Rejestracja samochodu z USA – co po sprowadzeniu auta do Polski?

Chociaż sprowadzenie do Polski auta z USA nie jest tak proste jak np. z Niemiec, w naszym kraju nie brakuje chętnych na pojazdy zza oceanu. Jak wyglądają w ich przypadku formalności związane z rejestracją? Co trzeba wcześniej zrobić, jakie dokumenty przygotować i ile to będzie kosztować? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

samochód z usa

Ile aut sprowadza się do Polski z USA?

Niemcy, Francja, kraje Beneluksu – to tradycyjnie najbardziej popularne kierunki, z których napływają do Polski importowane samochody. Nic w tym dziwnego, w końcu swoją rolę odgrywa w tym odległość, a ta w przypadku wspomnianych krajów jest stosunkowo nieduża, umożliwiając nawet sprowadzenie auta na własną rękę. W przypadku pojazdów pochodzących zza oceanu jest to oczywiście niemożliwe, co jednak nie oznacza, że brakuje ich na polskich drogach.

Wręcz przeciwnie, bo jak wynika z raportów Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, Stany Zjednoczone są większym importerem samochodów do Polski od wielu krajów europejskich. W 2024 roku sprowadzono ich już ponad 9 tys. co czyni USA czwartym największym rynkiem, z którego importujemy pojazdy. Skąd bierze się taka ich popularność nad Wisłą?

Import samochodów do Polski w 2024 roku (styczeń-luty)

 1. Niemcy – 78 951 samochodów,
 2. Francja – 16 245 samochodów,
 3. Belgia – 11 312 samochodów,
 4. USA – 9440 samochodów,
 5. Holandia – 7865 samochodów,
 6. Włochy – 4726 samochodów,
 7. Szwecja – 4504 samochody,
 8. Dania – 4095 samochodów,
 9. Austria – 3842 samochody,
 10. Szwajcaria – 3610 samochodów.

Powodów jest kilka. Po pierwsze, w Stanach można znaleźć samochody w naprawdę korzystnych cenach – na tyle, że nawet łącznie z kosztem ich transportu do kraju, zakup się opłaca. Po drugie, chodzi o specyfikę tamtejszego rynku. W końcu za oceanem spotyka się auta, o które trudno w Europie, a niejednemu kierowcy marzy się zasiąść za kierownicą prawdziwego amerykańskiego klasyka. Czemu więc takiego marzenia nie zrealizować?

Zwłaszcza że nie jest to wcale takie trudne, choć oczywiście sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z nieco innymi formalnościami niż w przypadku aut pochodzących z Unii Europejskiej. Zważywszy jednak, że większość kierowców robi to za pośrednictwem profesjonalnie zajmujących się tym firm, różnica polega więc głównie na kosztach. A do tych w przypadku samochodów z USA dochodzą cło i VAT, które zwiększają łączną cenę importu.

CZY WIESZ, ŻE …

Wiele samochodów sprowadzanych z USA trafia nie bezpośrednio do Polski, lecz do portów w Niemczech. Skąd się to bierze? Chodzi o stawkę podatku VAT, która u naszych sąsiadów wynosi 19%, a u nas 23%.

Samochód z USA w Polsce – jakie są formalności?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy do Polski, niezależnie od kraju jego pochodzenia, zawsze wiąże się z podobnymi formalnościami. Co się do nich zalicza?

 1. Zapłata akcyzy

Cło i VAT nie są jedynymi podatkami, jakie musi zapłacić kierowca chcący sprowadzić auto zza oceanu. Już po jego wwiezieniu do kraju powstaje bowiem obowiązek zapłaty akcyzy. Ile ona wynosi? Obowiązujące stawki są różne dla samochodów o różnej pojemności silnika. I tak:

 • 3,1% wartości samochodu zapłacą właściciele pojazdów z silnikami o pojemności do 2000 cm3;
 • 18,6% wartości samochodu zapłacą właściciele pojazdów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Dobra wiadomość dotyczy właścicieli samochodów hybrydowych – stawka akcyzy jest w ich przypadku obniżona o 50% i wynosi:

 • 1,55% dla hybryd z silnikami o pojemności do 2000 cm3;
 • 9,3% dla hybryd z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.
CZY WIESZ, ŻE …

W najlepszej sytuacji są właściciele hybryd typu Plug-in (PHEV, do 2000 cm3 pojemności silnika) i samochodów elektrycznych o rozszerzonym zasięgu (REX), którzy są całkowicie zwolnieni z obowiązku zapłaty akcyzy.

Czas na zapłatę akcyzy wynosi 30 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli sprowadzenia auta do Polski. Wcześniej, bo w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym lub przez internet deklarację AKC-U/S.

2. Tłumaczenie dokumentów

Aby móc zarejestrować samochód z zagranicy w Polsce, musisz przedstawić w urzędzie dowód jego własności w języku polskim. Dotyczy to zarówno umowy sprzedaży lub faktury, jak też starego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (o ile została wydana). Wszystkie te dokumenty musi przetłumaczyć tłumacz przysięgły.

3. Badanie techniczne

W większości przypadków jest to czysta formalność, jednak przy samochodach z USA, problem może być nieco większy. Wszystko przez to, że konstrukcja amerykańskich samochodów różni się nieco od tych dopuszczonych do ruchu w Polsce i Europie. Bardzo możliwe więc, że zanim otrzymasz pozytywny wynik przeglądu, będziesz musiał dokonać w aucie drobnych przeróbek dotyczących m.in. świateł, licznika czy układu wydechowego.

Rejestracja auta z USA – wymagane dokumenty

Jeżeli wszystkie formalności są już za Tobą, możesz zabrać się za rejestrację samochodu z USA w Polsce. Będą Ci do tego potrzebne różnego rodzaju dokumenty, które trzeba dostarczyć do właściwego z uwagi na Twoje miejsce zamieszkania wydziału komunikacji. Zaliczają się do nich:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (można go pobrać online),
 • dowód własności pojazdu (faktura lub umowa sprzedaży),
 • stary dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeżeli jest),
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (o ile są),
 • zaświadczenie o przeglądzie technicznym,
 • dowód przejścia odprawy celnej,
 • potwierdzenie opłaty akcyzy,
 • potwierdzenie dokonania opłat rejestracyjnych.

Podczas pierwszej wizyty w wydziale komunikacji, jeśli urzędnik nie stwierdzi żadnych braków czy błędów w dokumentacji, zostanie Ci wydany tymczasowy dowód rejestracyjny. Otrzymasz tymczasowe tablice, pozwolenie czasowe i nalepkę kontrolną, które będą ważne przez 30 dni. W tym czasie urząd wyrobi Ci stały dowód rejestracyjny.

UWAGA!

Czas na rejestrację pojazdu z zagranicy wynosi 30 dni od momentu jego sprowadzenia do Polski. W razie przekroczenia tego terminu kierowcy grozi kara w wysokości 500 zł, a jeśli spóźnienie wyniesie ponad 180 dni – 1000 zł.

Rejestracja auta z USA – opłaty rejestracyjne

Aby zarejestrować samochód z USA w polskim wydziale komunikacji, trzeba za to zapłacić. Łączna suma opłat wynosi 161,50 zł, a w przypadku wyrabiania tablic indywidualnych aż 1081,50 zł. Co składa się na tę sumę?

Rodzaj opłatyWysokość opłaty
Tablice rejestracyjne80 zł
Dowód rejestracyjny54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł
Opłaty ewidencyjne1,50 zł
Łącznie:161,50 zł

Opłat można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na wskazane konto. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą potwierdzenia zapłaty.

Ekspert Mubi radzi:

Ostatnią rzeczą, którą musisz załatwić zanim wyjedziesz swoim nowym samochodem z USA na drogę, jest zakup ubezpieczenia OC. Musisz je nabyć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, ale oczywiście możesz to zrobić wcześniej, wybierając ubezpieczenie krótkoterminowe. Taka polisa jest ważna przez 30 dni, co da Ci czas na załatwienie wszystkich formalności i możliwość poruszania się w tym czasie samochodem. Pamiętaj tylko, że tego rodzaju ochrona zawsze kończy się po wspomnianych 30 dniach i nigdy nie odnawia się automatycznie. Wraz z jej końcem, musisz kupić całoroczną polisę, bo w przeciwnym razie grozi Ci kara za brak OC.

Ubezpieczenie samochodu z USA – przykładowe ceny

Na koniec sprawdźmy, ile może wynosić przykładowy koszt ubezpieczenia samochodu importowanego z USA. Będzie nim Chevrolet Silverado z 2015 roku (pojemność silnika: 5292 cm3), którego właścicielem uczyniliśmy 51-latka z Warszawy. Ma on prawo jazdy od 30 lat i jedną szkodę na koncie, którą wyrządził ponad 8 lat temu.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
Trasti OC + Assistance706 zł
LINK4OC + Assistance956 zł
BenefiaOC1020 zł
UNIQAOC + Assistance1109 zł
WienerOC + Assistance2127 zł
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC Mubi (21.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z USA

Czy samochód z USA można zarejestrować jako zabytkowy?
Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód z USA?
Ile kosztuje ubezpieczenie dla samochodu ze Stanów Zjednoczonych?
PODSUMOWANIE
 • Do Polski sprowadza się co roku ok. 40 tys. samochodów z USA.
 • Oprócz kosztów transportu przy sprowadzaniu samochodu z USA trzeba opłacić cło, podatek VAT i akcyzę.
 • Po sprowadzeniu auta z USA do Polski trzeba przetłumaczyć jego dokumenty oraz wykonać badanie techniczne. Możliwe będzie, że aby je zaliczyć, potrzebne będą drobne przeróbki w samochodzie.
 • Rejestracji samochodu z USA w Polsce trzeba dokonać w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia.
 • Koszty rejestracji wynoszą 161,50 zł.
Źródła:
 • https://www.samar.pl/__/3/3.a/120190/3.sc/11/Import-w-lutym-2024-roku—najlepszy-wynik-od-28-miesi%C4%99cy.html?locale=pl_PL
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A co w przypadku kiedy sprowadzam auto uszkodzone, nie może w takim stanie przejść przeglądu a naprawa będzie trwać kilka miesięcy i co mam kare płacić za to?
Po przeprowadzeniu badania technicznego na stacji kontroli pojazdów diagnosta powinien wydać zaświadczenie o przeprowadzeniu przeglądu. Proszę udać się z nim do wydziału komunikacji.
avatar autora komentarza
Powielam pytanie Musli. Co z autem uszkodzonym które nie mam przeglądu z wiadomych przyczyn. oznacza to ze auto musi być naprawione w 30 dni od momentu przekroczenia granicy? Opłacona akcyza i zarejestrowane?
Jeżeli auto musi przejść długotrwałą naprawę, można spróbować czasowo wycofać go z ruchu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule. Akcyza musi zostać opłacona po sprowadzeniu pojazdu do Polski.
avatar autora komentarza
Is it possible to register car in Poland which I brought to Slovakia from USA as part of moving? Its 2007 Sprinter cargo van 3liter diesel. I can not get some COC documents for it

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC