Akcyza za samochód – ile wynosi i kiedy trzeba ją zapłacić?

Dobry stan techniczny i korzystna cena to czynniki, które najczęściej biorą pod uwagę kierowcy decydujący się na zakup auta poza granicami Polski. Trzeba jednak pamiętać, że takie transakcje są obarczone dodatkowym kosztem w postaci podatku akcyzowego. Co należy o nim wiedzieć?

akcyza za samochód

Szukając idealnego samochodu, przejrzałeś już tysiące ofert i nadal nic. Albo ceny są o wiele za wysokie, albo stan oglądanych pojazdów wzbudza Twoje podejrzenia. Bliski rezygnacji postanowiłeś jeszcze spróbować szczęścia, przeglądając ogłoszenia dotyczące aut spoza terytorium Polski, a tam trafiłeś wreszcie na to, czego szukałeś.

UWAGA!

Sprowadzając do kraju auto z zagranicy, musisz mieć świadomość, że obowiązują nieco inne reguły niż przy zwykłej transakcji. Taki zakup wiąże się m.in. z obowiązkiem zapłaty akcyzy za samochód. To natomiast może oznaczać spory dodatkowy wydatek, więc lepiej od razu się na niego przygotować.

Podatek akcyzowy – co to takiego?

Akcyza z pewnością kojarzy Ci się w pierwszej kolejności z alkoholem i papierosami. Całkiem słusznie, bo mowa o podatku pośrednim, który jest nakładany na wybrane wyroby m.in. w celu obniżenia ich konsumpcji lub ze względu na wysoką akumulację zysku związaną z niskimi kosztami ich produkcji.

W Unii Europejskiej niektóre towary objęte akcyzą, jak właśnie wspomniane wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe, podlegają harmonizacji – oznacza to, że na terenie wszystkich państw członkowskich istnieją wspólne regulacje ich dotyczące. Część wyrobów jest jednak niezharmonizowana, co znaczy, że poszczególne kraje ustalają obowiązujące reguły we własnym zakresie.

Do kategorii wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych zaliczamy m.in. samochody. Dlatego właśnie wysokość akcyzy na auta sprowadzane z zagranicy określają polskie przepisy, a konkretnie ustawa o podatku akcyzowym z 2008 roku.

Jakich pojazdów dotyczy akcyza za samochód z zagranicy?

W art. 100 ustawy o podatku akcyzowym czytamy, że przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 1. import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju,
 2. nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
 3. pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego, który został wyprodukowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Oznacza to tyle, że akcyzą objęte są wszystkie nabyte za granicą samochody osobowe, które zostaną po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce. Dotyczy to zarówno pojazdów nowych, jak i używanych.

Opłata akcyzy za samochód – jakie są aktualne stawki?

Skoro już wiesz, że sprowadzając samochód z zagranicy, musisz zapłacić akcyzę za samochód, na pewno zastanawiasz się, ile dokładnie będzie Cię to kosztować. Kwota nie jest ustalona odgórnie, lecz zależy od dwóch czynników, a mianowicie:

 • wartości samochodu,
 • pojemności silnika.

Znając te wartości, można w łatwy sposób samodzielnie obliczyć stawkę podatku, jaką będziesz musiał zapłacić. Jest to o tyle istotne, że z jej wyliczeniem nie musisz czekać na zakup, mogąc już wcześniej wkalkulować dokładnie określoną kwotę w jego koszty. To natomiast może mieć znaczenie na etapie wyboru auta.

Jak w takim razie wyliczyć obowiązujący dla Ciebie podatek akcyzowy za samochód? Zajrzyjmy ponownie do ustawy, gdzie w art. 105 zapisano procentowe stawki podatku.

Stawka akcyzy za samochód 2024

 • 3,1% wartości samochodu – w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3.
 • 18,6% wartości samochodu – w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.

Obliczając wysokość podatku akcyzowego, musisz pamiętać jeszcze o tym, żeby wcześniej przeliczyć wartość samochodu na polskie złote. Najlepiej to zrobić, korzystając z aktualnych kursów podanych na stronie Narodowego Banku Polskiego. Jeśli obliczasz akcyzę dla już zakupionego samochodu, weź pod uwagę kurs obowiązujący w dniu, gdy auto przekroczyło granicę.

Jak to wygląda w praktyce?

Przykład

Załóżmy, że kupiłeś za granicą Volkswagena Golfa o pojemności silnika 1390 cm3, płacąc za niego 5000 euro (w przeliczeniu 23 600 zł). Akcyza wyniesie Cię około 731,6 zł. Co by było, gdyby samochód posiadał silnik o większej pojemności wynoszącej np. 2480 cm3? Wówczas kwota akcyzy wzrośnie aż sześciokrotnie, czyli do 4389,6 zł! Różnica jest zatem bardzo duża, przez co akcyza może w znaczący sposób podnieść całościowy koszt zakupu samochodu.

Akcyza za samochody hybrydowe i elektryczne – stawki na 2024 rok

W korzystniejszej sytuacji znajdziesz się, jeśli zamierzasz sprowadzić z zagranicy samochód z napędem hybrydowym. Począwszy od 1 stycznia 2020 roku ustawodawca wprowadził bowiem specjalne zniżki na akcyzę dla takich pojazdów, obniżając normalne stawki o połowę.

 • 1,55% wartości samochodu – wysokość akcyzy dla tzw. pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV), w których pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3.
 • 9,3% wartości samochodu – wartość akcyzy dla pełnych i miękkich hybryd, których pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

W najkorzystniejszej sytuacji są kierowcy, którzy chcą sprowadzić do Polski auta hybrydowe typu Plug-in (PHEV), których silniki nie przekraczają pojemności 2000 cm3 lub samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX). Tego typu pojazdy są bowiem całkowicie zwolnione z akcyzy i prawdopodobnie sytuacja ta nie zmieni się w 2024 roku.

Akcyza za samochód z Niemiec

Akcyza za samochód z Niemiec wiąże się z opłatą w wysokości od 1,55% do 18,6% wartości auta. Stawka akcyzy zależy od rodzaju pojazdu. 

Oprócz akcyzy zakup pojazdu z Niemiec wiąże się także z opłatami dotyczącymi:

 • krótkoterminowego lub całorocznego OC,
 • tłumaczenia dokumentów,
 • badania technicznego,
 • rejestracji.

Akcyza za samochód z USA

Wysokość akcyzy za samochód z USA wynosi od 1,55% do 18,6% w zależności od rodzaju pojazdu.

Akcyza to jednak nie wszystko. Sprowadzenie pojazdu z USA wiąże się także z opłatą podatku VAT, który w zależności od portu docelowego wynosi 19% w Niemczech i 23% w Polsce. Oprócz tego należy także opłacić cło, którego wysokość to około 10% wartości auta.

Musisz się także liczyć z kosztami związanymi z:

 • krótkoterminowym lub całorocznym OC,
 • tłumaczeniem dokumentów,
 • badaniem technicznym,
 • rejestracją.

Akcyza za uszkodzone auto z USA

W przypadku wysokości akcyzy dla pojazdu uszkodzonego, kupującego obowiązują te same stawki, co właścicieli sprawnych pojazdów. W tej sytuacji wszystko zależy jednak od ceny transakcyjnej pojazdu. Kwota podana na dokumencie potwierdzającym sprzedaż będzie podstawą opodatkowania.

Akcyza od uszkodzonego samochodu

Jeżeli auto kupione za granicą jest uszkodzone, urzędnik ma obowiązek uwzględnić tę okoliczność. Powinien zatem wziąć pod uwagę kwotę zakupu zapisaną w dokumencie sprzedaży auta. Takie pojazdy mają dużo mniejszą wartość niż samochody sprawne. Koszty ich naprawy i niepewna przyszłość samochodu nie mogą zatem wpływać na wartość auta w chwili nabycia.

Jeśli zaniżona cena samochodu jest uzasadniona, nie podlega ona weryfikacji. Jeśli nie, organ może zlecić zbadanie sprawy. Uszkodzony samochód zalicza się do tak zwanych przyczyn uzasadnionych, więc nie powinno to wzbudzić wątpliwości wśród urzędników.

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Zapłata akcyzy wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Nie są one bardzo skomplikowane, zwłaszcza że można ich dokonać online, ale nie wolno o nich zapomnieć, bo w przeciwnym razie zafundujesz sobie dodatkowe i kosztowne problemy.

Jak zapłacić akcyzę za samochód przez internet?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pobieraniem podatku akcyzowego już od pewnego czasu nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście lub wygodnie online wykonać przelew akcyzy za samochód za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: https://puesc.gov.pl/.

Jak wygląda cały proces? Wszystko zawiera się w trzech krokach.

 1. Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wpisujesz dane swoje oraz zakupionego samochodu (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, numer nadwozia). Podajesz tu również obliczoną samodzielnie wysokość podatku akcyzowego. Pamiętaj, że jeśli pojazd ma kilku właścicieli, każdy musi złożyć osobny wniosek. Po złożeniu deklaracji online należy się upewnić, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
 2. Zapłata podatku akcyzowego – po złożeniu deklaracji powinieneś wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
 3. Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – aby to zrobić, trzeba będzie podać nr VIN pojazdu. Nie wolno o tym zapomnieć, bo potwierdzenie będzie Ci potrzebne przy rejestracji samochodu.

Ekspert Mubi radzi:

Do rejestracji samochodu, oprócz dokumentu potwierdzającego zapłacenie akcyzy za sprowadzony do Polski samochód, nabywca pojazdu będzie potrzebował wszystkich dokumentów dotyczących tego auta, ale w wersji polskojęzycznej. Trzeba będzie zatem przetłumaczyć je na język polski przed udaniem się do urzędu. Trzeba mieć ze sobą także dowód tożsamości, dowód własności samochodu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC, które powinno zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji. Nie należy także zapominać o wniosku o rejestrację pojazdu. Blankiet można otrzymać w wydziale komunikacji lub pobrać na stronie właściwego urzędu.

Jakich terminów powinieneś przy tym dochować? Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (czyli w tym przypadku przekroczenia granicy), ale nie później niż w dniu rejestracji samochodu. Z kolei na zapłatę akcyzy masz 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Kara za niezapłacenie akcyzy za samochód w terminie

Jeśli nie zapłacisz akcyzy za samochód sprowadzony z zagranicy w terminie, musisz liczyć się z tym, że za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki. Co więcej, nie będziesz w stanie zarejestrować auta we właściwym Wydziale Komunikacji, ponieważ jednym z wymaganych do tego dokumentów jest zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy.

Bądź szczególnie ostrożny, jeśli kupujesz sprowadzane auto np. od pośrednika. Wówczas to on ma obowiązek zapłaty akcyzy. Zanim kupisz pojazd, sprawdź zatem, czy sprzedający dokonał opłaty.

Jakie samochody są zwolnione z akcyzy?

Nie każdy właściciel pojazdu ma obowiązek zapłacić akcyzę. Niektóre rodzaje pojazdów są zwolnione z tej opłaty. Informuje o tym artykuł 163 a ustawy o podatku akcyzowym. Mowa tu o pojazdach:

 • elektrycznych,
 • napędzanych wodorem,
 • hybrydowych o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej (plug-in PHEV).

Zniesienie konieczności zapłaty akcyzy dla właścicieli wyżej wymienionych pojazdów obowiązuje do 31 grudnia 2029 roku. Przywilej ten ma zachęcić Polaków do zakupu tego typu pojazdów.

Jak sprawdzić akcyzę za samochód?

Akcyzę za samochód powinieneś sprawdzić np. w sytuacji, gdy kupujesz auto z zagranicy nie na własną rękę, lecz np. za pośrednictwem komisu. W takich sytuacjach obowiązek zapłaty akcyzy leży po stronie pośrednika, jednak zawsze lepiej samodzielnie skontrolować, czy został on dopełniony. Aby to zrobić, najlepiej jest skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie wystarczy podać numer VIN samochodu – jeśli podatek został zapłacony, będziesz mógł pobrać potwierdzenie opłaty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o akcyzę za samochód

Czy to prawda, że samochody hybrydowe są zwolnione z akcyzy?
Czy wysokość akcyzy za samochód z USA i za samochód z państw europejskich jakoś się różni?
Czy można zapłacić akcyzę za samochód online?
Co grozi za brak opłacenia akcyzy za samochód?
PODSUMOWANIE
 • Akcyza to podatek pośredni nakładany m.in. na samochody sprowadzane z zagranicy do Polski.
 • Akcyza dotyczy zarówno pojazdów nowych, jak i używanych.
 • Wysokość akcyzy określa ustawa o podatku akcyzowym. Obowiązujące aktualnie stawki podatku wynoszą 3,1% wartości samochodu (silniki o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% wartości samochodu (silniki o pojemności powyżej 2000 cm3).
 • Akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne jest mniejsza – wynosi połowę normalnej stawki, czyli 1,55% lub 9,3% wartości auta.
 • Opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Odpowiedni wniosek należy złożyć do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, a zapłaty należy dokonać w ciągu 30 dni.
Źródła:
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

66 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Akcyzę płaci się od wartości na fakturze? Czy wartości średniej? Ponieważ kiedyś się płaciło od faktury a teraz urzędnicy w moim mieście Białystok biorą cenę z eurotax auta zarejestrowanego. Pytanie więc jak ma to wyglądać uważam, że nakłanianie do wpisywania większych kwot jest niezgodne z prawem.
Akcyzę płaci się od wartości rynkowej samochodu, która to nie musi być zgodna z kwotą sprzedaży ustaloną przez sprzedawcę i kupującego. Urzędnicy zwykle sprawdzają przeciętne ceny samochodów za pomocą katalogów, np. Eurotax, i jeśli dostrzegą duże rozbieżności między zapisaną tam wartością pojazdu a ceną fakturową, mogą spytać, skąd wzięła się różnica i naliczyć podatek od wyższej kwoty.
avatar autora komentarza
Urzędnicy zwykle sprawdzają przeciętne ceny samochodów za pomocą katalogów, np. Eurotax, i jeśli dostrzegą duże rozbieżności między zapisaną tam wartością pojazdu a ceną fakturową, mogą spytać, skąd wzięła się różnica i naliczyć podatek od wyższej kwoty. Na jakiej podstawie? Ustawa o podatku akcyzowym jasno określa, że wartość do obliczenia podatku jest brana z umowy, a jeśli urząd nie zgadza się to może wystąpić z zapytaniem o wyjaśnienie różnicy, a następnie powołać biegłego. Biegły określa wartość pojazdu w dniu sprawdzania a nie w dniu transakcji - mając umowę i ogłoszenie np. z internetu na podstawie którego był dokonany zakup warto nie zgadzać się z sugestiami urzędników i niech kierują sprawę do sądu który już poprawnie ustali wartość podstawy opodatkowania. Wartość rynkowa pomniejszona o wartość akcyzy jako podstawa brana jest tylko w określonym przypadku wymienionym w ustawie.
avatar autora komentarza
Dzien dobry, Wycena wystawiona z 17 dniem kalendarzowym. Jakie będą konsekwencje? Te 14 dni pewnie jest kalendarzowe nie robocze. Z czym to wie wiarze?
Za niezłożenie w terminie deklaracji nabycia wewnątrzwspólnotowego może grozić grzywna. Jej wysokość zależy od czasu zwłoki i statusu materialnego podatnika.
avatar autora komentarza
Zakupiłem uderzone auto za granicą które wymagało długo trwałych napraw. akcyzę oczywiście opłaciłem ale o rejestracji w ciągu 30 dni było nie możliwe bo jak ubezpieczyć rozbite auto i zrobić przegląd techniczny czy grozi mi jakąś kara
Polskie przepisy dopuszczają w takiej sytuacji jedynie możliwość czasowej rejestracji samochodu na 30 dni. W tym czasie auto powinno zostać doprowadzone do stanu umożliwiającego przejście przeglądu i rejestrację.
avatar autora komentarza
Czy można zapłacić akcyzę przed sprowadzeniem auta zza granicy jak auto było kupione w kraju z którego sprowadziłem?
Akcyzę należy opłacić po powstaniu obowiązku podatkowego, a to ma miejsce dopiero, gdy pojazd wjeżdża do Polski. Od dnia przekroczenia granicy jest 30 dni na zapłatę akcyzy.
avatar autora komentarza
Czy oprócz podatku akcyzowego 3.1% przy aucie sprowadzanym trzeba oplacic jeszcze podatek PCC 2% .Dzieki za info
Jeżeli umowa kupna-sprzedaży auta sprowadzanego z zagranicy została zawarta na terytorium Polski, to wystąpi obowiązek zapłaty podatku PCC. Jeżeli natomiast do transakcji dojdzie poza granicami kraju, nie będzie konieczności zapłaty podatku PCC (chyba że pojazd był już zarejestrowany w Polsce).
avatar autora komentarza
a co w sytuacji jezeli mechanik sprowadzajacy auto trzyma je ponad rok i nie chce naprawić i oddać zamawiajacej (brak umowy pisemnej a poszla zaliczka) jak wyjśc z problemu z akcyza bo wselkie terminy juz minęły. a mechanik tlumaczy sie ze pandemai brak czesci do naprawy
avatar autora komentarza
Wszedzie podawane sa kwoty akcyzy do 2000 pojemnisci lub powyzej 2000 pojemnosci , jak wiec ma sie sytuacja w przypadku samochodu ktory ma w dokumentacji dokladnie 2000 pojemnosci ? Ford Escort sprowadzony z USA ( rok 2016 )
W przypadku samochodów z silnikami o pojemności dokładnie 2000 cm3 stosuje się niższą stawkę akcyzy, a więc 3,1%. Wyższa stawka dotyczy pojazdów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.
avatar autora komentarza
Witam! Sprzedaję moje auto zarejestrowane za granicą znajomemu z Polski. Czy lepiej dokonać transakcji za granicą czy w Polsce. Przy transakcji za granicą koszt to akcyza w wysokości 3,1%, ale nie trzeba płacić podatku. Jeśli umowę zawrzemy w Polsce trzeba zapłącić podatek PCC 2%, ale co z akcyzą? Też trzeba ją zapłacić?
Podatek akcyzowy trzeba zapłacić przy sprowadzaniu do Polski samochodu wcześniej niezarejestrowanego w kraju. Pan i znajomy na pewno nie unikniecie więc tej opłaty, jeśli auto ma ostatecznie trafić do kraju. Jeżeli natomiast dokonujecie transakcji poza granicami Polski, to rzeczywiście nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku PCC, zatem, o ile dobrze zrozumiałem sytuację, będzie to dla Was korzystniejsze rozwiązanie.
avatar autora komentarza
Jak szybko po dokonaniu przelewu i gdzie pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy ?
Zgodnie z informacjami na stronie PUESC, potwierdzenie zapłaty otrzyma się do dwóch dni roboczych po dokonaniu wpłaty na adres e-mail podany podczas wypełniania deklaracji. W razie zapłaty tradycyjnym sposobem, można sprawdzić, czy akcyza została zapłacona, postępując zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie: https://puesc.gov.pl/uslugi/sprawdz-czy-akcyza-za-samochod-zostala-zaplacona
avatar autora komentarza
Witam. Kupiliśmy audi A4 2.5 Sprzedawca (jakiś handlarz) opłacił akcyzę za silnik 2.0. Nie idzie zarejestrować auta. Podobno zgłosił że zapłaci akcyze i wysłał ojcu jakieś potwierdzenie tego zgłoszenia. Mija ponad 7mies i nadal nie opłacone. W urzedzie kazano nam czekać. Co robić? :/
avatar autora komentarza
Samochód po opłaceniu cła oraz podatku VAT, kupującemu chcącemu rejestrować auto na terenie RP zostanie do opłacenia akcyza. Czy ja jako kupujący mogę zapłacić akcyzę i czy termin sprowadzenia auta do polski ma znaczenie czy termin kupna auta w Polsce .
Opłata akcyzy za samochód obciąża podmiot (osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej), która dokonuje nabycia pojazdu. Jeżeli to nie Pani nabyła pojazd za granicą, lecz kupuje np. za pośrednictwem komisu, opłaty akcyzy powinien dokonać komis. Termin wynosi 30 dni od sprowadzenia auta do Polski.
avatar autora komentarza
Jak sprawa wygląda z autem do remontu Mercedes Benz w124 1991r z Czech?
W przypadku uszkodzonego auta warto przed zapłatą akcyzy sporządzić jego wycenę z pomocą rzeczoznawcy samochodowego. Z jego opinią możliwe jest obniżenie stawki akcyzy, w przeciwnym razie urzędnik obliczy wysokość podatku od wartości katalogowej sprawnego pojazdu.
avatar autora komentarza
Prosze o pomoc - mieszkalam wiele lat w Szwecji,teraz chcialabym wrocic do Polski.Po smierci meza,samochod przystosowany dla osoby niepelnosprawnej (zamontowana rampa) zostal przerejstrowany na mnie.W jaki sposob moge przerejestrowac auto w Polsce?
Procedura przerejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy wygląda bardzo podobnie do normalnej rejestracji pojazdu. Jedyne różnice polegają na tym, że potrzebne będzie tłumaczenie wszystkich dokumentów (dokonane przez tłumacza przysięgłego), a także dowód opłaty akcyzy. Szczegółowe informacje na temat rejestracji pojazdu znajdzie Pani w artykule "Rejestracja samochodu 2022".
avatar autora komentarza
Witam a jak to jest jak auto zostało zakupione w Niemczech przez mojego tatę i zostanie sprowadzone do Polski i od kupie je od taty nie będzie problemu z załatwieniem wszystkiego?
Nie powinno być żadnych problemów. Proszę tylko pamiętać o zapłacie akcyzy i rejestracji samochodu po sprowadzeniu do Polski.
avatar autora komentarza
Dzien dobry. Jak sie ma sprawa z ,,brygadowka,,Mercedes Sprinter 6 miejsc siedzacych a z tylu wyposazenie warsztatu mobilnego.Tez podlega akcyzie ?
Tak. Od lipca 2021 roku brygadówki również są objęte podatkiem akcyzowym.
avatar autora komentarza
Witam. Co zrobić jeśli podmiot który sprzedaje nam auto nie zapłacił za akcyzę?? Czy możemy sami uiścić opłatę za tą akcyzę ? Żeby móc zarejestrować auto?
Tak, o ile auto nie zostało wcześniej zarejestrowane w Polsce, to obowiązek zapłaty akcyzy przeszedł na kolejnego nabywcę.
avatar autora komentarza
Dzień dobry, kupiłem na fakturę krajową ,nie sprowadzoną z zagranicy ,Skodę Fabię van 2 miejscową i zgodnie z zasadami zmieniłem na 5 osobową. Urzad komunikacji nie chce mi zarejestrować auta, domaga się opłaty akcyzy która już raz była zapłacona na co mam zaświadczenie z PUESC. Proszę o pomoc
avatar autora komentarza
Auto ma 40+ lat i silnik >2000cc, i ma „historyczne” tablice z innego kraju EU. Ile wynosi akcyza?
W takim przypadku może wystąpić brak obowiązku opłaty akcyzy. Jeżeli pojazd spełnia określone kryteria (np. jest w oryginalnym stanie, ma co najmniej 30 lat, nie jest już produkowany itp.), można go zaklasyfikować jako kolekcjonerski zgodnie z kodem 9705. Wówczas konieczne będzie przedstawienie odpowiedniej opinii dokumentującej ten fakt (np. od rzeczoznawcy samochodowego), na podstawie której naczelnik urzędu skarbowego będzie obowiązany wydać wniosek potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy.
avatar autora komentarza
Wyczytałem że jeżeli sprowadzę auto z Niemiec do Polski i będę go użytkował minimum pół roku to nie będę płacił podatku akcyzowego ,czy to jest prawda ?
Nie, podatek akcyzowy dotyczy wszystkich pojazdów wcześniej niezarejestrowanych w Polsce.
avatar autora komentarza
Dzień dobry. Zakupiłem w Niemczech u dilera Hondę Civic 11 generacji. Jest to pojazd eHEV którego głównym napędem jest energia elektryczna i został tak zarejestrowany w wydziale komunikacji. Mam według urzędników zapłacić podatek akcyzowy pomimo że jest pojazdem elektrycznym z benzynowym generatorem prądu.
avatar autora komentarza
Czy akcyzę trzeba zapłacić również od pojazdu krajowego, gdy zmieniamy jego kwalifikację z ciężarowego na osobowy specjalny- kamper?
Tak. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan tutaj.
avatar autora komentarza
Dzień dobry, kupiłem z komisu auto, mam wszystkie dokumenty, włącznie z Fakturą zawartą z komisem. Sprzedający zobowiązał dosłać mi opłatę akcyzy. Zarejestrowałem samochód warunkowo, deklarując przy odbiorze twardego dowodu, że dostarczę w/w opłatę. Nie mogę doprosić się opłaty akcyzy od komisu. Czy mogę sam opłacić tę akcyzę aby uzyskać potwierdzenie?
avatar autora komentarza
Czy muszę zapłacić akcyzę za samochód, który kupiłem w Niemczech, jeżeli był wcześniej już zarejestrowany w Polsce? Jeżeli nie to na podstawie jakiego dokumentu prawnego?
avatar autora komentarza
witam a jak jest z akcyzą na pick-upy takie do 3,5 tony
Jeżeli samochód jest klasyfikowany jako ciężarowy, nie ma obowiązku zapłaty akcyzy. Zwykle jednak pick-upy są uznawane za samochody osobowe.
avatar autora komentarza
Jeżeli osoba prywatna sprowadziła zakupiła auto w Niemczech i sprowadziła je do Polski, nie rejestrując go w kraju ale od razu je sprzedaje czy osoba następna kupująca ma obowiązek uiszczenia podatku 2%?
Akcyzę trzeba opłacić w ciągu 30 dni po sprowadzeniu pojazdu do Polski. Oczywiście strony umowy kupna-sprzedaży mogą się umówić, która z nich dopełni tego obowiązku.
avatar autora komentarza
Zakupiłam w komisie auto sprowadzone z Belgii. Otrzymałam potwierdzenie zapłaty akcyzy z datą 30 .05.23 a na oświadczeniu napisanym przez komis jest, że auto zostało przywiezione do Polski 30.06.23. Czy można zapłacić akcyzę wcześniej niż samochód przekroczy granicę? Czy nie będzie problemu przy rejestracji?
avatar autora komentarza
Ježeli kupie nowe auto w polsce na export do czech to odliczana jest akcyza? Z kwoty na fakturze z VATem czy bez VATu?
Tak. Art. 107 ustawy o podatku akcyzowym mówi o prawie do zwrotu zapłaconej akcyzy na wniosek w razie wewnątrzwspólnotowego eksportu samochodu, ale tylko w przypadku, gdy samochód nie był wcześniej zarejestrowany na terytorium Polski (nawet czasowo). Warunkiem uzyskania zwrotu jest opłata akcyzy i potwierdzenie wywozu samochodu poza terytorium kraju.
avatar autora komentarza
Mam pytanie: Kupiłem auto w Niemczech za 8000 euro, ale średnia wartość rynkowa tego auta, z takim samym przebiegiem to 15000zł. Czy muszę zapłacić akcyzę od cena jaką zapłaciłem czy od jego wartości to jest 15000zł. Co jeśli uzyskam wycenę specjalisty na niższą kwotę czyli np właśnie te 15tys. Od której kwoty zapłacę akcyzę?
Akcyzę powinno się zapłacić od wartości rynkowej samochodu, czyli w tym przypadku 15 tys. zł. Jednak z uwagi na wyższą kwotę zakupu urzędnik może powziąć wątpliwości co do tej różnicy i naliczyć podatek od wyższej kwoty. Teoretycznie uzyskanie wyceny specjalisty powinno rozwiązać ten konflikt.
avatar autora komentarza
Tą odpowiedzią właśnie potwierdził pan że chodzi tu o pieniądze bo jeśli na FV będzie kwota niższa niż średnia krajowa z katalogu to policzą z ceny z katalogu , a jeśli na FV będzie wyższa niż średnia w katalogu to policzą sobie z FV , zatem która forma jest poprawna z racji przepisów prawa ? bo nie może tak być że urząd wybiera sobie formę najdogodniejszą dla siebie.
avatar autora komentarza
W deklaracji w punkcie data powstania obowiązku podatku akcyzowego wpisałem przez pomyłkę złą datę (11.11.2023 zamiast , 14.01.2024). Wniosek podpisałem elektronicznie i wysłałem. Czy można to jeszcze skorygować, czy skończy się,to karą finansową?
Korekta deklaracji powinna być możliwa za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: https://puesc.gov.pl/.
avatar autora komentarza
Dzień dobry. Jestem zainteresowana odprawą celną samochodu na ukraińskej rejestracji, jakie są warunki? Od jakiej ceny bedzie naliczona akcyza? Ponieważ samochód nie został sprzedany, właściciel zapłaci akcyzę i będzie nadal samodzielnie jeździł swoim samochodem
avatar autora komentarza
Witam a czy na motorower czterokołowy taką ma kategorię w dowodzie pk przetłumaczeniu a u nas nie ma takiej tylko czterokołowiec lekki lub samochodowy inny, sprowadzony z zagranicy też opłaca się akcyzę ?
Tak, akcyza obejmuje wszystkie pojazdy sprowadzone do Polski z zagranicy.
avatar autora komentarza
Nowy samochód z Niemiec od dilera , cena po rabacie (20%) ca 38 tys euro-czyli tyle kosztuje auto ( przed rabatem ca 48 tys euro ) Akcyza jest od kwoty po rabacie (ta na umowie)-38 tys euro czy od tej z kosmosu czyli przed rabatem
Wysokość akcyzy oblicza się od wartości rynkowej samochodu. Jeśli ta wynosi 48 tys. euro - a tak zrozumiałem, bo rabat to indywidualne ustalenie dotyczące ceny między sprzedawcą a kupującym - to od niej powinien być obliczony podatek.
avatar autora komentarza
Witam. Chce kupić auto które już było zarejestrowane w Polsce ale obecnie zarejestrowane jest w Niemczech. Czy muszę zapłacić akcyzę ?
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, jeśli samochód był już wcześniej zarejestrowany w Polsce, to przy jego ponownej rejestracji nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku akcyzowego.
avatar autora komentarza
Jaka jest sytuacja kiedy chce zarejetrowac samochod nabyty w UK bedac rezydentem UK? Samochod kupilem 2 lata temu i nie mam umowy, co wiecej w UK nie spisuje sie umowy kupna/sprzedaży.
Jeśli chodzi o zapłatę akcyzy, to nie jest do tego potrzebna umowa sprzedaży. Wysokość podatku oblicza się od aktualnej wartości samochodu.
avatar autora komentarza
witam, mieszkam od wielu lat za granica ale takze czesto przebywam w Polsce. Posiadam auto auto zarejestrowane na niemieckich numerach i chcialbym je przerejestrowac na polskie tablice, zeby w trakcie pobytu w kraju moc je uzytkowac. Jestem wylacznym uzytkowniekiem tego auta za granica i bede nim nadal w kraju. czy musze placic akzyze przy przerejestrowaniu auta na polskie tablice?
Tak. Jeśli auto nie było wcześniej zarejestrowane w Polsce, to przy jego sprowadzeniu do kraju trzeba zapłacić akcyzę.
avatar autora komentarza
Jak jest z akcyza, jesli chce przerejestrowacv wlasny samochod na polskie numery rej, mieszkajac w Szwecji i rownoczesnie majac mieszkanie w Polsce, gdzie chcialem po prostu zostawic sobie samochod. Czy cena samochodu moze byc zakwestionowana, skoro samochod jest moj i go sobie samemu nie spraedaje? Jakie inne procedury sa wymagane oprocz przegladu rejestracyjnego?
Wysokość akcyzy oblicza się od wartości samochodu. Jeśli nie mamy np. umowy sprzedaży czy faktury, na której podana byłaby cena, można np. skorzystać z ofert sprzedaży podobnych aut i wyciągnąć z nich średnią. Nie powinna ona zostać zakwestionowana, jeśli nie będzie znacząco odbiegać od średnich cen podobnych pojazdów. Oprócz zapłaty akcyzy, po sprowadzeniu samochodu z zagranicy należy go zarejestrować i ubezpieczyć.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC