Samochód z Wielkiej Brytanii – jak go sprawdzić i ubezpieczyć?
Używane samochody w Wielkiej Brytanii są tanie. Od 2005 roku nie ma też problemu z zarejestrowaniem ich w Polsce. Do końca 2020 roku obowiązywał okres przejściowy związany z Brexitem. Wbrew obawom kierowców od początku 2021 roku sprowadzenie auta ze Zjednoczonego Królestwa pod pewnymi warunkami nie jest trudniejsze. Dowiedz się jak kupić, załatwić formalności i zarejestrować auto z Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej!
Z tego artykułu dowiesz się:
Auta z Wielkiej Brytanii – o czym warto pamiętać?
Warszawę od Londynu dzieli ponad 1600 km. Po drodze trzeba pokonać kanał La Manche oddzielający Anglię od Francji. Teoretycznie jest to podobna odległość jak ze stolicy Polski do Paryża, ale jednak ruch drogowy jest diametralnie różny.
W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny, co przekłada się na inną budowę samochodów. Najbardziej rzuca się w oczy umiejscowienie kierownicy we wnętrzu auta – po prawej stronie. Inaczej zamontowane jest także tylne światło przeciwmgielne. Warto zwrócić także uwagę na ustawienie przednich lamp i wskazania licznika.
Wprawdzie sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii i jego rejestracja nie jest trudna, to jednak jeżdżenie autem z kierownicą po prawej stronie wiąże się z niedogodnościami i może stwarzać większe zagrożenie na drodze.
O wiele trudniejszy staje się manewr wyprzedzania. Ponieważ kierowca siedzi po prawej stronie, to jadąc za ciężarówką, praktycznie nic nie widzi, co dzieje się na przeciwległym pasie. Aby bezpiecznie wyprzedzić wolniejszy pojazd, potrzebny jest dużo większy dystans między autami.
Również infrastruktura drogowa w Polsce nie jest przystosowana do samochodów z kierownicą po prawej stronie. Ot tak błaha rzecz jak wzięcie biletu przy wjeździe na parking lub na bramkach na autostradzie. Oczywiście zawsze można jeździć z pasażerem!
Ekspert Mubi radzi:
Samochody z Anglii, Walii i Szkocji – gdzie szukać ofert?
Kupno samochodu w Wielkiej Brytanii wygląda podobnie jak w Polsce. Oferty sprzedaży można znaleźć w internecie, zajrzeć do komisu lub na lokalną giełdę. Oczywiście z perspektywy osoby szukającej auta z Polski najlepszym rozwiązaniem jest przejrzenie stron internetowych, gdzie można szybko porównać różne samochody.
Angielskie strony z samochodami (przykłady):
- https://www.motors.co.uk/,
- https://www.gumtree.com/cars,
- https://www.autotrader.co.uk/,
- https://www.autovillage.co.uk/used-car.
Samochód w Wielkiej Brytanii można znaleźć w bardzo dobrej cenie. Jednak jeśli zamierzasz jeździć nim po UK, to spodziewaj się wysokich cen ubezpieczeń. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia?
Po pierwsze marka Opel w Wielkiej Brytanii znana jest pod nazwą Vauxhall. Wszystkie Astry, Mokki i Corsy występują pod tym brandem. Po drugie w ogłoszeniach podawane są numery tablic rejestracyjnych. Dlaczego? Dzięki temu w łatwy sposób sprawdzisz historię i przebieg wybranego samochodu.
Auto z UK – gdzie sprawdzić historię?
Zanim zdecydujesz się na kupno samochodu z Anglii i wydanie tysięcy funtów, powinieneś go sprawdzić. W UK jest to wyjątkowo proste. W ogłoszeniach sprzedawcy podają numery rejestracyjne, co ułatwia poznanie historii pojazdu. Jak to zrobić?
Wystarczy, że wejdziesz na stronę ogólnokrajowego systemu HPI check. Tam znajdziesz najważniejsze informacje o interesującym Cię samochodzie. Nie będą to tylko dane na temat przebiegu auta, ale także wzmianka czy właściciel opłacił obowiązkowy podatek drogowy (Tax Road), opisy wykonanych przeglądów (MOT) i powstałe w przeszłości uszkodzenia.
W Wielkiej Brytanii wprowadzono kategorie, które opisują stan konkretnego samochodu. O co w tym chodzi? Gdy samochód zostanie uszkodzony, to ubezpieczyciel ocenia wielkość szkód. Na tej podstawie powstały cztery kategorie:
- Kategoria A – samochody nadające się jedynie na złomowanie bez możliwości wykorzystania ich części.
- Kategoria B – litera “B” oznacza break, czyli auto takie nadaje się jedynie na części.
- Kategoria S – samochód uległ poważnemu uszkodzeniu. Chodzi o uszkodzenia konstrukcyjne, których nie można samemu naprawić.
- Kategoria N – samochody z lekkimi uszkodzeniami związanymi z układem kierowniczym lub zawieszeniem.
Jeśli więc szukasz samochodu od razu do jazdy, to powinieneś się skupić na autach bez oznaczenia lub ewentualnie przypisanych do kategorii N. Na koniec drobna uwaga – powyższe kategorie opierają się na zgłoszeniach do ubezpieczyciela. Poprzedni właściciel mógł sam naprawić poważnie uszkodzone auto. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest przyjrzenie się samochodowi na miejscu lub podjechanie do warsztatu.
Darmowych informacji na temat samochodu możesz poszukać także na stronie DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Do tego potrzebujesz jedynie numeru tablic rejestracyjnych. Znajdziesz tam dane na temat podatku drogowego i końca jego ważność, końca ważności przeglądu, danych technicznych pojazdu oraz ostatniego wpisu w certyfikacie rejestracyjnym.
Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu? Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia historii samochodu? Przeczytaj i sprawdź!
Czytaj dalejSamochód z Wielkiej Brytanii – kupno i formalności
Kupując samochód legalnie, otrzymasz fakturę lub umowę kupna-sprzedaży. Ten drugi dokument najlepiej sporządzić w dwóch wersjach językowych – oszczędzisz na tłumaczeniu na język polski po sprowadzeniu auta do kraju. W UK umowa nam nie jest potrzebna, ale przyda się w Polsce do rejestracji samochodu.
Podczas kupna samochodu należy wypełnić sekcję 4 w certyfikacie rejestracyjnym (Registration Certificate) – to odpowiednik dowodu rejestracyjnego. Trzeba tam wpisać datę, kiedy pojazd opuści lub wyjechał z UK. Następnie należy tę sekcję odesłać do DVLA na adres Swansea SA99 1BD.
Mimo wysłania informacji do DVLA dalej można poruszać się samochodem po brytyjskich drogach, jeśli zapłacony jest podatek drogowy, samochód ma aktualny przegląd (MOT – koszt 54,85 GBP) i ubezpieczenie OC.
Auto z UK – badania techniczne, akcyza i tłumaczenie dokumentów
Sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii wymaga nieco więcej zachodu niż w przypadku aut z innych krajów UE. Przyczyną oczywiście jest budowa pojazdu związana z ruchem lewostronnym.
Badania techniczne
Przed wizytą w stacji kontroli pojazdów będzie koniecznie niewielka modyfikacja 3 elementów samochodu. Po pierwsze należy zmienić przednie lampy, by nie oślepiały jadących kierowców z naprzeciwka. Również światło przeciwmgielne musi znaleźć się po lewej stronie. Oczywiście ostatnią kwestią jest licznik – powinien wskazywać km/h, a nie mph (mile na godzinę).
Po takich drobnych zmianach musisz udać się na stację kontroli pojazdów, aby samochód przeszedł przegląd techniczny. Jeśli pojazd będzie pierwszy raz zarejestrowany w Polsce, to nie musi mieć tablic rejestracyjnych.
Opłacenie akcyzy
Wraz ze sprowadzeniem samochodu czeka Cię także zapłacenie akcyzy. Warto w tym celu odwiedzić stronę Krajowej Administracji Skarbowej https://puesc.gov.pl/. Na dokonanie opłaty masz 30 dni. Jakie są stawki akcyzy? To zależy od pojemności silnika i jego rodzaju.
Stawki akcyzy ze względu na pojemność silnika:
- do 2000 cm³ – 3,1%,
- większy niż 2000 cm³ – 18,6%.
Ustawodawca, by zachęcić osoby sprowadzające samochody do zwrócenia większej uwagi na te hybrydowe, zaproponował obniżenie na nie akcyzy o 50%. Wysokość akcyzy dla aut hybrydowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 wynosi 9,3%. Natomiast auta hybrydowe typu Plug-in (PHEV) z silnikami poniżej 2000 cm3, auta elektryczne i napędzane wodorem są zwolnione z akcyzy aż do 31 grudnia 2029 roku.
Kierowca, sprowadzając samochód z Wielkiej Brytanii w lutym 2021 roku, zastanawiał się, jakich formalności będzie musiał dopełnić w związku z tym, że Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Od początku 2021 roku jej kontakty z państwami UE miały bowiem wyglądać tak, jak kontakty z państwami trzecimi, czyli nienależącymi do UE. Oznacza to, że import z Wielkiej Brytanii podlega formalnościom celnym. Kierowca obawiał się, że oprócz akcyzy, będzie musiał uiścić również cło za sprowadzone auto.
Na szczęście dla kierowcy, 24 grudnia 2020 roku Unia Europejska i Wielka Brytania podpisały umowę o wspólnym handlu. Zgodnie z art. GOODS.5 stawka celna na towary sprowadzane z UK wyniesie 0%, jeśli zostanie udowodnione, że ów towar spełnia kryteria reguły pochodzenia, czyli został on w wystarczającym stopniu wytworzony/ przetworzony w Wielkiej Brytanii lub UE. Wyjątkiem jest tu Irlandia Północna, gdzie wymiana handlowa (a więc także formalności celne) odbywa się na zasadach Unijnego Kodeksu Celnego i przepisów dotyczących akcyzy.
Tłumaczenie dokumentów
Przed wizytą w wydziale komunikacji powinieneś udać się jeszcze do tłumacza przysięgłego, by przetłumaczyć niezbędne dokumenty. Urząd przyjmie tylko dokumenty w języku polskim. Dlatego dokument V5c (odpowiednik dowodu rejestracyjnego) oraz umowa kupna-sprzedaży musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
Jeśli umowa kupna-sprzedaży jest w dwóch językach, to nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na kolejne tłumaczenie dokumentu do rejestracji pojazdu.
Samochód z Wielkiej Brytanii – ubezpieczenie OC
Oczywiście po sprowadzeniu “anglika” czeka Cię jeszcze wykupienie ubezpieczenia OC. W oczekiwaniu na wydanie nowego dowodu rejestracyjnego otrzymasz czasowy dokument. Jednak by poruszać się autem, potrzebujesz jeszcze ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – warto wtedy wykupić 30-dniowe OC.
W momencie zarejestrowania samochodu należy wykupić pełne roczne ubezpieczenie OC. Może ono być droższe niż dla aut z kierownicą po lewej stronie. Dlaczego? Ubezpieczyciele uznają, że samochody z kierownicą po prawej stronie stwarzają potencjalnie większe zagrożenie w ruchu prawostronnym. Zagadnienie to omawiane było na początku artykułu.
Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone. Porównując oferty różnych ubezpieczycieli, można trafić na bardzo dobrą ofertę polisy OC, a także rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia autocasco.
Skąd Polacy sprowadzają samochody? Ile kosztuje transport aut z krajów europejskich? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego!
Czytaj dalej- Aby zarejestrować samochód z Wielkiej Brytanii nie trzeba robić przekładki kierownicy na drugą stronę.
- Jazda samochodem z kierownicą po prawej stronie na polskich drogach jest trudniejsza i bardziej wymagająca dla kierowcy.
- Samochód z Wielkiej Brytanii znaleźć można na portalu ogłoszeniowym.
- Historię pojazdu można sprawdzić na stronie DVLA i HPI check.
- Po sprowadzeniu do Polski auta z UK należy dokonać kilku zmian w oświetleniu i liczniku.
- Ubezpieczenie OC “anglika” jest z reguły droższe.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody z Wielkiej Brytanii
Od 2015 roku właściciele tzw. anglików nie muszą przekładać ich kierownicy z prawej na lewą stronę pojazdu. Są zobowiązani do dokonania w pojeździe innych zmian, polegających na modyfikacji ustawienia reflektorów, przestawienia światła przeciwmgielnego i dostosowania licznika. Samochody rejestrowane po raz pierwszy na terenie UE po 2020 r. wymagają przekładki kierownicy.
Samochód sprowadzony do Polski z Wielkiej Brytanii musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. 12-miesięczna polisa musi zostać wykupiona najpóźniej w dniu zarejestrowania samochodu. Nabywca używanego anglika powinien przygotować się na to, że stawki OC dla takiego auta będą nieco wyższe ze względu na duże ryzyko ubezpieczeniowe reprezentowane przez samochody z kierownicą po prawej stronie.
Po wykonaniu badań technicznych, zapłaceniu akcyzy na samochód i zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego można zarejestrować samochód z zagranicy w Polsce. Wcześniej trzeba zapłacić za przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego lub konsula dokumentów potrzebnych do rejestracji. Można zarejestrować samochód przez internet albo w urzędzie miasta lub dzielnicy Warszawy czy też w starostwie powiatowym.
Po Brexicie można sprowadzić do Polski pojazd nowy, który jeszcze nie został zarejestrowany w Zjednoczonym Królestwie, a także pojazdy używane, zarejestrowane na wyspach przed 31 grudnia 2020 roku, czyli przed końcem okresu przejściowego przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Samochody, które zostały zarejestrowane w tam już po 31 grudnia 2020 roku, nie spełniają unijnych norm, dlatego nie przejdą badania technicznego poza Wielka Brytanią.
- https://www.gov.uk/checks-when-buying-a-used-car
- https://www.taniabrytania.uk/jak-sprawdzic-historie-samochodu-z-anglii-czyli-weryfikacja-przebiegu-anglika/
- https://www.polishexpress.co.uk/poradnik-zakup-samochodu-w-uk
- https://www.gov.uk/getting-an-mot/mot-test-fees
- https://www.hpi.co.uk/content/buying-advice/new-insurance-write-off-categories-way/
Dołącz do dyskusji