Czasowe wyrejestrowanie pojazdu 2024 – czym jest?

Posiadacze samochodów są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC na każdy samochód, który jest ich własnością. Prawo głosi, że bez względu na to, czy samochód jest często używany, czy też stoi zepsuty w garażu lub na parkingu, musi być objęty ochroną ubezpieczeniową.

wycofanie pojazdu

Wielu kierowcom z pewnością nie podoba się to rozporządzenie, jednak muszą dostosować się do obowiązujących w naszym kraju przepisów. Jedynym sposobem na zaoszczędzenie na polisie, gdy samochód nie jest zdolny do pracy, jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Jakie pojazdy mogą zostać wyrejestrowane na pewien czas? Jak długo może trwać ta przerwa? I czy samochód, który nie jest używany, musi mieć ubezpieczenie OC?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – kto może wyrejestrować samochód na pewien czas?

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu to swego rodzaju zobowiązanie właściciela, że nie będzie on poruszał się po drodze wycofanym z ruchu autem. Wyjazd z garażu byłby niemożliwy, tym bardziej że samochód jest pozbawiony tablic rejestracyjnych. Posiadacz wyrejestrowanego na pewien czas samochodu powinien:

 • zabezpieczyć go w taki sposób, aby uniemożliwić osobom trzecim uruchomienie silnika;
 • przetrzymywać pojazd poza strefą ruchu tak, żeby zminimalizować ryzyko kolizji z jego udziałem.

Możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu dano przede wszystkim właścicielom samochodów, których naprawa po wypadku będzie długotrwała. Według ustawy Prawo o ruchu drogowym tylko niektóre typy pojazdów mogą zostać wyrejestrowane na pewien czas. Art. 78a ust. 2 mówi, że mogą to być:

 • samochody ciężarowe i przyczepy, których waga przekracza 3,5 t.,
 • autobusy,
 • ciągniki samochodowe,
 • pojazdy specjalne,
 • samochody osobowe (w określonych przypadkach).

Obecnie można czasowo wycofać samochód w związku z koniecznością przeprowadzenia naprawy pojazdu, która wynika z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji.

UWAGA!

Samochód osobowy może zostać wyrejestrowany czasowo tylko wtedy, gdy konieczna będzie jego naprawa w zakresie uszkodzenia elementów nośnych konstrukcji, np. po poważnym wypadku nadwozia, podwozia i ramy. Wycofać można także, gdy doszło do szkody istotnej lub podczas badania technicznego stwierdzono ślady uszkodzeń konstrukcji pojazdu, które mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu – na jaki czas?

Jeśli właściciel samochodu nie chce wyrejestrować auta całkowicie, a zależy mu na czasowym wycofaniu go z ruchu, może to zrobić, przestrzegając terminów określonych w wyżej wspomnianym akcie prawnym. Pojazd można bowiem wyrejestrować na czas od 2 do 24 miesięcy. W razie potrzeby prawo dopuszcza możliwość przedłużenia tego czasu łącznie do 48 miesięcy. Termin ten płynie od chwili otrzymania decyzji o wyrejestrowaniu.

Samochody osobowe można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy – bez możliwości przedłużenia tego okresu. Kolejnego wyrejestrowania czasowego będzie można dokonać najwcześniej po upływie 3 lat.

Formalności – jak czasowo wyrejestrować pojazd z ruchu?

Jeśli właściciel pojazdu planuje wyrejestrować go na pewien czas, powinien udać się do wydziału komunikacji, w którym auto zostało wcześniej zarejestrowane. Do wycofania pojazdu z ruchu niezbędny jest wniosek. Druk do wypełnienia można otrzymać w urzędzie lub pobrać ze strony internetowej jednostki. Wypełnione i podpisane pismo to tylko początek w drodze do wyrejestrowania auta. Jakie inne dokumenty trzeba dostarczyć urzędnikowi?

Co będzie potrzebne do czasowego wyrejestrowania pojazdu?

 • Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu;
 • oryginał dowodu własności;
 • dowód osobisty;
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • tablice rejestracyjne pojazdu;
 • karta pojazdu, jeśli taka została wydana;
 • potwierdzenie wniesienia potrzebnych opłat;
 • pełnomocnictwo, jeśli właściciel nie może osobiście pojawić się w urzędzie.
UWAGA!

Dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne zostaną zatrzymane przez urzędnika na czas, w którym auto będzie wycofane z ruchu.

Właściciele samochodów osobowych, którzy chcieliby czasowo wycofać pojazd z ruchu, będą musieli złożyć dodatkowo oświadczenie, że auto zostało poważnie uszkodzone i wymaga naprawy.

UWAGA!

Oświadczenie o wycofaniu samochodu osobowego z ruchu w związku z koniecznością wykonania naprawy zasadniczych elementów nośnych konstrukcji składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych dokumentów. W treści oświadczenia powinien znaleźć się zapis: “Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”!

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie samochodu?

Wysokość opłat związanych z wycofaniem pojazdu z ruchu zależy od okresu, na jaki auto wyrejestrowano. Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poznania widnieje informacja, że za wyrejestrowanie auta na minimalny okres 2 miesięcy trzeba zapłacić 80 zł. Każdy dodatkowy miesiąc przerwy to dopłata:

 • od 3 do 12 miesięcy – 4 zł za każdy miesiąc,
 • od 13 do 24 miesięcy – 2 zł za każdy miesiąc,
 • od 25 do 48 miesięcy – 0,25 zł za każdy miesiąc.

Do tych sum trzeba będzie doliczyć opłatę skarbową za złożenie pełnomocnictwa, która wynosi 17 zł (tylko w sytuacji, jeśli dokumenty o wyrejestrowanie składa inna osoba niż właściciel auta).

Przed ponownym dopuszczeniem pojazdu do ruchu konieczne będzie wykonanie badania technicznego.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu –jak przywrócić pojazd do ruchu?

Aby przywrócić pojazd do ruchu, należy udać się do wydziału komunikacji. Na miejscu trzeba złożyć wniosek o przywrócenie do ruchu pojazdu czasowo wycofanego, do którego dołącza się:

 • decyzję o czasowy wycofaniu pojazdu z ruchu,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego – jeśli w okresie wycofania poprzednie straciło ważność,
 • zaświadczenie dotyczące dodatkowego badania technicznego pojazdu – w przypadku dopuszczenia samochodu osobowego do ruchu.

Formalności związane z przywróceniem pojazdu do ruchu nie wymagają dokonywania opłat – wyjątek dotyczy opłaty za pełnomocnictwo. W takim przypadku trzeba mieć potwierdzenie jej wniesienia.

Po złożeniu wniosku i spełnieniu formalności urzędnik zwraca właścicielowi (pełnomocnikowi) dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Należy pamiętać, by w urzędzie mieć dowód tożsamości.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a ubezpieczenie – czy trzeba je mieć?

Trzeba pamiętać, że nawet samochód, który nie jest używany, musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną kierowcy. Z ubezpieczenia można zrezygnować właściwie tylko po wyrejestrowaniu samochodu, a to jest możliwe np. po oddaniu auta do zezłomowania czy po kradzieży.

Wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie OC

Czy czasowe wyrejestrowanie pojazdu upoważnia do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC?

Okazuje się, że nie. Tak samo jak samochód, który nie jest używany, ale zaparkowano go w miejscu, do którego mają dostęp inne osoby, może spowodować szkody, jeśli stoczy się z miejsca postoju albo podczas wsiadania lub wysiadania ktoś spowoduje nim szkodę. Samochód bezwzględnie musi mieć ubezpieczenie.

UWAGA!

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wynoszą w 2024 roku dla właścicieli samochodów osobowych 1700 zł (1–3 dni przerwy w OC), 4240 zł (4–14 dni przerwy w OC) lub 8480 zł (powyżej 14 dni przerwy w OC).

Czy można obniżyć składkę OC po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi je mieć. W przypadku pojazdu wyrejestrowanego również trzeba mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Czy jednak trzeba opłacać całą składkę?

Składka za okres wyrejestrowania powinna jednak zostać zmniejszona przynajmniej o 95%. Cena polisy za ten czas będzie zatem minimalna. Aby tak się stało, należy poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu, a także złożyć wniosek o obniżenie składki OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o czasowe wyrejestrowanie samochodu

Czy każdy samochód można czasowo wyrejestrować?
Na jak długo można wycofać samochód z ruchu?
Jak wycofać samochód z ruchu?
Czy wyrejestrowany pojazd musi mieć OC?
PODSUMOWANIE
 • Czasowo można wycofać z ruchu ciągniki samochodowe, autobusy, pojazdy specjalne oraz ciężarówki i przyczepy o masie od 3,5 t, a od 31 stycznia 2022 roku również samochody osobowe (w określonych przypadkach).
 • Większość pojazdów można wyrejestrować czasowo na okres od 2 do 24 miesięcy, ale samochód osobowy – od 3 do 12 miesięcy.
 • W razie potrzeby czas ten może zostać przedłużony o następny rok, ale za wyjątkiem samochodów osobowych. Te będzie można wyrejestrować ponownie dopiero po upływie 3 lat od poprzedniego czasowego wycofania z ruchu.
 • Aby wyrejestrować samochód, należy udać się do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowano go wcześniej i złożyć odpowiedni wniosek wraz z innymi potrzebnymi dokumentami.
 • Urzędnik zatrzyma tablice i dowód rejestracyjny na czas wycofania pojazdu z ruchu.
 • Mimo że pojazd nie będzie używany, musi mieć ubezpieczenie OC.
 • Ubezpieczyciel powinien obniżyć składkę o minimum 95% za ochronę w okresie wyrejestrowania czasowego.
 • Przed ponownym przywróceniem pojazdu do ruchu należy poddać auto badaniu technicznemu.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

12 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
dobrze że jest taka możliwość bo troche bez sensu byłoby płacić pełną kwotę za OC jak się z samochodu nie korzysta co nie?
avatar autora komentarza
Jak na moje to w ogóle nie powinno być obowiązku płacenia ubezpieczenia za takie stojące popsute auto ale to się raczej nigdy nie stanie :/
avatar autora komentarza
Po co samochód skoro nim nie jeździsz? Stoją zaparkowane graty a ja nie mogę nawet rozładować wygodnie zakupów... To jest chore.
avatar autora komentarza
Czemu graty, podejrzewam że moje auto chociaż odnawiam je już 5 lat , jest w o niebo lepszym stanie jak twoje redło, chociaż byłoby nawet nowe. Pomijam że stoi w moim warsztacie, na mojej parceli
avatar autora komentarza
wypadałoby poprawić błędy - na razie wycofanie pojazdów powyżej 3,5t a nie do 3,5t
Rzeczywiście, wkradł się błąd. Przepraszamy i dziękujemy za informację. Zmiany już zostały wprowadzone.
avatar autora komentarza
80zł za przyjęcie wniosku i do tego dodatkowe opłaty za każdy miesiąc pozostawania auta wyrejestrowanym to bardzo dużo, dla osób z pełnymi zniżkami za bezszkodową jazdę Taka kwota może wybić z głowy załatwianie wyrejestrowania np: na pół roku bo żadnych z tego tytułu oszczędności nie widać a dodatkowo będzie trzeba udać się co najmniej dwukrotnie do urzędu - raz oddać tablice i drugi raz po odbiór i znowu wnioski itd a i będą szukać twoich tablic i jak zwykle przyjdź pan jutro
avatar autora komentarza
Czy kiedykolwiek doczekam się normalności w naszym państwie (kraju) nie jeżdżę , samochód stoi w garażu bo kiedyś chcę go odrestaurować jak zgromadzę części i środki. A tu trzeba płacić OC nie widzę tu żadnej logiki a tylko wyłudzanie pieniędzy za nic a można byje przeznaczyć na naprawę. Czy" ktoś" w końcu zacznie myśleć logicznie ???
avatar autora komentarza
W całości popieram opinię P.Piotra. To jest absurd żeby opłacać polisę za rozbity samochód osobowy czy inny pojazd. Wywody tego typu iż może się stoczyć, czy ktoś może do niego wsiąść i spowodować szkodę nie mają żadnego sensownego uzasadnienia. Mam rozbity samochód, urwane kolo z przodu,rozbite oba reflektory, chłodnice klimatyzacji i silnika, maska, błotniki i takie auto może się stoczyć lub ktoś nim zjechać ??? ,a OC muszę płacić.Gdzie jest logika? Ciekawe czy ubezpieczyciel chętnie wypłaciłby odszkodowanie i nie kwestionowałby, gdyby takie niesprawne auto cudem się stoczyło lub ktoś go cudownie uruchomił ??? Paranoja i tyle.
avatar autora komentarza
A co w sytuacji jeśli po upływie okresu czasowego wyrejestrowania nie zarejestruje pojazdu ponownie. Z jakiej przyczyny? Samochód stoi na placu i nie został naprawiony.
avatar autora komentarza
Czy można wyrejestrować samochód na czas odsiadywania kary więzienia?
Pojazd można czasowo wycofać z ruchu, jeśli trzeba go poddać skomplikowanej naprawie.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC