Ubezpieczenie anglika 2023 – ile kosztuje OC samochodu z kierownicą po prawej stronie?

Jeszcze do niedawna poruszanie się po polskich drogach samochodem sprowadzonym z Wielkiej Brytanii było możliwe tylko po wymianie deski rozdzielczej na taką z kierownicą po lewej stronie. Przepisy wprowadzone w sierpniu 2015 roku umożliwiły rejestrację anglika z zachowaniem niemalże jego pierwotnej formy. Czy miejsce, w którym znajduje się kierownica, ma znaczenie przy ubezpieczaniu pojazdu? Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika?

Jak przystosować samochód sprowadzony z Wysp do jazdy po polskich drogach?

Chociaż prawo już od ponad 4 lat umożliwia kierowcom poruszanie się po polskich drogach samochodem, który ma kierownicę po prawej stronie, to takim autem nie można wyjechać wprost na ulicę zaraz po sprowadzeniu go z zagranicy. Przed rejestracją anglika w Polsce trzeba dokonać pewnych zmian, aby ułatwić kierowcy korzystanie z niego, nie stwarzać zagrożenia i zwiększyć wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy. Zanim nowy właściciel pojazdu z kierownicą po prawej stronie zacznie z niego korzystać, musi:

 • wymienić szkło w lusterkach, aby zwiększyć pole widzenia – jest to szczególnie ważne z lewej strony;
 • zaadaptować reflektory do prawostronnego ruchu, żeby lepiej oświetlić prawe pobocze (w tym znaki drogowe i pieszych poruszających się wzdłuż jezdni), a z kolei zredukować oświetlenie jej środka, unikając tym samym oślepiania kierowców poruszających się po przeciwległym pasie;
 • zmienić umiejscowienie tylnego światła przeciwmgielnego;
 • przestawić prędkościomierz w taki sposób, aby wskazywał prędkość w odpowiednich jednostkach – kilometrach.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC anglika w 2023 roku?

Z danych zebranych przez porównywarkę ubezpieczeń Mubi wynika, że w grudniu 2022 roku jej użytkownicy znajdowali OC na anglika średnio za 1212 zł. Czy to dużo? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli porówna się tą kwotę ze średnią ceną OC w Polsce (671 zł) w tym samym miesiącu. Bez wątpliwości można więc powiedzieć, że koszt ubezpieczenia anglika jest o kilkaset złotych wyższy niż samochodu z kierownicą po lewej stronie.

Jak drogie jest ubezpieczenie OC anglika? Ceny, które wyliczono w porównywarce Mubi

Ceny ubezpieczenia OC samochodu, który został sprowadzony z Wielkiej Brytanii, mogą być bardzo wysokie – najdroższe kosztowało prawie 3000 zł! Oto kilka przykładów:

Dane kierowcyDane samochoduNajwyższa cena OC anglika
22-letni mężczyzna z powiatu przemyskiegoBMW Seria 52992 zł
20-letnia kobieta z GryfinaOpel Corsa2984 zł
26-letnia kobieta z KrakowaFord Mondeo2968 zł
24-letni mężczyzna z powiatu grudziądzkiegoCitroen C52956 zł
33-letni mężczyzna z WrocławiaBMW Seria 32948 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2022)

Niektórzy właściciele anglików płacą za OC niskie składki

Regułą jest już, że ceny OC anglików są wyższe niż ceny ubezpieczeń większości samochodów poruszających się po polskich drogach (z kierownicą po lewej stronie). Zdarzają się jednak także wyjątki. Dane z porównywarki OC Mubi pokazują, że najtańsze OC dla samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii kosztowało zaledwie 332 zł. Polisa z tak niską składką dotyczyła Peugeota 207.

Dane kierowcyDane samochoduNajniższa cena OC anglika
42-letni mężczyzna z powiatu dąbrowskiegoPeugeot 207332 zł
39-letni mężczyzna z SanokaBMW Seria 3333 zł
49-letni mężczyzna z powiatu tomaszowskiegoOpel Astra333 zł
41-letni mężczyzna z powiatu bialskiegoRenault Clio335 zł
41-letni mężczyzna z powiatu głubczyckiegoVolkswagen Passat351 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2022)

Dane wyliczone w porównywarce Mubi w styczniu 2022 roku.

Jakie są przyczyny wysokich cen OC samochodów z UK w 2023 roku?

Wiele osób może zastanawiać się, skąd biorą się ceny ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele stosują specjalne algorytmy, które porównują informacje podane przez osobę, która chce ubezpieczyć pojazd, ze statystykami szkód. Taka indywidualna ocena ryzyka pozwala na przedstawienie oferty ubezpieczenia. Jakie dane mają znaczenia dla ubezpieczycieli? Są to między innymi:

 • marka i model pojazdu, 
 • pojemność silnika, 
 • rok produkcji pojazdu, 
 • miejsce zamieszkania właściciela, 
 • jego wiek, 
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, 
 • informacje o dodatkowych współwłaścicielach i kierowcach samochodu oraz inne czynniki. 

Samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii są specyficzną kategorią ze względu na odmienny kierunek ruchu drogowego, który wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort kierowania autem. Poruszanie się samochodem z kierownicą po prawej stronie po polskich drogach sprawia, że kierowca ma ograniczoną widoczność, a odległość mijanych pojazdów jadących z naprzeciwka jest trudniejsza do oszacowania. Nie da się ukryć, że zwiększa to ryzyko kolizji i wypadku, co nie umyka uwadze ubezpieczycieli – stąd wyższe składki OC anglików.

Przykład

Kierowca zainteresowany kupnem samochodu z Anglii postanowił jeszcze przed sprowadzeniem samochodu sprawdzić przewidywaną cenę ubezpieczeń w kalkulatorze OC. Już w tym kalkulatorze dowiedział się, że wybrany przez niego ubezpieczyciel nie zapewni autocasco pojazdowi z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. Odkrył też, że samo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla takiego samochodu byłoby kilkaset złotych droższe niż dla auta przystosowanego do ruchu prawostronnego. Dlatego postanowił odłożyć zakup anglika i zaczął zastanawiać się nad kupnem używanego auta z Polski.

Czy są szanse na tańsze OC anglika?

Niestety, średnia wysokość składki anglika jest prawie 2 razy większa niż w przypadku aut fabrycznie przystosowanych do poruszania się po polskich drogach. Mamy jednak dobrą wiadomość dla właścicieli samochodów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii – nie musicie załamywać rąk i myśleć, czy nie odesłać swojego samochodu z powrotem na Wyspy.

Dane z porównywarki OC Mubi wskazują, że OC dla anglika może kosztować nawet poniżej 700 zł. Oto najtańsze kalkulacje dla 10 przykładowych anglików i porównanie ich cen z samochodami z kierownicą po lewej stronie znalezione na Mubi w styczniu 2022 roku:

Marka i model samochoduRodzaj paliwa i pojemność silnikaCena OCCena OC anglika
Fiat 500Benzyna + gaz, 1242 cm3463 zł749 zł
Skoda FabiaBenzyna, 999 cm3423 zł708 zł
Citroen C3Benzyna, 1199 cm3475 zł758 zł
Seat IbizaBenzyna, 1390 cm3502 zł790 zł
Toyota YarisDiesel, 1364 cm3504 zł831 zł
Kia Cee’dBenzyna, 1396 cm3508 zł801 zł
Honda CivicBenzyna, 1339 cm3508 zł801 zł
Mercedes-Benz Klasa CBenzyna + gaz, 1595 cm3524 zł833 zł
Audi A3Benzyna, 1798 cm3497 zł855 zł
Ford MondeoBenzyna, 1999 cm3510 zł912 zł
Dane na podstawie kalkulacji na mubi.pl z dnia 04.01.2023 (kierowca: mężczyzna, 37 lat, zamieszkały w Krakowie, prawo jazdy od 17 lat, bez szkód)

Jak widać, różnice w cenach OC pomiędzy anglikami a samochodami stanowiącymi zdecydowaną większość na polskich drogach są znaczące. Potrafią osiągać nawet ponad 400 zł – jak np. w przypadku Forda Mondeo. Jednak nawet będąc właścicielem auta z kierownicą po prawej stronie, wciąż można liczyć na korzystną ofertę ubezpieczenia. Tak jak choćby w przypadku Skody Fabii z OC za 708 zł.

Jak to możliwe, że różnice są tak znaczące? Wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników dotyczących zarówno samochodu (m.in. rodzaj paliwa i pojemność silnika), jak i jego właściciela (m.in. wiek i miejsce zamieszkania). Właśnie dlatego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Zapraszamy na stronę mubi.pl.

Ekspert Mubi radzi:

Niełatwe jest znalezienie autocasco dla anglika. Niektóre firmy już na etapie wyliczania składki w internetowym kalkulatorze informują, że nie mogą zaproponować ubezpieczenia AC dla samochodów z kierownicą położoną po prawej stronie. Autocasco może zaproponować na przykład firma mtu24.pl. Kierowca anglika może zdecydować się na jedną z dwóch wersji tego ubezpieczenia: pełne AC lub AC chroniące od skutków kradzieży.

Przeczytaj również: Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie anglika

Czy samochodem z kierownicą po prawej stronie można się poruszać po polskich drogach?

Tak, ale nie od razu. Po sprowadzeniu auta z Anglii nie trzeba już wprawdzie wymieniać całej deski rozdzielczej, ale wciąż konieczne są pewne zmiany. Właściciel takiego samochodu musi przystosować do nowych warunków drogowych reflektory, wymienić szkła w lusterkach oraz przestawić prędkościomierz na kilometry.

Czy OC anglika jest droższe od ubezpieczenia innych aut?

Tak wynika z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi. Zgodnie z nimi, kierowcy aut sprowadzonych z Wysp musieli wydać na ich OC średnio kilkaset złotych więcej niż właściciele pojazdów z kierownicą z po lewej stronie. Ale chociaż niektórzy musieli wydać na ubezpieczenie nawet 3000 zł, są też właściciele anglików płacący kilka razy mniejsze składki.

Co wpływa na cenę OC samochodu z Anglii?

Towarzystwa szacują ryzyko ubezpieczeniowe w oparciu o szereg czynników. W przypadku anglików trzeba do nich doliczyć jeszcze konstrukcję samochodu, która ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia auta – stąd wyższy koszt ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że cena OC wynika również z cech kierowcy, więc nie wszyscy właściciele aut z Wysp będą skazani na wielkie wydatki.

PODSUMOWANIE
 • Od sierpnia 2015 roku można zarejestrować w Polsce samochód, który ma kierownicę po prawej stronie.
 • Żeby móc bezpiecznie poruszać się po polskich drogach anglikiem, trzeba wprowadzić kilka zmian w obrębie reflektorów, luster i prędkościomierza.
 • Ubezpieczenie OC anglika kosztuje średnio 1212 zł.
 • Ubezpieczyciele drożej wyceniają ubezpieczenie samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii ze względu na mniejszą widoczność i komfort jazdy kierującego, który znajduje się po prawej stronie samochodu.
 • Różnice w cenie OC samochodu z kierownicą po prawej stronie a auta z Wielkiej Brytanii sięgają często kilkuset złotych.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
112,82
Loading...

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
jak dla mnie koszty za duże. przerabianie i ubezpieczenie anglika to kupa kasy. lepiej z niemiec ściągnąć. no chyba że już ktoś bardzo chce i jakimś cudem mu się to opłaca to inna sprawa
avatar autora komentarza
Auta z Niemiec sa w 99% wadliwe lub wyeksploatowane. to skarbonki bez dna. Nie wytrzymuja ocen z autami z Anglii.
avatar autora komentarza
ubezpieczenie anglika zawsze jest większe, w ogóle przerobienie kierownicy kosztuje tyle że moim zdaniem gra nie warta świeczki
avatar autora komentarza
Sprawdziłem cene ubezpieczenia na moją Angielską Kuge i załamałem ręcę. Ceny z kosmosu na MUBI. Sprawdzając na stronach jak AXA, UNIQUA czy PZU są o połowe niższe. Moja rada nie używajcie MUBI za drogo!!!!!!!!!!!!!!!!
Panie Adamie, na mubi.pl nie podajemy cen PZU i AXA (AXA zresztą nie oferuje już ubezpieczeń komunikacyjnych), więc porównanie składek w tych firmach nie mogło mieć miejsca. Jeśli zaś chodzi o Uniqę, to na różnice w cenie może mieć wpływ kilka czynników. Być może w każdym kalkulatorze zostały podane nieco inne dane, co spowodowało, że zaproponowane ceny były nieco inne.