Ile wynosi akcyza za samochód i kiedy trzeba ją zapłacić?

Dobry stan techniczny i korzystna cena to czynniki, które najczęściej biorą pod uwagę kierowcy decydujący się na zakup auta poza granicami Polski. Trzeba jednak pamiętać, że takie transakcje są obarczone dodatkowym kosztem w postaci podatku akcyzowego. Co należy o nim wiedzieć?

Szukając idealnego samochodu, przejrzałeś już tysiące ofert i nadal nic. Albo ceny są o wiele za wysokie, albo stan oglądanych pojazdów wzbudza Twoje podejrzenia. Bliski rezygnacji postanowiłeś jeszcze spróbować szczęścia, przeglądając ogłoszenia dotyczące aut spoza terytorium Polski, a tam trafiłeś wreszcie na to, czego szukałeś.

UWAGA!

Sprowadzając do kraju auto z zagranicy, musisz mieć świadomość, że obowiązują nieco inne reguły niż przy zwykłej transakcji. Taki zakup wiąże się m.in. z obowiązkiem zapłaty akcyzy. To natomiast może oznaczać spory dodatkowy wydatek, więc lepiej od razu się na niego przygotować.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Podatek akcyzowy – co to takiego?

Akcyza z pewnością kojarzy Ci się w pierwszej kolejności z alkoholem i papierosami. Całkiem słusznie, bo mowa o podatku pośrednim, który jest nakładany na wybrane wyroby m.in. w celu obniżenia ich konsumpcji lub ze względu na wysoką akumulację zysku związaną z niskimi kosztami ich produkcji.

W Unii Europejskiej niektóre towary objęte akcyzą, jak właśnie wspomniane wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe, podlegają harmonizacji – oznacza to, że na terenie wszystkich państw członkowskich istnieją wspólne regulacje ich dotyczące. Część wyrobów jest jednak niezharmonizowana, co znaczy, że poszczególne kraje ustalają obowiązujące reguły we własnym zakresie.

Do kategorii wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych zaliczamy m.in. samochody. Dlatego właśnie wysokość akcyzy na auta sprowadzane z zagranicy określają polskie przepisy, a konkretnie ustawa o podatku akcyzowym z 2008 roku.

Jakich pojazdów dotyczy akcyza za samochód z zagranicy?

W art. 100 ustawy o podatku akcyzowym czytamy, że przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 1. import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju;
 2. nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju;
 3. pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego, który został wyprodukowany na terytorium kraju.

Oznacza to tyle, że akcyzą objęte są wszystkie nabyte za granicą samochody osobowe, które zostaną po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce. Dotyczy to zarówno pojazdów nowych, jak i używanych.

Akcyza za samochód z zagranicy – jakie są aktualne stawki?

Skoro już wiesz, że sprowadzają samochód z zagranicy, musisz zapłacić podatek akcyzowy, na pewno zastanawiasz się, ile dokładnie będzie Cię to kosztować. Kwota nie jest ustalona odgórnie, lecz zależy od dwóch czynników, a mianowicie:

 • wartości samochodu,
 • pojemności silnika.

Znając te wartości, można w łatwy sposób samodzielnie obliczyć stawkę podatku, jaką będziesz musiał zapłacić. Jest to o tyle istotne, że z jej wyliczeniem nie musisz czekać na zakup, mogąc już wcześniej wkalkulować dokładnie określoną kwotę w jego koszty. To natomiast może mieć znaczenie na etapie wyboru auta.

Jak w takim razie wyliczyć obowiązujący dla Ciebie podatek akcyzowy za samochód? Zajrzyjmy ponownie do ustawy, gdzie w art. 105 zapisano procentowe stawki podatku.

 • 3,1% wartości samochodu – w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3.
 • 18,6% wartości samochodu – w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.

Obliczając wysokość podatku akcyzowego, musisz pamiętać jeszcze o tym, żeby wcześniej przeliczyć wartość samochodu na polskie złote. Najlepiej to zrobić, korzystając z aktualnych kursów podanych na stronie Narodowego Banku Polskiego. Jeśli obliczasz akcyzę dla już zakupionego samochodu, weź pod uwagę kurs obowiązujący w dniu, gdy auto przekroczyło granicę.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak to wygląda w praktyce?

Przykład

Załóżmy, że kupiłeś za granicą Volkswagena Golfa o pojemności silnika 1390 cm3, płacąc za niego 5000 euro (w przeliczeniu 21 959 zł). Akcyza wyniesie Cię dokładnie 680 zł. Co by było, gdyby samochód posiadał silnik o większej pojemności wynoszącej np. 2480 cm3? Wówczas kwota akcyzy wzrośnie aż sześciokrotnie, czyli do 4080 zł! Różnica jest zatem bardzo duża, przez co akcyza może w znaczący sposób podnieść całościowy koszt zakupu samochodu.

Akcyza za samochody hybrydowe i elektryczne – stawki na 2021 rok

W korzystniejszej sytuacji znajdziesz się, jeśli zamierzasz sprowadzić z zagranicy samochód z napędem hybrydowym. Począwszy od 1 stycznia 2020 roku ustawodawca wprowadził bowiem specjalne zniżki na akcyzę dla takich pojazdów, obniżając normalne stawki o połowę.

 • 1,55% wartości samochodu – wysokość akcyzy dla tzw. pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV), w których pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3.
 • 9,3% wartości samochodu – wartość akcyzy dla pełnych i miękkich hybryd, których pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

W najkorzystniejszej sytuacji są kierowcy, którzy chcą sprowadzić do Polski auta hybrydowe typu Plug-in (PHEV), których silniki nie przekraczają pojemności 2000 cm3 lub samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX). Tego typu pojazdy są bowiem całkowicie zwolnione z akcyzy.

Jak i kiedy zapłacić akcyzę za samochód – formalności krok po kroku

Zapłata akcyzy wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Nie są one bardzo skomplikowane, zwłaszcza że można ich dokonać online, ale nie wolno o nich zapomnieć, bo w przeciwnym razie zafundujesz sobie dodatkowe i kosztowne problemy.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pobieraniem podatku akcyzowego już od pewnego czasu nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście lub wygodnie online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: https://puesc.gov.pl/.

Jak wygląda cały proces? Wszystko zawiera się w trzech krokach.

 1. Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wpisujesz dane swoje oraz zakupionego samochodu (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, numer nadwozia). Podajesz tu również obliczoną samodzielnie wysokość podatku akcyzowego. Pamiętaj, że jeśli pojazd ma kliku właścicieli, każdy musi złożyć osobny wniosek. Po złożeniu deklaracji online należy się upewnić, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
 2. Zapłata podatku akcyzowego – po złożeniu deklaracji powinieneś wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
 3. Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – aby to zrobić, trzeba będzie podać nr VIN pojazdu. Nie wolno o tym zapomnieć, bo potwierdzenie będzie Ci potrzebne przy rejestracji samochodu.

Jakich terminów powinieneś przy tym dochować? Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (czyli w tym przypadku przekroczenia granicy), ale nie później niż w dniu rejestracji samochodu. Z kolei na zapłatę akcyzy masz 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Niezapłacona akcyza za samochód – jakie są konsekwencje?

Jeśli nie zapłacisz akcyzy za samochód sprowadzony z zagranicy w terminie, musisz liczyć się z tym, że za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki. Co więcej, nie będziesz w stanie zarejestrować auta we właściwym Wydziale Komunikacji, ponieważ jednym z wymaganych do tego dokumentów jest zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy.

Uważaj, jeśli kupujesz auto z zagranicy nie na własną rękę, lecz np. za pośrednictwem komisu. W takich sytuacjach obowiązek zapłaty akcyzy leży po stronie pośrednika, jednak zawsze lepiej samodzielnie skontrolować, czy został on dopełniony. Aby to zrobić, najlepiej jest skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie wystarczy podać numer VIN samochodu – jeśli podatek został zapłacony, będziesz mógł pobrać potwierdzenie opłaty.

Źródła:

PODSUMOWANIE
 • Akcyza to podatek pośredni nakładany m.in. na samochody sprowadzane z zagranicy do Polski.
 • Akcyza dotyczy zarówno pojazdów nowych, jak i używanych.
 • Wysokość akcyzy określa Ustawa o podatku akcyzowym. Obowiązujące aktualnie stawki podatku wynoszą 3,1% wartości samochodu (silniki o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% wartości samochodu (silniki o pojemności powyżej 2000 cm3).
 • Akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne jest mniejsza – wynosi połowę normalnej stawki, czyli 1,55% lub 9,3% wartości auta.
 • Opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Odpowiedni wniosek należy złożyć do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, a zapłaty należy dokonać w ciągu 30 dni.


Oceń artykuł:
224,41
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!