Ubezpieczenie anglika 2021 – ile kosztuje OC samochodu z kierownicą po prawej stronie?

Jeszcze do niedawna poruszanie się po polskich drogach samochodem sprowadzonym z Wielkiej Brytanii było możliwe tylko po wymianie deski rozdzielczej na taką z kierownicą po lewej stronie. Przepisy wprowadzone w sierpniu 2015 roku umożliwiły rejestrację anglika z zachowaniem niemalże jego pierwotnej formy. Czy miejsce, w którym znajduje się kierownica, ma znaczenie przy ubezpieczaniu pojazdu? Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika?

Jak przystosować samochód sprowadzony z wysp do jazdy po polskich drogach?

Chociaż prawo już od ponad 4 lat umożliwia kierowcom poruszanie się po polskich drogach samochodem, który ma kierownicę po prawej stronie, to takim autem nie można wyjechać wprost na ulicę zaraz po sprowadzeniu go z zagranicy. Przed rejestracją anglika w Polsce trzeba dokonać pewnych zmian, aby ułatwić kierowcy korzystanie z niego, nie stwarzać zagrożenia i zwiększyć wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy. Zanim nowy właściciel pojazdu z kierownicą po prawej stronie zacznie z niego korzystać, musi:

 • wymienić szkło w lusterkach, aby zwiększyć pole widzenia – jest to szczególnie ważne z lewej strony;
 • zaadaptować reflektory do prawostronnego ruchu, żeby lepiej oświetlić prawe pobocze (w tym znaki drogowe i pieszych poruszających się wzdłuż jezdni), a z kolei zredukować oświetlenie jej środka, unikając tym samym oślepiania kierowców poruszających się po przeciwległym pasie;
 • zmienić umiejscowienie tylnego światła przeciwmgielnego;
 • przestawić prędkościomierz w taki sposób, aby wskazywał prędkość w odpowiednich jednostkach – kilometrach.
modyfikacja anglika

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC anglika?

Z danych zebranych przez porównywarkę ubezpieczeń Mubi wynika, że w maju 2021 roku jej użytkownicy znajdowali OC na anglika średnio za 1232 zł. Czy to dużo? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli porówna się tą kwotę ze średnią ceną OC w Polsce (787 zł) w tym samym miesiącu. Bez wątpliwości można więc powiedzieć, że koszt ubezpieczenia anglika jest prawie dwukrotnie wyższy niż samochodu z kierownicą po lewej stronie.

Jak drogie jest ubezpieczenie OC anglika? Ceny, które wyliczono w porównywarce Mubi

Ceny ubezpieczenia OC samochodu, który został sprowadzony z Wielkiej Brytani mogą być bardzo wysokie – najdroższe kosztowało prawie 3000 zł! Oto kilka przykładów:

Płeć i wiek kierowcyMiejsce zamieszkaniaMarka i model samochoduNajwyższa cena OC anglika
Kobieta, 32 lataGdyniaOpel Meriva2985 zł
Mężczyzna, 42 lataElblągBMW X52984 zł
Mężczyzna, 29 latpowiat poddębickiBMW Seria 62979 zł
Mężczyzna, 25 latpowiat łańcuckiBMW Z42972 zł
Mężczyzna, 19 latpowiat wielickiAudi A32972 zł

Dane wyliczone w porównywarce Mubi w maju 2021 roku.

Niektórzy właściciele anglików płacą za OC niskie składki

Regułą jest już, że ceny OC anglików są wyższe niż ceny ubezpieczeń większości samochodów poruszających się po polskich drogach (z kierownicą po lewej stronie). Zdarzają się jednak także wyjątki. Dane z porównywarki OC Mubi pokazują, że najtańsze OC dla samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii kosztowało zaledwie 407 zł. Polisa z tak niską składką dotyczyła BMW Seria 7.

Płeć i wiek kierowcyMiejsce zamieszkaniaMarka i model samochoduNajniższa cena OC anglika
Mężczyzna, 39 latSzczecinBMW Seria 7407 zł
Kobieta, 48 latŻywiecVolkswagen Transporter407 zł
Mężczyzna, 39 latŁódźMitsubishi 3000GT431 zł
Mężczyzna, 57 latLimanowaMercedes-Benz GLA440 zł
Mężczyzna, 64 latapowiat wągrowieckiMINI BMW449 zł

Dane wyliczone w porównywarce Mubi w maju 2021 roku.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jakie są przyczyny wysokich cen OC samochodów z UK?

Wiele osób może zastanawiać się, skąd biorą się ceny ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele stosują specjalne algorytmy, które porównują informacje podane przez osobę, która chce ubezpieczyć pojazd, ze statystykami szkód. Taka indywidualna ocena ryzyka pozwala na przedstawienie oferty ubezpieczenia. Jakie dane mają znaczenia dla ubezpieczycieli? Są to między innymi:

 • marka i model pojazdu, 
 • pojemność silnika, 
 • rok produkcji pojazdu, 
 • miejsce zamieszkania właściciela, 
 • jego wiek, 
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, 
 • informacje o dodatkowych współwłaścicielach i kierowcach samochodu oraz inne czynniki. 

Samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii są specyficzną kategorią ze względu na odmienny kierunek ruchu drogowego, który wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort kierowania autem. Poruszanie się samochodem z kierownicą po prawej stronie po polskich drogach sprawia, że kierowca ma ograniczoną widoczność, a odległość mijanych pojazdów jadących z naprzeciwka trudniejsza do oszacowania. Nie da się ukryć, że zwiększa to ryzyko kolizji i wypadku, co nie umyka uwadze ubezpieczycieli – stąd wyższe składki OC anglików.

Przykład

Kierowca zainteresowany kupnem samochodu z Anglii postanowił jeszcze przed sprowadzeniem samochodu sprawdzić przewidywaną cenę ubezpieczeń w kalkulatorze OC. Już w tym kalkulatorze dowiedział się, że wybrany przez niego ubezpieczyciel nie zapewni autocasco pojazdowi z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. Odkrył też, że samo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla takiego samochodu byłoby kilkaset złotych droższe niż dla auta przystosowanego do ruchu prawostronnego. Dlatego postanowił odłożyć zakup anglika i zaczął zastanawiać się nad kupnem używanego auta z Polski.

Czy są szanse na tańsze OC anglika?

Niestety średnia wysokość składki anglika jest prawie 2 razy droższe niż na auta fabrycznie przystosowane do poruszania się po polskich drogach. Mamy jednak dobrą wiadomość dla właścicieli samochodów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii – nie musicie się załamywać rąk i mysleć, czy nie odesłać swojego samochodu z powrotem na wyspy.  

Dane z porównywarki OC Mubi wskazują, że OC dla anglika może kosztować nawet poniżej 800 zł. Oto najtańsze kalkulacje dla 10 przykładowych anglików i porównanie ich cen z samochodami z kierownicą po lewej stronie znalezione na mubi w maju 2021 roku:

Marka i model samochoduRodzaj paliwa i pojemność silnikaCena OCCena OC anglika
Fiat 500Benzyna + gaz, 1242 cm3346 zł613 zł
Skoda FabiaBenzyna, 999 cm3286 zł618 zł
Citroen C3Benzyna, 1199 cm3300 zł632 zł
Seat CordobaBenzyna, 1390 cm3307 zł577 zł
Honda CivicBenzyna, 1339 cm3300 zł656 zł
Toyota YarisDiesel, 1364 cm3300 zł690 zł
Ford MondeoBenzyna, 1999 cm3300 zł540 zł
Mercedes-Benz Klasa CBenzyna + gaz, 1597 cm3318 zł449 zł
Audi A3Benzyna, 1798 cm3306 zł500 zł
Kia Cee’dBenzyna, 1396 cm3305 zł455 zł

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak widać, różnice w cenach OC pomiędzy anglikami a samochodami stanowiącymi zdecydowaną większość na polskich drogach są znaczące. Potrafią osiągać nawet ponad 300 zł – jak w przypadku Skody Fabii! Jednak nawet będąc właścicielem auta z kierownicą po prawej stronie, wciąż można liczyć na korzystną ofertę ubezpieczenia. Tak jak choćby w przypadku Mercedes – Benz Klasy C z OC za 449 zł.

Jak to możliwe, że różnice są tak znaczące? Wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników dotyczących zarówno samochodu (m.in. rodzaj paliwa i pojemność silnika), jak i jego właściciela (m.in. wiek i miejsce zamieszkania). Właśnie dlatego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Zapraszamy na stronę mubi.pl.

Ekspert Mubi radzi

Niełatwe jest znalezienie autocasco dla anglika. Niektóre firmy już na etapie wyliczania składki w internetowym kalkulatorze informują, że nie mogą zaproponować ubezpieczenia AC dla samochodów z kierownicą położoną po prawej stronie. Autocasco może zaproponować na przykład firma mtu24.pl. Kierowca anglika może zdecydować się na jedną z dwóch wersji tego ubezpieczenia: pełne AC lub AC chroniące od skutków kradzieży.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie anglika:

Czy samochodem z kierownicą po prawej stronie można się poruszać po polskich drogach?
Tak, ale nie od razu. Po sprowadzeniu auta z Anglii nie trzeba już wprawdzie wymieniać całej deski rozdzielczej, ale wciąż konieczne są pewne zmiany. Właściciel takiego samochodu musi przystosować do nowych warunków drogowych reflektory, wymienić szkła w lusterkach oraz przestawić prędkościomierz na kilometry.
Czy OC anglika jest droższe od ubezpieczenia innych aut?
Tak wynika z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi. Zgodnie z nimi, kierowcy aut sprowadzonych z Wysp musieli wydać na ich OC średnio prawie dwa razy więcej niż właściciele pojazdów z kierownicą z po lewej stronie. Ale chociaż niektórzy musieli wydać na ubezpieczenie nawet 3000 zł, są też właściciele anglików płacący kilka razy mniejsze składki.
Co wpływa na cenę OC samochodu z Anglii?
Towarzystwa szacują ryzyko ubezpieczeniowe w oparciu o szereg czynników. W przypadku anglików trzeba do nich doliczyć jeszcze konstrukcję samochodu, która ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia auta – stąd wyższy koszt ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że cena OC wynika również z cech kierowcy, więc nie wszyscy właściciele aut z Wysp będą skazani na wielkie wydatki.
PODSUMOWANIE
 • Od sierpnia 2015 roku można zarejestrować w Polsce samochód, który ma kierownicę po prawej stronie.
 • Żeby móc bezpiecznie poruszać się po polskich drogach anglikiem, trzeba wprowadzić kilka zmian w obrębie reflektorów, luster i prędkościomierza.
 • Ubezpieczenie OC anglika kosztuje średnio 1232 zł.
 • Ubezpieczyciele drożej wyceniają ubezpieczenie samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii ze względu na mniejszą widoczność i komfort jazdy kierującego, który znajduje się po prawej stronie samochodu.
 • Różnice w cenie OC samochodu z kierownicą po prawej stronie a auta z Wielkiej Brytanii sięgają często kilkuset złotych.
Oceń artykuł:
82,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
jak dla mnie koszty za duże. przerabianie i ubezpieczenie anglika to kupa kasy. lepiej z niemiec ściągnąć. no chyba że już ktoś bardzo chce i jakimś cudem mu się to opłaca to inna sprawa
avatar autora komentarza
ubezpieczenie anglika zawsze jest większe, w ogóle przerobienie kierownicy kosztuje tyle że moim zdaniem gra nie warta świeczki