Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu używanego za granicą?

Osoby wyjeżdżające z Polski własnym autem za granicę mogą zapłacić więcej za ubezpieczenie pojazdu. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu użytkowanego za granicą oraz jakich formalności warto dopilnować przed wyjazdem.

używanie samochodu za granicą

Ile kosztuje ubezpieczenie auta używanego za granicą?

Słowo wyjaśnienia

Chodzi zarówno o jednorazowy pobyt za granicą przez 30 dni, jak i łączny okres wszystkich wyjazdów za granicę w ciągu umowy ubezpieczeniowej. Przebywanie za granicą wiąże się z większym ryzykiem ze względu na ceny usług, jakie obowiązują poza Polską. Wyższe stawki na przykład holowania mogą być spowodowane długością trasy, jaką będzie musiała przebyć laweta, aby dowieść uszkodzony samochód do granicy Polski.

Ubezpieczyciele uwzględniają te fakty w kalkulacji składki ubezpieczonego, dlatego osobom, które mają w planie dłuższy wyjazd własnym autem za granicę, proponują nieco wyższą składkę.

Przykład

32-letni Dariusz z Oławy planuje wyjechać za granicę na prawdopodobnie dłużej niż miesiąc. Mężczyzna pracuje zdalnie, więc może zostać na chwilę cyfrowym nomadą i połączyć zwiedzanie nawet kilku krajów z pracą przy laptopie.

Dariusz zwrócił się do ubezpieczycieli o oferty ubezpieczenia swojego pojazdu. Na podstawie uzyskanych propozycji, można wysnuć kilka wniosków:

Na podstawie ofert przedstawionych Dariuszowi w porównywarce Mubi można wysnuć kilka wniosków:

  • Cena ubezpieczenia OC u niektórych ubezpieczycieli zmienia się dla samochodu przebywającego miesiąc za granicą.
  • Firma ubezpieczeniowa może zawęzić zakres ofert w wybranym kanale online dla samochodu, który wyjedzie na miesiąc z Polski.
  • Cena ubezpieczenia auta, które spędzi miesiąc za granicą, u wybranych ubezpieczycieli pozostaje bez zmian – gdy warunki ubezpieczenia assistance się nie zmienią.
  • Firma ubezpieczeniowa może nie zaoferować assistance z zakresem obejmującym Europę, jeśli klient zadeklaruje, że wyjedzie z Polski na co najmniej miesiąc.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli kierowca planuje kilka pobytów za granicą, których łączny czas trwania przekracza 30 dni, może wykupić na nie osobne krótkoterminowe ubezpieczenia assistance na 7, 15 lub 30 dni. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pomoc w drodze również w takiej wersji, a nie tylko w formie pełnowymiarowego, rocznego ubezpieczenia. Wybór kilku krótkoterminowych pakietów assistance sprawi, że ubezpieczyciel nie odmówi ochrony właścicielowi pojazdu, który będzie użytkowany za granicą przez dłuższy czas.

Co się stanie, jeśli nie zgłoszę ubezpieczycielowi, że wyjeżdżam samochodem za granicę?

W chwili zakupu OC samochodu nie masz obowiązku deklarowania wyjazdu za granicę na wszelki wypadek. Jeśli jednak dowiesz się o wyjeździe lub planujesz go z wyprzedzeniem, zgłoś ubezpieczycielowi ten fakt. Dzięki temu będziesz mógł bez problemu:

Jeśli jednak dowiesz się o wyjeździe lub zaplanujesz go z wyprzedzeniem, zgłoś ubezpieczycielowi ten fakt, aby:

Przykład

Olga przed zakupem ubezpieczenia assistance starannie sprawdziła jego zakres. Zamierzała wybrać się samochodem na wycieczkę po Łotwie, Litwie i Ukrainie. Okazało się, że assistance wybranej przez nią firmy funkcjonowało tylko na terenie pierwszych dwóch państw, mimo że wszystkie kraje, w których działało ubezpieczenie, były zbiorczo nazywane Europą. Dzięki temu, że Olga dokładnie przeczytała ogólne warunki ubezpieczenia, wiedziała, że powinna wybrać ochronę ubezpieczeniową proponowaną przez inne towarzystwo.

Czy muszę zgłosić firmie ubezpieczeniowej, że moim samochodem za granicą może kierować inna osoba?

Jeśli wyjeżdżasz samochodem za granicę ze znajomymi, wśród których są osoby poniżej 26. roku życia, musisz to zgłosić ubezpieczycielowi. Dlaczego? Otóż jeśli Twój 23-letni znajomy podczas kierowania autem spowoduje kolizję, a nie został zgłoszony jako młody kierowca ubezpieczycielowi, ten ma prawo obniżyć odszkodowanie z AC nawet o 20% i domagać się od Ciebie dopłaty do ubezpieczenia na podstawie rekalkulacji składki.

Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku:Pożyczasz samochód córce lub synowi? Zobacz, czym to grozi!”.

W porównywarce Mubi można od razu zadeklarować dodatkowych kierowców poniżej 26. roku życia. Rozwiązano to całkiem wygodnie! Nie trzeba podawać danych wszystkich młodych kierowców, ale tylko datę urodzenia najmłodszego i miesiąc, w którym uzyskał prawo jazdy kategorii B.

grafika
PODSUMOWANIE
  • Firmy oferujące ubezpieczenia z ochroną aktywną w Europie w porównywarce Mubi w większości nie zwiększają składki ze względu na długość wyjazdu osoby ubezpieczonej.
  • Niektóre firmy ubezpieczeniowe ograniczają ilość ofert w kanale online dla osób deklarujących długi wyjazd samochodem za granicę.
  • Kupując ubezpieczenie samochodu, którym będziesz wyjeżdżać z Polski, zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel gwarantuje bezpłatną Zieloną Kartę, czy będzie wymagać dopłaty w zależności od długości wyjazdu i krajów, które zamierzasz odwiedzić.
  • Zgłoś dodatkowych kierowców auta, jeśli na wyjeździe będą prowadzić samochód. Dzięki temu unikniesz problemów w razie szkody.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o polisę komunikacyjną podczas pobytu za granicą

Czy cena ubezpieczenia zmieni się dla samochodu używanego za granicą dłużej niż jeden miesiąc?
Kiedy należy zgłosić ubezpieczycielowi wyjazd za granicę?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC