Pojemność silnika a cena OC

Silnik o dużej pojemności to zazwyczaj większa moc, lepsze osiągi, wyższe prędkości… ale też wyższe koszty. Nie tylko paliwa – właściciele takich samochodów muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej również za ubezpieczenie OC. Pojemność silnika jest bowiem jednym z parametrów, które mają duży wpływ na ostateczną cenę składki OC. Sprawdź, jak zmienia się cena OC w zależności od wielkości silnika.

Jak ustalane są stawki OC?

Ubezpieczyciele decydują o wysokości składek OC m.in. na podstawie analizy cech kierowców i pojazdów, które uczestniczyły w różnych zdarzeniach drogowych. Stąd właśnie biorą się wysokie ceny OC dla młodych kierowców. Stereotypowe przekonanie, że takie osoby są uważane za bardziej skłonne do ryzyka, znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na statystyki zdarzeń drogowych – sprawcami i uczestnikami bardzo często są kierowcy, którzy dopiero od niedawna mają prawo jazdy.

Jeśli przyjrzymy się bliżej kronikom wypadków, zobaczymy też, że samochody, które brały w nich udział, często mają silniki o dużych pojemnościach. Sprawdzenie możliwości takich maszyn staje się dla niektórych kierowców pokusą nie do pokonania. Niestety skutki bywają bolesne i kosztowne, również długofalowo. Taki stan rzeczy wpływa na cenę OC dla wszystkich posiadaczy samochodów z większymi silnikami. Możesz więc być rozsądny i opanowany za kółkiem, ale jeśli wybierasz samochód z silnikiem o pojemności 2 litrów lub wyższej, za ubezpieczenie zapłacisz więcej niż Twoi znajomi jeżdżący małymi miejskimi autkami o pojemności silnika poniżej litra.

Pojemność silnika a koszt ubezpieczenia OC

Zależność między pojemnością silnika a OC można sprawdzić samemu w kalkulatorze OC. Wystarczy wpisać tam dwukrotnie te same informacje o kierowcy, a w rubrykach dotyczących samochodu wybrać ten sam model, raz z mniejszym, raz z większym silnikiem.

Pojemność silnika a opłaty OC – przykładowa kalkulacja

Posłużmy się przykładem 34-letniego mężczyzny z Lądka-Zdroju, żonatego, bez dzieci, z prawem jazdy od 14 lat, który nigdy nie spowodował żadnej szkody. Jego samochód to 2-drzwiowe Audi TT z 2010 roku, o pojemności silnika 1798 cm3, na benzynę, z przebiegiem 150 tys. km, parkowane na ulicy.

Najniższa cena OC przy takich parametrach to 447 zł za pakiet OC z NNW i assistance w TUZ. Wystarczy jednak, że samochód zmienimy na ten sam model z najwyższą dostępną pojemnością silnika, czyli 3189 cm3 , a cena wzrośnie – teraz najtańsze OC proponuje Uniqa. Kosztuje ono 490 zł za taki sam pakiet (za OC tylko z assistance trzeba by zapłacić nieco mniej 401 zł). 43 zł różnicy za 1,4 l więcej pojemności!

Sprawdźmy, jak ubezpieczyciele różnicowaliby cenę ubezpieczenia dla samochodu z różnymi pojemnościami silnika. Za przykład posłuży nam Opel Astra z 2010 roku napędzany benzyną.

Pojemność silnikaTowarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyNajniższa cena
1,4 lTUZOC + NNW + assistance424 zł
1,6 lUniqaOC + assistance395 zł
1,8 lTUZOC + NNW + assistance427 zł
2,0 lTUZOC + NNW + assistance441 zł
Dane pochodzą z maja 2021 r.

TUZ, który w większości przypadków zaproponował najniższą cenę ubezpieczenia OC, podnosi cenę o kilka złotych wraz ze wzrostem pojemności silnika Opla Astry. Między składką posiadacza Astry z silnikiem 2,0 l a składką posiadacza Astry z silnikiem 1,4 l jest jednak zaledwie 17 zł różnicy. Ciekawe jest to, że Uniqa obniżyła cenę dla samochodu z silnikiem 1,6 l pojemności, choć auto z mniejszym silnikiem to TU ubezpieczyłoby drożej.

Pojemność silnika a OC – tabela 2021

Na podstawie kalkulacji wykonywanych przez użytkowników naszego kalkulatora OC sprawdziliśmy, jak wygląda zależność między pojemnością silnika a OC. Dane pochodzą z kwietnia 2021 r.

Pojemność silnika – przedziałyŚrednia cena OC
Poniżej 1,0687 zł
1,0 – 1,2734 zł
1,2 – 1,4804 zł
1,4 – 1,6813 zł
1,6 – 2,0814 zł
Powyżej 2,0991 zł
Dane pochodzą z kwietnia 2021 r.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

W przypadku najmniejszych silników, do 1,0 l, średnia cena OC wynosiła 687 zł. Właściciele samochodów z silnikami pomiędzy 1,0 a 1,2 l płacili nieco więcej, bo 734 zł, a właścicieli tych z silnikiem 1,2 – 1,4 l średnie OC wynosiło 804 zł. Za ubezpieczenie auta z silnikami o pojemności 1,4 – 1,6 l płacono 813 zł, a właściciele samochodów z silnikiem między 1,6 a 2,0 l musieli się liczyć z kosztem średnio 814 zł. Najwyższe ceny OC wiązały się z pojemnością powyżej 2 l – średnia wartość OC w tym przedziale wynosiła 991 zł.

Pojemność silnika a OC. Chcesz płacić mniej za ubezpieczenie – rozsądnie wybieraj samochód

Duże auta o dużych silnikach mają swoich wiernych fanów. Właściciele tłumaczą, że takie samochody lepiej sprawdzają się na dalekich trasach, pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę. Z drugiej strony, większość z nas używa auta głównie na trasie z domu do pracy czy na zakupy, sporo czasu spędzając przy tym w korkach. W takich warunkach trudno się nawet dobrze rozpędzić. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup samochodu i nie chcesz płacić zbyt dużo, powinieneś przyjrzeć się autom z mniejszym silnikiem. Zaoszczędzisz nie tylko na paliwie. Każdego roku w Twojej kieszeni zostanie nawet kilkaset złotych, które musiałbyś dopłacić do OC samochodu z silnikiem dużej pojemności.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego auta o dużych silnikach mogą być mniej opłacalne. Podczas szczytu klimatycznego COP24, który odbył się w grudniu 2018 r. w Katowicach, premier mówił o możliwych zmianach w wysokości akcyzy. Osoby sprowadzające z zagranicy auta z silnikami powyżej 2 litrów, podobnie jak w 2019 roku, będą płaciły dosyć sporo. W tym momencie obowiązują 2 stawki akcyzy dla samochodów osobowych – za auta z silnikami poniżej 2 litrów – 3,1% wartości, za auta, w przypadku których pojemność silnika mieści się między 2 l a 3,5 l – 18,6%. Już teraz jest to wysoka stawka, a jeśli ma być jeszcze wyższa, można oczekiwać, że import samochodów z dużymi silnikami spadnie.

Od 1 stycznia 2020 roku w nieco lepszej sytuacji są właściciele aut hybrydowych. Akcyza w ich przypadku jest zwykle o połowę niższa (auta z silnikiem o pojemności do 2 l – 1,55%, samochody z silnikiem o pojemności między 2 l a 3,5 l – 9,3%). Od 1 stycznia 2021 roku nabywcy aut hybrydowych z silnikiem o pojemności do 2,0 l są całkowicie zwolnieni z opłacania akcyzy.

Czy właściciele samochodów z dużym silnikiem mogą mieć tańsze OC?

Oczywiście pojemność silnika to nie jedyny czynnik, który wpływa na cenę ubezpieczenia OC i nawet mając samochód, który pod maską skrywa potężny silnik, możemy postarać się o nieco niższą składkę.

Jednym ze sposobów jest współwłasność samochodu – ustanowienie innej osoby współwłaścicielem. Największą różnicę na korzyść odczuwają w takiej sytuacji młodzi kierowcy, którzy współdzielą samochód ze starszymi osobami.

Drugim sposobem jest po prostu porównywanie ofert dostępnych na rynku i ewentualna zmiana ubezpieczyciela. Jeśli stale ubezpieczamy się w jednej firmie, być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdzieś jest taniej. O zmianie ubezpieczyciela możesz przeczytać w naszym artykule: „Jak zmienić ubezpieczyciela OC?„. Porównywanie cen OC powinno wejść w nawyk każdemu kierowcy.

Sprawdźmy, ile zaoszczędziłby 37-letni Konrad z Wrocławia, który zdecydowałby się wyszukać i porównać ubezpieczenia za pośrednictwem kalkulatora OC Mubi. Konrad jest szczęśliwym mężem i ojcem 9-letniej Zosi. Ma prawo jazdy od 15 lat i do tej pory nie spowodował żadnej szkody. Jeździ 11-letnim Oplem Astrą z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 l.

Zakres ubezpieczenia

OC

495

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

574

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

628

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

662

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

696

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

747

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

788

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

803

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1029

Porównaj oferty

Gdyby Konrad nie porównywał ofert ubezpieczeniowych, a przyjąłby ofertę jednego TU, np. LINK4, nie wiedziałby, że może mieć OC za ponad 200 zł mniej w Beesafe.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ pojemności silnika na cenę OC

Czy cena OC zależy od pojemności silnika?
Tak. Pojemność silnika to jeden z czynników, które biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe przy obliczaniu wysokości składki OC dla danego kierowcy. Jak wykazały statystyki, auta z silnikami o dużych pojemnościach często biorą udział w wypadkach, więc objęcie ich ochroną wiąże się z większym ryzykiem dla ubezpieczycieli.
Jak bardzo podrożeje moje OC, jeśli kupię auto z dużym silnikiem?
Nawet o kilkaset złotych! Średnia cena OC dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2 l obliczona przez użytkowników porównywarki Mubi w styczniu to 991 zł. Właściciele aut z nieco mniejszymi silnikami (pojemność 1,6 – 2,0 l) mieli składki o niemal 200 zł tańsze, a Ci jeżdżący pojazdami z silnikami o dwukrotnie mniejszej pojemności zaoszczędzili ponad 304 zł.
Zastanawiam się nad nowym samochodem. Czy opłaca mi się model z małym silnikiem?
Zależy, do czego będziesz używał auta. Jeśli nie planujesz częstych wyjazdów w długie trasy, a samochód posłuży Ci głównie do przejazdu z domu do pracy, pojemność silnika nie będzie miała dużego znaczenia, bo i tak rzadko zdarzy się okazja do dynamicznej jazdy. Wybierając niewielki miejski model, możesz za to sporo zaoszczędzić na kosztach paliwa czy ubezpieczenia OC.

Oceń artykuł:
53,80
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
To żę pojemność silnika ma znaczenie to akurat wiedziałem. No cóż, chcesz być panem dróg to płać ;) Ja mam tylko 1,6 i mi styka
avatar autora komentarza
ja nie wiedzialem ze pojemność silnika wpływa na OC no i tutaj chyba w takim razie błąd popelnilem ... juz widze to ubezpieczenie, zwlaszcza ze nowym kierowcą jestem :(((((((