Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jakie auto wybrać, aby mieć tanie OC?

Każdy młody kierowca powinien zastanowić się, jaki samochód wybrać, aby jego ubezpieczenie nie okazało się zbyt drogie. Podpowiadamy, czym kierować się dokonując wyboru.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – ważny wybór

Wybór samochodu dla młodego kierowcy, zwłaszcza pierwszego auta, okazuje się niezwykle istotny. Nie tylko dlatego, że kierowca rozpoczyna w nim swoją przygodę z motoryzacją i ważne jest, aby odpowiednio wprowadził się w realia ruchu drogowego. Znaczące, obok bezpieczeństwa i łatwości użytkowania, wydają się koszty eksploatacji. Warto więc zaznaczyć, że odpowiedni dobór pojazdu znacząco wpływa na cenę ubezpieczenia.

Cena OC dla młodego kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie rozpieszczają młodych kierowców. Wystarczy porównać ceny ubezpieczeń, aby zauważyć, że koszt ochrony ubezpieczeniowej w przypadku osób o krótkim stażu za kierownicą jest znacznie wyższy od kosztu, jaki ponoszą doświadczeni kierowcy.

Przykładowo – jak wynika z wyliczeń w porównywarce OC Mubi – w grudniu 2019 roku średni koszt ubezpieczenia OC wyniósł 802 zł. Tymczasem kierowcy w wieku od 18 do 25 lat musieli zapłacić średnio 1501 zł!

młody kierowca a ceny OC

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest aż tak drogie? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają kierowców z perspektywy prawdopodobieństwa spowodowania szkody. Tymczasem ryzyko, że młody i niedoświadczony kierowca spowoduje zdarzenie drogowe jest dość wysokie. Jak wynika z policyjnych danych, osoby w wieku 18-24 lat w 2018 roku spowodowały 5 113 wypadków, czyli 19% wszystkich wypadków z winy kierujących.

Podstawowe grzechy młodych kierowców to brawura, niedostosowanie prędkości do przepisów i warunków na drodze oraz brak odpowiednich nawyków, które pomagają uniknąć problematycznych sytuacji. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele obdarzają ich mniejszym zaufaniem, a niekorzystne statystyki mają swoje odbicie w kształcie oferty ubezpieczeniowej.

miniaturka wpisu
Najtańsze OC dla młodych kierowców – ceny za październik 2019

1510 zł to średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według październikowych statystyk porównywarki ubezpieczeń Mubi. Skąd wynika taka różnica w składkach?

Przejdź do artykułu

W jaki sposób dobór auta dla początkującego kierowcy wpływa na cenę OC?

Zakup pierwszego auta na ogół dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Jednakże wielu młodych właścicieli czeka niemiła niespodzianka. Koszty eksploatacji pojazdu, w tym jego ubezpieczenia, przerastają ich pierwotne wyobrażenia na temat korzystania z samochodu. Aby złagodzić negatywne doświadczenia związane z kupnem OC, warto zastanowić się, czy istnieje sposób na obniżenie składki ubezpieczeniowej?

Jak już wspomniano, na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa to, kim jest właściciel auta. Jednakże to tylko część prawdy – składka OC zależy również od parametrów pojazdu. Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo tego, że dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym. Oceniają również, jakie szkody mógłby potencjalnie spowodować.

Marka auta dla młodego kierowcy

Właściciele samochodów różnych marek spotykają się z odmiennymi cenami OC. Kosztowniejsze okazuje się ubezpieczenie samochodów uchodzących za nieco bardziej prestiżowe. Jeśli więc młody kierowca zechce pochwalić się swoim autem marki BMW czy Lexus, musi wiedzieć, że ubezpieczenie pojazdu będzie go sporo kosztowało. Należy się zastanowić, czy podziw wśród rówieśników wart jest pieniędzy wydanych na OC. Mercedes dla młodego kierowcy może nie być najlepszym wyborem 🙂

Marka samochoduŚrednia cena OC
Audi1722 zł
BMW1700 zł
Honda1649 zł
Mercedes1617 zł
Marki z najdroższym OC w grudniu 2019 roku. Dane dla kierowców w wieku 18-25 lat (za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

Młody kierowca, który zamierza oszczędzić na ubezpieczeniu swoich czterech kółek powinien rozejrzeć się za pojazdem mniej prestiżowej marki. Auta bardziej przeciętne okazują się tańsze pod kątem ubezpieczenia. Dacia, Kia czy Škoda może nie przykuwają uwagi kolegów i koleżanek, lecz pozwalają na zachowanie nawet kilkuset złotych w portfelu.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Nissan1319 zł
Fiat1369 zł
Citroën1405 zł
Škoda1422 zł
Marki z najtańszym OC w grudniu 2019 roku. Dane dla kierowców w wieku 18-25 lat (za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

Oblicz najtańsze OC

Samochód dla młodego kierowcy – pojemność silnika

pojemność silnika a cena oc młodego kierowcy

Z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych, ryzyko wystąpienia szkody wzrasta wraz ze zwiększaniem się pojemności silnika. Samochody o mocniejszym silniku powodują większe szkody, przez co zmuszają ubezpieczycieli do wypłaty wysokich odszkodowań. Jednocześnie pojazdy te są szybsze, co sprzyja częstszym wypadkom i kolizjom. Już sama możliwość rozwinięcia dużych prędkości staje się niebezpieczną pokusą, która gubi niedoświadczonych kierowców.

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
Do 1.01134 zł
1.1-1.21448 zł
1.2-1.41378 zł
1.4-1.61490 zł
1.6-2.01501 zł
Powyżej 2.01718 zł
Pojemność silnika a cena OC. Dane z listopada 2019 roku. Dane dla kierowców w wieku 18-25 lat (za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)
miniaturka wpisu
Pojemność silnika a cena OC

Silnik o dużej pojemności to zazwyczaj większa moc, lepsze osiągi, wyższe prędkości… ale też wyższe koszty.

Przejdź do artykułu

Samochód dla młodego kierowcy a wiek pojazdu

Często się zdarza, że najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego poruszają się najstarszymi pojazdami. Dzieje się tak z prostej przyczyny – wielu młodych kierowców kupuje wiekowe używane samochodu ze względu na niewysoką cenę. Bywa jednak, że jest to pozorna oszczędność.

Stare samochody są zazwyczaj mniej sprawne, częściej się psują i biorą udział w zdarzeniach drogowych. Do tego dochodzą stosunkowo wysokie koszty ubezpieczenia – OC dla leciwego auta okazuje się przeważnie droższe od pojazdu, który świeżo opuścił fabrykę.

Rozwiązaniem pozostaje poszukanie samochodu względnie nowego, abyśmy mogli sobie pozwolić zarówno na kupno pojazdu, jak i opłacenie składki ubezpieczeniowej.

PODSUMOWANIE
  • Odpowiedni wybór samochodu dla młodego kierowcy jest ważny ze względu na bezpieczeństwo, łatwość użytkowania oraz koszty eksploatacji.
  • Młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie samochodu więcej niż kierowcy z większym doświadczeniem. Powodem jest zwiększone ryzyko wypadku i kolizji.
  • Na cenę OC wpływają parametry samochodu. Młody kierowca powinien zastanowić się nad marką pojazdu, jego wiekiem oraz pojemnością silnika.
  • Młody kierowca, który chce zaoszczędzić na ubezpieczeniu powinien poszukać samochodu, który spełnia następujące kryteria: pospolita marka, niewielka pojemność silnika oraz młody wiek.
Oceń artykuł:
35,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *