Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Samochody sprowadzane z Niemiec cieszą się wśród polskich kierowców niesłabnącą popularnością. Jednakże zakup używanego auta wiąże się z pewnym ryzykiem. Skąd mamy pewność, że informacje zamieszczone w ogłoszeniu są prawdziwe? Dlatego przed kupnem warto sprawdzić historię pojazdu z Niemiec.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego, w pierwszym miesiącu 2020 roku do Polski importowano 81 843 samochody. Tradycyjnie najwięcej aut sprowadzono z Niemiec – 46 277 sztuk, co daje 56,5% importu.

Czołowa 10 krajów, z których Polacy importowali samochody (96% całego importu) w styczniu 2020 roku:

 1. Niemcy (46 277 sztuk);
 2. Francja (8 281 sztuk);
 3. Belgia (5 620 sztuk);
 4. Holandia (3 563 sztuk);
 5. Włochy (3 078 sztuk);
 6. Stany Zjednoczone (2 626 sztuk);
 7. Szwajcaria (2 195 sztuk);
 8. Dania (2 125 sztuk);
 9. Austria (2 122 sztuk);
 10. Szwecja (1 839 sztuk).

Dlaczego kupno sprowadzonego pojazdu jest ryzykowne?

Sprowadzenie auta z zagranicy obarczone jest pewnego rodzaju ryzykiem. Czy decydując się na zakup używanego samochodu z Niemiec nie kupujemy aby przysłowiowego kota w worku? Czy możemy mieć pewność, że w ogłoszeniu podano prawdziwe informacje na temat stanu technicznego pojazdu? Weryfikacja rzetelności ogłoszenia wydaje się niezwykle istotna z powodu praktyk stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców. Tym bardziej, że ocena prawdziwości informacji o pojeździe w przypadku samochodu z zagranicy okazuje się o wiele trudniejsza.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Na co zwrócić uwagę kupując sprowadzony pojazd?

sprowadzony samochód

Przekręcony licznik

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru samochodu używanego jest jego niewielki przebieg. Tymczasem wśród aut sprowadzanych, które dominują na rynku wtórnym, przebieg bardzo często okazuje się nieprawdziwy.

Jak zauważa Marcin Górski, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, skala zjawiska tak zwanego cofania liczników szacowana jest na 85%. Z kolei niemiecki klub samochodowy ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) szacuje, że co trzeci sprzedawany samochód ma przekręcony licznik, pomimo wprowadzenia surowych kar za tego typu praktyki. Zaostrzenie przepisów w Niemczech zmniejszyło skalę procederu, lecz jego rozmiary nadal niepokoją. Każdy, kto zamierza sprowadzić samochód zza naszej zachodniej granicy, powinien zadać sobie pytanie: jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec?

Z powodu powszechności przekręcania licznika, wielu kupujących zaczęło bagatelizować problem i nie przywiązywać wagi do informacji na temat stanu licznika. Jednakże zaniżony przebieg pojazdu powoduje wiele negatywnych konsekwencji. Wpływa bowiem na koszty eksploatacji oraz napraw ponoszonych przez nowego właściciela pojazdu. W wyniku procederu średnia wartość używanego samochodu w Niemczech zwiększa się o 3000 euro. Innymi słowy, nabywca przepłaca za auto z przekręconym licznikiem już w momencie kupna, nie mówiąc o późniejszych wydatkach związanych z eksploatacją oraz naprawami. Równocześnie zaniżanie przebiegu negatywnie odbija się na poziomie bezpieczeństwa na polskich drogach.

miniaturka wpisu
Przewidywany roczny przebieg a wysokość składki OC

Czy rzeczywiście ta wartość wpływa tak wyraźnie cenę OC? Sprawdziliśmy, jak to wygląda u różnych ubezpieczycieli.

Przejdź do artykułu

Kupno auta sprowadzonego z Niemiec – nie tylko przebieg się liczy!

Przebieg to tylko jeden z wielu czynników, które wpływają na stan techniczny pojazdu. Nie należy zapominać o regularnym serwisie, wymianie podzespołów zgodnie z zaleceniami producenta oraz wykorzystaniu części zamiennych o wysokiej jakości. Niestety, najczarniejsze karty z historii pojazdu bywają ukrywane przez nieuczciwych sprzedawców. Na rynek trafiają również samochody powypadkowe, a nawet złomowane czy kradzione! Dlatego warto przyjrzeć się bardzo dokładnie samochodowi, który mamy zamiar kupić. Liczą się nawet najdrobniejsze szczegóły.

Rzućmy okiem na kilka przykładów:

 • grubość lakieru – nierówności mogą świadczyć o tym, że samochód uczestniczył w stłuczce i był naprawiany;
 • ślady wilgoci – ślady wody takie, jak na przykład zaparowane reflektory, mogą świadczyć, że auto jest popowodziowe;
 • wyposażenie – jeśli wyposażenie nie jest oryginalne, może to świadczyć o wypadkowości;
 • przeznaczenie pojazdu – jeśli samochód był wykorzystywany jako taksówka, jest mocno wyeksploatowany.

Marcin Górski, ekspert PZWLP, porównuje kupno używanego samochodu, bez szczegółowej znajomości jego historii, do gry w ruletkę. Do niedawna na dobre auto sprowadzone zza zachodniej granicy natrafiali bowiem wyłącznie szczęśliwcy. Dziś kierowcy z Polski coraz częściej zapoznają się z historią pojazdu. Zarówno świadomość kupujących, jak i możliwość sprawdzenia historii pojazdu w ostatnich latach wzrosły.

Jednak poznanie historii pojazdu, jego eksploatacji (wraz z naprawami i serwisowaniem) nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku pojazdu sprowadzonego z Niemiec. Póki co historii pojazdu z Niemiec nie sprawdzimy w usłudze „Historia Pojazdu” przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Co prawda serwis umożliwia sprawdzenie historii pojazdu z Polski i wybranych krajów Europy, lecz wśród nich na ten moment brakuje Niemiec.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Gdzie można sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO)

W celu sprawdzenia historii pojazdu z Niemiec, możemy udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Ważne jest, aby otrzymać pełną historię, zawierającą wszystkie przeglądy. Pozwoli to na przykład wykryć przekręcenie licznika, które miało miejsce przed ostatnim przeglądem. W ASO powinniśmy się stawić wraz z właścicielem samochodu, ponieważ to na jego prośbę udzielone zostaną informację na temat historii pojazdu. Koszt wizyty w ASO wynosi mniej więcej od 100 do 250 zł. Musimy jednak pamiętać, że w Autoryzowanej Stacji Obsługi nie otrzymamy informacji na temat napraw, które miały miejsce poza siecią warsztatów producenta.

TÜV – raport z przeglądu

TÜV jest potoczną nazwą przeglądu technicznego. Skrót odnosi się od Technischer Überwachungsverein, czyli Związku Kontroli Technicznej. W ten sposób określa się sieci autoryzowanych stacji. Najpopularniejsze z nich to na przykład TÜV Süd, TÜV Rheinland, TÜV Nord czy DEKRA.

Częstotliwość wykonywania przeglądu pojazdu w Niemczech:

Rodzaj pojazduCzęstotliwość
Samochód osobowyco 24 miesiące
Taksówka, samochód
do wynajęcia
co 12 miesięcy
Samochód ciężarowy
do 3,5 tony
co 24 miesiące
Samochód ciężarowy
powyżej 3,5 tony
co 12 miesięcy

Po każdym przeglądzie technicznym sporządzany jest raport zawierający informacje między innymi na temat:

 • przebiegu;
 • usterek, które stwierdzono podczas badania;
 • miejsca oraz daty przeglądu.

Dowodem przeglądu, oprócz raportu, jest również pieczątka wbijana w dowód oraz nalepka naklejana na tablice rejestracyjne. Posługując się dokumentami z przeglądów w łatwy sposób sprawdzimy historię pojazdu z Niemiec. Jeśli nie mamy odpowiedniej dokumentacji możemy też skontaktować się z siecią, w której dokonano przeglądu. Każda z sieci prowadzi centralną bazę, w której przechowuje informacje na temat wszystkich badań technicznych.

badanie techniczne

VIN auta z Niemiec

VIN – zwany inaczej numerem nadwozia – to 17-znakowy unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta. Numer VIN znajduje się bezpośrednio na pojeździe oraz w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki sprawdzeniu numeru VIN możemy precyzyjnie określić szczegółowe informacje na temat pojazdu, w tym między innymi:

 • rok produkcji auta;
 • typ nadwozia,
 • rodzaj wyposażenia.

Mało tego! Sprawdzenie VIN umożliwia również poznanie historii pojazdu. Rozkodowanie numeru VIN pozwala na ocenienie, czy informacje podane w ogłoszeniu są zgodne ze stanem faktycznym. Po numerze VIN (czasem wymagane jest podanie także numeru rejestracji samochodu) można zatem dowiedzieć się, czy pojazd uczestniczył w stłuczkach i czy był naprawiany. Informacje o skali zniszczeń mogą okazać się kluczowe dla kupującego. Nowe przepisy głoszą bowiem, że sprowadzający auto, którego nie da się naprawić i zarejestrować w ciągu 30 dni od pojawienia się w Polsce, zostanie obciążony dodatkowymi kosztami. Chociażby ze względu na to należy wystrzegać się sprzedawcy, który nie chce podać nam VIN oferowanego pojazdu. Być może ma coś do ukrycia.

Niestety, sprawdzenie numeru VIN samochodu z Niemiec za darmo nie jest ogólnodostępne. Jak już wspomniano, na ten moment nie ma możliwości weryfikacji historii pojazdu z Niemiec za pomocą usługi „Historia Pojazdu”, która oferuje darmowe raporty VIN. Możemy natomiast skorzystać z płatnych dekoderów VIN (niemiecka baza VIN), w których zamówimy raport zawierający historię pojazdu.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

numer VIN

Kupujesz auto z zagranicy? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Kupując auto z zagranicy, koniecznie sprawdź również ile zapłacisz za ubezpieczenie OC i AC. Zwykle samochody sprowadzane mają 30-dniowe ubezpieczenie OC – ale nawet jeden dzień bez ważnej polisy to ogromne ryzyko. Najtańsze ubezpieczenie znajdziesz korzystając z kalkulatora OC AC Mubi, który agreguje oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

PODSUMOWANIE
 • Sprowadzenie auta z zagranicy wiąże się z ryzykiem, dlatego należy sprawdzić historię pojazdu.
 • Nieuczciwi sprzedawcy ukrywają wady oferowanych pojazdów, np. zaniżają przebieg czy nie informują o udziale samochodu w stłuczkach.
 • Oceniając prawdziwość treści ogłoszenia należy zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły jak m.in. sposób użytkowania pojazdu, wyposażenie czy grubość lakieru.
 • Historię pojazdu z Niemiec możemy sprawdzić w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO), analizując raporty z przeglądów technicznych czy sprawdzając numer VIN w dekoderze.
 • Koszt rejestracji samochodu to w większości przypadków 180,50 zł, chyba że jest to samochód zabytkowy, sprowadzony z zagranicy lub chcemy mieć indywidualne tablice.

Oceń artykuł:
242,04
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze
avatar autora komentarza
Rzeczą podstawową jest aby historia samochodu z niemiec była sprawdzona, ale nie tylko tyczy się to też aut z innych krajów czy nawet polski. generalnie nie kupuje się kota w worku
avatar autora komentarza
ja bym w ogóle auto z niemiec nie brał bez wcześniejszego sprawdzenia. tyle się słyszy o robieniu przekrętów, że to za duże ryzyko.na stację kontroli pojazdów też warto wskoczyc
avatar autora komentarza
Super poradnik, teraz wiem jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec. Chcę sobie właśnie auto kupić, mam parę na oku więc będę wiedzieć na co zwracać uwagę
avatar autora komentarza
mój znajomy sprowadził sobie pojazd z Niemiec i nie sprawdził oczywiśćie, głupio zrobił. potem się okazało że licznik o 100tys cofnięty i ogromne problemy były z silnikiem... no koleś się przejechał, ale może na przyszłość zmądrzeje i będzie sprawdzać przed zakupem