Ile wynosi akcyza na samochód 2024? Jak i kiedy ją zapłacić?
Dobry stan techniczny i korzystna cena to czynniki, które najczęściej biorą pod uwagę kierowcy decydujący się na zakup auta poza granicami Polski. Trzeba jednak pamiętać, że takie transakcje są obarczone dodatkowym kosztem w postaci podatku akcyzowego. Co należy o nim wiedzieć?
W tym artykule przeczytasz:
- Podatek akcyzowy – co to takiego?
- Jakich pojazdów dotyczy akcyza za samochód z zagranicy?
- Akcyza za samochód z zagranicy – jakie są aktualne stawki?
- Ile kosztuje akcyza za samochód elektryczny i hybrydowy?
- Ile wynosi akcyza za samochód z Niemiec?
- Ile wynosi akcyza za samochód z USA?
- Kiedy i jak zapłacić akcyzę za samochód?
- Jakie są konsekwencje za niezapłaconą akcyzę za auto?
- Jakie samochody są zwolnione z akcyzy?
- Jak sprawdzić akcyzę za samochód?
Szukając idealnego samochodu, przejrzałeś już tysiące ofert i nadal nic. Albo ceny są o wiele za wysokie, albo stan oglądanych pojazdów wzbudza Twoje podejrzenia. Bliski rezygnacji postanowiłeś jeszcze spróbować szczęścia, przeglądając ogłoszenia dotyczące aut spoza terytorium Polski, a tam trafiłeś wreszcie na to, czego szukałeś.
Sprowadzając do kraju auto z zagranicy, musisz mieć świadomość, że obowiązują nieco inne reguły niż przy zwykłej transakcji. Taki zakup wiąże się m.in. z obowiązkiem zapłaty akcyzy za samochód. To natomiast może oznaczać spory dodatkowy wydatek, więc lepiej od razu się na niego przygotować.
Podatek akcyzowy – co to takiego?
Akcyza z pewnością kojarzy Ci się w pierwszej kolejności z alkoholem i papierosami. Całkiem słusznie, bo mowa o podatku pośrednim, który jest nakładany na wybrane wyroby m.in. w celu obniżenia ich konsumpcji lub ze względu na wysoką akumulację zysku związaną z niskimi kosztami ich produkcji.
W Unii Europejskiej niektóre towary objęte akcyzą, jak właśnie wspomniane wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe, podlegają harmonizacji – oznacza to, że na terenie wszystkich państw członkowskich istnieją wspólne regulacje ich dotyczące. Część wyrobów jest jednak niezharmonizowana, co znaczy, że poszczególne kraje ustalają obowiązujące reguły we własnym zakresie.
Do kategorii wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych zaliczamy m.in. samochody. Dlatego właśnie wysokość akcyzy na auta sprowadzane z zagranicy określają polskie przepisy, a konkretnie ustawa o podatku akcyzowym z 2008 roku.
Jakich pojazdów dotyczy akcyza za samochód z zagranicy?
W art. 100 ustawy o podatku akcyzowym czytamy, że przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju,
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego, który został wyprodukowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Oznacza to tyle, że akcyzą objęte są wszystkie nabyte za granicą samochody osobowe, które zostaną po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce. Dotyczy to zarówno pojazdów nowych, jak i używanych.
Opłata akcyzy za samochód – jakie są aktualne stawki?
Skoro już wiesz, że sprowadzając samochód z zagranicy, musisz zapłacić akcyzę za samochód, na pewno zastanawiasz się, ile dokładnie będzie Cię to kosztować. Kwota nie jest ustalona odgórnie, lecz zależy od dwóch czynników, a mianowicie:
- wartości samochodu,
- pojemności silnika.
Znając te wartości, można w łatwy sposób samodzielnie obliczyć stawkę podatku, jaką będziesz musiał zapłacić. Jest to o tyle istotne, że z jej wyliczeniem nie musisz czekać na zakup, mogąc już wcześniej wkalkulować dokładnie określoną kwotę w jego koszty. To natomiast może mieć znaczenie na etapie wyboru auta.
Jak w takim razie wyliczyć obowiązujący dla Ciebie podatek akcyzowy za samochód? Zajrzyjmy ponownie do ustawy, gdzie w art. 105 zapisano procentowe stawki podatku.
Stawka akcyzy za samochód 2024
- 3,1% wartości samochodu – w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3.
- 18,6% wartości samochodu – w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.
Obliczając wysokość podatku akcyzowego, musisz pamiętać jeszcze o tym, żeby wcześniej przeliczyć wartość samochodu na polskie złote. Najlepiej to zrobić, korzystając z aktualnych kursów podanych na stronie Narodowego Banku Polskiego. Jeśli obliczasz akcyzę dla już zakupionego samochodu, weź pod uwagę kurs obowiązujący w dniu, gdy auto przekroczyło granicę.
Jak to wygląda w praktyce?
Załóżmy, że kupiłeś za granicą Volkswagena Golfa o pojemności silnika 1390 cm3, płacąc za niego 5000 euro (w przeliczeniu 23 600 zł). Akcyza wyniesie Cię około 731,6 zł. Co by było, gdyby samochód posiadał silnik o większej pojemności wynoszącej np. 2480 cm3? Wówczas kwota akcyzy wzrośnie aż sześciokrotnie, czyli do 4389,6 zł! Różnica jest zatem bardzo duża, przez co akcyza może w znaczący sposób podnieść całościowy koszt zakupu samochodu.
Akcyza za samochody hybrydowe i elektryczne – stawki na 2024 rok
W korzystniejszej sytuacji znajdziesz się, jeśli zamierzasz sprowadzić z zagranicy samochód z napędem hybrydowym. Począwszy od 1 stycznia 2020 roku ustawodawca wprowadził bowiem specjalne zniżki na akcyzę dla takich pojazdów, obniżając normalne stawki o połowę.
- 1,55% wartości samochodu – wysokość akcyzy dla tzw. pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV), w których pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3.
- 9,3% wartości samochodu – wartość akcyzy dla pełnych i miękkich hybryd, których pojemność silnika przekracza 2000 cm3.
W najkorzystniejszej sytuacji są kierowcy, którzy chcą sprowadzić do Polski auta hybrydowe typu Plug-in (PHEV), których silniki nie przekraczają pojemności 2000 cm3 lub samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX). Tego typu pojazdy są bowiem całkowicie zwolnione z akcyzy i prawdopodobnie sytuacja ta nie zmieni się w 2024 roku.
Akcyza za samochód z Niemiec
Akcyza za samochód z Niemiec wiąże się z opłatą w wysokości od 1,55% do 18,6% wartości auta. Stawka akcyzy zależy od rodzaju pojazdu.
Oprócz akcyzy zakup pojazdu z Niemiec wiąże się także z opłatami dotyczącymi:
- krótkoterminowego lub całorocznego OC,
- tłumaczenia dokumentów,
- badania technicznego,
- rejestracji.
Akcyza za samochód z USA
Wysokość akcyzy za samochód z USA wynosi od 1,55% do 18,6% w zależności od rodzaju pojazdu.
Akcyza to jednak nie wszystko. Sprowadzenie pojazdu z USA wiąże się także z opłatą podatku VAT, który w zależności od portu docelowego wynosi 19% w Niemczech i 23% w Polsce. Oprócz tego należy także opłacić cło, którego wysokość to około 10% wartości auta.
Musisz się także liczyć z kosztami związanymi z:
- krótkoterminowym lub całorocznym OC,
- tłumaczeniem dokumentów,
- badaniem technicznym,
- rejestracją.
Akcyza za uszkodzone auto z USA
W przypadku wysokości akcyzy dla pojazdu uszkodzonego, kupującego obowiązują te same stawki, co właścicieli sprawnych pojazdów. W tej sytuacji wszystko zależy jednak od ceny transakcyjnej pojazdu. Kwota podana na dokumencie potwierdzającym sprzedaż będzie podstawą opodatkowania.
Akcyza od uszkodzonego samochodu
Jeżeli auto kupione za granicą jest uszkodzone, urzędnik ma obowiązek uwzględnić tę okoliczność. Powinien zatem wziąć pod uwagę kwotę zakupu zapisaną w dokumencie sprzedaży auta. Takie pojazdy mają dużo mniejszą wartość niż samochody sprawne. Koszty ich naprawy i niepewna przyszłość samochodu nie mogą zatem wpływać na wartość auta w chwili nabycia.
Jeśli zaniżona cena samochodu jest uzasadniona, nie podlega ona weryfikacji. Jeśli nie, organ może zlecić zbadanie sprawy. Uszkodzony samochód zalicza się do tak zwanych przyczyn uzasadnionych, więc nie powinno to wzbudzić wątpliwości wśród urzędników.
Jak zapłacić akcyzę za samochód?
Zapłata akcyzy wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Nie są one bardzo skomplikowane, zwłaszcza że można ich dokonać online, ale nie wolno o nich zapomnieć, bo w przeciwnym razie zafundujesz sobie dodatkowe i kosztowne problemy.
Jak zapłacić akcyzę za samochód przez internet?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pobieraniem podatku akcyzowego już od pewnego czasu nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście lub wygodnie online wykonać przelew akcyzy za samochód za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: https://puesc.gov.pl/.
Jak wygląda cały proces? Wszystko zawiera się w trzech krokach.
- Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wpisujesz dane swoje oraz zakupionego samochodu (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, numer nadwozia). Podajesz tu również obliczoną samodzielnie wysokość podatku akcyzowego. Pamiętaj, że jeśli pojazd ma kilku właścicieli, każdy musi złożyć osobny wniosek. Po złożeniu deklaracji online należy się upewnić, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
- Zapłata podatku akcyzowego – po złożeniu deklaracji powinieneś wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
- Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – aby to zrobić, trzeba będzie podać nr VIN pojazdu. Nie wolno o tym zapomnieć, bo potwierdzenie będzie Ci potrzebne przy rejestracji samochodu.
Ekspert Mubi radzi:
Jakich terminów powinieneś przy tym dochować? Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (czyli w tym przypadku przekroczenia granicy), ale nie później niż w dniu rejestracji samochodu. Z kolei na zapłatę akcyzy masz 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.
Kara za niezapłacenie akcyzy za samochód w terminie
Jeśli nie zapłacisz akcyzy za samochód sprowadzony z zagranicy w terminie, musisz liczyć się z tym, że za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki. Co więcej, nie będziesz w stanie zarejestrować auta we właściwym Wydziale Komunikacji, ponieważ jednym z wymaganych do tego dokumentów jest zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy.
Bądź szczególnie ostrożny, jeśli kupujesz sprowadzane auto np. od pośrednika. Wówczas to on ma obowiązek zapłaty akcyzy. Zanim kupisz pojazd, sprawdź zatem, czy sprzedający dokonał opłaty.
Jakie samochody są zwolnione z akcyzy?
Nie każdy właściciel pojazdu ma obowiązek zapłacić akcyzę. Niektóre rodzaje pojazdów są zwolnione z tej opłaty. Informuje o tym artykuł 163 a ustawy o podatku akcyzowym. Mowa tu o pojazdach:
- elektrycznych,
- napędzanych wodorem,
- hybrydowych o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej (plug-in PHEV).
Zniesienie konieczności zapłaty akcyzy dla właścicieli wyżej wymienionych pojazdów obowiązuje do 31 grudnia 2029 roku. Przywilej ten ma zachęcić Polaków do zakupu tego typu pojazdów.
Jak sprawdzić akcyzę za samochód?
Akcyzę za samochód powinieneś sprawdzić np. w sytuacji, gdy kupujesz auto z zagranicy nie na własną rękę, lecz np. za pośrednictwem komisu. W takich sytuacjach obowiązek zapłaty akcyzy leży po stronie pośrednika, jednak zawsze lepiej samodzielnie skontrolować, czy został on dopełniony. Aby to zrobić, najlepiej jest skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie wystarczy podać numer VIN samochodu – jeśli podatek został zapłacony, będziesz mógł pobrać potwierdzenie opłaty.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o akcyzę za samochód
To nie do końca prawda. Niektóre pojazdy hybrydowe rzeczywiście nie podlegają konieczności opłacenia podatku akcyzowego. Są to samochody hybrydowe o pojemności silnika do 2000 cm3. Za pozostałe pojazdy tego typu trzeba zapłacić akcyzę, która jest o połowę mniejsza niż podatek wymagany za samochody posiadające silniki spalinowe.
Wysokość akcyzy jest taka sama dla samochodów ze Stanów Zjednoczonych i państw europejskich, ale przy sprowadzaniu auta z innego kontynentu trzeba liczyć się z innymi wysokimi kosztami: ceną transportu oraz koniecznością opłaty cła i podatku VAT. Poza tym samochody z USA mają inaczej skonstruowane światła niż jest to wymagane w Europie, więc po sprowadzeniu takich aut trzeba dokonać kilku zmian w ich oświetleniu.
Tak. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, PUESC. Zamieszczona tam usługa e-Zefir umożliwia złożenie deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego, opłacenie podatku i pobranie potwierdzenia zapłaty, które będzie potrzebne do zarejestrowania samochodu.
Uchylanie się od zapłaty podatku akcyzowego za samochód z pewnością nie uchroni kierowcy przed tym wydatkiem. Wręcz przeciwnie – niepotrzebnie zwiększy kwotę do zapłaty. Zwłoka w zapłacie akcyzy wiąże się bowiem z naliczeniem karnych odsetek. Jeśli łączna suma przekroczy 7500 zł, przeciw kierowcy wszczęte zostanie postępowanie skarbowo-karne, które może zakończyć się zajęciem majątku właściciela pojazdu. Poza tym samochodu bez akcyzy nie będzie można zarejestrować, a w konsekwencji nie będzie można z niego korzystać.
- Akcyza to podatek pośredni nakładany m.in. na samochody sprowadzane z zagranicy do Polski.
- Akcyza dotyczy zarówno pojazdów nowych, jak i używanych.
- Wysokość akcyzy określa ustawa o podatku akcyzowym. Obowiązujące aktualnie stawki podatku wynoszą 3,1% wartości samochodu (silniki o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% wartości samochodu (silniki o pojemności powyżej 2000 cm3).
- Akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne jest mniejsza – wynosi połowę normalnej stawki, czyli 1,55% lub 9,3% wartości auta.
- Opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Odpowiedni wniosek należy złożyć do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, a zapłaty należy dokonać w ciągu 30 dni.
- Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20090030011/U/D20090011Lj.pdf
- Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000317/U/D20180317Lj.pdf
Dołącz do dyskusji