Pojemność silnika a cena OC

Silnik o dużej pojemności to zazwyczaj większa moc, lepsze osiągi, wyższe prędkości… ale też wyższe koszty. Nie tylko paliwa – właściciele takich samochodów muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej również za ubezpieczenie OC. Pojemność silnika jest bowiem jednym z parametrów, które mają duży wpływ na ostateczną cenę składki OC. Sprawdź, jak zmienia się cena OC w zależności od wielkości silnika.

Jak ustalane są stawki OC?

Ubezpieczyciele decydują o wysokości składek OC m.in. na podstawie analizy cech kierowców i pojazdów, które uczestniczyły w różnych zdarzeniach drogowych. Stąd właśnie biorą się wysokie ceny OC dla młodych kierowców. Stereotypowe przekonanie, że takie osoby są uważane za bardziej skłonne do ryzyka, znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na statystyki zdarzeń drogowych – sprawcami i uczestnikami bardzo często są kierowcy, którzy dopiero od niedawna mają prawo jazdy.

Jeśli przyjrzymy się bliżej kronikom wypadków, zobaczymy też, że samochody, które brały w nich udział, często mają silniki o dużych pojemnościach. Sprawdzenie możliwości takich maszyn staje się dla niektórych kierowców pokusą nie do pokonania. Niestety skutki bywają bolesne i kosztowne, również długofalowo. Taki stan rzeczy wpływa na cenę OC dla wszystkich posiadaczy samochodów z większymi silnikami. Możesz więc być rozsądny i opanowany za kółkiem, ale jeśli wybierasz samochód z silnikiem pojemności 2 litrów lub wyższej, za ubezpieczenie zapłacisz więcej, niż Twoi znajomi jeżdżący małymi miejskimi autkami o pojemności silnika poniżej litra.

Pojemność silnika a koszt ubezpieczenia OC

Zależność między pojemnością silnika a OC można sprawdzić samemu w kalkulatorze OC. Wystarczy wpisać tam dwukrotnie te same informacje o kierowcy, a w rubrykach dotyczących samochodu wybrać ten sam model, raz z mniejszym, raz z większym silnikiem.

Pojemność silnika a opłaty OC – przykładowa kalkulacja

Posłużmy się przykładem 34-letniego mężczyzny z Lądka Zdroju, żonatego, bez dzieci, z prawem jazdy od 14 lat, który nigdy nie spowodował żadnej szkody. Jego samochód to 2-drzwiowe Audi TT z 2010 roku, o pojemności silnika 1798 cm3, na benzynę, z przebiegiem 150 tys. km, parkowane na ulicy.

Najniższa cena OC przy takich parametrach to 450 zł w Beesafe. Wystarczy jednak, że samochód zmienimy na ten sam model z najwyższą dostępną pojemnością silnika, czyli 3189 cm3 , a cena wzrośnie – teraz najtańsze OC będzie również w Beesafe za 505 zł. 55 zł różnicy za 1,4 l więcej pojemności!

Pojemność silnika a OC – tabela 2020

Na podstawie kalkulacji wykonywanych przez użytkowników naszego kalkulatora OC sprawdziliśmy, jak wygląda zależność między pojemnością silnika a OC. Dane pochodzą z grudnia 2020 r.

Pojemność silnika – przedziałyŚrednia cena OC
Poniżej 1.0578 zł
1.0 – 1.2661 zł
1.2 – 1.4714 zł
1.4 – 1.6735 zł
1.6 – 2.0797 zł
Powyżej 2.0898 zł
Dane pochodzą z grudnia 2020 r.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

W przypadku najmniejszych silników, do 1.0 l, średnia cena OC wynosiła 578 zł. Właściciele samochodów z silnikami pomiędzy 1.0 a 1.2 l płacili nieco więcej, bo 661 zł, a właścicieli tych z silnikiem 1.2 – 1.4 l średnie OC wynosiło 714 zł. Za ubezpieczenie auta z silnikami o pojemności 1.4 – 1.6 l płacono 735 zł, a właściciele samochodów z silnikiem między 1.6 a 2.0 l musieli się liczyć z kosztem średnio 797 zł. Najwyższe ceny OC wiązały się z pojemnością powyżej 2 l – średnia wartość OC w tym przedziale wynosiła 898 zł. Poniższy wykres dobrze obrazuje skok cenowy między średnią a dużą pojemnością silnika.

Pojemność silnika a OC. Chcesz płacić mniej za ubezpieczenie – rozsądnie wybieraj samochód

Duże auta o dużych silnikach mają swoich wiernych fanów. Właściciele tłumaczą, że takie samochody lepiej sprawdzają się na dalekich trasach, pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę. Z drugiej strony, większość z nas używa auta głównie na trasie z domu do pracy, czy na zakupy, sporo czasu spędzając przy tym w korkach. W takich warunkach trudno się nawet dobrze rozpędzić. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup samochodu i nie chcesz płacić zbyt dużo, powinieneś przyjrzeć się autom z mniejszym silnikiem. Zaoszczędzisz nie tylko na paliwie. Każdego roku w Twojej kieszeni zostanie nawet kilkaset złotych, które musiałbyś dopłacić do OC samochodu z silnikiem dużej pojemności.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego auta o dużych silnikach mogą być mniej opłacalne. Podczas szczytu klimatycznego COP24, który odbył się w grudniu 2018 r. w Katowicach, premier mówił o możliwych zmianach w wysokości akcyzy. Osoby sprowadzające z zagranicy auta z silnikami powyżej 2 litrów, podobnie jak w 2019 roku, będą płaciły dosyć sporo. W tym momencie obowiązują 2 stawki akcyzy dla samochodów osobowych – za auta z silnikami poniżej 2 litrów – 3,1% wartości, za auta, w przypadku których pojemność silnika mieści się między 2 l a 3,5 l – 18,6%. Już teraz jest to wysoka stawka, a jeśli ma być jeszcze wyższa, można oczekiwać, że import samochodów z dużymi silnikami spadnie.

O 1 stycznia 2020 roku w nieco lepszej sytuacji są właściciele aut hybrydowych. Akcyza w ich przypadku jest zwykle o połowę niższa (auta z silnikiem o pojemności do 2 l – 1,55%, samochody z silnikiem o pojemności między 2 l a 3,5 l – 9,3%). Od 1 stycznia 2021 roku nabywcy aut hybrydowych z silnikiem o pojemności do 2,0 l będą całkowicie zwolnieni z opłacania akcyzy.

Czy właściciele samochodów z dużym silnikiem mogą mieć tańsze OC?

Oczywiście pojemność silnika to nie jedyny czynnik, który wpływa na cenę ubezpieczenia OC i nawet mając samochód, który pod maską skrywa potężny silnik, możemy postarać się o nieco niższą składkę.

Jednym ze sposobów jest współwłasność samochodu – ustanowienie innej osoby współwłaścicielem. Największą różnicę na korzyść odczuwają w takiej sytuacji młodzi kierowcy, którzy współdzielą samochód ze starszymi osobami.

Drugim sposobem jest po prostu porównywanie ofert dostępnych na rynku i ewentualna zmiana ubezpieczyciela. Jeśli stale ubezpieczamy się w jednej firmie, być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdzieś jest taniej. O zmianie ubezpieczyciela możesz przeczytać w naszym artykule: „Jak zmienić ubezpieczyciela OC?„. Porównywanie cen OC powinno wejść w nawyk każdemu kierowcy.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ pojemności silnika na cenę OC

Czy cena OC zależy od pojemności silnika?
Tak. Pojemność silnika to jeden z czynników, które biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe przy obliczaniu wysokości składki OC dla danego kierowcy. Jak wykazały statystyki, auta z silnikami o dużych pojemnościach często biorą udział w wypadkach, więc objęcie ich ochroną wiąże się z większym ryzykiem dla ubezpieczycieli.
Jak bardzo podrożeje moje OC, jeśli kupię auto z dużym silnikiem?
Nawet o kilkaset złotych! Średnia cena OC dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2 l obliczona przez użytkowników porównywarki Mubi w grudniu to 898 zł. Właściciele aut z nieco mniejszymi silnikami (pojemność 1.6 – 2.0 l) mieli składki o 101 zł tańsze, a Ci jeżdżący pojazdami z silnikami o dwukrotnie mniejszej pojemności zaoszczędzili ponad 300 zł.
Zastanawiam się nad nowym samochodem. Czy opłaca mi się model z małym silnikiem?
Zależy, do czego będziesz używał auta. Jeśli nie planujesz częstych wyjazdów w długie trasy, a samochód posłuży Ci głównie do przejazdu z domu do pracy, pojemność silnika nie będzie miała dużego znaczenia, bo i tak rzadko zdarzy się okazja do dynamicznej jazdy. Wybierając niewielki miejski model możesz za to sporo zaoszczędzić na kosztach paliwa czy ubezpieczenia OC.

Oceń artykuł:
33,33
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
To żę pojemność silnika ma znaczenie to akurat wiedziałem. No cóż, chcesz być panem dróg to płać ;) Ja mam tylko 1,6 i mi styka
avatar autora komentarza
ja nie wiedzialem ze pojemność silnika wpływa na OC no i tutaj chyba w takim razie błąd popelnilem ... juz widze to ubezpieczenie, zwlaszcza ze nowym kierowcą jestem :(((((((