest jeszcze jedna strona, z którą warto się zapoznać przed zakupem auta z drugiej ręki: historiapojazdu.gov.pl. W tym systemie, stworzonym przez CEPiK, znajdziesz znacznie więcej informacji, niż tylko potwierdzenie, czy pojazd ma ważne OC. Przejrzysz tam całą jego historię i dotrzesz do takich danych, jak np. przebieg odczytany podczas ostatniego badania technicznego.

Żeby skorzystać z tego serwisu, będziesz potrzebował informacji z dowodu rejestracyjnego:

 • numeru rejestracyjnego,
 • numeru VIN,
 • daty pierwszej rejestracji pojazdu.

Po ich wpisaniu i zatwierdzeniu uzyskasz raport, który będzie zawierał:

 • markę i model samochodu,
 • informacje o polisie OC,
 • parametry techniczne (m.in. pojemność silnika, moc, rodzaj paliwa, masa),
 • ostatni zarejestrowany stan licznika,
 • rok produkcji,
 • datę wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego,
 • datę wydania karty pojazdu,
 • świadectwo homologacji,
 • oś czasu z najważniejszymi zdarzeniami dotyczącymi samochodu (daty badań technicznych, zmiany właścicieli, dodanie współwłaścicieli, zgłoszenia kradzieży).
Przykład

Rafał postanowił dobrze przygotować się do zakupu używanego samochodu. Z opowieści znajomych wiedział, że wśród sprzedawców używanych aut zdarzają się oszuści. Postanowił sprawdzić historię pojazdu w internecie, do czego potrzebował numeru rejestracyjnego i numeru VIN samochodu. Gdy sprzedający nie chciał mu podać danych auta, Rafał zrezygnował z zakupu tego pojazdu. Sprawdził natomiast następny samochód i gdy okazało się, że jego historia zgadza się z informacjami podanymi przez sprzedawcę, bez obaw podjął decyzję o kupieniu go.

Z takimi informacjami jesteś w stanie podjąć bardziej świadomą decyzję o tym, czy kupić samochód, czy nie. Oczywiście pod warunkiem, że sprzedawca udostępni Ci dane z dowodu rejestracyjnego i będziesz mógł skorzystać z systemu. Jeśli z jakiegoś powodu nie chce tego zrobić, sam ten fakt powinien już dać Ci do myślenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak sprawdzić czy samochód faktycznie jest ubezpieczony

Kto może sprawdzić OC na stronie UFG?
Jakie dane pojazdu trzeba podać, żeby sprawdzić jego OC?
Jakie rodzaje pojazdów można sprawdzić w UFG?
Czy ktoś, kto sprawdza mój samochód w UFG, pozna moje osobiste dane?
Jak długo ważne są informacje o polisie uzyskane w UFG?
Czy w UFG można sprawdzić informacje o przebiegu ubezpieczenia OC, np. spowodowanych szkodach?
PODSUMOWANIE
 • Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC samochodu może być przydatne np. przy zakupie używanego auta lub po kolizji drogowej. Można tego dokonać na kilka sposobów.
 • Najłatwiej sprawdzić OC pojazdu, korzystając z serwisu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – na stronie www.ufg.pl wystarczy podać w tym celu numer rejestracyjny lub VIN pojazdu.
 • W bazie CEPiK, na stronie historiapojazdu.gov.pl, poza informacją o OC możesz uzyskać również więcej danych samochodu (np. parametry techniczne czy stan licznika).

Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Mam ważną polisę OC na stronie UFG, natomist w systemie mPOJAZD jest nieaktualna od 42 dni. Co zrobić?
Informacja o aktualnym OC pojawia się w aplikacji mPOJAZD nawet po 30 dniach po jej zakupie. Jeśli dalej Pan jej nie widzi, należy włączyć aplikacje mPOJAZD i wybrać w dolnym menu "Odśwież". Dane powinny zostać zaktualizowane.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC