Wypowiedzenie OC 2024 – pobierz wzór i sprawdź, kiedy i jak zrezygnować z OC

Czy możesz wypowiedzieć 12-miesięczną umowę ubezpieczenia OC wcześniej niż po upływie roku? Tak, ale nie możesz zerwać umowy w dowolnym momencie. Twoje prawo do wypowiedzenia OC jest opisane dokładnie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Na jej podstawie powstał ten poradnik o wypowiedzeniu ubezpieczenia OC samochodu. Pobierz wzór wypowiedzenia OC i dowiedz się, kiedy oraz jak je złożyć, aby zostało uznane przez ubezpieczyciela w odpowiednim terminie.

wypowiedzenie oc samochodu

Jak napisać wypowiedzenie OC? Darmowy wzór 2024

Wzór wypowiedzenia OC możesz pobrać w wersji PDF lub DOC. To wzorcowe wypowiedzenie OC, które powinno zostać zaakceptowane przez każdy zakład ubezpieczeń.

Niektóre firmy udostępniają własne wzory wypowiedzeń, które mogą nieco się różnić. Na przykład w formularzu wypowiedzenia OC LINK4 trzeba określić powód złożenia rezygnacji, wybierając jedną z kilku opcji.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC powinno zawierać takie informacje, jak:

 • pełna nazwa ubezpieczyciela i adres siedziby,
 • imię i nazwisko aktualnego właściciela pojazdu,
 • dane kontaktowe właściciela pojazdu (minimum to adres, np. w wypowiedzeniu OC Compensa wymagane jest również podanie numeru telefonu i adresu e-mail),
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer polisy,
 • podstawa prawna (powołanie się na ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych ze wskazaniem odpowiedniego artykułu).

Wzór wypowiedzenia OC Proamy zawiera również pole dotyczące okresu ubezpieczenia.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC samochodu w 2024?

Chcesz wysłać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu listem poleconym i zastanawiasz się, czy będzie skuteczne? Obawiasz się, że przez opóźnienie w doręczeniu ubezpieczyciel odmówi uznania Twojej rezygnacji i zapłacisz za kilka dni podwójnego ubezpieczenia OC? Na szczęście znaczenie ma data stempla pocztowego, a nie dzień odebrania listu, oczywiście jeśli spełnisz pewne warunki.

Ekspert Mubi radzi:

Art. 18 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podaje, że w przypadku nadania wypowiedzenia OC bądź odstąpienia od umowy zawartej na odległość przesyłką listową, za datę złożenia oświadczenia uznaje się datę stempla pocztowego, jeśli list został nadany w placówce pocztowej operatora wyznaczonego przez Ustawę o prawie pocztowym. Oznacza to, że jeśli wyślesz wypowiedzenie OC listem, korzystając z usług Poczty Polskiej, data nadania będzie datą złożenia wypowiedzenia, nawet jeśli dotrze ono do ubezpieczyciela po terminie. Nie masz obowiązku wybrania przesyłki rejestrowanej, ale lepiej mieć potwierdzenie nadania listu i możliwość monitorowania jego statusu. Jeśli skorzystasz z usług firmy kurierskiej, będzie się liczyć data doręczenia przesyłki ubezpieczycielowi.

Na jaki adres wysłać wypowiedzenie umowy OC?

Towarzystwo ubezpieczenioweAdres, na który należy wysłać
wypowiedzenie umowy OC
Adres mailowy, na który należy wysłać wypowiedzenie umowy OC lub link do formularza online
AllianzTUiR Allianz Polska S.A.
ul. Inflancka 4B
00-189 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
BenefiaBenefia Ubezpieczenia
Aleje Jerozolimskie 162A
02-342 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
BeesafeBeesafe Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 162
02-342 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
ERGO HestiaSTU ERGO Hestia SA
ul. Hestii 1
81-731 Sopot
formularz online:
Przejdź na stronę
GeneraliGenerali T.U. S.A.
ul. Senatorska 18
00-082 Warszawa
adres e-mail:
[email protected]
LINK4LINK4 Towarzystwo Ubezpieczeń
Spółka Akcyjna
ul. Postępu 15
02-676 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
mtu24.plSopockie Towarzystwo Ubezpieczeń
ERGO Hestia SA
ul. Hestii 1
81-731 Sopot
formularz online:
Przejdź na stronę
ProamaProama
ul. Senatorska 18
00-082 Warszawa
adres e-mail:
[email protected]
PZUPZU
ul. Postępu 18 a
02-676 Warszawa
adres e-mail:
[email protected]
TrastiTrasti
Skr. Envelo 206,
00-935 Warszawa
[email protected]
TUZ Ubezpieczenia CENTRALA TUZ TUW
ul. Domaniewska 41
02-672 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
UNIQAUNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
ul. Chłodna 51,
00-867 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
WartaTUiR WARTA S.A.
rondo I.
Daszyńskiego 1
00-843 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
WienerCentrala Wiener TU S.A. Vienna
Insurance Group
ul. Wołoska 22 A
02-675 Warszawa
formularz online:
Przejdź na stronę
You Can DriveSopockie Towarzystwo Ubezpieczeń
ERGO Hestia SA
ul. Hestii 1
81-731 Sopot
formularz online:
Przejdź na stronę
Źródło: strony internetowe ubezpieczycieli.

Inne sposoby na wypowiedzenie umowy OC to:

 • wizyta w placówce firmy ubezpieczeniowej,
 • wydrukowanie wzoru wypowiedzenia, uzupełnienie go, podpisanie i odesłanie zdjęcia lub skanu dokumentu drogą e-mailową,
 • przesłanie wypowiedzenia faksem.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

kiedy wypowiedzieć umowę OC
 1. Na koniec umowy ubezpieczenia. Art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podaje, że właściciel pojazdu powinien nie później niż na jeden dzień przed końcem umowy ubezpieczenia OC złożyć wypowiedzenie na piśmie, inaczej bowiem dojdzie do automatycznego przedłużenia tej umowy. Oczywiście można z niej później zrezygnować, jeśli została już zawarta umowa z innym zakładem ubezpieczeń. W takim wypadku trzeba zapłacić pierwszemu ubezpieczycielowi za wykorzystany okres ochrony, nawet jeśli było to zaledwie kilka dni.
 2. Po automatycznym przedłużeniu umowy ubezpieczenia OC. Dotyczy to sytuacji, w której właściciel samochodu żyje w przekonaniu, że OC wygaśnie automatycznie, więc podpisuje nową umowę z innym ubezpieczycielem. Niestety, stare ubezpieczenie nie wygasa, a przedłuża się, chyba że samochód jest używany i został kupiony z OC poprzedniego właściciela. Istnieje wyjście z pułapki podwójnego OC, ale trzeba ponieść podwójny koszt ochrony do dnia rezygnacji z jednej umowy.
 3. Po sprzedaży samochodu. Jako zbywca pojazdu musisz powiadomić zakład ubezpieczeń o nowym właścicielu pojazdu, aby została na niego przeniesiona umowa. Jeśli nabywca zrezygnuje z Twojego OC, dostaniesz zwrot niewykorzystanej składki. Pamiętaj jednak, że nabywca nie musi tego robić i może korzystać z ubezpieczenia do końca umowy. Szczegóły dotyczące OC po sprzedaży samochodu są dostępne tutaj.
 4. Po zakupie używanego samochodu. Jako nabywca pojazdu z aktualnym OC, którego umowa została podpisana przez poprzedniego właściciela, masz prawo wypowiedzieć ubezpieczenie w dowolnym momencie. Przeczytaj artykuł Przepisanie OC na nowego właściciela samochodu to nie problem. Ile czasu ma sprzedawca, a ile nabywca, na skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym?.
 5. Po zarejestrowaniu samochodu za granicą. Przeczytaj artykuł Wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży, złomowaniu, śmierci właściciela i w innych sytuacjach – ile kosztuje? Jak wyrejestrować auto?.

Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia dzięki wypowiedzeniu OC na koniec umowy?

Firma ubezpieczeniowa musi otrzymać Twoje wypowiedzenie OC najpóźniej na dzień przed końcem umowy ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku OC jest automatycznie przedłużane.

Jeżeli o tym zapomnisz i podpiszesz umowę z innym zakładem ubezpieczeń, możesz w dowolnym momencie wypowiedzieć OC, ale firma ubezpieczeniowa będzie wymagać zapłaty składki za okres od dnia przedłużenia do dnia wypowiedzenia. Czyli za ten czas zapłacisz podwójnie za ubezpieczenie – stare plus nowe.

Przykład

23 lutego skończyła Ci się umowa OC w Hestii. Od 24 lutego masz ubezpieczenie w PZU, ale pierwsza firma ubezpieczeniowa automatycznie przedłużyła umowę. 5 marca orientujesz się, że masz podwójne OC. Wysyłasz rezygnację do Hestii i płacisz za ubezpieczenie od 24 do 5 marca, ale na szczęście kwota jest niewielka.

Brzmi mało korzystnie? To rozwiązanie wprowadzono w nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 11 lutego 2013 roku. Wcześniej w przypadku tzw. pułapki podwójnego OC właściciel samochodu musiał zapłacić całą składkę za oba ubezpieczenia. W powyższym przykładzie pierwsza firma domagałaby się opłacenia składki OC za 12 miesięcy zamiast 10 dni.

Ekspert Mubi radzi:

Po kradzieży samochodu lub szkodzie całkowitej ubezpieczenie OC wygaśnie. Oczywiście w wypadku kradzieży pojazdu ubezpieczyciel może żądać przekazania dowodu rejestracyjnego, kluczyków itp. oraz udokumentowania zgłoszenia kradzieży samochodu na policji. Auto należy również wyrejestrować w odpowiednim wydziale komunikacji. Umowa wygaśnie również po upłynięciu minimum 3 miesięcy od ogłoszenia upadłości towarzystwa ubezpieczeniowego. Ponadto możliwe jest odstąpienie od umowy OC kupionego online lub telefonicznie. Również ubezpieczyciel ma prawo odstąpienia od umowy. Kiedy? Jeśli kupisz OC przed zarejestrowaniem pojazdu, ale ostatecznie go nie zarejestrujesz w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.

Wygaśnięcie umowy ubezpieczenia OC po kradzieży samochodu lub szkodzie całkowitej

Kradzież samochodu lub szkoda całkowita w wyniku zdarzenia drogowego w kraju lub za granicą to powód do wyrejestrowania samochodu. Równa się ono z wypowiedzeniem OC, bo z chwilą wyrejestrowania auta ubezpieczenie komunikacyjne wygasa. Jeśli pominiesz wyrejestrowanie skradzionego pojazdu, dalej będziesz płacić za OC, nawet jeżeli auto zostało już rozebrane na części 174 km od miejsca kradzieży.

Według art. 33 pkt 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych utrata pojazdu musi być trwała i zupełna oraz nie może dojść do zmiany posiadacza pojazdu.

Aby wyrejestrować pojazd, musisz udać się do miejscowego wydziału komunikacji z dokumentami takimi, jak:

dokumenty do wyrejestrowania pojazdu - infografika
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu,
 • oświadczenie policyjne lub innego organu, w zależności od tego, czy potrzebujesz potwierdzenia zgłoszenia kradzieży pojazdu, czy postanowienia o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie,
 • oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Ma to zapobiegać np. wyłudzeniom odszkodowań z autocasco.

W przypadku kasacji samochodu potrzebujesz oświadczenia (skanu lub papierowej kopii) od firmy prowadzącej stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów. Przeczytaj, jak zezłomować samochód, aby odzyskać pieniądze za opłacone, ale niewykorzystane ubezpieczenie OC.

Wypowiedzenie OC po sprzedaży lub zakupie używanego samochodu

Zasady wypowiedzenia umowy OC przez nabywcę, który kupił samochód z drugiej ręki, reguluje art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowego właściciela pojazdu obejmują wszystkie warunki zawarte w umowie ubezpieczenia, ale dotyczą go nieco inne zasady wypowiedzenia OC. Najważniejsze jest, że nabywca używanego pojazdu z aktualnym ubezpieczeniem może wypowiedzieć OC w dowolnym momencie.

Jako nowy właściciel używanego auta pamiętaj również, że ubezpieczenie OC sprzedawcy pojazdu nie przedłuży się automatycznie. Jeśli zapomnisz o przedłużeniu umowy lub podpisaniu nowej, nawet za 1 dzień przerwy między ubezpieczeniami będzie Ci grozić kara finansowa w wysokości kilkuset złotych. Aktualne stawki poznasz dzięki artykułowi Kara za brak OC – jak uniknąć i napisać odwołanie?.

Nowa umowa powinna być zawarta najpóźniej w ostatnim dniu obecnej. Przykład? Jeśli masz umowę OC do 7 grudnia włącznie, tego dnia podpisz nową umowę obowiązującą od 8 grudnia.

Ekspert Mubi radzi:

Masz kilkadziesiąt procent zniżki na OC za bezszkodową jazdę? Sprzedawca samochodu ma co najmniej kilka stłuczek w historii ubezpieczenia i zapłacił tylko połowę składki OC? Przed złożeniem wypowiedzenia OC poproś firmę ubezpieczeniową o rekalkulację składki ze względu na jej wysokość. Na Twój wniosek ubezpieczyciel obliczy cenę OC na nowo – od dnia zakupu pojazdu. Weźmie pod uwagę Twoje zniżki.

Jeżeli sprzedajesz ubezpieczone auto, Twoim obowiązkiem jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o zmianie właściciela pojazdu. Od dnia sprzedaży samochodu masz 14 dni na powiadomienie towarzystwa. Nie musisz składać żadnego wypowiedzenia OC, bo tym (ewentualnie) zajmie się nabywca. Jeżeli on wypowie umowę OC, dostaniesz zwrot składki za niewykorzystane miesiące ubezpieczenia.

Przeczytaj też: Odstąpienie od umowy OC jest możliwe! Sprawdź, jak to zrobić!

Ekspert Mubi radzi:

Po opłaceniu OC na cały rok z góry i sprzedaży ubezpieczonego samochodu musisz liczyć się z brakiem zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony, jeśli nabywca pozostawi sobie ubezpieczenie. Można uniknąć takiej sytuacji. Jak? Jeśli przed podpisaniem nowej umowy ubezpieczenia już wiesz, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sprzedasz auto, zastanów się nad OC na raty. Dlaczego? Dzięki temu rozwiązaniu zapłacisz tylko część składki, a uregulowanie kolejnych rat będzie obowiązkiem kupującego, jeśli nie zrezygnuje z umowy.

PODSUMOWANIE
 • Najprostszym sposobem na wypowiedzenie ubezpieczenia OC samochodu jest pobranie i wydrukowanie wzoru, wypełnienie i podpisanie dokumentu ręcznie, zeskanowanie bądź sfotografowanie i przesłanie ubezpieczycielowi e-mailem.
 • Możesz złożyć wypowiedzenie OC na koniec umowy ubezpieczenia, w przypadku podwójnego OC, po nabyciu używanego pojazdu z aktualnym OC, zarejestrowaniu samochodu za granicą. Umowa OC wygaśnie po kradzieży pojazdu, szkodzie całkowitej czy ogłoszeniu upadłości zakładu ubezpieczeń. W zależności od sytuacji ubezpieczyciel może wymagać dostarczenia odpowiednich dokumentów, np. potwierdzenia zezłomowania samochodu czy zgłoszenia kradzieży na policję.
 • Po sprzedaży samochodu koniecznie zgłoś ubezpieczycielowi nowego właściciela pojazdu. Jeśli planujesz sprzedać samochód i czeka Cię zakup OC, zastanów się nad ubezpieczeniem na raty. Dzięki temu rozwiązaniu to nabywca samochodu będzie zobowiązany do opłacenia części składek, jeśli nie wypowie umowy.
 • Jeśli kupisz ubezpieczenie OC online bądź telefonicznie, jako konsument możesz odstąpić od niego w ciągu 30 dni od zawarcia umowy na odległość.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie samochodowego OC

Gdzie wysłać wypowiedzenie OC?
Czy wypowiedzenie OC jest obowiązkowe?
Co to jest wypowiedzenie OC w trybie podwójnej umowy?
Czy wypowiedzenie pocztowe jest skuteczne?
Jaki numer polisy podać w wypowiedzeniu?
Czy wypowiedzenie OC można wysłać e-mailem?
Jak napisać wypowiedzenie OC?
Kto podpisuje wypowiedzenie OC?
Kto dostaje zwrot pieniędzy po wypowiedzeniu OC?
Czy można wypowiedzieć OC bez podania przyczyny?
Źródła:
 • strony ubezpieczycieli,
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

13 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dzięki za zwięzłe wytłumaczenie co i jak. Podejrzewam że będę składał wypowiedzenie OC bo w porównywarce niższe ceny ubezpieczenia mi wychodzą niż co teraz płacę
avatar autora komentarza
ja byłam przekonana, że jak się robi wypowiedzenie umowy to nie ma żadnego zwrotu pieniędzy, dobrze wiedzieć ze jest.
avatar autora komentarza
tak, jest zwrot. ja w tym roku robiłam wypowiedzenie umowy OC i trochę kasy dostałam z powrotem. dużo tego nie ma, ale zawze coś. tym bardziej że udało się znaleźć nowe tańsze ubezpieczenie
avatar autora komentarza
O, właśnie takiego poradnika szukałem. Nie jestem za bardzo zadowolony z oferty jaką mam u aktualnego ubezpieczyciela i chce ją zmienić. Dobrze, że dowiedziałem się, że trzeba je złozyć dzień przed końcem, bo inaczej pewnie poszedłbym ostatniego i byłoby już za późno.
avatar autora komentarza
Za niecałe dwa miesiące kończy mi się umowa OC i zamierzam takie wypowiedzenie złożyć. Dzięki wam wiem co powinnam zrobić. Dobrze, że tego typu kwestie tak dokładnie opisujecie. Czy takie wypowiedzenie musi być złożone koniecznie dzień przed końcem takiej umowy, czy na przykład kilka dni też jest dopuszczalne? Ma to jakieś znaczenie?
avatar autora komentarza
Pani Edyto, Wypowiedzenie OC powinno być złożone najpóźniej na dzień przed końcem umowy. Można wysłać je wcześniej, wtedy i tak umowa wygaśnie w jej ostatnim dniu
avatar autora komentarza
A czy jeśli miałem OC w mtu i teraz na waszej stronie wykupiłem kolejne OC w mtu24, to też muszę starą polisę wypowiedzieć? Mtu i mtu24 to jest to samo? Czy jeśli nie wymówię, to będę miał dwie polisy w jednej firmie? O ile to jest jedna firma. Pogubiłem się w tym
W takiej sytuacji najlepiej będzie skontaktować się z ubezpieczycielem i upewnić się, czy nie doszło do podwójnego ubezpieczenia.
avatar autora komentarza
Szkoda Piotr ,że podajesz błędne info na zgłoszenie faktu sprzedaży do firmy ubezpieczeniowej masz 30 dnia a nie 14
Informacja jest prawidłowa. 30 dni to termin na zgłoszenie sprzedaży/nabycia auta w wydziale komunikacji. Ubezpieczyciel samochodu powinien zostać poinformowany o zmianie jego właściciela w ciągu 14 dni od przeniesienia prawa własności. Przepis ten znajduje się w art. 32 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
avatar autora komentarza
Super
avatar autora komentarza
Artykuł nie daje mi odp na jedno pytanie 😉 podane sa linki do internetowych formularzy jednak wypowiedzenie online nie jest podane w artykule jako jeden ze sposobów. Czy wypowiedzenie za pomocą formularza online będzie więc skuteczne?
Tak. Wypowiedzenie online, które spełnia wymagania formalne, jest skuteczne. Podane linki prowadzą do formularza, który służy do zgłoszenia wypowiedzenia w konkretnym towarzystwie. Odsyłam również do naszego generatora wypowiedzenia, który umożliwia rezygnację z kontynuacji polisy OC u wybranego ubezpieczyciela.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC