Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jakie auto wybrać, aby mieć tanie OC?

Każdy młody kierowca powinien zastanowić się, jaki samochód wybrać, aby jego ubezpieczenie nie okazało się zbyt drogie. Podpowiadamy, czym kierować się dokonując wyboru.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – ważny wybór

Wybór samochodu dla młodego kierowcy, zwłaszcza pierwszego auta, okazuje się niezwykle istotny. Nie tylko dlatego, że kierowca rozpoczyna w nim swoją przygodę z motoryzacją i ważne jest, aby odpowiednio wprowadził się w realia ruchu drogowego. Znaczące, obok bezpieczeństwa i łatwości użytkowania, wydają się koszty eksploatacji. Warto więc zaznaczyć, że odpowiedni dobór pojazdu istotnie wpływa na cenę ubezpieczenia.

Cena OC dla młodego kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie rozpieszczają młodych kierowców. Wystarczy porównać ceny ubezpieczeń, aby zauważyć, że koszt ochrony ubezpieczeniowej w przypadku osób o krótkim stażu za kierownicą jest znacznie wyższy od kosztu, jaki ponoszą doświadczeni kierowcy.

Przykładowo – jak wynika z wyliczeń w porównywarce OC Mubi – w marcu 2020 roku średni koszt ubezpieczenia OC wyniósł 831 zł. Tymczasem kierowcy w wieku od 18 do 25 lat musieli zapłacić średnio 1581 zł!

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest aż tak drogie? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają kierowców z perspektywy prawdopodobieństwa spowodowania szkody.  Tymczasem ryzyko, że młody i niedoświadczony kierowca spowoduje zdarzenie drogowe jest dość wysokie. Jak wynika z policyjnych danych, osoby w wieku 18-24 lat w 2019 roku spowodowały 4 910  wypadków, czyli 18,5% wszystkich wypadków z winy kierujących.

Podstawowe grzechy młodych kierowców to brawura, niedostosowanie prędkości do przepisów i warunków na drodze oraz brak odpowiednich nawyków, które pomagają uniknąć problematycznych sytuacji. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele obdarzają ich mniejszym zaufaniem, a niekorzystne statystyki mają swoje odbicie w kształcie oferty ubezpieczeniowej.

miniaturka wpisu
Najtańsze OC dla młodych kierowców – ceny za grudzień 2020

1473 zł to średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według lipcowych statystyk porównywarki ubezpieczeń Mubi. To 2 razy więcej w porównaniu do średniej ceny OC dla ogółu kierowców, która w lipcu wyniosła 826 zł.

Przejdź do artykułu

W jaki sposób dobór auta dla początkującego kierowcy wpływa na cenę OC?

Zakup pierwszego auta na ogół dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Jednakże wielu młodych właścicieli czeka niemiła niespodzianka. Koszty eksploatacji pojazdu, w tym jego ubezpieczenia, przerastają ich pierwotne wyobrażenia na temat korzystania z samochodu. Aby złagodzić negatywne doświadczenia związane z kupnem OC, warto zastanowić się, czy istnieje sposób na obniżenie składki ubezpieczeniowej?

Jak już wspomniano, na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa to, kim jest właściciel auta. Jednakże to tylko część prawdy – składka OC zależy również od parametrów pojazdu. Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo tego, że dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym. Oceniają również, jakie szkody mógłby potencjalnie spowodować.

Przeczytaj też: Jakie samochody najczęściej ubezpieczają młodzi kierowcy? Ile trzeba zapłacić za ich OC?

Marka auta dla młodego kierowcy

Właściciele samochodów różnych marek spotykają się z odmiennymi cenami OC. Kosztowniejsze okazuje się ubezpieczenie samochodów uchodzących za nieco bardziej prestiżowe. Jeśli więc młody kierowca zechce pochwalić się swoim autem marki BMW czy Lexus, musi wiedzieć, że ubezpieczenie pojazdu będzie go sporo kosztowało. Należy się zastanowić, czy podziw wśród rówieśników wart jest pieniędzy wydanych na OC. Mercedes dla młodego kierowcy może nie być najlepszym wyborem 🙂

Marka samochoduŚrednia cena OC młodego kierowcy
Audi 1476 zł
BMW 1638 zł
Honda 1554 zł
Mercedes 1537 zł
Marki z najdroższym OC w październiku 2020 roku. Dane dla kierowców w wieku 18-25 lat (za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

Młody kierowca, który zamierza oszczędzić na ubezpieczeniu swoich czterech kółek powinien rozejrzeć się za pojazdem mniej prestiżowej marki. Auta bardziej przeciętne okazują się tańsze pod kątem ubezpieczenia. Dacia, Kia czy Škoda może nie przykuwają uwagi kolegów i koleżanek, lecz pozwalają na zachowanie nawet kilkuset złotych w portfelu.

Marka samochodu Średnia cena OC młodego kierowcy
Nissan 1574 zł
Fiat 1264 zł
Citroën 1350 zł
Škoda 1366 zł
Marki z najtańszym OC w październiku 2020 roku. Dane dla kierowców w wieku 18-25 lat (za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Samochód dla młodego kierowcy – pojemność silnika

Z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych, ryzyko wystąpienia szkody wzrasta wraz ze zwiększaniem się pojemności silnika. Samochody o mocniejszym silniku powodują większe szkody, przez co zmuszają ubezpieczycieli do wypłaty wysokich odszkodowań. Jednocześnie pojazdy te są szybsze, co sprzyja częstszym wypadkom i kolizjom. Już sama możliwość rozwinięcia dużych prędkości staje się niebezpieczną pokusą, która gubi niedoświadczonych kierowców.

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
Do 1.0 1107 zł
1.1-1.2 1302 zł
1.2-1.4 1402 zł
1.4-1.6 1442 zł
1.6-2.0 1484 zł
Powyżej 2.0 1601 zł
Pojemność silnika a cena OC. Dane z października 2020 roku. Dane dla kierowców w wieku 18-25 lat (za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

miniaturka wpisu
Pojemność silnika a cena OC

Silnik o dużej pojemności to zazwyczaj większa moc, lepsze osiągi, wyższe prędkości… ale też wyższe koszty.

Przejdź do artykułu

Samochód dla młodego kierowcy a wiek pojazdu

Często się zdarza, że najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego poruszają się najstarszymi pojazdami. Dzieje się tak z prostej przyczyny – wielu młodych kierowców kupuje wiekowe używane samochodu ze względu na niewysoką cenę. Bywa jednak, że jest to pozorna oszczędność.

Stare samochody są zazwyczaj mniej sprawne, częściej się psują i biorą udział w zdarzeniach drogowych. Do tego dochodzą stosunkowo wysokie koszty ubezpieczenia – OC dla leciwego auta okazuje się przeważnie droższe od OC pojazdu, który świeżo opuścił fabrykę.

Rozwiązaniem pozostaje poszukanie samochodu względnie nowego, abyśmy mogli sobie pozwolić zarówno na kupno pojazdu, jak i opłacenie składki ubezpieczeniowej.

Przeczytaj też: Samochód do 10 tysięcy złotych – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód dla młodego kierowcy

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?
Niestety dużo. Kierowcy w wieku 18-25 lat są przez ubezpieczycieli uważani za grupę klientów podwyższonego ryzyka ze względu na swoje niewielkie doświadczenie i skłonność do brawury, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach wypadkowych. Ubezpieczenie takiej osoby wiąże się z dużym prawdopodobieństwem spowodowania przez nią szkody, przez co składka na OC jest wyraźnie wyższa niż dla pozostałych.
Czy wybór auta ma wpływ na cenę OC?
Parametry samochodu to obok cech jego właściciela bardzo istotne czynniki przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej dla konkretnego kierowcy. Młode osoby nic nie poradzą na swój wiek i brak doświadczenia, ale już dobierając odpowiedni samochód, mogą sprawić, że składka ich OC będzie nieco niższa.
Jakie auto jest najlepsze dla młodego kierowcy?
Kierując się cechami, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC, można powiedzieć, że optymalnym rozwiązaniem dla młodego kierowcy jest zakup auta mniej prestiżowej marki, np. Skody lub Citroena. Istotna jest również pojemność silnika – im mniejsza, tym tańsze OC – a także wiek samochodu. Co ciekawe, stare auto to nie najlepszy wybór. Lepiej postawić na pojazd używany, ale mający co najwyżej kilka lat.
PODSUMOWANIE
  • Odpowiedni wybór samochodu dla młodego kierowcy jest ważny ze względu na bezpieczeństwo, łatwość użytkowania oraz koszty eksploatacji.
  • Młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie samochodu więcej niż kierowcy z większym doświadczeniem. Powodem jest zwiększone ryzyko wypadku i kolizji.
  • Na cenę OC wpływają parametry samochodu. Młody kierowca powinien zastanowić się nad marką pojazdu, jego wiekiem oraz pojemnością silnika.
  • Młody kierowca, który chce zaoszczędzić na ubezpieczeniu powinien poszukać samochodu, który spełnia następujące kryteria: pospolita marka, niewielka pojemność silnika oraz młody wiek.
Oceń artykuł:
33,33
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Z tym jest rzeczywiście problem, sama jestem młodym kierowcą i nie wiedziałam jaki samochód jest idealny dla mnie. Samochód dla młodego kierowcy to bardzo popularny temat, dobrze, że go poruszacie.
avatar autora komentarza
pierwszy samochód dla młodego kierowcy to poważna rzecz, młody człowiek zastanawia się jak to wszystko obsługiwać by było bezpiecznie. Młodym kierowcom życzę powodzenia :)