Zaświadczenie o przebiegu OC i AC – jak je uzyskać i kiedy może być potrzebne?

Przed Tobą zakup kolejnej polisy? Planujesz zmienić ubezpieczyciela? Twoje nowe towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać przedstawienia zaświadczenia o przebiegu OC i AC. Czym jest ten dokument? I jak go uzyskać? Dowiesz się z poniższego artykułu.

zaświadczenie o przebiegu samochodu

Czym jest zaświadczenie o przebiegu OC i AC oraz jakie informacje zawiera?

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia jest jednym z dokumentów, które możesz uzyskać w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz lub miałeś wykupione ubezpieczenie. Dokument ten będzie zawierał szczegółowe informacje dotyczące wszystkich polis OC i AC, które dotychczas zakupiłeś w danej firmie. W zaświadczeniu znajdą się takie informacje, jak:

 • dane osobowe (imię, nazwisko i adres zamieszkania) właściciela pojazdu;
 • informacje o pojeździe (marka i model, numer rejestracyjny, rok produkcji);
 • czas trwania polis zawartych w danym towarzystwie;
 • informacje o szkodach, które likwidowano w ramach ubezpieczenia OC lub AC w czasie trwania ochrony zapewnianej przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Takie zaświadczenie to kompendium wiedzy na temat Twojej historii ubezpieczeniowej.

Kto może otrzymać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia?

O wystawienie zaświadczenia o przebiegu OC i AC może ubiegać się każdy z właścicieli samochodu, a więc zarówno osoba, która jest jedynym właścicielem auta, jak i współwłaściciele.

Przykład

19-letni syn właściciela samochodu nie został wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel, ale był uwzględniony jako dodatkowy kierowca. Po roku od zdobycia prawa jazdy chciał wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na własny nowy samochód. Niestety nie mógł otrzymać zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, bo nie był jednym z właścicieli pojazdu.

W polisach niejednokrotnie wpisywani są także dodatkowi kierowcy, którzy w ten sposób otrzymują zniżki. Osoby te jednak nie mogą ubiegać się o wystawienie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia.

Kiedy przyda się zaświadczenie o przebiegu OC i AC?

Z racji tego, że w zaświadczeniu znajdują się szczegółowe informacje dotyczące Twojej historii ubezpieczeniowej, dokument ten będzie mile widziany przy zakupie kolejnych ubezpieczeń. Część ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki i naliczaniu zniżek bazuje na Twoim oświadczeniu, czyli podanych przez Ciebie informacjach o szkodach (np. w formularzu kalkulatora ubezpieczeń). Inni weryfikują historię ubezpieczeniową w bazach UFG. Jeśli jednak dostarczysz przyszłemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o przebiegu dotychczasowych ubezpieczeń, a w nim informacje o szkodach, czasie ich powstania i korzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej (z odszkodowania), ten będzie bardziej skłonny obniżyć Twoją składkę, jeśli nie miałeś w przeszłości żadnych szkód. Musisz jednak pamiętać, że Twoja składka może także zostać podwyższona, jeśli w zaświadczeniu widnieje informacja o szkodach z OC lub AC, zwłaszcza w przypadku zdarzeń, do których doszło w ciągu ostatnich 5 lat.

Ekspert Mubi radzi:

Historia ubezpieczenia to jeden z ważniejszych czynników, jakie biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy obliczaniu składki OC. Wieloletnia bezszkodowa jazda pozwala na obniżenie ceny polisy o nawet kilkadziesiąt procent, ale często już jedna szkoda sprawia, że koszty ubezpieczenia gwałtownie rosną. Można temu zapobiec, wykupując tzw. ochronę zniżek, czyli oferowane w niektórych firmach dodatkowe ubezpieczenie gwarantujące utrzymanie wcześniej wypracowanych zniżek w razie spowodowania szkody.

Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia?

O zaświadczenie o przebiegu OC i AC można ubiegać się w towarzystwie ubezpieczeniowym. Większość towarzystw oferuje wysyłkę dokumentu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wówczas zaświadczenie dostaniesz w ciągu kilku dni. Istnieje jednak także możliwość otrzymania wersji papierowej. Wówczas przygotowanie i wysyłka za pośrednictwem tradycyjnej poczty zajmie około 2 tygodni.

Uzyskanie zaświadczenia w LINK4

Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia w LINK4, powinieneś wejść na stronę ubezpieczyciela i wypełnić formularz w zakładce Dokumenty. W pierwszej kolejności powinieneś wybrać z listy typ dokumentu, o jaki się ubiegasz (Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego). W formularzu znajdziesz także pola, w które musisz wpisać potrzebne do zidentyfikowania Ciebie i Twoich polis dane:

 • imię,
 • nazwisko,
 • numer telefonu,
 • numer polisy w LINK4,
 • PESEL lub REGON,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • adres zamieszkania (ulicę, numer domu i mieszkania, a także kod pocztowy i miejscowość).

Będziesz miał możliwość wyboru formy wysyłki (za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej). Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, dokumenty otrzymasz na adres podany przy zakupie polisy, a jeśli zdecydujesz się na odbiór od listonosza, dokumenty dotrą na adres podany w formularzu. Na zaświadczenie czeka się około 15 dni, jeśli wybierzesz odbiór za pośrednictwem poczty elektronicznej, lub 20 dni, jeśli wybierzesz wysyłkę pocztą.

Uzyskanie zaświadczenia w PZU

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia w PZU możesz zamówić, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie ubezpieczyciela. Będziesz musiał wówczas podać:

 • imię,
 • nazwisko,
 • numer PESEL,
 • REGON (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
 • kod pocztowy,
 • pocztę,
 • ulicę wraz z numerem budynku i lokalu,
 • rolę zgłaszającego (ubezpieczony lub pełnomocnik),
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Uzyskanie zaświadczenia w Towarzystwie Ubezpieczeń Wiener

Wiener umożliwia uzyskanie zaświadczenia online poprzez Obsługę polis na swojej stronie internetowej. Aby otrzymać dokument, będziesz musiał podać m.in.:

 • imię, nazwisko i numer PESEL;
 • adres zamieszkania;
 • adres e-mail.

Musisz też zaznaczyć, czy wniosek dotyczy ubezpieczenia pojazdu (konieczne będzie podanie jego numeru rejestracyjnego) czy innego rodzaju polisy. W razie ubiegania się o dokument w czyimś imieniu, musisz dołączyć pełnomocnictwo. Zaświadczenie zostanie wysłane na Twój adres e-mail.

Uzyskanie zaświadczenia w Allianz

Aby uzyskać dokument, konieczne będzie wypełnienie wniosku o wystawienie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, który jest dostępny tutaj. Trzeba w nim podać swoje dane osobowe i kontaktowe, a także numer polisy, której dotyczy zgłoszenie. Zaświadczenie można otrzymać pocztowo, na wskazany we wniosku adres e-mail lub na obydwa sposoby.

Wniosek możesz przekazać:

Uzyskanie zaświadczenia w Towarzystwie Ubezpieczeń Warta

Warta umożliwia uzyskanie zaświadczenia po wypełnianiu formularza dostępnego na stronie internetowej ubezpieczyciela. Wówczas zostaniesz poproszony o podanie:

 • numeru PESEL,
 • adresu e-mail,
 • numeru rejestracyjnego pojazdu,
 • numeru telefonu.

Możliwe jest także ubieganie się o przygotowanie zaświadczenia poprzez wysłanie wniosku na adres mailowy: [email protected]. We wniosku powinieneś wpisać podobne dane, których ubezpieczyciel wymaga od osób zamawiających zaświadczenie za pośrednictwem formularza internetowego.

Uzyskanie zaświadczenia w UFG

Nie tylko towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przygotować zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Kompendium wiedzy o Twojej historii ubezpieczeniowej zdobędziesz w UFG. Dane dotyczące Twoich dotychczasowych ubezpieczeń OC i AC, a także informacje o szkodach i otrzymanych odszkodowaniach otrzymasz po zarejestrowaniu się na stronie ufg.pl. Wówczas samodzielnie wygenerujesz dotyczący Ciebie raport. Możesz uzyskać dane za ostatnie 5 lat lub od początku historii ubezpieczeniowej (i od momentu, w którym UFG takie dane gromadzi – w przypadku OC od 2004 roku, a w przypadku AC od 2006 roku).

Wniosek o przygotowanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia możesz dostarczyć także w wersji papierowej, przynosząc go osobiście do siedziby UFG lub wysyłając tradycyjną pocztą. Wzór wniosków oraz druku pełnomocnictwa znajdziesz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przeczytaj też: Przebieg samochodu a OC – czy stan licznika wpływa na cenę ubezpieczenia?

PODSUMOWANIE
 • Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia jest dokumentem zawierającym informacje o historii ubezpieczeniowej: wykupionych ubezpieczeniach, wyrządzonych lub doznanych szkodach oraz wypłaconych z tego tytułu odszkodowaniach.
 • O wydanie zaświadczenia może ubiegać się każdy z właścicieli ubezpieczonego samochodu. Zaświadczenie nie jest wydawane osobom, które widniały w polisie jako dodatkowi kierowcy, a nie byli właścicielami pojazdu.
 • Zaświadczenie o przebiegu OC i AC może okazać się przydatne przy zmianie ubezpieczyciela. Dokument będzie stanowił potwierdzenie oświadczenia o szkodowości, które złożysz ubezpieczycielowi.
 • Zaświadczenie można uzyskać w towarzystwach ubezpieczeniowych, a także w UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o przebiegu OC i AC

Do czego jest potrzebne zaświadczenie o przebiegu OC i AC?
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC i AC?
Jak pobrać raport o przebiegu ubezpieczenia z UFG?
Źródła:
 • https://www.ufg.pl/
 • https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/szkody-i-obsluga/obsluga/samochod.html#zaswiadczenie-o-przebiegu-ubezpieczenia
 • https://www.link4.pl/dokumenty
 • https://www.pzu.pl/kontakt-i-pomoc/formularze-online/zamow-zaswiadczenie-o-przebiegu-ubezpieczenia-komunikacyjnego
 • https://www.wiener.pl/pl-form-zaswiadczenie-o-przebiegu-ubezpieczenia
 • https://www.warta.pl/obsluga/zaswiadczenie-o-przebiegu-ubezpieczenia
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC