Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu używanego za granicą dłużej niż miesiąc?

Zastanawiasz się, dlaczego firma ubezpieczeniowa potrzebuje deklaracji, czy będziesz używać samochodu za granicą dłużej niż 30 dni? Okazuje się, że osoby wyjeżdżające z Polski własnym autem na tak długi okres mogą albo zapłacić więcej za ubezpieczenie pojazdu, albo mieć ograniczony dostęp do pełnej oferty ubezpieczyciela. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu użytkowanego za granicą co najmniej przez miesiąc i jakich formalności warto dopilnować przed wyjazdem.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta używanego za granicą dłużej niż miesiąc?

Słowo wyjaśnienia

Chodzi zarówno o jednorazowy pobyt za granicą przez 30 dni, jak i łączny okres wszystkich wyjazdów za granicę w ciągu umowy ubezpieczeniowej. Przebywanie za granicą wiąże się z większym ryzykiem ze względu na ceny usług, jakie obowiązują poza Polską. Wyższe stawki na przykład holowania mogą być spowodowane długością trasy, jaką będzie musiała przebyć laweta, aby dowieść uszkodzony samochód do granicy Polski.

Ubezpieczyciele uwzględniają te fakty w kalkulacji składki ubezpieczonego, dlatego osobom, które mają w planie dłuższy wyjazd własnym autem za granicę, proponują nieco wyższą składkę. W sierpniu wyjeżdżający za granicę na dłużej niż miesiąc płacili za OC średnio 798 zł, podczas gdy ci poruszający się ubezpieczonym autem tylko po polskich drogach, wydawali na polisę przeciętnie 688 zł.

32-letni Dariusz z Oławy planuje wyjechać za granicę na prawdopodobnie dłużej niż miesiąc. Mężczyzna pracuje zdalnie, więc może zostać na chwilę cyfrowym nomadą i połączyć zwiedzanie nawet kilku krajów z pracą przy laptopie.

Dariusz ma prawo jazdy od 8 lat, jedną szkodę wyrządzoną ponad 6 lat temu i jest właścicielem 4-letniego Citroena C-Elysee (benzyna, pojemność silnika – 1587 cm3, stan licznika 60 tys. km), który jest zarejestrowany na jednoosobową działalność gospodarczą Darka.

Dariusz musi kupić nowe OC lada moment. Musi też zadeklarować ubezpieczycielowi, że planuje spędzić tyle czasu za granicą. W związku z podróżą, być może nie jedną, wpisuje w formularzu do 25 000 km planowanego przebiegu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Firma ubezpieczeniowa
+
oferta
Cena ubezpieczenia dla samochodu,
którego właściciel nie wyjeżdża za granicę
na dłużej niż miesiąc
Cena ubezpieczenia dla samochodu,
którym wyjeżdża się za granicę na
minimum miesiąc
mtu24.pl (OC)517 zł517 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC + NNW + assistance)611 zł611 zł
Beesafe (OC)677 zł880 zł
LINK4 (OC + assistance)708 zł652 zł
Trasti (OC)868 zł868 zł
Wiener (OC + assistance)980 zł980 zł
UNIQA (OC + assistance)1114 zł1114 zł
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi (09.09.2022)

Na podstawie ofert przedstawionych Dariuszowi w porównywarce Mubi można wysnuć kilka wniosków:

  • Cena ubezpieczenia OC u niektórych ubezpieczycieli zmienia się dla samochodu przebywającego miesiąc za granicą.
  • Firma ubezpieczeniowa może zawęzić zakres ofert w wybranym kanale online dla samochodu, który wyjedzie na miesiąc z Polski.
  • Cena ubezpieczenia auta, które spędzi miesiąc za granicą, u wybranych ubezpieczycieli pozostaje bez zmian – gdy warunki ubezpieczenia assistance się nie zmienią.
  • Firma ubezpieczeniowa może nie zaoferować assistance z zakresem obejmującym Europę, jeśli klient zadeklaruje, że wyjedzie z Polski na co najmniej miesiąc.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli kierowca planuje kilka pobytów za granicą, których łączny czas trwania przekroczyłby 30 dni, może wykupić na nie osobne krótkoterminowe ubezpieczenia assistance na 7, 15 lub 30 dni. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pomoc w drodze również w takiej wersji, a nie tylko w formie pełnowymiarowego, rocznego ubezpieczenia. Wybór kilku krótkoterminowych pakietów assistance sprawi, że ubezpieczyciel nie odmówi ochrony właścicielowi pojazdu, który będzie używany za granicą dłużej niż miesiąc.

Co się stanie, jeśli nie zgłoszę ubezpieczycielowi, że wyjeżdżam samochodem za granicę?

W chwili zakupu OC samochodu nie masz obowiązku deklarowania wyjazdu za granicę na wszelki wypadek.

Jeśli jednak dowiesz się o wyjeździe lub zaplanujesz go z wyprzedzeniem, zgłoś ubezpieczycielowi ten fakt, aby:

Przykład

Olga przed zakupem ubezpieczenia assistance starannie sprawdziła jego zakres. Zamierzała wybrać się samochodem na wycieczkę po Łotwie, Litwie, Białorusi i Ukrainie. Okazało się, że assistance wybranej przez nią firmy funkcjonowało tylko na terenie pierwszych dwóch państw, mimo że wszystkie kraje, w których działało ubezpieczenie, były zbiorczo nazywane Europą. Dzięki temu, że Olga dokładnie przeczytała Ogólne Warunki Ubezpieczenia, wiedziała, że powinna wybrać ochronę ubezpieczeniową proponowaną przez inne towarzystwo.

Czy muszę zgłosić firmie ubezpieczeniowej, że moim samochodem za granicą może kierować inna osoba?

Jeśli wyjeżdżasz samochodem za granicę ze znajomymi, wśród których są osoby poniżej 26. roku życia, musisz je zgłosić ubezpieczycielowi. Dlaczego?

Otóż jeśli Twój 23-letni znajomy podczas kierowania autem spowoduje kolizję, a nie został zgłoszony jako młody kierowca ubezpieczycielowi, ten ma prawo obniżyć odszkodowanie z AC nawet o 20% i domagać się od Ciebie dopłaty do składki. Możesz przeczytać o tym więcej w poradniku omawiającym ryzyko pożyczania auta młodym osobom.

W porównywarce Mubi można od razu zadeklarować dodatkowych kierowców poniżej 26. roku życia. Rozwiązano to całkiem wygodnie! Nie trzeba podawać danych wszystkich młodych kierowców, ale tylko datę urodzenia najmłodszego i miesiąc, w którym uzyskał prawo jazdy kategorii B.

PODSUMOWANIE
  • Jeśli zadeklarujesz firmie ubezpieczeniowej wyjazd samochodem za granicę na minimum miesiąc (obojętnie, czy łącznie w skali roku, czy jednorazowo), cena ubezpieczenia OC raczej nie wzrośnie. Natomiast zapłacisz więcej za pakiet ubezpieczeniowy, który zawiera autocasco i assistance z zakresem terytorialnym obejmującym nie tylko Polskę, ale też inne kraje europejskie.
  • Firmy oferujące ubezpieczenia z ochroną aktywną w Europie w porównywarce Mubi w większości nie zwiększają składki ze względu na długość wyjazdu osoby ubezpieczonej.
  • Niektóre firmy ubezpieczeniowe ograniczają ilość ofert w kanale online dla osób deklarujących długi wyjazd samochodem za granicę.
  • Kupując ubezpieczenie samochodu, którym będziesz wyjeżdżać z Polski, zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel gwarantuje bezpłatną Zieloną Kartę, czy będzie wymagać dopłaty w zależności od długości wyjazdu i krajów, które zamierzasz odwiedzić.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy cena ubezpieczenia zmieni się dla samochodu używanego za granicą dłużej niż jeden miesiąc?

To zależy. Większość ofert samego OC pozostanie bez zmian. Jednak w przypadku dodatkowego assistance dojdzie do zmiany wysokości składki. Ubezpieczenie to oferowane jest w różnych wariantach, więc jeśli ubezpieczający będzie chciał poszerzyć zakres terytorialny ochrony o Europę, to konieczna będzie dopłata.

Czy w pytaniu z formularza o używanie auta za granicą chodzi o ciągły pobyt ponad 30 dni poza Polską?

Nie tylko. Jeśli samochód w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej będzie używany na przykład 3 tygodnie w marcu w Niemczech, 2 tygodnie w lipcu w Czechach i 3 tygodnie we wrześniu na Słowacji, to również należy w formularzu zaznaczyć tę opcję. Dla ubezpieczycieli znaczenie ma suma dni używania auta za granicą.

Kiedy należy zgłosić ubezpieczycielowi wyjazd za granicę?

Gdy decydujesz się na zakup OC, to nie masz obowiązku zgłaszania wyjazdu. Jednak kiedy się na niego zdecydujesz, to warto to zrobić, by otrzymać Zieloną Kartę (bez niej w niektórych krajach trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne) i rozszerzyć zakres ubezpieczeń dodatkowych, czyli autocasco i assistance.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!