W jaki sposób brak historii ubezpieczenia wpływa na cenę OC?

Kierowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją, czeka niemiła niespodzianka w postaci wysokiej ceny OC. Sprawdź, jak obniżyć składkę OC w przypadku braku historii ubezpieczenia!

Wpływ historii ubezpieczenia na wysokość składki OC

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC reguluje stosowna ustawa i dlatego jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednakże wysokość składki OC zależy zarówno od właściwości pojazdu, jak i profilu kierowcy. Wśród informacji na temat właściciela pojazdu istotne miejsce zajmuje przebieg historii ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele cenią sobie bezpieczną jazdę. Klient, który porusza się bezpiecznie, to dla firm ubezpieczeniowych dobry klient. Jedynie w niewielkim stopniu naraża ubezpieczyciela na wydatki związane z wypłaceniem ewentualnych odszkodowań. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają kierowców pod kątem zachowania na drodze. Stąd zainteresowanie ubezpieczalni ogólną sytuacją życiową przyszłych klientów (w myśl tego, że stabilizacja życiowa oznacza rozwagę za kierownicą) i ich historią ubezpieczenia.

ubezpieczenie auta
Jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC?

Jak historia ubezpieczenia wpływa na wysokość składki OC? Dlaczego opłaca się wyrobić jak najwcześniej prawo jazdy? Sprawdź!

Czytaj dalej

Nic więc dziwnego w tym, że osoby, które mogą pochwalić się bezszkodową historią ubezpieczenia, otrzymują atrakcyjniejsze oferty. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki za bezszkodową jazdę. Na ogół przyjmuje się, że każdy rok jazdy bez szkody to 10% zniżki, co daje maksymalne zniżki w wysokości 60% w przeciągu 6 lat. Jednakże w rzeczywistości wysokość zniżek różni się w zależności od ubezpieczyciela. W niektórych towarzystwach maksymalny poziom zniżek jest do osiągnięcia już po 3 latach bezszkodowej jazdy, natomiast w innych dopiero po 10.

Ekspert Mubi radzi:

Osoba, która obawia się wysokich cen OC, może je zmienić na kilka sposobów, zaczynając już od wyboru samochodu, który zamierza kupić. Na cenę ubezpieczenia wpływają bowiem również inne czynniki niż historia właściciela pojazdu. Bezszkodowa jazda rzeczywiście ma duże znaczenie, ale nie mniej ważny jest wiek samochodu, jego marka i model, pojemność silnika, a nawet kształt nadwozia. Te parametry pojazdu sugerują ubezpieczycielowi, że jego posiadacz lubi szybką jazdę albo używa auta do przemieszczania się po ulicach miasta. Istotne jest też życie prywatne właściciela auta – małżonkowie i rodzice są uważani za ostrożnych kierowców, którzy raczej nie spowodują kolizji ani wypadku.

Cena OC a brak historii ubezpieczenia

Brak historii ubezpieczenia skutkuje wzrostem kosztów ochrony ubezpieczeniowej. Najbardziej poszkodowani wydają się młodzi kierowcy, którzy jeszcze nie mieli okazji na wypracowanie zniżek. Jednocześnie kierowcy do 25. roku życia są uznawani za grupę klientów podwyższonego ryzyka. Negatywnie świadczą o nich statystyki Policji: w 2020 roku osoby w wieku 18-24 lata spowodowały 3 774 wypadki, w których było 431 ofiar. Młodych kierowców charakteryzuje najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji, który wynosi 13,82! Aby zobrazować skalę problemu, warto przytoczyć, że wskaźnik ten dla grupy wiekowej 25-39 wynosi 7,83, a dla grupy 40-59 lat tylko 5,51!

Brak doświadczenia za kółkiem oraz negatywny obraz wynikający z danych statystycznych odbijają się na cenach ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców. Jak wynika z danych kalkulatora ubezpieczeń Mubi, w styczniu 2022 roku kierowcy do 25. roku życia płacili średnio 1407 zł za OC. Tymczasem średnia składka OC dla wszystkich właścicieli czterech kółek wyniosła 724 zł.

Sprawdźmy, jak różnią się oferty ubezpieczeń samochodowych w zależności od historii ubezpieczenia. Biorąc pod uwagę średnie ceny ubezpieczenia OC kierowców w zależności od ich doświadczenia na drodze, wyraźnie widać, że im dłuższa historia ubezpieczenia, tym niższa cena OC. Składki maleją prawie trzykrotnie w ciągu pierwszych 10 lat od otrzymania prawa jazdy!

Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia za kółkiem i wyrobionej historii ubezpieczeniowej, tj. dopiero w 2022 roku wykupiły swoje pierwsze OC, muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia składki w wysokości nawet ponad 1400 zł. Cena ubezpieczenia wyraźnie spada już po pierwszym roku jazdy z własnym OC. Kierowcy, którzy ubezpieczają swoje samochody chociaż rok, płacą o ok. 25% niższe składki, a kolejne 12 miesięcy doświadczenia za kierownicą to już prawie o 50% mniejsza cena. Osoby, które ubezpieczają się od 5 lub 6 lat, czyli tyle czasu, ile zwykle potrzeba na uzyskanie maksymalnej liczby zniżek, płacą za ubezpieczenie średnio od 628 zł do 691 zł. Jednak ich składki mogą być jeszcze niższe, jeśli będą jeździć i ubezpieczać pojazdy ponad 10 lat. Takie osoby płacą za ubezpieczenie średnio tylko 516 zł.

Długość historii OCŚrednia cena OC na Mubi
brak1432 zł
co najmniej rok1153 zł
co najmniej dwa lata966 zł
co najmniej trzy lata850 zł
co najmniej cztery lata761 zł
co najmniej pięć lat691 zł
co najmniej sześć lat628 zł
co najmniej siedem lat596 zł
co najmniej osiem lat578 zł
co najmniej dziewięć lat543 zł
co najmniej dziesięć lat516 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022].

Przyjrzyjmy się przykładowi 23-letniej mieszkanki Żar w województwie lubuskim, która jeździ Renault Clio rocznik 2018 o pojemności 898 cm3. Julia ma prawo jazdy od 3 lat i dopiero teraz kupiła samochód. Planuje rocznie przejechać maksymalnie 5 tys. km. Do tej pory nie kupowała ubezpieczenia OC, a więc nie ma historii ubezpieczenia!

UbezpieczycielCena OC
mtu24.pl835 zł
Benefia896 zł
TUZ Ubezpieczenia1214 zł**
You Can Drive1 296 zł
Trasti1378 zł
Beesafe1556 zł
LINK41809 zł*
Wiener1857 zł*
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi z dnia 28.01.2022. *dodatkowe assistance **dodatkowe NNW i assistance

Najtańsze OC zaproponowało Julii mtu24.pl za jedyne 835 zł. Kolejni ubezpieczyciele przedstawili oferty w wyższych cenach. Przeprowadźmy teraz mały eksperyment – sprawdźmy oferty dla przypadków, gdyby Julia kupowała już od pewnego czasu ubezpieczenie, jeżdżąc przy tym bezszkodowo.

Historia ubezpieczeniaUbezpieczycielNajtańsza oferta OC
brakmtu24.pl835 zł
poniżej jednego rokumtu24.pl835 zł
co najmniej jeden rokBenefia807 zł
co najmniej dwa latamtu24.pl735 zł
co najmniej trzy lataBenefia676 zł
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi z dnia 28.01.2022

Z powyższych danych wyraźnie widać, że choć najkrótsza historia ubezpieczenia, wynosząca poniżej jednego roku, jeszcze nie przekłada się na zniżki, to już kolejne lata bezszkodowej jazdy przynoszą wymierne finansowe korzyści. Już po paru latach składka może być o prawie 160 zł niższa.

Brak historii ubezpieczenia to nie tylko problem młodych kierowców. Również wśród osób dojrzalszych znajdują się kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia. Sprawdźmy, jak kształtują się ceny dla 33-letniej Julii z prawem jazdy od 3 lat. Wszystkie dane za wyjątkiem wieku pozostają bez zmian.

Historia ubezpieczeniaUbezpieczycielNajtańsza oferta OC
Brakmtu24.pl583 zł
poniżej jednego rokumtu24.pl583 zł
co najmniej jeden rokmtu24.pl583 zł
co najmniej dwa latamtu24.pl513 zł
co najmniej trzy latamtu24.pl484 zł
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi z dnia 28.01.2022.

Najtańsze oferty dla starszej Julii przygotowało mtu24.pl i choć są one korzystniejsze, można zauważyć, że cena OC zaczyna maleć dopiero po 2 latach historii ubezpieczenia. Zmiana ta nie jest również aż tak duża (niecałe 100 zł na przestrzeni 3 lat), ponieważ bazowa wysokość składki jest dość niska – Julia mieszka w niewielkiej miejscowości i nie należy do grupy kierowców 18-25 lat (większe ryzyko szkody).

Tanie OC a brak historii ubezpieczenia

Szczęśliwie istnieją sposoby na tanie OC dla młodych kierowców. Wystarczy chociażby ustanowić współwłasność. Ze styczniowych danych kalkulatora ubezpieczeń Mubi wynika, że kierowcy do 25. roku życia, którzy szukali oferty ze współwłaścicielem, mogli liczyć na OC za średnio 1018 zł. To o 444 zł mniej, niż wynosi OC dla młodych kierowców bez współwłaściciela. Cena OC zmniejszy się także, gdy młody kierowca odpowiednio wybierze samochód.

W sytuacji, w której kierowca nie ma historii ubezpieczenia, choć przez lata poruszał się autem służbowym, również jest możliwość obniżenia składki OC. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają okres, w którym kierowca jeździł samochodem służbowym. Należy jednak udokumentować ten fakt za pomocą zaświadczenia od pracodawcy.

Część ubezpieczycieli honoruje zniżki wypracowane poza granicami kraju. W przypadku ubezpieczania samochodu za granicą, konieczne jest dostarczenie do ubezpieczyciela przetłumaczonego zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia.

CZY WIESZ, ŻE …

Swego rodzaju zniżki za bezpieczną jazdę mogą być przyznawane na bieżąco dzięki aplikacjom monitorującym styl jazdy kierowcy. Takie rozwiązanie proponuje między innymi LINK4 w promocji Kasa Wraca. W jej ramach można otrzymać zwrot części kosztów ubezpieczenia w związku z preferowanym przez siebie sposobem jazdy. Aplikacja NaviExpert bierze pod uwagę między innymi liczbę przekroczeń prędkości, nagłych przyspieszeń i hamowań oraz liczbę kilometrów przebytych za dnia lub nocą. Na tej podstawie kwalifikuje styl jazdy kierowcy jako mniej lub bardziej bezpieczny. Kierowców jeżdżących ostrożnie wynagradza się zwrotem części składki OC.

PODSUMOWANIE
  • Brak historii ubezpieczenia, niezależnie od wieku kierowcy, wpływa na wzrost kosztów ochrony ubezpieczeniowej.
  • Istnieją sposoby na obniżenie składki ubezpieczeniowej pomimo braku historii ubezpieczenia.
  • Część ubezpieczycieli uwzględnia historię ubezpieczenia samochodów służbowych czy pojazdów ubezpieczonych za granicą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę OC w przypadku braku historii ubezpieczenia

Dlaczego kierowcy bez historii ubezpieczeniowej płacą więcej za OC?

Zadanie ubezpieczycieli jest dwojakie. Po pierwsze, starają się oni oszacować ryzyko wystąpienia szkody, a po drugie, zaoferować konkurencyjną cenę OC. Gdy ubezpieczający nie wypracował historii ubezpieczenia, to firma ubezpieczeniowa nie ma dowodu, że dany kierowca jeździ bezpiecznie i bezszkodowo. Stąd biorą się wyższe składki OC.

Na jakie zniżki mogą liczyć kierowcy z kilkuletnią historią ubezpieczenia?

To oczywiście zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Jednak przeważnie ubezpieczający otrzymuje 10% zniżki za każdy rok ubezpieczenia bez szkody. Zakłada się, że maksymalna zniżka może sięgnąć 60%. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele oferują maksymalne zniżki już po 3 latach, a inni dopiero po 10.

Czy kierowca bez historii ubezpieczenia zawsze zapłaci dużo za OC?

Na szczęście nie. Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Historia ubezpieczenia jest tylko jednym z nich, ważnym, acz nie jedynym. Dlatego starsi kierowcy z małych miejscowości, którzy dopiero zaczęli ubezpieczać auto, mogą liczyć na tańsze OC. Najtrudniejszą sytuację mają młodzi kierowcy do 25. roku życia z dużych miejscowości. Szansą na tańsze OC dla nich jest współwłasność auta z doświadczoną za kierownicą osobą.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!