Jakie samochody najczęściej ubezpieczają młodzi kierowcy?

Wiekowe BMW, a może raczej nowy Fiat? Patrząc na ceny ubezpieczenia OC dla młodych kierowców, wybór samochodu powinien być dla nich jasny. Statystyki pokazują jednak, że początkujący użytkownicy dróg mają na ten temat własne zdanie, nie zawsze wybierając największe oszczędności.

jakie auta ubezpieczają młodzi kierowcy

Czy istnieje idealny samochód dla młodego kierowcy?

Gdybyśmy potrafili w jasny i precyzyjny sposób odpowiedzieć na tak postawione pytanie, na pewno ułatwilibyśmy życie wielu początkujących kierowców. “Masz 18 lat i właśnie dostałeś prawo jazdy? W takim razie koniecznie musisz sobie sprawić dokładnie taki samochód!” – prosto i konkretnie. Niestety, to tak nie działa.

Wybór samochodu to zawsze sprawa indywidualna, a w przypadku początkujących kierowców, dla których to również często pierwsze własne auto w życiu, urasta on wręcz do miana kluczowej decyzji. W końcu to w tym pojeździe jego młody właściciel będzie nabierał drogowych doświadczeń i wyrabiał swój styl jazdy, zobaczy też, jakie są koszty jego utrzymania. Takiej decyzji absolutnie nie można podjąć byle jak.

O ile jednak najlepszy samochód dla młodego kierowcy nie istnieje, o tyle jak najbardziej może on wybrać auto, dzięki któremu już na początku swojej kariery za kółkiem sporo zaoszczędzi. Przede wszystkim na ubezpieczeniu OC, które w przypadku najmłodszych użytkowników dróg może być naprawdę bardzo kosztowne.

OC dla młodego kierowcy? Nastaw się na duży wydatek!

O jakich kwotach właściwie mówimy? Spójrzmy na grudniowe statystyki porównywarki Mubi – według nich średnia cena ubezpieczenia OC dla wszystkich kierowców wyniosła w tym miesiącu dokładnie 709 zł. Sporo? Nie, gdy zestawimy to ze średnim kosztem dla kierowców w wieku 18-25 lat, który wyniósł aż 1355 zł! Ponad 600 zł więcej! Jak to w ogóle możliwe?

Tak duża różnica wynika z czynników, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy wyliczaniu stawek dla konkretnych kierowców. Zanim ktokolwiek zostanie objęty ochroną, firma ubezpieczeniowa musi oszacować ryzyko z tym związane. Im większe, tym wyższa składka i na odwrót. A jak można się domyśleć, młodzi kierowcy nie mają dobrej opinii na drodze.

CZY WIESZ, ŻE …

Według policyjnych statystyk za rok 2022 aż 15,8% wszystkich wypadków drogowych z winy kierujących zostało spowodowane przez osoby w wieku 18-24 lat.

Na statystykach drogowych się oczywiście nie kończy. Duże znaczenie ma również doświadczenie w prowadzeniu auta i historia ubezpieczenia. W przypadku młodych osób trudno oczekiwać, by Ci mogli się pochwalić długą i bezszkodową jazdą – krótki staż za kierownicą pozbawia ich zniżek na OC oraz zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe. 

Jakie auta najczęściej ubezpieczają młodzi kierowcy? Wcale nie najtańsze!

Jak widać, młody kierowca starający się o tanie OC znajduje się w wyjątkowo kiepskim położeniu. W oczach ubezpieczyciela jest osobą skłonną do brawury i ryzyka na drodze, co w połączeniu z brakiem odpowiedniego doświadczenia może skończyć się kolizją lub wypadkiem. Czy w takim razie coś w ogóle działa na korzyść młodych ludzi próbujących obniżyć cenę polisy?

Otóż tak – jest to właściwy wybór auta. Okazuje się bowiem, że wiele często zaskakujących czynników, począwszy od marki i modelu, a skończywszy na roczniku auta i pojemności jego silnika, może w znaczący sposób wpłynąć na cenę OC. Mając to wszystko na uwadze przy decyzji o kupnie samochodu, młody kierowca może zmniejszyć swoją składkę nawet o kilkaset złotych!

Sama możliwość nie oznacza jednak, że wielu z niej korzysta, co najlepiej widać po zestawieniu marek, których ubezpieczenie było najczęściej wyliczane przez młodych kierowców za pomocą kalkulatora na mubi.pl.

Marka samochodu Średnia cena OC dla młodego kierowcy Średnia cena OC dla wszystkich kierowców
BMW1406 zł887 zł
Audi1349 zł781 zł
Volkswagen1379 zł714 zł
Opel1355 zł696 zł
Ford1322 zł683 zł
Źródło: Dane z porównywarki Mubi [grudzień 2023]

Na liście znalazło się miejsce dla dosyć drogich w ubezpieczeniu BMW. W tych cenach nie ma przypadku, ponieważ są to również samochody wypadające zdecydowanie najdrożej w zestawieniu dla wszystkich kierowców.

Próżno natomiast w pierwszej piątce najchętniej ubezpieczanych przez młodych kierowców aut szukać pojazdów, których OC jest ogólnie najtańsze. Samochody marki Dacia (średnia cena OC – 564 zł) czy Suzuki (589 zł) nie załapały się do zestawienia, ustępując miejsca m.in. Volkswagenom czy Fordom, których kierowcy płacili średnio za ubezpieczenie około 700 zł.

Czy w takim razie młodym ludziom nie zależy na oszczędnościach? Niekoniecznie. Warto zauważyć, że 4 z 5 miejsc na liście zajmują samochody z cenami OC niższymi od średniej dla wszystkich początkujących kierowców. Mimo że prestiż marki nadal przyciąga uwagę wielu młodych osób, większość liczy się jednak z kosztami.

BMW i Audi na czele wśród modeli, ale Volkswagen i Opel trzymają się blisko

A jak wygląda sytuacja, gdy zamiast markom przyjrzymy się konkretnym modelom? Weźmy pod lupę szóstkę aut, których OC było najczęściej wyliczane w Mubi przez kierowców w wieku 18-25 lat. Wśród najpopularniejszych modeli znalazły się między innymi:

  1. BMW Seria 3,
  2. Volkswagen Golf,
  3. BMW Seria 5,
  4. Audi A3,
  5. Volkswagen Passat,
  6. Ford Focus.

Pokrywa się ona z wcześniejszym zestawieniem o tyle, że znalazły się na niej modele z czołowych marek – BMW, Audi, Ford, Volkswagenów i Fordów. Widać więc wyraźnie, że młodzi kierowcy wybierają popularne marki modele, których duża część jest sprowadzana z zagranicy zwłaszcza z Niemiec. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku Najczęściej ubezpieczane na Mubi samochody sprowadzane z zagranicy – najtańsze OC już od 200 zł!

Które auta ubezpieczają młode kobiety, a które młodzi mężczyźni?

Powyższe dane dotyczą wszystkich młodych kierowców bez podziału na płeć. Wiemy jednak, że zainteresowanie starszymi modelami BMW czy Audi przejawiają przede wszystkim młodzi mężczyźni. Dlatego poszliśmy tym tropem! Sprawdziliśmy 10 najpopularniejszych marek, które chcieli ubezpieczyć na Mubi mężczyźni w wieku 18-25 lat oraz ich rówieśniczki. Czy zestawienia najczęściej ubezpieczanych marek samochodów przez młode kobiety i młodych mężczyzn będą istotnie się od siebie różnić?

10 najczęściej ubezpieczanych w grudniu 2023 roku marek samochodów na Mubi przez młode kobiety:

MarkaŚrednia cena OC dla młodych kobiet
Volkswagen1329 zł
Audi1362 zł
Opel1319 zł
BMW1439 zł
Ford1273 zł
Fiat1325 zł
Renault1369 zł
Peugeot1328 zł
Seat1352 zł
Toyota1321 zł
Źródło: Dane z porównywarki Mubi [grudzień 2023]

Młode kobiety w wieku do 25 lat najczęściej szukały na Mubi ubezpieczenia OC na Volkswageny. Drugie miejsce zajęło Audi, a trzecie Opel. Pierwsza 5 jest taka sama jak dla wszystkich młodych kierowców bez podziału na płeć, tylko popularność marek jest inna. Przyjrzyjmy się teraz zestawieniu dla młodych mężczyzn. Jak bardzo się ono zmieni?

10 najczęściej ubezpieczanych w grudniu 2023 roku marek samochodów na Mubi przez młodych mężczyzn:

MarkaŚrednia cena OC dla młodych mężczyzn
BMW1401 zł
Audi1347 zł
Volkswagen1391 zł
Opel1365 zł
Ford1366 zł
Mercedes-Benz1330 zł
Fiat1207 zł
Seat1416 zł
Skoda1313 zł
Peugeot1345 zł
Źródło: Dane z porównywarki Mubi [grudzień 2023]

Wśród 10 najpopularniejszych marek ubezpieczanych przez młodych mężczyzn wysokie 6 miejsce zajęła marka Mercedes-Benz i 9 miejsce Skoda. Auta te w ogóle nie pojawiły się w zestawieniu dla młodych kobiet – tam pojawiła się na 10 miejscu Toyota. Wszystkie inne marki są takie same, lecz różnią się popularnością i w niewielkim stopniu średnimi cenami OC. A jak przedstawia się popularność konkretnych modeli?

5 najczęściej ubezpieczanych w grudniu 2023 roku modeli samochodów na Mubi przez młode kobiety:

Model samochoduŚrednia cena OC dla młodych kobiet
Volkswagen Golf1362 zł
BMW Seria 31497 zł
Audi A31457 zł
Opel Corsa1181 zł
Ford Focus1387 zł
Źródło: Dane z porównywarki Mubi [grudzień 2023]

Młode kobiety najczęściej szukały OC na Volkswageny Golfy oraz BMW Serii 3. Czołową 5 uzupełniały: Audi A3, Opel Corsa i Ford Focus, czyli przedstawiciele najpopularniejszych marek wśród młodych kierowców w wieku 18-25 lat. A które modele najczęściej chcieli ubezpieczyć młodzi mężczyźni?

5 najczęściej ubezpieczanych w grudniu 2023 roku modeli samochodów na Mubi przez młodych mężczyzn:

Model samochoduŚrednia cena OC dla młodych mężczyzn
BMW Seria 31414 zł
Volkswagen Golf1414 zł
BMW Seria 51421 zł
Audi A31437 zł
Volkswagen Passat1421 zł
Źródło: Dane z porównywarki Mubi [grudzień 2023]

Wśród młodych mężczyzn króluje BMW, którego dwa modele znalazły się w top 5 najczęściej ubezpieczanych aut. Volkswagen Passat zastąpił Forda Focusa, który znalazł się w zestawieniu dla kobiet.

Wiekowy samochód to niekoniecznie tani samochód

Wiemy, że Polacy uwielbiają używane samochody. Młodzi kierowcy upodobali je sobie jednak szczególnie, znacznie częściej wybierając samochody mające nawet kilkanaście lat, zamiast młodszych.

CZY WIESZ, ŻE …

Średni wiek auta ubezpieczanego przez młodego kierowcę to aż 18 lat!

Popularność wiekowych aut wiąże się oczywiście bezpośrednio z ich ceną. Kilkunastoletnie samochody kosztują niewiele w porównaniu z nowymi modelami, często będąc jedyną dostępną opcją dla młodego człowieka, który dysponuje ograniczonymi środkami. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto rozważyć za i przeciw.

Trzeba pamiętać, że koszt samochodu to nie tylko cena, jaką za niego zapłacisz sprzedawcy, ale też pieniądze, jakie włożysz w jego utrzymanie i eksploatację. A te w przypadku starych pojazdów czasem mogą okazać się nawet większe niż rzeczywista wartość auta – wystarczy pomyśleć o tym, ile trzeba będzie zainwestować w jego naprawę.

Do tego dochodzi jeszcze koszt OC, które wbrew pozorom wcale nie jest tańsze dla wiekowych aut. Przeciwnie, ubezpieczyciele nie mają dużego zaufania do takich samochodów, uznając, że powodują one większe ryzyko niż auta nowe lub co najwyżej kilkuletnie.

Wiek samochoduŚrednia cena OC dla młodych kierowcówOdsetek ubezpieczających
0-5 lat1121 zł3,99%
6-10 lat1186 zł8,64%
11-15 lat1348 zł20,22%
16-20 lat1476 zł34,55%
powyżej 20 lat1329 zł32,60%
Źródło: Dane z porównywarki Mubi [grudzień 2023]

Najwięcej młodych kierowców płaci zatem najdroższe OC, na którym mogliby zaoszczędzić ponad 100 zł, gdyby tylko wybierali nieco młodsze samochody. Inwestycja byłaby więc korzystna, a samo auto pewnie posłużyłoby kilka lat dłużej.

Młody kierowca i tanie OC – czy to możliwe?

Biorąc  to wszystko pod uwagę, staje się jasne, że szanse młodego kierowcy na znalezienie taniego OC nie należą do największych. Umiejętnie dobierając parametry swojego auta, może on jednak zrekompensować zwyżki, jakie naliczy ubezpieczyciel za brak doświadczenia i historii ubezpieczeniowej.

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli jesteś młodym i początkującym kierowcą, to aby zmniejszyć koszt ubezpieczenia samochodu, powinieneś zdecydować się na jego współwłasność. Dzielenie auta z bardziej doświadczonym kierowcą, który ma wypracowane zniżki, pozwala na obniżenie ceny ubezpieczenia OC średnio o kilkaset złotych. Co ważne, taka osoba powinna być godna zaufania – najlepiej jak będzie nią najbliższy członek rodziny. Dodatkowo współwłasność pozwoli Ci na wypracowywanie własnych zniżek.

Jednym ze szczególnie istotnych przy wyliczaniu wysokości OC parametrów pojazdu jest pojemność jego silnika. Im większa, tym większe możliwości ma auto, a że młodzi kierowcy mają skłonność do brawury, to łatwo się domyślić, co sądzą o tym ubezpieczyciele.

Jak duża jest różnica w cenie OC dla samochodów o najmniejszej pojemności silnika (nieprzekraczającej 1.0 l), a tymi z ponad dwukrotnie większymi jednostkami? Ogromna! Podczas gdy młodzi kierowcy tych pierwszych płacą średnio 1011 zł, ich rówieśnicy z autami o mocniejszych parametrach wydają aż 1385 zł. Mowa o ponad 300 zł różnicy na litrze pojemności! Czy duży silnik naprawdę jest tego wart?

Podobne pytanie można postawić przy wyborze marki i modelu oraz decyzji o zakupie wiekowego pojazdu. Statystyki pokazują jasno, że dzięki dobremu wyborowi auta, młody kierowca może zaoszczędzić na ubezpieczeniu nawet kilkaset złotych – może warto rozważyć, czy to nie opłaca się bardziej niż prestiż z posiadania Audi lub BMW?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody dla młodych kierowców

Jaki samochód będzie najlepszy dla młodego kierowcy?
Jak obniżyć cenę OC młodego kierowcy?
Z jakimi kosztami musi liczyć się młody kierowca?
PODSUMOWANIE
  • Średni koszt OC dla osób w wieku 18-25 lat jest nawet o kilkaset złotych droższy od ceny ubezpieczenia dla pozostałych kierowców – różnica wynika z ryzyka ubezpieczeniowego, które w przypadku niedoświadczonych właścicieli pojazdów jest bardzo wysokie.
  • Mimo że ich OC nie należy do tanich, najczęściej ubezpieczane przez młodych kierowców marki to BMW i Audi. Na dalszych miejscach znalazły się Volkswagen, Opel i Ford.
  • Wśród najchętniej ubezpieczanych modeli pierwsze miejsca zajmują BMW Serii 3, BMW Serii 5 i Volkswagen Golf.
  • Wiek auta i pojemność silnika mają duży wpływ na cenę ubezpieczenia. Wybierając samochód o odpowiednich parametrach, młody kierowca może sporo zaoszczędzić na jego ubezpieczeniu.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC