Kupiłem samochód, co dalej? Sprawdź, co powinieneś zrobić po zakupie pojazdu!

Kupno samochodu – co dalej powinieneś zrobić? Czy czekają Cię dodatkowe opłaty za samochód? W naszym poradniku podpowiadamy co zrobić po kupnie samochodu.

Jak zarejestrować samochód w Wydziale Komunikacji?

Po zakupie samochodu, musimy go zarejestrować w Wydziale Komunikacji urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta (w mieście na prawach powiatu) lub urzędu dzielnicy (w Warszawie). Na złożenie wniosku o rejestrację samochodu mamy 30 dni od daty zakupu pojazdu. Dokumenty wymagane do zarejestrowania kupionego auta to:

 • wniosek o rejestrację (wniosek można otrzymać w urzędzie lub pobrać tutaj);
 • dowód własności pojazdu (na przykład umowa kupna lub faktura VAT za zakup pojazdu);
 • karta pojazdu (jeśli producent lub importer pojazdu ją wydał);
 • wyciąg ze świadectwa homologacji;
 • dowód tożsamości;
 • potwierdzenie opłat rejestracyjnych lub oświadczenie dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

W przypadku kupna samochodu używanego rejestracja wymaga przedstawienia ważnego badania technicznego pojazdu. Obowiązkowy przegląd rejestracyjny pojazdu przeprowadzany jest przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, a koszt podstawowego badania samochodu osobowego to 99 zł. Więcej na temat badania technicznego znajdziemy w artykule: Ile kosztuje przegląd samochodu? Przegląd samochodu 2019 – wszystko co musisz wiedzieć.

Rejestrując samochód używany powinniśmy wziąć do urzędu dotychczasowe tablice rejestracyjne. Jeśli pojazd był dotychczas zarejestrowany w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, nie ma konieczności wyrabiania nowych tablic rejestracyjnych.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Wysokość poszczególnych opłat w urzędzie:

 • opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu – 85 zł;
 • opłata za pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
 • opłata za tablice rejestracyjne – 80 zł (indywidulane 1000 zł);
 • opłata za kartę pojazdu – 75 zł;
 • opłata ewidencyjna (osobna za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej) – 50 gr.

W przypadku rejestrowania pojazdu, który nie został wcześniej zarejestrowany w Polsce, lecz został sprowadzony do kraju przed 1 stycznia 2016 roku, należy zapłacić „opłatę recyklingową” na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej wysokość to 500 zł. Jeśli kupujemy pojazd od firmy lub osoby, która sprowadziła pojazd, od niej otrzymasz dokument potwierdzający dokonanie „opłaty recyklingowej”.

Opłaty można uiścić w kasie urzędu, w którym rejestrujemy pojazd lub wysłać przelewem na konto danego urzędu. Z kolei dokumenty składamy bezpośrednio w urzędzie czy też wysyłamy pocztą lub przez internet (jeśli dany urząd udostępnia taką możliwość). Istnieje również możliwość zarejestrowania samochodu przez pełnomocnika.

UWAGA!

Jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, to wszyscy powinni być obecni podczas rejestracji.

Dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz nalepka kontrolna są przygotowywane przez urząd w przeciągu 30 dni. Na ten czas otrzymujemy czasowe pozwolenie, które dopuszcza pojazd do ruchu. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie otrzymalibyśmy dowód stały w terminie 30 dni, wówczas należy wnioskować o przedłużenie pozwolenia czasowego na kolejne 14 dni.

Istnieje możliwość, że urząd odmówi nam rejestracji pojazdu, na przykład z powodu braku kompletu dokumentów lub dostarczenia kopii zamiast oryginałów. Decyzję urzędników otrzymamy na piśmie i mamy prawo się od niej odwołać, kierując sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego.

UWAGA!

Niezarejestrowanym samochodem nie można poruszać się po drogach!

OC po kupnie samochodu

Każdy samochód musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie i taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Oferty OC różnych ubezpieczycieli można porównać przy pomocy naszego kalkulatora.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jeśli kupimy auto używane, możemy korzystać z ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, lecz tylko do momentu ważności umowy. Umowa OC, którą zawarł poprzedni właściciel nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Prędzej czy później musimy więc wykupić nowe ubezpieczenie. Pamiętajmy również o możliwości rekalkulacji składki. Bywa, że w sytuacji kontynuowania ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje ponownego przeliczenia składki, aby jej wysokość odnosiła się do nowego kierowcy.

UWAGA!

Za poruszanie się nieubezpieczonym autem, grożą surowe kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule: Kara za brak OC 2019 – jak uniknąć i napisać odwołanie?

Jakiego wyposażenia samochodu potrzebujesz?

Kupno auta – co dalej z jego wyposażeniem? Zgodnie z prawem, auto należy wyposażyć w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę, które zazwyczaj są zapewnione przez producenta. Nie ma obowiązku wożenia apteczki oraz kamizelki odblaskowej, lecz należy je mieć ze względów bezpieczeństwa. Zapasowe żarówki również mogą okazać się przydatne.

W jakiej sytuacji należy zapłacić podatek od kupna samochodu?

W pewnych sytuacjach po zakupie samochodu powinniśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC), popularnie zwanym podatkiem od wzbogacenia. Obowiązek uiszczenia podatku PCC od zakupu samochodu pojawia się wtedy, gdy kupujemy auto bez faktury VAT, zaś sprzedawcą nie jest firma, lecz osoba prywatna. Inaczej mówiąc, z podatkiem od czynności cywilnoprawnych wiąże się kupno samochodu używanego.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku PCC?

 • kupno nowego pojazdu w salonie;
 • kupno pojazdu o wartości nie przekraczającej 1000 zł;
 • kupno pojazdu za granicą.

Podatek PCC wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu i należy go opłacić w przeciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna.

Więcej na temat PCC w artykule pod tytułem “Podatek od kupna samochodu. Kiedy należy go zapłacić? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Kupno samochodu – formalności za granicą

Kupiłeś samochód za granicą, co dalej? Zakup pojazdu poza granicami Polski wiąże się z określonymi formalnościami, które można podzielić na krajowe i zagraniczne.

Formalności krajowe

Jak już wspomniano, dobrze jest, gdy umowę kupna sporządzono w dwóch językach. Pozostałe dokumenty (karta pojazdu, dowód rejestracyjny czy ewentualnie dowód odprawy celnej) również powinniśmy należy przetłumaczyć na język polski, korzystając z usług tłumacza przysięgłego. Nie ma natomiast obowiązku tłumaczenia dowodu rejestracyjnego, który został wydany w państwie UE.

Jeśli zakupu auta dokonamy w kraju należącym do Unii Europejskiej, powinniśmy zapłacić akcyzę. Opłacenie akcyzy można udokumentować na podstawie:

 • dokumentu, który potwierdza, że akcyza została zapłacona w Polsce;
 • dokument, który potwierdza, że nie ma obowiązku zapłacenia akcyzy na terytorium kraju (zwłaszcza zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy);
 • oświadczenie salonu sprzedaży, że w salonie znajduje się oryginał lub kopia dokumentu, który potwierdza zapłatę akcyzy w Polsce.

W przypadku zakupu samochodu spoza Unii Europejskiej, należy przedstawić dowód odprawy celnej przywozowej.

PODSUMOWANIE
 • Kupiony samochód należy zarejestrować w Wydziale Komunikacji.
 • Każdy samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Za brak obowiązkowego OC grożą dotkliwe kary.
 • Pojazd należy wyposażyć w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę oraz kamizelki odblaskowe.
 • Gdy kupimy samochód używany, konieczne jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wysokość podatku to 2% od wartości pojazdu. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni.
 • W sytuacji zakupu auta za granicą należy przetłumaczyć dokumenty na język polski. W przypadku zakupu samochodu na terenie Unii Europejskiej, należy udowodnić opłacenie akcyzy. Jeśli zakupu auta dokonamy w kraju spoza Unii, powinniśmy przedstawić dowód odprawy celnej przywozowej.
Oceń artykuł:
55,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy
avatar autora komentarza
HAHA ja jak pierwszy raz rejestrowałem auto to nie wiedziałem że trzeba mieć tablice rejestracyjne ze sobą i straciłem 2h na stanie w kolejce. ale wtedy to internetu człowiek nie miał i nie wiedział takich rzeczy
avatar autora komentarza
spoko poradnik, krótko i na temat. jak zrobiłam prawko i pierwsze autko miałam też zastanawiałam się co zrobić po zakupie pojazdu? - było to dla mnie strasznie skomplikowane, ale nie diabeł taki straszny jak go malują
avatar autora komentarza
Kupiłeś samochód, co dalej? Wiadomo rejestracja oraz ubezpieczenie. Bardzo przydatny artykuł, wszystko pokrótce opisane więc bardzo przydatna wiedza zwłaszcza dla nowych kierowców . ja już trochę samochodów mam za sobą to dobrze pamietam jakie formalności są wymagane ;))
avatar autora komentarza
"Niezarejestrowanym samochodem nie można poruszać się po drogach!" - ale czy to znaczy że dopóki nie przerejestruję na siebie z poprzedniego właściciela to nie mogę jeździć?
avatar autora komentarza
Poruszanie się niezarejestrowanym/nieprzerejestrowanym samochodem może mieć nieprzyjemne konsekwencje, dlatego po zakupie samochodu, czy to z Polski, czy z zagranicy, należy zarejestrować pojazd na siebie w odpowiednim terminie. Odsyłamy do przydatnych artykułów: https://mubi.pl/poradniki/przerejestrowanie-samochodu-2019-co-warto-wiedziec/, https://mubi.pl/poradniki/rejestracja-samochodu/, https://mubi.pl/poradniki/terminy-o-ktorych-powinien-pamietac-kazdy-kierowca/#czas-na-przerejestrowanie-samochodu.