Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jakie auto wybrać, aby mieć tanie OC?

Osoby, które niedawno odebrały swoje prawo jazdy, płacą zwykle sporo więcej za ubezpieczenie samochodu niż ich koledzy po fachu. Warto wiedzieć, że na wysokość składki ubezpieczeniowej można wpłynąć jeszcze przed zakupem polisy, a nawet przed zakupem auta. Każdy młody kierowca powinien zastanowić się, jaki samochód wybrać, aby jego ubezpieczenie nie okazało się zbyt drogie. Podpowiadamy, czym kierować się, dokonując wyboru.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – ważny wybór

Wybór samochodu dla młodego kierowcy, zwłaszcza wybór pierwszego auta, okazuje się niezwykle istotny. Nie tylko dlatego, że kierowca rozpoczyna w nim swoją przygodę z motoryzacją i ważne jest, aby odpowiednio wprowadził się w realia ruchu drogowego. Znaczące, obok bezpieczeństwa i łatwości użytkowania, wydają się koszty eksploatacji. Warto więc zaznaczyć, że odpowiedni dobór pojazdu istotnie wpływa na późniejsze wydatki zarówno związane z tankowaniem i ewentualnymi naprawami, jak i na cenę ubezpieczenia. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie takiego, a nie innego modelu, warto chociaż orientacyjnie wyliczyć składkę ubezpieczeniową dla danego pojazdu, aby zorientować się, który pozwoli zminimalizować kolejne wydatki młodego kierowcy.

Cena OC dla młodego kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie rozpieszczają młodych kierowców. Wystarczy porównać ceny ubezpieczeń, aby zauważyć, że koszt ochrony ubezpieczeniowej w przypadku osób o krótkim stażu za kierownicą jest znacznie wyższy od kosztu, jaki ponoszą doświadczeni kierowcy.

Przykładowo – jak wynika z wyliczeń w porównywarce OC Mubi – w sierpniu 2022 roku średni koszt ubezpieczenia OC dla wszystkich kierowców wyniósł 693 zł. Tymczasem kierowcy w wieku od 18 do 25 lat musieli zapłacić średnio prawie dwukrotnie więcej, bo aż 1304 zł!

dlaczego młody kierowca płaci więcej

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest aż tak drogie? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają kierowców z perspektywy prawdopodobieństwa spowodowania szkody. Ryzyko, że młody i niedoświadczony kierowca spowoduje zdarzenie drogowe, jest dość wysokie. Jak wynika z policyjnych danych, osoby w wieku 18-24 lat w 2021 roku spowodowały 3 653 wypadki, czyli aż 13,77 tego typu zdarzeń na 10 000 mieszkańców. To niemal 2 razy wyższy współczynnik niż w przypadku starszych osób z przedziału między 25 a 39 lat, chociaż liczba wypadków spowodowanych przez tych drugich była wyższa.

Grupa wiekowa kierowcówLiczba wypadków spowodowanych przez kierowców w 2021 rokuWskaźnik liczby wypadków na 10 000 mieszkańców w 2021 roku
18-24 lata3 65313,77
25-39 lat6 5467,85
40-59 lat5 6825,46
powyżej 60 lat3 4183,49
Źródło: Raport Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji pn. “Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku”.

Podstawowe grzechy młodych kierowców to brawura, niedostosowanie prędkości do przepisów i warunków na drodze, oraz brak odpowiednich nawyków, które pomagają uniknąć problematycznych sytuacji. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele obdarzają ich mniejszym zaufaniem, a niekorzystne statystyki mają swoje odbicie w kształcie oferty ubezpieczeniowej.

W jaki sposób dobór auta dla początkującego kierowcy wpływa na cenę OC?

Zakup pierwszego auta na ogół dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Jednakże wielu młodych właścicieli czeka niemiła niespodzianka. Koszty eksploatacji pojazdu, w tym jego ubezpieczenia, przerastają ich pierwotne wyobrażenia na temat korzystania z samochodu. Aby złagodzić negatywne doświadczenia związane z kupnem OC, warto zastanowić się, czy istnieje sposób na obniżenie składki ubezpieczeniowej?

Jak już wspomniano, na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa to, kim jest właściciel auta. Jednakże to tylko część prawdy – składka OC zależy również od parametrów pojazdu. Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo tego, że dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym. Oceniają również, jakie szkody mógłby potencjalnie spowodować.

Przykład

Młody kierowca poprosił starszego krewnego o to, by został współwłaścicielem jego pojazdu. W ten sposób chciał obniżyć cenę ubezpieczenia OC, za które dzięki temu miał corocznie zapłacić kilkaset złotych mniej. Jednocześnie chciał być głównym właścicielem samochodu, żeby po pewnym czasie móc w porozumieniu ze współwłaścicielem wykreślić go z dowodu rejestracyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapłacił za OC nieco mniej, chociaż mógłby zaoszczędzić jeszcze więcej na ubezpieczeniu, gdyby to bardziej doświadczony kierowca został głównym właścicielem pojazdu.

Przeczytaj też: Jakie samochody najczęściej ubezpieczają młodzi kierowcy? Ile trzeba zapłacić za ich OC?

Marka auta dla młodego kierowcy

Właściciele samochodów różnych marek spotykają się z odmiennymi cenami OC. Kosztowniejsze okazuje się ubezpieczenie samochodów uchodzących za nieco bardziej prestiżowe. Jeśli więc młody kierowca zechce pochwalić się swoim autem marki BMW czy Lexus, musi wiedzieć, że ubezpieczenie pojazdu będzie go sporo kosztowało. Należy się zastanowić, czy podziw wśród rówieśników wart jest pieniędzy wydanych na OC. Bentley dla młodego kierowcy może nie być najlepszym wyborem.

Marka samochoduŚrednia cena OC młodego kierowcy
Bentley1 493 zł
Ferrari1 549 zł
Lamborghini1 751 zł
Lincoln1 799 zł
Rolls-Royce1 947 zł
Dane porównywarki Mubi z sierpnia 2022 roku

Młody kierowca, który zamierza oszczędzić na ubezpieczeniu swoich czterech kółek powinien rozejrzeć się za pojazdem mniej prestiżowej marki. Auta bardziej przeciętne okazują się tańsze pod kątem ubezpieczenia. Dacia, Kia czy Škoda może nie przykuwają uwagi kolegów i koleżanek, lecz pozwalają na zachowanie nawet kilkuset złotych w portfelu.

Marka samochodu Średnia cena OC młodego kierowcy
Suzuki977 zł
Dacia1 049 zł
Daihatsu1 104 zł
Smart1 131 zł
Kia1 149 zł
Dane porównywarki Mubi z sierpnia 2022 roku

Samochód dla młodego kierowcy – pojemność silnika

Z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych, ryzyko wystąpienia szkody wzrasta wraz ze zwiększaniem się pojemności silnika. Samochody o mocniejszym silniku powodują większe szkody, przez co zmuszają ubezpieczycieli do wypłaty wysokich odszkodowań. Jednocześnie pojazdy te są szybsze, co sprzyja częstszym wypadkom i kolizjom. Już sama możliwość rozwinięcia dużych prędkości staje się niebezpieczną pokusą, która gubi niedoświadczonych kierowców.

Pojemność silnikaŚrednia cena OC dla młodego kierowcy
Do 1.0968 zł
1.0-1.21 141 zł
1.2-1.41 199 zł
1.4-1.61 248 zł
1.6-2.01 324 zł
Powyżej 2.01 449 zł
Dane porównywarki Mubi z sierpnia 2021 roku

Samochód dla młodego kierowcy a wiek pojazdu

Często się zdarza, że najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego poruszają się najstarszymi pojazdami. Dzieje się tak z prostej przyczyny – wielu młodych kierowców kupuje wiekowe używane samochody ze względu na niewysoką cenę. Bywa jednak, że jest to pozorna oszczędność, choć nie zawsze ubezpieczyciele podnoszą składkę przy ubezpieczaniu starszych modeli.

Stare samochody są zazwyczaj mniej sprawne, częściej się psują i biorą udział w zdarzeniach drogowych. Do tego dochodzą stosunkowo wysokie koszty ubezpieczenia – OC dla leciwego auta okazuje się przeważnie droższe od OC pojazdu, który świeżo opuścił fabrykę.

Rozwiązaniem pozostaje poszukanie samochodu względnie nowego, abyśmy mogli sobie pozwolić zarówno na kupno pojazdu, jak i opłacenie składki ubezpieczeniowej.

Porównajmy ceny ubezpieczenia 25-letniego Forda Fiesty na benzynę, z silnikiem o pojemności 1242 cm3, z ceną OC jego 5-letniego odpowiednika. Przykładowym kierowcą uczynimy 21-latka ze Zduńskiej Woli, który ma prawo jazdy od pięciu miesięcy i nie posiada historii ubezpieczenia.

Towarzystwo UbezpieczenioweCena OC Forda Fiesty z 1997 rokuCena OC Forda Fiesty z 2017 roku
Benefia1 359 zł1 320 zł
mtu24.pl1 520 zł1 881 zł
Trasti1 792 zł1 708 zł
Wiener1 857 zł1 928 zł
You Can Drive2 033 zł2 020 zł
LINK42 251 zł2 251 zł
Beesafe2 694 zł2 736 zł
UNIQA4 688 zł2 266 zł
Kalkulacja przeprowadzona w porównywarce na mubi.pl (27.09.2022)

Wyniki kalkulacji pokazują, że ubezpieczyciele mają różne podejście do kwestii zakupu przez młodego kierowcę OC na leciwy i kilkuletni samochód. Dla jednych towarzystw wiek auta nie wpływa na wysokość składki, a inni zdecydowanie ją obniżają w przypadku nowszego auta – czego najlepszym przykładem jest UNIQA ubezpieczenie ponad dwukrotnie tańsze dla 3-letniego auta.

Przeczytaj też: Samochód do 10 tysięcy złotych – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ekspert Mubi radzi:

Dla ceny ubezpieczenia OC znaczenie ma nie tylko marka auta i pojemność jego silnika. Liczy się także charakter samochodu. Sportowe samochody wyróżniają się nie tylko dużymi silnikami, ale i kształtem nadwozia – dominują wśród nich nadwozia typu coupé, kabriolet i roadster. Wybór sportowego pojazdu to sygnał dla ubezpieczyciela, że lubimy szybką jazdę, a ta może skończyć się kolizją lub wypadkiem i wypłatą odszkodowania, która obciąży towarzystwo ubezpieczeniowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód dla młodego kierowcy

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Niestety dużo. Kierowcy w wieku 18-25 lat są przez ubezpieczycieli uważani za grupę klientów podwyższonego ryzyka ze względu na swoje niewielkie doświadczenie i skłonność do brawury, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach wypadkowych. Ubezpieczenie takiej osoby wiąże się z dużym prawdopodobieństwem spowodowania przez nią szkody, przez co składka na OC jest wyraźnie wyższa niż dla pozostałych.

Czy wybór auta ma wpływ na cenę OC?

Parametry samochodu to obok cech jego właściciela bardzo istotne czynniki przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej dla konkretnego kierowcy. Młode osoby nic nie poradzą na swój wiek i brak doświadczenia, ale już dobierając odpowiedni samochód, mogą sprawić, że składka ich OC będzie nieco niższa.

Jakie auto jest najlepsze dla młodego kierowcy?

Kierując się cechami, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC, można powiedzieć, że optymalnym rozwiązaniem dla młodego kierowcy jest zakup auta mniej prestiżowej marki, np. Dacii czy Suzuki. Istotna jest również pojemność silnika – im mniejsza, tym tańsze OC – a także wiek samochodu. Co ciekawe, stare auto to nie najlepszy wybór. Lepiej postawić na pojazd używany, ale mający co najwyżej kilka lat.

PODSUMOWANIE
  • Odpowiedni wybór samochodu dla młodego kierowcy jest ważny ze względu na bezpieczeństwo, łatwość użytkowania oraz koszty eksploatacji.
  • Młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie samochodu więcej niż kierowcy z większym doświadczeniem. Powodem jest zwiększone ryzyko wypadku i kolizji.
  • Na cenę OC wpływają parametry samochodu. Młody kierowca powinien zastanowić się nad marką pojazdu, jego wiekiem oraz pojemnością silnika.
  • Młody kierowca, który chce zaoszczędzić na ubezpieczeniu, powinien poszukać samochodu, który spełnia następujące kryteria: pospolita marka, niewielka pojemność silnika oraz niezbyt odległy rok produkcji.
Źródła:
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
63,83
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Z tym jest rzeczywiście problem, sama jestem młodym kierowcą i nie wiedziałam jaki samochód jest idealny dla mnie. Samochód dla młodego kierowcy to bardzo popularny temat, dobrze, że go poruszacie.
avatar autora komentarza
pierwszy samochód dla młodego kierowcy to poważna rzecz, młody człowiek zastanawia się jak to wszystko obsługiwać by było bezpiecznie. Młodym kierowcom życzę powodzenia :)