Pojemność silnika a cena OC

Silnik o dużej pojemności to zazwyczaj większa moc, lepsze osiągi, wyższe prędkości… ale też wyższe koszty. Nie tylko paliwa – właściciele takich samochodów muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej również za ubezpieczenie OC. Pojemność silnika jest bowiem jednym z parametrów, które mają duży wpływ na ostateczną cenę składki OC. Sprawdź, jak zmienia się cena OC w zależności od wielkości silnika.

pojemność silnika a cena oc

Jak ustalane są stawki OC?

Ubezpieczyciele decydują o wysokości składek OC m.in. na podstawie analizy cech kierowców i pojazdów, które uczestniczyły w różnych zdarzeniach drogowych. Stąd właśnie biorą się wysokie ceny OC dla młodych kierowców. Stereotypowe przekonanie, że takie osoby są uważane za bardziej skłonne do ryzyka, znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na statystyki zdarzeń drogowych – sprawcami i uczestnikami bardzo często są kierowcy, którzy dopiero od niedawna mają prawo jazdy.

Jeśli przyjrzymy się bliżej kronikom wypadków, zobaczymy też, że samochody, które brały w nich udział, często mają silniki o dużych pojemnościach. Sprawdzenie możliwości takich maszyn staje się dla niektórych kierowców pokusą nie do pokonania. Niestety skutki bywają bolesne i kosztowne, również długofalowo. Taki stan rzeczy wpływa na cenę OC dla wszystkich posiadaczy samochodów z większymi silnikami. Możesz więc być rozsądny i opanowany za kółkiem, ale jeśli wybierasz samochód z silnikiem o pojemności 2 litrów lub wyższej, za ubezpieczenie zapłacisz więcej niż Twoi znajomi jeżdżący małymi miejskimi autkami o pojemności silnika poniżej litra.

Pojemność silnika a koszt ubezpieczenia OC

Zależność między pojemnością silnika a OC można sprawdzić samemu w kalkulatorze OC. Wystarczy wpisać tam dwukrotnie te same informacje o kierowcy, a w rubrykach dotyczących samochodu wybrać ten sam model, raz z mniejszym, raz z większym silnikiem.

Pojemność silnika a opłaty OC – przykładowa kalkulacja

Posłużmy się przykładem 34-letniego mężczyzny z Lądka-Zdroju, żonatego, bez dzieci, z prawem jazdy od 14 lat, który nigdy nie spowodował żadnej szkody. Jego samochód to 2-drzwiowe Audi TT z 2010 roku, o pojemności silnika 1798 cm3, na benzynę, z przebiegiem 150 tys. km, parkowane na ulicy.

OC z assistance w Trasti przy takich parametrach kosztuje 562 zł. Wystarczy jednak, że samochód zmienimy na ten sam model z najwyższą dostępną pojemnością silnika, czyli 3189 cm3 , a cena wzrośnie – teraz Trasti proponuje OC z assistance za 630 zł. 68 zł różnicy za 1,4 l więcej pojemności!

Sprawdźmy, jak ubezpieczyciele różnicowaliby cenę ubezpieczenia dla samochodu z różnymi pojemnościami silnika. Za przykład posłuży nam Opel Astra z 2010 roku napędzany benzyną.

Pojemność silnikaTowarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
1,4 lTrastiOC + Assistance501 zł
1,6 lTrastiOC + Assistance518 zł
1,8 lTrastiOC + Assistance544 zł
2,0 lTrastiOC + Assistance568 zł
Dane pochodzą z kwietnia 2024 r.

Trasti różnicuje ceny ubezpieczeń w zależności od pojemności silnika – od 501 zł do 568 zł. Między składką posiadacza Astry z silnikiem 2,0 l a składką posiadacza Astry z silnikiem 1,4 l są 67 zł różnicy.

Pojemność silnika a OC – tabela 2024

Na podstawie kalkulacji wykonywanych przez użytkowników naszego kalkulatora OC sprawdziliśmy, jak wygląda zależność między pojemnością silnika a OC. Dane pochodzą z marca2024 r.

Pojemność silnika – przedziałyŚrednia cena OC
Poniżej 1,0593 zł
1,0 – 1,2675 zł
1,2 – 1,4720 zł
1,4 – 1,6715 zł
1,6 – 2,0780 zł
Powyżej 2,0861 zł
Dane pochodzą z marca 2024 r.

W przypadku najmniejszych silników, do 1,0 l, średnia cena OC wynosiła 593 zł. Właściciele samochodów z silnikami pomiędzy 1,0 a 1,2 l płacili nieco więcej, bo 675 zł, a właścicieli tych z silnikiem 1,2 – 1,4 l średnie OC wynosiło – 720 zł. Za ubezpieczenie auta z silnikami o pojemności 1,4 – 1,6 l płacono 715 zł, a właściciele samochodów z silnikiem między 1,6 a 2,0 l musieli się liczyć z kosztem średnio 780 zł. Najwyższe ceny OC wiązały się z pojemnością powyżej 2 l – średnia wartość OC w tym przedziale wynosiła 861 zł.

Pojemność silnika a OC. Chcesz płacić mniej za ubezpieczenie – rozsądnie wybieraj samochód

Duże auta o dużych silnikach mają swoich wiernych fanów. Właściciele tłumaczą, że takie samochody lepiej sprawdzają się na dalekich trasach, pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę. Z drugiej strony, większość z nas używa auta głównie na trasie z domu do pracy czy na zakupy, sporo czasu spędzając przy tym w korkach. W takich warunkach trudno się nawet dobrze rozpędzić. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup samochodu i nie chcesz płacić zbyt dużo, powinieneś przyjrzeć się autom z mniejszym silnikiem. Zaoszczędzisz nie tylko na paliwie. Każdego roku w Twojej kieszeni zostanie nawet kilkaset złotych, które musiałbyś dopłacić do OC samochodu z silnikiem dużej pojemności.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego auta o dużych silnikach mogą być mniej opłacalne. Niektóre osoby sprowadzające samochody z zagranicy mogą liczyć na ulgi w podatku akcyzowym, jeśli silnik w sprowadzonym przez nich samochodzie będzie miał odpowiednio małą pojemność.

Czy właściciele samochodów z dużym silnikiem mogą mieć tańsze OC?

Oczywiście pojemność silnika to nie jedyny czynnik, który wpływa na cenę ubezpieczenia OC i nawet mając samochód, który pod maską skrywa potężny silnik, możemy postarać się o nieco niższą składkę.

Jednym ze sposobów jest współwłasność samochodu – ustanowienie innej osoby współwłaścicielem. Największą różnicę na korzyść odczuwają w takiej sytuacji młodzi kierowcy, którzy współdzielą samochód ze starszymi osobami.

Drugim sposobem jest po prostu porównywanie ofert dostępnych na rynku i ewentualna zmiana ubezpieczyciela. Jeśli stale ubezpieczamy się w jednej firmie, być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdzieś jest taniej. O zmianie ubezpieczyciela możesz przeczytać w naszym artykule: “Jak zmienić ubezpieczyciela OC?“. Porównywanie cen OC powinno wejść w nawyk każdemu kierowcy.

Sprawdźmy, ile zaoszczędziłby 37-letni Konrad z Wrocławia, który zdecydowałby się wyszukać i porównać ubezpieczenia za pośrednictwem kalkulatora OC Mubi. Konrad jest szczęśliwym mężem i ojcem 9-letniej Zosi. Ma prawo jazdy od 15 lat i do tej pory nie spowodował żadnej szkody. Jeździ 14-letnim Oplem Astrą z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 l.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
Trasti OC, Assistance606,00 zł
UNIQAOC, Assistance740,00 zł
LINK4OC, Assistance816,69 zł
Beesafe OC822,79 zł
mtu24.pl OC833,00 zł
WienerOC, Assistance1161,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń samochodu Mubi

Gdyby Konrad nie porównywał ofert ubezpieczeniowych, a przyjąłby ofertę jednego towarzystwa, np. mtu24.pl, nie wiedziałby, że może mieć OC z assistance za około 230 zł mniej w Trasti.

A jak sytuacja wygląda w przypadku młodych kierowców?

Młody kierowca + duża pojemność silnika = wysoka cena ubezpieczenia

Młodzi kierowcy, już ze względu na niewielkie doświadczenie albo jego całkowity brak, są narażeni na wyższe ceny ubezpieczenia. W marcu 2024 roku płacili za OC średnio 1481 zł. To właśnie oni często wybierają samochody z dużą pojemnością silnika, aby móc poznać uroki szybkiej jazdy. W ich przypadku trzeba więc liczyć się z jeszcze większym wzrostem składki.

Jakie stawki będą dotyczyły 21-letniego Jakuba z Olsztyna, który jeździ 14-letnim BMW Serii 5, posiadającym silnik benzynowy i instalację LPG, a pojemność silnika jego auta sięga 5,0 l?

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ochronyCena
ERGO HestiaOC + Assistance2531,00 zł
mtu24.plOC3796,00 zł
TrastiOC4337,00 zł
You Can DriveOC4572,00 zł
WienerOC + Assistance4768,00 zł
BenefiaOC5653,00 zł
Kalkulacja wykonana w porównywarce ubezpieczeń Mubi [8 kwietnia 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ pojemności silnika na cenę OC

Czy cena OC zależy od pojemności silnika?
Jak bardzo podrożeje moje OC, jeśli kupię auto z dużym silnikiem?
Zastanawiam się nad nowym samochodem. Czy opłaca mi się model z małym silnikiem?
PODSUMOWANIE
  • Na cenę ubezpieczenia OC ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest pojemność silnika.
  • Zwykle ubezpieczyciele podnoszą składkę posiadaczom aut z dużymi silnikami. Statystyki jednak pokazują, że nie jest to reguła.
  • W marcu 2024 roku właściciele samochodów z silnikiem poniżej 1,0 l płacili za OC średnio 593 zł, podczas gdy właściciele pojazdów z ponad 2-litrowymi silnikami musieli wydać na ubezpieczenie średnio 861 zł.
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
To żę pojemność silnika ma znaczenie to akurat wiedziałem. No cóż, chcesz być panem dróg to płać ;) Ja mam tylko 1,6 i mi styka
avatar autora komentarza
ja nie wiedzialem ze pojemność silnika wpływa na OC no i tutaj chyba w takim razie błąd popelnilem ... juz widze to ubezpieczenie, zwlaszcza ze nowym kierowcą jestem :(((((((
avatar autora komentarza
Samochody z mniejszą pojemnością mają więcej koni i turbo.czyli są szybsze i co wtedy z OC ???
Wpływ na cenę OC ma wiele czynników. Pojemność silnika jest tylko jednym z nich. Podczas kalkulacji składki określa Pan pojemność silnika samochodu, dla którego chciałby Pan kupić ubezpieczenie, ale także precyzuje Pan model pojazdu, który charakteryzuje się określonymi parametrami. Zachęcamy do sprawdzenia ceny OC dla interesującego Pana samochodu za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń.
avatar autora komentarza
A co wtedy gdy mniejszą pojemność a wiecej koni??
avatar autora komentarza
Witam chciałbym się dowiedzieć ile by wyszło za ubezpieczenie 7.2 litra silnik
Polecamy skorzystanie z kalkulatora OC AC, w którym można wybrać dowolny model samochodu (po podaniu marki i modelu, będzie można wybrać pojemność silnika) i sprawdzić, jakie będą ceny jego ubezpieczenia.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC