W jaki sposób brak historii ubezpieczenia wpływa na cenę OC?

Kierowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją, czeka niemiła niespodzianka w postaci wysokiej ceny OC. Sprawdź, jak obniżyć składkę OC w przypadku braku historii ubezpieczenia!

Wpływ historii ubezpieczenia na wysokość składki OC

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC reguluje stosowna ustawa i dlatego jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednakże wysokość składki OC zależy zarówno od właściwości pojazdu, jak i profilu kierowcy. Wśród informacji na temat właściciela pojazdu istotne miejsce zajmuje przebieg historii ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele cenią sobie bezpieczną jazdę. Klient, który porusza się bezpiecznie, to dla firm ubezpieczeniowych dobry klient. Jedynie w niewielkim stopniu naraża ubezpieczyciela na wydatki związane z wypłaceniem ewentualnych odszkodowań. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają kierowców pod kątem zachowania na drodze. Stąd zainteresowanie ubezpieczalni ogólną sytuacją życiową przyszłych klientów (w myśl: stabilizacja życiowa to rozwaga za kierownicą) i ich historią ubezpieczenia.

miniaturka wpisu
Jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC?

Jak historia ubezpieczenia wpływa na wysokość składki OC? Dlaczego opłaca się wyrobić jak najwcześniej prawo jazdy? Sprawdź!

Przejdź do artykułu

Nic więc dziwnego w tym, że osoby, które mogą pochwalić się bezszkodową historią ubezpieczenia, otrzymują atrakcyjniejsze oferty. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki za bezszkodową jazdę. Na ogół przyjmuje się, że każdy rok jazdy bez szkody to 10% zniżki, co daje maksymalne zniżki w wysokości 60% w przeciągu 6 lat. Jednakże w rzeczywistości wysokość zniżek różni się w zależności od ubezpieczyciela. W niektórych towarzystwach maksymalny poziom zniżek jest do osiągnięcia już po 3 latach bezszkodowej jazdy, natomiast w innych dopiero po 10.

Ekspert Mubi radzi

Osoba, która obawia się wysokich cen OC, może je zmienić na kilka sposobów, zaczynając już od wyboru samochodu, który zamierza kupić. Na cenę ubezpieczenia wpływają bowiem również inne czynniki niż historia właściciela pojazdu. Bezszkodowa jazda rzeczywiście ma duże znaczenie, ale nie mniej ważny jest wiek samochodu, jego marka i model, pojemność silnika, a nawet kształt nadwozia. Te parametry pojazdu sugerują ubezpieczycielowi, że jego posiadacz lubi szybką jazdę albo używa auta do przemieszczania się po ulicach miasta. Istotne jest też życie prywatne właściciela auta – małżonkowie i rodzice są uważani za ostrożnych kierowców, którzy raczej nie spowodują kolizji ani wypadku.

Cena OC a brak historii ubezpieczenia

Brak historii ubezpieczenia skutkuje wzrostem kosztów ochrony ubezpieczeniowej. Najbardziej poszkodowani wydają się młodzi kierowcy, którzy jeszcze nie mieli okazji na wypracowanie zniżek. Jednocześnie kierowcy do 25. roku życia są uznawani za grupę podwyższonego ryzyka. Negatywnie świadczą o nich statystyki Policji: w 2020 roku osoby w wieku 18-24 lata spowodowały 3 774 wypadki, w których było 431 ofiar. Młodych kierowców charakteryzuje najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji, który wynosi 13,82! Aby zobrazować skalę problemu warto przytoczyć, że wskaźnik ten dla grupy wiekowej 25-39 wynosi 7,83, a dla grupy 40-59 lat 5,51!

Brak doświadczenia za kółkiem oraz negatywny obraz wynikający z danych statystycznych odbijają się na cenach ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców. Jak wynika z danych kalkulatora ubezpieczeń Mubi, w maju 2021 roku kierowcy do 25. roku życia płacili średnio 1537 zł za OC. Tymczasem średnia składka OC dla wszystkich właścicieli czterech kółek wyniosła 787 zł.

Sprawdźmy, jak różnią się oferty ubezpieczeń samochodowych w zależności od historii ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się przykładowi 23-letniej mieszkanki Żar w województwie lubuskim, która jeździ Renault Clio rocznik 2018 o pojemności 898 cm3. Julia ma prawo jazdy od 3 lat i dopiero teraz kupiła samochód. Planuje rocznie przejechać maksymalnie 5 tys. km. Do tej pory nie kupowała ubezpieczenia OC, a więc nie ma historii ubezpieczenia!

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

UbezpieczycielCena OC
mtu24.pl810 zł
Benefia897 zł*
Uniqa1 080 zł**
You Can Drive1 296 zł
LINK41 560 zł**
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi z dnia 23.06.2021.
*dodatkowe NNW,
**dodatkowe assistance.

Najtańsze OC zaproponował Julii mtu24.pl za jedyne 810 zł. Kolejni ubezpieczyciele przedstawili oferty w wyższych cenach. Przeprowadźmy teraz mały eksperyment – sprawdźmy oferty dla przypadków, gdy Julia kupowałaby ubezpieczenie od roku, dwóch i trzech lat!

Historia ubezpieczeniaUbezpieczycielNajtańsza oferta OC
Brak mtu24.pl810 zł*
1 rokBenefia809 zł*
2 latamtu24.pl713 zł
3 latamtu24.pl672 zł
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi z dnia 23.06.2021.
*dodatkowe NNW,

Z powyższych danych wyraźnie widać, że kolejne lata budowania historii ubezpieczenia OC przynoszą wymierne finansowe korzyści. Już po paru latach wysokość składki może być o ponad 100 zł niższa. 

Brak historii ubezpieczenia to nie tylko problem młodych kierowców. Również wśród osób dojrzalszych znajdują się kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia. Sprawdźmy, jak kształtują się ceny dla 33-letniej Julii (kobieta porusza się Renault Clio, rocznik 2018 o pojemności 898 cm3). Wszystkie inne dane pozostają takie same, poza jej wiekiem. W tym przypadku Julia zrobiła prawo jazdy ok. 30 roku życia i od razu kupiła samochód, by dojeżdżać do pracy!

Historia ubezpieczeniaUbezpieczycielNajtańsza oferta OC
Brakmtu24.pl565 zł
1 rokmtu24.pl565 zł
2 latamtu24.pl489 zł
3 latamtu24.pl469 zł
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi z dnia 23.06.2021.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Dla starszej Julii ubezpieczyciele mają lepsze oferty. W tym przypadku również wraz ze wzrostem okresu ubezpieczania pojazdu, cena OC maleje. Zmiana ta nie jest aż tak duża, ponieważ bazowa wysokość składki jest dość niska – Julia mieszka w niewielkiej miejscowości i nie należy do grupy kierowców 18-25 lat (większe ryzyko szkody).

Tanie OC a brak historii ubezpieczenia

Szczęśliwie istnieją sposoby na tanie OC dla młodych kierowców. Wystarczy chociażby ustanowić współwłasność. Z majowych danych kalkulatora ubezpieczeń Mubi wynika, że kierowcy do 25. roku życia, którzy szukali oferty ze współwłaścicielem, mogli liczyć na OC za średnio 1082 zł. To o 481 zł mniej niż wynosi OC dla młodych kierowców bez współwłaściciela. Cena OC zmniejszy się także, gdy młody kierowca odpowiednio wybierze samochód.

W sytuacji, w której kierowca nie ma historii ubezpieczenia, choć przez lata poruszał się autem służbowym, również jest możliwość obniżenia składki OC. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają okres, w którym kierowca jeździł samochodem służbowym. Należy jednak udokumentować ten fakt za pomocą zaświadczenia od pracodawcy.

Część ubezpieczycieli honoruje zniżki wypracowane poza granicami kraju. W przypadku ubezpieczania samochodu za granicą, konieczne jest dostarczenie do ubezpieczyciela przetłumaczonego zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia.

CZY WIESZ, ŻE …

Swego rodzaju zniżki za bezpieczną jazdę mogą być przyznawane na bieżąco dzięki aplikacjom monitorującym styl jazdy kierowcy. Takie rozwiązanie proponuje między innymi LINK4 w promocji Kasa Wraca. W jej ramach można otrzymać zwrot części kosztów ubezpieczenia w związku z preferowanym przez siebie sposobem jazdy. Aplikacja NaviExpert bierze pod uwagę między innymi liczbę przekroczeń prędkości, nagłych przyspieszeń i hamowań oraz liczbę kilometrów przebytych za dnia lub nocą. Na tej podstawie kwalifikuje styl jazdy kierowcy jako mniej lub bardziej bezpieczny. Kierowców jeżdżących ostrożnie wynagradza się zwrotem części składki OC.

PODSUMOWANIE
  • Brak historii ubezpieczenia, niezależnie od wieku kierowcy, wpływa na wzrost kosztów ochrony ubezpieczeniowej.
  • Istnieją sposoby na obniżenie składki ubezpieczeniowej pomimo braku historii ubezpieczenia.
  • Część ubezpieczycieli uwzględnia historię ubezpieczenia samochodów służbowych czy pojazdów ubezpieczonych za granicą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę OC w przypadku braku historii ubezpieczenia

Dlaczego kierowcy bez historii ubezpieczeniowej płacą więcej za OC?
Zadanie ubezpieczycieli jest dwojakie. Po pierwsze starają się oni oszacować ryzyko wystąpienie szkody, a po drugie zaoferować konkurencyjną cenę OC. Gdy ubezpieczający nie wypracował historii ubezpieczenia, to firma ubezpieczeniowa nie ma dowodu, że dany kierowca jeździ bezpiecznie i bezszkodowo. Stąd biorą się wyższe składki OC.
Na jakie zniżki mogą liczyć kierowcy z kilkuletnią historią ubezpieczenia?
To oczywiście zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Jednak przeważnie ubezpieczający otrzymuje 10% zniżki za każdy rok ubezpieczenia bez szkody. Zakłada się, że maksymalna zniżka może sięgnąć 60%. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele oferują maksymalne zniżki już po 3 latach, a inni dopiero po 10.
Czy kierowca bez historii ubezpieczenia zawsze zapłaci dużo za OC?
Na szczęście nie. Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Historia ubezpieczenia jest tylko jednym z nich, ważnym, acz nie jedynym. Dlatego starsi kierowcy z małych miejscowości, którzy dopiero zaczęli ubezpieczać auto, mogą liczyć na tańsze OC. Najtrudniejszą sytuację mają młodzi kierowcy do 25. roku życia z dużych miejscowości. Szansą na tańsze OC dla nich jest współwłasność auta.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!