Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu używanego za granicą dłużej niż miesiąc? Ceny + wskazówki

Zastanawiasz się, dlaczego firma ubezpieczeniowa potrzebuje deklaracji, czy będziesz używać samochodu za granicą dłużej niż 30 dni? Okazuje się, że osoby wyjeżdżające z Polski na własnym autem na tak długi okres mogą albo zapłacić więcej za ubezpieczenie pojazdu, albo mieć ograniczony dostęp do pełnej oferty ubezpieczyciela. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu użytkowanego za granicą co najmniej przez miesiąc i jakich formalności warto dopilnować przed wyjazdem.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta używanego za granicą dłużej niż miesiąc?

Słowo wyjaśnienia

Chodzi zarówno o jednorazowy pobyt za granicą przez 30 dni, jak i łączny okres wszystkich wyjazdów za granicę w ciągu umowy ubezpieczeniowej.

32-letni Dariusz z Oławy planuje wyjechać za granicę na prawdopodobnie dłużej niż miesiąc. Mężczyzna pracuje zdalnie, więc może zostać na chwilę cyfrowym nomadą i połączyć zwiedzanie nawet kilku krajów z pracą przy laptopie.

Dariusz ma prawo jazdy od 8 lat, jedną szkodę wyrządzoną ponad 6 lat temu i jest właścicielem 3-letniego Citroena C-Elysee (benzyna, poj. silnika – 1587 cm3), który jest zarejestrowany na jednoosobową działalność gospodarczą Darka.

Dariusz musi kupić nowe OC lada moment. Musi też zadeklarować ubezpieczycielowi, że planuje spędzić tyle czasu za granicą. W związku z podróżą, być może nie jedną, wpisuje w formularzu do 25 000 km planowanego przebiegu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Firma ubezpieczeniowa
+
oferta
Cena ubezpieczenia dla samochodu,
którego właściciel nie wyjeżdża za granicę
na dłużej niż miesiąc
Cena ubezpieczenia dla samochodu,
którym wyjeżdża się za granicę na
minimum miesiąc
Axa
(OC + assistance w Polsce)*
577 zł 577 zł
mtu24
(OC)
482 zł 482 zł
Aviva
(OC + assistance w Europie)
717 zł 717 zł
Uniqa
(OC + NNW + assistance w Europie)
1095 zł 1095 zł
Benefia
(OC + NNW)
948 zł 948 zł
Benefia
(OC + NNW + assistance w Europie)
1047 zł 1047 zł
Axa
(OC + AC i assistance w Polsce)*
1247 zł 1314 zł**
Aviva
(OC + NNW, AC i assistance w Europie)
1487 zł 1487 zł
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi.pl (20.04.2020)

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

*Oferty Axy dla osoby, która nie zadeklarowała wyjazdu za granicę na dłużej niż miesiąc, obejmują ubezpieczenia AC i assistance z zakresem terytorialnym w Polsce. W przypadku braku deklaracji ubezpieczyciel nie wie, czy klient będzie w ogóle wyjeżdżał samochodem za granicę, stąd też zawężona oferta.
**Różnica – AC Axa z zakresem terytorialnym w Europie

Na podstawie ofert przedstawionych Dariuszowi w porównywarce Mubi można wysnuć kilka wniosków.

  • Czy cena ubezpieczenia OC zmienia się dla samochodu przebywającego miesiąc za granicą?
  • Czy firma ubezpieczeniowa może zawęzić zakres ofert w wybranym kanale online dla samochodu, który wyjedzie na miesiąc z Polski?
  • Czy cena ubezpieczenia auta, które spędzi miesiąc za granicą, będzie wyższa?
  • Czy firma ubezpieczeniowa może nie zaoferować assistance z zakresem obejmującym Europę, jeśli klient zadeklaruje, że wyjedzie z Polski na co najmniej miesiąc?

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Co się stanie, jeśli nie zgłoszę ubezpieczycielowi, że wyjeżdżam samochodem za granicę?

W chwili zakupu OC samochodu nie masz obowiązku deklarowania wyjazdu za granicę na wszelki wypadek.

Jeśli jednak dowiesz się o wyjeździe lub zaplanujesz go z wyprzedzeniem, zgłoś ubezpieczycielowi ten fakt, aby:

Czy muszę zgłosić firmie ubezpieczeniowej, że moim samochodem za granicą może kierować inna osoba?

Jeśli wyjeżdżasz samochodem za granicę ze znajomymi, wśród których są osoby poniżej 26. roku życia, musisz je zgłosić ubezpieczycielowi. Dlaczego?

Otóż jeśli Twój 23-letni znajomy podczas kierowania autem spowoduje kolizję, a nie został zgłoszony jako młody kierowca ubezpieczycielowi, ten ma prawo obniżyć odszkodowanie z AC nawet o 20% i domagać się od Ciebie dopłaty do składki. Możesz przeczytać o tym więcej w poradniku omawiającym ryzyko pożyczania auta młodym osobom.

W porównywarce Mubi.pl można od razu zadeklarować dodatkowych kierowców poniżej 26. roku życia. Rozwiązano to całkiem wygodnie! Nie trzeba podawać danych wszystkich młodych kierowców, ale tylko datę urodzenia najmłodszego i miesiąc, w którym uzyskał prawo jazdy kategorii B.

Dane najmłodszego kierowcy
Zrzut ekranu z porównywarki Mubi.pl (20.04.2020)
PODSUMOWANIE
  • Jeśli zadeklarujesz firmie ubezpieczeniowej wyjazd samochodem za granicę na minimum miesiąc (obojętnie, czy łącznie w skali roku, czy jednorazowo), cena ubezpieczenia OC nie wzrośnie. Natomiast zapłacisz więcej za pakiet ubezpieczeniowy, który zawiera autocasco i assistance z zakresem terytorialnym obejmującym nie tylko Polskę, ale też inne kraje europejskie.
  • Firmy oferujące ubezpieczenia z ochroną aktywną w Europie w porównywarce Mubi.pl nie zwiększają składki ze względu na długość wyjazdu osoby ubezpieczonej.
  • Niektóre firmy ubezpieczeniowe ograniczają ilość ofert w kanale online dla osób deklarujących długi wyjazd samochodem za granicę.
  • Kupując ubezpieczenie samochodu, którym będziesz wyjeżdżać z Polski, zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel gwarantuje bezpłatną Zieloną Kartę, czy będzie wymagać dopłaty w zależności od długości wyjazdu i krajów, które zamierzasz odwiedzić.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!