Historia pojazdu – dlaczego warto ją sprawdzić?

Znane powiedzenie przekonuje, że nie warto kupować kota w worku. Kupując samochód, również należałoby przyjrzeć mu się bliżej, zanim dokonamy zakupu. Zwłaszcza jeśli transakcja ma dużą wartość. Jak i gdzie można sprawdzić historię pojazdu?

historia samochodu sprawdzenie

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Dla wielu osób zakup samochodu to nie lada wydatek. Dlatego też popularnością cieszą się auta używane, których cena jest niższa od nowych egzemplarzy. Jednakże kupno używanego pojazdu wydaje się obarczone pewnym ryzykiem. Czy możemy mieć pewność, że informacje, których udziela sprzedawca odpowiadają prawdzie? Skąd wiemy na przykład, że auto oferowane jako bezwypadkowe faktycznie nie uległo wypadkowi? Co zrobić, aby upewnić się, że pojazd, który chcemy sprowadzić z zagranicy, nie jest kradziony? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do prawdziwości informacji zawartych w ogłoszeniu, należy sprawdzić historię auta.

Problem braku wiarygodnego przebiegu oraz historii eksploatacji samochodów używanych oferowanych na polskim rynku jest duży, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę sprowadzanych do Polski pojazdów, w przypadku których skala procederu tzw. cofania liczników jest szacowana nawet na 85 proc.

Marcin Górski, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Dzięki sprawdzeniu historii samochodu możemy dowiedzieć się o jego największych wadach, nawet jeśli sprzedawca próbuje je ukryć. Okazuje się bowiem, że nawet drobna informacja ma niebagatelne znaczenie. Na przykład opis wyposażenia pozwala wywnioskować, że dany samochód uległ stłuczce. Bywa, że w aucie powypadkowym montuje się tańsze zamienniki oryginalnych części. Dlatego przed zakupem używanego pojazdu warto przyjrzeć się nawet kolorowi lakieru czy tapicerki. Podobnie jest ze zdjęciami pojazdu z przeszłości. Fotografie również pomogą w ocenie, czy samochód nie uczestniczył przypadkiem w jakimś zdarzeniu drogowym. Natomiast, gdy odkryjemy, że auto, którym jesteśmy zainteresowani, służyło przez kilka lat jako taksówka, możemy być pewni, iż jest ono dość mocno wyeksploatowane.

Gdzie sprawdzić historię pojazdu?

Zakup samochodu generuje wystarczająco duże wydatki, żeby płacić jeszcze za dodatkowe usługi. Czasem wniesienie opłaty za weryfikację informacji o pojeździe jest niezbędne. Istnieją jednak bazy, w których można sprawdzić historię pojazdu za darmo. Odpowiednią usługę – „Historia Pojazdu” – przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. „Historia Pojazdu” jest bazą internetową, która oferuje poznanie przeszłości samochodu bezpłatnie.

Serwis historiapojazdu.gov.pl został oddany do użytku w 2014 roku i od początku cieszy się niesłabnącą popularnością. Skorzystano z niego już ponad 100 mln razy.

historiapojazdu.gov.pl
Usługa „Historia Pojazdu” (źródło: historiapojazdu.gov.pl)
Przykład

Planując zakup używanego pojazdu z zagranicy, Krystian poszukiwał strony internetowej, na której mógłby sprawdzić wiarygodne informacje na jego temat. W końcu zdecydował się na skorzystanie z serwisu historiapojazdu.gov.pl. Musiał tylko założyć profil zaufany, który i tak później przydał mu się w wielu sytuacjach. Sprawdzenie historii samochodu okazało się dobrym pomysłem, ponieważ po zestawieniu danych ze strony z informacjami od sprzedawcy Krystian doszedł do wniosku, że niedoszły zbywca pojazdu musiał coś przed nim ukrywać. W końcu Krystian zdecydował się na zakup innego auta, którego historia nie wzbudzała takich podejrzeń.

Zawarte w bazie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a więc rejestru prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców zbiera dane od 2004 roku. Informacje przekazywane są przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Cyfryzacji podmiotów, które korzystają z różnych narzędzi teleinformatycznych. Dlatego w niektórych przypadkach pojawiają się niestety niezgodności danych. Celem usunięcia niezgodności danych w CEPiK uruchomiono projekt CEPiK 2.0.

Z kolei informacje o historii pojazdów za granicą uzyskiwane są z systemu zewnętrznego. Oparto je na danych uzyskiwanych przez system m.in. z terenu USA, Kanady i poszczególnych krajów europejskich, m.in. Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji czy Norwegii. Sprawdzenie historii samochodów zagranicznych również jest bezpłatne.

Jak zaznaczają twórcy usługi, otrzymanych w ramach raportu informacji nie należy traktować jako jedynego kryterium podejmowania decyzji o kupnie pojazdu. Jednakże uzyskane dane na temat historii samochodu mogą w znaczący sposób ułatwić ocenienie danej oferty.

Uzyskane informacje możemy pobrać w formacie PDF, a następnie wydrukować. Jednakże wydruk z systemu ma charakter jedynie informacyjny. Nie należy traktować go jako dokumentu urzędowego. Tak więc sąd czy urząd raczej nie uzna takiego dokumentu. Nie może więc posłużyć na przykład jak dowód w sprawie. Przykładowy raport w formie osi czasu możemy zobaczyć tutaj.

Możliwość sprawdzenia historii auta oferują również inne, komercyjne serwisy, jak na przykład: autoDNA, autobaza, Carfax, VIN-Info czy carQ. Otrzymanie pełnego raportu przy ich użyciu jest jednak płatne.

Historię pojazdu możemy sprawdzić również na stacji diagnostycznej lub w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Na stacji diagnostycznej otrzymamy informacje o stanie i wyeksploatowaniu zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego czy historii lakierowania. Z kolei w ASO uzyskamy dostęp do historii serwisowej oraz sprawdzimy autentyczność przebiegu.

Ekspert Mubi radzi:

Oprócz sprawdzenia historii używanego samochodu dobrym pomysłem będzie poproszenie jego właściciela o możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej. Przed nią trzeba się tylko upewnić, że pojazd jest zarejestrowany i ubezpieczony. W trakcie jazdy próbnej warto sprawdzić działanie silnika, hamulców i skrzyni biegów, a także mniej ważnych dla bezpieczeństwa, ale dla wielu kierowców przydatnych elementów, takich jak radioodbiornik czy klimatyzacja. Po sprawdzeniu historii pojazdu i komfortu kierowania nim w czasie jazdy próbnej, można też poprosić o fachową ocenę jego stanu w zaufanym warsztacie.

Jakie dane można sprawdzić?

Korzystając z usługi „Historia Pojazdu”, możemy uzyskać informacje o dotychczasowych przejściach auta, sposobie jego użytkowania, a także ewentualnych szkodach. Są to takie sprawy, jak:

 • dane techniczne o pojeździe – m.in. marka i model, rodzaj i wersja nadwozia oraz pojemność, moc silnika czy rodzaj paliwa, a także norma spalania (EURO), liczba miejsc siedzących, masy oraz liczba osi,
 • informacja, czy pojazd posiada obecnie polisę OC,
 • aktualny status rejestracji,
 • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd oraz informację, czy posiada aktualne badanie oraz wyniki dotychczasowych,
 • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (dane gromadzone od 2014 roku) lub w trakcie kontroli drogowej,
 • liczba poprzednich właścicieli, forma własności i województwo rejestracji,
 • informacja na temat własności (własność firmy, organizacji lub osoby prywatnej),
 • informacja, czy pojazd nie został zgłoszony jako skradziony,

Wszystkie powyższe dane znajdziesz w sekcji Informacje i Oś czasu. Na dole osi umieszczone jest dodatkowe podsumowanie najważniejszych wiadomości i stanu obecnego.

grafika

W segmencie Dane zagraniczne sprawdzane są informacje o pojeździe zawarte w systemach zewnętrznych. Są to Pochodzą ze stron takich, jak Carfax, autoDNA oraz carVertical. W zależności od dostawcy usługi ukazane są informacje z podziałem na kategorie:

 • kradzież,
 • złomowanie,
 • powypadkowy,
 • uszkodzony,
 • rozbieżność drogomierza,
 • niedopuszczony do ruchu,
 • służył jako taxi,
 • szkoda całkowita,
 • błąd cyfry kontrolnej,
 • akcje serwisowe,
 • kierownica po prawej stronie,
 • import z USA.

Ponadto w pozostałych serwisach możemy uzyskać dostęp do informacji na temat między innymi:

 • wyposażenia pojazdu,
 • legalności pojazdu,
 • przebiegu pojazdu,
 • wypadkowości,
 • przeznaczenia pojazdu,
 • wyglądu pojazdu (na podstawie dostępnych zdjęć, np. z ogłoszeń).

Jakich danych o pojeździe nie uzyskasz?

Korzystając z serwis historiapojazdu.gov.pl nie uzyskasz danych historycznych, np. stanu drogomierza sprzed 2014, gdyż dopiero od tego czasu jest gromadzony. Może to utrudnić zakup starszych aut, których znaczna część użytkowania przypada na te lata. Historia pojazdu nie uwzględnia także informacji o modyfikacjach, które nie zostały wykryte, albo pozytywnie przeszły pozytywnie badanie okresowe.

W “Historii Pojazdu” nie ma również informacji o naprawach serwisowych i gwarancji ASO. Brakuje także wzmianki o polisach innych niż obowiązkowa (np. AC, NNW, assistance).

Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia historii samochodu?

Chcąc skorzystać z bazy „Historia Pojazdu”, wystarczy wprowadzić na stronie internetowej następujące dane:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Potrzebne dane znajdują się między innymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Dane powinniśmy otrzymać od właściciela pojazdu albo od sprzedawcy. Jeśli chcemy sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym, możemy skorzystać właśnie z bazy “Historia Pojazdu”, ale oprócz numeru rejestracyjnego musimy podać również numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Tylko wszystkie te dane łącznie dadzą nam dostęp do informacji o pojeździe. Sam numer rejestracyjny możemy jednak wykorzystać, wpisując go w wyszukiwarkę. Nie jest to w pełni wiarygodne źródło informacji o interesującym nas aucie, ale być może pozwoli dotrzeć chociaż do jakiejś notatki o zdarzeniu z udziałem danego pojazdu, jeśli takie miało miejsce.

Z kolei, jeśli chcemy sprawdzić historię samochodu z zagranicy, a danych pojazdu nie ma w bazie CEPiK, konieczne jest posłużenie się profilem zaufanym (mObywatel). Jest to bezpłatne narzędzie, które potwierdzi naszą tożsamość (profil zaufany możemy założyć tutaj). Po zalogowaniu na stronie profilu zaufanego, ponownie przechodzimy na stronę „Historia Pojazdu”. Należy jednak pamiętać, że system pozwala na wyszukanie maksymalnie 20 samochodów zagranicznych w przeciągu godziny.

Sprawdzenie auta po VIN

W przypadku serwisów autoDNA, autobaza, Carfax, oraz VIN-Info wystarczy podać numer VIN. Numer VIN znajdziemy bezpośrednio na pojeździe lub w dowodzie rejestracyjnym. Jest to 17-znakowy unikalny numerem pojazdu nadawany przez producenta. Dzięki sprawdzeniu VIN, za darmo otrzymamy podstawowe informacje na temat danego pojazdu, zarówno z kraju, jak i zagranicy. Za pełny raport – jak już wspomniano – trzeba będzie zapłacić. W przypadku serwisu carQ potrzebne są identyczne dane jak w przypadku rządowej bazy „Historia Pojazdu”.

Ubezpieczenie samochodu – przed zakupem sprawdź, ile będzie Cię kosztowało

Kupując używany samochód, należy dokładnie zastanowić się nad wyborem. Nie zaoszczędzimy, jeśli nabędziemy uszkodzone auto, którego naprawa okaże się bardzo kosztowna. Wybierając markę, warto pomyśleć o ubezpieczeniu jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Parametry samochodu mają duży wpływ na cenę ubezpieczenia.

Niektóre marki są uznawane za bardziej ryzykowne ze względu na swoje możliwości i grupę osób, które się na nią decydują. Jak wynika z danych Mubi.pl, w lutym 2024 roku najwięcej za OC płacili właściciele Astona Martina (średnio 1316 zł), Lamborghini (1282 zł) czy Rolls-Royce’a (1225 zł). Z kolei najmniej na ubezpieczenie wydali kierowcy, którzy szukali OC samochodów marki Buick (397 zł), Trabant (406 zł) i UAZ (435 zł). Natomiast na polisę popularnych marek trzeba było wydać średnio: Skoda (673 zł), Kia (630 zł), Toyota (658 zł).

Duże znaczenie ma też pojemność silnika. Im większa, tym samochód może osiągać większe prędkości, przez co wzrasta ryzyko wypadku. Dlatego ubezpieczyciele proponują nieco wyższe składki osobom, które mają samochody z dużymi silnikami. Średnia cena OC dla posiadaczy samochodów z silnikiem do 1,0 l to w lutym 2024 roku 575 zł. Osoby jeżdżące autami z silnikiem powyżej 2,0 l płaciły w tym samym okresie średnio 830 zł.

Oczywiście ważny jest też dotychczasowy przebieg. W lutym 2024 roku właściciele pojazdów z przebiegiem do 50 tys. km płacili za ubezpieczenie średnio 600 zł, natomiast ci, których pojazd ma na liczniku ponad 250 tys. km – średnio 774 zł.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Ile aut sprowadzono z zagranicy?

W kwietniu 2023 sprowadzono do Polski blisko 57 tys. używanych samochodów osobowych. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku, liczba sprowadzonych osobówek wyniosła niespełna 230 tys. sztuk.

Skąd samochody używane trafiają do Polski? Głównie z Europy zachodniej. Są to głównie nasi zachodni sąsiedzi. Oprócz Niemiec auta z drugiej ręki przyjeżdżają do naszego kraju z: Francji, Belgii, Holandii, USA, Włoch i Austrii. 

Pojazdy, które trafiają na rynek wtórny w Polsce pochodzą również z Wysp Brytyjskich i zza Oceanu. Posiadają kierownicę po prawej stronie, co nie musi wykluczać ich, ale znacznie utrudnia poruszanie się nimi na co dzień. Oprócz tego, koszt ubezpieczenia auta z kierownicą po prawej jest znacznie wyższy od standardowego.

PODSUMOWANIE
 • Przed dokonaniem zakupu samochodu poznaj dobrze historię pojazdu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie ocenić, czy informacje zawarte w ogłoszeniu są zgodne ze stanem faktycznym.
 • Historię pojazdu możesz za darmo sprawdzić na serwisach publicznych bądź też zamówić płatny raport ze stron komercyjnych.
 • Sprawdzając historię pojazdu dowiedziesz się na przykład, czy dany samochód uległ wypadkowi, był kradziony lub służył jako taksówka.
 • W celu sprawdzenia historii pojazdu wystarczy znać numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji pojazdu oraz numer VIN we pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzanie historii pojazdu

Kupuję używany samochód. Czy powinienem sprawdzić jego historię?
Gdzie mam szukać informacji o historii pojazdu?
Czego potrzeba, aby sprawdzić historię pojazdu?
Czy mogę sprawdzić historię samochodu z zagranicy?
Historia pojazdu wygląda w porządku. Czy to znaczy, że mogę go spokojnie kupić?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
historia auta jest ważna i to zawsze trzeba sprwadzać. choć wiadomo że janusze biznesu się zdarzają i kombinują. też warto z jakimś specem iść do oglądanie auta bo powinien zauważyć jakby coś było nie tak
avatar autora komentarza
ja to niby wszystko wiem, że ważna jest historia samochodu i trzeba samochód sprawdzić przed zakupem, jechać na stację kontroli pojazdów itd. i tak zrobiłam...a miesiąc po zakupie silnik wysiadł.... jak tu się nie wściec? nie wiem czy to był jakiś przekręt czy co, sprawdzamy to teraz
avatar autora komentarza
Czy historia pojazdu może zostać sfałszowana? I druga kwestia czy ta usługa jest płatna? Przy zakupie pierwszego auta nie sprawdzałam historii , bo nie wiedziałam że jest taka możliwość, ale chcę być przygotowana na przyszłość
avatar autora komentarza
Myślę że nawet historia pojazdu może zostać sfałszowana, czego to ludzie nie wymyśla.... ale zawsze są sposoby na to aby to zweryfikować
avatar autora komentarza
Słyszałem, że Carvertical to usługa oparta na blockchainie. Po umieszczeniu informacji o samochodzie w blockchain nie można go przepisać ani sfałszować. Jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych systemów na rynku.
avatar autora komentarza
Witam, sprzedałem samochód, znam poprzedni numer rejestracyjny nr VIN i datę pierwszej rejestracji. Czy z takimi danymi mogę sprawdzić ten pojazd w historiapojazdu.gov.pl???
Tak, na stronie historiapojazdu.gov.pl widnieją pytania właśnie o te dane.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC